PDA

Zobacz pełną wersję : Spartherm - wątek zbiorczy na temat wkładów



skrysztofik
08-01-2004, 15:23
Byłem ostatnio w firmie która handluje wkładami kominkowymi Spartherm. Sprzedawca bardzo się starał przedstawić same zalety tego producenta i ostro pojechał po "francuzach".Efekt jest taki ,że sam już nie wiem co jest lepsze i czy muszę wydać tyle kasy na sam wkład(1000Euro).
Pozdrawiam Staszek

Szpulka
08-01-2004, 15:58
Popatrz na kominki Hajduk. To jest to samo tylko pod polską nazwą (nawet podobno ten sam wykonawca) tylko sporo taniej. Dokładnie takie same wzory tylko ciut gorsze wykończenie. Podobno Hajduk jest podwykonawcą Spartherma, wykonane przez niego kominki są wysyłane do niemiec i tam wykańczane i ładnie pakowane. Mam taki i mam trochę uwag. Kupiłam go ze względu na zaciąg powietrza szczelnie podłączany.
Uwagi:
1.Szamoty bardzo szybko popękały.
2.Szyba zadymia się po jednej nocy nawet na suchym drewnie.
3.Po miesiącu już zacina się mechanizm podnoszenia szyby a obciąznik wygląda na zardzewiały.
4.Szyber na wylocie spalin zacina się po całkowitym zamknięciu i ponownym otwarciu szyby.
5.Spalanie jest bardzo wysokie - pełna taczka drewna na noc (komin średnica 20cm).
6.Grzeje znakomicie - jak jest porządnie rozpalony to nie mogę otworzyć drzwiczek taki żar.
7.Żar utrzymuje 4-5 godzin.
8.Nie mam porównania z innymi kominkami

skrysztofik
08-01-2004, 16:42
Czy dajesz mi do zrozumienia ,że jednak Spatherm to nie to.A co inni na to?
Staszek

Karol N.
09-01-2004, 07:46
Popatrz na kominki Hajduk. To jest to samo tylko pod polską nazwą (nawet podobno ten sam wykonawca) tylko sporo taniej. Dokładnie takie same wzory tylko ciut gorsze wykończenie. Podobno Hajduk jest podwykonawcą Spartherma, wykonane przez niego kominki są wysyłane do niemiec i tam wykańczane i ładnie pakowane. Mam taki i mam trochę uwag. Kupiłam go ze względu na zaciąg powietrza szczelnie podłączany.


To nie jest to samo. Drogi tych firm sie rozeszly przed ponoc 10 laty. Wystarczy tez porownac rysunki techniczne (na stronach internetowych)odpowiednich modeli. Sa roznice. Innymi slowy Hajduk to jest spolszczony Sparthem z przed paru lat.

Karol N.

Szpulka
09-01-2004, 07:53
Nie wiem jak jest na prawdę, ale jak kupowałam w 2003 roku w lato kominek to mi sprzedawca powiedział, że hajduk robi dla spartherma i jednocześnie pod swoją nazwą na polski rynek bo ma większe moce przerobowe. Oczywiście mógł mnie oszukać.

Staszek - na oko hajduk i spartherm to to samo, być może tylko hajduk przepuszcza większą ilość wad produkcyjnych. Jedną różnicę jaką znalazłam to, że w sparthermie gdzie indziej jest dopływ powietrza i obciążniki są połączone tak, że nie dzwonią.
Korzystam teraz z dwóch różnych kominków hajduka. Jeden z nich z zamykaną szybą sprawuje się dobrze tylko ma tą wadę, że pękły dwa szamoty. Nie wiem jednak czy to nie moja wina. Może z kominkami z szamotem trzeba obchodzić się jak z jajkiem? Słyszałam, że szamoty pękają. Ma także za szybkie spalanie. Więcej wad ma ten z podnoszoną szybą bo jak więcej elementów ruchomych to więcej można s...popsuć
Pamiętaj tylko, że na forum najczęściej wypowiadają się ci, którym coś nie działa.
Nie wydaje mi się, żeby istniała jedynie słuszna firma kominkowa. Każde kominki mają zady i walety :wink:
1.żeliwne czasem pękają
2.w stalowych pęka szamot
3.zaciąg powietrza z pokoju - tracisz tlen
4.zbliżeniowy zaciąg powietrza - ciągnie zimnem gdy nie palisz
5.Kominek z dużą szybą ma mniejszą moc
6.kominek z dużą mocą jest większy i zazwyczaj ma zamykane dźwiczki

kodi_gdynia
09-01-2004, 08:15
Był cały watek na temat Spartherma i Hajduka - robiłem swego czasu moje małe prywatne dochodzenie i każdy mówił co innego. Niektórzy że to jedna firma, inni, że firma podizelona jest tylko płotem. Że do 16.00 pracuje się dla Spartherma, po 16.00 dla Hajduka, że jakis polak ich wydymał i robi Sparthermy pod nazwą Hajduk, itp. Prawdą jest że Hajduk sporo śle do Niemiec, prawda jest że są to kominki surowe i wypełnione szamotem.
Co do uwag Szpulki:
Mam Hajduka Volcano 1V - drzwiczki tradycyjne - wkład zamontowany w czerwcu 2003, palony non stop od początku października;
1. szamot cały - mimo, że uderzyłem w nego kawałkiem drewna dość solidnie
2. owszem szyba robi się czarna. Są co prawda nawietzrnik na szybę, ale nie wiele to daje. Mam drzewo z wiosny, więc suche nie jest i palę na stłumionym dopływie powietrza.
3. mam zwykłe otwieranie więc nic się nie zacina.
4. szyber działa prawidłowo - otwiera się automatycznie przy otwieraniu drzwiczek.
5. spalanie myślę, że w normie. Pisałem to wcześniej, ale przez 3,5miesiąca spaliłem gdzieś z 7 - 7,5mp. Zima była łagodna to fakt. Pełna taczka drewna na noc to co najmniej na 1 dobą a może i dłużej, nigdy tak nie mierzyłem.
6. grzeje owszem. Na dowód tego nie włączyłem jeszcze CO. Palę samym kominkiem, nawet przy -16stoipniach. Dom 110m2, dobrze ocieplony i 350m3 kubatury do ogrzania.
7. Żar na spalaniu stłumionym spokojnie wytrzymuje całą noc - dobre 10 godzin. Przy powietrzu na maksa jest to oczywiście niemożliwe.

Generalnie jestem zadowolony. Nie wiem może Spartherm jest lepszy, moze Jotul jest lepszy, ja wiem jedno mam wkład za 2800zł i ogrzewa mi cały dom - to mi wystarcza jako dowód na to że kominek jest cool. A czarną szybą się nie przejmuję i nie czyszczę jej wogólę. Jak się dobrze popali to robi się nawet dość przejrzysta. Zresztą zawsze traktowałem to jaką maszynę do grzania a nie do oglądania, bo i tak fotele mam tyłem do kominka.

Pozdrawiam


szanelka - czy twój kominek reaguje na zamknięcia powietrza. U mnie było tak na początku. Jak montowali kominek to odłączyli połączenie dzwigni z zamknieciem powitrza i dopływa ciągle był otwarty. Jak to podłaczyli to bez porówniania.

Szpulka
09-01-2004, 08:31
czy twój kominek reaguje na zamknięcia powietrza. U mnie było tak na początku. Jak montowali kominek to odłączyli połączenie dzwigni z zamknieciem powitrza i dopływa ciągle był otwarty. Jak to podłaczyli to bez porówniania.

Przyznam się szczerze, że nie przyglądałam się jak montowali i nie wiem co tam można inaczej podłączyć. Może rzeczywiście coś jest źle założone. Z obserwacji wiem tylko, że jak ruszam w prawo taką dźwigienką u dołu szyby to płomyczki robią się stanowczo większe a jak w lewo to się zmniejszają, więc chyba działa. Chyba, że piszesz o jakimś innym zamykaniu zaciągu?
Mój kominek to volcano 2lh (narożny podnoszona szyba) a drugi prisma E

09-01-2004, 08:37
To ja się też wypowiem, żeby nie było, że Hajduk robi wyłącznie buble :)
Mój kominek to Prisma K. Palę w nim niestety raczej okazjonalnie (najdłuższe okresy ciągłego palenia to piątek wieczór - niedziela) od
jesieni tego roku. Kominek jest (na razie) "karmiony" resztkami po budowie tak więc brudna szyba mnie w ogóle nie dziwi. Jednak gdy porządnie się nałoży, to z reguły osad na szybie się wypala (na pl.misc.budowanie ktoś wrzucił małą modyfikację, która dosyć skutecznie redukuje brudzenie szyby Hajduka - jak znajdę czas to postaram się to przetestować). Kominek z DGP potrzebuje ok 50 minut, by podnieść temperaturę w domu o 2 stopnie (a mam otwarte przestrzenie na dole i poddasze bez drzwi wewn.). Podczas palenia kocioł gazowy jest praktycznie bezrobotny, a gdy dorzuci się około 24:00 to ok 6:30 są b. duże szanse na dalsze palenie (nigdy nie było załadowane więcej niż pół wkładu). Wkład jest szczelny - nawet jak wewnątrz są kłęby dymu, to na zewnątrz nic nie czuć.
Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Jak zacznę palić "normalnym" drewnem liczę, że efekty będą jeszcze lepsze.

jpawl
09-01-2004, 08:48
to byłem ja jpawl, tylko zapomniałem się zalogować...

09-01-2004, 09:59
Ja za swój kominek Szpartherma zapłaciłem 2300 Euro. Model speedy RDR/h i są to największe pieniądze jakie wyrzuciłem w błoto. Po miesiącu grzania szyba zaczęła ciężko podnosić się do góry i się przekrzywiłą tak, że z jednej strony nie domyka się na jakiś 1 cm. Ogólnie mówiąc do podniesienia szyby muszę użyc sporo siły i szyba zamyka mi się pod kątem. Zareklamowałem. Przyszedł fachowiec od Szpartherma i powiedział że przegrzałem kominek i że jakieś prowadnice się powykrzywiały !!! Odpowiedziałem że mam doprowadzenie powietrza z zewnątrz, DGP i dwa otwory nawiewowe u dołu kominka o powierzchni ok 60 cm2 i nie widzę powodu dlaczego ten kominek mógłby mi się pokrzywić. Obudowa z karton gipsu nie popękała a kominek się pokrzywił to czegoś nie rozumiem. On na to że może naprawić ale to będzie kosztowało 500 PLN i sobie poszedł i do tej pory się nie odezwał. Zgroza !!!. Druga sprawa to kominki z podnoszoną szybą do góry mają tą wadę że nie można podczas palenia jej podnieść nawet na 5 cm, ponieważ podczas uchylenia szyby dym dostaję się do komory, przechodzi nad szybą i wydostaję się na zewnątrz. Kominek szczelny jest tylko przy całkowitym zamknieciu szybby. Użytkuję go dwa miesiące, na dobę łąduję dwie taczki brzozy i tylko wyczekuję wiosny kiedy tylko przestanę go użytkować. Osobiście jestem bardzo niezadowolony z tego wkładu jak i z serwisu Szpartherma. Następny domek wybuduję bez kominka.
Pozdrawiam wszystkich użytkowników Szpartherma i życzę cierpliwości

Karlos_m
09-01-2004, 10:47
Mam nadzieje że takie problemy jak u Jubba nie dotyczą wszystkich użytkowników Spartherma. :cry:
Kupiłem wkład za jakieś 6500 bo bardzo mi się podobał (szyba w formie litery L tyle że zaokrąglona, a nie kanciasta). Hajduk tego rodzaju wkładów nie robi.

Podczas wyboru kominka ujęło mnie to że szyba Spartherm otwiera się do góry bardzo delikatnie (dosłownie jednym palcem). W porównaniu z Hajdukiem wydaje się być to wkład lepiej wykonany. Fachowiec który zakłada mi kominek pracował kiedyś w Sparthermie i mówił że w tej chwili to (Hajduk i Sparth.) to dwa konkurencyjne zakłady.
Oglądałem jak otwierana jest szyba u znajomych. Może to uczynić jedynie Pan domu ponieważ wymaga to olbrzymiej siły, kunsztu techniki oraz doświadczenia. Siłowanie sie z wkładem zawsze trwa kilka minut. Pani domu, podczas nieobecności męża nie może nawet podłożyć jednej szczapy do ognia.

Szpulka
09-01-2004, 11:25
Jubba, u mnie jest też efekt dymienia po lekkim podniesieniu szyby ale wynika on z zacinania się czegośtam na wylocie spalin (hajduk volcano)

Karlos - jak był nowy to też go otwierałam jednym palcem.

Piotr_PA
09-01-2004, 11:27
Witajcie ze spostrzeżeń Forumowiczów wynika, że wkłady z podnoszoną szybą to lipa. Dobrze że mnie było stać tylko na DOVRE za 2 tyś z groszami jednak i ja z powodu brudzącej się szyby nie jestem zadowolony. I tu moje spostrzeżenie, jeżeli chodzi o brudzącą się szybę to podstawowa rzecz im dalej od szyby drewno, czyli im głębszy kominek tym szyba mniej się brudzi.
A i jeszcze jedno dla tych, co mają parę złotych w zanadrzu na kominek widziałem u mojego dystrybutora kominków wg. mnie mercedesa wśród kominków firma Bodart&Gonay belgijskie wkłady stalowe, w niedługim czasie zobaczę go jak pracuje dla zainteresowanych podaję link http://www.bodartetgonay.be.

KP
09-01-2004, 11:32
Kupiłam Hajduka ze względu na zaciąg powietrza szczelnie podłączany.
Nie do końca jest to szczelne podłączenie. Oprócz głównego wlotu powietrza przystosowanego do zewnętrznego podłączenia kominki te posiadają jeszcze wloty w "przednich nogach". Są one ponoć do opływu powietrza na szybę.

Spalanie jest bardzo wysokie - pełna taczka drewna na noc (komin średnica 20cm).
Mam małego Smarta i miałem ten sam problem, regulacja spalania prawie żadna a po nałożeniu żar trzymał 3 max 4 godziny. Skutecznym lekarstwem okazało się zatkanie w/w wlotów.

Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden plus Hajduka. Jest nim automatyczne otwieranie szybra w momencie otwierania drzwiczek. Mam drugi kominek bez takiej funkcji i zapominając najpierw otworzyć szyber niestety nieraz nasmrodziłem w pokoju.
Minusem natomiast jest większa trudność w rozpalaniu, szczególnie mokrym drewnem. Myślę że jest to spowodowane faktem że szamot wolniej się nagrzewa.

Szpulka
09-01-2004, 11:52
Mam małego Smarta i miałem ten sam problem, regulacja spalania prawie żadna a po nałożeniu żar trzymał 3 max 4 godziny. Skutecznym lekarstwem okazało się zatkanie w/w wlotów.


A czy nie są to otworki, które służą do owiewania szyby żeby się nie brudziła? (co prawda i tak się brudzi)

Poza tym niepokoi mnie jeszcze fakt: ktoś kiedyś chyba na onecie pisał o wybuchu w kominku po znacznym ograniczeniu zasilania w powietrze i twierdził, że to była właśnie przyczyna. Zupełnie się na tym nie znam ale boję się coraz bardziej.

KP
09-01-2004, 12:53
A czy nie są to otworki, które służą do owiewania szyby żeby się nie brudziła? (co prawda i tak się brudzi)

Poza tym niepokoi mnie jeszcze fakt: ktoś kiedyś chyba na onecie pisał o wybuchu w kominku po znacznym ograniczeniu zasilania w powietrze i twierdził, że to była właśnie przyczyna. Zupełnie się na tym nie znam ale boję się coraz bardziej.
Nie zauważyłem żeby po zatkaniu tych wlotów szyba mi się bardziej brudziła. Przy otwartym wlocie mój kominek i bez tych dodatkowych otworów ma wystarczająco duży ciąg powietrza na szybę.
Odnośnie wybuchu w kominku, wydaje mi się to mało realne. Do wybuchu potrzeba wzrostu temperatury i dopływu odpowiednio dużej ilości tlenu. Ograniczając dopływ powietrza stwarzam wręcz odwrotne warunki. Wylot z komory spalania jest natomiast cały czas drożny i nie ma powodu żeby tworzyło mi się jakieś niebezpieczne nadciśnienie palnych gazów.
Zresztą w moim drugim kominku zamykając wlot powietrza mogę zupełnie zadusić ogień i uważam że nie ma przy tym żadnego niebezpieczeństwa wybuchu.

Forest-Natura
09-01-2004, 21:26
Witam.
A są takie wybuchy! Nie cyganię bo widziałem je juz kilkakrotnie, nawet sam robiłem na próbę.
Najczęściej mogą wystąpić jeśli palimy drewnem zawierającym dużo garbników (dąb) lub terpenów (sosna) i w przypadku jeśli nagromadzone gazy (substancje te utleniają się pod wpływem temp.) nie mają gdzie uciec z komory paleniskowej (zamknięty szyber i brak "ciągu" w przewodzie kominowym). Rozprężenie po takim wybuchu "idzie" na zewnątrz wkładu przez szybkę i drzwiczki (widać jak nagle, wybuchowo właśnie, dum z wkładu wydostaje się ramką przez uszczelnienie drzwiczek, są też "efekty" dźwiękowe, ale mało "efektowne").
Podstawowym błędem popełnianym przez "kominkowców" składających swe kominki samodzielnie jest wykonywanie bądź zakładanie szyberków z całkowitym zakryciem przewodu kominowego. Zawsze musi być w takim szyberku co najmniej 1/4 przekroju pozostawiona otwartym!
Dzięki temu zapobiega się takim sytuacjom.
Pozdrawiam.

Forest-Natura
09-01-2004, 21:28
Zapomniałem dodać że wybuch następuje jeżeli nagromadzone gazy pod wpływem swego własnego ciężaru schodzą niżej - na palenisko, gdzie jest najwyższa temp we wkładzie i tam następuje samozapłon.

Szpulka
12-01-2004, 10:10
Jubba co z twoim Sparthermem reklamujesz go dalej? U mnie coraz gorzej. Wygląda na to, że mam z szybą podobny problem. Już nie daję rady jej przesunąć (zgłosiłam reklamację i maja się pojawić za kilka dni).

kodi_gdynia
12-01-2004, 10:35
Szpulka z tego zo piszesz to reaguje on ilość doprowadzonego powietrza. Samu już nie wiem. Może po prostu te podnoszone do góry mają jakiś feler.

Co do wybuchów to miałem taki przypadek. Trochę drzewa, jakieś płyty wiórowe z mebli itp. i tak się zagrzał do tego masa dymu w środku i zrobił cos takiego że dymek przez dosałownie sekundę przeszedł między szybą a uszczelką w drzwiach. Oczywiście szyber zamknięty stąd pewnie problem w opuszczeniu gazów. Otworzyłem drzwiczki i poczekałem aż się wypali - wtedy też był szyber otwarty więc wszystko szło na zewnątrz. Prawda jest taka - palić drzewem, nie sklejkami nawet w małych ilościach, otwarty choć trochę szyber - to co pisze Forest_Natura.

Pozdrawiam

Artur_071
12-01-2004, 10:41
Sprzedawca bardzo się starał przedstawić same zalety tego producenta i ostro pojechał po "francuzach".

Witaj,
a z czym dokładnie pojechał po tych "francuzach", możesz podać szczegóły, jakie miał argumenty.
Sprawdzimy czy rzeczywite czy mydlenie, a raczej "dymienie" oczu.

Szpulka
12-01-2004, 11:10
Kodi, używam dwa kominki hajduka Prisma E ze zwykłymi drzwiczkami i Volcano 2lh z podnoszoną szybą. Oba dokładnie działają tak samo jeśli chodzi o spalanie. Podnoszony utrzymuje żar dłużej, ale tylko dlatego. że jest większy i więcej mogę załadować. Wczoraj mąż przytkał rurę, którą jest zaciągane powietrze z zewnątrz i jest jakby lepiej. Poobserwuję i zobaczymy co będzie dalej.

kodi_gdynia
12-01-2004, 11:15
jedyne co moge powiedzieć to trzymam kciuki.

Pozdrawiam

Rysiek S.
12-01-2004, 11:23
A ma ktoś wkłady norweskiej firmy JOTUL. Właśnie mi ją bardzo zachwalają.

skrysztofik
12-01-2004, 12:43
Arturze.Sprzedawca zarzucał że wkłady francuskie są wykonane ze słabego żeliwa w związku z czym mają mniej uszczelek a co zatym idzie spala się w nich więcej drzewa, twierzdził także że gdyby np.do supry załadować na max.to wkład nie wytrzyma takiego obciązenia temp.i się rozszczelni.Dlatego spartherm można obudować kaflą która jest b.droga i nie ma ryzyka że po uszkodzeniu wkładu stracimy jeszcze kasę na obudowę.Za koronny argument podał fakt że Spartherm jest poważna firmą i nigdy nie sprzedawał swoich produktów w supermarketach.
Staszek

Szpulka
22-01-2004, 11:00
Szyberek na wlocie powietrza trochę pomógł. Teraz jeśli zamknę dodatkowo szyberek w kominku to płomyczki robią się bardzo malutkie. Dodatkowo palę teraz dużymi kłodami brzozy. Taka kłoda potrafi żarzyć się jeszcze rano.
Gorzej z kominkiem.
1. Zacinająca się szyba już się nie zacina. Postanowiłam wbrew opinii sprzedawcy (uwagi eksploatacyjne: "nic nie trzeba robić tylko palić") nasmarować prowadnice (WD40) i wyobraźcie sobie pomogło. Ze stanu zupełnego zacięcia do stanu przesuwa się lekko (no może z tym jednym palcem to trochę przesada). Martwi mnie jednak to jak zrobić obudowę, kominka żeby zostawić sobie dostęp do prowadnic bo przecież jeśli raz się zacięło to może i drugi.
2. Był facecik od sprzedawcy i orzekł, że nie może nic zrobić bo wymaga to cięższego sprzetu (coś tam przyspawane) i będzie musiał sprowadzić ekipę producenta.
3. Zauważyłam dodatkowo, że jedna szybka coś krzywo jest oprawiona a rama szyby z jednej strony przy zamykaniu dochodzi do do samego dołu podczas gdy drugi koniec ramy ma jeszcze 2 cm.

