Cytat Napisał ArturStadnik Zobacz post
Każda oczyszczalnia, która ma system porcjowy będzie pracowała lepiej niż taka która tego systemu nie ma.
Nie mam nic przeciwko BIOPURA, ale tam jest przepływ grawitacyjny, nie ma dozowania ścieków, a jak nie ma dozowania ścieków to w osadniku jest cały czas ten sam poziom ścieków. Przepływ do kolejnej komory jest spowodowany dopływem ścieków z budynku. W tym przypadku buforowości objętościowej nie ma żadnej !!!!
Artur uparcie lansuje teorię, że kalkulator jest lepszy od liczydła. Owszem, liczy się szybciej, ale nie dokłądniej. 2 x 2 jest zawsze 4. Kalkulator jest szybszy, ale tylko do czasu, kiedy wysiądzie bateria albo klawiatura.
W SBR-ach mamy dużo bardziej skomplikowany układ niż w przepływówkach - hydrauliczny, pneumatyczny i elektryczny. Im bardziej złożony układ, tym większe prawdopodobieństwo awarii. A ścieki to środowisko trudne i agresywne dla wszelkich urządzeń.

Cytat Napisał ArturStadnik Zobacz post
W układzie porcjowym zawsze jak startuje cykl to jest pompowana określona ilość ścieków z osadnika do bioreaktora więc tworzy Ci się przestrzeń dla dopływających ścieków z budynku. W różnych oczyszczalnia są to różne objętości. Co będzie bardziej narażone na przeciążenie? Oczyszczalnia która ma poziom ścieków do wysokości wylotu do reaktora, czy taka która ma trochę miejsca nawet te 100L bufora.
... pod pierwszym warunkiem - że w czasie cyklu był jakiś dopływ, bo jak nie, to cykl się powtórzy na oczyszczonej porcji ścieków - i pod drugim warunkiem, że ilość ścieków zrzuconych do oczyszczalni w czasie trwania jednego cyklu nie przekroczy wielkości bufora. Bo jak przekroczy - np. te 100 l, czyli pół wanny, to i tak SBR zaczyna działać jak przepływówka. A jak to przekroczenie trafi na cykl sedymentacji, to kicha! Bo miesza zsedymentowany osad i odprowadza go na zewnątrz.

Nie jestem przeciwnikiem SBR-ów ani entuzjastą Biopury, ale jestem przeciwnikiem uogólniania. Najlepsza jest ta oczyszczalnia, która jest najlepiej dopasowana do potrzeb, oczekiwań i stylu życia mieszkańców domu.