dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 6
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 110
  1. #81

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    - Opowiadałem Ci, jak w zeszłym tygodniu złowiłem szczupaka?
    - Tia... Trzy razy. Dalej rośnie?

    Mi wychodzi 12.1K zł

    Ile PZP do tego?
    Ile świadectwo energetyczne?
    Ile inne rzeczy wymagane rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego?

    Mapa tanio. Ja siedem lat temu płaciłem 700zł.
    A co to jest?


    Projekt z
    konstrukcja
    wew projekt inst. elektrycznej, gazowej, wod-kan.
    za 8 tys
    mapa 600 zl
    proj. przyłaczenia gazu i wod kan 2.6

    To drogo czy tanio?

  2. #82
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Ani tanio, ani drogo. Chyba obecnie średnia cena.
    W 2019 r. zleciliśmy wykonanie projektu. Za całość zapłaciliśmy 6900-8500 zł (nie pamiętam już dokładnie, ale bardzo atrakcyjna cena). Gotowce + adaptacja chodziła średnio za 6 tys. W cenie konstrukcja, instalacje (prąd, wod,kan, gaz, szambo, WM, projektowana charakterystyka energ.)
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Ani tanio, ani drogo. Chyba obecnie średnia cena.
    W 2019 r. zleciliśmy wykonanie projektu. Za całość zapłaciliśmy 6900-8500 zł (nie pamiętam już dokładnie, ale bardzo atrakcyjna cena). Gotowce + adaptacja chodziła średnio za 6 tys. W cenie konstrukcja, instalacje (prąd, wod,kan, gaz, szambo, WM, projektowana charakterystyka energ.)
    normalna cena bez projektów instalacji to 10-12 tys, plus projekt po 1200 za sztukę.

  4. #84

    Domyślnie

    Cześć, myślę nad wyborem projektu małej parterówki. Zależy mi na czymś prostym i możliwie tanim w budowie. Co sądzicie o tym planie i moich zmianach:

    - zrezygnowanie z kominka(budowa w Małopolsce więc też i zakaz z ustawy antysmogowej)
    - zrezygnowanie z murowanych kominów wentylacyjnych na rzecz przepustów w stropie w kuchni, łazience i toalecie połączonych rurą z przepustami w dachu, podobnie z przewodem spalinowym od kotła gazowego
    - zrezygnowanie z garderoby(ściany działowej), przesunięcie drzwi do sypialni na lewo, szafa w sypialni byłaby na prawo od drzwi
    - zrezygnowanie z części okna w salonie oraz zwykłe okno zamiast balkonowego w jednej sypialni

    Co sądzicie o tym planie i tych zmianach? Czy dla takiego domu najlepszym wyborem jeśli chodzi o koszt będą wiązary z dachem czterospadowym?

    Może jest tu ktoś kto mieszka w podobnym współcześnie budowanym domu i mógłby dać znać jakie technologie zastosował, czy czegoś żałuje i jakie ma orientacyjne koszty ogrzewania gazem ziemnym z sieci.


  5. #85

    Domyślnie

    Można wiązary tylko sufit podwieszany też kosztuje a i strychu całe nic zostaje. Mimo wszystko ja bym szedł w monolit, mi wystarcza balkonowe okno w salonie, po co pchać to jeszcze do sypialni? Niby okna są ciepłe ale zawsze mają większe UW niż ściana. latem będzie się nagrzewac pomieszczenie. Ale to już co kto lubi no i dużo zależy od ustawienia domu w stosunku do stron świata.
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 19-08-2023 o 21:53

  6. #86
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak chcesz spełnić Ep na wentylacji grawitacyjnej?

  7. #87

    Domyślnie

    No dokładnie z gazem to raczej nie przejdzie

  8. #88

    Domyślnie

    ok, do przemyślenia. W moim przypadku okna balkonowe z salon, dużej sypialni na południe.

  9. #89

    Domyślnie

    To jest dom w kruszczykach 17 od Archona i mają tam przewidzianą wentylację grawitacyjną i ogrzewanie gazowe. Jak to rozumieć?

    https://www.archon.pl/projekty-domow...mf482733245278


    A i jeszcze tak myślę też nad podziałem na obwody elektryczne aby to też było już zawarte w projekcie. Oczywiście projektanci mają ostatnie słowo ale można coś zasugerować.



    Farelki być może nie zostaną nigdy użyte ale trzeba mieć takie zastępcze ogrzewanie na wypadek awarii kotła. Ciepła woda zostanie doprowadzona do każdego kranu ale bez cyrkulacji i zastanawiam się czy nie zdecydować się na przepływowe ogrzewanie cwu dwufunkcyjnym kotłem gazowym i pomyśleć o podgrzewaczach przepływowych w kuchni i umywalkach aby mieć natychmiast ciepłą wodę.
    O jaką moc przyłączeniową powinienem wnioskować przy tych założeniach?
    Ostatnio edytowane przez piotrek5566 ; 19-08-2023 o 22:39

  10. #90
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.355
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek5566 Zobacz post
    To jest dom w kruszczykach 17 od Archona i mają tam przewidzianą wentylację grawitacyjną i ogrzewanie gazowe. Jak to rozumieć?

    https://www.archon.pl/projekty-domow...mf482733245278
    Że musisz mieć kominek, żeby podratować EP. WG + 100% gaz = niemożność zmieszczenia się w limicie.
    Ale i tak mają "kreatywne" obliczenia, bo EUco+w = 26,34 [kWh/(m²*rok)] jest nie do osiągnięcia przy WG.
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132520

  11. #91

    Domyślnie

    Rozumiem. Czyli nie chcąc kominka w ogóle i wentylacji mechanicznej przynajmniej na początku tuż po wprowadzce zostaje jedynie mieć znajomego kominiarza do podpisu w db? Czy można z tego jeszcze jakoś inaczej wybrnąć? U mnie w mieście jest taki architekt, któremu przesyła się taki właśnie plan i na tej podstawie sporządza projekt(a nie tylko adaptuje) jako swój. Czy on ma jakieś pole manewru dzięki czemu w jakiś magiczny sposób budynek spełniłby Ep bez kominka, went. mechanicznej i z ogrzewaniem gazowym? Oczywiście pytanie do tego architekta ale tutaj też może coś poradzicie?
    Ostatnio edytowane przez piotrek5566 ; 19-08-2023 o 23:01

  12. #92
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.355
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek5566 Zobacz post
    Oczywiście pytanie do tego architekta ale tutaj też może coś poradzicie?
    Projekt to jedno. I często ma "kreatywne" obliczenia - i za nie ponosi odpowiedzialność ten, co się podpisał.
    Ale u mnie w powiecie zgłaszając zakończenie budowy inwestor to wypełnia i podpisuje
    Pewnie znajdą się odważni, co pomimo odpowiedzialności karnej wprowadzą urząd w błąd. W praktyce nie wiem, czy ktokolwiek sprawdza... Ale potem musisz jeszcze wypełnić CEEB.

    Ja tam nie rozumiem niechęci do WM. A jeszcze bardziej nie rozumiem skłonności do robienia sobie ryzyka tam, gdzie łatwo go uniknąć.

  13. #93

    Domyślnie

    To już musisz sam ocenić czy chcesz mieć w sypialni balkonowe na południe, sam ocen może lubisz z rana wyjść w galotach na taras bezpośrednio z łóżka różnica w cenie między zwykłym oknem nie powinna powalać, za to chyba bym zrezygnował z okna do samego dołu w szczycie domu, choć to też zależy czy masz od tamtej strony sąsiada. To jedynie sugestie ty wiesz czego Ci potrzeba i jak usytuowany masz dom

    Skąd niechęć do rekuperacji? W takim domku przy wylewaniu stropu wsadzasz rury tam gdzie mają być anemostaty i złożenie tego to pestka, w sypialniach rano nie masz typowego zaduchu dla wentylacjo frawitacyjnej, brak grzyba na ścianach, wątpię żeby ktoś zimą wietrzył tak dom zimą jak zrobi to rekuperator, chyba że ma za pół darmo źródło ciepła

  14. #94

    Domyślnie

    Myślałem aby zrobić przepusty w stropie w sypialniach(nawiewne), w łazienkach, kuchni(wywiewne) te w sypialniach zaślepić, rozszczelnić okna, w przepustach w łazienkach i kuchni zamontować wentylatory wywiewne i wyprowadzić wylot nad dach. W ten sposób mam praktycznie darmową "wentylację mechaniczną" latem natomiast zimą, jakoś zasterować to przez wyłącznik czasowy aby nie działała 24h/dobę ale na tyle aby nie było zaduchu i obserwować rachunki, czy nie wychodzi grzyb. Potem ewentualnie myśleć nad centralą wentylacyjną z rekuperacją.
    Teraz mieszkamy w domu z 90lat, z wentylacją grawitacyjną, zimą w sypialni w 80proc kratka zatkana i nie czuję ani zaduchu, grzyb też nie wychodzi.

    Druga ważniejsza sprawa to na jaką technologię budowy się zdecydować. Bo monolit to pewnie 2x większe fundamenty, ściany nośne, zbrojenia, większy koszt robocizny za to dom solidniejszy.

    Wiązary to sufit GK ale to można zrobić samemu i odpada koszt tynkowania. Jakoś na przestrzeni na poddaszu mi nie zależy ale przecież część poddasza będzie do wykorzystania bo wiązary mogłyby być tak skonstruowane.
    Ostatnio edytowane przez piotrek5566 ; 20-08-2023 o 13:50

  15. #95
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek5566 Zobacz post
    To jest dom w kruszczykach 17 od Archona
    Ale wiesz, że to NIE JEST projekt?
    To jest tylko rysunek za który Archon nie bierze żadnej odpowiedzialności.

    Aby można go było nazwać projektem musisz zrobić adaptację u architekta i to on swoją pieczątką potwierdza czy projekt spełnia wymagania prawne.

  16. #96

    Domyślnie

    Tak. Będę chciał aby miejscowy architekt zrobił projekt od zera jako swój na podstawie tego rzutu.

    Jak trzeba szacować dzisiaj koszt takiej budowy przy założeniu tych zmian, wiązarów, dachówki betonowej raczej tańszych rozwiązań z przyłączami, instalacjami, wykończeniem bez mebli?

  17. #97

    Domyślnie

    Od 400 do 800 tys

  18. #98
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek5566 Zobacz post
    Tak. Będę chciał aby miejscowy architekt zrobił projekt od zera jako swój na podstawie tego rzutu.
    Czyli chcesz aby popełnił kradzież własności intelektualnej?

  19. #99

    Domyślnie

    No załóżmy, że rysuję w paincie taki rzut z tymi wymiarami i zanoszę go do architekta. Wskazuję materiał ścian, typ fundamentu, że mają być wiązary, ogrzewanie gazowe itd. Przecież ten rzut jest ogólnie dostępny, mam dobrą pamięć i przeglądając dziesiątki planów zapamiętałem akurat ten. Jest to kradzież własności intelektualnej czy niekoniecznie?

  20. #100
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek5566 Zobacz post
    No załóżmy, że rysuję w paincie taki rzut z tymi wymiarami i zanoszę go do architekta. Wskazuję materiał ścian, typ fundamentu, że mają być wiązary, ogrzewanie gazowe itd. Przecież ten rzut jest ogólnie dostępny, mam dobrą pamięć i przeglądając dziesiątki planów zapamiętałem akurat ten. Jest to kradzież własności intelektualnej czy niekoniecznie?
    Oczywiście że nie jest. To był chyba żart
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Strona 5 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony