dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 7
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 137
  1. #81
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar martek1981
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Słupsk, Bydlino
    Posty
    615

    Domyślnie

    A mogę w ten sposób? Przekaźnik przy zaworze w kotłowni, zasilanie też z kotłowni, a między przekaźnikiem, a centralą zwykły sterujący np. YTDY 4x0,5? Chciałbym aby zasilanie elektrozaworu było z obwodu kotłowni. Jakie są minusy stosowania elektrozaworów na 230V, plusy już znam: cena
    Zdjęcia z budowy Domu w Winorośli
    "Szczęście można znaleźć w działaniu, nie tylko w posiadaniu"

  2. #82
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Możesz oczywiście.
    Minusów właściwie brak, bo jedyny, który możnaby brać pod uwagę, tzn konieczność użycia przekaźnika, znakomicie jest równoważona przez wyeliminowanie dodatkowego (i to dość poważnego w przypadku elektrozaworów 12V) obciążania zasilacza centrali alarmowej. Tylko musisz pamiętać o dołączeniu równolegle do przekaźnika diody (prostowniczej lub impulsowej) w kierunku zaporowym. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić - pytaj, brak diody niekoniecznie musi się skończyć dla centralki tragicznie, ale może, a dość kosztowne by to było. Zwłaszcza, że dioda jakieś 10gr kosztuje.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #83
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar martek1981
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Słupsk, Bydlino
    Posty
    615

    Domyślnie

    Mógłbyś mi to poglądowo naszkicować? Jakie wyjścia Versy wykorzystać i na które styki przekaźnika podłączyć diodę? Jaki typ przekaźnika polecasz? Ta dioda na służyć zabezpieczeniu centrali przez przepięciami? Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
    Zdjęcia z budowy Domu w Winorośli
    "Szczęście można znaleźć w działaniu, nie tylko w posiadaniu"

  4. #84
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar martek1981
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Słupsk, Bydlino
    Posty
    615

    Domyślnie

    Może chociaż mógłbyś mi to opisać ?

    http://elkom-serwis.com.pl/przekanik...c-1p-rm83.html
    http://elkom-serwis.com.pl/przekanik...elpol-din.html

    Czy taki przekaźnik i gniazdo będą ok?
    Zdjęcia z budowy Domu w Winorośli
    "Szczęście można znaleźć w działaniu, nie tylko w posiadaniu"

  5. #85
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Dokładnego schematu nie narysuję, bo nie znam twojej centralki alarmowej, ale tak, ten przekaźnik z tą podstawką będą dobre.

    Zaciski A1 i A2 to cewka przekaźnika, a z tego co widzę w wygóglanej instrukcji Versy, masz tam dwa rodzaje wyjść. Do wysokoprądowych możesz dołączyć ,przekaźnik wprost, z dowolną polaryzacją, pilnując potem jedynie, żeby dioda dołączana równolegle do przekaźnika została włączona katodą do plusa, a anodą do masy.
    Niskopradowe działają jak styki zwierające wyjście do masy, więc przekaźnik dołączasz między takie wyjście a +12V (czyli np. AUX), diodę wtedy katodą do plusa, a anodą do zacisku dołączonego do OUT

    A po drugiej stronie przekaźnika masz już normalne styki, dwa przełączniki, nie wiem, jaki masz zawór, więc trudno mi tłumaczyć, jak go podłączyć.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  6. #86
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar martek1981
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Słupsk, Bydlino
    Posty
    615

    Domyślnie

    Czyli reasumując. Zakładam, że wykorzystuję wyjścia niskoprądowe (do wysokoprądowych mam podpięty sygnalizator), więc z centrali wychodzę dwiema żyłami, jedna z np. OUT3, druga z AUX (+12 V). Dalej wchodzę do przekaźnika na A1 i A2 (obojętnie na który styk?), do styków A1, A2 równolegle podłączam diodę prostowniczą, katoda tam gdzie AUX, anoda tam gdzie OUT. Z przekaźnika wychodzę trzema żyłami na elektrozawór?
    Taki będzie elektrozawór:
    http://www.elektrozawory-sklep.pl/pl...87_087004.html

    Dzięki za cierpliwość
    Zdjęcia z budowy Domu w Winorośli
    "Szczęście można znaleźć w działaniu, nie tylko w posiadaniu"

  7. #87
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Dokładnie tak, wszystko się zgadza i tak, obojętnie na który styk.

    Z przekaźnika nawet nie musisz wychodzić trzema żyłami, wystarczą dwie. Zawór masz typu "normalnie otwarty" więc będziesz chciał go załączyć celem zamknięcia wody. Zatem potrzebujesz styków 11 i 14 (lub 21 i 24), do 11 doprowadzasz fazę 230V, 14 łączysz z jednym zaciskiem elektrozaworu, a N z drugim zaciskiem elektrozaworu. A centralkę programujesz tak, żeby w stanie uzbrojenia uaktywniała wyjście OUT3

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  8. #88
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar martek1981
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Słupsk, Bydlino
    Posty
    615

    Domyślnie

    Wielkie dzięki!
    Zdjęcia z budowy Domu w Winorośli
    "Szczęście można znaleźć w działaniu, nie tylko w posiadaniu"

  9. #89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Dokładnie tak, wszystko się zgadza i tak, obojętnie na który styk.

    Z przekaźnika nawet nie musisz wychodzić trzema żyłami, wystarczą dwie. Zawór masz typu "normalnie otwarty" więc będziesz chciał go załączyć celem zamknięcia wody. Zatem potrzebujesz styków 11 i 14 (lub 21 i 24), do 11 doprowadzasz fazę 230V, 14 łączysz z jednym zaciskiem elektrozaworu, a N z drugim zaciskiem elektrozaworu. A centralkę programujesz tak, żeby w stanie uzbrojenia uaktywniała wyjście OUT3

    J.
    Witam
    Mam pytanie, jak zabraknie napięcia U, to zawór się otworzy, czy nie lepiej jest zastosować zawór "normalnie zamknięty" ?

    pozdrawiam
    Moja Marysia

    Dom z poddaszem użytkowym, ukończony i zamieszkały w 2012 roku, powierzchnia po podłogach 180, ogrzewane prawie 160 (po podłogach). Ściany silikat, styropian 15 cm, 0,38. Okna dwuszybowe, podłoga 12 cm 0,38. Poddasze, skosy 30 cm, sufit 45 wełny 0,39. Ogrzewanie: w 2019 roku nawrócony z ekogroszku, PC PW Nibe AMS 10-12, HK200S. PV 9,66 kWp

  10. #90
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar martek1981
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Słupsk, Bydlino
    Posty
    615

    Domyślnie

    Jeden i drugi ma plusy i minusy. Ja wybrałem taki ponieważ: do normalnej pracy nie musi być pod napięciem, w razie braku prądu mam wodę w domu, w razie awarii cewki, pożaru itp. mam wodę w domu.
    Zdjęcia z budowy Domu w Winorośli
    "Szczęście można znaleźć w działaniu, nie tylko w posiadaniu"

  11. #91

    Domyślnie

    są to niewątpliwie argumenty, dziękuję za wyjaśnienie
    Moja Marysia

    Dom z poddaszem użytkowym, ukończony i zamieszkały w 2012 roku, powierzchnia po podłogach 180, ogrzewane prawie 160 (po podłogach). Ściany silikat, styropian 15 cm, 0,38. Okna dwuszybowe, podłoga 12 cm 0,38. Poddasze, skosy 30 cm, sufit 45 wełny 0,39. Ogrzewanie: w 2019 roku nawrócony z ekogroszku, PC PW Nibe AMS 10-12, HK200S. PV 9,66 kWp

  12. #92
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał martek1981 Zobacz post
    Jeden i drugi ma plusy i minusy..
    Zgadza się, dlatego moim zdaniem najlepiej do takich zastosowań sie sprawdza zawór z siłownikiem bistabilnym. Wymaga co prawda ciut bardziej złożonego sterowania, ale w oparciu o ten przekaźnik by się to dało zrobić, tylko połączenia byłyby bardziej skomplikowane.

    Zawór użyty u mnie można sobie zobaczyć w moim dzieniku budowy (wpis z 29 grudnia), natomiast jest to coś takiego:

    http://www.insbud.org/pl/produkt-109...wor,-DN20.html

    Dodatkowa zaleta takiego zaworu to fakt, że pobiera prąd tylko w czasie zmiany pozycji, podczas gdy ten twój w stanie aktywnym żre 15W mocy. Niby niedużo, ale...

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  13. #93
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.786

    Domyślnie

    Dokladnie - tez taki zastosowalem (choc jeszcze nie podlaczony elektrycznie)

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  14. #94
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.786

    Domyślnie

    Tak dla potomnych. Znalazlem jeszcze taki zawor :
    http://allegro.pl/zawor-kulowy-elekt...184502583.html

    Troche reklama dla kogos, ale nie moge znalezc tego zaworu na jakims www No i na dododatek za 2-3 miesiace link bedzie nieaktywny (allegro).

    Plusem tego zaworu, w stosunku do insbudowego, sa dodatkowe 3 zyly. Mozna do nich podpiac kontrole stanu zaworu (otwarty/zamkniety)

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  15. #95
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Korpus napędu ma identyczny, jak ten z Insbudu. Podejrzewam, że te dodatkowe wyprowadzenia to po prostu wykorzystane wolne styki krańcówek - czyli, jeśli komuś to potrzebne, można ten efekt osiągnąć i na tym insbudowym, po prostu podłączając się do krańcówek - użyte są tam typowe, do napędu zaworu wykorzystane są styki NC, NO zostają wolne.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  16. #96
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.786

    Domyślnie

    Tez mi tak to wygladalo. Ale nie rozbieralem nigdy swojego zaworu, aby zobaczyc czy cos tam jest wolnego

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  17. #97
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mr_p

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    8

    Domyślnie

    Ten zaworek kulowy z Insbudu wygląda bardzo ciekawie. Jednak jego wadą jest konieczność zasilania 230V AC. Jeśli to ma być system awaryjnego odcinania to w szczególności powinien działać na zasilaniu akumulatorowym - najlepiej z centralki satelowskiej czyli 12V. Znacie stare powiedzenie: nieszczęścia chodzą parami - sądzę iż zwarcie instalacji podczas zalania to wysoce prawdopodobny scenariusz.

    Akurat znalazłem zawór kulowy elektryczny na 12V (polecam wyszukiwarkę obrazów Google) pewnej tajwańskiej firmy, model CXW 15Q, który zamierzam zamówić i zainstalować. U nas jest dostępny tylko w wersji 1" ale z redukcją nie ma problemu. Prąd pracy to 80mA tylko w momencie zmiany położenia. Dodatkowo są łączniki krańcowe z wyjściami do jakiegoś bardziej złożonego sterowania. Aby rozbudować ten eksperyment wstawię jeszcze łopatkowy czujnik przepływu - Insbud ma taki. Oczywiście całość za licznikiem ale przed całą instalacją budynku. System bardzo prosty - wpięty w we/wy centralki, bez przetwornic napięcia i osobnych przekaźników.

    Myślę, że w takim systemie warto również sterować pompą cyrkulacyjną. W przypadku zalania taka pompka przypuszczam, iż może opróżnić zasobnik jeśli przykładowo pęknie akurat wężyk z ciepłą wodą. Poza tym samo sterowanie pompą powiązane z czujką ruchu w łazience i kuchnii przyda się na codzień. Tutaj oczywiście dojdzie przekaźnik.

    Ciekaw jestem jakości tego zaworu. Gdy uruchomię ten system to podzielę się doświadczeniami.

  18. #98

    Domyślnie

    Trochę odkopię temat.
    Jestem na etapie szukania elektrozaworu do wody aby integra64 w momencie uzbrajania zamykała mi wejście wody do domu.

    - elektrozawór 12v
    Wszystko fajnie, podłacza się go pod centralkę i nie martwimy się, że akurat zabraknie prądu w sieci, ale... zawór łyka 1,2A. Po jakimś czasie zrujnowałoby mi akumulator i zaczęły by się jaja z cała instalacją alarmową. System byłby strasznie obciążony. Nie mówiąc już o fakcie, że w przypadku uzbrojenia i wystąpienia braku prądu po 10h mam z akumulatora trupa - bezpowrotnie. Następna kwestia że cewka pobiera 14v, w skali roku (9h dziennie) robi się niezłe zużycie. Pytanie czy po dłuższym czasie użytkowania cewki by nie trafiło przy takim użytkowaniu 9h x 5dni w tyg.
    - to rozwiązanie odpada-

    -elektrozawór 230v
    Podłączamy do sieci 230v a z centralki tylko impuls. Centrali alarmowej nie obciąża ale... Uzbrajamy centralę, zawór dostaje impuls i się zamyka. Mając zawór NO, przy braku prądu zawór się otwiera i cały nasz trud o kant d... jak akurat walnie gdzieś wężyk i się poleje. Zatem do takiego zestawu trzeba by dokupić dodatkowy aku z zasilaczem do podtrzymania zaworu jakby padł prąd.
    -do rozważenia, w zależności od ceny bistabilnego-

    -zawór bistabilny
    No i to rozwiązanie chyba najbardziej mnie przekonuje bo prąd łyka tylko w momencie przełączania. Nie pożera prądu przez kilka godz., nie martwi nas brak prądu w sieci.
    Czy zakładaliście taki zawór u sibie, jak to się sprawdza ? Działa bezproblemowo?

    pozdr
    pawel
    Ostatnio edytowane przez cysterniarz ; 29-08-2012 o 21:16

  19. #99
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał cysterniarz Zobacz post
    (...)
    -elektrozawór 230v
    Podłączamy do sieci 230v a z centralki tylko impuls. Centrali alarmowej nie obciąża ale... Uzbrajamy centralę, zawór dostaje impuls i się zamyka. Mając zawór NO, przy braku prądu zawór się otwiera i cały nasz trud o kant d... jak akurat walnie gdzieś wężyk i się poleje.
    (...)
    Jak często wyłączają Ci prąd? Prawdopodobieństwo, że wyłączą Ci prąd akurat wtedy gdy padnie wężyk jest znikome, bliskie zeru.

  20. #100

    Domyślnie

    Cytat Napisał brunet wieczorową Zobacz post
    Jak często wyłączają Ci prąd? Prawdopodobieństwo, że wyłączą Ci prąd akurat wtedy gdy padnie wężyk jest znikome, bliskie zeru.
    W moim rejonie bardzo często. Mieszkam przy lesie, linie są napowietrzne, często coś spada i zrywa, a zimą średnio raz w tyg po kilka godzin nie ma.

    Możecie polecić jakiś sklep z bistabilnymi bo w insbudzie mają niedostępne.

Strona 5 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony