Cytat Napisał Krzy2iek Zobacz post
dzięki za szybką odpowiedz
dodam że nie mam kompletnego pojęcia jak powinna wyglądać cała instalacja, wysłałem projekt domu do firmy i otrzymałem wycenę
jeśli ktoś ma wiedzę na ten temat to byłbym wdzieczny za jakiś konkretny projekt kompletnej instalacji i jakie w przybliżeniu mogą byc jej koszty.
w przybliżeniu 39 k brutto za PC PW odpowiedniej mocy i podłogówkę na 140m2 bez kiwania placem w bucie
pewnie można i taniej jak ktoś jest zawzięty

zacznij od inwestycji 400zł w OZC. Na forum robią. Daj im do OZC 2 wersje: styro w posadzce 15 i 20 cm, ściana 20 i 22cm styro, dach 30 i 40 cm wełnę (nie wiem jaki dom-dach i ile jej i gdzie możesz zmieścić).
Na bazie OZC świadomie i prosto policzysz sobie co bardziej ci się opłaci (ile dokupić i dopłacić za dodatkową izolację). Poznasz na 99% moc urządzenia jakie musisz mieć. Na samym trafnym doborze PC i jej mocy możesz być kilka tys pln do przodu.

Nie piszesz o wentylacji - może zainwestujesz w najtańszy rekuperator co poprawi Ci jakość mieszkania i rachunki. Najtańszy a nie te na wypasie bo ten najtańszy ma problem by się zwrócić finansowo, ale z jakością się to obroni!

A jak masz dom jeszcze na tym etapie, że możesz zmieniać grubość izolacji a w dodatku owe 140m2 jest piętrowe to daj Panu z OZC dodatkowo 50zł i niech ci policzy jak to będzie gdy do domu dasz pod posadzkę 25cm styro, 25cm styro na ścianę, w dach jak wejdzie 40-50cm wełny (zależy od dachu), prosty i tani rekuperator z grzałką przeciw zmarznięciu. Może zejdziesz do 40kWh/m2 rok i za grzanie domu wyjdzie Ci .... 5600kWh które w nocnej taryfie kupisz za 1680zł rocznie i zrezygnujesz z PC PW bo opłaci Ci się dokładac np: 10tys na izolację. Plus taki: izolacja się łatwo nie psuje i zostaje na długo.

Do takiego domku kup małą PC PW na wodę. Opcja 2 : kup sobie klimatyzator i latem chłodzisz a 2-4msc rocznie grzejsz nadmuchem - to najtańsza PC ale PP. I rachunki za prąd do CO zbijesz poniżej 1500zł.

Licz, licz, z OZC i excelem w ręce w tydzień to ogarniesz. Zero wielkiej filozofii.