PDA

Zobacz pełną wersję : podłoga z płyty OSB



kubas1
11-08-2003, 17:48
mam zamiar połozyć podłogę z OSB, na legarkach, na to panele, pytanie: jak gęsto dać legary, jakiej szerokości, jaką płytę 18, 22 czy 25, z frezem czy bez

Slawek :)
12-08-2003, 08:21
Hey Kuba,
właśnie "przerobiłem" podłogę z płyt OSB i oto moje spostrzeżenia:
1. Dałem legary z kantówki 10x10 - ale u mnie nie ma pod spodem wylewki i stanowiły one równocześnie konstrukcję nośną. Wydaje mi się, że dla wygody montowania dobrze jest dać legar o szer. 10 cm.
2. Proponuję płyty na pióro i wpust - w ten sposób usztywnia się cała konstrukcja, no i połączenia te zapobiegają tworzeniu się "progów" - przy docinaniu trzeba tylko czasem pogłówkować, aby nie odrzucać za dużo materiału - mnie nawet udało się na małej pile stołowej dorobić jeden wpust (radzę założyć tarczę z węglikami spiekanymi - tnie płytę jak masło).
3. Podobno w zupełności wystarczają płyty grubości 18 mm, ale dla świętego spokoju dałem 22 mm
4. Z gęstością legarów dałem przysłowiową plamę, otóż u mnie to średnio 85 cm, i niestety płyty lekko się uginają
:cry: - jednak na wierzch planuję jeszcze ocieplenie oraz rygiplan i mam nadzieję, że przez to usztywni się cała konstrukcja. Gdybym miał to robić jeszcze raz, to dałbym 50 cm odstępu pomiędzy legarami (w innym pomieszczeniu mam podłogę z legarami w odstępach 55 cm - ale legary 14x14 - tylko takiej grubości były 6 metrowe, i można po niej jeździć samochodem a i tak nie drgnie).
5. Radzę zaopatrzyć się w jakąś wkrętarkę, lub przystawkę do wiertarki. Ja przykręcałem na dwie wiertarki - jedną robiłem mniejszy otwór, a druga mocowałem wkręty (za pomocą wspomnianej przystawki) - szło piorunem.
Miłej pracy :lol:

kubas1
12-08-2003, 19:24
dzięki za odpowiedź
odnosnie lagarów (tych 10x10), to jaką masz rozpiętość stropów ???

Slawek :)
12-08-2003, 22:07
To trochę bardziej skomplikowane.
Pomieszczenie jest dosć male, 315x450 cm a legary zostaly ulożone w poprzek, tj. mialy dlugosc ok. 310 mm. Jednak nie wisza one w powietrzu, ale oprocz glowek opartych na ceglanych cokolach opieraja sie na dwoch poprzecznych belkach (także 10x10), także mają punkty podparcia co ok. 100 cm. Owe poprzeczki opieraja sie na cokolach i luku sklepienia piwnicy i sa podsypane starą podsypką drewnianej podlogi, ktorą częsciowo wybralem, aby moc zalożyć izolację przeciwwilgociową (tak na wszelki wypadek) i welnę mineralną pod plyty.

Tomaszos
13-08-2003, 07:03
A nie próbowałeś dać zamiast legarów keramzyt. Stanowi on jednocześnie warstwę ocieplenia i nośną dla podłogi pływającej z płyty OSB

Co o tym sądzicie ????

Slawek :)
13-08-2003, 08:40
Zamiast legarów nie chciałem dawać keramzytu, bo nie wiedziałem, czy leciwe sklepienia piwnicy wytrzymają cały ciężar posadzki i wyposażenia pokoju. Legary zaś częściowo wspierają się na cokołach murów fundamentowych.
Owszem, chciałem początkowo dać keramzyt w miejsce całej podsypki na sklepieniach, ale okazało się że podsypka jest sucha (obawiałem się wilgoci) oraz porządni Niemcy wymieszali piach z wapnem przeciw robalom i dużą ilością ceramicznego tłucznia absorbującego nadmiar wilgoci (a więc działającego jak keramzyt). W ten sposób oszczędziłem sobie dodatkowej roboty (70 m3 dobrze ubitej podsypki do wybrania) oraz kosztów (keramzyt kosztuje średnio 130 pelenów za 1 m3). Zamiast keramzytu dałem wełnę, której potrzeba mniej, aby miał ten sam współczynnik izolacyjności (łącznie zapłaciłem zań mniej niż 1K), no i także w miarę dobrze się układa pomiędzy legarami (w przeciwieństwie do płyt styropianowych) oraz zapewnia wentylację dla drewna.
Oczywiście polecam keramzyt, to super materiał, m.in. popularny w konserwacji zabytków - doceniany szczególnie jako regulator wilgotności (zasypywane są nim pachy sklepienne). Innym interesującym materiałem jest sypki styropian, którym można podobnie jak keramzytem szybko i dokładnie wypełnić pustki pomiędzy legarami.
8)

ppp.j
13-08-2003, 08:57
W/g instrukcji dotyczącej podłogi z OSB legary winny być rozstawione co 60 cm, a płyty kładzione osią orientacji (dłuższym wymiarem) prostopadle do legarów nadrukiem do dołu, łaczenia na legarach. Ponieważ długość wynosi 2,5m to rozstaw legarów dałem 62,5cm co przy 10cm grubości legarów spełnia powyższe wymagania. Pomiędzy legary a płytę będę dawał 0,5cm filcu.

Tomaszos
13-08-2003, 09:02
Mam pytanie

Czy można zrezygnować z legarów i wykonać podsypkę z 20cm keramzytu a na niego 2 warstwy płyty osb skręcone ze sobą na mijankę?