dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar betoven
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-687
    Posty
    14

    Domyślnie Inteligentny dom - wersja Zrób To Sam

    Witam.

    Chciałem podzielić się moim pomysłem na instalację inteligentnego domu, oraz zapytać się tych którzy mają podobne doświadczenie w tym temacie i zetknęli się już z podobnymi pomysłami co o tym myślą.

    Właśnie rozpoczynamy budowę naszego domu i zabieram się do projektowania instalacji elektrycznej. Moje podejście różni się od większości tego co przeczytałem na forum. Nie mam zamiaru kupować gotowego rozwiązania i nie jest to daleko posunięta oszczędność a raczej spełnienie młodzieńczych marzeń . Cały system mam zamiar zaprojektować sam. Postaram się opisać w skrócie koncepcję. Prosił bym o opinie i info czy ktoś widział lub ma podobną architekturę i czy to się sprawdza.


    Zatem:

    1. Instalacja elektryczna - Nie chce zmieniać tego co jest w projekcie. Wszystkie obwody zasilania odbiorników będą rozchodzić się zgodnie z ich przeznaczeniem, to znaczy jeśli z rozdzielni wychodzi zasilania salonu to tak będzie itp.
    2. Obwody oświetlenia - tutaj będą niskonapięciowe przewody, skrętka FTP.
    3. Rozdzielnia - i tutaj właśnie chce inaczej niż wszyscy. Większość komercyjnych rozwiązań bazuje na tym , że w jednej lub w dwóch rozdzielniach montuje się centralny moduł z dużą ilością I/O i do rozdzielni doprowadza się wszystkie przewody. W sytuacji kiedy każde gniazdko w domu miało by być sterowane oddzielnie, powoduje to olbrzymie ilości przewodów trafiających do rozdzielni. Planuje lokalne węzły w geometrycznie strategicznych miejscach, czyli takich aby jak największa liczba punktów (gniazdka, rolety, włączniki itp) miały do węzła jak najkrócej. Dzięki temu można ograniczyć ilość prowadzonych przewodów. W sytuacji gdy jest dużo gniazdek blisko siebie, pod TV, na blacie kuchennym (gdzie zazwyczaj ładujemy telefony), węzeł można zorganizować przy samem listwie zasilania w ścianie. Podobnie z oknami, gdzie też jest dużo miejsc, które trzeba podłączyć (czujnik zbicia okna, kontaktrony, siłowniki żaluzji). Tu również można dać węzeł.
    4. Okablowanie sygnałowe - tutaj klasycznie skrętka FTP pełniąca rolę magistrali. Magistrala dociera do wszystkich węzłów ustawiając je w szereg (jak lampki na choinkę). Kolejna oszczędność.
    5. Lokalne węzły - No właśnie, jeśli ktoś puka się w głowę czytając co napisałem wcześniej, to teraz lepiej niech założy kask. Węzeł to własny handmade bazujący na mikrokontrolarze z I/O podobnym jak w klasycznych modułach komercyjnych, tylko w mniejszej skali.
    6. Całość komunikuje się po skrętce z PC gdzie jest program sterujący. PC to mały komuter na procesorze atom.

    Reszto to już zależy od fantazji, do całości można podłączać dowolną ilość węzłów skonstruowanych tak, aby spełniały swoje "lokalne" zadanie. Oznacza to że węzeł pod oknami, powinien mieć czujnik temperatury, wejścia dla czujników, podłączenie pod siłownik rolety, czujnik zbicia szyby i być może sterownik oświetlenia, gdyby ktoś chciał na święta wystawić sztuczny świecznik elektryczny

    Nie rozpisuje się więcej, bo i tak pewnie większość już nie doczyta tej linijki

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar nela29
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Warszawa Wesoła
    Kod pocztowy
    05-075
    Posty
    189

    Domyślnie

    Sterowanie gniazdkami to IMO głupota, wykorzystywana tylko na pokazówki. Nie ma w tym żadnej użyteczności na co dzień. Co do własnych modułów - cóż możemy powiedzieć - chcesz to rób. Na elektrodzie sporo ludzie robi własne "inteligentne domy", chociaż ja bym bardziej powiedziała, że to są domy którymi można sterować z telefonu, bo z inteligencją mają niewiele wspólnego.
    240m2 (100% podłogówki), kocioł 1F ACV kondensat.
    Ściany 3-warstwowe 42 cm + 15cm styropian grafit. 20cm podłoga, 15-18cm piany na dachu.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar betoven
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-687
    Posty
    14

    Domyślnie

    Z tymi gniazdkami to sie nie do konca zgodze. Przyklad. Kupujesz piekna lampe i stawiasz ja rogu. Podlaczasz di gniazdka i... prosze bardzo. mala konfiguracja i juz jest wpieta do schematow oswietlenia.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    dokładnie, inny przykład gniazdka w altanie i na elewacji..spinamy z alarmem i wraz z zazbrojeniem alarmu odcinamy dopływ prądu do tych miejsc i nikt nie będzie nam ciągnął prądu przez tydzień naszej nieobecności..oczywiście można opuścić "S" ale i tak wymaga to wydzielenia osobnego obwodu więc roboty tyle samo...pokazówka to raczej lampy i taśmy led zapalane z tabletów czy komórki, po tygodniu zaczniemy używać zwykłych przycisków, a jeżeli ich nie mamy, bardzo się wkurzać

  5. #5

    Domyślnie

    Podłączę się, bo sam myślę o tym żeby scalić kilka sprzętów, też w sumie własnym sumptem. Twoim zdaniem od czego najlepiej zacząć? Znalazłem tutaj: http://www.euro.com.pl/artykuly/wszy...w-chmure.bhtml kilka ogólnych tekstów, ale widzę że lepiej zaplanować sobie węzły, potem dopiero patrzeć na to co mogę wpiąć. W sumie chciałem zacząć od łazienki, coby można było odpalić pranie przed powrotem z pracy (he, każdy ma swoje własne marzenia), jakieś rady od czego zacząć?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jackthepricey Zobacz post
    W sumie chciałem zacząć od łazienki, coby można było odpalić pranie przed powrotem z pracy (he, każdy ma swoje własne marzenia), jakieś rady od czego zacząć?
    System jest przeciwko tobie. Odpalenie lampki przed powrotem z pracy nie stanowi wciąż problemu, ale pralki ? - coraz więcej z nich rusza po wciśnięciu przycisku chwilowego start, a po zaniku napięcia przechodzą w tryb oczekiwania na jakąś reakcję użytkownika. I tego ci opisywany system nie załatwi.
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar betoven
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-687
    Posty
    14

    Domyślnie

    Co do pralki to faktycznie bez modelu przystosowanego do komunikacji z jakims klasycznym interfejsem (rs232 lub innym) sie nie obedzie. Albo samemu podlaczyc sie do przyciskow ale to juz abstrakcja.

    Wracajac do tematu, to ja zaczynam od zaprojektowania kabli. Juz na tym etapie musisz wiedziec gdzie bedzie oswietlenie i jakie, oraz gdzie bedzie stal tv. Wczoraj wzialem projekt i oznaczylem na nich miejsca w ktorych jest najwiecej potencjalnych odbiornikow. Polecam zaznaczym od razu wszystkie okna, do przy nich jest najwiecej. Kazde okno powinno miec czujnik otwarcia, czujnik zbicia szyby (taki reagujacy na drgania) oraz sterowanie roleta, albo zaluzja i tak jak juz pisalem mozna dodac gniazdko na ozdoby swiateczne . miejsce gdzie jest tv tez jest szczegolne, bo tam zawsze jest duzo gniazdek. u mnie jeszcze gniazdka na blacie w kuchni, bo tam pewnie bedzie centrum ladowania baterii. Wybrane gniazdka mozna zaopatrzec w czujnik poboru mocy. Jest to malu uklad przez ktory puszcza sie obwod zasilania a konroler wezla moze dokonac pomiaru i przekazac te informacje do komputera. Nie mam jeszcze racjonalnego zastosowania dla tej funkcjonalnosci... ale jestem pewien ze sie znajdzie )).

    Jak juz zaznaczysz wszystkie punkty to teraz musisz znalesc miejsce ktore jest im najblizsze. U mnie wyszy 4-5 wezlow w domu 11x12m + garaz na parterze.

    Bardziej martwi mnie sam wezel. Mam sprawdzic czy nie ma czegos takiego gotowego... ale raczej nie ma, wiec trzeba bedzie zaprojektowac cod dostosowanego do potrzeb. Czyli odpowiednia ilosc wyjsc i wejsc.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał betoven Zobacz post
    Z tymi gniazdkami to sie nie do konca zgodze. Przyklad. Kupujesz piekna lampe i stawiasz ja rogu. Podlaczasz di gniazdka i... prosze bardzo. mala konfiguracja i juz jest wpieta do schematow oswietlenia.
    A to, że gniazdo ma zabezpieczenie do gniazd, a nie do oświetlenia, to oczywiście ch..j. Kto by się przejmował głupimi zabezpieczeniami. Zrobię se po swojemu, bo zasady bezpieczeństwa są przecież dla idiotów a nie dla nowoczesnych ludzi.

    A tak naprawdę, to cały pomysł można o kant ... potłuc, to wszystko przyda się raz albo dwa razy w życiu, żeby błysnąć przed gośćmi na urodzinach i do niczego więcej. Żeby zrobić to porządnie, trzeba znacznie więcej czasu niż każdy z nas ma do dyspozycji, więc coś za coś.
    Mam takiego znajomego, u którego od młodości na pierwszym miejscu w życiu było auto, potem długo nic, potem córka, żona i reszta. Auto poprawiał, tuningował, ulepszał (tamte typy można było ulepszać samodzielnie) i to dawało mu szczęście. Na nic innego nie miał po pracy czasu. Teraz go pytam, jak auto (nowe już, inne)? Odpowiedź brzmi: mam to w du... jeździ? jeździ. Nie ma tylko żony i córki, już jest za późno.
    Ja kiedyś chorowałem na makietę kolejową. Miałem już kilka pociągów, mnóstwo gadżetów, zgromadziłem niezłą ilość wszelakich elementów do zautomatyzowania wszystkiego... Na szczęście firma wysłała mnie na parę lat za granicę i kiedy wróciłem, spostrzegłem bezsens takiej zabawy. Szkoda czasu, są ważniejsze rzeczy w życiu.
    Ostatnio edytowane przez wykrot ; 23-04-2014 o 16:39
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar betoven
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-687
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał wykrot Zobacz post
    Kto by się przejmował głupimi zabezpieczeniami.
    Chwileczke. Nie powiesz mi chyba ze nie masz zadnej lampy podlaczonej do gniazdka ? To po pierwsze. a po drugie to roznica z tego co wiem to jedynie bezpiecznik. Na liniach oswietlenia jest 10A a na gniazdach 16A. Z tego co piszesz to oodlaczenie lampki biurowej grozi porazeniem... czy nie tak ?

    A mize chodzi o indukcyjny lub pojemnosciowy charakter odbiornikow ? Jakies zabezpieczenia przed przepieciami ??? Czy mozesz wytlumaczyc o jaka glupote Ci chodzi bo pewnie wielu czytelnikow bedzie ciekawych....

  10. #10

    Domyślnie

    Ogólnie koncepcja węzłów, choć mało popularna, mi się podoba, zwłaszcza, że przy zachowaniu pewnych zasad budowy instalacji można sobie zapewnić dużą uniwersalność funkcjonowania elektryki [klasycznie, automatyka oparta na magistrali lub radiówce]. Są też komercyjne urządzenia, które wpisują się konkretnie w takie projekty węzłów [room controller] : http://www.beckhoff.com/english.asp?...c9191_0100.htm

    Jeśli chodzi o samodzielne [DIY] wykonywanie takich systemów i urządzeń to na pewno trzeba się nie raz i nie dwa razy zastanowić czy przypadkiem nie porywamy się z motyką na słońce... a i faktycznie poświęcony czas [bardzo dużo czasu] rodzinie będzie bezzwrotnie skradziony, więc warto to poważnie przemyśleć... po za tym ID ma sprawić, że życie w domu ma być bardziej komfortowe a nie kojarzyć się z bardzo pracochłonnym wyzwaniem. Pomijając te humanistyczne wywody, proponuje przyjrzeć się np. takim puszkom:

    http://inteldom.blogspot.com/2012/08...lacyjnych.html

    Co do sterowników do wykorzystania w ramach własnych umiejętności programistycznych to jest tego sporo, od RBPI przez Arduino, jakieś i/o via Modbus i itp... ale można i takim czymś:
    http://tinycontrol.ats.pl/pl/aktualn...plytki,204,159
    http://inteldom.blogspot.com/search/label/.ATS

    Powodzenia

  11. #11

    Domyślnie

    Wykrot, patrząc od drugiego akapitu, ma sporo racji. Dużo roboty, użyteczność dyskusyjna. Jako hobby - świetna sprawa. Jeśli masz zapał, środki, umiejętności i akceptującą to rodzinę, baw się na zdrowie.
    Ja zacząłem się bawić. Koncepcję miałem trochę inną, do części włączników i gniazdek, tam gdzie była wymiana przewodów, puściłem dodatkowo skrętkę, aby w puszkach dać moduły wykonawcze. Od roku nie dotknąłem się tego, czekam, aż chwyci mnie pracowity zapał i zrobię zabudowę rur, w której ma być miejsce na "centralę" systemu.
    Kumpel ma podobne do mojego rozwiązanie, do wszystkich puszek na parterze skrętka, każda puszka potrójna, założenie - gniazdko stałe, gniazdko sterowane i zapas/miejsce. Automatyka na razie prymitywna - włącz/wyłącz wszystkie sterowane na raz, ale u niego remont trwa. I ja i kumpel przejechaliśmy się na czasochłonności rozwiązania, no i realizacji przy okazji remontu zamieszkałego obiektu, a nie budowy - to dużo zmienia.
    Z drugiej strony ten system ma ułatwiać. Chyba ciągle nie wymyślono prostszego systemu, niż naciśnij pstryczek, to się lampka zapali. Wszystkie piloty, smartfony, centrale alarmowe, zwłaszcza współpracujące z systemem DIY będą świetne dla twórcy, ale już rodzina będzie się potykać o to, a dalsi znajomi przy zbyt rozbudowanym systemie będą musieli Cię prosić, abyś włączył im światło w toalecie.
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar betoven
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-687
    Posty
    14

    Domyślnie

    Ja sie jednak tak szbko nie poddam. podlaczenie oswietlenia i gniazde w polaczeniu z czujnikani alarmu i tradycyjnymi wlacznikami swiatla, powinny dac z jednej strony tradycyjny model, a z drugiej mozliwosc ulatwinia sobie i rodzinie zycie.

    Nie chcialem jednak aby ten watek skonczyl sie sprzeczkami.

    z innej beczki.

    Dzisiaj czytalem o mozliwosciach Rapsberry pi i przyznam ze jestem pelem optymizmu. Czy ktos ma jakies doswiatczenie w zastosowaniu Rpi do sterowania domem ?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał betoven Zobacz post
    Witam.



    1. Instalacja elektryczna - Nie chce zmieniać tego co jest w projekcie. Wszystkie obwody zasilania odbiorników będą rozchodzić się zgodnie z ich przeznaczeniem, to znaczy jeśli z rozdzielni wychodzi zasilania salonu to tak będzie itp.

    2. Obwody oświetlenia - tutaj będą niskonapięciowe przewody, skrętka FTP.
    3. Rozdzielnia - i tutaj właśnie chce inaczej niż wszyscy. Większość komercyjnych rozwiązań bazuje na tym , że w jednej lub w dwóch rozdzielniach montuje się centralny moduł z dużą ilością I/O i do rozdzielni doprowadza się wszystkie przewody. W sytuacji kiedy każde gniazdko w domu miało by być sterowane oddzielnie, powoduje to olbrzymie ilości przewodów trafiających do rozdzielni. Planuje lokalne węzły w geometrycznie strategicznych miejscach, czyli takich aby jak największa liczba punktów (gniazdka, rolety, włączniki itp) miały do węzła jak najkrócej. Dzięki temu można ograniczyć ilość prowadzonych przewodów.
    Czarno widzę Twój plan, było już wielu takich, co z wielkim zapałem zabierali się za "choinkę" we własnym mieszkaniu - poda ktoś link, komu się udało chociaż w 50% zrealizować swoje plany ?
    Wracając do Ciebie - pokaż schemat zaprojektowanej rozdzielnicy którą jak to ująłeś nie chcesz zmieniać.
    Jak wiesz, poszczególne obwody wymagają osobnych zabezpieczeń, odpowiednich przewodów - jak chcesz z docelowej rozdzielnicy zasilać węzły o których piszesz ? Jeżeli porobisz dodatkowe podrozdzielnie (nie bardzo sobie wyobrażam w każdym pokoju mieć taki punkt) to do nich nie wystarczy Tobie jeden przewód, tylko musisz ich puścić kilka w zależności od przeznaczenia obwodu. Jeżeli będą to osobne WLZ-ty to tak naprawdę powielasz pomysły "nasze" jak to określiłeś tylko w jeszcze większej ilości - nie będzie to tańsze rozwiązanie, każdy obwód musi być zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym, inne także RCD.
    Zacznijmy od projektu Twojej rozdzielnicy - pokaż co tam projektant natworzył.

  14. #14

    Domyślnie

    Dorzucę swoje 5 groszy. Moim zdaniem jak robić to w topologii gwiazdy. W jednym miejscu cały osprzęt, łatwiejsze zarządzanie i naprawa ewentualnych usterek. Inna sprawa to sprzęt - możesz zaprojektować sobie sam układ, płytkę w protelu i lutować. Ja postawiłbym na gotowe rozwiązanie(po co kopać się z drzwiami jak są otwarte). Kup jakiś sterownik PLC, zacznij go programować i zobacz co z tego wyjdzie. Życzę wytrwałości.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar betoven
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-687
    Posty
    14

    Domyślnie

    Moja aktualna koncepcja jest taka :
    Nie zmieniam głównej rozdzielnicy. Według projektu mam tam 7 roznicowek z czego dwie dla obwodów oświetlenia. Ostatecznie po namyśle nie dotykam obwodów gniazdek. To zostaje tak jak w projekcie. Do wszystkich gniazdek doprowadzę skrętkę tak aby w przyszłości coś z nią zrobić jeśli będzie taka konieczność. Skrętka nie będzie do każdego gniazdka osobno, ale będzie puszczona razem z linia zasilania i trafiała będzie do najbliższego węzła. W ten sposób będzie można wykorzystać jedna z linii jak sygnał włącz\wyłącz lub inaczej jeśli będzie konieczność puszczenia tak jakiejs magistrali.
    Co do oświetlenia do wszystkich włączników połączona jest skrętka z najbliższym węzłem. Węzłów w całym budynku wyszło mi 4. Na jeden bezpiecznik B10A nie będzie podpiętych więcej niż 11 punktów światła ( gdzie niektóre żyrandole liczę jaki 2). Nie wiem ile powinno być ich podpięte według norm, ale w oryginalnym projekcie tez tak jest. W rezultacie trzy węzły będą zasilanie jedna linia z rozdzielnicy a jeden dwoma. Na całość oświetlenia jest 6x B10A na dwóch lub trzech roznicówkach ( to już decyzja elektryka).
    Co do węzłów to nie będą osobne rozdzielnice ale male skrzynki z przekaźnikami. Nie mam jeszcze koncepcji jaka obudowę dać żeby bylo bezpiecznie, ale raczej będzie to zwykła mała skrzyneczka jaka daje się w mieszkaniach, tylko bez listwy na bezpieczniki. Dla oświetlenia powinny wystarczyć zwykle male przekaźniki 10A.

    Podliczyłem ile węzły powinny mieć wejść i wyjść. Zaokrąglając w górę i dając mały zapas (4 wejścia i 4 wyjścia)., wyszło mi że węzeł powinien potrafić uruchomić 16 przekaźników i potrafić rozpoznać stan 24 weść

    Zapomniałem dodać że węzły też monitorują okna i czujniki PIR.
    Ostatnio edytowane przez betoven ; 01-05-2014 o 15:11

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał betoven Zobacz post
    Moja aktualna koncepcja jest taka :
    Nie zmieniam głównej rozdzielnicy. Według projektu mam tam 7 roznicowek z czego dwie dla obwodów oświetlenia. Ostatecznie po namyśle nie dotykam obwodów gniazdek. To zostaje tak jak w projekcie. Do wszystkich gniazdek doprowadzę skrętkę tak aby w przyszłości coś z nią zrobić jeśli będzie taka konieczność.
    Możesz tak zrobić, puszki docelowe głębokie z kieszenią. http://www.synergiatech.pl/produkty/...t-se-2x60.html Ogranicz ilość gniazd sterowanych do minimum, zewnętrzne gniazda jak najbardziej, zastosuj do nich osobne zabezpieczenie RCD - podobnie z oświetleniem zewnętrznym - na osobnej różnicówce.

    Cytat Napisał betoven Zobacz post

    Co do oświetlenia do wszystkich włączników połączona jest skrętka z najbliższym węzłem. Węzłów w całym budynku wyszło mi 4. Na jeden bezpiecznik B10A nie będzie podpiętych więcej niż 11 punktów światła ( gdzie niektóre żyrandole liczę jaki 2). Nie wiem ile powinno być ich podpięte według norm, ale w oryginalnym projekcie tez tak jest.
    ok

    Cytat Napisał betoven Zobacz post
    Co do węzłów to nie będą osobne rozdzielnice ale male skrzynki z przekaźnikami. Nie mam jeszcze koncepcji jaka obudowę dać żeby bylo bezpiecznie, ale raczej będzie to zwykła mała skrzyneczka jaka daje się w mieszkaniach, tylko bez listwy na bezpieczniki. Dla oświetlenia powinny wystarczyć zwykle male przekaźniki 10A.
    Chcesz połączenia z tymi przekaźnikami lutować ? Musisz zastosować obudowy z szynami montażowym TH - na które wepniesz podstawki przekaźników + przekaźniki, dodatkowo pamiętaj o miejscu na listwy torów N i PE, niestety przekaźniki nie są bezgłośne, to także musisz wziąć pod uwagę - a co z obwodami do rolet ?

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar betoven
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-687
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Chcesz połączenia z tymi przekaźnikami lutować ?
    Zastanawiam się teraz czy nie dać takich podstawek i przekaźników. Zakładam jednak że koszty będą duże w porównaniu z gotową listwą a przekaźniki właściwie te same. np.
    http://propix.com.pl/environment/cac...2b0ee74ab6.jpg
    której koszt jest około 25zł (cena z allegro). Mam tylko obawy, że się elektryk nie zgodzi

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    a co z obwodami do rolet ?
    Tego w sumie jeszcze nie przemyślałem, oprócz pociągnięcia skrętki przy okazji czujników otwarcia okna. To pewnie dlatego, że jeszcze nie oglądałem co jest na rynku z gotowych siłowników rolet.

    PS. Do węzłów pójdzie więcej linii zasilania, tak aby każde pomieszczenie miało swój bezpiecznik. No i oczywiście zewnętrzne obwody też. (mowa o oświetleniu)

    Dzięki za opinie.
    Ostatnio edytowane przez betoven ; 03-05-2014 o 22:04

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał betoven Zobacz post
    Moja aktualna koncepcja jest taka :
    Do wszystkich gniazdek doprowadzę skrętkę tak aby w przyszłości coś z nią zrobić jeśli będzie taka konieczność.
    Pytanko - po co? Podłączysz przekaźnik, włożysz do puszki i będziesz rozłączał obwód zasilania 230V w danym gnieździe?

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar nela29
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Warszawa Wesoła
    Kod pocztowy
    05-075
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel___z Zobacz post
    Pytanko - po co? Podłączysz przekaźnik, włożysz do puszki i będziesz rozłączał obwód zasilania 230V w danym gnieździe?
    No, inteligientny dom
    240m2 (100% podłogówki), kocioł 1F ACV kondensat.
    Ściany 3-warstwowe 42 cm + 15cm styropian grafit. 20cm podłoga, 15-18cm piany na dachu.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar betoven
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-687
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel___z Zobacz post
    Pytanko - po co? Podłączysz przekaźnik, włożysz do puszki i będziesz rozłączał obwód zasilania 230V w danym gnieździe?
    No tak jak już pisałem. Kupujesz lampę stojącą i podłączasz do gniazdka. Do środka podłączasz ściemniacz lub przekaźnik i możesz ją włączyć do schematu oświetlenia.

    Inny przykład, masz w domu miejsce gdzie zawsze podłączasz żelazko. Dajesz czujnik przepływu prądu i gdy włączasz alarm dostajesz powiadomienie że coś pobiera energię z gniazdka gdzie zawsze jest żelazko.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony