PDA

Zobacz pełną wersję : zamontowałem pół roku temu pompę ciepła IVT-11



KaJot07
01-12-2007, 17:30
Okazało się że zużywa 40 KWprądu na dobę.Jakie mogą być tego przyczyny.dom jest ocieplony.W środku temp.wynosi 21stopni C. Piec pracuje kilkanaście godzin na dobę co z pewnością niejest normalne. Proszę o szybką odpowiedź i radę, co zrobić.

HenoK
01-12-2007, 17:38
Okazało się że zużywa 40 KWprądu na dobę.Jakie mogą być tego przyczyny.dom jest ocieplony.W środku temp.wynosi 21stopni C. Piec pracuje kilkanaście godzin na dobę co z pewnością niejest normalne. Proszę o szybką odpowiedź i radę, co zrobić.
Zajrzyj do wątku :
http://forum.muratordom.pl/post2197027.htm#2197027
Tam z pewnością znajdziesz odpowiedź.
Sam podajesz zbyt mało informacji, aby podać przyczyny takiego zużycia energii elektrycznej. To może być mało (np. dla domu 500 m2), jak u bardzo w przypadku małego domu.

SNCF
01-12-2007, 18:21
...

HenoK
01-12-2007, 19:52
Okazało się że zużywa 40 KWprądu na dobę.Jakie mogą być tego przyczyny.dom jest ocieplony.W środku temp.wynosi 21stopni C. Piec pracuje kilkanaście godzin na dobę co z pewnością niejest normalne. Proszę o szybką odpowiedź i radę, co zrobić.

40kWh? na dobre to w 2taryfie 10zł na dobe
jak duzy dom to dobry wynik przeciez!
Problem w tym, że autor wątku nie pisze jakiej wielkości dom ogrzewa tą pompą ciepła, jak ma rozwiazaną instalację, jak ustawione parametry, itp.
W dodatku pompę ciepła utożsamia z piecem ...

el-ka
01-12-2007, 20:03
Pompa ciepła, choć w zasadzie "bezobsługowa" w początkowym okresie wymaga regulacji i dostosowania krzywej do specyfiki budynku i użytkownika. Oczywiścia sama pompa może być źle dobrana, ale niekoniecznie. Do stwierdzienia tego niezbędny jest serwis. Należy ich wezwać i spytać co oni na to? W razie trudności niezależny ekspert - obawiam się, że na forum nie znajdziesz odpowiedzi.

SNCF
01-12-2007, 20:19
...

el-ka
01-12-2007, 20:26
A co ich żałować - w końcu wzięli kasę, nie po to, żeby inwestor robił doktorat z pompy ciepła. :wink:
Chociaż wiem, jak to jest w życiu, to jednak nie popuszczać za wcześnie!
Pytanie było tak niekonkretne, że raczej nie widać szans, żeby inwestor wszedł w nastawy pompy i byl w stanie je regulować i ocenić. A doradzić na forum w takiej sytuacji to nawet dla fachowca bez obejrzenia domu i pompy jest niemożliwe.Mieszkałam w domu z pompą ciepła i tam przez kilka miesięcy była zabawa, do tego dochodziła regulacja pogodówki - to nie jest wcale takie łatwe.

KaJot07
02-12-2007, 11:14
dzięki za zainteresowanie moim problemem.dom mój ma 200m ogrzewanie podłogowe 7odwiertów po25m ocieplony wełną mineralną 12cm.mieszkamy od półroku i wszystko byłoby ok gdyby nie te rachunki za prąd.nadmienię że gotujemy na gazie,nie mamy zmywarki,żarówki energooszczędne itp.Sąsiad z tej samej ulicy mający urządzenie tej samej firmy płaci rachunki o więcej niż połowę mniejsze

Sasha
02-12-2007, 11:23
Okazało się że zużywa 40 KWprądu na dobę.Jakie mogą być tego przyczyny.dom jest ocieplony.W środku temp.wynosi 21stopni C. Piec pracuje kilkanaście godzin na dobę co z pewnością niejest normalne. Proszę o szybką odpowiedź i radę, co zrobić.

40kWh? na dobre to w 2taryfie 10zł na dobe
jak duzy dom to dobry wynik przeciez!


No faktycznie świetny wynik! ponad 300 PLN / mc kiedy temp. na zew oscyluje wokół +2 stopnie. Ciekawe co będzie zimą? 800 PLN? Przy inwestycji min 40 tys to mierny wynik.

Biorąć pod uwagę koszt inwestycji to taniej grać jest wszystkim - pradem również

androzek
02-12-2007, 11:38
dzięki za zainteresowanie moim problemem.dom mój ma 200m ogrzewanie podłogowe 7odwiertów po25m ocieplony wełną mineralną 12cm.mieszkamy od półroku i wszystko byłoby ok gdyby nie te rachunki za prąd.nadmienię że gotujemy na gazie,nie mamy zmywarki,żarówki energooszczędne itp.Sąsiad z tej samej ulicy mający urządzenie tej samej firmy płaci rachunki o więcej niż połowę mniejsze
Nie wiem dlaczego 7 odwiertów po 25 m chyba trochę płytko.U mnie podłogówka na 223 m,pompa Nibe Fighter 1240 8,5 kW ale 4 odwierty po 60 m.
A co na to serwis???!!!

sSiwy12
02-12-2007, 11:38
Czy piszesz o PC IVT C11?
Jesli tak, to moze byc , ze z jakiś powodów "chodzi" zamontowana grzalka elektryczna (9 kW)- byc moze że DZ jest "mało wydolne" - 175mb kolektora to jakby troche mało aby ogrzać 200m2 + CWU
Chyba wizyta serwisanta nieodzowna.

ProStaś
02-12-2007, 11:45
Ciągle mało danych. Te 200 m. to pow. użytk. czy po podłodze ? A może inaczej kubatura ?
Wentylacja ?
Dom jest wykończony?
Z czego zbudowany i kiedy był wznoszony ? Technologia mokra ?
Masz bufor? Ile jest wody w układzie ?
Co z ustawieniami ? Użytkownicy celowo zamieniają temp. na sterowniku. W nocy cieplej, w dzień chłodniej. Bezwładność systemu spowoduje, że PC włączy się w nocy ( tańsza taryfa ) - no bo ma być cieplej - a w dzień włączać się nie będzie - no bo ma być zimniej. ( oczywiście to duże uproszczenie ).

Jeszcze jedno, mam kilka wycen na pionowe DZ, ale aż 7 odwiertów i to takich płytkich? Jaki masz grunt? Na jakiej głębokości jest woda ? Jak jest płytko OK. Jak głęboko...to gorzej. Ziemia zamarza do 1-1,4m. Te odcinki kolektora pionowego ( 7 razy 1,4=10 m.!!!) powodują spadek jego wydajności w zimie. ( oczywiście nie dotyczy to listopada tego roku ).

Może być tak, że przy mokrym budynku zapotrzebowanie na ciepło będzie 2 lub nawet 3 większe od tego w następnych latach. Więc jak te 300 zł. podzielisz na 2 to chyba nieźle przy 200 m. !!!

Pozdrawiam.

SNCF
02-12-2007, 19:46
...

hydrol
02-12-2007, 21:34
1.odwierty 25 m, bo do 30 m nie wymagają dokumentacji hydrogeologicznej, pozwoleń itd.itp
2.jeden odwiert 25m to ok. 1 kW mocy chłodniczej czyli razem 7 kW to troche mało jak na pompę ciepła 11 kW, chyba że grunt wyjatkowo "mocny" i nawodniony. Jaka jest temperatura parowania?
3.Nic nie mozna powiedzieć o stanie pompy ciepła i prawidłowej pracy jeśli nie znamy parametrów pracy kolektora, instalacji c.o. i temperatury zewnętrznej. Prosze zwrócić uwage jak precyzyjnie opowiadała o tym bonetka we wspomianianym wyżej wątku. Sama doszła co jest źle i juz umie poradzic innym !
4. Koszt roczny ogrzewania i ciepłej wody w takim budynku nie powienien przekroczyć 1500 zł ( 21C dzień, 23 C noc, c.w.u.45 C) w taryfie weekendowej
i do 2000 zł w taryfie zwykłej 2 członowej.
5. Serwis to magiczne słowo, ale rzadko równie magiczne działanie, niestety. To podstawowa wada takich instalacji w Polsce. Nie lubia sie szkolic i z definicji uważaja że wiedzą wszystko. Nieśmiertelne pytanie kabaretowe : Kto to Panu/Pani tak spier..lił ? , nadal często jest ich wizytówką. Takich gonic od drzwi.
6. Warto poczytac instrukcję i poznać możliwości urządzenia. Nikt chyba nie kupuje pralki i nie pierze programem , któy pokazali mu w sklepie. :D
7. IVT ma bardzo archaiczny sterownik ( jednen przedział czasowy na dobę),trudną w percepcji instrukcję, pod tym wzgledem to marny wyrób i przestarzały. Warto jednak wykorzystać i te skromne nad wyraz mozliwości. Trudno tu liczyć na serwis bo czasem trzeba coś przestawić ręcznie

Sasha
02-12-2007, 21:48
No faktycznie świetny wynik! ponad 300 PLN / mc kiedy temp. na zew oscyluje wokół +2 stopnie. Ciekawe co będzie zimą? 800 PLN? Przy inwestycji min 40 tys to mierny wynik.

