PDA

Zobacz pełną wersję : Maksymalna rozpiętość stropu bez wew. ścian nośnych?



oleniek
28-11-2007, 08:57
Witam czy dla domu 10,5m na 14,5m (obrys zew) dałoby się zrobić jakiś strop tak, aby nie było wewnątrz ścian nośnych tylko same działowe?

ja14
28-11-2007, 09:19
A słupy mogą być?

28-11-2007, 09:32
da sie - tylko nie kazdego na to stac ...
byłas kiedyś w kosciele ?

Geno
28-11-2007, 12:28
Witam czy dla domu 10,5m na 14,5m (obrys zew) dałoby się zrobić jakiś strop tak, aby nie było wewnątrz ścian nośnych tylko same działowe?
Wszystko się da ale wszystkomające telefony komórkowe są droższe.

marcin_u
28-11-2007, 12:36
Witam czy dla domu 10,5m na 14,5m (obrys zew) dałoby się zrobić jakiś strop tak, aby nie było wewnątrz ścian nośnych tylko same działowe?

pewnie ze sie da...np.płyty strunobetonowe maja rozpietosci chyba do 12m.koszt płyty okolo 100-120zł/m2

pblochu
28-11-2007, 17:56
myślę że bez problemu
kwestia tylko ceny

strabag układa u mnie w firmie strop lany na dwuteownikach rozpiętość jakieś 20x60m
piękny widok cena też

oleniek
28-11-2007, 18:05
HA! Ale akurat cena jest ważna :-? Dzięki. Myślałam że przy małym domku nie muszą być wew ściany nośne :-? Jest tyle projektów gotowych", u których pracownie zachwalają brak ścian nośnych wew, a tu okaże się przy budowie że to koszmarnie drogie jest.
A jaką maksymalnie rozpiętość obejmuje Teriva?

A w kościele bywałam ,ale sklepienia kościelne (oprócz tych zabytkowych) to mi do gustu raczej nie przypadają :wink:

pblochu
28-11-2007, 18:16
A teraz poważnie
Mówisz o cenie, więc weź pod uwagę całkowity koszt budowy – dodatkowe podparcie, czyli wykop zbrojenie ( tak ostatnio modne) ściany etc.
Podaj więcej szczegółów dotyczących tego stropu – co nad nim, poddasze użytkowe na całości czy części; preferujesz strop drewniany czy betonowy

Barbossa
28-11-2007, 20:35
treriva max 7,2m
filigran to chyba też nie więcej
płyty SP zostają

oleniek
29-11-2007, 18:38
A teraz poważnie
No więc jestem przed pierwszym spotkaniem z naszym znajomym architektem, który ma nam zrobić projekt indywidualny, ja mam się zastanowić "co chcemy"...no i ja w ramach tego "co chcemy" mam już na papierze milimetrowym wersję (rzuty) naszego małego domku. Ma być parterowy po obrysie (z ociepleniem) wychodzi 10,5 na 14, no i tak sobie to wnętrze dzielę ścianami, ustawiam meble :wink: zastanawiam się jak tam będzie się żyło co powoduje kolejne drobne zmiany w projekcie - ułatwaijące życie, no i ... zapomniałam o ścianach nośnych :oops: A właściwie to zasugerowałam się paroma projektami gdzie ścian nośnych nie było, a nie były większe od mojego :-? Teraz zaś pomyślałam, że warto by sprawdzić czy to nie jest aby ZA KOSZTOWNE - taki luksusik bez wew nośnych ścian :wink:

Dom z założenia ma być parterowy, kąt nachylenia dachu minimum 30st (MPZP),
Stropów póki co nie preferuję żadnych, bo się na nich nie znam :wink:

Myślimy jednak, żeby już na etapie budowy założyć, że kiedyś być może poddasze trzeba będzie zaadoptować (moja mama w końcu - za 10 - 15 lat :wink: z nami zgodzi się zamieszkać i wtedy poddasze w sam raz - koło 70m2)

No i szukam tak sobie rozwiązań :oops: stąd pytanie

A domek wyszedł mi ładny i chyba tani :wink:

pblochu
29-11-2007, 18:55
Wybrałeś dom parterowy – gratulacje słuszna decyzja i przy niej pozostań.
Po 10 latach mieszkania w domu z poddaszem – buduję porterówkę. (nigdy więcej schodów)
Powiem szczerze strop, jeżeli poddasze nie jest mieszkalne a jedynie służy jako składzik rzeczy potrzebnych w przyszłości nie stanowi aż takiego wyzwania konstrukcyjno-cenowego.
Proponuję ci konstrukcję opartą na wiązarach kratownicowych – rozpiętość nawet do 16m – kosz??? Mówią, że jest porównywalny do tradycyjnej więźby, – ale to zależy od kształtu dachu

oleniek
29-11-2007, 19:05
dach dwuspadowy :wink: kąt nachylenia 30st - tylko jak sobie policzyłam powierzchnię :o to mi nieco dużo wyszło (z dachem nad doklejonym garażem coś ok 285m2 :o ) chyba że źle coś liczę

Barbossa
29-11-2007, 19:06
Dom z założenia ma być parterowy, kąt nachylenia dachu minimum 30st (MPZP),
Stropów póki co nie preferuję żadnych, bo się na nich nie znam :wink:
No i szukam tak sobie rozwiązań :oops: stąd pytanie

nie chciałbym z Tobą znależć czegokolwiek
nie można było tak od razu :-?

oleniek
29-11-2007, 19:08
nie chciałbym z Tobą znależć czegokolwiek
nie można było tak od razu
to znaczy :roll: ze mną proszę jak z Kubusiem Puchatkiem o baaardzo małym rozumku - przy dzieciach się uwsteczniam :wink:

Barbossa
29-11-2007, 19:21
bo mi się wydawało, że stawiasz kamienicę dla chłopaków od sumo

oleniek
29-11-2007, 19:34
bo mi się wydawało, że stawiasz kamienicę dla chłopaków od sumo

Barbarossa miało być jasno i wyraźnie :D :D :D :D co ma do tego sumo i kamienica ... :o

Jezier
29-11-2007, 21:03
Mój dom ma 13,5x13.5 i nie mam ścian nośnych wewnętrznych. Dach ma konstrukcję drewnianą kratownicową. Dom jest parterowy.

oleniek
29-11-2007, 21:22
Jezier, a jaki masz strop?

Jezier
29-11-2007, 23:01
U mnie strop to pas dolny dźwigarów. Drewniana konstrukcja wypełniona wełną z od dołu przymocowanymi płytami gk.
http://www.jezier.republika.pl/strop.jpg

oleniek
30-11-2007, 06:55
AchA!
super
dziękuję

30-11-2007, 07:14
HA! Ale akurat cena jest ważna :-? Dzięki. Myślałam że przy małym domku nie muszą być wew ściany nośne :-? Jest tyle projektów gotowych", u których pracownie zachwalają brak ścian nośnych wew ...
oczywiście, ze nie muszą /na ogół jednak ze względów ekonomicznych jest 1 lub 2 sciany nosne/
co do zachwalania - kazda sroczka swój odonek chwali :wink:

Geno
30-11-2007, 11:06
AchA!
super
dziękuję

Przy dźwigarach kratowych teścowej na strych nie wprowadzisz, chyba,że masz zamiar trzymać w beczce.*

* chociaz istnieją pewne możliwości wygospodarowania przestrzeni ale mocno ograniczonej.

Krzysztofik
30-11-2007, 11:53
AchA!
super
dziękuję

Przy dźwigarach kratowych teścowej na strych nie wprowadzisz, chyba,że masz zamiar trzymać w beczce.*

* chociaz istnieją pewne możliwości wygospodarowania przestrzeni ale mocno ograniczonej.
Pozostaje inwestować w piwnice :wink:

ProStaś
30-11-2007, 11:56
Może się mylę, ale dolny pas wiązara można zrobić tak, by przeniósł obciążenia kolejnej kondygnacji ?

No już sam nie wiem.

Pozdrawiam.

oleniek
30-11-2007, 12:20
Hej.
pokombinowałam z planikiem i jakoś wstawiłam nośną ścianę. Dzieli mi domek na "prawie pół" :wink: prostopadle do dłuższej ściany :wink:

Wolę tańszy i prostszy strop.

Dzięki wielkie

Geno
30-11-2007, 15:08
Może się mylę, ale dolny pas wiązara można zrobić tak, by przeniósł obciążenia kolejnej kondygnacji ?

No już sam nie wiem.

Pozdrawiam.
Co to da skoro będą przeszkadzać słupki i krzyżulce.

pblochu
30-11-2007, 17:01
Jezier mam do ciebie pytanie z innej beczki
Buduję porterówkę i od pewnego czasu „bije się z myślami” czy robić strop prefabrykowany – zgodnie z projektem czy nie pokusić się jednak o konstrukcję drewnianą – dolny pas wiązara kratowego
Chodzi mi o twoje prywatne odczucie oraz doświadczenie – czy po jakimś czasie użytkowania domu z tak wykonanym stropem poleciłbyś tą konstrukcję (naczytałem się różnych obiegowych opinii dotyczących wad tego rozwiązania – pękanie trzeszczenie etc)

ila66
30-11-2007, 17:28
treriva max 7,2m
filigran to chyba też nie więcej
Filigran
Płyta ma 5 - 7 cm grubości i może mieć do 2,7 m szerokości; waży 125 - 175 kg/m2
Gotowy strop ma do 24 cm grubości i może mieć do 12 m rozpiętości

http://www.builden.neostrada.pl/dane.html

Barbossa
30-11-2007, 17:33
oczywiście, że tak
mea culpa

Jezier
01-12-2007, 21:42
Jezier mam do ciebie pytanie z innej beczki
Buduję porterówkę i od pewnego czasu „bije się z myślami” czy robić strop prefabrykowany – zgodnie z projektem czy nie pokusić się jednak o konstrukcję drewnianą – dolny pas wiązara kratowego
Chodzi mi o twoje prywatne odczucie oraz doświadczenie – czy po jakimś czasie użytkowania domu z tak wykonanym stropem poleciłbyś tą konstrukcję (naczytałem się różnych obiegowych opinii dotyczących wad tego rozwiązania – pękanie trzeszczenie etc)
W moim przypadku cena zdecydowała. Cała konstrukcja (dach i strop) kosztowały tyle co sam strop z betonu. Do tego znacznie łatwiej taki strop drewniany zaizolować termicznie. Zmieściłem w pasie dolnym 30 cm wełny. Jak położyć tyle wełny na betonie i mieć jeszcze trochę strychu? Przebijanie się z wentylacją mechaniczną przez płyty gk też nie jest trudne.
Pękają wszystkie stropy jak są wykonane kiepsko. U mnie strop nie trzeszczy bo się nie chodzi po nim.

pblochu
02-12-2007, 11:56
Dzięki serdeczne
Muszę tę sprawę jeszcze przemyśleć
Pozdrawiam

oleniek
15-01-2008, 11:20
Witam ponownie
podciągam wątek z nieco innym pytaniem przede wszystkim do Jeziera.

Jeśli się zdecydowałam (ostatecznie) na parterówkę, nie będziemy adaptować poddasza, to jak zrozumiałam:
- drewniany strop jest najtańszy w budowie? To znaczy ile tańszy>50% 100% (na oko :lol: )
-dla Twojego domu 13,5 na 13,5 nie musiałeś dawać ścian nośnych (czyli dla mojego 10,5 na 15m też by były zbędne? zyskuję zatem nieco powierzchni?)
-czy masz wejście na poddasze? ot żeby np sprawdzić stan dachu lub cokolwiek (nie wiem czy jest taka potrzeba w ogóle) a zatem czy po tym stropie da się chodzić okazjonalnie?
- czy taki strop (zrobiony jak u Ciebie) można wykorzystać do przetrzymywania niewielkich "rzeczy co to się przydadzą kiedy indziej". No niestety przywiązuję się do niektórych przedmiotów :oops:
- czy można mieć kominek?
- czy można początkowo nie robić rekuperatora i np za jakiś czas gdyby finanse pozwoliły zamontować go na drewnianym stropie? Chyba łatwiej w nim zrobić otwory? :roll:

A propos wyszukiwarki...to dała plamę jak wpisałam strop drewniany to mi nic nie pokazała :evil:

Jezier
15-01-2008, 12:32
Mam wejście na strych- schody strychowe składane. Jest tam przestrzeń 3,5 metra szerokości i trochę ponad 3 metry wysokości o przekroju trójkąta równoramiennego (prawie równobocznego. Długość tak jak dom ponad 13 metrów. Zimą jest tam zimno a latem gorąco. Trzymam tam różne potrzebne i mniej graty.
Wentylację zrobiłem dopiero w drugim roku mieszkania, kominek posiadam.
Nie znam obecnych różnic w kosztach wykonania stropów i konstrukcji dachowych.

oleniek
15-01-2008, 14:17
Dziękuję za odpowiedź :)

oleniek
15-01-2008, 14:17
Dziękuję za odpowiedź :)

oleniek
15-01-2008, 14:18
Dziękuję za odpowiedź :)

oleniek
15-01-2008, 14:24
Acha
to jeszcze jedno pytanie dla uzupełnienia mojego wyobrażenia o takim strychu. :D
Czy na strychu chodzi się po wełnie mineralnej? czy jest deskowanie? :oops:

Jezier
15-01-2008, 15:11
http://www.eraga.com.pl/budowy/foto/irma3_07.jpg
Tu jest mój strych. Na tym pasie dolnym mam podłogę z płyt wiórowych. Między kratownicami jest wełna.
Tu są inne foty mojej więźby.
http://www.eraga.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=45&Itemid=

aero
15-01-2008, 21:01
jeśli temat jest jeszcze aktualny to wejdz na stronę
www.sukiennik.pl
podają tam rozpiętość stropu ponad 9 m i TEORETYCZNIE jest tańszy o 20%

Barbossa
15-01-2008, 21:13
raz, że generalnie nic tam nie napisano, co mogłoby objaśnić parametry techniczne przy takich rozpiętościach
a dwa, że gęstożebrowy o takiej rozpiętości to raczej nie polecam, że względu na wysokokie ryzyko spaprania i późniejsze problemy zarysowaniami

RYDZU
16-01-2008, 06:43
Mój dom ma po wymiarach wewnętrznych 8x17 m i pamiętam, że też musiałem sie ostro nagimnastykować przy szukaniu stropu który to przykryje.
Sukiennik nie potrafił mi wskazać żadnej realizacji gdzie mógłbym zobaczyć ich strop po zrobieniu. Terriva za krótka. Został tylko Porotherm - najdłuższe belki maja 825cm/ Do tego najwyższe pustaki (23 cm wysokości) i wyszedł strop bardzo solidny ale niestety nie tani. Gdybym robił jeszcze raz i miałbym więcej czasu poszedłbym chyba jednak w kierunku strunobetonu. Szybko, pewnie i na wymiar. Kratownice w moim przypadku nie wchodziły w grę - płaski dach.

Pozdrawiam

EZS
16-01-2008, 13:55
Strunobeton i ja przerabiałam swego czasu :-? Ale jaka ekipa to położy dobrze? Przecież płyty się opierają tylko kawałeczkiem, ma różne ograniczenia do ścian ponad, bałam się przy moich murarzach, oni takiego wynalazki w życiu na oczy nie widzieli. Trzeba by mieć firmę budującą hale fabryczne, oni to znają...

Geno
16-01-2008, 14:42
Strunobeton i ja przerabiałam swego czasu :-? Ale jaka ekipa to położy dobrze? Przecież płyty się opierają tylko kawałeczkiem, ma różne ograniczenia do ścian ponad, bałam się przy moich murarzach, oni takiego wynalazki w życiu na oczy nie widzieli. Trzeba by mieć firmę budującą hale fabryczne, oni to znają...
Wystarczy tylko aby oko na nich miał budowlaniec z praktyką. Nie ma żadnej filozofii w układaniu.

Barbossa
16-01-2008, 20:39
a nawet tylko pół godziny w necie poczytać i można montować, ale jest jednen fundamentalny, od zarania dziejów powtarzający się kluczowy problem:
trzeba CHCIEĆ, tego nikt za kogoś nie przeskoczy