dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 144
  1. #1

    Domyślnie Przekroje krokwi

    Witam,
    w projekcie przewidziana jest dachówka lub blachodachówka (projekt Słoneczny z pracowni MG Projekt), a przekrój krokwi to 18x5. Czy nie myślicie, że to trochę za mało . Przecież 5cm to ciut ciut.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Z całą pewnością przekrój został przeliczony ale zastosowanie takiej grubości krokwi świadczy o braku doświadczenia projektanta/ konstruktora. Wystąpi duża wiotkość krokwi (podatność na wyboczenie) a do tego problemy z łączeniem łat. Radzę zastosować przekrój minim 6x18 a najlepiej 8x18. Koszt więźby wzrośnie minimalnie ale przy nie pewnej klasie drewna ze spokojnym sumieniem będzie można pokryć dach dachówką. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki wielkie,
    tak też sobie skromnie myślałem, że za wąskie. A jak prawnie takie coś załatwić, to jest chyba istotna zmiana. Próbować to jakoś prawnie załatwić, czy olać?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Popieram
    Nie ma potrzeby nic załatwiać , wystarczy wpis kierownika.
    Jest to zmiana na korzyść więc nie będzie problemu.

  5. #5

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    TomaszT

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    66-600
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam kolega ma racje 5cm to deska widziałm co robi sie z takimi krokwiami juz po 3 latach ,,łódki ja tez mam 5na 18 ale zmieniłem 8 na 18 typowa krokwia to 8na 16 pozdrawiam

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    averd budownictwo

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    OSTRZESZÓW
    Kod pocztowy
    63-500
    Posty
    3

    Domyślnie

    to rzeczywiscie malo 5x18, najlepiej zastosowac 8x18 , brawo dla projektanka który skonczyl studia moze z wyróznieniem, a budowe widzial na zdieciach i w telewizi. Zreszta projekty z katalogów to sa robione od sztuki.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja mam pytanie co do jętek.
    Mam w projekcie krokwie 8x18 i jętki też
    Czy można zamienić 1 jętke 8x18 na 2 jętki 4x18 i zamontować je tak że 2 jętki będą spinać krokiew?

  9. #9

    Domyślnie

    Można tak się robi. Odnośnie pierwszego postu To podzielam zdanie Andrzej Wilhelmi na pewno było to przeliczone i np krokwie dane co 60 cm a nie co 80 jak to odbywa się standardowo. Nie ma co mówić na projektanta tylko wpis kierownika i zmiana, bo projektanci maja swoje różne wizje i pewnie czemuś to ma służyć. Wykonawcy natomiast nie lubią eksperymentować i doradzają żeby zrobić tak jak oni robią od wielu lat i się sprawdza i to tez jest racja. Bo np przy montażu okien dachowych może się okazać ze np trzeba przecinać krokiew i wstawiać wymiany, co raczej całej konstrukcji nie będzie pomagać...Ogólnie architekci/projektanci czasem wprowadzając swoje wizje nie przemyślą do końca konsekwencji i wynika wiele problemów później na budowie dlatego ja jestem zwolennikiem tzw "Starej Szkoły Budowania", gdzie majster dla pewności i spokoju sumienia "wrzuci jeszcze te dwa pręty na dole nadproża".

  10. #10

    Domyślnie

    czyli w przypadku jętek nie grozi że będą zbyt wiotke jak np byłoby to w przypadku krokwi?

    Jeszcze sie zastanawiam czy przekrój 8x18 w odstępach co 1 m kąt nachylenia 40 stopni, będzie ok pod dachówkę?
    bo wstępnie niby mialem więżbe zaprojektowaną pod blache i gont, ale poprosilem kierownika i projektanta aby mi przeliczył czy ta więźba wystarczy pod dachówkę.
    I odpowiedział mi że będzie ok na styk.
    i wieźba w sumie sklada sie tylko z krokwi (dlugosc 6,8m) i jętek. Nie ma deski kalenicowej ani płatwi dodatkowych.
    Ostatnio edytowane przez markoos ; 30-11-2010 o 16:19

  11. #11

    Domyślnie

    Panowie, czegoś nie rozumiem. Z dachami mam niewiele do czynienia, ale każdy kto chociaż trochę ma pojęcie wie, że przekrój to nie wszystko.
    Ważne są także kąt nachylenia oraz punkty podparcia. Ta sama krokiew (belka) przeniesie obciążenie przy dachu o kącie nachylenia 50 stopni ale już przy 25 może okazać się za mała.
    desmear

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    Panowie, czegoś nie rozumiem. Z dachami mam niewiele do czynienia, ale każdy kto chociaż trochę ma pojęcie wie, że przekrój to nie wszystko.
    Ważne są także kąt nachylenia oraz punkty podparcia. Ta sama krokiew (belka) przeniesie obciążenie przy dachu o kącie nachylenia 50 stopni ale już przy 25 może okazać się za mała.
    Masz rację ale autor nic nie pisze o nachyleniu. Tyle że sądząc po opisie, a napisał iz więżba to tylko krokwie na 6,8, murłaty i kleszcze/jętki bez rzadnych płatwi i słupów, to musi byc spory kąt nachylenia, bo przy płaskim raczej by to siadło

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Z całą pewnością przekrój został przeliczony ale zastosowanie takiej grubości krokwi świadczy o braku doświadczenia projektanta/ konstruktora. Wystąpi duża wiotkość krokwi (podatność na wyboczenie) a do tego problemy z łączeniem łat. Radzę zastosować przekrój minim 6x18 a najlepiej 8x18. ...
    A to ciekawe spostrzeżenie. Problem w tym, że za oceanem, w Ameryce standardowym rozmiarem krokwi są 2x8 cali (około 5x20cm). Co więcej, przy zastosowaniu większej ilości krokwi (mniejszy rozstaw) otrzymujemy o wiele bardziej stabilną konstrukcję w porównaniu do grubszej krokwi a o większym rozstawie.
    Ja mam dach kryty gontem bitumicznym i wymiary krokwi mam 5x20cm ale z rozstawem co 62,5cm pomiędzy środkami krokwi dla kątu 45st a dla garażu gdzie mam 30st to rozstaw co 50 cm.
    Co do waszych dziwnych teorii to naprawdę są bezzasadne. Po prostu jesteście mało otwarci na inne i na dodatek sprawdzone rozwiązania.
    Gdybyście widzieli to ... i byście uwierzyli.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen Zobacz post
    ...w Ameryce standardowym rozmiarem krokwi są 2x8 cali (około 5x20cm).
    Co do waszych dziwnych teorii to naprawdę są bezzasadne..
    A co to Ameryka jest wyznacznikiem przekroju krokwi?!! A ile domów krytych dachówką widziałeś w tej Ameryce? Wiesz co to jest wyboczenie? Łączyłeś łaty na Przekroju 5 cm czyli po 2,5 cm na stronę a gwóźdź minimum 4 cale? Jak odpowiesz sobie na te pytania to może nie będziesz wypisywać takich bezsensownych komentarzy. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał markoos Zobacz post
    ...Mam w projekcie krokwie 8x18 i jętki też
    Czy można zamienić 1 jętke 8x18 na 2 jętki 4x18...
    Zdecydowanie nie można! Jętki to nie kleszcze! Jętka pracuje na ściskanie. Ma być tak jak w projekcie! Jętkę najlepiej zamontować w płaszczyźnie krokwi.
    Rozstaw krowi nie powinien przekraczać 90 cm a to głównie ze względu na typowe przekroje łat (5x5; 6x4). Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Andrzej Wilhelmi ; 02-12-2010 o 22:12
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  16. #16

    Domyślnie

    Dzięki Andrzeju.
    Czyli lepiej montować 1 jętke bezpośrednio pod krokwią?

    Czasami widzę właśnie 1 jętkę (o takim samym przekroju jak krokiew) lub 2 jętki (o mniejszym przekroju niż krokiwe) zamontowane obok do krowki za pomocą śruby lub gwoździ.

    Natomiast co do rozstawu krokwi to mam w projekcie 12 rzędów krokwi (długość kalenicy 11,05)

    Pozdrawiam

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    A co to Ameryka jest wyznacznikiem przekroju krokwi?!! ....
    Nie, nie jest ale to chyba od nich przyszła technologia budowania domów szkieletowych.
    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    ... A ile domów krytych dachówką widziałeś w tej Ameryce? ....
    Nie musze lecieć do Ameryki by oglądać ich domy. Jest cos takiego jak TV, net i prasa.
    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    ... Wiesz co to jest wyboczenie? ....
    A wiesz co to dobra sztuba ciesielska? Jeżeli konstrukcja jest wykonana w dość krótkim czasie zgodnie ze sztuką budowlaną to coś takiego nie występuje.
    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    ...Łączyłeś łaty na Przekroju 5 cm czyli po 2,5 cm na stronę a gwóźdź minimum 4 cale? ...
    A co ma łata do krokwi? Nie rozumiem.
    Co więcej u mnie w miejscach połaczenia krokwi z jętką połączenie było wykonane przy pomocy minimum 9 gwożdzi 4 cal wstrzeliwanych a nie jak prawie na co drugiej budowie tylko jedna śruba (ci dokładniejsi dają nieraz jeszcze 1, góra 2 gwoździe) i po czasie pod wpływem sporego obciążenia i gwałtownego wysychanie mokrych elementów jętki w tych miejscach pękają. To jest lenistwo wykonawcy.
    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    ... Jak odpowiesz sobie na te pytania to może nie będziesz wypisywać takich bezsensownych komentarzy. Pozdrawiam.
    A jak Ty Szanowny Kolego troszeczkę otworzysz się więcej na sprawdzone technologie to również stwierdzisz to co ja. Jedyny słuszny przekrój w Polsce o wymiarach 8x18 to nie jedyny dopuszczalny w budownictwie. Nie trzeba lecieć za ocean by oglądać takie przekroje. Ot chociażby wytyczne norweskiego producenta gontów bitumicznych Isola bardzo dokładnie określają jak ma być zbudowany dach by zachować warunki gwarancji. Ja mam właśnie według tych wytycznych wybudowany dach.

  18. #18

    Domyślnie

    Widzisz rady pana Andrzej są jak najbardziej ok. Ale pewnie sprawdzają sie tylko na dachach które on wykonuje. Nie mówię tego złośliwie i juz tłumaczę o co mi chodzi. Otóż jętka aby spełniała swoje zadanie musie być nacinana , tak samo jak krokiew np tak jak na rysunku



    Uploaded with ImageShack.us


    Ale w znakomitej większości przypadków wygląda to tak



    Uploaded with ImageShack.us

    I to też wytrzyma...Nie jest to do końca poprawnie bo na ściskanie wytrzyma znacznie mniej, aczkolwiek tak robi większość.
    Jak dasz jeszcze z drugiej strony krokwi to na pewno będzie ok. Nie opisałeś swojej więźby ale jak masz jeszcze płatwie to właśnie one odpowiadają za to aby krokwie nie siadały że tak się wyrażę.

  19. #19

    Domyślnie

    Co do mojej więźby to krótki opis jest pare postów wyżej:
    Cytat Napisał markoos Zobacz post
    bo wstępnie niby mialem więżbe zaprojektowaną pod blache i gont, ale poprosilem kierownika i projektanta aby mi przeliczył czy ta więźba wystarczy pod dachówkę.
    I odpowiedział mi że będzie ok na styk.
    i wieźba w sumie sklada sie tylko z krokwi (dlugosc 6,8m) i jętek. Nie ma deski kalenicowej ani płatwi dodatkowych.
    Także konstrukcja krokwiowo-jętkowa, bez żadnych płatwi, słupów kleszczy itp. Odstęp od murłaty do murłaty 8 metrów.
    na połowie dachu rozstaw od osi do osi krowki 105 cm, w 2 połowie dachu wychodzi gęściej ... jakies 95 cm. Kąt 40 stopni.
    Przekrój 8x18 ( projektowane pod blachę), po prośbie o przeliczenie pod dachówkę cementową, kierbud powiedział że w sumie jest na styk, ale jak dodam 2 cm to będzie ok. Czyli wtedy przekrój krokwi byłby 8x20.

    Co do tych obciążen to czytałem że w sumie więżby pod blachę lub dachówkę nie różnią się od siebie znacząco, bo to jest różnica okolo 30kg A podobno projektując więżbe wliczają dużo większe cięzary (wiatr, śnieg i dopiero pokrycie ostateczne) czyli pewnie liczą że jakies 200-300 kg na mkw.

    Co do połączenia jętki to jeszcze myślałem o innym rozwiązaniu u siebie. Mam szkic ale nie mogę go tu wrzucić bo w pracy mam pewne ograniczenia (upload zablokowany)
    W domu wrzuce szkic

    Pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    z tym połączeniem jętek chodziło mi o coś takiego:
    http://img684.imageshack.us/img684/5...kiewijetka.jpg

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony