PDA

Zobacz pełną wersję : Będę robił sobie kilka mebelków i mam kilka pytań.



krisfour
02-12-2007, 20:45
Chcę sobie zrobić szafkę, ale nie chcę żeby było widać wkrętów na zewnątrz (a rczej zaślepek) i też nie chcę aby były klejone tylko na kołki.
Żeby nie było widać wkrętów to stosuje się takie bolce (nie wiem jak się to nazywa), które przekręca się do płyty i później przez otwór przekręca takim pierścieniem czy czymś takim. I z tym moje pytanie - jak to mam zrobić tzn. na jakiej odległości od krańca płyty muszę roziercić otwór na ten pierściń i jak głęboko? Jak duży ma być otwór przez ktry przechodzi bolec? Wiem, że oprócz tego trzeba zrobić jeszcze kołki.

A teraz z frontami związane pytanko - na jakiej ogległości i wysokości na ścianach bocznych szafek mocuje się zawiasy tzn. wierci otwory pod zawiasy?

z góry dzięki za pomoc

bezele
02-12-2007, 21:46
Chcę sobie zrobić szafkę, ale nie chcę żeby było widać wkrętów na zewnątrz (a rczej zaślepek) i też nie chcę aby były klejone tylko na kołki.
Żeby nie było widać wkrętów to stosuje się takie bolce (nie wiem jak się to nazywa), które przekręca się do płyty i później przez otwór przekręca takim pierścieniem czy czymś takim. I z tym moje pytanie - jak to mam zrobić tzn. na jakiej odległości od krańca płyty muszę roziercić otwór na ten pierściń i jak głęboko? Jak duży ma być otwór przez ktry przechodzi bolec? Wiem, że oprócz tego trzeba zrobić jeszcze kołki.

A teraz z frontami związane pytanko - na jakiej ogległości i wysokości na ścianach bocznych szafek mocuje się zawiasy tzn. wierci otwory pod zawiasy?

z góry dzięki za pomoc

Sa to złącza mimośrodowe Bedzie Ci potrzebne wiertło fi 10 oraz frez fi 20 W zaleznosci od rodzaju mimosrodów zazwyczaj stosuje takie

http://img225.imageshack.us/img225/2430/vb35zaczeun8.jpg (http://imageshack.us)

firmy Hettich sa sprawdzone bardzo dobre do łaczenia konstrukcji meblowych . A wiec po kolei , w płaszczyznie boków w odłegłosci (w zaleznosci jakiej gr. masz płyte)załóżmy ze 1,8 nawiercasz srodek gr. płyty to bedzie o,9 od krawedzi boków wiertłem fi 10 na gł. 1,2 mm dwa lub wiecej otwory w zaleznosci od sze.boków jeżeli dodatkowo dasz kołki wystarczy dwa otwory Natomiast w wiencach i półkach szafki nawiercasz w identycznym rozstawieniu tyle tylko że frezem fi 20 mm w płaszczyznach w odległosci 1 cm od krawedzi na gł. 1.5 cm W boki wkręcasz trzpienie złączek A w półki i wience wbijasz gniazda ,wkładasz wience w trzpienie boku skrecasz i gotowe

Co do frontów to zalezy na jakich odległosciach masz nawiercone otwory pod zawiasy np. jak otwór jest na wysokosci 10 cm od brzegów frontu to w bokach musisz nawiercic otwory w w odległosc od krawedzi 3,7 cm i wys czyli jezeli front był nawiercony 10 cm z wys. to w bokach wiercisz 10.3 cm do środka dwóch otworów Pomiedzy tymi otworami musi byc wymiar 3,2 cm(wiertło 0,5 )
Jest to troszkie skomplikowane ale jak juz cos tam robiłes to powinienes sobie z tym poradzic

Andriu
03-12-2007, 07:40
co do wiercenia pod zawiasy puszkowe, zależy jakiej będą średnicy, 28, czy 35 oraz jeżeli drzwiczki sa nakładane czy wpuszczane, zazwyczaj krawędź otworu przy drzwach nakładanych jest od krawędzi płyty około 4-5 mm tak więc miejsce wiercenia to odległość 5mm + promień puszki np 14 przy zawiasach 28, natomiast jeżeli drzwi sa wpuszczane odległość od krawędzi to 10 mm

beton44
03-12-2007, 11:37
i najlepiej sobie najsamprzód

poćwiczyć montaż zawiasów i łączenia na jakichś kawałkach płyty :o

nie zepsuje się materiału na meble