dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 351 z 376
Pokaż wyniki od 7.001 do 7.020 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #7001

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Też mi sie wydaje że 6kw to troche dużo, tym bardziej jak czytam na forum jakie ozc mają inni, jest tam zapis że zostało to policzone programem wg norm PN EN i ISO. W jaki sposób można to zweryfikować czy mozna to zrobic samemu na czy tylko specjalista?

  2. #7002
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.513
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartm71 Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź. Też mi sie wydaje że 6kw to troche dużo, tym bardziej jak czytam na forum jakie ozc mają inni, jest tam zapis że zostało to policzone programem wg norm PN EN i ISO. W jaki sposób można to zweryfikować czy mozna to zrobic samemu na czy tylko specjalista?
    Raczej nie ma szans abys to sam poprawnie zweryfikował jezeli nigdy sie tym nie zajmowałes. Wpis o normach nic nie mówi o rzetelnosci a raczej braku rzetelnisci tego ktory wykonywał te obliczenia. Te obliczenia były potrzebne tylko do tego aby uzyskac PNB, do niczego wiecej.

  3. #7003

    Domyślnie

    Tak właśnie myślałem, że ktoś wrzucił dane do programu i tak wyszło... Zresztą tak jak napisałem w SDG po wpisaniu podstawowych danych wychodzi tak samo więc to chyba mówi samo za siebie. Tylko teraz komu to zlecić żeby nie było takich samych efektów, że ktoś wklepie dane i po robocie.

  4. #7004
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.513
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartm71 Zobacz post
    Tak właśnie myślałem, że ktoś wrzucił dane do programu i tak wyszło... Zresztą tak jak napisałem w SDG po wpisaniu podstawowych danych wychodzi tak samo więc to chyba mówi samo za siebie. Tylko teraz komu to zlecić żeby nie było takich samych efektów, że ktoś wklepie dane i po robocie.
    Nie musisz daleko szukac, prosze o kontakt

  5. #7005

    Domyślnie

    Prośba o wytłumaczenie jednej rzeczy.

    Będzie ogrzewanie podlogowe ok 250m2 po podłodze za pomocą Vitodens 200-W 1,9-13 albo 1,9-19. Firma która mi przysłala wstępną wycene napisała tak

    1 Centrala rozdzielacza do c.o. podłogówka z przepływomierzami HERZ kpl. 1
    2 Śrubunek przyłączeniowy do rozdzielacza ogrzewania podłogowego HERZ szt. 66
    3 Szafki podtynkowe do rozdzielaczy HERZ (parter, piętro) kpl. 1
    4 Zawór odcinający z śrubunkiem 1" szt. 6
    5 Rury i materiał potrzebny do podłaczenia rozdzielaczy z pompą ciepła oraz rozporwadzenia instalacji z rozdzielaczy do grzejników (rura alum-pex Herz w systemie zaciskanym) kpl. 1
    6 Rury alum-pex (Herz) do c.o. - podłogówka kpl. 1
    7 Folia do podłogówki mk 250
    8 Spinka taker do podłogówki kpl. 1
    9 Pianki, gipsy, kotwy kpl. 1

    Czy to znaczy, że na dwa piętra (parter+poddasze) chcą mi zainstalować tylko jeden rozdzielacz? Z tego co się doczytałem to raczej się stosuje jeden rozdzielacz na jedną kondygnację. Mam rację?

    Drugie pytanie to kocioł mogę kupić z 1 obieg grzewczy bez mieszacza albo 1 albo 2 obieg grzewczy z mieszacza. Zatem mając dwa rozdzielacze po jednym na każdą kondygnację to są dwa osobne obiegi grzewcze? Jeśli tak to jak rozumiem oba mogą być bez mieszaczy? Pytam w kontekście róznych temp bo jak na parterze chce miec 22-23 stopnie to tak w sypialniach 21-22 stopnie.

  6. #7006
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tu nic nie pisze o sztukach. Tam są wymienione komplety. Aby dokładnie wiedzieć co autor miał na myśli musisz jego pytać.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  7. #7007

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Tu nic nie pisze o sztukach. Tam są wymienione komplety. Aby dokładnie wiedzieć co autor miał na myśli musisz jego pytać.
    No dobra, niech w takim razie będzie ze kpl to dwie sztuki. Zatem czy to są dwa obiegi? Bo zupełnie zgłupiałem i nic juz nie wiem

  8. #7008
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Drugim założeniem powinno być czy prawidłowo i rzetelnie obliczone jest zapotrzebowanie. Ja bym powiedział sprawdzam, bo jak na domek 105m2 to jest olbrzymie. Mój ma 180m2 użytkowej a 200 po podłogach i zapotrzebowanie mam na poziomie 5,3.
    A co się stanie jeśli przyjmiemy te 6kw zrobimy rozstaw tak jak wychodzi z obliczeń co 15cm a zapotrzebowanie będzie jednak mniejsze będzie chyba można grzać niższą temperaturą bo np.grzejnik ścienny jeśli jest za duży to go trochę kryzuje.
    Biorę oczywiście pod uwagę ze pójdzie więcej alupexa .
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 11-02-2017 o 21:22

  9. #7009
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    A co się stanie jeśli przyjmiemy te 6kw zrobimy rozstaw tak jak wychodzi z obliczeń co 15cm a zapotrzebowanie będzie jednak mniejsze będzie chyba można grzać niższą temperaturą bo np.grzejnik ścienny jeśli jest za duży to go trochę kryzuje.
    Biorę oczywiście pod uwagę ze pójdzie więcej alupexa .
    Oprócz tego że wydasz więcej kasy na materiał to nic. Skręcisz na rotametrach i tyle. Grzać niższą temp. nie koniecznie bo temp zasilania determinują potrzeby łazienki w której to najczęściej chcemy mieć nieco wyższą temperaturę..
    Cytat Napisał waldinio Zobacz post
    No dobra, niech w takim razie będzie ze kpl to dwie sztuki. Zatem czy to są dwa obiegi? Bo zupełnie zgłupiałem i nic juz nie wiem
    Pytaj instalatora bo on to liczył. Teoretycznie można to zrobić na jednym ale zależy to od pompki w kotle, oporów instalacji i.t.p. rzeczy.
    Ostatnio edytowane przez plusfoto ; 11-02-2017 o 21:44
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  10. #7010
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    [QUOTE=plusfoto;7413037]Oprócz tego że wydasz więcej kasy na materiał to nic. Skręcisz na rotametrach i tyle. Grzać niższą temp. nie koniecznie bo temp zasilania determinują potrzeby łazienki w której to najczęściej chcemy mieć nieco wyższą temperaturę..

    Ale zmniejszając przepływ zmniejszamy też temperature oczywiście nie zaraz na wejściu pętli tylko trochę dalej i o to mi właśnie chodziło a nie żeby zmniejszac na wejściu do rozdzielacza.

  11. #7011

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Przyznam że ja z instalatorami specjalnie nie dyskutuję. Maja wykonać swoją pracę zgodnie z przewidzianą technologią. A w tym przypadku przewidziana jest otulina, peszel, odpowiedniej długości i szczelnie, na przecięciu płyt. Instalatorom mądrzejszym od instrukcji mówię stanowcze nie.

    W jastrychach cementowych nacinane są wstępnie dylatacje płyt grzewczych, a reszty dokonuje fizyka, czyli trochę jak przy cięciu szkła. Inaczej powstaną niekontrolowane pęknięcia w miejscach gdzie tego nie chcemy. Jak płyty pracują między sobą to rozciągają 20cm odcinki rurek op w peszlach. Jak brakuje dylatacji to płyty grzewcze rozciągają rurkę op z wielką siłą na długości 5mm.
    W jastrychach anhydrytowych, przynajmniej u mnie tak zrobiono, dylatacje występują tylko w progach między pomieszczeniami. W salonie mam trzy płyty grzewcze i one nie są zdylatowane między sobą. W trakcie wylewania jastrychu za dylatacje posłużyły paski płyty pilśniowej gr. 5 mm umocowane w pionie z pomocą patyczków do szaszłyków.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Masz rację, technologie wymyślono po to, by się ich trzymać aby zminimalizować ryzyko awarii. Jednak tylko zminimalizować.
    Ja mam peszle w każdym progu, każdej dylatacji, nacięcia dylatacyjne w każdym progu, nawet po 2 po każdej stronie muru. I co z tego gdy po nieco ponad pół roku pokazało się pęknięcie na betonie tam gdzie peszli nie ma choć tuż obok były 2 nacięcia dylatacyjne po obu stronach progu, więc fizyka zrobiła resztę ale nie tak jak w teorii powinna, chwilę później znalazłem kolejne, więcej nie szukałem.
    Beton nabiera wytrzymałości, kurczy się i pracuje całe swoje "życie", pokazują się rysy i pęknięcia i nic się nie dzieje, większość nawet o nich nie wie bo po 2-3 miesiącach od wykonania lądują na jastrychach okładziny podłóg.

  12. #7012

    Domyślnie

    U mnie również moi pseudo-wylewkarze porobili pseudo-dylatacje a niektóre płyty popękały (przy wygrzewaniu oglądałem), głównie cieniutkie rysy od skrajów, ledwo widoczne, ale jedna była większa (na płycie 4,5x5,5m) od około 1mm przy ścianiu zanikałą przy jakieś 1,5m w kier. środka.

    Piszę "pseudo-dylatacje" bo ponacinane były z wierzchu jakieś 2-2,5cm, później dociąłem diaksem (gdzie nie było rurek) na pełną głębokość a nad rurkami jakieś 3,5cm. Bezpieczniej dawać coś (np. pianki) w dylatacje.

    Piszę "pseudo-wylewkarze" bo (m.in.) w jednym, miejscu nie zrobili dylatacji wcale, zużyli połowę (z zalecanego minimum) włókien (co pewnie również "pomogło" pęknięciom) etc.

    Wygrzewanie do Tz 42* przeszły, normalnie nie będzie więcej jak 32*. Trudno, przy tak niskich temp. liczę że będzie OK.

  13. #7013
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    nowy sącz

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    7

    Domyślnie

    co to znaczy "wygrzewać wylewkę? przybliży mi ktoś ten temat? Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego, więc ogrzewanie dopiero przede mną. Czytam na forum o ogrzewaniu podłogowym itp. ale z terminem "wygrzewanie wylewki" spotkałem się po raz pierwszy. pozdro

  14. #7014
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowy sącz Zobacz post
    co to znaczy "wygrzewać wylewkę? przybliży mi ktoś ten temat? Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego, więc ogrzewanie dopiero przede mną. Czytam na forum o ogrzewaniu podłogowym itp. ale z terminem "wygrzewanie wylewki" spotkałem się po raz pierwszy. pozdro
    Jest to suszenie wylewki na tyle, by można było bez obaw wykańczać podłogi. Chodzi o pozbycie się nadmiaru wilgoci z jastrychu.
    Większość, jeśli nie wszystkie kotły gazowe, mają taką opcję w swoim menu, "wygrzewanie wylewki". Kocioł stopniowo przez określoną ilość dni podnosi temperaturę wylewki, a następnie stopniowo obniża. Warto, a nawet trzeba wykonać tą procedurę.

  15. #7015
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowy sącz Zobacz post
    co to znaczy "wygrzewać wylewkę? przybliży mi ktoś ten temat? Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego, więc ogrzewanie dopiero przede mną. Czytam na forum o ogrzewaniu podłogowym itp. ale z terminem "wygrzewanie wylewki" spotkałem się po raz pierwszy. pozdro
    Jest to proces raczej bardzo konieczny i wskazany. Przede wszystkim na wilgoć zarówno w wylewce jak i w ścianach i samym otoczeniu. Pozwala na sprawdzeniu działania samej instalacji, zachowaniu się posadzki która w tym etapie popęka- odspoi się w miejscach gdzie przebiegają dylatacje, "odpręży się" wszelkie wewnętrzne naprężenia w wylewce ulegną ujednoliceniu w swojej strukturze.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #7016
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowy sącz Zobacz post
    co to znaczy "wygrzewać wylewkę? przybliży mi ktoś ten temat? Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego, więc ogrzewanie dopiero przede mną. Czytam na forum o ogrzewaniu podłogowym itp. ale z terminem "wygrzewanie wylewki" spotkałem się po raz pierwszy. pozdro
    A jeszcze znalazłem taki wątek http://forum.muratordom.pl/showthrea...zewać-wylewki warto go przeczytać
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  17. #7017
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.031
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowy sącz Zobacz post
    co to znaczy "wygrzewać wylewkę? przybliży mi ktoś ten temat? Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego, więc ogrzewanie dopiero przede mną. Czytam na forum o ogrzewaniu podłogowym itp. ale z terminem "wygrzewanie wylewki" spotkałem się po raz pierwszy. pozdro
    Witam !

    W urządzeniach marki Viessmann ta funkcja nosi nazwę „Suszenie jastrychu”. Funkcja jest aktywowana przez firmę instalatorską. Jastrych osuszany jest według zadanego programu czasowego (profilu czasowo-temperaturowego), zgodnie z wymaganiami dla tego materiału. Dokonywane przez użytkownika ustawienia ogrzewania pomieszczeń w tym czasie pozostają nieaktywne aż do czasu skończenia programu. Zaleca się wykonać ten program do końca w celu usunięcia nadmiaru wilgoci.

    Pozdrawiam !
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #7018
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kuusamo

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Gdynia
    Posty
    204

    Domyślnie

    Panowie, mam wątpliwości dotyczące wytrzymałości wylewki nad izolowanymi rurkami. W projekcie mam wylewkę 6,5 cm. Cześć rurek dobiegowych przechodzi po prawej stronie korytarza (załączone zdjęcie). Nad tymi rurkami zostanie pewnie 3-3.5 cm wylewki - czy tak gęsto poprowadzone rurki nie osłabią mi wylewki z prawej strony? Czy siatka nad rurkami coś da?

    Piotr

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	355
Rozmiar:	60,0 KB
ID:	382533

  19. #7019
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Siatka na pewno nie zaszkodzi, a zdecydowanie wzmocni posadzkę.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  20. #7020
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Zdejmij izolację z rur powrotnych, będziesz miał więcej podparcia na styropianie i dodatkowo nieco cieplejszy ten pas zajęty przez dobiegi.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

Strona 351 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony