dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 116
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aitken

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Slask
    Kod pocztowy
    43-210
    Posty
    26
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Podlogowka: plytki czy panele podlogowe???

    Witam Was!

    chcialem sie dowiedziec, czy jak intaluje ogrzewanie podlogowe, moge polozyc na posadzke panele podlogowe. Wiem ze plytki bylyby lepsze, ale jedenak nie chce klasc plytek w calym domu. Czy ktos ma doswiadczenie z podlogowka i panelami? Jakie panele brac? jaka grubosc? co trzeba przestrzegac?

    dzieki i pozdrawiam!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    deska trójwarstwowa ?
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  3. #3

    Domyślnie

    W rzeczy samej - taka która jest dopuszczona do ogrzewania podłogowego - pamiętaj musi być przyklejona porządnym klejem a temperatura podłogówki nie powinna przekraczać 28 C. Poczytaj na stronach producentów.

  4. #4

    Domyślnie

    bez problemu możesz zastosować panele na podłogówce, ja np. mam parter w gresie a poddasze w panelach i jest ok
    oczywiscie warto przed wykonaiem podłogówki zrobić sobie projekt i w nim założyć dane wykończenie podłogi w danym pomieszczeniu, żeby nie wyszło z podłogówki "na majstra oko" że trzeba pchać 50st w podłogę czy też jest za zimno bo rozstawa Zdzichu dał "jak pod płytkę" a poszły panele, albo popmpy przemysłowe zechce montować bo na zapas rozstaw zagęścił i zbędne kilometry rur trzeba obsłużyć...

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał aitken Zobacz post
    Witam Was!

    chcialem sie dowiedziec, czy jak intaluje ogrzewanie podlogowe, moge polozyc na posadzke panele podlogowe. Wiem ze plytki bylyby lepsze, ale jedenak nie chce klasc plytek w calym domu. Czy ktos ma doswiadczenie z podlogowka i panelami? Jakie panele brac? jaka grubosc? co trzeba przestrzegac?

    dzieki i pozdrawiam!
    Jak najbardziej tak.
    Polecam trójwarstwową deskę barlinecką lub jej odpowiedniki o połączeniach kliklakowych.
    Panele należy ułożyć jako podłogę pływającą na podkładzie z tektury falistej lub dedykowanych do OP perforowanych piankach podkładowych gr. 3-4mm.
    Temperatura na powierzchni paneli nie powinna przekraczać 26*C.

    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  6. #6

    Domyślnie

    Mam panele w całym domu (poza łazienką i kuchnią oczywiście) - jest idealnie. Nie na tym rzecz polega, żeby podłoga była ciepła, tylko na tym żeby Tobie było ciepło. I panele temu nie przeszkadzają.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadziejS Zobacz post
    Mam panele w całym domu (poza łazienką i kuchnią oczywiście) - jest idealnie. Nie na tym rzecz polega, żeby podłoga była ciepła, tylko na tym żeby Tobie było ciepło. I panele temu nie przeszkadzają.
    Ale meble jak najbardziej tak.

    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Ja też mam panele (8mm) na podłogówce i nic się z nimi nie dzieje. Niby są przystosowane do podłogówki ale pewnie każde się nadają. Pod nimi mam taki podkład piankowy 6mm z dziurami (specjalny na podłogówkę z allegro). Tak jak wcześniej ktoś pisał, podstawa to dobrze zaprojektowane OP. Podłoga nie może być za ciepła, bo mnie to osobiście denerwuje i nogi mi się pocą 30 st. to jest max na podłogę.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał nilsan Zobacz post
    Ale meble jak najbardziej tak.

    nilsan
    Nie zgodzę się do końca. Są dwie szkoły. Ja dałem pogłogówkę wszędzie, bez względu na meble. Nie chodziło mi o to, żeby grzać meble, ale żeby cały dom, jako bryła miał równomierną temperaturę. Do tego służy mi podłogówka położona w całym domu. Zjawisko "grzania" mogę zaobserwować jedynie w największe mrozy, tylko wtedy podłoga bywa wyczuwalnie ciepła. Przez pozostałą część czasu nie ma odczucia jakiegokolwiek grzania - w domu jest to prostu dobrze.

    Pewnie każdy znajdzie swoje argumenty, żeby pod meblami podłogówki nie układać. Pod tymi stanowiącymi stałą zabudowę może bym się jeszcze podpisał w ostateczności, ale pod resztą wolałbym dać - zawsze pozostaje swoboda aranżacji.

    pzdr

    rs

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadziejS Zobacz post
    Nie zgodzę się do końca. Są dwie szkoły. Ja dałem pogłogówkę wszędzie, bez względu na meble. Nie chodziło mi o to, żeby grzać meble, ale żeby cały dom, jako bryła miał równomierną temperaturę. Do tego służy mi podłogówka położona w całym domu. Zjawisko "grzania" mogę zaobserwować jedynie w największe mrozy, tylko wtedy podłoga bywa wyczuwalnie ciepła. Przez pozostałą część czasu nie ma odczucia jakiegokolwiek grzania - w domu jest to prostu dobrze.

    Pewnie każdy znajdzie swoje argumenty, żeby pod meblami podłogówki nie układać. Pod tymi stanowiącymi stałą zabudowę może bym się jeszcze podpisał w ostateczności, ale pod resztą wolałbym dać - zawsze pozostaje swoboda aranżacji.

    pzdr

    rs
    Nie o to chodzi.
    Meble ekranują promieniowanie podczerwone emitowane z GP.
    To promieniowanie nie ogrzewa bezpośrednio powietrza wewnątrz pomieszczenia.
    Powietrze ogrzewa się od płaszczyzny podłogi, jako źródła ciepła, oraz od sufitu i ścian, na które pada promieniowanie podczerwone emitowane z GP, podnosząc temperaturę na ich powierzchni powyżej temperatury pomieszczenia, a dalej na drodze przejmowania ciepła z ich powierzchni ogrzewane jest powietrze.
    Jeżeli meble zasłaniają (ekranują) możliwość docierania promieniowania podczerwonego do powierzchni sufitu i ścian, to dla osiągnięcia pożądanej temperatury powietrza wewnętrznego musimy dostarczyć do GP więcej energii niż gdyby tego ekranowania nie było (wyższa temperatura na powierzchni GP). W związku z tym mamy wyższe zużycie energii niż byśmy chcieli. Koniec końców pożądaną temperaturę wewnętrzną osiągniemy, tylko jakim nakładem energii. Zaprzecza to logice energooszczędnego ogrzewania.

    nilsan
    Ostatnio edytowane przez nilsan ; 10-04-2012 o 14:00
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał nilsan Zobacz post
    Nie o to chodzi.
    Meble ekranują promieniowanie podczerwone emitowane z GP.
    To promieniowanie nie ogrzewa bezpośrednio powietrza wewnątrz pomieszczenia.
    Powietrze ogrzewa się od płaszczyzny podłogi, jako źródła ciepła, oraz od sufitu i ścian, na które pada promieniowanie podczerwone emitowane z GP, podnosząc temperaturę na ich powierzchni powyżej temperatury pomieszczenia, a dalej na drodze przejmowania ciepła z ich powierzchni ogrzewane jest powietrze.
    Jeżeli meble zasłaniają (ekranują) możliwość docierania promieniowania podczerwonego do powierzchni sufitu i ścian, to dla osiągnięcia pożądanej temperatury powietrza wewnętrznego musimy dostarczyć do GP więcej energii niż gdyby tego ekranowania nie było (wyższa temperatura na powierzchni GP). W związku z tym mamy wyższe zużycie energii niż byśmy chcieli. Koniec końców pożądaną temperaturę wewnętrzną osiągniemy, tylko jakim nakładem energii. Zaprzecza to logice energooszczędnego ogrzewania.

    nilsan
    trzy razy to czytałem i dalej nie rozumiem, jak dla mnie to za mondre
    to tak po kolei, może mi się uda to zrozumieć,
    -
    Meble ekranują promieniowanie podczerwone emitowane z GP.
    To promieniowanie nie ogrzewa bezpośrednio powietrza wewnątrz pomieszczenia.
    Powietrze ogrzewa się od płaszczyzny podłogi, jako źródła ciepła, oraz od sufitu i ścian, na które pada promieniowanie podczerwone emitowane z GP, podnosząc temperaturę na ich powierzchni powyżej temperatury pomieszczenia, a dalej na drodze przejmowania ciepła z ich powierzchni ogrzewane jest powietrze.
    rozumiem, że jeżeli nie ma podłogówki pod meblami, to sufit i ściany nad meblami, ogrzewają powietrze na drodze przejmowania ciepła, cytując autora,
    -
    Jeżeli meble zasłaniają (ekranują) możliwość docierania promieniowania podczerwonego do powierzchni sufitu i ścian, to dla osiągnięcia pożądanej temperatury powietrza wewnętrznego musimy dostarczyć do GP więcej energii niż gdyby tego ekranowania nie było (wyższa temperatura na powierzchni GP). W związku z tym mamy wyższe zużycie energii niż byśmy chcieli. Koniec końców pożądaną temperaturę wewnętrzną osiągniemy, tylko jakim nakładem energii. Zaprzecza to logice energooszczędnego ogrzewania.
    i dalej nie wiem o co chodziło autorowi,
    jaka jest różnica, gdy meble ekranują promieniowanie podczerwone i nie odbierając ciepła z podłogówki, powodują podniesienie temperatury pozostałej części podłogi, która musi z mniejszej powierzchni dostarczyć określoną ilość energii,
    pomiędzy taką samą powierzchnią wolnej podłogi o której autor pisze wyżej, która musi dostarczyć identyczną ilość energii do ogrzania tego pomieszczenia,

    chyba jednak zaprzecza to logice........ energooszczędnego ogrzewania

    sorry, ale jak dla mnie,, to jest przerost formy nad treścią,

    pisać aby pisać i najlepiej ubrać to w marketingowy bełkot,
    jak nie zrozumieją, to znaczy że mondry

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    trzy razy to czytałem i dalej nie rozumiem, jak dla mnie to za mondre
    to tak po kolei, może mi się uda to zrozumieć,
    -
    rozumiem, że jeżeli nie ma podłogówki pod meblami, to sufit i ściany nad meblami, ogrzewają powietrze na drodze przejmowania ciepła, cytując autora,
    -
    i dalej nie wiem o co chodziło autorowi,
    jaka jest różnica, gdy meble ekranują promieniowanie podczerwone i nie odbierając ciepła z podłogówki, powodują podniesienie temperatury pozostałej części podłogi, która musi z mniejszej powierzchni dostarczyć określoną ilość energii,
    pomiędzy taką samą powierzchnią wolnej podłogi o której autor pisze wyżej, która musi dostarczyć identyczną ilość energii do ogrzania tego pomieszczenia,

    chyba jednak zaprzecza to logice........ energooszczędnego ogrzewania

    sorry, ale jak dla mnie,, to jest przerost formy nad treścią,

    pisać aby pisać i najlepiej ubrać to w marketingowy bełkot,
    jak nie zrozumieją, to znaczy że mondry
    Jeżeli czegoś nie rozumiesz, to po prostu zapytaj, zamiast silić się na pseudoelokwentny komentarz.
    Rozważamy celowość wykonania OP w sypialniach na poddaszu. Zakładamy wykonanie GP na całej powierzchni podłogi. Zarówno łóżka jak i pozostałe meble są ustawione na 10cm nóżkach. Wolna od mebli powierzchnia podłogi to ok. 30%. W takiej sytuacji z GP do powierzchni sufitu i ścian dociera tylko 30% całkowitego promieniowania podczerwonego z GP. Jest sprawą oczywistą, że w tym wypadku czas dochodzenia do temperatury zadanej powietrza w pomieszczeniu będzie znacznie dłuższy, niż w sytuacji gdyby wolna powierzchnia GP była na poziomie 70-80%, co ma miejsce np. w salonie, holach, aneksach jadalnych itp. Meble ekranując promieniowanie powodują, że z powierzchni podłogi pod meblami dociera ono wyłącznie do spodniej części mebli zamiast do całej powierzchni sufitu i ścian (3,5 krotność powierzchni podłogi), ograniczając tym samym potencjalną powierzchnię przejmowania ciepła tylko do spodniej powierzchni mebli.
    Np. w sypialni o powierzchni 10m2 łączna powierzchnia sufitu i ścian to:
    10m2 x 3,5 = 35m2,
    natomiast powierzchnia zasłonięta meblami to:
    10m2 x (100% - 30%) / 100% = 7m2.
    Stąd powierzchnia przejmowania ciepła jest
    35m2 / 7m2 = 5 razy mniejsza.
    Oprócz tego, ponieważ odległość pomiędzy powierzchnią podłogi i spodem mebli jest nieduża (10cm), to temperatura powietrza w przestrzeni pod meblami oraz podłogi bardzo szybko rośnie, zmniejszając tym samym strumień ciepła emitowanego w tych miejscach z GP i dodatkowo ograniczając całkowitą wydajność (moc) GP poprzez wzrost temperatury powrotu. Czyli jak poprzednio, spowoduje to wydłużenie czasu dochodzenia temperatury powietrza w pomieszczeniu do temperatury zadanej.
    Reasumując na 70% powierzchni GP mamy nadmierną temperaturę podłogi, czas dochodzenia do temperatury zadanej jest wielokrotnie dłuższy, tym samym ilość energii dostarczanej do GP dla uzyskania temperatury zadanej lub jej podtrzymania jest znacznie większa.

    nilsan
    Ostatnio edytowane przez nilsan ; 10-04-2012 o 20:28
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aitken

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Slask
    Kod pocztowy
    43-210
    Posty
    26
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wielkie dzieki za wasze posty!

    widze ze wielu urzytkownkow ma parkiet lub panele na OP.
    Ja mam jeszcze jedno pytanie: Jak sie kladzie panele na jastrych, wowczas powstaje niewielka przestrzen powietrza mierzy jastrychem a panelami, co, jak mysle, znacznie zmiejsza wydajnosc OP. Wywczas wydajnosc spada przez zle przewodnictwo ciepla samych paneli, jak rowniez przez powietrze pomierzy nimi a podloga. Czy jest sposob zeby ta przestrzen byla jak najmiejsza, czy moze panele sa klejone na podloge bezposrednio? nie rozumiem tego za bardzo.?????

  14. #14

    Domyślnie

    dajesz jako podkład zwykłą tekturę falistą z rolki, całość sie ulezy, dopasuje, przestrzeń powietrza się zmniejszy a ty o niej zapomnisz, jedynie przy projekcie i wykonaniu zaplanuj gdzie będą panele a gdzie ceramika, ta m gdzie nie jesteś pewien załóż teoretycznie do obliczeń ceramikę, co najwyżej przykręcisz pętlę na rozdzielaczu
    i oczywiście zgadzam się, że meble podłogówce nie przeszkadzają, zgadzam sie nie z książkowych teorii ale z własnej praktyki, ot taka np. sypialnia: 16m2 w niej meble, materac 160x200 i kilka innych dupereli zastawiają podłogę w co najmniej 1/3 powierzchni a w pomieszczeniu ciepło tak jak być powinno, w każdych warunkach, a praca układu niczym nie różni sie od tej sprzed umeblowania...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał aitken Zobacz post
    Wielkie dzieki za wasze posty!

    widze ze wielu urzytkownkow ma parkiet lub panele na OP.
    Ja mam jeszcze jedno pytanie: Jak sie kladzie panele na jastrych, wowczas powstaje niewielka przestrzen powietrza mierzy jastrychem a panelami, co, jak mysle, znacznie zmiejsza wydajnosc OP. Wywczas wydajnosc spada przez zle przewodnictwo ciepla samych paneli, jak rowniez przez powietrze pomierzy nimi a podloga. Czy jest sposob zeby ta przestrzen byla jak najmiejsza, czy moze panele sa klejone na podloge bezposrednio? nie rozumiem tego za bardzo.?????
    Wartość oporu cieplnego niewentylowanej warstwy powietrza o gr. 5mm wynosi 0,11 m2 x K / W, czyli przewodność cieplna, będąca jego odwrotnością wynosi 9,09 W / m2 x K. Jak widzisz nie jest to wielka przeszkoda na drodze przepływu ciepła z jastrychu do powierzchni panela podłogowego. Warstwa o grubości 3mm będzie miała opór cieplny już tylko 0,09 m2 x K / W. Z tym, że zarówno w przypadku zastosowania tektury falistej lub pianki perforowanej, warstwę tę należy rozpatrywać jako niejednorodną, czyli o złożonym przewodnictwie cieplnym poprzez tekturę/piankę oraz przestrzenie wypełnione powietrzem. W tej sytuacji wypadkowy opór cieplny będzie trzykrotnie mniejszy.
    Osobiście nie polecam metody układania paneli na klej bezpośrednio do jastrychu, ponieważ są to dwa skrajnie różne materiały. Pod wpływem temperatury jastrych rozszerza się i kurczy, a wraz z nim przyklejona do niego podłoga, co sprzyja powstawaniu szczelin. W wykonaniu podłogi w formie paneli pływających na warstwie tektury falistej/ pianki, jastrych i panele mają niezależnie swobodę ruchu w funkcji zmian temperatury i wilgotności powietrza wewnętrznego.

    nilsan
    Ostatnio edytowane przez nilsan ; 11-04-2012 o 07:54
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  16. #16

    Domyślnie

    Mam pod panelami w jednym pomieszczeniu tekturę (pierwsze, w którym panele układałem), jest OK. Ale w pozostałych dałem podklad izofloor thermo, taki niebieski z dziurkami. Wydaje mi się, że na nim mniej stukają panele, ale różnica jest tak mała, że mogę tylko powiedzieć "wydaje mi się". Jeśli chodzi o różnice cieplne - nie odczuwam.

    Panele bardzo sympatycznie układa się samemu.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    r.zielas

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Mrowino
    Kod pocztowy
    62-090
    Posty
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał aitken Zobacz post
    Witam Was!

    chcialem sie dowiedziec, czy jak intaluje ogrzewanie podlogowe, moge polozyc na posadzke panele podlogowe. Wiem ze plytki bylyby lepsze, ale jedenak nie chce klasc plytek w calym domu. Czy ktos ma doswiadczenie z podlogowka i panelami? Jakie panele brac? jaka grubosc? co trzeba przestrzegac?

    dzieki i pozdrawiam!

    Witaj.

    Spokojnie możesz położyć panele na ogrzewanie podłogowe. Ja też myślałem o takim rozwiązaniu w swoim domu, który kiedyś wreszcie mam zamiar wybudować . Dowiadywałem się tu i ówdzie, chociaż do etapu zakładania podłogi to u mnie jeszcze daleka droga... Pamiętaj tylko o właściwej grubości paneli.

    Pozdro

  18. #18
    Banned
    dynamical

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    bytom
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Przyłączam się do kolegów. Podłogówka pod panele się nadaje, ale oczywiście trzeba kupić odpowiednie panele a anie takie najtańsze

  19. #19

    Domyślnie

    Panele zapewne przyjemniejsze, ale pod kątem kosztów ogrzewania taniej wyjdą płytki. Panele mają dużo niższą przewodność cieplną, niż płytki.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał darianus Zobacz post
    Panele zapewne przyjemniejsze, ale pod kątem kosztów ogrzewania taniej wyjdą płytki. Panele mają dużo niższą przewodność cieplną, niż płytki.
    potrafisz wyliczyć jaka to różnica?

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony