dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    makus11

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    9

    Domyślnie wiata, zadaszenie, altanka

    Chciałbym do istniejącego garażu/garaż w jednej bryle z domem/ dobudować wiate, a własciwie chciałbym zadaszyć miejsce parkingowe. Wiata bezie miała wiec tylko jedna scianę zabudowana /dom z garażem/. Czy mam starac sie o pozwolenia czy wystarczy tylko zgłoszenie do starostwa? Jeżeli zgłoszenie yo przypuszczam ze trzeba będzie określić przeznaczenie tej wiaty/zadaszenia...czy pisac ze garaż czy budynek np.gospodarczy???

    Druga sprawa to chiałbym wybudowac altanke na części rolnej /działka jest budowlano-rolna/, wg planu przestrzennego moge tylko postawic zabudowania do produkcji rolnej /jeżeli jestem rolnikiem , a nie jestem / , co moge w tym przypadku zrobić, jeżeli starostwo mi odrzuci zgłoszenie?

    Działka ma 2000m2

    Jeżeli chodzi o odległości od sasiadów etc. nie ma problemu

    Tomek

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie Re: wiata, zadaszenie, altanka

    Cytat Napisał makus11
    Chciałbym do istniejącego garażu/garaż w jednej bryle z domem/ dobudować wiate, a własciwie chciałbym zadaszyć miejsce parkingowe. Wiata bezie miała wiec tylko jedna scianę zabudowana /dom z garażem/. Czy mam starac sie o pozwolenia czy wystarczy tylko zgłoszenie do starostwa? Jeżeli zgłoszenie yo przypuszczam ze trzeba będzie określić przeznaczenie tej wiaty/zadaszenia...czy pisac ze garaż czy budynek np.gospodarczy???
    Zgłaszasz budowę wiaty zgodnie z art 29 ust 1 pkt 2 prawa budowlanego.
    Umieszczam tu Ciekawy wyrok Sądu może się komuś przydać.
    Wyrok z dnia 20 lutego 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
    VII SA/Wa 635/06
    W świetle przepisu art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) wiaty i altany nie muszą być obiektami wolnostojącymi, bowiem taki wymóg odnosi się tylko do parterowych budynków gospodarczych.
    Cytat Napisał makus11
    Druga sprawa to chiałbym wybudowac altanke na części rolnej /działka jest budowlano-rolna/, wg planu przestrzennego moge tylko postawic zabudowania do produkcji rolnej /jeżeli jestem rolnikiem , a nie jestem / , co moge w tym przypadku zrobić, jeżeli starostwo mi odrzuci zgłoszenie?
    Nawet napewno odrzucą zgłoszenie. Art 30 ust 6 pkt 2 Prawa budowlanego
    "6. Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli:
    2)budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy;
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    makus11

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam aglig

    Nawet jeżeli to jest altanka bez fundamentów tylko "plomby"...?
    Czy to się tyczy również wiat np. na drewno, narzedzia?
    Oczywiście wymóg 25m2 jest zrozumiały.....

    co do pierwszego pytania.
    Czy nie będzie to traktowane jako rozbudowa budynku mieszkalnego...???

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Wiaty nie muszą być wolnostojące taki jest wyrok Sądu i na to można się powołać:
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F23035B0D2
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Nie wchodzi ten link.
    Czytając literalnie zapis, wychodzi, że wolno stojący musi być budynek gospodarczy i altana (biorąc pod uwagę definicję altany np. z Ustawy i Regulaminu ROD par.107).
    Tylko jak wytłumaczyć to urzędnikowi.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Fragment uzasadnienia Sądu:
    "W świetle przepisu art. 29 ust 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy, wiaty i altany nie muszą być obiektami wolnostojącymi bowiem taki wymóg odnosi się tylko do parterowych budynków gospodarczych.

    Koniecznym wymogiem jaki powinny spełniać wiaty i altany jest powierzchnia zabudowy, która nie może przekraczać 25m-."
    Siwy spróbuj przez google i wpisz numer sprawy.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  7. #7

    Domyślnie

    Wiaty nie muszą być wolnostojące taki jest wyrok Sądu i na to można się powołać:
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F23035B0D2
    W ostatnim zdaniu Sąd stwierdził:
    Zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku na zasadzie art. 152 w/w ustawy.
    Czy to oznacza dla inwestora, że po uprawomocnieniu się wyroku może on przystąpić do robót budowlanych? Czy raczej to, że sprawa wraca do organu I instancji i tam "abarotna" i od nowa wszczynana jest procedura zgłoszenia?

  8. #8

    Domyślnie

    Jeżeli to co znalazłem przed chwilą to prawda, to właśnie wylał się miód na moje umęczone serce
    Pisałem w tym wątku http://forum.muratordom.pl/showthrea...95#post4567595
    jak zostałem zrobiony przez starostwo, ale widzę, że jest nadzieja!
    Czyli "doklejając" poliwęglanowe lub pokryte dachówką zadaszenie do garażu, który z kolei przyklejony jest do mojego budynku nie popełnię wykroczenia!
    Po niedzieli walę do nich z wyrokiem na pendrivie )))))
    Ale jestem Happpy!!!!!
    P.S. Minęło półtora roku... Ktoś może potwierdzić, że to co wyżej napisane jest prawdą? Może ktoś powoływał się już na ten wyrok?
    Pozdrawiam serdecznie i samych takich wiadomości życzę!

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał 12marek Zobacz post
    P.S. Minęło półtora roku... Ktoś może potwierdzić, że to co wyżej napisane jest prawdą? Może ktoś powoływał się już na ten wyrok?
    Pozdrawiam serdecznie i samych takich wiadomości życzę!
    Hej. Ja Ci odpowiem w przyszłym tygodniu. W styczniu złożyłem zawiadomienie na budowę wiaty doklejonej do budynku. W planach dach opierał się o ścianę budynku. Dzisiaj dostałem telefon ze starostwa, że tak być nie może i mam przynieść zmienione plany, na których dach będzie się wspierał na niezależnych słupach. Co mi tam - przerysowałem na szybko oraz wydrukowałem wspomniany wyrok. W przyszłym tygodniu się u nich pojawię i albo zostawię zmieniony projekt, albo wyjdzie na nasze. Mi to rybka, bo plan to i tak tylko plan.

  10. #10

    Domyślnie

    No to czekam z utęsknieniem
    Z myślą o tym zostawiłem zostawiłem te krawędź dachu garażu bez podbitki aby można było przymocować słupy nośne do krokwi dachu.
    Piszesz o planach... Czyli musi być jakiś projekt? Czy wystarczy rysunek z wymiarami i opisem?
    Z jakich stron jesteś?
    Pozdrawiam

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Może już we wtorek uda mi się do nich podjechać. Dam znać jak się sprawa zakończyła.

    Ja mam zwykły rysunek poglądowy bez znacznych szczegółów plus podstawowe wymiary: wysokość, szerokość, długość, kąt nachylenia dachu.

    Sprawa załatwiana w starostwie we Wrocławiu.

    Dodatkowo pani kazała mi przygotować małe pisemko, w którym opiszę jak będą wody opadowe zagospodarowane - powiedziała, że głównie chodzi jej o to, abym napisał, że nie będzie odprowadzona do sąsiada.

  12. #12

    Domyślnie

    No, czyli projektu w dosłownym znaczeniu nie trzeba
    Zatem czekam na wiadomości.
    Pozdrawiam

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kalumet
    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    jeszcze Bieruń
    Posty
    369

    Domyślnie

    w jakiej odległości od siebie można postawić wiaty ?
    zrezygnowałem z garażu
    w jego miejsce chcę zrobić dwie wiaty 2x25m2 ( aby nie trzeba było PnB i projektu)
    ale chciałbym je wykorzystać jako jedną wiatę

  14. #14

    Domyślnie

    Niestety ja nie wiem

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Z tego co pamiętam, to przepis mówi o max 2 na każde 500m2. Nic chyba nie ma o odległościach między nimi.
    Możesz spróbować i dać dwa zgłoszenia na każdą z wiat jednocześnie. Jeżeli coś będzie nie tak, to Urząd zgłosi sprzeciw i będziesz wiedział co i jak.
    Jak nie zgłosi to masz po problemie. Jak zgłosi, to przyjmnij to z pokorą i zrezygnuj póki co z jednej wiaty. Zgłosisz ją sobie za pół roku i wtedy raczej nikt nie będzie pamiętał o tej pierwszej.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    No i jestem po rozmowie w starostwie. I sprawa ma się jak opisywano - czyli jeżeli kontrukcja wiaty jest niezależna, to tylko zgłaszamy budowę. Jeżeli w jakikolwiek sposób chcesz się połączyć trwale z budynkiem, to już jest to rozbudowa.

    Miałem cytowany wyżej wyrok sądu i wspomniałem o nim. Miła pani stwierdziła, że jak chcę, to ona może poszukać 5 innych, w których jest inne stwierdzenie.
    Więc po co tracić nerwy - zrób jak to w Polsce, czyli zgłoś wiatę niezależną (nawet doklejoną do ściany) a ewentualnie zbuduj jak chcesz

  17. #17

    Domyślnie

    Nie powiadamia mnie o nowych postach
    Dzięki za wiadomość.
    "Polska to bardzo piekna kraj"
    U mnie coś w ten sam deseń gadają. Więc będzie "niezależna"
    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Odkopuje temat, bo mnie zywo interesuje.

    Rozwazam (na razie teoretycznie) wybudowanie z drewna (na posesji, a nie na ogrodku dzialkowym) czegos w tym stylu:

    Teraz jak to rozwiazac, zeby zrobic na zgloszenie i nie placic podatku od nieruchomosci?

    Bajzel niezly, wiec polapac sie w tym nie moge. Budynek gospodarczy na zgloszenie do 25m2 (w miescie), ale podatek placic trzeba. Aby nie trzeba bylo, to budowla, czyli niezwiazany trwale z gruntem (planuje zrobic podjazd z kostki, a w punktach kluczowych punktowe slupki betonowe z kotwami, do ktorych przykrecic mozna slupy konstrukcyjne budowli. Pozostaje powierzchnia. Niby liczyc sie ma powierzchnia zabudowy, czyli zewnetrzne krawedzie slupow, ale mamy tutaj takie orzeczenie:
    http://prawo.rp.pl/artykul/369804.html
    ktore mowi, ze do powierzchni altany nie liczy sie taras... Liczy sie, czy sie nie liczy?

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Powierzchnia_zabudowy

    Taras naziemny, galeria, balkon itd. sie nie licza, ale czym sie roznia w swietle przepisow od ganku, werandy, czy podcienia?

    Ewentualnie rozbic to na dwie czesci - altana zabudowana scianami i wiata dostawiona?

    p.s. warunki zabudowy mam na garaz z dachem jednospadowym w granicy dzialki (sasiad po drugiej stronie ma taki sam i na granicy jest jego sciana).
    Ostatnio edytowane przez Olleo ; 18-02-2013 o 11:14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony