PDA

Zobacz pełną wersję : JAKA CEG?A NA KONIEC KOMINA??



EEEwa
11-08-2003, 13:32
Własnie murarze koncza budowe komina, mam im kupic cegle na koncowke komina(ta czesc, ktora wystaje ponad dach), nie bardzo wiem jaka (kolor wiem), ale nie wiem jaka jest najlepsza, jakiej firmy. Na co zwrocic uwage przy zakupie takiej cegly?POMOCY!!!
Za wszelka pomoc z gory dziekuje.
Pozdrawiam

zbyszekP
11-08-2003, 19:45
Żeby była pełna. Może się okazać, że wybór firmy będzie zależał od koloru na jaki się zdecydujesz.

EEEwa
12-08-2003, 10:41
acha czyli pelna, i jeszcze jedno pytanko. murarze cos mowia, ze do tej cegly musi byc specjalna zaprawa (nie beton) i fuga -maja racje??

12-08-2003, 12:06
radziłbym wziąc klinkier uznanej marki (roben, wienerberg, crh, balberger) i murować z dziurawki, a tylko ostatnie warstwy z pełnej. Pamiętaj też o zaprawie - kup albo cement z trasem, albo gotową zaprawę na trasie (proponuję Tubag, dyckerhoff, quick mix)., nie impregnuj cegły przez najbliższe 6miesięcy - niech cały potencjalny "syf" który siedzi w cegle i w zaprawie wyjdzie z niej, w przeciwnym wypadku cegła będzie niszczeć od środka. Jeżeli pojai się nalot - nie panikować tylko czyścić, powinien po 2 - 3 myciach przestać się pokazywać i dopiero wtedy zaimpregnuj cegłe...pozdr

komin....koncowka
12-08-2003, 13:12
koniecznie klinkier np.Roben...bedzie OK

komin....koncowka
12-08-2003, 13:15
ewa....spokojnie niech muruja ten klinkier zaprawa 1;3.Roben to cegła szkliwiona i nie bede wystwepowac wysolenia...jakbys miała problemy zadzwon 0601447444

cyrus
12-08-2003, 13:26
tak a jak wysolenia wystąpią to też zadzwoń do tego gościa, on wtedy powie wysoleniom że roben to cegła szkliwiona i nie miały prawa wystąpićhahahahahah. O tym czy wystąpią wysolenia decyduje nie tylko rodzaj powierzchni cegły, ale też temp w której murujemy, użyta chemia, wilgotność pow, ilość wody którą damy do zaprawy, wiatr, pielęgnacja klinkieru w czasie murowania...Murowaie w klinkierze to Sztuka. Nigdy nie mów nigdy remember...pozdr

EEEwa
12-08-2003, 18:34
No chlopaki ............... teraz to mi namieszaliscie: wysolanie, nalot- to ja mam czyscic ten komin????chyba przesadzacie!!

no i jeszcze jedno pytanko: jak szeroka powinna byc fuga na tym komonie zeby bylo dobrze i....... ladnie??
pozdrawiam

cyrus
13-08-2003, 15:49
wysolenia, nalot, mogą wystąpić i nie zabezpieczysz się przed tym w 100%, żeby Cię jednak nie wystraszyć - uważam że cegła klinkierowa na komin to najlepsze i IMHO najładniejsze wyjście. Niech wykonawca pielęgnuje klinkier w trakcie murowania (jak nie wie jak to go pogoń iweź innego, albo pisz na [email protected]), a jak coś się na cegle pojawi, to nie pomstować tylko wyczyścić raz, drugi i powinno przestać. Potem można cegłę zaimpregnować. Pozdr...

EEEwa
13-08-2003, 19:36
hm........dzieki cyrus za rade, ale mam jeszcze pytanko: jestem laiczka w tym temacie wiec wybacz, ze pytam: co to jest IMHO ??????

aaaaa no i jeszcze jedno: na czym polega pielegnacja klinkieru przez wykonawce w trakcie murowania? pytam, bo nie wiem na co zwrocic uwage :-) !!!
pozdrawiam

Krystian
14-08-2003, 01:19
EEEwa - że klinkier to już wiesz, pytałaś o szerokość fugi, ja mam na kominach 1cm, natomiast pielęgnacja klinkieru przez wykonawcę podczas murowania polega na utrzymaniu go w czystości - nie wolno cegieł ubrudzić zaprawą !!!, a kiedy fugi trochę przyschną zmywa się powierzchnię wilgotną, ostrą , gąbką... i jest ślicznie :P
Przypilnuj aby murarze stosowali listewki dystansowe w fugach, wtedy wychodzą równiusieńko, moi mieli listewki o grubości 9mm zrobione u stolarza...powodzenia :wink:

14-08-2003, 13:32
hm........z tymi fugami to juz sama nie wiem, murarze mowia ze zrobia szerokie na 1,6cm. ma ktos z Was moze takie szerokie, jak to wyglada-ladnie?:-)
oki to jeszcze jedno pytanko: czy cegla klinkierowa wienerberg'a jest DOBRA? polecacie -odradzacie?
acha a czym wykonczyliscie komin (czym go przykryliscie). bo u mnie wyloty wentylacyjne beda z boku komina. macie jakies ciekawe rozwiazanie na ten temat??
dzieki z gory
pa

cyrus
14-08-2003, 14:58
imho - moim prywatnym zdaniem z angielskiego, sorry ale tak się przyzwyczaiłem do shortów że piszę je automatycznie

Odpowiem Gościowi - cegła klink Wienerberga jest O.K. - zapewmne ktoś powie że są lepsze - nie będę się kłócić, ale IMHO :) wienerbergowi nei można nic zarzucić co do jakości (problemy mogą być z dostępnością kształtek klinkierowych, zwłaszcza pełnyc)

pielęgnacja klinkieru - chronić w trakcie murowania pzed mrozem i deszczem poprzez przykrywanie muru gdy prze4rywamy prace, chronić przed słońcem i wiatrem (przesuszanie) poprzez zraszanie nowego muru, nie pracować przy złych warunkach atmosf, zachować odstęp czasowy między murowaniem a fugowaniem, wykonywać prace zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta zapraw, murując słupki albo murować stopniow po parę warstw, albo zrobić z desek szlunek na trzon słupka zazbroić wylać i poczekać aż zwiąże i dopiero wtedy obłożyć c.klink - w przeciwnym wypadku istnieje możliwość że jak wylejesz 1,5m zaprawy, cała woda w zaprawie grawitacyjnie spłynie na dół i w dolnych partiach pojawią sie wysolenia...i masa innych spraw o których w tej chwili nie pamiętam...murowanie klinkieru to S z t u k a ..zwróć uwagę na duże "S" ...pozdr

Krystian
15-08-2003, 02:36
EEEwa - (gościu?) wienerberg czy jak to się pisze w ubiegłym roku przejął w Polsce Hannsona, wiem bo w czerwcu 2002 załatwiałem reklamację dostarczonych cegieł Hansona i przyjechali goście z wienerbergera - rzecz polegała na tym, że w paczce z zamówioną ( i zapłaconą :evil: ) cegłą I klasy znalazło się pół palety klasy drugiej z wieloma drobnymi pęknięciami - reklamację oczywiście uznano... 8)
Krótko mówiąc z firmy jestem zadowolony, wszystko wygląda OK, a jest tego ponad 17000 cegieł i kształtek... :D
Kliknij na mój nik na mapce : http://republika.pl/grupakrakowska/
Osobiście odradzam taką szeroką fugę , natomiast zakończenie komina moi murarze pokryli zaprawą, wyrównali i trzyma się dobrze ( kominy były robione dwa lata temu) :wink:

EEEwa
16-08-2003, 09:35
Dzikuje za wszelkie rady, mam juz pewna orientacje jesli chodzi o cegle.
aaaaaa i mam pytanko do KRYSTIANA: widze, ze twoj dom jest podpiwniczony. Mam w zwiazku z tym pytanko: czy nie miales u siebie problemow z woda w piwnicy?
pozdrawiam