dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 91
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    W ofercie mają najmniejszy zestaw o parametrach:
    Moc zestawu 6,0 kW , Moc pompy 8,4 kW.
    Nie wiem co firma ma na myśli pisząc takie parametry.
    Możesz zapytać u nich w biurze, z pewnością wyjaśnią. W tym zapisie chodzi o moc chłodniczą DZ, ona wynosi 6kW - dolne źródło powinno móc przyjąć circa 70% chłodu w porównaniu do mocy sprężarki. A 8,4kW to moc grzewcza sprężarki

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    To już nie o to chodzi tylko - założycielka wątki pisze : potrzebuję pompę 9kW. Ale czyim zdaniem? Konceptusa?
    Bo do mojego domku z zapotrzebowaniem 3,2kW przy - 18stC wg OZC Konceptus zaproponował PC 6kW.
    Ja poszedłem do nich z moim OZC i nie było wyboru gdyż tylko najmniejszy ich zestaw spełnia wymagania zapotrzebowania mojego budynku. W ciemno bez OZC nie wziąłbym żadnej PC

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Oficjalna oferta:

    Wykonujemy kompletne instalacje pomp ciepła w oparciu o opracowane przez nas rozwiązania i urządzenia oraz podzespoły własnej produkcji.

    Instalacja obejmuje:
    wszelkie prace przygotowawcze
    wykonanie dolnego źródła w systemie KONCEPTUS Heliko
    napełnienie instalacji płynem KONCEPTUS LODON-15
    montaż rozdzielacza dolnego źródła
    dostawa i montaż zasobnika CWU
    montaż pompy ciepła KONCEPTUS Heli SC
    podłączenie sterowania KONCEPTUS HY
    uruchomienie, regulacja i opomiarowanie instalacji


    Ceny "brutto" tylko nie podano z jakim vat'em - 8% czy 23%.


    Faktura jest na 8% bo to sprzedaż urządzenia, DZ, kotłowni i montaż

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    To wcale nie musi być dziwne bo zdecydowana większość ludzi nie wchodzi na fora np kotłów na ekogroszek jest podobno ok 4 mln a na największym forum o ogrzewaniu jest ok 200 użytkowników a udział w dyskusji zabiera 10 proc z nich i to przeważnie jedni i ci sami więc myślę że nie każdy zaraz po założeniu PC biegnie na forum i obwieszcza światu o tym .
    Wg mnie tak dokładnie jest. Zdecydowałem się na ich PC i mam na dziś DZ. Czekam na kotłownie i PC jak skończą kolejne etapy w budowie domu. Jakieś zdjęcia pokazałem tu
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8133453

    Będę grzać tej jesieni jak już zamieszkam w domu i wtedy podziele się wrażeniami

  5. #25

    Domyślnie

    Mnie również och oferta nie przekonała. Zaproponowali 7 sond i jeden 11kw, a założyłem 7kw powierzna i działa jak trzeba.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Możesz zapytać u nich w biurze, z pewnością wyjaśnią. W tym zapisie chodzi o moc chłodniczą DZ, ona wynosi 6kW - dolne źródło powinno móc przyjąć circa 70% chłodu w porównaniu do mocy sprężarki. A 8,4kW to moc grzewcza sprężarki
    "Moc zestawu" - chyba nie chodzi o moc chłodniczą.

    Z opisu
    Moc zestawu czyli wydajność dolnego źródła jest tak obliczana aby:
    zapewnić temperaturę +20⁰C w budynku, dla temperatury zewnętrznej do -20⁰C
    zapewnić dobry COP sezonowy przy minimalnej inwestycji

    Moc pompy ciepła jest dobierana tak aby:
    zoptymalizować cykl pracy tak by pompa włączała się głównie w II taryfie prądu
    zapewnić moc wystarczającą do szybkiego rozgrzania budynku (na przykład po okresowym wychłodzeniu z powodu wyjazdu)
    zapewnić natychmiastowe dogrzanie CWU
    Dla @Kalina_xx (założycielki tematu) to chyba nie są to najlepsze parametry tych pomp bo:
    zestaw zapewnia utrzymanie temperatury +20⁰C w budynku, dla temperatury zewnętrznej do -20⁰C
    budynek jest wyposażony wyłącznie w ogrzewanie podłogowe
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Faktura jest na 8% bo to sprzedaż urządzenia, DZ, kotłowni i montaż
    Ok, VAT 8% może tak być tylko nie ma informacji o powiązaniu 8% VAT z powierzchnią domu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    596

    Domyślnie

    Chodzi właśnie o moc chłodniczą DZ

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Chodzi właśnie o moc chłodniczą DZ
    Możesz mieć rację ale z opisu systemu Konceptus nic takiego nie wynika.

    W Q&A jest takie info
    Czy jest możliwość chłodzenia pompą ciepła Konceptus?
    Istnieje możliwość pompy ciepła Konceptus w układzie chłodzenia pasywnego, ale tylko z ogrzewaniem podłogowym.


    Wyraźnie jest mowa o doborze wydajności DZ dla zapewnienia zimą +20 oC przy zewnętrznej -20 oC.
    Nie ma mowy o chłodzeniu.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 10-06-2022 o 21:44
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    596

    Domyślnie

    Moc chłodnicza to całkowita moc która PC musi zrzucić w grunt by powtórzyć cykl parowanie-sprezanie-rozprezanie-skraplanie

    Tak jak w PC PW jest etap oszronienia jednostki zewnętrznej i następuje zrzucenie chłodu tak samo musi to zrobić gruntowa PC

    Ja tu nie jestem ekspertem i z pewnością ktoś kto siedzi w tym na codzień lepiej to wyjaśni np "adam_mk"

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.907

    Domyślnie

    Ty piszesz o "mocy chłodniczej" a ja o "mocy zestawu".
    Konceptus nie pisze o "mocy chłodniczej".

    Adam jest serwisantem firmy Konceptus więc może wiele wyjaśnić.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #32
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    596

    Domyślnie

    Spójrz na zależność pomiędzy "mocą zestawu" a ilością sond heliko. Przy 5szt sond moc to 6kW, przy 7szt to 8,4kW itd. Czyli przyjęli założenia że z każdej sondy pobierają 1,2kW.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.907

    Domyślnie

    Z założenia sondy Heliko pobierają ciepło z gruntu dla "pompy ciepła".

    "przeciętny grunt, umożliwiający uzyskanie mocy 1200W z jednej sondy Heliko"

    "Specyfikacja wydajności poboru ciepła w W / sondę Heliko"

    https://konceptus.com.pl/dolne-zrodlo/
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 11-06-2022 o 14:57
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #34
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kalina_xx

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Gózd
    Kod pocztowy
    26-634
    Posty
    27

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    "Moc zestawu" - chyba nie chodzi o moc chłodniczą.

    Z opisu


    Dla @Kalina_xx (założycielki tematu) to chyba nie są to najlepsze parametry tych pomp bo:
    zestaw zapewnia utrzymanie temperatury +20⁰C w budynku, dla temperatury zewnętrznej do -20⁰C
    budynek jest wyposażony wyłącznie w ogrzewanie podłogowe
    I tu mamy ważny element tej dyskusji. Ogrzewanie podłogowe. Dlaczego nie jestem zbyt chętna na pompę powietrze-woda? otóż przy 100% grzejnikach i źle dobranej pompie mogę mieć nie lada problem. Jakoś dając wici wśród znajomych trafiłam na dwóch, którzy mają takową pompę i zachwyceni nie są. Jaką mam gwarancję czy mnie akurat dobiorą dobrą i nie będzie ups. Na tych zadowolonych nie trafiłam.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.907

    Domyślnie

    Zamów OZC i będziesz wiedziała jaką moc pompy należy dobrać.
    Instalator w styczniu chyba nie robił OZC ??

    Konceptus dla ogrzewanie grzejnikowego podaj COP na poziomie 3 więc nie ma rewelacji.

    Przykład Konceptusa to ogrzewanie podłogowe z temperaturami zewnętrzna = -20 oC i temperatura w pomieszczeniu +20 oC więc dużego komfortu cieplnego nie ma.
    Inna sprawa to -20 oC na zewnątrz to ostatnio rzadko bywa.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 11-06-2022 o 20:40
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Poszukaj COPu dla powietrznych przy -20stC i wyłacznie grzejnikach i nam tu napisz...

    "Zamów OZC i będziesz wiedziała jaką moc pompy należy dobrać."
    Tłumaczac na nasze...
    Zamów obliczenia jakim buforem ciepła jest Twój dom to dowiesz się jaka mocą cieplną, ciągłą, trzeba go "ładować".
    I jakoś nikt nie zauważa, ze zapotrzebowanie na ciepło BARDZO zależy od gradientu zewnętrze-wnętrze.
    Ktoś z Was TERAZ dogrzewa swój dom powietrzną pompą ciepła?

    Gdzieś w grudniu 2006r popełniłem watek o buforach ciepła.
    Doczekał się 885 stron, z czego wiekszość to rozważanie zalet, wad, rozwiązań warsztatowych i opisy róznych realizacji.
    Jak ktoś się o niego otarł, to w mig zrozumie koncepcję Koneptusa, który w układzie zamienił kocioł (jakikolwiek) na swoją gruntowa pompę ciepła.
    Taki system grzewczy jest prosty, bardzo skuteczny i oferuje wysoki komfort użytkowania oraz pełna bezobsługowość przy najniższych kosztach eksploatacji.

    System grzewczy oparty na powietrznej pompie ciepła to bilansowanie strumieni ciepła pomiędzy dolnym źródłem a górnym źródłem w czasie realnym gdy...
    Dolne źródło miewa temperatury od -25stC do +32stC...
    Wielkość "bufora ciepła", który trzeba ładować ciągle - dom - ZMIENIA SIĘ od ZERA do wartości wyliczonych w OZC.
    Konia z rzędem temu kto dobierze to IDEALNIE i dopasuje do WSZYSTKICH warunków jakie mogą wystapić.
    Zwłaszcza "pracując" na sprzęcie, którego nie produkuje, a często nawet dobrze nie zna... i dla domu w którym nie mieszka (nie zna go) a tylko go sobie poogląda.

    Cudów nie ma..
    Jak to ma działać - z prawami fizyki kłócić się nie może!
    Dom najbardziej potrzebuje ciepła akurat wtedy, gdy powietrze wokół oferuje go malutenko lub wcale.
    Wtedy powietrzna PC odpala GRZAŁKI.
    Tak od 3 do 9kW z COP1
    A widziałem też z grzałkami 12kW.

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 12-06-2022 o 09:25
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    COP, SCOP, SPF...
    Warto poczytać a jeszcze bardziej warto pomyśleć nad tym, co się wyczytało.

    https://kotly.pl/cop-scop-spf-pompy-ciepla/

    Czystym prądem i tanio też można grzać i to bez jakiejkolwiek pompy ciepła.
    Przez dwa ostatnie dziesięcolecia popełniłem "naście" takich systemów.
    Pracują bardzo dobrze.
    To bufor, zwykle tona wody (bywało więcej) grzany grzałkami nocą w taniej taryfie.
    Zupełnie tak jak PC P-W która się "nie wyrabia"

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kalina_xx Zobacz post
    I tu mamy ważny element tej dyskusji. Ogrzewanie podłogowe. Dlaczego nie jestem zbyt chętna na pompę powietrze-woda? otóż przy 100% grzejnikach i źle dobranej pompie mogę mieć nie lada problem. Jakoś dając wici wśród znajomych trafiłam na dwóch, którzy mają takową pompę i zachwyceni nie są. Jaką mam gwarancję czy mnie akurat dobiorą dobrą i nie będzie ups. Na tych zadowolonych nie trafiłam.
    Ja mam PC PW już dwie zimy za mną, jestem zadowolony ze SCOP sezonowym w okolicy 3,6.
    We wpisie na pierwszej stronie podałem link do mojego tematu, gdzie opisałem jak dobrałem swoją PC PW.
    Nie zawierzyłem ślepo instalatorom, tylko podwinąłem rękawy i policzyłem też samodzielnie OZC (tu przyoszczędziłem na profesjonalnym OZC, przyznaję).

    Pierwsza oferta na PC na czuja wg spalanego węgla bez OZC to była oferta na Galmeta 10 kW na 35 tys. zł.
    Zacząłem szukać. Galmet 2 lata temu to był tylko On-Off, zacząłem szukać inverterowych.
    Tak trafiłem na Youtube oraz to forum, to co się początkowo przewinęło to Panasonic T-Cap 9 kW, Haier 8 kW, Daikin 8 kW.
    Po policzeniu OZC na CW 7,3 kW - to T-Cap okazał się zbyt mocny, Haier zbyt słaby, Daikin drogi, jakoś wtedy nie trafiłem na Samsunga czy LG.
    Grzejniki policzone, powinno starczyć do +45*C na ogrzewaniu.
    Trafiłem na blog Karbon'a i tak w połączeniu z wiedzą i wykresami z forum doszedłem do wyboru Daikina (6 kW lub 8 kW).
    Ostatecznie wybrałem Daikina 6 kW, bo wyszedł porównywalnie mocowo do Panasonica SDC 9 kW. Ale zapobiegawczo dobrałem grzałkę 9 kW, nawet gdyby przy skrajnym mrozie kompresor odmówił współpracy, to grzałka zapewni całą potrzebną moc.

    Większość jak mówi o grzejnikach to ma na myśli grzejniki od +50*C do +75*C - a grzejnik grzejnikowi nie jest równy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_LG temperatury.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	459702

    Koszt ogrzewania rozbija się o potrzebne temp. wody na grzejnikach.
    Jak starczy woda +28*C (przy +15*C na dworze) do +45*C (przy -20*C) będzie 12-15% drożej w porównaniu z podłogówką.
    Jak trzeba od +40*C do +55*C będzie 40% drożej wg podłogówki.
    Jak trzeba na grzejnikach do +65*C to już trzeba PC HT, a koszt zbliży się do 60-70% drożej niż podłogówka.
    Powyżej +65*C można zapomnieć o PC, wpierw trzeba zaizolować termicznie dom. Lub co mniej polecam na takim etapie, to mocno przewymiarować grzejniki by zejść z temp wody poniżej +50*C.

    Trzeba też patrzeć na etykietę energetyczną, PC PW z klasą A+++ wyciągną wyższy SCOP, niż PC A++.
    I tak ziarnko do ziarnka zbiera się miarka. Czyli lepsza firma = lepszy kompresor i wymiennik o odpowiedniej powierzchni wymiany, a nawet więcej czynnika w układzie, do tego lepsza klasa A+++ - to sumarycznie daje lepszy SCOP i nawet ''dobre'' powietrzne PC dobrze radzą sobie w strefie III do -20*C w połączeniu z niskotemperaturowymi grzejnikami.
    Słabszych PC typu Haier bym już do III strefy do -20*C nie polecał, do I czy II strefy jeszcze, ale do III już nie.
    Tu warto patrzeć na wykresy, jak PC PW radzi sobie przy -15*C i -20*C. Przy tych temp. widać wyraźne różnice miedzy dobrymi, a słabymi PC PW.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 12-06-2022 o 11:22
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kalina_xx

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Gózd
    Kod pocztowy
    26-634
    Posty
    27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Trafiłem na blog Karbon'a i tak w połączeniu z wiedzą i wykresami z forum doszedłem do wyboru Daikina (6 kW lub 8 kW).
    Ostatecznie wybrałem Daikina 6 kW, bo wyszedł porównywalnie mocowo do Panasonica SDC 9 kW. Ale zapobiegawczo dobrałem grzałkę 9 kW, nawet gdyby przy skrajnym mrozie kompresor odmówił współpracy, to grzałka zapewni całą potrzebną moc.

    Większość jak mówi o grzejnikach to ma na myśli grzejniki od +50*C do +75*C - a grzejnik grzejnikowi nie jest równy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_LG temperatury.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	459702

    Koszt ogrzewania rozbija się o potrzebne temp. wody na grzejnikach.
    PW.
    Hmmmm no jeszcze mi daleko do takiej wiedzy. Studiowanie zaczęłam pod koniec kwietnia jak mi zaśpiewali 2600 za tonę groszku . Audyt zaproponowali mi w styczniu w mroźny dzień. Podobno tak najlepiej. Myślę że po audycie troszkę to wszystko się zmieni. Wiem po znajomych ile może kosztować zima przy źle dobranej pompie. Problem ogólnie tyczy się tylko tych domów gdzie jest 100% grzejników. Najfajniejsze w tym wszystkim jest to że jak budowałam dom 2000r i szukałam firmy do podłogówki wszyscy się w głowę pukali. Zrobiłam elektryczną pół na pół z grzejnikami-chodziła jedną zimę .

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.513
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kalina_xx Zobacz post
    .... Audyt zaproponowali mi w styczniu w mroźny dzień. Podobno tak najlepiej. Myślę że po audycie troszkę to wszystko się zmieni. .
    Jezeli to ma byc audyt dla doboru mocy pompy czyli audyt energetyczny lub w wersji skroconej obliczenia OZC to mi najlepiej sie liczy jak jest ciepło w pomieszczeniu. Jak w mrozny dzien posługiwac sie komputerem? Oczywiscie zartuję, zapewne chodziło o badania termowizyjne tyle ze one nie dają odpowiedzi na moc pompy, pokazują nam mostki termiczne ale moc sie wylicza. Na dodatek te badania najlepiej wykonac wczesnym rankiem w mrozny dzien. Nie znam metody obliczenia mocy strat na podstawie badania termowizyjnego. To jest niemozliwe. Te badania pomagają w okresleniu zakresu termodernizacji i to jest ich głewne zadanie. Wspomozenie obliczen ozc jest kwestią drugorzedna rzadko stosowaną i nie mającą duzej przydatnosci w tym zakresie.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony