PDA

Zobacz pełną wersję : Dwa domy - wspólna kotlownia - czy ktoś tak ma? :)



Małgośka
02-12-2007, 18:48
Witam.

Chciałabym pozanać Państwa opinię na temat niżej opisanego rozwiązania.

Na sąsiadujących działkach w odległości około 40 m od siebie stoją dwa domy (mój i rodziców). Oba domy są dobrze docieplone i mają wstawione okna o dobrych parametrach (jeden 100 m2, drugi 90 m2). Dom rodziców ogrzewany jest ponad 20- letnim kotłem na węgiel, mój na olej opałowy. Ponieważ cena oleju wciąż rośnie, a kocioł grzewczy w domu rodziców wymagać będzie wkrótce wymiany powstał pomysł, aby oba domy połączyć wspólną kotłownią. Kotłownia powstałaby w samodzielnym budynku dokładnie po środku odległości pomiędzy domami. Myślimy aby był to kocioł na eko-groszek. I teraz pojawiły się następujące wątpliwości:
Jakie wady może mieć takie rozwiązanie?
Jakie mogą być straty przy wysyłaniu energii cieplnej?
Jaki rodzaj kotła wybrać?
Czy może ktoś z Państwa ma już podobne rozwiązanie i podzieliłby się swoimi doświadczeniami?
Pozdrawiam Małgośka

Kane66
03-12-2007, 05:55
Wada:
- koszt magistrali łaczacej domy z kotłownią zewnętrzną (wkopać rury w ziemie, uszczelnic (korozja) farbami, ocieplic (zabetonowac rure w peszlu perlitowa wylewka ?).
- Trzeba by rozrysować instalacje ale byc moze mocniejsze/wiecej pomp w układzie

Zaleta:
- Osobna duża kotłownia, można pokusić się o cos tanszego w eksploatacji niż ekogroszek np zwykly wegiel czy drewno czy inna biomasa (plus bufor ciepła w kotłowni)
- Jeden kocioł zamiast dwóch
- jesli budynek kotlowni dopiero bedzie budowany - mozliwosc zaprojektowania z wygodnym zsypem paliwa stałego wprost z ciężarówki

Straty ciepła nie musza byc wcale duze wlasciwie moga byc pomijalne - wszystko kwestia wykonania. Czyli pieniedzy. Zrealizowac mozna to tak ze magistrala to tylko zrodlo ciepla i w kazdym domu wewnetrzne urzadzenia ktore je wykorzystuja (tj np wymiennik podlogowki czy bojler c.w.u) w zaleznosci od tego co w danym domu jest potrzebne. Niby C.W.U mozna przygotowac takze w kotlowni dla obu domow - Moze i mialoby to sens, jeden wiekszy zbiornik, lepiej ocieplony. W sumie fajna koncepcja taka kotłownia - wezcie hydraulika dobrego i pogadajcie z nim co o tym sadzi.

tyle amatorskich przemyslen

zbigmor
03-12-2007, 08:08
Witam.

Chciałabym pozanać Państwa opinię na temat niżej opisanego rozwiązania.

Na sąsiadujących działkach w odległości około 40 m od siebie stoją dwa domy (mój i rodziców). Oba domy są dobrze docieplone i mają wstawione okna o dobrych parametrach (jeden 100 m2, drugi 90 m2). Dom rodziców ogrzewany jest ponad 20- letnim kotłem na węgiel, mój na olej opałowy. Ponieważ cena oleju wciąż rośnie, a kocioł grzewczy w domu rodziców wymagać będzie wkrótce wymiany powstał pomysł, aby oba domy połączyć wspólną kotłownią. Kotłownia powstałaby w samodzielnym budynku dokładnie po środku odległości pomiędzy domami. Myślimy aby był to kocioł na eko-groszek. I teraz pojawiły się następujące wątpliwości:
Jakie wady może mieć takie rozwiązanie?
Jakie mogą być straty przy wysyłaniu energii cieplnej?
Jaki rodzaj kotła wybrać?
Czy może ktoś z Państwa ma już podobne rozwiązanie i podzieliłby się swoimi doświadczeniami?
Pozdrawiam Małgośka


Mam kotłownię w osobnym budynku gospodarczym i nie ma tu minusów (poza podziałem kosztów), a jest sporo plusów (dowolny wybór kotła, możliwa wygoda obsługi zaopatrzenia, czysto w domu). należy jednak pamiętać o dobrej izolacji rurociągów biegnących na zewnątrz (rura poniżej metra, izolacja 20cm).

lutek34
03-12-2007, 12:46
Jeśli budowa kotłowni, przeciągania rur jest bardzie opłacalna ekonomicznie niz postawienie dwóch nowych kotłów w każdym z tych domów to czemu nie.
Pamietaj że na wybudowanie kotłowni bedzie potrzebne pozwolenie i projekt.

NOTO
03-12-2007, 13:18
Idea wspaniała.
Ale ...
1. Nie bydowałbym osobnej kotłowni (koszty) tylko postawił to w miejsce obecnego pieca.
2. Do drugiego domu dociągnął magistralę z pierwszej kotłowni.
3. Ciepła woda w domu pierwszym i drugim zorhanozowana w podobny sposób jak w kotłach jednofukcyjnych.
4. Na lato automatyczny piec ogrzeje tylko wodę dla dwóch domów.
5. Kocioł pracując układzie jednofukcyjnym nie musi być mocny ... tylko automatyczny

Małgośka
04-12-2007, 17:27
Witam.

Dzięki za wszystkie wyjaśnienia. Podnieśliście mnie na duchu, że w sumie idea nie jest zła. Co do ciepłej wody - oba budynki mają dodatkowo zamontowane bojlery elektryczne (jako alternatywa i są rzadko używane). Ale faktycznie jest kwestia, która w dyskusjach jeszcze się pojawiała.
Muszę wyjaśnić że budynek w sumie już istnieje - obecny skład opału, murowany, około 20 m2, więc się chyba nada. Rury miałyby iść w betonowych rynnach (oprócz tego że byłyby dobrze ocieplone). Zastanawiam się też na tym na ile trzeba będzie przerobić instalcję w nowym domu. Instalacja jest w obiegu zamknięty. Potrzebne chyba będzie dodatkowy zbiornik wyrównawczy? Czy jeszcze jakieś inne znaczne przeróbki?

Pozdrawiam

zbigmor
06-12-2007, 11:02
Instalacja jest w obiegu zamknięty. Potrzebne chyba będzie dodatkowy zbiornik wyrównawczy? Czy jeszcze jakieś inne znaczne przeróbki?

Nie jest potrzebny dodatkowy zbiornik wyrównawczy, ale wymiennik ciepła. Zbiornik wyrównawczy powinien być przy piecu i należy zwrócić uwagę by był on wyżej niż najwyższy punkt instalacji. Niby jasne, ale chodzi o wysokość nad poziomem morza (kotłownia może znajdować się niżej niż dom).