dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 16 z 26
Pokaż wyniki od 301 do 320 z 506
  1. #301

    Domyślnie

    Witam

    Nie wiem gdzie zapytać dlatego piszę tutaj, otóż:
    Kotlownię mam w piwnicy a trzy obiegi podlógówki na parterze i jeden na poddaszu pyatenie czy:
    1. Grupę mieszającą z rozdzielaczem dać w kotłowni i dodatkowo odpowietrzniki na parterze i poddaszu na każdym obwodzie.
    2. Dać grupę mieszającą w piwnicy a rozdzielacz na parterze plus odpowietrzenie na poddaszu
    3. Dać grupę mieszającą w piwnicy z rozdiellaczem i ona sobie poradzi bez odpowietrzników jak w pkt. 1

    Bardzo proszę o pomoc.

  2. #302
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    2
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  3. #303

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Czyli pompa w kotłowni a rozdzielacz na parterze z odpowietrznikiem. Tylko jeszcze jedno obwód na poddaszu podpiąć do rozdzielacza na parterze i założyć na tym obwodzie odpowietrznik na poddaszu. Czy jakoś inaczej podpiąć ten obwód z poddasza, tak żeby chodziło na jednym mieszaczu.

  4. #304
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    solargrim

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Bogatynia
    Kod pocztowy
    59-920
    Posty
    8

    Domyślnie

    Mam problem z ustawieniem przeplywow. Sprawa wyglada tak. Dom to blzniak, jedna pompa ciepla. Na kazdy dom po dwie listwy jedna na dole droga na gorze. Kotlownia jest centralnie na srodku domu. Nie moge uzyskac poprawnych przeplywow w drugiej polowce na poddaszu. Ustawajac jedno pomieszczenie na 2l/s krecac nastepnym to przeplyw tego pomieszczenia w ktorym chcialem 2l/s spada na ok 1l/s. W pierwszej polowce jest niezle aczkolwiek tez nie idealnie. Najgorzej na poddaszach. Rur jest dosyc sporo (petli tez). Czy pompa obiegowa jest za slaba? Czy problem moze tkwic gdzies indziej? Jakie parametry wam podac zebyscie mi pomogli uzyskac odpowiedz? Fachowec od rurek raczej olewa temat. Nie moge sie go doprosc o poprawne ustawienie przeplywow. Zostawil mi jedynie dlugosci petli na kartonie..

  5. #305
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.392

    Domyślnie

    Przepływ 2l/min jest dość duży jak na pojedyncza pętle, natomiast oddziaływanie jednej pętli na drugą już wyregulowaną jest normalne.
    Jakie maksymalnie przepływy możesz uzyskać?
    Możliwe że pompę należy przestawić na wyższy bieg. Zamiast redukować przepływy w pętlach skręć wszystkie na minimum a następnie spróbuj wyregulować wszystkie na ok 1,3 - 1,8l/min w zależności od długości.
    Problemy pomiędzy poszczególnymi domami może być związany z długością lub średnicami połaczeń.
    Rozumiem że rozdział na poszczególne domy następuje w piwnicy
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #306
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    solargrim

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Bogatynia
    Kod pocztowy
    59-920
    Posty
    8

    Domyślnie

    Pompa to sprinta 32/80 chodzi caly czas na trzecim biegu. Kotlownia jest na parterze obok salonu. Na poddaszu w drogiej polowce nie moge uzyskac wiekszych przeplywow niz 1 a nawet mniej. W lazienkach mam zmno w pokojach cieplej. Ale zmniejszajac przeplywy w pokojach mam cieplo w lazience a w pokojach zimno. Tyczy sie to pomieszczen na poddaszach. Obydwie lazienki sa zimne. Moge zrobic zdjecia jak to mniej wiecej wyglada i opisac mniej wiecej dlugosci petli na rozdzielaczach. W salonach jest cieplo - im wyzej tym gorzej szczegolnie w drogiej polowie.

    Nie da rady ich wyregulowac na 1.3-1.8 bo spada pozniej wszystko na 1 albo nizej.. Robilem tak jak piszesz - wszystkie rotametry skrecone do 0l/m. Pozniej powoli regulowalem wszystkie listwy na ok 1.5l/min dla petli dluzszych i ponizej 1.5 dla petli ktorszych ale nie da rady. Jakby brakowalo cisnienia.

    Teraz bylem sprawdzic - rotametr dla petli w lazience wykrecony na maksa - przeplyw ok 0l/s
    inne pomieszczenia maja 0.5 albo i mniej. I to samo na drugiej polowie.

    Tutaj sa zdjecia z instalacji: https://drive.google.com/drive/folde...0k?usp=sharing

    Petle w dwoch polowkach sa w miare podobne. Na zdjeciu dwa rozdzielacze z mojej polowy. Na dole i na gorze jest razem ok 18 petli na drugiej stronie chyba 17.

    Wychodzi na to jakby zapchany byl filtr pompy (ew. zapowietrzona instalacja)
    Ostatnio edytowane przez solargrim ; 17-12-2016 o 09:12

  7. #307
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.392

    Domyślnie

    Czy udawałeś się do sąsiada w drugiej połówce bliźniaka sprawdzić jak on ma odkręcone przepływy i jakie osiąga. 2x18 pętli średnio licząc 1,2l/min to daje ok 41litrów wody na minute natomiast dla pompy o parametrach 3,2 - 3,5m3/h czyli ok 53l/min
    Jeśli jedna pompa jest na obydwie połówki bliźniaka to pracuje ona na swojej granicy i możliwe że winne całej sytuacji są średnice rur w głównym obiegu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #308
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    solargrim

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Bogatynia
    Kod pocztowy
    59-920
    Posty
    8

    Domyślnie

    Jake parametry moge Ci podac aby to zdiagnozowac? Dzis wszystkie petle zostaly odpowietrzone przy okazji zostal wykryty jeden uszkodzony rotametr. Za duzo to nie pomoglo dale j sa kiepskie przeplywy na poddaszach. Partery sa w porzadku.

  9. #309
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Wygląda na to, że instalacje miałeś robioną bez projektu, nikt nie liczył jakie będą opory przy wymaganym przepływie, średnica rur i pompa też jest dobrana na oko, prawdopodobnie za słaba.
    Odnośnie samej regulacji, łatwiej ją wykonać zaczynając od dławienia najsilniejszych obiegów, niż skręcając wszystko na zero i stopniowo oddławiając.

    Odkręć wszystko na maksa i puść pompę na 3 bieg w charakterystyce stałoobrotowej.
    Potem przejdź się i sprawdź przepływy na wszystkich rozdzielaczach i pętlach. Ustal pętlę na której przepływ jest najmniejszy, tej nie powinieneś nigdy regulować, a pozostałe pętle na tym rozdzielaczu powinieneś regulować na końcu. Możesz też zsumować przepływy na wszystkich pętlach w całym domu (w położeniu otwartym na maksa), to da pogląd na temat wydajności pompy i oporów instalacji.

    Załóż sobie na początek np. 1,5l dla pętli 80m, 1,1l dla 60m, 0,7 dla 40m, czyli przepływ odwrotnie proporcjonalny do długości pętli.
    Regulację zaczynasz od rozdzielacza najbliżej pompy, w którym masz za duże przepływy (rozumiem że na parterze), skręcasz wszystko tak, żeby uzyskać to co założyłeś. Potem robisz parter u sąsiada, na końcu piętra, ale bez skręcania tej najsłabszej pętli. Powtarzasz tą procedurę jeszcze raz lub dwa, jeśli po tym w najsłabszej pętli na piętrze nadal nie uzyskasz założonego przepływu, to znaczy że przyjąłeś za duże wartości.
    Ustalasz np. 1,2l dla pętli 80m, dla innych proporcjonalnie mniej i regulujesz od nowa, aż do momentu uzyskania założonego przepływu w najsłabszej pętli na piętrze.

    I to będzie max, który wyciśnie ta pompa w tej instalacji, jak chcesz mieć więcej to kup silniejszą albo podnieś temperaturę zasilania, może to wystarczy.

    Po jakimś czasie możesz wprowadzić drobne poprawki do takiej regulacji, np dla łazienek, jeśli będą za chłodne.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 22-12-2016 o 17:24

  10. #310
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.392

    Domyślnie

    Cytat Napisał solargrim Zobacz post
    Jake parametry moge Ci podac aby to zdiagnozowac? Dzis wszystkie petle zostaly odpowietrzone przy okazji zostal wykryty jeden uszkodzony rotametr. Za duzo to nie pomoglo dale j sa kiepskie przeplywy na poddaszach. Partery sa w porzadku.
    Moim zdaniem tu nie ma czego diagnozować i w mojej wypowiedzi i obliczeniach jest wszystko zawarte.
    Możesz jedynie dopowiedzieć jaka różnica poziomów dzieli całą instalację bo
    pompa 32/80 ma 8 m podnoszenia ale słabą jak na tą instalację wydajność.
    Kolega wyżej dopowiedział resztę więc w takiej sytuacji jedyne co można tu zrobić tanim kosztem to zawołać magika który to uczynił zademonstrować efekty na rotametrach i doprowadzić aby wymienił pompę na wydajniejszą.
    Dalsze szukanie odpowiedzi na forum może prowadzić tylko do teorii spiskowych które niestety nie będą poparte faktami.
    Może będę mało patriotyczny ale zamiast LFP proponuję wybrać coś z Grundfosa
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 23-12-2016 o 18:35
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #311

    Domyślnie

    Witam,

    Specjalnie utworzyłem konto aby uzyskać odpowiedź na szybkie pytanie. Przeglądnąłem pobieżnie ten wątek i nie zauważyłem jasnej odpowiedzi. Będę wdzięczny za pomoc i nie odsyłanie mnie do n-tej strony, innego wątku. Mieszkam (wynajmuję) dom o 2 kondygnacjach, obydwie grzane podłogowo. Grzanie piętra nie jest mi potrzebne, urzęduję wyłącznie na parterze. Chcę zakręcić ogrzewanie na piętrze:

    1/ czy mogę całkowicie zakręcić tam grzanie (bez szkody dla instalacji)? Oczywiście jeśli temperatura mocno spadnie, to grzanie trochę odkręcę (celem jest oszczędność, ale nie będę robił na piętrze zamrażarki)

    2/ odciąć przepływ głównym zaworem motylkowym na rotametrach? czy drugim zaworem motylkowym na belce z zaślepkami? Czy nie ma to znaczenia?

    Pozdrawiam

    Edek

  12. #312

    Domyślnie

    1. Nie może tam być poniżej zera, bo Ci porozsadza rury. Dobrze żeby było około 8 - 10oC - zwłaszcza jeśli masz tam karton-gipsy/tynki gipsowe i podłogi.
    2. Zakręć oba zawory ( na górnej i dolnej belce). Ja jak odpowietrzałem pętlę na jednym rozdzielaczu to odcinałem obie belki drugiego rozdzielacza.
    Dom: 190m2 (250m2 po podłogach) pow. użytkowej. Ściany: silka 24cm + 20cm styro 0,031. Podłoga: 30cm EPS100. Dach: wełna od 30cm do 40cm Isover 0.033 i 0.035. Ogrzewanie: Immmergas Victrix 12TT + 100% podłogówki. Wentylacja grawitacyjna

  13. #313

    Domyślnie

    Dzięki za info!

    E

  14. #314
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    combo

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Dzielnica
    Szczęsne
    Posty
    127

    Domyślnie

    Chciałem się skonsultować. Mam podłogówkę w całym domu ok 170m2. Dom jest z poddaszem użytkowym. 2 rozdzielacze po 1 na piętro. Piec Immergas Vitrix 12 kw. Wodę w instalacji pcha tylko pompa w piecu. Na rotametrach przepływy są na każdej pętli poniżej 1 a czasem nawet wygląda to tak jakby było 0. Mimo to na parterze osiągam komfort termiczny w każdym pomieszczeniu ok 23st a nawet więcej. Problem jest na poddaszu
    - przy mrozach -11st mam temp w pokojach na poziomie 19-20 st.
    - zmiana temp na piecu skutkuje mega wolną zmianą temp w pokojach na poddaszu nawet ze 30h.
    - zmiana temp w pomieszczeniach jest niewielka w stosunku do zmiany temp na piecu.
    - podłoga w łazience na górze ma różna temp (sa 2 petle - jedna petla cieplejsza od drugiej).

    Macie pomysł jak dojść w czym jest problem? Czy da się zwiększyć temp na poddaszu?

    Kilka dodatkowych informacji:
    Na poddaszu mam 30 cm wełny 0,032
    Caly budynek 20cm styro.
    Wentylacja mechaniczna
    4 Okna dachowe
    Okna 3 szybkowe
    Powierzchnia uzytkowa 140m2

    Zastanawiam się czy problemem nie jest bład w ociepleniu poddasza. Mam podejrzenie, że zle jest ocieplona murlata. W zime snieg sie topi nierownomiernie na dachu a dachy obok pozostaja osniezone.

  15. #315
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To może zwiększ przepływy na górze a na pętli która chłodniejsza jeszcze więcej
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  16. #316
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Przykręć delikatnie cały dół i nieco podnieś temperaturę.

  17. #317
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Przykręć delikatnie cały dół i nieco podnieś temperaturę.
    Można i tak
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #318
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał combo Zobacz post

    Zastanawiam się czy problemem nie jest bład w ociepleniu poddasza. Mam podejrzenie, że zle jest ocieplona murlata. W zime snieg sie topi nierownomiernie na dachu a dachy obok pozostaja osniezone.
    Jeżeli problem pojawia się przy spadku zewnętrznych temperatur, to rzeczywiście to może być przyczyną.
    Poczekaj na mróz i zrób badanie kamerą termowizyjną.

  19. #319

    Domyślnie

    Cytat Napisał combo Zobacz post
    Chciałem się skonsultować. Mam podłogówkę w całym domu ok 170m2. Dom jest z poddaszem użytkowym. 2 rozdzielacze po 1 na piętro. Piec Immergas Vitrix 12 kw. Wodę w instalacji pcha tylko pompa w piecu. Na rotametrach przepływy są na każdej pętli poniżej 1 a czasem nawet wygląda to tak jakby było 0. Mimo to na parterze osiągam komfort termiczny w każdym pomieszczeniu ok 23st a nawet więcej. Problem jest na poddaszu
    - przy mrozach -11st mam temp w pokojach na poziomie 19-20 st.
    - zmiana temp na piecu skutkuje mega wolną zmianą temp w pokojach na poddaszu nawet ze 30h.
    - zmiana temp w pomieszczeniach jest niewielka w stosunku do zmiany temp na piecu.
    - podłoga w łazience na górze ma różna temp (sa 2 petle - jedna petla cieplejsza od drugiej).

    Macie pomysł jak dojść w czym jest problem? Czy da się zwiększyć temp na poddaszu?

    Kilka dodatkowych informacji:
    Na poddaszu mam 30 cm wełny 0,032
    Caly budynek 20cm styro.
    Wentylacja mechaniczna
    4 Okna dachowe
    Okna 3 szybkowe
    Powierzchnia uzytkowa 140m2

    Zastanawiam się czy problemem nie jest bład w ociepleniu poddasza. Mam podejrzenie, że zle jest ocieplona murlata. W zime snieg sie topi nierownomiernie na dachu a dachy obok pozostaja osniezone.
    A to ciekawe. W dachu mam mniej ocieplenia i śnieg nie topnieje, na elewacji też mnie styro, rozdzielacze natomiast z pompami (jak je zakładałem to niektórzy dziwili się po co te pompy, przecież ta w kotle da radę). Widocznie nie daje albo wina gdzie indziej. Kocioł taki jak Twój.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  20. #320
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    combo

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Dzielnica
    Szczęsne
    Posty
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    To może zwiększ przepływy na górze a na pętli która chłodniejsza jeszcze więcej
    Tego sie nie da zrobić bo mam wszystko rozkrecone na max.

Strona 16 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony