dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 182 z 183
Pokaż wyniki od 3.621 do 3.640 z 3650
  1. #3621
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    czemu do 20 rolet trzeba aż 7 sterowników? tam chyba są jakieś wyjścia..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  2. #3622

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    czemu do 20 rolet trzeba aż 7 sterowników? tam chyba są jakieś wyjścia..
    Owszem ma wyjść i to aż siedem.
    Problem polega na tym, że do sterowania rolet/żaluzji/markiz potrzebne są dwa wyjścia.
    Niepisaną zasadą jest parowanie wyjść, jeśli ustawimy funkcję rolet na jednym z wyjść to automatycznie zostaje mu przypisany drugie wyjście. Wyjścia parowane są kolejno, czyli 1 z 2, 3 z 4, 5 z 6 itd.. Jeśli zdefiniujemy wyjście 1 jako roletowe, to sterownik automatycznie ustawi wyjście 2 jako sparowane z pierwszym i przestawi je w tryb roletowy. Jeśli wyjście 2 zostanie wybrane na roletowe, to automatycznie 1 zostanie przestawione w tryb roletowy. Nie ma możliwości łączenia sobie dowolnych wyjść w pary do sterowanie rolet/żaluzji/markiz. Dodatkowym zabezpieczeniem jest w sterowniku funkcja uniemożliwiający załączenie się wyjścia 2 przy załączonym wyjściu 1.

    Zasada ta dotyczy zarówno sterowników KNX jak i sterowników np. satela. Nie mam pojęcia jak jest w tym chińskim PLC i średnio mnie to interesuje.
    Gdyby w chińskim PLC2011 było to zrobione zgodnie z powyższymi zasadami, to każdy sterownik obsłuży tylko 3 rolety i zostaje 1 wyjście, z którym nie ma co zrobić, o ile ma sterować tylko roletami.
    W przypadku satela do obsługi 20 rolet potrzeba 5 sterowników, w przypadku PLC2011 7, a w przypadku KNX potrzeba 2 sterowników lub 5 lub 20 zależy, co chcemy zrobić i jak.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 20-08-2016 o 08:50
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  3. #3623
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    no tak, ja akurat nie mam rolet więc nie kombinowałem co i jak.. jak rozumiem to jedno wyjście podaje napięcie na podnoszenie, drugie na opuszczanie (i stąd zakaz podawania na oba naraz) a odcinane jest fizycznie krańcówką w rolecie, tak?
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  4. #3624
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    czemu do 20 rolet trzeba aż 7 sterowników? tam chyba są jakieś wyjścia..
    Sterownik PLC2011C1 jest do dużej ilości rolet. Pobiera około 100mA z zasilacza 15V czyli 1.5 Wata.
    Można do niego podłączyć 56 przekaźników z czego 24 bezpośrednio i 32 na extenderach 1-wire które można odłączać od zasilania i włączać tylko gdy chcemy włączyć jeden z przekaźników extendera.
    Właściwie pobór prądu przez przekaźniki ma miejsce gdy ich cewki są zasilane czyli przez te 20-30 sekund w czasie jazdy rolety.
    Później można odłączyć extendery od zasilania.
    Do tego PLC2011C1 ma 32 termostaty, termometry 1--wire, termopary i magistralę DMX512 do sterowania kolorami RGB, szyfrowaną obsługę przez internet, apki na Androida i DLL dla programistów.
    A dendrytusa nie słuchajcie gdyż to jest trol.

    Więcej tutaj: https://plcstore.pl/pl/p/INTELIGENTN...S-PLC2011C1/39

  5. #3625
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    no tak, ja akurat nie mam rolet więc nie kombinowałem co i jak.. jak rozumiem to jedno wyjście podaje napięcie na podnoszenie, drugie na opuszczanie (i stąd zakaz podawania na oba naraz) a odcinane jest fizycznie krańcówką w rolecie, tak?
    Tak. Ustawia się podawanie napięcia na określony czas, dłuższy niż potrzebna jazda rolety, a roletę zatrzymuje krańcówka.
    Żeby nie podać napięcia razem wystarczy połączyć dwa przekaźnniki sterującę między sobą, przez swoje nieużyte styki.

    Np styk NC pierwszego przekaźnika zasila styk COM drugiego i nie ma szansy aby nawet błędne podanie stanów sterujących cokolwiek popsuło. Nie ma to nic wspólnego z rodzajem sterownika. To jest zwykłe połączenie z zabezpieczeniem. Natomiast ponieważ sterowniki PLC2011 mają programowalną logikę to każde wyjście może być czymkolwiek zaprogramowanym. Po to łączymy właśnie przekaźniki na krzyż żeby nie doszło do podania napięcia na oba uzwojenia.

    Ale nie martw się. Miałem silnik z wewnętrznym zabezpieczeniem, że jak się kręcił w jedną to podawanie napięcia na drugi kabel nic nie powodowało.
    A nie raz podałem napięcia na oba uzwojenia i tylko silnik buczał. Pewnie jakbym go zostawił na dłużej to by zadziałał termik ale nie spalił mi się silnik. Nie raz coś źle połączyłem ucząc się jak samemu zrobić własne instalacje.
    Ostatnio edytowane przez xtea ; 20-08-2016 o 17:49

  6. #3626

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    no tak, ja akurat nie mam rolet więc nie kombinowałem co i jak.. jak rozumiem to jedno wyjście podaje napięcie na podnoszenie, drugie na opuszczanie (i stąd zakaz podawania na oba naraz) a odcinane jest fizycznie krańcówką w rolecie, tak?
    Tak.
    Dla każdej rolety/żaluzji/markizy jest programowany indywidualny czas, który powinien być o 2-3 sekundy dłuższy niż czas potrzebny na osiągnięcie pozycji skrajnych ograniczanych przez krańcówki.

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    ]Można do niego podłączyć 56 przekaźników z czego 24 bezpośrednio i 32 na extenderach 1-wire które można odłączać od zasilania i włączać tylko gdy chcemy włączyć jeden z przekaźników extendera.
    Oczywiście w chińskiej wersji przekaźniki te nie pobierają prądu. Jak zwykle.
    Właściwie pobór prądu przez przekaźniki ma miejsce gdy ich cewki są zasilane czyli przez te 20-30 sekund w czasie jazdy rolety.
    Ale dokładnie tak samo działają sterowniki, dla których wyliczałeś zużycie prądu. Ja zastosowałem tylko dokładnie twój sposób liczenia.
    Do tego PLC2011C1 ma 32 termostaty, termometry 1--wire, termopary i magistralę DMX512 do sterowania kolorami RGB, szyfrowaną obsługę przez internet, apki na Androida i DLL dla programistów.
    Zapomniałeś wspomnieć, że przekaźniki mają tylko 8A dla obciążenia rezystancyjnego i zaleca się bezpieczniki 6A.
    Zapomniałeś też wspomnieć, że nie ma apki na iOs-a
    A dendrytusa nie słuchajcie gdyż to jest trol.
    Jestem trollem? Bo twierdzę, że ludzie nie powinni inwestować w ten drogi chiński wynalazek?
    Jestem trollem? Bo twierdzę, że lepiej założyć normalną centralkę alarmową Versę satela niż chiński pseudo alarm PLC2011B0, która jest tańsza i lepsza, a do tego to porządna centralka?
    Jestem trollem? Bo twierdzę, że lepiej założyć polskiego Sterboxa, który jest tańszy posiada apki na androida i iOS-a oraz dotykowe klawisze z ikonografiką, którą możemy sobie sami zaprojektować?
    Może i jestem trollem, ale nie podaję się za zadowolonego użytkownika, będąc w rzeczywistości handlarzem tego chińskiego badziewia.
    na elektrodzie- neodym, palacz997, mariusz.lubicz.
    na budujemydom - banzai
    na forum muratora- xtea
    na forum budowlanym - gelbeton
    Może naucz się wstawiać linki, bo ten nie działa.
    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Żeby nie podać napięcia razem wystarczy połączyć dwa przekaźnniki sterującę między sobą, przez swoje nieużyte styki.
    Czyli zamiast podłączyć przewód pod zacisk jak w normalnym sterowniku trzeba knuć z przekaźnikami.

    Np styk NC pierwszego przekaźnika zasila styk COM drugiego i nie ma szansy aby nawet błędne podanie stanów sterujących cokolwiek popsuło. Nie ma to nic wspólnego z rodzajem sterownika. To jest zwykłe połączenie z zabezpieczeniem. Natomiast ponieważ sterowniki PLC2011 mają programowalną logikę to każde wyjście może być czymkolwiek zaprogramowanym. Po to łączymy właśnie przekaźniki na krzyż żeby nie doszło do podania napięcia na oba uzwojenia.
    A w normalnym sterowniku podłączmy dwa przewody.

    Ale nie martw się. Miałem silnik z wewnętrznym zabezpieczeniem, że jak się kręcił w jedną to podawanie napięcia na drugi kabel nic nie powodowało.
    A jak jest szansa, że on będzie miał takie same napędy?
    A nie raz podałem napięcia na oba uzwojenia i tylko silnik buczał. Pewnie jakbym go zostawił na dłużej to by zadziałał termik ale nie spalił mi się silnik. Nie raz coś źle połączyłem ucząc się jak samemu zrobić własne instalacje.
    No to pogratulować wiedzy i umiejętności.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 20-08-2016 o 18:36
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  7. #3627
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Dendrytus, proponowałem ci jak pozbyć się handlarzy tymi sterownikami PLC2011. Ja nim nie jestem i sam bym chciał wiedzieć gdzie można kupić je w Chinach po niżej cenie. Jeżeli przestaniesz ukrywać adres strony w Chinach gdzie się je kupuje to każdy kupi je sobie sam z pominięciem handlarzy z Polski. Na Aliexpress ich nie ma więc powiedz gdzie je kupić z pominięciem handlarzy? Tak się pozbędziemy tych okropnych handlarzy razem.
    Czemu nie chcesz podać źródła tych sterowników? Może sam nimi też obracasz?

    Co do reszty wypowiedzi szkoda mi strzępić język. Może przeedytuj techniczną stronę poprzedniego posta, bo wstyd sobie przynosisz. "Knuć z przekaźnikami" hahaha.

  8. #3628

    Domyślnie

    xtea: ale po kiego grzyba kupować te chińskie sterowniki, skoro można kupić tańsze i lepsze polskie?

  9. #3629

    Domyślnie

    xtea: czyli jesteś zadowolonym użytkownikiem, który traci czas na forum, wklejając w każdym poście linki do miejsca gdzie można te sterowniki kupić. Doprawdy jesteś wyjątkowym użytkownikiem. Uważam, że takim chamskim i obłudnym sprzedawcom jak Ty powinno blokować się konta. Kupiłbyś sobie konto firmowe na muratorze to przynajmniej zachowałbyś klasę. A tak jesteś tandetnym sprzedawcą, który udaje zadowolonego użytkownika.

  10. #3630

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc Zobacz post
    xtea: ale po kiego grzyba kupować te chińskie sterowniki, skoro można kupić tańsze i lepsze polskie?
    Handluje chińszczyzną to i reklamuje chińszczyznę i nie dociera, że kupując polskie lepsze i tańsze rozwiązania będzie miał lepszy system.

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Dendrytus, proponowałem ci jak pozbyć się handlarzy tymi sterownikami PLC2011.
    Handlarze mi nie przeszkadzają, przeszkadzają mi handlarze tacy jak ty, którzy w tandetny sposób udając zadowolonego klienta, siedzą na różnych forach i wciskają im chińskie sterowniki, które nie nadają się do ID/IB.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  11. #3631

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc Zobacz post
    xtea: ale po kiego grzyba kupować te chińskie sterowniki, skoro można kupić tańsze i lepsze polskie?
    Handluje chińszczyzną to i reklamuje chińszczyznę i nie dociera, że kupując polskie lepsze i tańsze rozwiązania będzie miał lepszy system.

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Dendrytus, proponowałem ci jak pozbyć się handlarzy tymi sterownikami PLC2011.
    Handlarze mi nie przeszkadzają, przeszkadzają mi handlarze tacy jak ty, którzy w tandetny sposób udając zadowolonego klienta, siedzą na różnych forach i wciskają im chińskie sterowniki, które nie nadają się do ID/IB.
    Cytat Napisał MD. Zobacz post
    xtea: czyli jesteś zadowolonym użytkownikiem, który traci czas na forum, wklejając w każdym poście linki do miejsca gdzie można te sterowniki kupić.
    To nie strata czasu tylko forma reklamy, co prawa tania i tandetna, ale pasująca do tej chińszczyzny.
    Tutaj to nic, warto zajrzeć na elektrodę jak tam głosi swoje mądrości @xtea vel @palacz997
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  12. #3632
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Nie jestem żadnym handlarzem. Pracuję w dużej firmie ojca, a sterowniki PLC2011 używam i uważam, że się sprawdzają. Przede wszystkim jest support, nawet w weekendy, aktualizacje oprogramowania.
    A piszę co piszę gdyż denerwuje mnie co Ty piszesz nie mając pojęcia o nich. Nie miałeś żadnego w rękach. A Twoja złość wynika, że szukałeś etatu i Cię pogonili za przemądrzałość. Tak ćwierkają jaskółki.

  13. #3633

    Domyślnie

    A piszę co piszę gdyż denerwuje mnie co Ty piszesz nie mając pojęcia o nich. Nie miałeś żadnego w rękach. .
    Nie muszę jeździć trabantem, aby wiedzieć że to g+wnowóz.
    A Twoja złość wynika, że szukałeś etatu i Cię pogonili za przemądrzałość. Tak ćwierkają jaskółki.
    Załóżmy, że masz rację i jestem bezrobotny, ale to oznacza że miałem pracę i ktoś mnie zatrudniał i płacił mi za moją pracę.
    A ty co? Tatuś musiał zatrudnić, bo nikt inny nie chciał? A ty mu się odwdzięczasz wciskając wszędzie to chińskie badziewie?
    Dodatkowo tatuś płaci synkowi pensję, której nikomu innemu by nie zapłacił za to co dla niego robisz.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  14. #3634

    Unhappy

    Mam takie pytanie!
    Jakich wlacznikow /swiatla/ uzywacie w waszych inteligentnych domach.
    - normalne wlaczniki /dzwonkowe/ ktore przekazuja tylko sygnal. Impuls na niskim napieciu
    - wlaczniki dotykowe dzialajace na dotyk palca Na 230v lub sa tez na 12v i 24 v prezetuja sie jednak b. nowoczesnie
    Chcialbym wiedziec. Czy ktos z was posiada takie wlaczniki i czy z takimi nowoczesnymi wlacznikami swiatla mozna uzyskac wszelkie symulacje swietlne mam na mysli sterowanie swiatlem przez tablet czy nawet uzyskac sceny swietlne podczas naszej nieobecnosci!
    Ostatnio edytowane przez AndrzejHH ; 02-01-2017 o 14:24
    Pozdrawiam Andrzej HH

    Moja pasja - to budownictwo
    .......dlatego buduje domy.***

  15. #3635
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    ja mam dzwonkowe.. te dotykowe które widziałem miały tą wadę że nie sterowały masą tylko miały zawsze jakiś potencjał na wyjściu..
    a co chcesz uzyskać bo szczerze mówiąc to nie rozumiem tego pytania:
    "czy z takimi nowoczesnymi wlacznikami swiatla mozna uzyskac wszelkie symulacje swietlne mam na mysli sterowanie swiatlem przez tablet czy nawet uzyskac sceny swietlne podczas naszej nieobecnosci!"

    co ma włącznik do sterowania przez internet?
    jak chcesz mieć zrobione sterowanie
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  16. #3636

    Domyślnie

    Czyli masz dzwonkowe dotykowe na 230. V i wszysdko funkcjonuje.A jakiej firmy ?Ja mam sterownik loxone /24v/ napiecie robocze i normalne wlaczniki dzwonkowe i chce wymienic na dotykowe . I tak sie zastanawiam czy to bedzie i jak funkcjonowac . W zasadzie nie wiem jakiej firmy wybrac te wlaczniki dotykowe ,bo rozpietosc cenowa jest duza
    Pozdrawiam Andrzej HH

    Moja pasja - to budownictwo
    .......dlatego buduje domy.***

  17. #3637
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    nie, mam zwykłe dzwonkowe - legrand celiane.. dotykowe rozważałem ale właśnie był problem z wysterowaniem tego - wyjście z tych włączników nie było odseparowane od układu zasilania i nie było gwarancji że będzie działać..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  18. #3638

    Domyślnie

    Czyli nie ma mozliwosci sterowania .Jest tyle producentow tych wlacznikow dotykowych ,a ceny zaczynaja sie od kilkunastu euro za sztuke
    Chyba jest jakies rozwiazanie wwyposazenia inteligentnego domu w takie dotykowe wlaczniki. Moze jest jednak jakas inna mozliwosc?.....
    Pozdrawiam Andrzej HH

    Moja pasja - to budownictwo
    .......dlatego buduje domy.***

  19. #3639

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    te dotykowe które widziałem miały tą wadę że nie sterowały masą tylko miały zawsze jakiś potencjał na wyjściu..
    Może głupie pytanie, ale dlaczego akurat sterowanie masą (mi się wydawało że raczej "plusem")?

  20. #3640
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał AndrzejHH Zobacz post
    Czyli nie ma mozliwosci sterowania .Jest tyle producentow tych wlacznikow dotykowych ,a ceny zaczynaja sie od kilkunastu euro za sztuke
    Chyba jest jakies rozwiazanie wwyposazenia inteligentnego domu w takie dotykowe wlaczniki. Moze jest jednak jakas inna mozliwosc?.....
    Na pewno jest, ja instalację robiłem 3 lata temu a to jest sporo, i oczywiście nie sprawdzałem wszystkich możliwych kombinacji, a jedynie te na które trafiłem i które na pierwszy rzut oka były ładne i nie urywały kieszeni - a to dosyć zawężało pole manewru
    Jakie to ustrojstwo co masz ma wejścia do sterownia?

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Może głupie pytanie, ale dlaczego akurat sterowanie masą (mi się wydawało że raczej "plusem")?
    dlaczego głupie? w sterowniku który mam możesz ustawić sterowanie albo plusem (w tym wypadku +24V) albo 0V (masą)..
    dlaczego masą? bo jak sterujesz napięciem to musisz podać po pierwsze odpowiednie napięcie, a po drugie to napięcie najlepiej jakby było z tego samego zasilacza co sterownik/moduł wejść - dlaczego? bo mogą popłynąć prądy wyrównawcze i albo uwalić wejście, albo któryś zasilacz..
    pomijam już fakt nie wprowadzania w ogóle napięcia na kable przy włącznikach bo 12 czy 24 to napięcie bezpieczne, które dużej krzywdy nie zrobi.. pomijam sprawę niedokładnego zakręcenia kabelka i iskrzenia na stykach - co może skutkować jakimś miganiem (zwłaszcza jak ustawisz sterowanie przerwą w obwodzie co niekiedy się stosuje - zwłaszcza w układach bezpieczeństwa, gdzie istotne jest nadzorowanie uszkodzenia linii)

    a jak sterujesz masą to odpada Ci kwestia wyrównywania napięć.. jak masz różnie urządzenia to wystarczy połączyć masy i starczy.
    może prosty i popularny przykład..

    mam PLC i centralę alarmową Satel Integra.. chcę żeby jak włączy się alarm to żeby zaświeciły się w domu światła, albo czujka zalania ma zamknąć elektrozawór albo czujka dymu ma wyłączyć wentylację (żeby nie zaciągać dymu i rozprzestrzeniać pożaru) i otworzyć rolety, cokolwiek tego typu.. prościutka funkcjonalność - bez połączenia RSami czy LANem - prosto - wyjście z centrali na wejście sterownika..

    Przypadek 1. - sterowanie wejścia napięciem 24V..
    Centrale alarmowe są na 12V a wyjścia mają typu OC czyli podają na nie masę. żeby wysterować wejście na sterowniku muszę dać dodatkowy przekaźnik 12V który wysteruje mi centrala alarmowa, a przez styki wykonawcze przekaźnika COM/NO(NC) puszczam 24V z zasilacza sterownika.. mam dodatkowy element który może się zepsuć, zawiesić itp. dodatkowo żeby np. wyeliminować możliwości usterki i być pewnym zadziałania (bo to nie zapalenie światła tylko sytuacja alarmowa) to dobrą praktyką byłoby trzymanie przekaźnika cały czas na napięciu i wejścia ustawionego tak żeby zdjęcie napięcia z wejścia powodowało alarm (czyli uszkodzenie obwodu spowoduje alarm) - dlaczego - bo wtedy jak coś zawiedzie to masz prawie pewność, że układ zadziała.. chyba że po paru latach sklei się przekaźnik..

    Przypadek 2. sterowanie wejścia masą
    tu łączymy po prostu masę centrali z masą sterownika (1 żyła) a drugą puszczamy bezpośrednio z wyjścia centrali alarmowej na wejścia sterownika.. i tyle
    żeby nadzorować połączenie wystarczy odwrócić polaryzację wyjścia na satelu (masa jest jak nie ma alarmu, jak jest alarm to wyjście jest "w powietrzu") - wtedy masz cały czas masę na wejściu i jakiekolwiek uszkodzenie przewodu daje taki sam efekt
    Ostatnio edytowane przez _artur_ ; 03-01-2017 o 08:27
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

Strona 182 z 183

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony