dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 10
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 192
  1. #81
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dropsec
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Chudów
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Sorki później doczytałem Twoje komenty i staż i faktycznie to nie mógł być Twój domek
    Ale fajnie ze dla córy tak się starasz, ja nie mam tak dobrze

    Co do konkretów - okna u mnie wyglądały tak:
    biały - biały - nie znam kwoty
    antracyt - biały - tak jak w mojej wycenie
    antracyt - antracyt + 1700 zł
    antracyt - drewnopodobny + 3400 zł
    Więc raczej drożej Ale może jakiś inny dostawca ma inaczej ?

    Ooo to zdradź skąd masz tak blisko ... jakieś Paniowy czy okolice ?
    Indywidualny 240m2 + 40m2 garaż, podłogówka 210m2, PC PW Atlantic 11kW Excelia, WM TheslaGreen AirPack 400, Inteligencja KNX. 20cm szkło piankowe na gruncie, 12cm EPS 200 podłoga parter, 20cm grafit ściany, 9cm EPS 200 strop, 40 cm strop poddasze wełna, 25cm piana PUR skosy do kalenicy, brak okien dachowych, żaluzje fasadowe, odkurzacz retraflex, POS, 3kV PV. Nasz dziennik budowy - czytaj

  2. #82

    Domyślnie

    Cytat Napisał dropsec Zobacz post
    ...Ooo to zdradź skąd masz tak blisko ... jakieś Paniowy czy okolice ?
    Nie, nie.... Czerwionka-Leszczyny a konkretnie to Czuchów

    I dzięki za dokładne info o oknach..... też mi się właśnie tak wydawało, że za kolor w środku się jednak dopłaca.... no może młodzi źle zrozumieli.... chyba, że faktycznie jakiś producent czy pośrednik ma inaczej.

  3. #83
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dropsec
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Chudów
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał aisa222 Zobacz post
    Nie, nie.... Czerwionka-Leszczyny a konkretnie to Czuchów

    I dzięki za dokładne info o oknach..... też mi się właśnie tak wydawało, że za kolor w środku się jednak dopłaca.... no może młodzi źle zrozumieli.... chyba, że faktycznie jakiś producent czy pośrednik ma inaczej.
    Ja wysyłałem zapytania do 11 firm, każda z tych miała te same warunki dopłat (ale inne kwoty) do kolorów zewnątrz/ wewnątrz i osobno biały. Więc chyba coś źle zrozumieli )
    Indywidualny 240m2 + 40m2 garaż, podłogówka 210m2, PC PW Atlantic 11kW Excelia, WM TheslaGreen AirPack 400, Inteligencja KNX. 20cm szkło piankowe na gruncie, 12cm EPS 200 podłoga parter, 20cm grafit ściany, 9cm EPS 200 strop, 40 cm strop poddasze wełna, 25cm piana PUR skosy do kalenicy, brak okien dachowych, żaluzje fasadowe, odkurzacz retraflex, POS, 3kV PV. Nasz dziennik budowy - czytaj

  4. #84
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dropsec
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Chudów
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A tymczasem, dużo czytam o Pompach Ciepła, bo nie umiem zdecydować się ... z OZC wychodzi mi zapotrzebowanie mocy na poziomie 6,5 kWh/m2/rok, + jakieś 1kWh na CWI. Wszystkie oferty od wykonawców mam na pompy minimum 12-14kW...
    Na moje oko sporo przewymiarowana, choć dom ma prawie 220 m2 ogrzewanej podłogi docelowo. Z drugiej strony to prosta bryła o prostym dachu i dobrze zaizolowana z każdej strony, także od gruntu.
    Waham się między Atlantic Excelia Tri 14 lub Panasoniciem T-CAP 12kW, ale między czasie natknąłem się na taki art/blog... warty przeczytania dla każdego kto ma ten sam lub podobny delemat:
    http://www.blog.karbon.com.pl/pc-pow...-pompy-ciepla/
    Indywidualny 240m2 + 40m2 garaż, podłogówka 210m2, PC PW Atlantic 11kW Excelia, WM TheslaGreen AirPack 400, Inteligencja KNX. 20cm szkło piankowe na gruncie, 12cm EPS 200 podłoga parter, 20cm grafit ściany, 9cm EPS 200 strop, 40 cm strop poddasze wełna, 25cm piana PUR skosy do kalenicy, brak okien dachowych, żaluzje fasadowe, odkurzacz retraflex, POS, 3kV PV. Nasz dziennik budowy - czytaj

  5. #85
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Spokojnie t-cap 9 da radę, mam koło 250m2 podłogówki i nie było żadnego problemu w największe mrozy tego roku, grzałka nie ruszyła.
    12 to się będzie męczyć, a nie grzać...
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  6. #86
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dropsec
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Chudów
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Spokojnie t-cap 9 da radę, mam koło 250m2 podłogówki i nie było żadnego problemu w największe mrozy tego roku, grzałka nie ruszyła.
    12 to się będzie męczyć, a nie grzać...
    Dzieki

  7. #87
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dropsec
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Chudów
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzieki za uwagi co do mocy pc, ale dlaczego myslisz ze 12 bedzie ledwo grzac?

  8. #88
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Nie twierdzę, że będzie ledwo grzać bo nagrzeje tak samo jak ta 9kW.
    Tylko, żę moja 9kW bardzo często działa z minimalną mocą (niską częstotliwością), czasem nawet się wyłączy choć podłogówka dalej działa bo nie osiąga zadanej temp. w pomieszczeniach - jeszcze. Po prostu przy 12kW zabraknie ci tej dolnej mocy pompy gdy zapotrzebowanie spada do 1-2-3kW.... Będzie się włączać i wyłączać.
    Nie widzę sensu przewymiarowania źródła o 100% w stosunku do potrzeb chyba, że masz jakiś konkretny powód?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  9. #89
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dropsec
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Chudów
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    hajnel jaką temeperaturę w domu utrzymujesz 20 czy 21 st? Moja żona preferuje okolice 22 stopni, dlatego wolę mieć jakiś zapas. Myślę też o pompie Atlantic bo ma modulację od 16-100% mocy.
    A tak swoją drogą to zastanawiam się czy 1 czy 3 fazowa - ma ktoś jakieś za i przeciw bo nie mogę się nigdzie doczytać.
    Indywidualny 240m2 + 40m2 garaż, podłogówka 210m2, PC PW Atlantic 11kW Excelia, WM TheslaGreen AirPack 400, Inteligencja KNX. 20cm szkło piankowe na gruncie, 12cm EPS 200 podłoga parter, 20cm grafit ściany, 9cm EPS 200 strop, 40 cm strop poddasze wełna, 25cm piana PUR skosy do kalenicy, brak okien dachowych, żaluzje fasadowe, odkurzacz retraflex, POS, 3kV PV. Nasz dziennik budowy - czytaj

  10. #90

    Domyślnie

    Tak szeroka modulacja mocy faktycznie jest zachęcająca. Rozmawiałem kiedyś z p. Jarosławem, szefem PPC dlaczego nie robią pomp o takiej szerokiej modulacji. Zaskoczył mnie trochę odpowiedzią, ale i przekonał: wg niego sprężarki, nawet te inwerterowe mają swoje optimum pracy, czyli dość wąski zakres, w którym energia włożona w jej pracę najlepiej przekłada się na ilość uzyskiwanej energii z pompy. W rezultacie można by tworzyć pompy o szerszej modulacji, ale COP będzie mocno spadał poza zakresem tego optimum. Czyli wg tej teorii moc cieplna pompy będzie np. 16%, ale już pobór energii może być np. 30% w stosunku do max mocy (to taki mój teoretyczny przykład, bo nie mam danych). Jestem więc ciekawy jak to wygląda w pompach powietrznych, czy też jest taka silna zależność? Czy producenci podają jak zmienia się COP w zależności od % mocy chwilowej? Jestem tym tematem bardzo zainteresowany.
    Swoją drogą moja żona też woli cieplej (bliżej 22 C) niż zimniej.

  11. #91
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dropsec
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Chudów
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    nk - niestety nie miałem okazji zobaczyć takiej krzywej, która by tą zależność pokazywała, ale tak na chłopski rozum, to chyba mają rację. Generalnie najlepiej byłoby gdyby PC działała na minimum 60% swojej mocy, ale wtedy musiałaby być idealnie dobrana do zapotrzebowania na ciepło. Choć z drugiej strony wszędzie piszą, że najbardziej sprężarka cierpi na rozruchach typu on/off. Więc pewnie lepiej jak sobie zejdzie z mocą do nawet 20% niż się zbyt szybko wyłaczy a potem znowu włączy (ze względu tylko na jej trwałość). Podejrzewam że kosztuje więcej niż oszczędności które wynikają z ciut gorszego COP dla modulacji mocy
    Widzę że takie dylematy towarzyszą przez całą budowę domu... czy a czy b, każde ma zalety i wady i sami musimy wybrać które zalety są dla nas ważniejsze lub wady mniej uciążliwe.

    Swoją drogą moja żona też woli cieplej (bliżej 22 C) niż zimniej.
    No to mamy kolejny wspólny cel - tak zrobić by nam żony nie marzły
    Indywidualny 240m2 + 40m2 garaż, podłogówka 210m2, PC PW Atlantic 11kW Excelia, WM TheslaGreen AirPack 400, Inteligencja KNX. 20cm szkło piankowe na gruncie, 12cm EPS 200 podłoga parter, 20cm grafit ściany, 9cm EPS 200 strop, 40 cm strop poddasze wełna, 25cm piana PUR skosy do kalenicy, brak okien dachowych, żaluzje fasadowe, odkurzacz retraflex, POS, 3kV PV. Nasz dziennik budowy - czytaj

  12. #92
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dropsec
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Chudów
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Przy okazji uzupełnię wpis z aktualnym OZC, który trochę zmodyfikowałem w stosunku do pierwotnego (głównie z powodu dodatkowego ocieplenia stryszku oraz podłogi miedzy stryszkiem a poddaszem użytkowym)



    Indywidualny 240m2 + 40m2 garaż, podłogówka 210m2, PC PW Atlantic 11kW Excelia, WM TheslaGreen AirPack 400, Inteligencja KNX. 20cm szkło piankowe na gruncie, 12cm EPS 200 podłoga parter, 20cm grafit ściany, 9cm EPS 200 strop, 40 cm strop poddasze wełna, 25cm piana PUR skosy do kalenicy, brak okien dachowych, żaluzje fasadowe, odkurzacz retraflex, POS, 3kV PV. Nasz dziennik budowy - czytaj

  13. #93

    Domyślnie

    Cytat Napisał dropsec Zobacz post
    Widzę że takie dylematy towarzyszą przez całą budowę domu... czy a czy b, każde ma zalety i wady i sami musimy wybrać które zalety są dla nas ważniejsze lub wady mniej uciążliwe.
    Tu chyba nie ma jedynie_dobrych wyborów są albo dobre albo mniej gorsze
    Ja słyszę (od użytkowników, nie od teoretyków), że niskoenergetyczne domy bywają w ogólnie nie ogrzewane w zimie, to pozostanie nam CWU, które będzie tylko krótkim obciążeniem, więc chyba rzeczywistość będzie jeszcze inna od tej, którą sobie tutaj wyobrażamy. Tak więc raczej te rozważania wynikają z pasji dyskusji i rozmyślaniń niż z poważniejszych problemów, które nas czekają.
    Z drugiej strony akurat mamy awarię "junkersa" do CWU w mieszkaniu i to przekonuje mnie to strategicznego zabiegu zamontowania grzałki w zbiorniku CWU tak na wszelki wypadek...

  14. #94
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Nie wiem jak jest z sprężarkami, pewnie tak jak ze wszystkim, że ma swój zakres optimum do pracy i to wpływa na COP.
    Od swojego instalatora wiem, że moja pompa przy niższej modulacji ma wyszczy cop więc wychodziłoby na odwrót, nie wiem. Mierzył to kolega bobrow i z tego co pamiętam nie miał dużych różnic.
    Pytanie jak odbierzesz moc 3-5kW z pompy o mocy min. 6kW jeśli twój dom będzie miał zapotrzebowanie właśnie 3-5kW przez większość sezonu?
    Będzie start-stop-start... w zależności od wielkości "bufora-wylewki-akumulacji-możliwości odbioru ciepła"

    Dropsec w domu tak jak pisałem 19,5-20C na teraz i jest to inne odczucie niż 20 w starym budownictwie.
    Jakie ty izolacje planujesz, że masz takie niskie zapotrzebowanie? Kto to liczył
    I odpuść ten reku 600 m3/h - będziesz tego używał może raz w sezonie....
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  15. #95
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dropsec
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Chudów
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    hajnel A czy to przypadkiem nie jest tak, że jak piszesz że zapotrzebowanie jest na powiedzmy 4kW, a pompa ma moc 8kW to i tak czy siak działa na 100% swojej mocy, tylko wraz z malejącą dT podczas mierzenia temperatury powrotu moduluje swoją moc w dół ? Tak jak np. podjeżdzając od skrzyżowania do skrzyżowania, startujemy rozpędzając się do powiedzmy 100km/h a w miarę zbliżania do świateł zwalniamy by nagle nie stanąć w miejscu ?

    Izolacje mam troche kombinowaną... tzn.
    zewnątrz 20cm grafitu,
    pod płytą - 26cm szkła piankowego,
    na płycie 12 cm EPS 0,32
    na stropie 10cm EPS 0,32
    sufit nad poddaszem - 20cm wełny
    drugi sufit nad poddaszem - 20 cm wełny (między nimi mam 60 cm wolnej przestrzeni... tak wyszło niefortunnie)
    stryszek ocieplony 20 cm wełny do samej kalenicy
    skosy poddasza - 25 cm PUR

    Liczył mi to gość w OZC audytor 6,5 pro na zlecenie za 500 zł (byłem u niego osobiście, dość biegle poruszał się po tym programie, mam nadzieje że wszystko uwzględnił) - choć jak coś modyfikuje to sobie już teraz sam to zmieniam i porównuje (tak jak Ty zresztą)

    Co do reku, wiem już teraz, z obliczeń wychodziło by na 400m3 mniej więcej. Ty jaki zastosowałeś finalnie?
    Indywidualny 240m2 + 40m2 garaż, podłogówka 210m2, PC PW Atlantic 11kW Excelia, WM TheslaGreen AirPack 400, Inteligencja KNX. 20cm szkło piankowe na gruncie, 12cm EPS 200 podłoga parter, 20cm grafit ściany, 9cm EPS 200 strop, 40 cm strop poddasze wełna, 25cm piana PUR skosy do kalenicy, brak okien dachowych, żaluzje fasadowe, odkurzacz retraflex, POS, 3kV PV. Nasz dziennik budowy - czytaj

  16. #96
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dropsec
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Chudów
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    nk - dobre spostrzeżenie co do tego CWU, warto byłoby się zabezpieczyć, na wypadek awarii PC, bo na wypadek braku prądu już nie da rady

    Przy okazji co u Ciebie się dzieje, bo nie widzę żadnych konkretów na dzienniku
    Indywidualny 240m2 + 40m2 garaż, podłogówka 210m2, PC PW Atlantic 11kW Excelia, WM TheslaGreen AirPack 400, Inteligencja KNX. 20cm szkło piankowe na gruncie, 12cm EPS 200 podłoga parter, 20cm grafit ściany, 9cm EPS 200 strop, 40 cm strop poddasze wełna, 25cm piana PUR skosy do kalenicy, brak okien dachowych, żaluzje fasadowe, odkurzacz retraflex, POS, 3kV PV. Nasz dziennik budowy - czytaj

  17. #97
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał dropsec Zobacz post
    hajnel A czy to przypadkiem nie jest tak, że jak piszesz że zapotrzebowanie jest na powiedzmy 4kW, a pompa ma moc 8kW to i tak czy siak działa na 100% swojej mocy, tylko wraz z malejącą dT podczas mierzenia temperatury powrotu moduluje swoją moc w dół ? Tak jak np. podjeżdzając od skrzyżowania do skrzyżowania, startujemy rozpędzając się do powiedzmy 100km/h a w miarę zbliżania do świateł zwalniamy by nagle nie stanąć w miejscu ?
    Tak ale w pewnym momencie pompie zabraknie modulacji w dół - tzn. odda do odbiornika czyli domu większą moc niż on może w danej chwili przyjąć. To spowoduje wyłączenie pompy pomimo nie osiągnięcia zadanej temperatury. Jak będziesz miał bufor to po 10-15min temp w buforze spadnie i pompa się znów włączy, jak nie będziesz miał będzie taktować bardziej....

    Cytat Napisał dropsec Zobacz post
    Izolacje mam troche kombinowaną... tzn.
    zewnątrz 20cm grafitu,
    pod płytą - 26cm szkła piankowego,
    na płycie 12 cm EPS 0,32
    na stropie 10cm EPS 0,32
    sufit nad poddaszem - 20cm wełny
    drugi sufit nad poddaszem - 20 cm wełny (między nimi mam 60 cm wolnej przestrzeni... tak wyszło niefortunnie)
    stryszek ocieplony 20 cm wełny do samej kalenicy
    skosy poddasza - 25 cm .
    Liczył mi to gość w OZC audytor 6,5 pro na zlecenie za 500 zł (byłem u niego osobiście, dość biegle poruszał się po tym programie, mam nadzieje że wszystko uwzględnił) - choć jak coś modyfikuje to sobie już teraz sam to zmieniam i porównuje (tak jak Ty zresztą
    Dziwne bo przy podobnej powierzchni grzanej i chyba lepszej izolacji mam większe zapotrzebowanie z OZC...

    Cytat Napisał dropsec Zobacz post
    Co do reku, wiem już teraz, z obliczeń wychodziło by na 400m3 mniej więcej. Ty jaki zastosowałeś finalnie?
    Mam 400m3 i wiem już, że te 400 to tylko do wietrzenia 5min dzienne. W zimę max 100m3/h latem może 200... policz sobie 20-30m3/h na osobę starczy.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  18. #98

    Domyślnie

    dropsec witam pięknie Ci idzie budowa napisz czemu zdecydowałeś się na płytę a nie na ławy jeśli możesz.... jestem na etapie projektu i mam dylemat .

  19. #99
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Cześć,

    mam takie pytanie do układu domu.

    Będziesz miała wyspę w kuchni? Chciałaś tak zrobić, że salon jest na przeciwko kuchni? Gdzie będzie TV?
    Czy planujecie wykorzystać przestrzeń pod schodami?

  20. #100
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Witam,

    przede wszystkim gratuluję postępów.

    Mam pytanie związane z wybraną technologią murowania. Czy u Was bloczki były murowane na klej, czy na tradycyjnej zaprawie? Czy stosowaliście spoinę pionową?
    Pytam dlatego, że również przymierzam do budowy domu na płycie fundamentowej, który będzie zabezpieczony na II kategorię szkód górniczych i przedstawiciel grupy silikaty polecił murowanie na klej z zastosowaniem spoiny pionowej. Chciałem się dowiedzieć jakie rozwiązanie stosuje się w praktyce.

    Pozdrawiam

Strona 5 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony