PDA

Zobacz pełną wersję : Kratka wentylacyjna przy kominku



ryniu
12-08-2003, 08:41
Jak ma być prawidłowo wykonana wentylacja przy kominku (w kominie prowadzone są obok siebie: kanał spalinowy i wentylacyjny), kominek na ścianie. Wentylacja ma wychodzić z przodu kominka (obudowy) czy boku czy przedłużona gdzieś dalej, żeby nie zakłócać wylotu ciepłego powietrza z kominka??? Kratka wentylacyjna powyżej czy poniżej wylotu ciepłego powietrza? Pomóżcie bo ani ja ani wykonawca nie potrafimy sobie z tym sensownie poradzić.

Grzegorz63
12-08-2003, 10:34
ryniu
Mam dokładnie ten sam problem co Ty. Zadawałem pytania producentom kominków (na ich stronach www), ale do dzisiaj nie doczekałem się odpowiedzi. Sprawa jest dla mnie o tyle istotna, że muszę już teraz poprowadzić w budowanym kominie podłączenie poziome do kanału spalinowego i wentylację. I też tak jak Ty nie wiem co ma być wyżej, co niżej, albo co z boku...
Przyłączam się do pytania!

Marbo
12-08-2003, 10:49
Właściwie też powinnam przyłączyć się do poszukujących odpowiedzi na to pytanie. Ze względów na zabrudzenia przy kratkach wylotu ciepłego powietrza chhcę, by były one z boku kominka. Kominkarz przystał na takie rozwiązanie (choć lepiekj gdy są z przodu). O ile dobrze pamiętam mówił, że optymalnie by były na wys. ok 2 m. (czyli niżej niż wentylacja). Pewnie z jednej strony będzie ciepełko uciekać do komina wentylacyjnego.

ryniu
12-08-2003, 11:37
Oj, widzę, że to nie tylko mój problem. Na logikę rzecz biorąc to sensownie byłoby oddalić nieco wylot wentylacji od kominka. Ale wtedy trzebaby poprowadzić pod sufitem jakiś brzydki kanał.
Marbo, z dwojga "zlego" lepiej chyba jednak jeśli wentylacja będzie poniżej wylotu ciepłego powietrza, bo wtedy nie będzie tak dużej ucieczki ciepła do niej. Ale w sumie to chyba nie można wykluczyć, że i w tym układzie przy odpowiednim ciągu w wentylacji (a będzie on dodatkowo wspomagany przez pewne rozgrzanie kanału) powstanie obieg ucieczki ciepłego powietrza, zasysanego przez wentylację.
U mnie jest taki układ, że kominek stoi przy ścianie, w której po drugiej stronie jest klatka schodowa i zastanawiam się czy się po prostu nie przebić i nie zrobić tam wlotu wentylacji. Powietrze musiałoby wtedy przejść niejako na około przez otwarte wejście do salonu. ???????????

Hej, hej, jest ktoś mądry kto nam może pomóc?!

Forest-Natura
12-08-2003, 20:43
Witam.
Jeżeli zdaża mi się robić kominki, gdzie obok kanału dymowego biegnie zaraz kanał wentylacyjny od pokoju gdzie stoi kominek, to z regóły robię małą, delikatną krateczkę na wentylację w czopuchu (w 99,9 % jest to prawa strona) i podłączenie jej przewodem izolowanym do kanały w kominie. Kratkę z czopucha umieszczam wtedy na froncie lub z prawej strony.
Działa i sprawuje się zawsze znakomicie.
Pozdrawiam.

Marbo
13-08-2003, 06:09
Czy dobrze zrozumiałam, w przypadku gdy wylot ciepłego powietrza lokalizuje się z boku kratkę wentylacyjną daje się po tej samej stronie?

ryniu
13-08-2003, 07:22
Forest-Natura, dwa pytania:
1. Za Marbo: jak się ma położenie kratki wentylacyjnej do wylotu gorącego powietrza (czy kratka na froncie nie szpeci trochę kominka?)?
2. Co to znaczy "delikatna krateczka"? Jaki przekrój (mniej więcej) przewodu łączącego kratkę z kanałem wentylacyjnym?

Ale chyba nie zrozumiałem, są dwie kratki, w czopuchu i w obudowie kominka połączone przewodem?

Grzegorz63
13-08-2003, 07:31
Forestowi-Naturze z pewnością się pomyliły strony :wink: .

pik33
13-08-2003, 10:58
Mam pytanie w związku z wentylacją i kominkiem - czy dobrze rozumiem sprawę:

- zamierzam mieć kominek i rekuperator. W tej sytuacji nie daje się wentylacji grawitacyjnej. (bo albo jedno, albo drugie)

Jeśli się mylę, sprostujcie, bo za "chwilę" zaczną mi wznosić komin.

siewonka
13-08-2003, 12:56
Będziemy mieć również ogrzewanie kominkowe, w kominku będzie oczywiście wkład i dwie osoby przekonywały mnie że w związku z tym nie potrzeba zakładać wentylacji bo "kominek załatwia wszystko" ale chyba tak nie jest. Jak jest proszę o bardzo szybką odpowiedź

am
13-08-2003, 14:02
O ile dobrze pamietam, to w pomieszczeniu, w którym jest kominek MUSI być wentylacja grawitacyjna - inaczej kominiarz się przyczepi.

Co do problemu z wentylacją - u mnie bedzie w taki sposób:
z jednej strony (u mnie akurat prawej) daje kratkę z gorącym powietrzem, z drugiej strony bedzie kratka wentylacyjna z przejściówką na okrągły kanał wentylacyjny, którym doprowadzę wentylację do komina

pik33
13-08-2003, 14:05
Dałem na to nowy temat żeby tego nie zaśmiecać.

http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=14027

Darek B.
13-08-2003, 19:16
"kominiarz sie przyczepi..." LUDZIE !!! Budujecie dla siebie na lata ,nie dla odbioru kominiarskiego. W kominkach sie PALI i zawsze możecie mieć kłopoty z ciągiem kominowym ,wentylacja jest konieczna dla WASZEGO swietego spokoju . Co lepiej ; zrobić kratke wenty. czy z powodu "wrony na kominie" malować mieszkanie??

Forest-Natura
16-08-2003, 00:52
Grzegorz63 - prawa strona to...prawa strona samego kominka, czyli nasza lewa ręka stojąc przodem do kominka...jakoś chyba śmiesznie to tłumaczenia mi wyszło. :roll: :wink:

HenoK
16-08-2003, 08:50
O ile dobrze pamietam, to w pomieszczeniu, w którym jest kominek MUSI być wentylacja grawitacyjna - inaczej kominiarz się przyczepi.

Kominiarz może się przyczepić jedynie podając konkretny przepis.
Aktualne przepisy są takie :
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(Dz. U. Nr 75, poz. 690) [ serwis ABC (http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/0690.htm)] i [ Kancelaria Sejmu (http://isip.sejm.gov.pl/PRAWO.nsf/Main/WDU20020750690?OpenDocument) ]
Rozdział 6
Wentylacja i klimatyzacja
§ 148. 1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna.

2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

Stosowanie wentylacji mechnicznej wyklucza stosowanie wentylacji grawitacyjnej

§ 150. 9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.


Czyli jeżeli wentylacja mechniczna, to zrównoważona lub nadciśnieniowa.

Darek B.
16-08-2003, 19:55
Te "nadciśnieniowe" napewno tak ale należy pamiętać o pobieraniu tlenu do spalania w kominku zpoza budynku. W niemczech jest opracowywana odpowiednia norma co do szczelnosci wkładów kominkowych zewzględu na powszechne stosowanie rekuperatorów. Na dzień dzisiejszy podobno nikt niema wkładów o odpowiedniej szczelności. Wniosek nasówa sie sam jak bardzo "odpowiednie"są wkłady o prostej budowie pracujace na powietrzu z pomieszczeń.. Stosując zaawansowane techniki odzysku ciepła nie można stosować kominka dowolnej budowie.

HenoK
17-08-2003, 06:58
Na temat zużywania tlenu z pomieszczenia też jest zapis w ww "Warunkach ..." dodatkowo jest narzucona norma dostarczenia z zewnątrz co najmniej 20 m3/h świeżego powietrza.