PDA

Zobacz pełną wersję : Jak długo schną tynki gipsowe?



Bezdomna
02-12-2007, 16:40
Ściana bk 24 (stoi od końca lipca), ocieplona styropianem 15 cm, strop nieocieplony (tzn 3 cm pod wylewką), grzejniki są. Jaką temperaturę utrzymać, okna rozszczelnione (plastikowe, 5 komorowe veka) czy wręcz uchylone? Wylewka będzie dwutygodniowa. Tynki będę kłaść pod koniec grudnia. Kiedy najwcześniej jest szansa pomalować i wprowadzić się? Koniecznie muszę jak najszybciej, ale na mokre ściany, rzecz jasna, nie wprowadzę się. Chcę jakoś rozplanować późniejsze prace.
Jak długo będą schły tynki? (ok 300 mkw powierzchni tynkowania)

Radek-10
02-12-2007, 17:09
Witam
Tynki gipsowe -ja robiłem w ubiegłym roku w listopadzie,były fragmenty w miejscach zacienionych od zewnątrz gdzie były wilgotne plamy jeszcze w kwietniu ( dom miałem jeszcze bez ocieplenia i tynków ).Podstawową zasadą jest przy gipsach utrzymywać min.temperaturę na poziomie 5C i wietrzyć,wietrzyć..... O ile oczywiście pogoda pozwoli.Ty masz jeszcze dom ocieplony co wydłuża proces usuwania wilgoci z budynku.Wg mnie termin minimum to kwiecień,maj na malowanie.
pzdr
Radek

Radek-10
02-12-2007, 17:09
Witam
Tynki gipsowe -ja robiłem w ubiegłym roku w listopadzie,były fragmenty w miejscach zacienionych od zewnątrz gdzie były wilgotne plamy jeszcze w kwietniu ( dom miałem jeszcze bez ocieplenia i tynków ).Podstawową zasadą jest przy gipsach utrzymywać min.temperaturę na poziomie 5C i wietrzyć,wietrzyć..... O ile oczywiście pogoda pozwoli.Ty masz jeszcze dom ocieplony co wydłuża proces usuwania wilgoci z budynku.Wg mnie termin minimum to kwiecień,maj na malowanie.
pzdr
Radek

Bezdomna
02-12-2007, 17:34
Myślałam, że dzięki ociepleniu ściany nie będą zamakać (bk), ergo tynki wyschną szybciej. Przecież wietrzyć będę. A temperaturę mogę mieć wyższą, jeśli to ma przyspieszyć. Ja raczej muszę do końca lutego zwolnić dotychczasowe lokum. Może gk na ścianach przykleić?

Bezdomna
03-12-2007, 20:20
Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć?

czandra
03-12-2007, 20:35
U nas schną już trzeci tydzień. Ale my nie mamy ogrzewania i ocieplenia ścian. Schną w sposób naturalny. Myślę, że potrwa to jeszcze ze dwa tygodnie.

SYLWKA
04-12-2007, 06:38
Skonczylismy z tynkami na koniec wrzesnia, 14 listopada zaczelismy grzac, dom nieocieplony (zeby sciany przy dogrzewaniu wyschly iwypuscily wilgoc). Ale bedziemy suszyc do marca. Wszystko to po to, poniewaz slyszalam, ze wilgoc jeszcze lubi siedziec w scianach i przy malych dzieciach lub osobach straszych to niewskazane.
Pozdrawiam.

Cypek
04-12-2007, 06:47
Zmartwię Cię. Latem, dom otwarty na przestrzał tynki schły 6-8 tygodni. Ciężko określić kiedy stały się naprawdę suche stąd 2 tyg rozstrzału.

AXENTY
04-12-2007, 07:38
Jak długo będą schły tynki? (ok 300 mkw powierzchni tynkowania)

Ja kładłem tynki we wrześniu, było jeszcze ciepło. Wyschły po tygodniu, ale pod pewnymi warunkami:
1. instalacja elektryczna wpuszczona w cegłę, co pozwoliło kłaść tynki cienkowarstwowo, czyli o grubości 3-6mm. (przy okazji daje to oszczędność materiału)
2. bardzo dobrze zagruntowane sciany.
3. oczywiście lepiej byłoby, gdyby nie było ocieplenia, ale skoro już jest to nic nie poradzimy. Gruntowanie powinno ograniczyć wchłanianie wody przez ściany.
Ostrzegam, że do takich tynków potrzeba dobrej ekipy.

Bezdomna
06-12-2007, 00:19
Instalacja jest już na ścianach :( Ale może to gruntowanie pomoże. Ostatnio znajoma mówiła mi, że u niej tynki schły niecały miesiąc, potem jeszcze dosychały. Mam nadzieję, ze zastosowanie oddychającej farby pomoże wyschnąć temu, co nie zdążyło wyschnąć. Dom będziemy musieli i po zamieszkaniu jak najwięcej wietrzyć.
Nie wiem jednak, jaką temperaturę grzania ustawić. 5st to minimum czy optimum? Teoretycznie mogę dać i 25. No i wietrzenie - muszą okna być w pozycji uchylnej czy rozszczelnienie na czas naszej niebytności w domu starczy?
Pozdrawiam mikołajkowo :)

KiZ
06-12-2007, 07:50
Tynki to jeszcze pikuś. U mnie zrobione na początku lipca pod koniec września były w miarę suche. Natomiast wylewka z miksokreta zrobiona na początku sierpnia, dwa tygodnie temu miała... 5,5% wilgotności :o Wstawiłem specjalne osuszacze i teraz spadło do jakichś 2,5% :-? Masakra.[/i]

06-12-2007, 08:37
... Ostatnio znajoma mówiła mi, że u niej tynki schły niecały miesiąc, potem jeszcze dosychały...

pozostaje mieć nadzieje, ze u Ciebie będzie podobnie jak u znajomej

p.s.
możesz mi wyjaśnic czym rózni sie schnięcie tynku od dosychania tynku ?

Radek-10
06-12-2007, 12:33
Witam
5C to minimum ,okna najlepiej uchylone.
Radek

06-12-2007, 12:41
Witam
5C to minimum ,okna najlepiej uchylone.
Radek
z tym akurat sie nie zgadzam ... okna najlepiej zamknięte
grzac na maxa i wietrzyc czesto na maxa przy pełnym otwarciu okien i drzwi ...

Bezdomna
06-12-2007, 17:45
... Ostatnio znajoma mówiła mi, że u niej tynki schły niecały miesiąc, potem jeszcze dosychały...

pozostaje mieć nadzieje, ze u Ciebie będzie podobnie jak u znajomej

p.s.
możesz mi wyjaśnic czym rózni sie schnięcie tynku od dosychania tynku ?


Chyba nie mogę. Bez sensu napisałam. :oops: Chodzi o to, że jak były w miarę suche to je pomalowała, a potem, jak to ujeła, gdzieniegdzie wychodziła wilgoc, ale schło, nie było pleśni.
Cały czas chodza mi po głowie płyty gk.... Czy nie byłoby lepiej ich w tej sytuacji położyć...
Poza tym wylewki... Ile po wylewkach można tynkować?

Radek-10
06-12-2007, 17:55
Zdecydowanie lepiej najpierw tynkować a następnie robić wylewki.Robiąc odwrotnie zapaskudzisz gipsem wylewki.
Radek

Coobah
07-12-2007, 00:59
Zdecydowanie lepiej najpierw tynkować a następnie robić wylewki.Robiąc odwrotnie zapaskudzisz gipsem wylewki.
Radek

popieram!
Wcześniej także chciałem zrobić w odwrotnej kolejności, ale całe szczęście że tak nie zrobiłem... :)
Za dużo czyszczenia posadzek byłoby po tynkowaniu.. :)

B.Art
07-12-2007, 17:22
To może lepiej zamiast tak kombinować wstawić jakiś osuszacz. Mój tynkarz powiedział, że to najlepszy sposób na wyciągnięcie wilgoci ze ścian gdyby była taka potrzeba. Podobno używane urządzenie kosztuje ok 700pln działa podobnie jak klimatyzator tylko podstawia się wiadro i na dobę odzyskuje się kilkadziesiąt litrów wody do prasowania (demineralizowanej)
:lol:

pzdr

Sp5es
10-12-2007, 20:57
Myślałam, że dzięki ociepleniu ściany nie będą zamakać (bk), ergo tynki wyschną szybciej. Przecież wietrzyć będę. A temperaturę mogę mieć wyższą, jeśli to ma przyspieszyć. Ja raczej muszę do końca lutego zwolnić dotychczasowe lokum. Może gk na ścianach przykleić?

Ocieplenie powoduje,że suszenie budynku zachodzi szybciej dośrodka niż na zewnątrz.

KiZ
10-12-2007, 22:15
To może lepiej zamiast tak kombinować wstawić jakiś osuszacz. Mój tynkarz powiedział, że to najlepszy sposób na wyciągnięcie wilgoci ze ścian gdyby była taka potrzeba. Podobno używane urządzenie kosztuje ok 700pln działa podobnie jak klimatyzator tylko podstawia się wiadro i na dobę odzyskuje się kilkadziesiąt litrów wody do prasowania (demineralizowanej)
:lol:

pzdr

Oj, taki wynik to można uzyskać może dzień po wylewkach. U mnie wylewki 5% wilgotne oddawały jednej maszynie ok 2,5-3l na dobę :-?

gabriela
11-12-2007, 07:50
U nas tynki schly od poczatku czerwca do poczatku sierpnia, tzn. na poczatku sierpnia (po 8 tygodniach) przy otwartych oknach zniknely dopiero mokre plamy. Ale czy tym samym mozna uznac, ze tynki byly juz suche? Mysle, ze jeszcze nie.