Biorąć pod uwagę koszt inwestycji to taniej grać jest wszystkim - pradem również

Jeżeli wybierzesz ogrzewanie jakiekolwiek nowoczesne-bezobsługowe zapewniam Cię iż będziesz płacił miesięcznie podobną kwote lub większą za 300mkw podłogi klarysy+CWU
przypomne również, iż przed moim wpisem nieznany był metraż autora wątku

Oczywiście masz rację - ale dlatego właśnie zrezygnowałem z PC na rzecz pelletów (rozwiązanie wymaga obsługi co 2-5 dni ale jest czyste)

Liczyłem koszty we wszystkie strony... i u mnie koszt PC to ponad 55 tys - jeżeli dodam do tego rachunki za PC a te nie są super niskie to mogę przez 25 lat garzać prądem. Niestety buduję z kredytu więc dla mnie ważne jest to, aby rata + opłaty były jak najmniejsze. Dlatego właśnie nie pieję z zachwytu nad PC ponieważ ciężko jest komukolwiek udowodnić że to rozwiązanie ma jakikolwiek sens, bo kiedy dodasz do kosztów PC, bufor ciepła i skoplikowaną instalację koszty szybują w kosmos a na końcu i tak przychodzi spory rachunek.

Edit: Napisałem PC za 55 tys bo właśnie taką wycenę dostałem do wspomnianej wyżej marki - wiem natomiast że są tańsze rozwiązania.

Sasha
02-12-2007, 21:54
1.odwierty 25 m, bo do 30 m nie wymagają dokumentacji hydrogeologicznej, pozwoleń itd.itp
2.jeden odwiert 25m to ok. 1 kW mocy chłodniczej czyli razem 7 kW to troche mało jak na pompę ciepła 11 kW, chyba że grunt wyjatkowo "mocny" i nawodniony. Jaka jest temperatura parowania?
3.Nic nie mozna powiedzieć o stanie pompy ciepła i prawidłowej pracy jeśli nie znamy parametrów pracy kolektora, instalacji c.o. i temperatury zewnętrznej. Prosze zwrócić uwage jak precyzyjnie opowiadała o tym bonetka we wspomianianym wyżej wątku. Sama doszła co jest źle i juz umie poradzic innym !
4. Koszt roczny ogrzewania i ciepłej wody w takim budynku nie powienien przekroczyć 1500 zł ( 21C dzień, 23 C noc, c.w.u.45 C) w taryfie weekendowej
i do 2000 zł w taryfie zwykłej 2 członowej.
5. Serwis to magiczne słowo, ale rzadko równie magiczne działanie, niestety. To podstawowa wada takich instalacji w Polsce. Nie lubia sie szkolic i z definicji uważaja że wiedzą wszystko. Nieśmiertelne pytanie kabaretowe : Kto to Panu/Pani tak spier..lił ? , nadal często jest ich wizytówką. Takich gonic od drzwi.
6. Warto poczytac instrukcję i poznać możliwości urządzenia. Nikt chyba nie kupuje pralki i nie pierze programem , któy pokazali mu w sklepie. :D
7. IVT ma bardzo archaiczny sterownik ( jednen przedział czasowy na dobę),trudną w percepcji instrukcję, pod tym wzgledem to marny wyrób i przestarzały. Warto jednak wykorzystać i te skromne nad wyraz mozliwości. Trudno tu liczyć na serwis bo czasem trzeba coś przestawić ręcznie

Hydrol zagwarantujesz mi takie opłaty roczne w Umowie? Jeżeli tak to kupię tę pompę od Ciebie. Od dawna szukam fachowców którzy się podejmą, ale pod jednym warunkiem - mogę wydać więcej ale chcę płacić poźniej naprawdę mało. Jeżeli jesteś zainteresowany to naprawdę zapraszam na priv.

PS
Nie jest to żadna prowokacja - po prosu nikt nie chce dać gwarancji na to że zakupione cudo będzie działać tak jak to opisałeś.

hydrol
02-12-2007, 22:16
nie sprzedaję pomp :D , ale porządne firmy gwarantuja COP a nawet montuja liczniki ciepła i energii elektrycznej na okres gwarancji. Ja gwarantuje że podane wyniki nie są wyżyłowane i moga byc lepsze , przy lepszek ochronie cieplnej budynku, wentylacji mechanicznej i co tam jeszcze można wymysleć. Choc moim zdaniem przy takich kosztach to już nic innego nie warto :D
Poza tym nmawet najlepsza pompa niczego nie gwarantuje. O wszystkim decyduje jakość poboru i odbioru ciepła. Jak jest dobrze to nie sposób tego zepsuć. W druga strone to nie działa :(

Sasha
02-12-2007, 23:18
O wszystkim decyduje jakość poboru i odbioru ciepła

no, ale za dobór tego wszystkiego odpowiadają firmy które te cuda sprzedają. Bardzo chciałbym mieć takie rachunki za ogrzewanie, ale niestety jak dochodzi się do szczegółów to wszyscy wykręcają się sianem, gruntem (który z przyjemnością poddam badaniom i mówią że nie można określić górnej granicy kosztów.

To co w końcu sprzedają? Urządzenie do grzania wody za 50 tys które, jak się pomylą, zeżre tyle samo prądu co tzw bojler? W takiej sytuacji wolę bojler

Nie mniej jeżeli znajdziecie jaką porządną firmę która da porządną gwarancję na sensowne rachunki to zapraszam na priv

a&zb
02-12-2007, 23:21
7 odwiertów po 25 metrów? Ciekawe jak to wszystko jest połączone?

bonetka
03-12-2007, 23:04
kajot07

Witam serdecznie :)
Proszę się nie bać i wejść do menu PC i podać poszczególne wskażniki od GT1 do GT11. Nic się nie popsuje!!! daję słowo../ str.19 i 20 instrukcji - odczyt temperatury na PC/
Tu są mądrzy ludzie i na pewno pomogą ale muszą coś wiedzieć bez tego nawet nasz "czarodziej od PC " :lol: nie da rady .
Na pewno za mało odwietów :( najlepiej gdyby ich było trochę ponad 200 m razem. Dobrze chociaż , że są jednakowej długosci a nie różnej / duże różnice w głębokości / bo też nie byłoby dobrze / kłopoty w przepływie czynnika/.
Instalację robił jakiś partacz nie mający podstawowej wiedzy skoro nie pomyslał o odwiertach / to on projektuje całą instalację i jest odpowiedzialny za całość / logiczne , że jak jest ich za mało to PC będzie grzała ale COP spadnie na główkę .Teoretycznie można grzać i bez odpowiedniej ilości kolektora tylko tyle , że PC 10,7 KW nie pobiera 2,2 KW / 35stC / tylko pobiera zdecydowanie wiecej i staje się wtedy prawie zwykłym elektrycznym piecem i COP robi się malutkie jak krasnalek bez czapeczki .
Ciekawe kto robił tę instalację na "końcu ulicy" czy ta sama firma lub osoba?
Proszę sprawdzić czy nie włącza się dogrzewacz elektryczny / środkowy przycisk na panelu /.
Proszę sprawdzić czy naczynie rozprężne obwodu solanki jest na poziomie max / czy nie jest mniejsze niz min / i czy pompa solanki nie zatrzymała się lub nie jest nastawiona na zbyt niską prędkość / tzn. czy rzeczywiście krąży ta solanka z tych wszystkich nitek kolektora ( będzie to trudne bo nitki powinny byc zaizolowane [ocieplone])/.
Proszę jeszcze sprawdzić czy na panelu nie pali się 1 przycisk po lewej stronie / symbol dzwonka /.
Dobrze byłoby jeszcze sprawdzić wziernik / tam jest czynnik chłodniczy / - powinien mieć w okienku kolor zielony jesli jest zółty to źle . To może być trudne bo ten wziernik jest w środku PC i trzeba najpierw odkręcić górę a póżniej zdjać osłone boczną.
Prosze zajrzeć do szafki gdzie są rozdzielacze i zobaczyć / dotknać reką / czy taka temperatura jak wchodzi dociera do wszystkich obwodów podłogówki , czy przepływy są otwarte /. Bo może część jest zamkniętych i dlatego grzeje , że dostaje sygnał że powinna dostarczać ciepło. / czy są regulatory pokojowe ? /
Skoro PC chodzi prawie cały czas to powinno być zdecydowanie cieplej niz 21 stC.
Jeśli się odczyta te GT i załatwi resztę ....stwierdzi , że jest ok! to niestety trzeba będzie "dorobić " kolektora.
Szkoda, że nie można machnąć czarodziejską różczką tylko trzeba ponosić dodatkowy koszt / odwiert / i robić degradację otoczenia / kopanie żeby go wprowadzić pod fundamentem / a przynajmniej pod strefa przemarzania /, wpięcie do PC /
Odwagi !!!! :D
Prosze się nie załamywać tylko "do przodu ". :D
Pozdrawiam i proszę DZIAŁAĆ.

Sasha
03-12-2007, 23:55
Odwagi !!!! :D
Prosze się nie załamywać tylko "do przodu ". :D
Pozdrawiam i proszę DZIAŁAĆ.

Dobra rada ! Ja też bym potrzebował odwagi przed rachunkami przed zimą - oby w tym roku była taka jak w poprzednim :) - ale juz następna powinna być sroga i śnieżna :)

hydrol
04-12-2007, 05:59
Bonetko ! jesteś najlepszym doradcą IVT :D :D :D :D jestem zachwycony odpowiedzią :D :D :D :D - gdyby autoryzowani dostawcy mieli taka wiedzę to by nie kaleczyli takiej wspaniałej techniki :evil:

bonetka
04-12-2007, 14:19
hydrolku
takie słowa od Ciebie :D :D
jest mi bardzo miło :D :D :oops:
Ja naprawdę starałam się uzyskać maksimum wiadomości przed budową ale w momencie wybrania firmy odpuściłam bo wydawało mi się , że wtrącanie się i patrzenie im na ręce jest nieeleganckie i to "oni " wiedzą lepiej.
Kajot07 przecież nie robił wszystkiego sam tylko wziął firmę polecaną przez IVT i to oni powinni wszystkiego dopilnować i nawet jeśli nie robili sami odwiertów / zazwyczaj nie robią chyba , że poziome ( brak odpowiedniego sprzętu) to powinni zrobić projekt i nadzorować pracę / odległości, głębokość, przekrój rur, z czego , jak wprowadzona do budynku , gdzie , miejsce postawienia PC ,żeby zmieściła się nadbudowa / i od razu zaznaczyć że potrzebne jest tyle i tyle kolektora bo jak nie , to oni się nie podejmują robienia takiej instalacji bo instalacja nie będzie wydolna i r-ki za prąd wysokie a oni robią tylko "super" instalacje a nie buble.
To trochę też nasza inwestorów wina :cry: bo.........jak coś jest żle to staramy się wszystko załatwiać w białych rękawiczkach , elegancko, żeby nie urazić , kulturalnie , grzecznie . Boimy się żeby pan fachowiec nie miał nieprzyjemnosći z naszego powodu bo a nóż zabiorą mu licencję /na "zabijanie " nas finansowo ( to tylko do tych " niegrzecznych").
I takie są EFEKTY.
Może gdyby eliminować ich z rynku byłoby inaczej.
To nie jest tak , że jak człowiek ma pieniądze to już jest high life.
Będzie tak , jak będzie miał szczęście i trafi na dobrych fachowców którzy nie będą uważali swojej pracy za zło konieczne tylko za wspólne dzieło stanowiące obiekt dumy nie tylko inwestora ale i wykonawcy.
Wybieramy renomowane firmy nie firmy " krzak" , płacimy im kolosalne pieniądze i co ...........
Chcę tylko jeszcze powiedzieć , że na tym cierpią Ci dobrzy fachowcy ... są tacy ...ale jak do nich trafić?
Pozdrawiam ale .........nie pękajmy ! czasami można coś poprawić tylko szkoda dodatkowych nerwów i kosztów .
Głowa do góry ....jutro będzie nowy dzień i może "lepszy "dzień czego wszystkim "foremeczkom" życzę , może Św. Miikołaj pomoże i od dziś będzie już OK!!!!!!! :D :D :D

a&zb
09-12-2007, 17:06
dzięki za zainteresowanie moim problemem.dom mój ma 200m ogrzewanie podłogowe 7odwiertów po25m ocieplony wełną mineralną 12cm.mieszkamy od półroku i wszystko byłoby ok gdyby nie te rachunki za prąd.nadmienię że gotujemy na gazie,nie mamy zmywarki,żarówki energooszczędne itp.Sąsiad z tej samej ulicy mający urządzenie tej samej firmy płaci rachunki o więcej niż połowę mniejsze

Nasz kolega w potrzebie gdzieś zniknął. Nawet nie wiadomo czy przeczytał instrukcję obsługi.

Lili Lili
10-12-2007, 10:09
No to też w kwestii pompy IVT. Mam pewien problem. Problem występuje przy dużym poborze ciepłej wody (np. nalanie pełnej wanny), gdy w zasobniku woda osiąga niską temperaturę. Pompa wyłącza się podczas gdy woda w zasobniku jest niedogrzana. Wyświetlacz pokazuje zadaną temperaturę 47 st., wskazuje grzanie do 50 st. Przy wskazanych 50 st. pompa się wyłącza pokazując komunikat „Brak zapotrzebowania na ciepło”. Tymczasem woda w zasobniku jest ledwo letnia, ma temperaturę ok. 30 st. i nie jest dłużej grzana. Dopiero przy drugim załączeniu się pompy temperatura osiąga wartość zadaną. W takiej sytuacji oczekiwanie na pełne zagrzanie wody w zasobniku trwa około 45 minut. Serwis twierdzi, że jest to normalne. Macie też takie doświadczenia? Liczę na Bonetkę
:D

szejens
10-12-2007, 10:37
No to też w kwestii pompy IVT. Mam pewien problem. Problem występuje przy dużym poborze ciepłej wody (np. nalanie pełnej wanny), gdy w zasobniku woda osiąga niską temperaturę. Pompa wyłącza się podczas gdy woda w zasobniku jest niedogrzana. Wyświetlacz pokazuje zadaną temperaturę 47 st., wskazuje grzanie do 50 st. Przy wskazanych 50 st. pompa się wyłącza pokazując komunikat „Brak zapotrzebowania na ciepło”. Tymczasem woda w zasobniku jest ledwo letnia, ma temperaturę ok. 30 st. i nie jest dłużej grzana. Dopiero przy drugim załączeniu się pompy temperatura osiąga wartość zadaną. W takiej sytuacji oczekiwanie na pełne zagrzanie wody w zasobniku trwa około 45 minut. Serwis twierdzi, że jest to normalne. Macie też takie doświadczenia? Liczę na Bonetkę
:D

Pytałem o to co prawda w Buderusie ale to nie ma większego znaczenia bo to ta sama pompa. Wynika to z tego ze grzanie wody w tej pompie odbywa sie przez oddawanie ciepła z płaszcza zewnętrznego do zbiornika cwu. Pompa grzeje wodę w płaszczu do zadanej temp i potem staje i czeka aż temp. w płaszczu spadnie (podobno o 5 st C) i znów sie załacza, bo nie ma sensu pracować podczas gdy następuje wyrównywanie temp. miedzy płaszczem a zbiornikiem C.U.W. Ten typ tak ma, nie zakamienia sie jak Viessmann ale 45 min to wartość katalogowa grzania wody w zasobniku.

a&zb
10-12-2007, 22:48
No to też w kwestii pompy IVT. Mam pewien problem. Problem występuje przy dużym poborze ciepłej wody (np. nalanie pełnej wanny), gdy w zasobniku woda osiąga niską temperaturę. Pompa wyłącza się podczas gdy woda w zasobniku jest niedogrzana. Wyświetlacz pokazuje zadaną temperaturę 47 st., wskazuje grzanie do 50 st. Przy wskazanych 50 st. pompa się wyłącza pokazując komunikat „Brak zapotrzebowania na ciepło”. Tymczasem woda w zasobniku jest ledwo letnia, ma temperaturę ok. 30 st. i nie jest dłużej grzana. Dopiero przy drugim załączeniu się pompy temperatura osiąga wartość zadaną. W takiej sytuacji oczekiwanie na pełne zagrzanie wody w zasobniku trwa około 45 minut. Serwis twierdzi, że jest to normalne. Macie też takie doświadczenia? Liczę na Bonetkę
:D

To wygląda nie tyle na wadę pompy co na wybór zbyt małego zasobnika w stosunku do potrzeb. Instrukcję dopiero będę zgłębiał, ale nie da się tego załatwić przez uruchomienie grzałki? - oczywiście zakładając że takie zwiększone zapotrzebowanie na cwu występuje względnie rzadko?

bonetka
11-12-2007, 07:18
a&zb

można to tak załatwić i Lila :D tak robi . Ustawia przed kąpiela 54*C i jest ok!/ tzn. nie wystepuje to zjawisko wyłączania spreżarki /.
Dobrze, że do 55*C grzeje sama PC a od 55-65*C podgrzewacz.
Wszystko byłoby może trochę inaczej gdyby rozkład sił w dwupłaszczowym był inny. Duży ogrzewa mały a nie mały / pojemnosciowo/ ogrzewa duży wtedy ta woda też chyba odrobinę szybciej stygnie. Co innego mieć grubą kołderkę a co innego sam materiał. Inna sprawa to zasobnik / jego wielkość / .
Ale przeważnie w PC są takie. Można dokupić sobie dodatkowy.
Widzę nowego posiadacza IVT - WITAMY :D
Urzadzenie nie jest złe ale ma do d.....peńki funkcje zegara. Chyba , że Ktoś z niego wcale nie korzysta . Wtedy jest ok!
Proszę poczytać posty "pompa ciepła spostrzeżenia i uwagi" i nawet nie trzeba cofać się bardzo do tyłu od ostatnich stron.
Pozdrawiam

Lili Lili
12-12-2007, 17:26
a&zb
Urzadzenie nie jest złe ale ma do d.....peńki funkcje zegara. Chyba , że Ktoś z niego wcale nie korzysta . Wtedy jest ok!
Pozdrawiam
Tak, tak. Z tym zegarem to do d..y. Mam wrażenie, że IVT to takie mało inteligentne rozwiązanie. Nie da się zaprogramować np. czasowo, że grzeje mniej jak nas nie ma w domu. Albo to ustawienie temperatury dla CWU, nie musiałąbym przestawiać ręcznie. Mam jeszcze jedno spostrzeżenie: jak już sobie komputer wyliczy, że ma grzać do jakiejś temperatury, to grzeje zawzięcie, mimo że ja w międzyczasie napaliłam ostro w kominku. W ogóle sobie nie przelicza. Pomaga dopiero wyłączenie "z hebla", bezpiecznikiem. Po ponownym włączeniu pompa nie ma już potrzeby grzania. Dziwne, prawda?

SNCF
12-12-2007, 18:08
...

bonetka
12-12-2007, 19:10
SNICF :D

zdradź proszę co to za PC ....bo mi trochę zazdość :D / czy przyczepiłeś do PC czerwoną wstążeczkę od uroków ?, czarownicą nie jestem ale... wiadomo :D - zartuje nawet gdybym była to za duża odległość ....chyba? :lol: /
Nie bój się ? ....chyba , że już tak podpadłam ....ale nie tylko ja jestem ciekawska. Proszę........ :)
U Ciebie jest tak zwany "miękki start i lądowanie" i wszystko super ustawione - cykle pracy itd.


Lilusiu :D

a czy masz regulatory pokojowe ? bo jak nie to skąd PC ma wiedzieć , że kominek pracuje . Jesli ma tylko pogodówkę a nie ma "pokojówki" to reaguje tylko na temp. zewnetrzną.
Jak masz czujniki w pokojach to rzeczywiście "głupie" urządzenie. No i co zrobimy?
Może jakaś delegacja do Producenta?. Ja mam nawet w Szwecji koleżankę ze studiów ......, może inne pomysły ? jakie? czy pozostaje tylko pasek i w d...kę .

Pozdrawiam Was serdecznie. :lol:

Co by było gdybyśmy poprosiły studentów 5 roku o zrobienie inteligentnego sterownika i wpięły go do PC. Tylko jakiego wydziału ? politechnika to na pewno ale jaki wydział ? ....pomysły ? / to z przymróżeniem oka ? ale ....może nie do końca , chłopcy by się nauczyli ....a może praca magisterska " IVT
nowy sterownik XXII wieku / .......a my byśmy były zadowolone ...... :lol: :lol:

Mam jeszcze pytanie:
Powiedzmy, że chcę sprzedać tę PC i kupić nową lepszą > Czy to straszna rujnacja ? / wyjęcie jednej a wpięcie drugiej .
Za ile można ją sprzedać? i Kto by ją kupił? ........

SNCF
12-12-2007, 19:37
...

bonetka
12-12-2007, 19:47
Dziękuję bardzo :D :D

Róznie o niej mówiono a tu proszę nie dość , że ładna to jeszcze oszczędna , mądra i poukładana. Chyba tylko droższa od IVT. Ale ja wtedy nie patrzyłam na cenę - miała być " dobra" i co ?
mogę tylko w ramach kary zrezygnować z czekolady do końca życia !!!
Ciekawe co myślicie o końcu mojego postu ...to hipotetycznie......

SNCF
12-12-2007, 20:32
...

bonetka
12-12-2007, 20:49
ooooo?????

u Ciebie dodatkowo ; wężownica do solara, / czyli dodatkowo masz jeszcze solary / 24tys.
Ładna Vitocal 242-G a ta nadbudowa bardzo elegancka. I zbiornik wbudowany na cwu -250 litrów !!!!
U mnie na wyposażeniu / w środku PC jest zawór 3 drogowy , zasobnik wody / czyli "goła" PC wtedy ... / ta to 2 zima / -26 tys.!!!!
Dodatkowo trzeba było też pompkę do obiegu / Pan pożałował i wszystko zrobił na jednej mimo, że jest podłogówka i są grzejniki , druga do ciepłej wody (malutka) - cała "nadbudowa " miedź 3.500 pln /robocizna/
gdzie byłeś jak szukałam? :( , dlaczego nie doradzałeś ? :(
Wiesz , że żartuję :D
Sama wybrałam i mogę mieć pretensje tylko do SIEBIE :cry: :oops: / a jak boli ..../

Wydaje mi się , że jak ja wybierałam nie było jeszcze takiej gdzie zasobnik jest
wbudowany do środka PC były tylko same PC a zasobnik trzeba było dodatkowo stawić .
Czy menu tylko po niemiecku czy sa różne wersje językowe ?...te pokretła z prawej strony mogłyby być bardziej lux ( designe ciut lepszy , nie pastik ( tak wyglada) , wiem czepiam się ... to nie jest ważne .

SNCF
12-12-2007, 21:52
...

bonetka
12-12-2007, 22:02
czyli masz dom pasywny z wentylacją wymuszoną i dodatkowo solary.
Dom XXII wieku.
Co to znaczy sterownik CD70? .....nie chce tego znalęść.... czy to znaczy , że można WYBRAĆ sobie sterownik w zależności od potrzeb ?

SNCF
12-12-2007, 22:08
...

bonetka
12-12-2007, 22:19
ja PC mam na wsi i nie wyobrażałam sobie nie otwierać okien / bo ja romantyczka i słowiki i skowronki i plączący się kot/ drzwi balkonowe / i dlatego mam grawitacyjną . W mieście nie zastanawiałbym się nawet sekundy i zrobiła mechaniczną . Oczywiście CICHĄ / jestem wrażliwa na hałas /.
Napisz jeśli mogę prosić o tym sterowniku.

SNCF
12-12-2007, 22:22
...

bonetka
12-12-2007, 22:27
teoretycznie to, że wpadające powietrze nie jest tak swieże jak to w środku bo nie ma filtrów i zaburza to które juz jest / np. temperaturą /.
Traci wtedy trochę sens mechaniczna jak będziemy zachowywać "warunki " jak dla garwitacyjnej .
Poza tym w świdomości ludzi są hotele ......tam jest mechaniczna ....i NIE-OTWIERALNE okna!!!! i dlatego....../ to w skrócie myślowym /

Przeczytałam Twoją odpowiedź dla "bogusławka"

P.S. a w kominach od grawitacyjnej ptasie kupki, pióra i inne żyjątka,zacinający deszczyk itd itd to sterylność japońskiej krzemówki tak???


teoretycznie masz rację!!!!! ale nie zawsze!!!!!!! bo jest różna budowa kominków wentylacyjnych / częsci wychodzących ponad dach /.( creaton )
U mnie nie ma mowy , żeby dostało się cokolwiek ......... a i ptaki dobrze wychowane ! :lol: .....nawet nie siadają na dachówkę / może taki dach / (dwuspadowy im nie odpowiada) [ z zewnątrz wiejska chatka } poza tym tyle terenu dookoła .......

sSiwy12
13-12-2007, 06:38
Małe sprostowanie.
Nie można porównać wentylacji mechanicznej "wielkogabarytowej" w hotelu z "małą w domu jednorodzinnym". To są dwie różne bajki :lol:
Przy czym, w duzych obiektach najczęściej wentylacja mechaniczna jest połaczona z klimatyzacją i (lub) z ogrzewaniem.
Nie jest również prawdziwe, że w wentylacji machanicznej nie wolno (lub nie jest wskazane) otwieranie okien.
Podstawowa zaleta wentylacji mechanicznej to to, że działa zawsze, ale to my mamy wpływ na jej parametry.

Pozdrawiam

bonetka
13-12-2007, 07:25
Masz 100 % - wą rację !!!!.

to "nie otwieranie okien" to takie "usprawiedliwienie" 8) dla tych co nie mają :( :cry:

Mechaniczna działa ....zawsze.... jak jest PRĄD!!!!!!

Serdecznie pozdrawiam .

sSiwy12
13-12-2007, 08:10
Mechaniczna działa ....zawsze.... jak jest PRĄD!!!!!!

Tyż prawda! Ale jak nie ma prądu, to nie ma nic - a powietrze - i owszem :o , jak otworzysz okno :lol:

Ps. To z czystej przekory :D

Lili Lili
13-12-2007, 08:48
Lilusiu :D

a czy masz regulatory pokojowe ? bo jak nie to skąd PC ma wiedzieć , że kominek pracuje . Jesli ma tylko pogodówkę a nie ma "pokojówki" to reaguje tylko na temp. zewnetrzną.
Jak masz czujniki w pokojach to rzeczywiście "głupie" urządzenie.

Mam jeden czujnik wewnątrz, spodziewam się, że powinien reagować na wzrost temperatury w domu. Bonetka Tak z ciekawości: kto Ci sprzedał to IVT?

A jeszcze jedno: mam też reku, nie żyję z zamkniętymi oknami :D

bonetka
13-12-2007, 09:29
Lila

Jedynym dystrybutorem na Polskę jest Gdańsk. Więc nawet jak się robi u regionalnego "specjalisty" / ja w O. / to i tak jest brana z Gdańska.
W ubiegłym roku sprzedali około 300 w tym około 360 szt. Wszyscy są ZADOWOLENI :o :
I co Ty na to?
Podobnież szwedzi mają już nową PC ale / na ich stronie nic nie ma ani w nowościach ani gdzie indziej / zanim wypuszczą na rynek musi to trochę potrwać. No dobrze ale co z nami?
My powinniśmy mieć mozliwość albo wymiany sterownika albo dopięcia jakiegoś układu , żeby było ok!

W/g mojego "specjalisty" czujnik pokojowy wpływa na tem. podawaną przez PC ale w klikunastu % / niewielkim stopniu / i .......dlatego go nie zamontował bo po co? .... ale się mnie nie pytał czy chcę
czy nie.

Cieszę się , że masz wentylację mechaniczną i dodatkowo z rekuperatorem ..... zrobiłaś wszystko tak jak potrzeba na dzisiejsze czasy / najlepsze rozwiazania /
i rozumiem , że..... "taka " PC maksymalnie Cię denerwuje :evil:

Czy mogę pożartować:?....gdybym miała mechaniczną to bym zaoszczędziła na otwieralnych oknach ( niektórych ) / zaponiałam jak się nazywają [ jest okno ale się nie otwiera ....... i cała ściana szklana ....] / oczywiście na parterze ...... ... wychodziłabym z założenia .... można otworzyć... ale po co ? .........powietrze w środku mam świeże to po co ?.......:D :lol:

Lili Lili
13-12-2007, 11:45
Lila

Jedynym dystrybutorem na Polskę jest Gdańsk. Więc nawet jak się robi u regionalnego "specjalisty" / ja w Olsztynie / to i tak jest brana z Gdańska.
W ubiegłym roku sprzedali około 300 w tym około 360 szt. Wszyscy są ZADOWOLENI :o :
I co Ty na to? Ten regionalny "specjalista" też jest ważny. Właśnie czy zamontuje ten czujnik pokojowy i w jakim miejscu, co wymiśli z pompkami obiegowymi itp. Tak jak z pompą tak i ze "specjalistą": nie jestem zachwycona.


Czy mogę pożartować:?....gdybym miała mechaniczną to bym zaoszczędziła na otwieralnych oknach ( niektórych ) / zaponiałam jak się nazywają [ jest okno ale się nie otwiera ....... i cała ściana szklana ....] / oczywiście na parterze ...... ... wychodziłabym z założenia .... można otworzyć... ale po co ? .........powietrze w środku mam świeże to po co ?.......:D :lol:
Ta szklana ściana to panorama :D Otwierałabyś, żeby wyjść sobie "szeroko" do ogrodu. Reku nie musi chodzić cały czas. Myślę, że w lecie przy otwartych oknach nie będę włączać. Chyba, że w straszny upał, żeby nie wpuszczać gorąca przez okna tylko schłodzone powietrze z reku.

bonetka
13-12-2007, 12:21
Lila

To są ich partnerzy handlowi inaczej nazywani przedstawicielami. Zakładają oni ich urządzenia / właściwie urządzenia którymi handlują [IVT] / i są przez nich szkoleni . Jeżeli ich POLECAJĄ to chyba powinni brać za nich jakąś odpowiedzialność.....bo gdyby nie polecali to nikt by nie miał do nich żadnych pretensji a może wręcz przeciwnie dobry hydraulik zrobiłby to lepiej niż oni.
Teoretycznie "specjaliści" powinni to robić w/g receptury tego czyje jest to urządzenie . Jak jest mądry , przetransponuje to ...weźmie co najlepsze i zamontuje dodając swoje pomysły i może być ok!
Standardowo w PC IVT jest ten jeden czujnik wewnętrzny , więc u Ciebie zamontował zgodnie z zaleceniem . Mógłby zrobić i 3 ale jak by to wpiął ...można wpiąć tylko jeden i dlatego JEST tylko jeden i powinien być zamontowany w centralnym / reprezentatywnym , odpowiednim / miejscu. Widzisz w instrukcji jest napisane , że on wpływa ...więc myślisz , że wpływa 90-100% . A tu 20% .
Skoro u Ciebie nie wpływa więc mój miał rację ... / przynajmniej w tym /..Oni uważają , że do nich należy tylko PC i nic poza tym a więc podłączenie już nie . Chociaż chyba nie sprzedają mebla tylko urządzenie które dopiero po dobrym zamontowaniu może przynosić EFEKT. Kupujemy je nie dlatego , że ładnie wygląda ale właśnie dla efektu jaki ma przynosić.
Pozdrawiam .

bonetka
28-12-2007, 09:51
Lili Lili
Przeglądałam dzisiaj instr.mojej PC /chciałam ustawić histerezę/. Są 2 wskaźniki regulacji GT5 czujnika pokojowego:
1. na czujniku temperatury w pomieszczeniu w którym znajduje się czujnik.
Podaje temp..zadana i aktualną
2. na PC . właśnie w tym menu / nazywa się ustawienie tem. ust. wpływu
czujnika pokojowego 1.11/ można ustawić ten wpływ. Jeśli wybierze się
większa wartość to będzie miał większy wpływ na ustawienia PC .
Oczywiście on - tylko- dostraja krzywą grzewczą.
W związku z tym nie jest prawdą , że GT5 nie ma wpływu / fabrycznie powinien mieć /. Chyba , że mimo ustawienia wysokiej wartości "on" oddziałuje w niewielkim zakresie / mam nadzieję , że masz go dobrze ustawiony bo jeśli na małą wartość i w złym miejscu ewentualnie krzywa i przesunięcie jest źle ustawione to nic dziwnego , że nie działa tak jak działać powinien /.
Ja go nie mam więc nie wiem. Informację, że działa w małym zakresie dostałam od mojego P.F.
Gdybyś kiedyś znalazła chwilkę czasu i zechciała napisać czy to w menu PC to jest podziałka i jaka /jej zakres ;1-10 czy inaczej ( logiczne 1-100% , ale to i tak zależy od fabryki bo 80% w naszym rozumieniu to może być 80% ale części 50 % ustawionej przez fabrykę )/ byłabym wdzięczna i moja ciekawość zostałaby zaspokojona.
Pozdrawiam serdecznie

Lili nie wiedziałam jak do Ciebie dotrzeć , może na tamten wątek nie wchodzisz.Podjęłam jeszcze jedną próbę. Jak się nie uda to trudno.
Za natarczywość przepraszam.

Lili Lili
28-12-2007, 10:19
Cześć Bonetka, coś mnie forum nie powiadamiało o odpowiedziach w topicach. Sprawdzę dziś co tam mam. Na czujniku chyba nic, bo to wygląda jak pudełko zapałek z czerwonym czujniczkiem, nie widzę możliwości jakby tam co poustawiać. Ale w menu PC jest ta zakładka z wartościami 1-10 i mam ustawioną dosyć małą wartość, bo wydawało mi się, że tak jest dobrze :-) znaczy, że nie będzie mocno grzać. A wygląda na to, że powinnam ustawić wysoką wartość, bo grzeję sobie kominkiem i mam dobrze ocieplony dom. Napiszę jak sprawdzę.

bonetka
28-12-2007, 11:34
Lili Lili

dziękuję, że się odezwałaś .
Lila to jest jeszcze trochę inaczej. W pomieszczeniu masz tylko to pudełeczko ale w menu PC masz wskażnik -TEMPERATURA POKOJOWA/ 1.10 jest pod ogrzewaniem ale można też z użytkownik 2 Menu / i tam jest podziałka od 10*C do 30*C i tam ustawiasz to czego nie możesz na pudełeczku / początkowo myślałam , że to jest na czujniku na ścianie a nie na PC/
A druga sprawa to ten wpływ ze skalą od 1 do 10 / 1.11 / i tam im więcej tym większy wpływ.

bonetka
06-01-2008, 12:39
Lili Lili

Witaj. Znalazłam coś ciekawego.


Ustawienie histerezy dla ciepłej wody użytkowej.
Wartość histerezy mówi o przedziale temperatury
pomiędzy właczeniem lub wyłączeniem grzania c.w.u. w
stosunku do temperatury aktualnie odczytywanej przez
czujnik T3 (GT3). Oznacza to, że przy ustawionej
temperaturze c.w.u. +45°C (poziom 2.3 Menu
Serwisowego) i histerezie 5 temperatura wyłączenia
grzania c.w.u. wynosić będzie +47.5°C, natomiast
temperatura włączeniowa wynosić będzie +42.5°C.
Niższa wartość histerezy daje krótsze przerwy pomiędzy
włączaniem i wyłączaniem grzania c.w.u., wyższa
wartość przerwy dłuższe
Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie i życzę samych radości w Nowym Roku. :)

Poprawiłam trochę ten post. Wydawało mi się , że ma to wpływ na wyłączanie się PC / grzanie dopiero za drugim razem / ale po przemyśleniu stwierdziłam , że to akurat nie ma wpływu. Oczywiście histereza powinna być ani nie za duża / o więcej stopni trzeba podgrzać / ani nie za mała / piłuje się sprężarkę i PC musi się włączać w krótkich odstępach czasowych.
Ciekawe ile można ustawić ..50*C ? aby grzała jednym ciągiem .
Czy zaobserwowałaś takie zjawisko, że przy dużym ubytku wody PC grzeje cwu tylko 30 minut bez względu na to czy woda jest nagrzana do ustawionej tepmp. póżniej PC załącza co na 20 min. i dopiero powraca do dogrzania tej cwu?

a&zb
06-01-2008, 20:53
Dodam że instrukcja odradza skracanie nastawu histerezy poniżej 4°C, z dość oczywistych chyba przyczyn.

bonetka
06-01-2008, 23:01
A&zb

Na pewno nie jest to / mała różnica histerezy / " oszczędne " bo załączanie powinno być jak najrzadsze , żeby PC nie włączała się za często .
Ale jest taka możliwość i tylko o to mi chodziło .
Poza tym z tego widać , że Lila ma ustawione nie na 4 ale na 6 .
Ciekawe jaka tam jest podziałka.?

Chyba masz instrukcję obsługi serwisanta.? Ja swojej nie mam bo nie oddał jej Pan fachowiec. / właściwie po co mu ona ?/ .
Czy zgadzasz się odnośnie odpowiedzi na Twoje pytanie w wątku o PC ? mam rację czy nie?
Pozdrawiam.

a&zb
07-01-2008, 00:36
A&zb

Na pewno nie jest to / mała różnica histerezy / " oszczędne " bo załączanie powinno być jak najrzadsze , żeby PC nie włączała się za często .
Ale jest taka możliwość i tylko o to mi chodziło .
Poza tym z tego widać , że Lila ma ustawione nie na 4 ale na 6 .
Ciekawe jaka tam jest podziałka.?

Chyba masz instrukcję obsługi serwisanta.? Ja swojej nie mam bo nie oddał jej Pan fachowiec. / właściwie po co mu ona ?/ .
Czy zgadzasz się odnośnie odpowiedzi na Twoje pytanie w wątku o PC ? mam rację czy nie?
Pozdrawiam.

- co więcej jeśli PC będzie się co chwila przełączała na podgrzewanie CWU, to może uznać że nie daje rady podgrzać CO i włączy grzałkę
- najlepiej jakby Lili sama sprawdziła jak ma ustawione, podziałka jest co 0,1 st.C.
- instrukcję mam i zawiera ona rozdział "dla instalatora", str 39-67, którego nie ma w pdf zamieszczonym na stronie Sunenergy

dejna
07-01-2008, 01:40
dzięki za zainteresowanie moim problemem.dom mój ma 200m ogrzewanie podłogowe 7odwiertów po25m ocieplony wełną mineralną 12cm.mieszkamy od półroku i wszystko byłoby ok gdyby nie te rachunki za prąd.nadmienię że gotujemy na gazie,nie mamy zmywarki,żarówki energooszczędne itp.Sąsiad z tej samej ulicy mający urządzenie tej samej firmy płaci rachunki o więcej niż połowę mniejsze

Słuchaj, bo sąsiad też dał się nabrać na pompę ciepła, a płaci o połowę mniej, bo pali w kominku lub w kozie i ściemnia, bo mu głupio, że tyle wydał :-)

Taka prawda...

d.

bonetka
07-01-2008, 08:37
A&zb napisał:


- co więcej jeśli PC będzie się co chwila przełączała na podgrzewanie CWU, to może uznać że nie daje rady podgrzać CO i włączy grzałkę
- najlepiej jakby Lili sama sprawdziła jak ma ustawione, podziałka jest co 0,1 st.C.
- instrukcję mam i zawiera ona rozdział "dla instalatora", str 39-67, którego nie ma w pdf zamieszczonym na stronie Sunenergy
Lili napisała:

Wyświetlacz pokazuje zadaną temperaturę 47 st., wskazuje grzanie do 50 st. Przy wskazanych 50 st. pompa się wyłącza

z tego widać , że na 6 /50-47=3 +3 w drugą stronę (dół)./
Po co aż taka co 0,1 podziałka?
Jak myślisz jaka wartość histerezy byłby najbardziej ekonomiczna patrząc z
różnych punktów widzenia?
Jak fabrycznie jest na 4 tzn że IVT poleca 4.?
Ciekawe, jak się nie pobiera za dużo wody tylko średnio / środek dnia / o ile *C stygnie np. w ciągu 2 godz.?
Długa ta instrukcja .Tyle stron. Ja znalazłam jakąś w necie i dotyczy dużych PC serii D i E.
Ciekawa też jestem jak oceniasz funkcje sterownika, czy masz czujnik GT5, jeśli tak , na ile ustawiony i czy jesteś z niego zadowolony we wszystkich aspektach tego słowa ?

a&zb
07-01-2008, 23:38
>bonetka

Pewnie 6 ale aby się upewnić najlepiej zaobserwować przy jakiej temperaturze pompa ponownie włącza grzanie cwu

Podziałka lepsza zbyt dokładna niż za mało dokładna, tu pewnie wystarczyłoby co 0,5 stopnia.

Trudno powiedzieć czy tyle poleca, zaleca nie mniej niż 4. Ja bym ustawił największą wartość nie powodującą dyskomfortu. Woda podgrzewająca zbiornik cwu wraca do wymiennika, więc w przypadku braku zużycia energia się nie marnuje całkowicie - tylko tyle ile ucieknie przez izolację zbiornika i przez instalację cwu, która też powinna być izolowana. Znając ustawienie histerezy dowiesz się o ile stygnie odmierzając czas od wyłączenia do ponownego właczenia obiegu grzania cwu.

Czujnika GT5 nie mam i nie będę miał, bo wszędzie mam podłogówkę, tylko w łazienkach dodatkowe grzejniki na ścianach. W miarę wyrobioną opinię o sterowniku i całej instalacji spodziewam się nabyć po następnym sezonie grzewczym, w domu zamieszkanym i w pełni ocieplonym. Teraz to są ćwiczenia - na razie ogrzewam dogrzewaczem, jutro zaczynają wiercić pod kolektory.

bonetka
08-01-2008, 08:40
A&zb

Dziękuję za odpowiedzi.
Nie jestem już w domu gdzie jest PC/ wróciłam do W. / i nie mogę zaobserwować. Na wiosnę poobserwuję.
Zastanów się jeszcze odnośnie tego GT5. Zakłada się go nie dlatego , że ma się podłogówkę i grzejniki czy samą podłogówkę bo to nie ma znaczenia.
On jest po to aby doregulować temperaturę w domu tzn, żeby PC wzięła pod uwagę , że np. masz kominek i akurat w nim palisz i jest ciepło , masz gości w domu i wzrasta temperatura pomieszczeń, albo masz bardzo słoneczne pokoje i szybko robi się w nich ciepło / nawet w zimie w słoneczny dzień /, albo jest wiatr. Bez tego czujnika PC grzeje tylko na podstawie czujnika zewnętrznego i tych spraw nie bierze zupełnie pod uwagę bo zwyczajnie tego nie wie.
Najciekawsze to z tym wiatrem. Pamiętasz moje perypetie z ustawieniami PC /były za duże i woda na co. miała 49*C / ..Teraz jest już dobrze.
Ostatnio na Mazurach były straszne wiatry ze wschodu. Otóż może dlatego , że mój dom jest z bali / czterostronnie strugany 16x18 ,wiatroizolacja ,ocieplenie 18 cm wełny, paroizolacja , gips karton / ale temp. po tej stronie domu spadła prawie o 2,5 *C .Po drugiej było 23-24. Wiało przez 3 dni i gdyby nie to , że wyjeżdżałam to bym przestawiła krzywą żeby mieć więcej ciepła / po tej stronie była jedna łazienka!!!/.
Tak , że przemyśl to jeszcze. Chyba , że uważasz , że bezwładność podłogówki jest tak duża , że zanim podniesie temp.to nie będzie już działania czynnika który by optował za +/- temp./np. gości /
Dobrze, że robisz odwierty. Mam nadzieję, że odpowiednie odległości i masz ciut zapasu / szczególnie myślę o tych 15 m o których mówił albo gościu albo maniak , że są koło siebie powrót i wyjście / rura z glikolem / i jedna się oziębia od drugiej /.
Dobrze, że w łazienkach masz dodatkowe grzejniki bo zawsze miło wziąć cieplutki nagrzany ręcznik i temp. w tym pomieszczeniu powinna być wyższa niż w pozostałych .
Chyba Cię serduszko boli patrząc na licznik ale najważniejsze , że masz ciepło.
Odwierty jak się sprężą i nie będzie kłopotów z warstwami gleby / u mnie były /
to w ciągu 1 dnia max 2 wywiercą.
Zyczę powodzenia. Jeśli będziesz miał ochotę proszę napisz jak odwierty itd.
Pozdrawiam.
:D

a&zb
08-01-2008, 22:29
>bonetka

Dzięki za uwagi. Kominka nie mam. W przypadku stada gości jeśli zrobi się za gorąco to najlepiej trochę więcej wietrzyć :wink: . Dom jest w lesie, który łagodzi wpływ watru i ogranicza nasłonecznienie. Przede wszystkim jednak praktycznie sama podłogówka pod grubą 8-9 cm wylewką będzie zapewne miała na tyle dużą bezwładność, że zastosowanie GT5 nie wydaje mi się celowe.

Odwierty będą kilkanaście metrów jeden od drugiego. Z tymi grzejnikami to nie jestem pewien jak to wyjdzie - GT4 i zawór mieszający do założenia.

W czwartek pewnie podjadę zobaczyć postępy i zrobię zdjęcia które załączę w dzienniku.

Lili Lili
09-01-2008, 09:34
Bonetka, ja szczerze mówiąc mam dosyć. Te wszystkie mądre ustawienia, krzywa i histereza. Histerii to ja niedługo dostanę. Ja jestem prostym użytkownikiem, chciałabym sobie ustawić wygodną dla mnie temperaturę w domu i nie kombinować. System ogrzewania domu nie powinien wymagać doktoratu z fizyki. Wszystkie zaawansowane ustawienia powinny być dokonane przez instalatora. Na podstawie ustaleń z użytkownikiem, jego preferencji, ewentualnie jego obserwacji.

a&zb
09-01-2008, 21:27
Lili Lili

No tak, tylko że twój problem zdaje się nie wynikać ze złych ustawień, tylko z tego że masz zasobnik cwu trochę za mały w stosunku do potrzeb.

bonetka
10-01-2008, 01:03
A&zb

Mam nadzieję , że odwierty dobrze idą . Dzisiaj był piękny dzień.
U Lili to nie tylko wielkość zasobnika...., skoro wydała na czujnik GT5 i ma kominek to chciałaby , żeby PC brała to pod uwagę . Napali , w domu gorąco na zewnątrz zimno a PC ? ... grzeje tylko w/g czujnika zewnętrznego. :( i można się ugotować :(

Lili Lili

Lila nie denerwuj się . Nie miałyśmy szczęścia ..... Jesteś fajna Dziewczyna i szkoda Cię na takie nerwy.
Muszę Ci powiedzieć , że gdyby to była NIBE to byłoby 100 razy gorzej .
Tam ustawień jest o wiele więcej .
Dlaczego tych swoich fachmanów nie weźmiesz za kołnierzyk ?
Pozdrawiam i ....trzymaj się ...może będzie lepiej :)

Lili Lili
10-01-2008, 08:26
Dokładnie! Bonetka rozumie mój problem. Kwestie są dwie:
1. Problem z grzaniem wody i nie chodzi tu o za mały zbiornik, bo do napełnienia wanny mi wystarcza. Tylko, że następna osoba ma problem, bo czeka na nagrzanie ciepłej wody 45 minut a nie 15 jak obiecywał sprzedawca. Pompa się wyłacza po zagrzaniu wody do 30 stopni, robi sobie przerwę oddając ciepło ze zbiornika zewnętrznego do wewętrznego i dopiero za jakiś czas załącza się ponownie dogrzewając wodę do 45 stopni. Jest to cecha pompy za zbiornikiem dwupłaszczowym o której nikt nie informuje przy jej oferowaniu.
2. Mały wpływ czujnika wewnętrznego na "decyzję" pompy o grzaniu. 80% z czujnika zewnętrznego i 20% z czujnika wewnętrznego to bzdura. Zainwestowałam w porządne ocieplenie domu (mam 15 cm grafitowego styropianu), mam kominek bo lubię ogień a poza tym mam własny las i drewna w bród. A pompa grzeje jak szalona bo na zewnątrz mróz.
Bonetka moi fachmani mają się pojawić kolejny raz w przyszłym tygodniu, oni już mają dosyć mnie a ja ich. A Ty oprócz doktoratu z fizyki, to nie jesteś przez przypadek psychoterapeutką? :wink: Tak ładnie podnosisz na duchu :D

bonetka
10-01-2008, 18:28
LiliLili

Jak dobrze , że już troszkę mniej się denerwujesz. :)
Pamiętasz kiedyś pisałam , że zakres oddziaływania czujnika pokojowego może być nie taki jak sobie wyobrażamy


/jej zakres ;1-10 czy inaczej ( logiczne 1-100% , ale to i tak zależy od fabryki bo 80% w naszym rozumieniu to może być 80% ale części 50 % ustawionej przez fabrykę

i miałam rację . Byłam dzisiaj w Stiebel Eltron w W. , / to też producent PC / rozmawiałam na różne tematy i..... rzeczywiście to nie jest nawet tak jak myślałam, że wpływ na PC jest : 50% czujnika pokojowego i 50 % zewnętrznego więc jak we wpływie 1.11 ustawimy / podziałka 1-10/ max czyli 10 to nie mamy 50%/50 % ...niestety ....to ustawia fabryka i wpływ może być .....minimalny .... zew. 80%/20% wew. albo 90%/10% albo ..jak u nas prawie wcale :evil:
Zamawiając określiłaś swoje preferencje i to oni nie wywiązali się z umowy. Tak że, Kto tu Kogo powinien mieć dość?
Problem jest jeszcze taki, że np. w Nibe / kupił Biawar / czy w Stiebel Eltron odpowiedzialność ponosi Koncern a tu ...to chyba Osoba prywatna , której może zupełnie nie zależy na wizerunku ........ :(
Zapnij pod szyjką te kołnierzyki ...a może by tak przeszyć guziczek ciut dalej 8)

arecki1338
23-10-2011, 20:00
odswieze troche temat, bo sam od niedawna jestem uzytkownikiem pompy ivt. czy mozecie mi wytlumaczyc jak najlepiej ustawic temperature wewnatrz domu? bardzo dziwne te ustawienia, jakby nie mozna bylo zrobic na sterowniku skali w stopniach C. Jak w najprostszy sposob zrozumiec te ustawienia?

leszekf
02-12-2011, 10:36
Arecki, u mnie jest podłogówka wszędzie i jedyne co w samej PC ustawiałem to krzywa grzewcza - od zeszłego sezonu ustawiona na 1.8
Czujnik temp zewnętrzny mam na północnej ścianie, osłonięty od słońca, deszczu, wiatru, z daleka od okien i drzwi, na ścianie od zimnego garażu - mierzy więc rzeczywiste zmiany temperatury zewnętrznej. Cała regulacja instalacji (przeprowadzona samodzielnie) trwała kilka tygodni i sprowadzała się do właściwego wyregulowania przepływu w pętlach podłogówki. Dostawca/wykonawca sporządził projekt podłogówki z projektowymi nastawami na rozdzielaczach. Po pewnym czasie stwierdziłem, że mi to nie odpowiada - projekt w rękę i korekta na rozdzielaczach, jedne przydławiłem, a inne otworzyłem. Nowe nastawy naniosłem na projekt i czekałem co będzie. Po jakimś czasie znowu korekta.
No i jeszcze jedno - mam czujnik pokojowy w salonie, ale ze względu na to, że od czasu do czasu dla swojej i rodziny radochy grzeję kominkiem, jest on w zasadzie tylko wystrojem - nie jest brany pod uwagę przez PC.

Wojtek R
11-12-2011, 08:54
4. Koszt roczny ogrzewania i ciepłej wody w takim budynku nie powienien przekroczyć 1500 zł ( 21C dzień, 23 C noc, c.w.u.45 C) w taryfie weekendowej
i do 2000 zł w taryfie zwykłej 2 członowej.


... sam zastanawiam się czy moooooooże zastosować PC w kolejnym domu i ślędzę wątki szczególnie problematyczne tylko jeśli ma się to sprawdzać na zasadzie buzuje w nocy bo tańsza taryfa ...

dla mnie + 23 w noc , żeby zakumulować ciepło w tańszej taryfie to długofalowa eksterminacja ludzi tam żyjących :)

photos
13-12-2011, 09:21
... sam zastanawiam się czy moooooooże zastosować PC w kolejnym domu i ślędzę wątki szczególnie problematyczne tylko jeśli ma się to sprawdzać na zasadzie buzuje w nocy bo tańsza taryfa ...

dla mnie + 23 w noc , żeby zakumulować ciepło w tańszej taryfie to długofalowa eksterminacja ludzi tam żyjących :)
Brak u Ciebie podstawowych informacji na temat podłogówki. To ze bedzie ona "doładowywana" w nocy o jeden góra dwa stopnie nie znaczy że w nocy ta temperatura się podniesie. Bo się nie podniesie

J&U
15-12-2011, 21:20
Witam
Może ktoś mi odpowie na problem opisany tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?165852-Pompy-ciepła-IVT-Greenline-HT-plus-wasze-opinie/page2

Dodatkowo mam kolejne uwagi do pracy pompy - mianowicie w celu utrzymania otwartych obiegów na CO mam obniżoną krzywą do 1,5 stopnia i przesunięcie 0 stopni - w domu jest ciepło (21 stopni) więc pętle się zamykają na długie okresy czasu - to wszystko wygląda fajnie gdyby nie fakt, że pompa pracuje coraz więcej czasu 9 do 10 godz. na dobę. Temperatura na CWU szybko spada co 15 min załącza się pompa na CWU (temperatura zadana 47 stopni). W domu mieszkamy w trójkę i zużycie ciepłej wody jest naprawdę znikome - poza domem w tygodniu jesteśmy około 10 godz. więc nie wiem o co chodzi. Dodatkowo wyłączenie pompy po nagrzaniu CWU jest w różnych temperaturach - raz 53 stopnie innym razem 57 stopni. Nie wiem czy to jest normalne i sam znajduje sobie problem ale przy mrozach -10 stopni gdy budynek będzie miał większe zapotrzebowanie na ciepło może być nie ciekawie.

wit74
16-12-2011, 09:07
Witam
Może ktoś mi odpowie na problem opisany tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?165852-Pompy-ciepła-IVT-Greenline-HT-plus-wasze-opinie/page2

Dodatkowo mam kolejne uwagi do pracy pompy - mianowicie w celu utrzymania otwartych obiegów na CO mam obniżoną krzywą do 1,5 stopnia i przesunięcie 0 stopni - w domu jest ciepło (21 stopni) więc pętle się zamykają na długie okresy czasu - to wszystko wygląda fajnie gdyby nie fakt, że pompa pracuje coraz więcej czasu 9 do 10 godz. na dobę. Temperatura na CWU szybko spada co 15 min załącza się pompa na CWU (temperatura zadana 47 stopni). W domu mieszkamy w trójkę i zużycie ciepłej wody jest naprawdę znikome - poza domem w tygodniu jesteśmy około 10 godz. więc nie wiem o co chodzi. Dodatkowo wyłączenie pompy po nagrzaniu CWU jest w różnych temperaturach - raz 53 stopnie innym razem 57 stopni. Nie wiem czy to jest normalne i sam znajduje sobie problem ale przy mrozach -10 stopni gdy budynek będzie miał większe zapotrzebowanie na ciepło może być nie ciekawie.

Czy masz curkulację CWU i czy ewnetualnie jest jakoś sterowana czy chodzi non stop?
Może masz słabo izolowane rurki CWU - to tak apropo częstych załączeń.
Jeżeli CWU masz na 47oC i grzeje do 57oC to podaj też kiedy się załącza,czy nie w okolicy 37-40oC.Jaką masz histerezę na CWU?

J&U
16-12-2011, 20:05
Nie rozumiem pytania dotyczącego cyrkulacji - czy chodzi o obieg wewnątrz pompy czy już zasilanie na odbiorniki w mieszkaniu (tu mam jedną popkę od najdalszego punktu czyli kuchnia - sterowana czasowo) Co do histerezy to jest obecnie 5 i złącza się przy 42 stopni - histereza była zmieniana i działa tylko w dolnych temperaturach. Wszystko jest zaizolowane i wygląda OK. kiedyś próbowałem załaczyć sterowanie czasem dla CWU i dałem obniżenie tem. o -5 stopni w godzinach 01 do 14 - jednego dnia temperatura spadła do 30 stopni a jak wróciłem z pracy po 18 -tej to miałem plame wody bo wywaliło na zbiorniku z zaworem bezpieczeństwa- więc dałem na luz z tym paramertem.

J&U
16-12-2011, 20:55
Czytam i czytam różne wypowiedzi i dalej nic nie wiem o IVT. Moźe odczyt temperatur rozjaśni Komuś sprawę:
Powrót z CO GT1 wl 21,2 akt. 30,5
Tem. wyj. na CO GT8 41,6
Tem. pow. z CO GT9 41,5
Te dwie pozycje się zmieniają po pracy pompy na tylko CWU - jeżeli jest to faktyczna tem z ogrzewania podłogowego to dlaczego taka wysoka?

wit74
16-12-2011, 22:03
Czytam i czytam różne wypowiedzi i dalej nic nie wiem o IVT. Moźe odczyt temperatur rozjaśni Komuś sprawę:
Powrót z CO GT1 wl 21,2 akt. 30,5
Tem. wyj. na CO GT8 41,6
Tem. pow. z CO GT9 41,5
Te dwie pozycje się zmieniają po pracy pompy na tylko CWU - jeżeli jest to faktyczna tem z ogrzewania podłogowego to dlaczego taka wysoka?

Przez 24h/dobę CWU załącza się Tobie co 15 minut?To jak długo pracuje PCi w jednym cyklu grzania CWU?Jaka temp sprężarki na końcu grzania?
Cyrkulacja CWU to obieg ciepłej wody - ta potrafi sporo wyciagnąć
Podczas grzania co GT1=GT9, to temp powrotu w co.GT8 jest temp zasilania.Nie wiem dokładnie ale GT8,GT9 są gdzieś przy wbudowanym zbiorniku CWU.
Podczas grzania CWU temp GT8,GT9 są takie jak podałeś, u Ciebie musiała to być chwila po starcie grzania CWU.

J&U
17-12-2011, 10:46
Sprężarka dochodzi do około 85 stopni chociaż bywa nieraz wyżej gdy się wyłączy nie zdąży spaść do poniżej 40 stopni i znowu start. Grzeje przez około 5 min.

wit74
17-12-2011, 20:58
Sprężarka dochodzi do około 85 stopni chociaż bywa nieraz wyżej gdy się wyłączy nie zdąży spaść do poniżej 40 stopni i znowu start. Grzeje przez około 5 min.

To jest coś nie tak. Procentowy udział CWU/co przy temp jak obecnie, wynosi 20/80 lub nawet 15/85.
U ciebie wychodzi 3 cykle grzenia 5minut i 15 minut przerwy na godzinę.Zatem 5min x 3 x 24 =360 minut pracy PCi na CWU.U ciebie to jest 60-70% całego czasu pracy PCi.Naprawdę sporo.
Ja kontaktowałbym się z instalatorem lub dzwoń do IVT - powinni coś doradzić

serol
21-12-2011, 08:56
Witam wszystkich, jestem na etapie planowania budowy (ruszam na wiosnę). Mój dom: parterówka z poddaszem użytkowym (150m2 użytkowej/210m2 po podłodze) porotherm25+20 styro, podłoga 15 styro, poddasze 35 wełna. Wszędzie planuję podłogówkę ok 190m2, kubatura ogrzewana 525m3. Nie wiem jakiej firmy zastosować pompę ciepła. Polecano mi właśnie IVT-HT11 (ewentualnie HT C-9) oraz Zirius M2-11kW. Jakie macie zdanie o producentach i jakie polecacie pompy.