Czekam teraz na ekipę od Hajduka, ktoś tam na nich mocno narzekał, zobaczymy....

Czy ktoś mający podnoszoną szybę też miał takie problemy?
Czy smarujecie prowadnice?

pik33
22-01-2004, 11:31
Jak to wszystko czytam to się cieszę że kupiłem tarnawę. Żadnych szybrów, dźwigni, ciężarków, uszczelek i szamotu. Mało tam jest do psucia.

Wkład ten składa się z odlewu żeliwnego, popielnika zakręcanego na dwie śruby i dwóch przesłonek do odcinania dopływu powietrza. Z przodu ma na dwóch zawiasach drzwiczki do których od środka czrerema śrubami zamocowana jest szyba. Drzwiczki nie mają uszczelki, nie ma także szybra - wylot jest stale otwarty. Na górze paleniska wsuwana blacha do kierowania spalin. To wszystko.

Ale i tam miało co się schrzanić. Wygięła mi się ta blacha wsuwana na górę paleniska. Naładowałem za dużo brykietu nie zdając sobie sprawy z tego, że on mocno pęcznieje pod wpływem wysokiej temperatury. Napęczniał i wygiął blachę... :( dobrze że nie rozsadził wkładu. Mam nadzieję że wiosną jak już przestanę palić w kominku, znajdę jakiegoś kowala który mi ją naprostuje... albo po prostu ją wyjmę i odwrócę na drugą stronę.[/list]

MarcinU
22-01-2004, 11:35
Czytając różne Wasze opinie zaczynam przekonywać się do Hajduka Volcano. Kodi - gdzie w naszej okolicy da się go kupić i pogadać o rozprowadzeniu przewodów, obudowie itp.?

Szpulka
22-01-2004, 12:22
Marcin ja mam właśnie Volcano - może wersja volcano bez podnoszonej szyby będzie bezpieczniejsza :wink:

MarcinU
22-01-2004, 14:58
Kiedy mi właśnie zależy na podnoszonej szybie! Marzy mi się możliwość posiadania kominka, który mogę otworzyć i siedzieć przy otwartym ogniu bez konieczności wywalania usmolonej szyby na pół salonu. :roll:

Szpulka
22-01-2004, 15:04
Ja miałam takie samo marzenie i stąd ten zakup. Może mi się trafił taki felerny egzemplarz. Ostatnio zauważyłam nawet, że szyba mi się przemieszcza w zależności od stanu nagrzania kominka! Jak będziesz kupował to bardzo dokładnie sprawdź. Moja szyba np. najprawdopodobniej została źle oprawiona i rusza się dlatego, bo w jednym końcu brak uszczelki albo jest krzywo docięta?

Jeszcze raz pytanko:
Czy musicie smarować prowadnice przy podnoszonych szybach?

Karol N.
23-01-2004, 08:02
Ja miałam takie samo marzenie i stąd ten zakup. Może mi się trafił taki felerny egzemplarz. Ostatnio zauważyłam nawet, że szyba mi się przemieszcza w zależności od stanu nagrzania kominka! Jak będziesz kupował to bardzo dokładnie sprawdź. Moja szyba np. najprawdopodobniej została źle oprawiona i rusza się dlatego, bo w jednym końcu brak uszczelki albo jest krzywo docięta?

Jeszcze raz pytanko:
Czy musicie smarować prowadnice przy podnoszonych szybach?

Rozmawialem z szarym pracownikiem jednego z polskich producentow kominkow i mowil ze jezeli jest mozliwosc to zamawiac kominek poza sezonem. W sezonie jest taki popyt na kominki i pracuja pod takim cisnieniem, ze mimo szczerych checi jakos produkcji szwankuje.

Karol N

am
23-01-2004, 09:55
Kiedy mi właśnie zależy na podnoszonej szybie! Marzy mi się możliwość posiadania kominka, który mogę otworzyć i siedzieć przy otwartym ogniu bez konieczności wywalania usmolonej szyby na pół salonu. :roll:

MarcinU
Sa kominki z dzielona szybką, które można otworzyć na boki w taki sposób, że masz otwarte palenisko i nie masz problemu otwartej szyby (np . jotul harmony)
Sam mam taki i od czasu do czasu robię sobie otwarty kominek.
Zalety - prostota konstrukcyjna - w zasadzie nic nie może się zepsuć.
Wady - szybka jest podzielona - ale w moim przypadku to była zaleta :lol: taka szybka bardziej mi sie podobała.

am
Ps
mam znajomych z podnoszona szybą - nie są zadowoleni. NIe dość, ze obudowa nad kominkiem musi być dosyć duża, żeby zmieścić wszystkie łancuchy,prowadnice i inne mechanizmy to jeszcze po pewnym czasie mogą (nie muszą) być kłopoty z otwieraniem

am
23-01-2004, 09:57
opps
Oczywiście moi znajomi są normalni - mają kominek z podnoszoną szybką

dareks
21-04-2004, 14:58
Czy ja dobrze zrozumiałem : "Taczka drzewa na jedną noc".
Przecież to skład drzewa w salonie. Byłem przekonany, że ilość spalanego drzewa jest mniejsza. Czy tak?

ArtMedia
21-04-2004, 15:42
A ma ktoś wkłady norweskiej firmy JOTUL. Właśnie mi ją bardzo zachwalają.
Mamy Jotul-a I510BB Co chciałbyś wiedzieć?

Konik
19-07-2004, 11:39
Czy ktoś ma wkład kominkowy Spartherma, który jest wyłącznym źródłem ciepła w jego domu? Ciekawa jestem bardzo opinii.

Mam domek o powierzchni 180 metrów, ocieplony styropianem, z dobrymi oknami. Mam własny las brzozowy. Nie mam instalacji c.o. Logiczne rozwiązanie ogrzewania narzuca się samo: porządny, spory kominek z wkładem + DCP. Ale jaki wkład? Chcę, żeby dobrze grzał, ale żeby był też ładny (co dla mnie oznacza m. in. maksymalną prostotę).

Podoba mi się Spartherm, ale słyszałam, że to tylko taki ładny bajer, ale nie grzeje. Czy to prawda? Jest na pewno drogi, to by było bolesne rozwiązanie ze względów finansowych, ale w moim wypadku to nie jest decydujące - to ma być główne ogrzewanie mojego domu i główny mebel w salonie!
Tarnawa podobno grzeje, ale mi się nie podoba z wyglądu.

A może są jeszcze inne możliwości?

Alicjanka
20-07-2004, 08:53
Witaj,

Ja mam kominek Spartherm (wkład Speedy-R), ale nie jest od głównym źródłem ogrzewania w moim domu. Zimą jednak jest głównym źródłem DOGRZEWANIA. I co muszę powiedzieć Spartherm poleciłabym każdemu!!! Był drogi, ale jest bardzo ładny i BARDZO WYDAJNY! Gdy już nauczyliśmy się nim posługiwać, osiągnęliśmy 8 godzin palenia bez dokładania drewna. Czyli nakładasz na noc i rano wstajesz, masz elegancki żar i możesz tylko dołożyć i dalej się pali.

Sąsiedzi mają też dom muratora (D20), podczas gdy my mamy D23, sąsiedzi mają wkład francuski z OBI czy innego hipermarketu, który też służy im do dogrzewania (praktycznie palą codziennie tak jak my). Spalają w nim 3x więcej drewna przez zimę niż my. Po dwóch zimach stwierdziliśmy, że co jak co ale na wkład nie ma co żałować kasy!

Pozdrawiam,
Alicja

tom soyer
01-03-2006, 08:42
właściciele Hajduków i Sparthermów
czy macie kratki wywiewne w bezpośredniej bliskości kominka?
a jeśli tak to o jakim przekroju?

slaweksie
01-03-2006, 21:41
obserewuje

AVID
02-03-2006, 01:05
TO jaki kominek kupic jak nie chce miec tych rurek z rozprowadzeniem ciepla bo jak bylem u kolegi co mieszka 6 miesiecy i nim grzeje i popatrzylem na sciany to myslalem ze mieszka 6 lat .Potrzebny mi tak zeby sam z siebie dawał duzo ciepla przez te kratki co sa wokól wkładu .Tylko tu sie pojawia problem jaka moc wybrac zeby nie byla za duza tj przerost formy nad trescia

tom soyer
02-03-2006, 09:09
Mam nadzieje że takie problemy jak u Jubba nie dotyczą wszystkich użytkowników Spartherma. :cry:
Kupiłem wkład za jakieś 6500 bo bardzo mi się podobał (szyba w formie litery L tyle że zaokrąglona, a nie kanciasta). Hajduk tego rodzaju wkładów nie robi.

Podczas wyboru kominka ujęło mnie to że szyba Spartherm otwiera się do góry bardzo delikatnie (dosłownie jednym palcem). W porównaniu z Hajdukiem wydaje się być to wkład lepiej wykonany.


chiałbym cię zapytać jak teraz u ciebie "chodzi" kominek i szyba przede wszystkim.



...
Oglądałem jak otwierana jest szyba u znajomych. Może to uczynić jedynie Pan domu ponieważ wymaga to olbrzymiej siły, kunsztu techniki oraz doświadczenia. Siłowanie sie z wkładem zawsze trwa kilka minut. Pani domu, podczas nieobecności męża nie może nawet podłożyć jednej szczapy do ognia.

czy znajomi mają Sp czy H?

plzws
02-03-2006, 09:24
Mam nadzieje że takie problemy jak u Jubba nie dotyczą wszystkich użytkowników Spartherma. :cry:
Kupiłem wkład za jakieś 6500 bo bardzo mi się podobał (szyba w formie litery L tyle że zaokrąglona, a nie kanciasta). Hajduk tego rodzaju wkładów nie robi.

Podczas wyboru kominka ujęło mnie to że szyba Spartherm otwiera się do góry bardzo delikatnie (dosłownie jednym palcem). W porównaniu z Hajdukiem wydaje się być to wkład lepiej wykonany.


chiałbym cię zapytać jak teraz u ciebie "chodzi" kominek i szyba przede wszystkim.



...
Oglądałem jak otwierana jest szyba u znajomych. Może to uczynić jedynie Pan domu ponieważ wymaga to olbrzymiej siły, kunsztu techniki oraz doświadczenia. Siłowanie sie z wkładem zawsze trwa kilka minut. Pani domu, podczas nieobecności męża nie może nawet podłożyć jednej szczapy do ognia.

czy znajomi mają Sp czy H?

Kwestia otwierania szyby jednym palcem to sprawa obciążników w przeciwwadze które można dodać lub odjąc.
Szyba, ja mam wkład Harka i 2 szyby, przed zakupem rozmawiałem ze specjalistami którzy powiedzieli że czasem klientom zdarza się zbic szybę, podobno gieta szyba ze spartherma rujnuje.
Tak naprawdę oglądałem kominki spartherma, hajduka i harka, wszystkie sa identyczne poza małymi szczegółami i różną ceną.
Ja wybrałem Harka bo był najtańszy ok 6200zł i salon tej firmy mam niedaleko domu.
Wszystko działa, jestem zadowolony.

fidox
07-09-2006, 21:08
a ja mam inny dylemat
moge kupić w podobnej cenie Spartherma Varia FD i HajdukaVolcano Fd

to te same kominki tylko nieby 2 producentów
różnią się tym że sparterm ma wylot 250 a hajduk 200
no i nie iwem gdzie będzie doprowadzane powietrze w sparthermie 9jutro jadę ogladać)

idea jest taka aby doprowadzać SZCZELNIE powiewetrze do kominka z zewnątrz a z uwagi na to że kominek ma 2 szyby visa vi to komin będzie podłączony po francusku czyli nad kominkiem prostow górę - czop bez zagięcia

poradźcie co kupić
bo cene bedę miał jednakową ale kupując spartherma musze być dozgonnie wdzięczny za uzyskanie podobnej ceny

mik99
07-09-2006, 21:40
Wybierz monolit: Tranavę i nie zawiedziesz się.

fidox
07-09-2006, 21:42
ale ja chce mieć 2 szyby naprzeciw siebie!!!

AVID
07-09-2006, 22:42
A moze znacie jakiś fachowców od kominków w Warszawie co potrafią robić to co robia??/Za dobre wskazanie zapraszam na grzanća przy tym zamontowanym juz kominku:):):)

fidox
08-09-2006, 06:59
bardzo proszę o odpowiedź i nie odbieganie od tematu
pytanie czy spartherm czy hajduk przy tej samej cenie!!!

ma być 2 szybowy (na drzwiczki) z podłączeniem szelnym do powietrza doprowadzanego z zewnątrz

może innej firmy?

Zdun Darek B
08-09-2006, 07:32
Wkłady firm Spartherm oraz Hajduk oferujemy od kilku lat i poza sporadycznym pekaniem wykładziny szamotowej reklamacji brak. Zainteresowani mogą zobaczyć wymontowany OŚMIOLETNI wkład SPARTHERM Speedy R 45 . Wkład był palony w naszym domu i wielu forumowiczów widziało go " w akcji szybkich rozpaleń na maxa "[ obecnie jest przenoszony do nowego domu - wymiana szamotów i bedzie jak nowy] . Kominki budujemy [ 95% ] w kaflach i nie stać nas na naprawianie lub wymianę wkładu po zabudowaniu. Wklady stalowo-szamotowe są bardzo odporne na brutalne traktownie dlatego są podstawą naszej oferty a jedynym wkładem żeliwnym jaki proponujemy jest TARNAVA. Posiadamy wkłady stalowo-szamotowe z podnoszonymi szybami w cenie od 3800.- zł brutto [ moc max 19kW , gwarancja 7 lat na korkus + 2 lata na szamoty ] Dareb B www.kafle-kominki.pl

tom soyer
08-09-2006, 08:54
bardzo proszę o odpowiedź i nie odbieganie od tematu
pytanie czy spartherm czy hajduk przy tej samej cenie!!!

ma być 2 szybowy (na drzwiczki) z podłączeniem szelnym do powietrza doprowadzanego z zewnątrz

może innej firmy?

fidox
co prawda nie mam dwuszybowca ale mam varię, podobnie jak moi rodzice z jedną szybą giętą. Na razie po ok roku palenia brak jakichkolwiek problemów. Podejście powietrza zewnętrznego jest szczelne bezpośrednio pod wkład (fi150).

Zdun Darek B
08-09-2006, 14:36
.........innej firmy dwie szyby vis a vis ... do wyboru szyby : płaskie , pryzmatyczne, panoramiczne [ po promieniu ] . Są to wkłady stalowe z doprowadzeniem powietrza pod popielnik , gwarancja 7 lat . 046 8578217

Nefer
08-09-2006, 14:39
A ja się zakochałam w Speedy DRh i niech sobie kosztuje - trudno - serce nie sługa... :)

Zdun Darek B
08-09-2006, 15:43
Tak te owalne kształty w odpowiednim rozmiarze.... mam u siebie wkład z szyba panorama ..szeroka prawie na metr i ten owal....

adiz1
29-11-2007, 14:20
Witam.
Może ktoś z forowiczów zna dobrze konstrukcję tych wkładów, jest użytkownikiem lub montażystą.
Dlaczego modele tej firmy (konkretnie chodzi mi o model Varia 1V) nie sa fabrycznie wyposażone w automatyczny szyber. Konkurencja (min.bliźniaczy Hajduk, ale też wkłady francuskie o innej konstrukcji) to ma i przedstawia to jako zaletę -że np. podczas otwierania drzwiczek dym, iskry nie wydostaja się na pomieszczenie. Czy "tunning" polegający na zamontowaniu na rurze wylotowej spalin ręcznego szybra , w przypadku Spartherma coś wymiernego da (np wsad drewna będzie dłużej się wypalać, lepszy komfort..)?

Eltom
29-11-2007, 19:07
Dlaczego modele tej firmy (konkretnie chodzi mi o model Varia 1V) nie sa fabrycznie wyposażone w automatyczny szyber.

Eeee... zawsze mi się wydawało, że właśnie Spartherm to ma wszystko. I automatyczny szyber też oczywiście.
Skąd wiesz że nie ma?

adiz1
30-11-2007, 07:53
No właśnie, że nie ma żadnego szybra - to dziwne, bo ten dodatkowy sposób regulacji jest u konkurencji traktowany jako atut.
Jak to więc jest? Montować takie coś dodatkowo na rurze spalinowej?

katmar
05-09-2009, 20:52
nie ma szybra , bo jest deflektor spalin wewnatrz komory

i jak popatrzycie na wszystkie najlpesz/najdrozsze serie kominkowe, to czesto takie wlasnie rozwiazanie sie preferuje

zakladam ze jesli byloby to in minus, to wtedy byłby szyber

ja palilem w spartherm varia z boczna szybą grabem, i po wrzuceniu 2 duzych kawalkow grabu i jeden kawalek buku
po 8 godzinach dopalaly sie resztki, a zar zarzyl sie jeszcze 3 godziny na czerwono- komienk podpiety z zewnatrz szczelnie

Pedro2010
17-09-2010, 15:20
Witam,
Szukam informacji dotyczącej malowania kasety Spartherm. Dostarczony wkład albo nie zostal prawidłowo pomalowany fabrycznie, albo został poobijany przez ekipę (raczej to pierwsze, zamalowane odrapanie, ubytki farby w miejscach niedostepnych).
Pan ze Sparthermu zaproponował domalowywanie sprayem- co to jest warte? Kominka jeszcze nie odebrałem....wkład za 12,000 PLN a tu taki kłopot.

bohusz
18-09-2010, 05:32
Według mnie wkład powinien wrócić do producenta i zostać przez niego poprawiony.

Pedro2010
18-09-2010, 07:16
Dzięki- tez mi się tak wydaje, problemem jednak jest firma kominiarska, dla której demontaz praktycznie calego kominka jest za drogi. Przedstawiciel Sprthermu teź nie byl specjalnie tym zainteresowany.....oczywiście, moge żądać obniżenia ceny wkładu, zapłaciłem jedynie za wkład, nie za calośc prac.
Pytanie jednak, czy malowanie wkładu (ramki) bardzo obniża walory estetyczne kominka?

bohusz
18-09-2010, 07:44
Cóż mogę powiedzieć.
Nieraz podczas transportu, lub budowaniu obudowy zdaża nam się zarysować ramkę wkładu, mam na myśli to co widać po zabudowie.

Wtedy stosownymi sprajami wykonujemy poprawki lakiernicze, tak że nic nie widać i nie ma to wpływu na późniejsze użytkowanie. Nieraz również klienci sami zarysują widoczne ramki i dzwonią z zleceniem aby to podmalować.

Według mnie to są sprawy które nie sprawiają najmniejszych problemów wykonawczych dla kominkarzy. Jeżeli pracują na określonych wkładach stosowne lakiery które używa producent mają w standardowym wyposażeniu.

Ważne aby mieć ten lakier jakiego używa producent. Bo nieraz przykładowo antracyt różni się odcieniem w zależności od producenta lakierów...

Pedro2010
19-09-2010, 22:32
Ogromne dzięki, mam solidna zagwozdkę z Kozłowskim....teraz widze, że jest jakieś swaitło w tunelu. Pozdrowienia z Warszawy!

ertx
17-09-2012, 12:43
Czy warto zakupić taki wkład z ekspozycji (chyba ze 3 lata stał) za połowę jego wartości ?
Wkład nieużywany, niestety bez gwarancji producenta.

Jak sprawdzić czy wkład nie był np. po jakiejś naprawie, czy nie jest uszkodzony (na co zwrócić uwagę ?).

Kominki Piotr Batura
17-09-2012, 21:00
Czy warto zakupić taki wkład z ekspozycji (chyba ze 3 lata stał) za połowę jego wartości ?
Wkład nieużywany, niestety bez gwarancji producenta.

Jak sprawdzić czy wkład nie był np. po jakiejś naprawie, czy nie jest uszkodzony (na co zwrócić uwagę ?).

Popstrykaj fotki i wklej na forum.

robertus86
22-12-2012, 10:10
Witam mam wkład jak w tytule, i naczytalem sie o doprowadzeniu pow. z zewnatrz. wklad pod spodem ma otwor o srednicy 30cm, wiem ze sa w sprzedazy redukcje z 300 na 150 koszt i pytanie czy kupic ta redukcje i podpiac bezposrednio do kominka, czy zostawic podspodem rure 'luzem' z ktorej czesc powietrza bedzie pobierac kominek a czesc bedzie ogrzewana i wylatywac przez kratki (co podobo przy went. grawitacyjnej jest lepsze)
Dodam ze mam przygotowane doprowadzenie rura kanalizacyjna fi100 wystarczy ?

Qazimodo
10-02-2013, 19:06
Witam.

Czy możecie mi powiedzieć jak to jest z gwarancją na kominki firmy spartherm w sytuacji gdy kupuję taki wkład poprzez internet.
Naturalnie dostał bym FV.
Bo już w 3 salonie powiedzieli mi że w razie problemów w/w firma nie uzna reklamacji. Powód jest taki że rzekomo kominki sprowadzane są z innych krajów mają jakieś inne numery i centrala tej firmy w Naszym kraju przed naprawą je weryfikuje.
Dziwne to jakieś...

eniu
10-02-2013, 20:46
Nie wiem czy dziwne, ale prawdziwe. Naprawia importer. Takie są zapisy w umowie z producentem. Koszty dojazdu serwisu fabrycznego do klienta detalicznego, byłyby zbyt duże. Łatwiej jest utrzymywać serwisy w krajach importerskich.

house4live
10-02-2013, 21:45
Witam.

Czy możecie mi powiedzieć jak to jest z gwarancją na kominki firmy spartherm w sytuacji gdy kupuję taki wkład poprzez internet.
Naturalnie dostał bym FV.
Bo już w 3 salonie powiedzieli mi że w razie problemów w/w firma nie uzna reklamacji. Powód jest taki że rzekomo kominki sprowadzane są z innych krajów mają jakieś inne numery i centrala tej firmy w Naszym kraju przed naprawą je weryfikuje.
Dziwne to jakieś...

Jeżeli chcesz kupić ten wkład a zależy Ci na bezproblemowej gwarancji to kup go po prostu od jednego z autoryzowanych dystrybutorów w naszym kraju:)

Co więcej jeśli zlecisz montaż takiego wkładu wraz z kompleksowym wykonaniem (obudowa itp), potem zarejestrujesz się na ich stronie i wypełnisz ankietę oceniając firmę, która podjęła się zadania to dostaniesz 10 lat gwarancji na wkład i pierwszy przegląd gratis:)

Nie rozumiem po co kupować ten wkład przez neta i zlecać montaż panu Kazikowi od płyt GK:) Dla mnie to czysty przykład debilizmu:) AAAA pewno w internecie jest taniej:) no tak skoro firma, która ściąga te wkłady bezpośrednio z Niemiec w razie jakiegokolwiek problemu umywa ręce to można sobie pozwolić na obniżkę marży:) i uwierz mi, że za chwilę odezwie się jeden pan twierdząc, że sprzedaje te wkłady z gwarancją i działa szybciej niż serwis fabryczny Spartherm:) niestety rynek powoli weryfikuje te cuda na kiju:):)

swoją drogą w pomorskim masz kilka firm, które współpracują z Spartherm Polska od dawna i oprócz fachowego montażu, profesjonalnej obsługi, w razie czego bezproblemowego procesu reklamacji - są w stanie zaproponować Ci odpowiednią cenę za wkład:) co dla Ciebie przecież jest najważniejsze:)

a jeżeli nie to możesz kupić ten wkład od hurtownika, który przerzuca go z punktu A do punktu B:):)

Tylko się potem nie dziw, że Spartherm Polska odeśle Cię w razie problemu do osoby od której kupisz wkład:) Dlaczego mieliby serwisować urządzenie, które zakupione zostało w Niemczech, sprowadzone do polski przez NIE autoryzowanego sprzedawcę i sprzedane przez internet jako suchy produkt, bez dobrania odpowiedniego urządzenia do Twoich potrzeb:)

Qazimodo
11-02-2013, 18:29
Nie rozumie Pani dlaczego chcę kupić przez internet?
Bo jest o trzy i pół tysiąca tańszy. To jest o 30% mniej.
A co do pana od GK to trochę pochopnie wyciągnięte wnioski. Akurat sam się kiedyś zajmowałem montażem wkładów więc w ramach oszczędności sam chcę go podłączyć i obudować - chyba nic w tym nadzwyczajnego. Tym bardziej że to kolejne 3 tyś w kieszeni. A razem to już ponad 6 tyś.
Nie wiem jak dla Pani ale dla mnie to dużo kasy :)
No ale dla Pani to przykład DEBILIZMU. Pozdrawiam

PS: dziękuję za post "eniu". Wszystko jasne :)

Forest-Natura
11-02-2013, 20:14
Witam.
Naprawia ten, kto sprzedał ... potem dopiero domaga się jakichkolwiek roszczeń od tego od kogo kupił, tudzież od importera lub producenta.
Quazimodo - za taką różnicę to kupuj w ciemno i jeszcze zareklamuj go innym tutaj.
Pozdrawiam.

bohusz
11-02-2013, 20:30
No przecież mozna w internecie robić zakupy i nie być nazywany "debilem"

Tak jest, czy inaczej?

Adam34
12-02-2013, 20:15
No przecież mozna w internecie robić zakupy i nie być nazywany "debilem"

Tak jest, czy inaczej?
Nie spodziewałem się niczego poza krytyką ofert z netu. Niemal w każdej dziedzinie czy branży tak jest. W mojej zawodowej również.
Pomijając różnice w cenach, klient ma dziś taaaakie prawa, każdy sprzedawca prędzej czy później tego doświadczy, nawet ten z najlepszymi intencjami
Inna sprawa to umiec bronić swoich racji
Poza tym sparthermy to podobno merce, więc o co chodzi? 30% różnicy to przy tym przedziale cenowym przepaść, chyba że w DE robią je z gorszej blachy niżeli na polski rynek. Bo i skąd się bierze ta różnica!!!
Dlatego z polaczka jak za wiele innych rzeczy szwabki i nie tylko zdzierają ile wlezie. Bo głupi z Nas naród - smutne ale prawdziwe
Dobrze wiemy że marża w necie to marne pare procent, a marża salonu "autoryzowanego" to min 30%.
I pewnie to nie są kokosy, niestety realia netu zmuszają do takich a nie innych komentarzy
Niestety ale piękne czasy się skończyły i takie marże to już przeszłość, jak widać niektórym ciężko się z tym pogodzić

bohusz
12-02-2013, 20:38
Przepraszam, ale ja sam kupuję i sprzedaję w necie.
Nie widzę w tym nic nagannego, wręcz przeciwnie to dla mnie (zakupy) wielka wygoda. N
o i spore oszczędności czasowe i kosztowe tym samym.

Nie rozumiem tylko tych co to negują... a może jest tak
nie rozumiem, nie umie... to neguje i wyśmiewam się.

lecho*ski
12-02-2013, 22:18
to trudny temat,
z jednej strony chcemy jak najtaniej kupować co chyba dla kazdego jest zrozumiałe.
czy finalny odbiorca kupi wklad drogo czy tanio nie ma w wymiarze ekonomicznym dla producenta zadnego znaczenia, wydawac by sie mogło, ze nawet im będzie taniej tym więcej się sprzeda.
z jednym ale
sklep stacjonarny nie utrzyma się na marzy 3 %, przestanie więc sprzedawać produkt danego producenta, a ten nie jest w stanie istnieć nie będąc prezentowanym 'na zywo".(chocby ktokolwiek udowadniał, ze czarne jest białe - kilka marek zniknęło z rynku w taki sposób)






Nie spodziewałem się niczego poza krytyką ofert z netu. Niemal w każdej dziedzinie czy branży tak jest. W mojej zawodowej również.
Pomijając różnice w cenach, klient ma dziś taaaakie prawa, każdy sprzedawca prędzej czy później tego doświadczy, nawet ten z najlepszymi intencjami
Inna sprawa to umiec bronić swoich racji
Poza tym sparthermy to podobno merce, więc o co chodzi? 30% różnicy to przy tym przedziale cenowym przepaść, chyba że w DE robią je z gorszej blachy niżeli na polski rynek. Bo i skąd się bierze ta różnica!!!
Dlatego z polaczka jak za wiele innych rzeczy szwabki i nie tylko zdzierają ile wlezie. Bo głupi z Nas naród - smutne ale prawdziwe
Dobrze wiemy że marża w necie to marne pare procent, a marża salonu "autoryzowanego" to min 30%.
I pewnie to nie są kokosy, niestety realia netu zmuszają do takich a nie innych komentarzy
Niestety ale piękne czasy się skończyły i takie marże to już przeszłość, jak widać niektórym ciężko się z tym pogodzić

KotSylwester
14-02-2013, 09:05
Nie rozumiem polityki gwarancyjnej. Np. BMW możesz kupić w Niemczech i mieć gwarancję w Polskim ASO. Coraz więcej firm szanuje klienta. Podobnie chyba ma Canon i Nikon. Można kupić w Niemczech i mieć gwarancję w Polsce.

f.5
14-02-2013, 09:38
Podobnie chyba ma Canon i Nikon. Można kupić w Niemczech i mieć gwarancję w Polsce.
jestes w 100% pewny ?
załoz zatem przedstawicielstwo firmy w Polsce
otworz filię, zatrodnij ludzi
kup towar zrob reklamę na kraj
i nagle okaze sie ze ktos sprowadza 15 % taniej ten sam wyrob z zachodu ?
co robisz? akcpeptujesz gwarancję ?
canon nie gwarantuje darmowej naprawy towaru zakupionego poza granicami PL.
musi byc paragon sklepu - oczywiscie są metody aby to ominąc nie twierdzę ze nie.

nawet gwarancji juz nie musi byc bo takich akurat mam duzo.
notabena gwarancje czasami bardzo dobrze sie sprzedaja na allegro
takie moje zdanie w temacie

bohusz
14-02-2013, 09:57
i nagle okaze sie ze ktos sprowadza 15 % taniej ten sam wyrob z zachodu ?
co robisz? akcpeptujesz gwarancję ?

Kto autoryzowanej przez producentka jednosce płaci za naprawy gwarancyjne?
No bo klient nie, a nikt (firma) jakichkolwiek czynności nie wykonuje darmowo
Jak to jest teraz...
Czy to regulują osobne indywidualne "umowy" i warunki na jakich zgadza się dana jednostka na autoryzację.

f.5
14-02-2013, 10:18
Prawdopodobnie piszę prawdopodobnie bo nie mam takiej wiedzy serwis autoryzowany rozlicza sie z producentem na podstawie własnie dokumentow jakim jest tez paragon.
Nie wiem dlaczego producent nie akceptuje innego paragonu z innego kraju
widocznie taka marka jak Canon ma interes aby ceny były rozne w danych krajach
moze tez polityka fiskana kraju roznicuje ceny tego nie wiem
ale akurat w temacie fotograficznym siedzę i widzę co sie dzieje z reklamacjami.

szef włoskiej firmy w Polsce kupował rok temu dla corki ktora mieszka we Włoszech Pandę
dlaczego ?
była tansza tu niz tam oczywiscie kupował ja tu na firmę - generalnie opłacał się.
co sie okazuje ?
stracił gwarancje bo nie zrobił przegladu w Polsce fakt autentyczny.
Zrobił go we Włoszech mimo to stracił gwarancję

Beata&Slawek
24-03-2013, 18:47
jestes w 100% pewny ?
załoz zatem przedstawicielstwo firmy w Polsce
otworz filię, zatrodnij ludzi
kup towar zrob reklamę na kraj
i nagle okaze sie ze ktos sprowadza 15 % taniej ten sam wyrob z zachodu ?
co robisz? akcpeptujesz gwarancję ?
canon nie gwarantuje darmowej naprawy towaru zakupionego poza granicami PL.
musi byc paragon sklepu - oczywiscie są metody aby to ominąc nie twierdzę ze nie.

nawet gwarancji juz nie musi byc bo takich akurat mam duzo.
notabena gwarancje czasami bardzo dobrze sie sprzedaja na allegro
takie moje zdanie w temacie

O proszę kolejny temat i odczucia (adam34) podobne do moich, dlaczego przy nie wygodnych dla was tematach staracie się je wyminąć skupiając się na nieistotnych kwestiach. Pytanie jest dlaczego jest te 15% taniej a żeby było śmieszniej parę lat temu euro koło dwójki 15% taniej teraz euro koło czwórki 15% taniej.

Najgorsze jest to, że w sumie wbrew zasadom unijnym w naszym pięknym kraju stawia się sztuczne bariery i ogranicza nam podstawowe prawo do kupowowania w dowolnym miejscu Uni na tych samych zasadach.




"szef włoskiej firmy w Polsce kupował rok temu dla corki ktora mieszka we Włoszech Pandę
dlaczego ?
była tansza tu niz tam oczywiscie kupował ja tu na firmę - generalnie opłacał się.
co sie okazuje ?
stracił gwarancje bo nie zrobił przegladu w Polsce fakt autentyczny.
Zrobił go we Włoszech mimo to stracił gwarancję"

To też ciekawe 2 lata temu w maju założono mi w polsce w ASO skoda po obu stronach osłony przegubów do VW passata, auto kupione w UK w wersji angielskiej. Wróciłem do Angli i przy przeglądzie w sierpniu okazało się, że samochód nie może być dopuszczony bo z jednej z osłon wycieka smar. Pojechałem więc to ASO VW w UK z faktruą z Polski a ponieważ Skoda i VW to jedna grupa uznano skargę wymieniono mi osłony na nowe (ta po drugiej stronie też już była naruszona bo w skodzie nie własciwie je naciągnięto), poza tym zapytano czy teraz poniosę dodatkowe koszty z powodu ponownego przeglądu. Ciekawe czy tak samo miło byłoby na odwrót?

eniu
24-03-2013, 20:32
Bredzisz Beata /Sławek jak poparzony...Sprawę polityczną robisz, tylko dlatego, że ktoś ma ochotę prawie po cenie zakupu sprzedawać. Takie jego prawo, a Ty kupuj póki można. To tez Twoje prawo. Przestań marudzić, tylko kupuj gdzie taniej, korzystaj z prawa eliminowania złodziei i oszustów. Olewaj niemieckie produkty, kupuj Citroena, i nie funduj nam gorzkich żali na kilka stron bo nam forum zbrzydnie...:D

Beata&Slawek
24-03-2013, 20:58
Forum brzydie przez cwaniaków jak Ty wchodzisz gdzieś chcesz się dowiedzieć od innych czegoś wartościowego a trafiasz na sieczkarnie pseudopomocników. Jak chciała dziewczyna doradzić to ją objechaliście, że ma wszystko do dupy i już jej nie ma i od jakiegoś czasu się to nasila. Załóżcie sobie forum kominki pl i tam się ścigajcie w uprzejmościach.

eniu
25-03-2013, 05:32
Faktycznie. Na tym forum od pewnego czasu ciężko pisać brednie na temat kominków...:) Merytorycznie się zrobiło i paru bajarzom to się nie podoba. Nie Ty pierwszy , nie ostatni...

kayzer
29-05-2014, 22:50
Tylko nie Spartherm!!! Mam zakupiony Varia Bh 3s kupiony przez Spartherm Polska wkład za ok 15 tys. podczas palenia ok 40 min następuje blokada drzwiczek podnoszonych. Serwis był już 4 razy, rozkłada ręce. Teraz jak mają wymienić wkład przestali odbierać moje telefony oraz brak odpowiedzi na wezwania pisemne. Pisałem nawet do właściciela ma to gdzieś. Czyli jak już nam zapłacisz to mamy ciebie w d.... !!. Sprawa przekazana do adwokata.

Forest-Natura
30-05-2014, 00:05
Witam.
Dobry wątek w Twojej sprawie.
Z chęcią przeczytalibyśmy opinię drugiej strony. I z niecierpliwoącią będziemy czekać na dalszy rozwój akcji.
Pozdrawiam.