PDA

Zobacz pełną wersję : Eko-groszek - czy zawor miesz. rozwiaze olbrzymie zuzycie?



aveflorek
01-12-2007, 15:12
Witam,

Od 4 dni grzeje sie groszkiem. Na poczatek kilka danych technicznych dotyczacych samego obiektu i instalacji:

1.) Budynek wykonany w technol. tradycyjnej - cegla, sciany gr okolo 50cm, podpiwniczony (brak grzejnikow) parter, pietro, poddasze (duze straty, sama dachowka), budynek nieocieplony, okna czesciowo wymienione. Powierzchnia uzytkowa okolo 120m2.
2.) Instalacja - dotychczas grzalo sie koksem w starym tradycyjnym kotle o mocy (32kW - :o - nie wiem kto go dobieral), rury o duzych przekrojach, brak pompy - obieg wymuszony grawitacyjnie. Kaloryfery zeberkowe - ogolnie rzecz biorac duzo wody w kaloryferach.

Stan istniejacy:
W kotlowni zamontowalem piec na eko-groszek termo-tech 22kW ze sterowniiem st-37.

Moj problem:
Nie potrafie wprowadzic pieca w stan nadzoru, bardzo ale to bardzo duzo zzera mi groszku 24h - temp w domu jakies 21C, na dworze okolice 0 ilosc zuzytego groszku okolo 50kg :roll: Piec chodzi non stop, temp na instalacji ma wartosc okolo 40C., temp zadana na kotle 56C

Ustawienia pieca:
- podawanie 25s
- przerwa 90s
- dmuchawa 1 bieg
- histereza 2

Jak sobie poradziles z tym problemem

maruda2
01-12-2007, 15:35
nie bardzo mogę sobie wyobrazić instalacji bez zaworu mieszającego :D przecież tym zaworem ustawiasz sobie temperature jaką chcesz mieć w instalacji.Przy 40 stopniach w rurach masz cały czas zimnawe grzejniki i piec cały czas musi chodzić żeby utrzymać temperature w domu.Nie wiem nie jestem fachowcem ale tak myśle.Na moim jest zawór ustawiony na 3 w rurach mam około 50 stopni na piecu 65 histereza na 1 powierzchnia domu 220 wychodzi około 30 kg teraz albo 50 przy większym mrozie.Grzeje wode nim .Dom słabo ocieplony dach w ogóle blacha ocynk,okna częściowo wymienione :)

lee28
02-12-2007, 07:43
Witam,

2.) Instalacja - dotychczas grzalo sie koksem w starym tradycyjnym kotle o mocy (32kW - :o - nie wiem kto go dobieral), rury o duzych przekrojach, brak pompy - obieg wymuszony grawitacyjnie. Kaloryfery zeberkowe - ogolnie rzecz biorac duzo wody w kaloryferach.

Stan istniejacy:
W kotlowni zamontowalem piec na eko-groszek termo-tech 22kW ze sterowniiem st-37.


A rury też wymieniłeś czy tylko sam piec ?

aveflorek
02-12-2007, 15:52
Instalacja nie zostala wymieniona, stare rury o duzych przekrojach zostaly. Czy ktos z Was ma moze ten zawor u sibie ,czy takie rozwiazanie u mnie cos pomoze??

lee28
02-12-2007, 17:44
Instalacja nie zostala wymieniona, stare rury o duzych przekrojach zostaly. Czy ktos z Was ma moze ten zawor u sibie ,czy takie rozwiazanie u mnie cos pomoze??

I tu masz problem. Zawór ci nic nie pomoże. U moich rodziców była identyczna sytuacja, dom 300m2, padł stary piec i wymienili na nowy kielar eco2. No i była masakra, temperatuty powyżej 50*C nie można było osiągnąć w grzejnikach. Powodem była zbyt duża ilośc wody w instalacji, główna rura od pieca miała 80mm średnicy !. Po sezonie zimowym wymienili 4 z 6 pionów na miedz, wywalili stare grzejniki żeliwne, założyli nowoczesne aluminiowe i efekt jest taki że instalacja działa jak należy.
Od inslalatora dowiedziałem sie że stosunek wody w piecu do wody w instalacji powinien być miedzy 1:3 a 1:4, jeśli jest mniej to woda sie szybko zagotowuje, jak wiecej są problemy z jej zagrzaniem.

hes
02-12-2007, 17:56
Instalacja nie zostala wymieniona, stare rury o duzych przekrojach zostaly. Czy ktos z Was ma moze ten zawor u sibie ,czy takie rozwiazanie u mnie cos pomoze??

I tu masz problem. Zawór ci nic nie pomoże. U moich rodziców była identyczna sytuacja, dom 300m2, padł stary piec i wymienili na nowy kielar eco2. No i była masakra, temperatuty powyżej 50*C nie można było osiągnąć w grzejnikach. Powodem była zbyt duża ilośc wody w instalacji, główna rura od pieca miała 80mm średnicy !. Po sezonie zimowym wymienili 4 z 6 pionów na miedz, wywalili stare grzejniki żeliwne, założyli nowoczesne aluminiowe i efekt jest taki że instalacja działa jak należy.
Od inslalatora dowiedziałem sie że stosunek wody w piecu do wody w instalacji powinien być miedzy 1:3 a 1:4, jeśli jest mniej to woda sie szybko zagotowuje, jak wiecej są problemy z jej zagrzaniem.

Chciałem zauważyć, że można mieć na grzejnikach 40 stopni i cieplo w domu...
Gdzie jest napisane, jaką temperaurę MUSZĄ mieć grzejniki ? Mają po prostu
wytworzyć te ok. 20 st. w pomieszczeniach. A duża ilość wody w instalacji
to akurat zaleta, a nie wada.

lutek34
02-12-2007, 18:18
Pisałeś że dom nie ocieplony itd. rury wielkich średnic, stare grzejniki.
Piec po prostu nie nadąża nagrzać takiej dużej ilości wody jaka jest w tej instalacji. Zawór mieszający w niczym nie pomoże bo on przecież nie dogrzewa wody tylko miesza wode wychodzącą z pieca z ta która powraca i to jest dobre do obniżenia temperatury wody zasilania na grzejnikach ale ty na kotle nie możesz osiągnąć żądanej temperatury więc tutaj masz problem.
Musisz przerobić całą instalacje.

hes
02-12-2007, 18:25
Albo zmienić kocioł.

siwy z gosławic
02-12-2007, 18:55
A na początek niech ta instalacja pracuje grawitacyjnie i wtedy osiągniesz 60C na piecu. Tak robili kiedyś i wszystko dobrze dzialało i wystarczy dać pompę i mamy to co mamy, wiem bo sprawdziłem to w sobotę :D

hes
02-12-2007, 19:05
Podobna sytuacja z wychładzaniem spalin przez nadmierny nadmuch jest
też częsta w kotlach na mial. Powietrze, owszem, jest potrzebne i jest
wtłaczane do kotla, ale trafia nie tam gdzie trzeba i przeważnie jest go
o wiele za dużo. A pózniej ludzie dziwią się , że na starych kotlach bez
nadmuchu jakoś te instalacje grzały nawet nieżle.

lutek34
02-12-2007, 19:39
A na początek niech ta instalacja pracuje grawitacyjnie i wtedy osiągniesz 60C na piecu. Tak robili kiedyś i wszystko dobrze dzialało i wystarczy dać pompę i mamy to co mamy, wiem bo sprawdziłem to w sobotę :D

Na piecu tak ale nie na grzejnikach

hes
02-12-2007, 19:52
Jak się na grzejnikach nie osiąga odpowiednio wysokiej temperatury, to
wniosek jest tylko jeden: kociol jest za slaby do nagrzania całego ukladu.

lutek34
02-12-2007, 20:00
Hes ale po co kupować większy kocioł? nie lepiej przerobić instalacje na mniejsze średnice niż niepotrzebnie ogrzewać litry wody?
Jego kocił ma 22kw z tego co pisał, 120m2 do ogrzania, czyli przy ocieplonym budynku i nowej instalacji wystarczy kocioł 15kw.
Wpierw musi wymienić instalacje, pózniej wymienic okna i docieplić budynek i ten jego kocioł będzie za duży.

JackD
02-12-2007, 20:04
a ile wody Ci wchodzi do całej instalacji??
Mam instalację grawitacyjną, kocioł starej daty tradycyjny stalowy
dodatkowo jest pompa... bo w lecie grzeję c.w.u.
i potwierdzam... na piecu mam 60 stopni... rozpalone az huczy i gdzy włączę pompę spada do 40 i ni cholery dalej
a grawitacyjnie działa ja złoto

JackD
02-12-2007, 20:09
...Wpierw musi wymienić instalacje, pózniej wymienic okna i docieplić budynek i ten jego kocioł będzie za duży.

no rady są dobre....

jasne, że ocieplic, jasne, że wymienic okna... ocieplić poddasze... stropy, zlikwidowac mostki... chodzi o to, żeby bez wielkich inwestycji.. poprawić to co istnieje... to jest sztuka...

a mam pytanie??. czy kocioł na ekogroszek. ten modek wymieniowy na początku, może pracować grawitacyjnie??, czy tylko z pompą?? bo tutaj jest pies pogrzebany

lutek34
02-12-2007, 20:14
a ile wody Ci wchodzi do całej instalacji??
Mam instalację grawitacyjną, kocioł starej daty tradycyjny stalowy
dodatkowo jest pompa... bo w lecie grzeję c.w.u.
i potwierdzam... na piecu mam 60 stopni... rozpalone az huczy i gdzy włączę pompę spada do 40 i ni cholery dalej
a grawitacyjnie działa ja złoto

A sprawdz coś takiego jak CO pracuje grawitacyjnie i masz 60stopni na piecu to po dotykaj grzejniki czy są całe ciepłe, do płowy ciepłe czy tylko góra jest ciepła.
Pózniej zrób to samo z pompą.
Obieg z pompą szybciej krąży i dlatego piec przy dużej ilości wody nie nadąża.

lutek34
02-12-2007, 20:19
...Wpierw musi wymienić instalacje, pózniej wymienic okna i docieplić budynek i ten jego kocioł będzie za duży.


a mam pytanie??. czy kocioł na ekogroszek. ten modek wymieniowy na początku, może pracować grawitacyjnie??, czy tylko z pompą?? bo tutaj jest pies pogrzebany

Teoretycznie może ale przy grawitacyjnym kocioł momentalnie zagrzeje wodę w kotle do żądanej i sie wyłączy.
Te kotły są pomyślane żeby działały z pompami obiegowymi CO

hes
02-12-2007, 20:21
Hes ale po co kupować większy kocioł? nie lepiej przerobić instalacje na mniejsze średnice niż niepotrzebnie ogrzewać litry wody?
Jego kocił ma 22kw z tego co pisał, 120m2 do ogrzania, czyli przy ocieplonym budynku i nowej instalacji wystarczy kocioł 15kw.
Wpierw musi wymienić instalacje, pózniej wymienic okna i docieplić budynek i ten jego kocioł będzie za duży.

Czy ja proponuję kupno większego kotla ? Moze ja chcę delikatnie powiedzieć,
że producenci mogą sobie pisać o tych 22kW mocy, ja w to nie wierzę, skoro nie da się osiągnąć przyzwoitej temperatury. To niby gdzie się podziewa wytworzona przez kocioł energia ? A z tych "niepotrzebnie ogrzanych litrach wody" to już nie odzyskamy ciepła ? Słyszałeś o buforach np. 1000 l ? Też "niepotrzebne litry wody" ?
Mozna robić wiele magicznych ruchów z malymi grzejnikami i cienkimi
rurkami. Można nawet dobierać do tego o wiele mniejsze kotły, instalować
nie wiadomo po co zawory trój- i czterodrożne i piękne sterowniki. Ale
podstawą jest kocioł o naprawdę dobrej sprawności. A praca na wysokich
z konieczności temperaturach przy instalacji o malej pojemności skutkuje
potem takimi problemami, jak np. opisanych niedaleko w wątku: "Dlaczego
zużywam tyle gazu ?"

JackD
02-12-2007, 20:26
no to co, że się wyłaczy.... jak ruszy obieg grawitacyjny... to ustawic mu wiekszą histeryzę ma piecu / można spróbowac/ i się załaczy i wyłączy.... przecież tak mam normalnie pracowac no nie??

przy temp na zewnatrz wcześniej wymienionej u mnie na piecu jest 40 i mam ciepło... mimo braku ocieplenia ścian, a i stropy też mają wiele do zyczenia i na dachu samam blacha.... żyć trzeba i myśleć czasem też...

lutek34
02-12-2007, 20:33
Hes ale po co kupować większy kocioł? nie lepiej przerobić instalacje na mniejsze średnice niż niepotrzebnie ogrzewać litry wody?
Jego kocił ma 22kw z tego co pisał, 120m2 do ogrzania, czyli przy ocieplonym budynku i nowej instalacji wystarczy kocioł 15kw.
Wpierw musi wymienić instalacje, pózniej wymienic okna i docieplić budynek i ten jego kocioł będzie za duży.

Czy ja proponuję kupno większego kotla ? Moze ja chcę delikatnie powiedzieć,
że producenci mogą sobie pisać o tych 22kW mocy, ja w to nie wierzę, skoro nie da się osiągnąć przyzwoitej temperatury. To niby gdzie się podziewa wytworzona przez kocioł energia ? A z tych "niepotrzebnie ogrzanych litrach wody" to już nie odzyskamy ciepła ? Słyszałeś o buforach np. 1000 l ? Też "niepotrzebne litry wody" ?
Mozna robić wiele magicznych ruchów z malymi grzejnikami i cienkimi
rurkami. Można nawet dobierać do tego o wiele mniejsze kotły, instalować
nie wiadomo po co zawory trój- i czterodrożne i piękne sterowniki. Ale
podstawą jest kocioł o naprawdę dobrej sprawności. A praca na wysokich
z konieczności temperaturach przy instalacji o malej pojemności skutkuje
potem takimi problemami, jak np. opisanych niedaleko w wątku: "Dlaczego
zużywam tyle gazu ?"

Hes nie będziemy się kłócić bo nie widzimy tej jego instalacji, nie znamy odległości od kotłowni do grzejników, nie wiemy czy rury są izolowane, czy czasem nie są zatynkowane.
o buforach słyszałem ale one są izolowane i nie mają dużych strat cieplnych.
A co do jego kotła to faktycznie różni producenci podają różne parametry swoich kotłów

lutek34
02-12-2007, 20:42
. żyć trzeba i myśleć czasem też...

Więc myśl, jak wymyślisz tak będziesz miał.

Pello
02-12-2007, 20:45
A czy kocioł dochodzi do zadanej temperatury 54 st.? Jaka jest temperatura na powrocie do kotła ? To powinno sporo wyjaśnić.
Pzdr.

hes
02-12-2007, 20:56
A co do jego kotła to faktycznie różni producenci podają różne parametry swoich kotłów

Starannie unikają też podawania wielkości zużycia paliwa, tak jakby ciężko
byłoby to określić na podstawie średniego domu średno ocieplonego, przy
średnich temperaturach zimą.

Lidka i Janusz
03-12-2007, 07:14
Mamy podobny problem, zakupilismy piec FUTURA S -25 Cichewicza, powierzchnia domu 233 m, Nie możemy osiągnąć wysokiej temperatury w pievcu, najwyższa to 55 stopni otaz stałej temperatury w grzejnikach. Przez chwile grzejniki sa ciepłe, a za chwilę zimne. Instalacja nowa. Dziś wzywamy serwis. Może jakies wasze sugestie?

Kryspin
03-12-2007, 07:25
A co do jego kotła to faktycznie różni producenci podają różne parametry swoich kotłów

Starannie unikają też podawania wielkości zużycia paliwa, tak jakby ciężko
byłoby to określić na podstawie średniego domu średno ocieplonego, przy
średnich temperaturach zimą.

np. Elektromet podaje i w kartach katalogowych i w instrukcji obsługi

Andriu
03-12-2007, 07:27
a może pompa jest za mocna, logiczne jest to, że jeżli będzie za szybko wymieniała wode w instalacji to przechodząc przez piec nie zdąży sie ogrzać. sprawdź czy ta pompa nie ma różnych zakresów pracy, wiem że z pompach Wilo jest możliwośc spowolnienia pracy pompu ja tak robię gdy w lecie grzeje cwu.

zbigmor
03-12-2007, 08:03
a może pompa jest za mocna, logiczne jest to, że jeżli będzie za szybko wymieniała wode w instalacji to przechodząc przez piec nie zdąży sie ogrzać. sprawdź czy ta pompa nie ma różnych zakresów pracy, wiem że z pompach Wilo jest możliwośc spowolnienia pracy pompu ja tak robię gdy w lecie grzeje cwu.

Albo duża ilość wody o niższej temperaturza, albo mniejsza o wyższej. Energia zostaje przekazana taka sama. Różnica może być tylko w stratach przesyłu (i to na niekorzyść wyższej temperatury).
Wniosek z tego taki, że jeśli woda nie zdąży się nagrzać od razu to nie ma to wpływu na nagrzanie pomieszczeń i wcześniej czy później całą się nagrzeje. Ma to ten plus, że gdy piec wygaśnie w układzie będzie dłużej ciepła woda.
To co tu kilka osób sugeruje (za szybka wymiana wody - brak możliwości podniesienia temperatury w piecu) to jest bajka dla przedszkolaków. Jeśli w praktyce tak jest to oznacza to, że piec jest za małej mocy i nie może dogrzać pomieszczeń.

hes
03-12-2007, 08:26
A co do jego kotła to faktycznie różni producenci podają różne parametry swoich kotłów

Starannie unikają też podawania wielkości zużycia paliwa, tak jakby ciężko
byłoby to określić na podstawie średniego domu średno ocieplonego, przy
średnich temperaturach zimą.

np. Elektromet podaje i w kartach katalogowych i w instrukcji obsługi

Tak z ciekawości: jakie podaje to zużycie opału ?

Lidka i Janusz
03-12-2007, 08:56
Mamy podobny problem, zakupilismy piec FUTURA S -25 Cichewicza, powierzchnia domu 233 m, Nie możemy osiągnąć wysokiej temperatury w pievcu, najwyższa to 55 stopni otaz stałej temperatury w grzejnikach. Przez chwile grzejniki sa ciepłe, a za chwilę zimne. Instalacja nowa. Dziś wzywamy serwis. Może jakies wasze sugestie?


Czy w takim razie tez zakupiliśmy piec o zbyt małej mocy?Możecei się wypowiedzieć?

Kryspin
03-12-2007, 09:06
A co do jego kotła to faktycznie różni producenci podają różne parametry swoich kotłów

Starannie unikają też podawania wielkości zużycia paliwa, tak jakby ciężko
byłoby to określić na podstawie średniego domu średno ocieplonego, przy
średnich temperaturach zimą.

np. Elektromet podaje i w kartach katalogowych i w instrukcji obsługi

Tak z ciekawości: jakie podaje to zużycie opału ?

Odopowiednio:
Parametr Jedn. miary 15 kW 25 kW 38 kW
Moc nominalna kW 15 25 38
Zakres regulacji mocy kW 5-20 7-30 12-50
Sprawność % 85,2 ÷ 86,3
Powierzchnia grzejna wymiennika m3 2,0 2,8 4,0
Zużycie paliwa przy mocy nominalnej kg/h ok. 2,5 ok. 4,0 ok. 6,3
Min. zużycie paliwa kg/h ok. 1,0 ok. 1,5 ok. 2,1

A w instrukcji:
http://www.elektromet.com.pl/stuff/instrukcja_kotla.pdf
str. 8, tabela 2 na górze strony

sebo8877
03-12-2007, 09:07
Mamy podobny problem, zakupilismy piec FUTURA S -25 Cichewicza, powierzchnia domu 233 m, Nie możemy osiągnąć wysokiej temperatury w pievcu, najwyższa to 55 stopni otaz stałej temperatury w grzejnikach. Przez chwile grzejniki sa ciepłe, a za chwilę zimne. Instalacja nowa. Dziś wzywamy serwis. Może jakies wasze sugestie?


Czy w takim razie tez zakupiliśmy piec o zbyt małej mocy?Możecei się wypowiedzieć?

A czy te 233m to sa pow uzytkowa czy wliczasz tkaże pom gospodarcze i garażę??

25 Kw wystarczyć winno dla tej powierzchni. Zasada jest nastęująća jego wydajnośc (te 25kW0 uzyska w granicach 80-90 C.
Jeżłei nie mozna uzyskac takiej temp - to wg mnie masz źle ustawione dozownaie paliwa oraz czasy przedmuchu.

Może się zdarzyć że budynek ogrzewany 1-szy sezon - wilgotno - paruje wszystko, wszystko się wygrzewa lub bud o sporym apetycie na ciepło - lub poprostu spartolona instalcja.

Napisz więcej szczegółow.

sebo8877

siwy z gosławic
03-12-2007, 09:43
a ile wody Ci wchodzi do całej instalacji??
Mam instalację grawitacyjną, kocioł starej daty tradycyjny stalowy
dodatkowo jest pompa... bo w lecie grzeję c.w.u.
i potwierdzam... na piecu mam 60 stopni... rozpalone az huczy i gdzy włączę pompę spada do 40 i ni cholery dalej
a grawitacyjnie działa ja złoto

A sprawdz coś takiego jak CO pracuje grawitacyjnie i masz 60stopni na piecu to po dotykaj grzejniki czy są całe ciepłe, do płowy ciepłe czy tylko góra jest ciepła.
Pózniej zrób to samo z pompą.
Obieg z pompą szybciej krąży i dlatego piec przy dużej ilości wody nie nadąża.

Dokładnie tak jest.
Na piecu 90C, grzejniki ciepłe.
Za oknem -20C a w domu +20C
A przy pompie z 90C spada na 60C ale grzejników lepiej nie dotykać bo mimo takiej różnicy temp. na kotle to dopiero są ciepłe.
Proponuję ustawić na kotle 80C i niech to sobie działa grawitacyjnie (zaoszczędzisz na prądzie) Skoro wcześniej to działało to i teraz będzie działać.
No chyba że na grawitacyjnym nie osiągniesz 80C to wtedy masz problem.

Lidka i Janusz
03-12-2007, 10:09
Mamy podobny problem, zakupilismy piec FUTURA S -25 Cichewicza, powierzchnia domu 233 m, Nie możemy osiągnąć wysokiej temperatury w pievcu, najwyższa to 55 stopni otaz stałej temperatury w grzejnikach. Przez chwile grzejniki sa ciepłe, a za chwilę zimne. Instalacja nowa. Dziś wzywamy serwis. Może jakies wasze sugestie?


Czy w takim razie tez zakupiliśmy piec o zbyt małej mocy?Możecei się wypowiedzieć?

A czy te 233m to sa pow uzytkowa czy wliczasz tkaże pom gospodarcze i garażę??

25 Kw wystarczyć winno dla tej powierzchni. Zasada jest nastęująća jego wydajnośc (te 25kW0 uzyska w granicach 80-90 C.
Jeżłei nie mozna uzyskac takiej temp - to wg mnie masz źle ustawione dozownaie paliwa oraz czasy przedmuchu.

Może się zdarzyć że budynek ogrzewany 1-szy sezon - wilgotno - paruje wszystko, wszystko się wygrzewa lub bud o sporym apetycie na ciepło - lub poprostu spartolona instalcja.

Napisz więcej szczegółow.

sebo8877

Dzięki za zaiteresowanie, powierzchnię którą podałam to powierzchnia całkowita, powierznia użytkowa (bez garażu) to 160m. Jeżeli odjąć powierzchnię pom gospodarczych, to pozostanie 150m.Budynek wykończony w tym roku, instalacja obejmuje (co + kominek z płaszczem wodnym + solary), podłogówke na parterze (80 metrów) i łazienka na poddaszu.Na parterze jeden pokój - a w nim grzejnik( który słabo się nagrzewa pomimo kilkakrotnego odpowietrzania).Garaż(19,5 m)- także zamontowany grzejnik. Poddasze to 70m powierzchni użytkowej- grzejniki.Zasobnik na wodę -200l,

hes
03-12-2007, 10:10
Odopowiednio:
Parametr Jedn. miary 15 kW 25 kW 38 kW
Moc nominalna kW 15 25 38
Zakres regulacji mocy kW 5-20 7-30 12-50
Sprawność % 85,2 ÷ 86,3
Powierzchnia grzejna wymiennika m3 2,0 2,8 4,0
Zużycie paliwa przy mocy nominalnej kg/h ok. 2,5 ok. 4,0 ok. 6,3
Min. zużycie paliwa kg/h ok. 1,0 ok. 1,5 ok. 2,1

A w instrukcji:
http://www.elektromet.com.pl/stuff/instrukcja_kotla.pdf
str. 8, tabela 2 na górze strony

Dzięki za te dane. Interesujące... średno np. 3 kg/h w kotle 25 kw to daje
3kg x 24h= 72 kg węgla na dobę ? I ludzie mają jeszcze pretensje, że idzie
im 40 - 50 kg ?

Mam wrażenie, że wiem już, skąd biorą się problemy z tymi kotłami. Po
pierwsze, podawana w katalogach wysoka sprawność ma miejsce tylko
gdzieś na początku eksploatacji, jak blacha ścianek kotła nie jest jeszcze
zasmołowana, no i oczywiście przy najbardziej optymalnych nastawach
(tylko jakie one są ?). Po drugie, w trosce o to zużycie, ludzie starają się
ustawić kociol na możliwie oszczędną pracę. A to, jak widać z tabel, nie
bardzo jest możliwe...

Kryspin
03-12-2007, 12:20
Odopowiednio:
Parametr Jedn. miary 15 kW 25 kW 38 kW
Moc nominalna kW 15 25 38
Zakres regulacji mocy kW 5-20 7-30 12-50
Sprawność % 85,2 ÷ 86,3
Powierzchnia grzejna wymiennika m3 2,0 2,8 4,0
Zużycie paliwa przy mocy nominalnej kg/h ok. 2,5 ok. 4,0 ok. 6,3
Min. zużycie paliwa kg/h ok. 1,0 ok. 1,5 ok. 2,1

A w instrukcji:
http://www.elektromet.com.pl/stuff/instrukcja_kotla.pdf
str. 8, tabela 2 na górze strony

Dzięki za te dane. Interesujące... średno np. 3 kg/h w kotle 25 kw to daje
3kg x 24h= 72 kg węgla na dobę ? I ludzie mają jeszcze pretensje, że idzie
im 40 - 50 kg ?

Mam wrażenie, że wiem już, skąd biorą się problemy z tymi kotłami. Po
pierwsze, podawana w katalogach wysoka sprawność ma miejsce tylko
gdzieś na początku eksploatacji, jak blacha ścianek kotła nie jest jeszcze
zasmołowana, no i oczywiście przy najbardziej optymalnych nastawach
(tylko jakie one są ?). Po drugie, w trosce o to zużycie, ludzie starają się
ustawić kociol na możliwie oszczędną pracę. A to, jak widać z tabel, nie
bardzo jest możliwe...

hes no nie do końca tak jest.. źle to liczysz

jeśli masz zużycie 3kg/h to przy pracy kotła..
kocioł nie pracuje non stop.. a tylko kilka godzin na dobę...

ja mam elektrometa 15 kW
i mogę powiedzieć z doświadczenia że zużycie podawane jest trafione,
w zależności od nastawów piec pracuje np 30 minut a godzinę odpoczywa (podtrzymanie) Nie mam głowić praktycznie 0 regulacji ogrzewaniem i przegrzewam pomieszczenia czyli za dużo spalam
w efekcie piec pracuje około 10 h na dobę, zużywałem około 17 kg na dobę
jak rozbijesz to na 17 kg /10 h masz 1,7 kg /h i zobacz jak to się ma przy parametrze d który u mnie jest 14 i nastawy odpowiadają 3 linii w tabeli.

Gdyby zastosować regulację ogrzewania pracowałby prawdopodbnie około kilku godzin mniej (z moich obserwacji stawiam na jakieś 50%) czyli jakieś 5-6 godzin na dobę a wtedy już masz 6 x 1,7 czyli ok 10 kg dziennie.

Testowałem już wiele ustawień i te dane z tabeli są bardzo trafnie określone.
Jeśli natomiast piec by pracował 24/h to fakrycznie zużycie byłbyna poziomie 41 kg tylko raczej by się zagotowało wszystko dookoła łącznie z domownikami :wink:

NOTO
03-12-2007, 13:30
Na początek: nie czytałem całego wątku .. tylko kilka pierwszych listów.

1. Duża ilość wody to nie wada
2. Energia wytworzona przez piec musi się gdzieś odkładać !!! W przyrodzie nic nie ginie
3. Gdzie jest zainstalowana pompa ? Czy wszystkie grzejniki są tak samo ciepłe.
4. Jak mierzysz temp na kotle ?
5. Ustaw grzenie na piecu na max ... potem sprawdzaj po kolei wszystkie rury.
6. Nie wymieniaj ruru i grzejników jeśli nie ciekną. Przy piecach węglowych to zaleta.
7. Dom masz mocno energochłonny. Te ściany muszą wpierw przyjąć sporo ciepła aby układ się ustabilizował.
8. Grzej przez kilka dni i nie kombinuj zbyt wiele na pieców ... znmiany wykonywać nie częściej niż raz na 1-2 dni . To taki układ co szybciej nie da się regulować.

Będzie dobrze. :)

sebo8877
03-12-2007, 14:04
Mamy podobny problem, zakupilismy piec FUTURA S -25 Cichewicza, powierzchnia domu 233 m, Nie możemy osiągnąć wysokiej temperatury w pievcu, najwyższa to 55 stopni otaz stałej temperatury w grzejnikach. Przez chwile grzejniki sa ciepłe, a za chwilę zimne. Instalacja nowa. Dziś wzywamy serwis. Może jakies wasze sugestie?


Czy w takim razie tez zakupiliśmy piec o zbyt małej mocy?Możecei się wypowiedzieć?

A czy te 233m to sa pow uzytkowa czy wliczasz tkaże pom gospodarcze i garażę??

25 Kw wystarczyć winno dla tej powierzchni. Zasada jest nastęująća jego wydajnośc (te 25kW0 uzyska w granicach 80-90 C.
Jeżłei nie mozna uzyskac takiej temp - to wg mnie masz źle ustawione dozownaie paliwa oraz czasy przedmuchu.

Może się zdarzyć że budynek ogrzewany 1-szy sezon - wilgotno - paruje wszystko, wszystko się wygrzewa lub bud o sporym apetycie na ciepło - lub poprostu spartolona instalcja.

Napisz więcej szczegółow.

sebo8877

Dzięki za zaiteresowanie, powierzchnię którą podałam to powierzchnia całkowita, powierznia użytkowa (bez garażu) to 160m. Jeżeli odjąć powierzchnię pom gospodarczych, to pozostanie 150m.Budynek wykończony w tym roku, instalacja obejmuje (co + kominek z płaszczem wodnym + solary), podłogówke na parterze (80 metrów) i łazienka na poddaszu.Na parterze jeden pokój - a w nim grzejnik( który słabo się nagrzewa pomimo kilkakrotnego odpowietrzania).Garaż(19,5 m)- także zamontowany grzejnik. Poddasze to 70m powierzchni użytkowej- grzejniki.Zasobnik na wodę -200l,

Kocioł jak najbardziej OK
Jeżeli wykończony w tym roku - pójdzie z 50% więcej opałau (rzecz normalna)
Widże bojler 200l - i cała instalacje wspomagającą(kominek i solray)jak to jest ze soba połączone - podejrzewam ze przez bufor??
I tu na bank jest są źle dobrane ustawienia.
podejrzewam że masz priorytet CWU - (bojlerek ma 200L - czyli schodzi trochę czasu) potem dopiero kaloryfery - widze podlogówke czyli mieszcza -zapewne tez cieły powrót?? zatem do grzejnika na piętrze dopływa juz chłodnawa woda.
Kaloryfery powinny miec osobny pion wyposarzony w pompe - spradzic nalezy jaka idzie woda na ten pion ??
Kolejan możliw aprzyczyna - jest to wszystko spięte przez wymiennik - ekogroszek musi chodzić w układzie otwartym ?? - jakiej mocy jest wymiennik - musi miec conajmniej tyle samo co kocioł czyli 25kW
W tym wypadku wydaje mi sioę troszeczke przerost treści nad formą - 3 źródła ciepła połaczone ze soba - w któryms miejscu popelniono bład w myśleniu bądź cos źle ustawiono.
elektroniki zaworów mieszajacych czujników pogodowych i pokojowych masz tam zapewne od groma.
Zdalnie tego nie ustaiwę - to trzeba pomacac i wyczuc - tak więc wniosek jest jeden - wołaj instalatora jeżlei uważasz że coś działa nie tak jak powinno.

Sebo8877