dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 27 z 28
Pokaż wyniki od 521 do 540 z 550
  1. #521
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar sskiba
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rokiciny
    Kod pocztowy
    97-221
    Posty
    54

    Domyślnie

    Jak do tej pory jest OK. . Szary , dopalony popiół , dosłownie kilka spieków .
    Ostatnio edytowane przez sskiba ; 17-01-2013 o 08:31
    Domek Malachit , mur - suporex 18 cm , przerwa 5 cm , na zewnątrz zwykły pustak szlakowy 12 cm , ocieplenie 10 cm w planie . Parter wyszykowany .

  2. #522

    Domyślnie

    kolejne dane ze spalania.....w ciągu ostatnich 2 tygodniach spalanie średnie 18 kg....miału 19 MJ (165 m2 + 84 m2 piwnicy)
    i jak na razie rekord w spalaniu w zasiegu .....pozostaje jeszcze 67 dni.....i zamknę roczny okres kosztowy....
    jesli bedzie dośc podobnie jak teraz ....to w 3,2 - 3,3 t się zamknę....albo troszkę mniej.....
    a jak tam u was obecnie spalanie?

  3. #523
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar sskiba
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rokiciny
    Kod pocztowy
    97-221
    Posty
    54

    Domyślnie

    Bardzo dobry wynik kolego . Przy takim domu tylko pozazdrościć . Wygrzane i wysuszone mury robią swoje .
    Domek Malachit , mur - suporex 18 cm , przerwa 5 cm , na zewnątrz zwykły pustak szlakowy 12 cm , ocieplenie 10 cm w planie . Parter wyszykowany .

  4. #524
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar jax33
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Podgórzno
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    8

    Domyślnie

    Poniżej przedstawiam swoje kolejne obserwacje co do mojego tłokowca.
    Niestety miał koniecznie musi być suchy i innym razie zawiesza się ty tyle z podajnika automatycznego.
    Używam groszku 8-31mm i zauważyłem że między kostkami węgla są przerwy i płomień omiata je powodując spalanie węgla podczas trybu pracy nie do końca w miejscu co powinien się palić. To samo dotyczy pracy w podtrzymywaniu, a mianowicie tępo wypalania węgla jest spore.
    Wpadłem zatem na pomysł aby robić mieszankę z miałem w stosunku 1-3 lub 1-4. Efektem tego jest wypełnienie tych przerw o których wspominałem a efekt to że podczas pracy pali się w wyznaczonym miejscu, a podczas pracy w podtrzymywaniu na paliwa wystarcza na dłużej.
    Generalnie po zastosowaniu tego manewru pali mi się dobę dłużej.
    Bez domieszki miału paliło mi się 5 pełnych dni jakieś 35 kg/doba a domieszko 6 dni około 29kg/doba.
    W dalszym ciągu jednak ustalam proporcje i jak robić tego przekładańca ponieważ jeśli w którymś momencie jest za dużo miału to jako że jest mokry mało spada do paleniska i dłużej piec napędza temp, oraz palenisko nie jest w prawidłowym miejscu.
    I tyle moich mądrości. A może ktoś testował taki mix i poda podrzuci swoje uwagi?

  5. #525
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Jakob.W
    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    1

    Domyślnie

    Przede wszystkim WITAM ! wszystkich Forumowiczów.

    Mój kocioł to EKW RAPS PLUS 19kW (tłokowy z ster. titanic), powierzchnia do ogrzania wynosi 85 m2 , dom jest w całości podpiwniczony, ściany to suporeks 12 cm od środka przerwa 6 cm i 18 cm szczelinówka - (to taki krótki max), okna plastykowe, sufit ocieplony trocinami i resztkami styropianu około 10 cm, podłoga też ocieplona trocinami ze styropianem i wapnem około 5cm. Opał obecnie to eko groszek czeski 1 część i 2 części groszku (2 - 4 cm ,brak danych energetycznych). Od 1 luty do dnia dzisiejszego to jest 20 luty spaliłem 360kg (18kg/dobę) tej mieszanki, temperatura w domu to 20,5 - 21,5 stopni C. Ustawienia sterownika to: tylko nastawa 50 stopni C + strefy 5:00 + 5 stopni C; 23:00 + 00, praca - podawanie co 5min:45s, dmuchawa 5/12, podtrzymanie przedmuch 25s co 5min. krotność 00. Zawór 4D (własnej produkcji) ustawiony na 4/10. Tłok w tym czasie podał opał 1488 razy co około 19min:21s z
    średnią dawką 0,242kg. Maksymalna temperatura spalin to około 80 stopni C. Popiołu jest niewiele około 20l na 9-11 dni. Jest to pierwszy sezon moich zmagań z tym kotłem, nie narzekam mocno bo w porównaniu do poprzedniego Zębca 21kW z dolnym spalaniem to obecny napewno w moim przekonaniu jest lepszy i wygodniejszy. Pozdrawiam wszystkich i oczekuje na jakieś komentarze.

  6. #526
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    skontoluj komin, bo czech i 80C temperatury spalin, to dość ryzykowne połączenie
    R-290 pod strzechy

  7. #527
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    rino-75

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Posty
    1

    Domyślnie

    [CENTER][CENTER][LEFT][CENTER]Witam! Kocioł Marciniak 20kw.

    Ustawienia;

    PAu- 210

    CdP- 15

    PPo- 6

    CoC- 11

    OFS- 15

    bPo- 14

    temp. zadana 57stopni-dochodzi do 78. Rzadko wchodzi w tryb pracy.

    Ekogroszek z kopalni Bobrek,popiól bez spieków jak pył. Szuflada popiołu co 2-3 zasobniki.

    Spalanie ok.15- 25kg na dobę( zależnie od temp. pogody), zasobnik 120kg wg producenta(ale wchodzi 2 worki po 40kg+ wiaderko 10l) na ok 4-5dni.

    Dom 2 letni parterowy o pow.ogrzewanej 149m docieplony-styropian ściany-15cm, strop-10cm, podłoga-10cm. Okna plastikowe effector II.

    W kotłowni bojler 120l,zawór 4drogowy (skala do 10) ustawiony na 4 w dzień i 3 w nocy. Temperatura w domu 21-22 w dzień 20-21 w nocy.

    Opalam od początku października (czasami wygaszałem na 2-3dni jak było ciepło)- teraz jest początek marca-zużyłem 2200kg.

    Piec rozpalam drewnem (deski po budowie) aż osiągnie temp. zadaną i woda na powrocie ciepła (parenaście minut) i załączam podajnik (spora oszczędność).

    Może komuś pomogę. Pozdrawiam!

  8. #528
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar sskiba
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rokiciny
    Kod pocztowy
    97-221
    Posty
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał rino-75 Zobacz post
    [CENTER][CENTER][LEFT][CENTER]Witam! Kocioł Marciniak 20kw.

    Ustawienia;

    PAu- 210

    CdP- 15

    PPo- 6

    CoC- 11

    OFS- 15

    bPo- 14

    temp. zadana 57stopni-dochodzi do 78. Rzadko wchodzi w tryb pracy.


    Piec rozpalam drewnem (deski po budowie) aż osiągnie temp. zadaną i woda na powrocie ciepła (parenaście minut) i załączam podajnik (spora oszczędność).

    Może komuś pomogę. Pozdrawiam!
    Hmm .... wyjaśnij te kody .
    Też tak robię , podgrzewam do 50 drzewem i załączam tryb automatyczny . Jest oszczędność bo piec niepotrzebnie nie przerzuca węgla kiedy w domu i tak jest temp. odpowiednia i nie ma odbioru ciepła z pieca .Kiedy było poniżej zera przez całą dobę to pracował cały czas .
    Domek Malachit , mur - suporex 18 cm , przerwa 5 cm , na zewnątrz zwykły pustak szlakowy 12 cm , ocieplenie 10 cm w planie . Parter wyszykowany .

  9. #529
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar sskiba
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rokiciny
    Kod pocztowy
    97-221
    Posty
    54

    Domyślnie

    Ogólnie do końca stycznia spaliłem 3 T. mieszanki miału z groszkiem . Ogrzewany dół nowego 130 metrowego budynku, bez ocieplenia pionowego .
    Domek Malachit , mur - suporex 18 cm , przerwa 5 cm , na zewnątrz zwykły pustak szlakowy 12 cm , ocieplenie 10 cm w planie . Parter wyszykowany .

  10. #530

    Domyślnie

    witam ponownie....
    jakoś brakowało czasu aby tu zajrzeć....
    u mnie jednak będzie czy tak czy tak rekord w moim 4 sezonie rocznym....(dla przypomnienia palę cały rok, gdyż grzeję ciepłą wodę użytkową)
    na dzień dzisiejszy spaliłem już 3 t miału więc do 28.03. nie powinienem spalić więcej niż te 3,3 t miału.... koszt roczny 1100 zł...
    podobno cena miału lekko spadła...bo o jakieś 10 zł na t więc przyszły rok nie powinien przekroczyć tego kosztu.....
    a jeszcze dwie rzeczy muszę zrobić ....aby może moje upragnione 3 t na rok uzyskać.....
    także podsumowując 28.03. należałoby wypić szampana za drowie PIECA i jego sprawności.....
    Pozdrawiam wszystkich BOBÓW BUDOWNICZYCH oraz WSZYSTKICH SAMO-PALACZY KOTŁOWNIANYCH )))

  11. #531

    Domyślnie

    Witam, również stanąłem przed wyborem kotła, myślę o Protech-u Karo albo Dalfron (lokalny producent)- oba tłokowce na miał, zastanawiam się tylko jaką moc kotła wybrać, są dwie do wyboru 18,5 kW albo 25 kW. Wiem że najlepiej zrobić OZC ale na to nie mam już czasu. Dom z użytkowym poddaszem po podłodze ma 160 m2, łącznie z garażem (mały grzejnik) 180 m2, porotherm 30 cm+15 cm styro, u góry 25 cm wełny, w podlodze 10 cm styro. Nie wiem czy to co podają producenci kotłów tzn. metraż jaki ogrzeje kocioł uwzględnia średnie zapotrzebowanie na CWU czy nie. U mnie wychodzi że 18,5 kW to może być na styk (piszą że ogrzewa do 180 m2) albo trochę mało, co do 25 kW (piszą że do 250 m2) to wypada że będzie nieco za duży ale chyba w normie. Nie chcę jednak przewymiarować aby w piecu się nie "kisiło" i trzeba go czyścić z sadzy co raz. Jeśli ktoś ogrzewa dom o podobnych gabarytach to proszę o własne opinie, doświadczenia, jaki kocioł wybrali. W dostępnych poradnikach zalecają aby przy obecnie budowanych domkach przyjmować zapotrzebowanie 60-90 W/m2+ 10 % na CWU, wtedy okazuje się że 18,5 kW w zupelności wystarczy, sam już nie wiem.

  12. #532
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.518
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Tak na szybko to twój dom ma projektowe obciązenie cieplne ok max. 8-9 kW, do tego trzeba dodac na cwu ok 0,25 kW x ilosc osób. W sumie bedzie potrzebne ok 10 kW, czyli kocioł o mocy 18 kW bedzie przewymiarowany ok 80-100 %. Dotyczy to czasu gdy na zewnątrz będzie temp obliczeniowa czy w tym przypadku -20 oC czyli kilka , kilkanascie dni w sezonie grzewczym, w pozostałym czasie sezonu grzewczego to przewymiarowanie może dochodzić do 300-400%. Metraż który podają producenci kotłow ma się nijak do faktycznej mocy strat dla nowych budynków i nie uwzglednia ich ocieplenia.

  13. #533

    Domyślnie

    Rozumiem, pytanie tylko jaką temp. trzeba utrzymywać na piecu o mocy 10 kW aby ogrzać te 180 m2
    60-65 st.na zasilaniu wystarczy?

  14. #534
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Taką samą, jak przy kotle 100kW
    O mocy która będzie oddawana budynkowi przy danej temp zasilania decudyje powierzchnia grzejników ( podłogówki) oraz przepływ wody.
    R-290 pod strzechy

  15. #535

    Domyślnie

    Ok, tylko nie wiem czy źle pojmuje, bo wydawało mi się że jak jest mniejszy kocioł to musi on pracować na wyższej temperaturze, ewentualnie musi chodzić przez dłuższy czas (spalić więcej opału) niż piec o wyższej mocy który będzie chodził na pół gwizdka i większą powierzchnią oddawał ciepło. Chciałbym aby mój pracowal na tych 55-60 st. co wydaje się optimum, dam zawór 3d do podniesienia temp. powrotu i wszystko.

  16. #536
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Tak właśnie wydaje się większości, która nie ma o tym pojęcia. O ilości opału decyduje zapotrzebowanie domu na ciepło i sprawność kotła. Problem w tym, że im kocioł bardziej przewymiarowany, tym rzeczywista średnioroczna sprawność jest nizsza.
    Są to straty rzędu 10-15%.
    R-290 pod strzechy

  17. #537

    Domyślnie

    A czy ilość wody w układzie CO ma znaczenie, przy wyborze kotła bo nie dodałem że u mnie na dole 80 m2 mam całość podłogówkę (gdybym kiedyś postanowił ogrzewać gazem) plus dodatkowo grzejniki, góra 80 m2 tylko grzejniki.

  18. #538
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.518
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Nie ma znaczenia

  19. #539
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawekk1980` Zobacz post
    Ok, tylko nie wiem czy źle pojmuje, bo wydawało mi się że jak jest mniejszy kocioł to musi on pracować na wyższej temperaturze, ewentualnie musi chodzić przez dłuższy czas (spalić więcej opału) niż piec o wyższej mocy który będzie chodził na pół gwizdka i większą powierzchnią oddawał ciepło. Chciałbym aby mój pracowal na tych 55-60 st. co wydaje się optimum, dam zawór 3d do podniesienia temp. powrotu i wszystko.
    Bardzo błędna teoria
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  20. #540
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    facien

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Hrubieszów
    Kod pocztowy
    22-500
    Posty
    3

    Domyślnie

    kolego podpowiedz jaka jest prawidłowa teoria?

Strona 27 z 28

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony