PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie wiertła stosuję się do wiercenia w płytkach?



krisfour
02-12-2007, 20:51
Witam.

Muszę zamontować takie ringi w kuchni do wieszania jakiś tam maneli nad blatem i jako, że kafelki (płytki) mam nowe to boję się coś skopać. Jakie wiertła stosuje się do wiercenia w płytkach otworów po kołki? Czy takie same jak do ściany betonowej czy może jakieś specjalne. Pod kafelkami jest cegła.

pozdr

JACKIE P
02-12-2007, 21:12
do wiercenia w płytkach możesz zastosowac wiertła widiowe /końcówka ze spiekiem ceramicznym/. Do wiercenia niewielkich otworów - o niewielkiej średnicy /np 5-6 mm/ zastosuj wiertła jakiejś renomowanej firmy np Bosch, gdyż mają bardzo dobre ostrza /węglik/ i łatwo nawiercają otwór nie ślizgając się po glazurze. U mnie Bosch się sprawdził, w przeciwieństwie np do Topexa itp. Fakt, że są droższe, ale warto.

pablitoo
02-12-2007, 21:18
Witam.

Muszę zamontować takie ringi w kuchni do wieszania jakiś tam maneli nad blatem i jako, że kafelki (płytki) mam nowe to boję się coś skopać. Jakie wiertła stosuje się do wiercenia w płytkach otworów po kołki? Czy takie same jak do ściany betonowej czy może jakieś specjalne. Pod kafelkami jest cegła.

pozdr

jak kafle twarde / IV lub V klasa twardości / - dobra widia , bez udaru , małe obroty i dużo wody do chłodzenia wiertła .
Ja tak w gresie wierciłem - ciężko było ale generalnie sukces :lol:

Ziarutek
02-12-2007, 21:22
Witam,

Dodatkowo przed wykonaniem otworów polecam w miejscu wiercenia przykleić taśmę szarą (lub nawet przezroczystą) na krzyż (X). Minimalizuje to odpryski płytki podczas wiercenia.

Pozdrawiam

JACKIE P
02-12-2007, 21:27
nawet w b. twardych płytkach nie ma problemu z nawiercaniem otworów - po prostu potrzebne bardzo dobre ostre wiertło, ale bez przesady z tym chłodzeniem - nikt nie wierci w granitowym bloku. Wiercąc otwory pod kołki rozporowe w płytkach należy zacząć od wiercenia małą średnicą np dla otworu 8 mm zacząć wiercić wiertłem 4-5 mm aby potem rozwiercić do 8 mm. Przy delikatnym wierceniu nie potrzeba wody, żadnego chłodzenia. Odprysków też praktycznie nie ma. Chyba, że przyciśniesz "na chama" wiertarkę, to odpryski polecą, że ho ho.

krisfour
02-12-2007, 21:41
a co sądzicie o tych wiertłach? ktos używał ich? uważam, że jak cos jest do wszystkiego to jest ... :wink:

http://www.allegro.pl/item276465183_bosch_wiertla_wielozadaniowe_beton_m etal_drewno_.html

ale to bosch więc nie moze być jakis bubel

pozdr

adam_mk
02-12-2007, 21:43
Oczywiście, naturalnie, WSZYSCY macie rację, ale...
SĄ takie specjalne wiertła z końcówką widiową OSTRZONĄ NA "OSTRO".
Normalne widiówki są ostrzone z "ujemnym" kątem natarcia. Tak, żeby materiał miażdżyły a nie skrawały.
TE SKRAWAJĄ!
Wyraźnie też są opisane - "uniwersalne, wiercić BEZ udaru". Biorą jak leci - kamień, cegłę, metal...
(zazwyczaj wiertło jest okrągłe, ale ta część, co w wiertarkę wchodzi to jest sześciokątna.)
Nie wiercić zbyt szybko. Spokojne obroty, bez wody. Dociskać z czuciem.

Mają wadę! Dobre, markowe (innych naprawdę nie warto!) kosztuje ze 25zł/szt.
Wierci się "na raz" bez zmiany średnic. Naklejenie taśmy malarskiej na płytkę naprawdę bardzo pomaga.

Nie spuszczać z oka! Dematerializują się w nanosekundzie jak nikt na nie nie patrzy!
Akurat tu, to wiem co gadam! :evil:
Adam M.

Obejrzałem! TE jak w mordę dał!

jacekp71
02-12-2007, 21:44
tak jak mowia: ostra widia, zaczynac od malych otworow i rozwiercac.
poza wiertlami jest wazne dobre przyklejenie plytek, jesli sa puste miejsca, to jest i duza szansa, ze plytka peknie.

JACKIE P
02-12-2007, 22:00
nie ma znaczenia czy wiertło na uchwyt normalny - tj okrągłe u nasady, czy też 6-kątne czyli tzw SDS - wiercą tak samo. Istotą jest materiał z jakiego je wykonano. Do wiercenia w płytkach małych otworów nie potrzeba SDS-u, wystarczą dobrej marki zwykłe wiertła widiowe - delikatny docisk i po krzyku, bez pękania płytek i tak dalej. Najważniejsze jest to, żeby delikatnie nawiercić otwór w samej glazurze - tu jest ryzyko odprysków, głębiej już idzie gładko jak w gipsie. Wiem, bo w ten sposób objechałem całą budowę - wystarczyły dwa dobre ostre wiertła.

adam_mk
02-12-2007, 22:04
JACKIE P
Sześciokąt TO NIE SDS!

Akurat te Bosze są okrągłe.
Adam M.

vadiol
02-12-2007, 22:12
nawet w b. twardych płytkach nie ma problemu z nawiercaniem otworów - po prostu potrzebne bardzo dobre ostre wiertło, ale bez przesady z tym chłodzeniem - nikt nie wierci w granitowym bloku.

Mam zupelnie odmienne doswiadczenia . Dlatego zawsze wypytuje klientow , gdzie co ma byc zamocowane , wiercone w plytkach i robie probe . Jezeli uwazasz , ze nie mam racji , to moge dostarczyc plytke gresowa , kupiona w sklepie w W-wie , a wiec nie przywieziona nie wiadomo skad i mozesz smialo wyprobowac swoje wiertla . Spalisz je wszystkie .

adam_mk
02-12-2007, 22:25
Znam te cholerne płytki!

MAM DO NICH WIERTŁO! :lol:

Jedno! :cry: ósemkę :cry: za 45zł! :cry: :cry: :cry:
Pilnuję jak nieletniej córci!!! :evil:
Adam M.

wingerman
02-12-2007, 22:30
vadiol, przepraszam ale gdzie tu ktos pisze o gresie?
Jednak sie zgodze ze na gresie spalisz niemalze wszystkie wiertla.

Co do tych niebieskich wiertel boscha. Wiertla te sa naprawde dobre i jesli wiercisz w plytkach ceramicznych a nie w kamieniu czy gresie to smialo bez zadnych obaw mozesz je uzyc. Chodzenie niekonieczne!
Chlodzenie obowiazkowe przy gresach i kamieniach, no chyba ze ktos ma do zrobenia 2 otwory to tyle zrobi nim spali wietlo ale na tym koniec.

Ja osobiscie w pracy uzywam zupelnie innych wiertel, co ciekawe nie maja zadnego ostrego czubka ani weglikow spieanych.



PS. Tak sobie patrze ze forum ma niezaktualizowany czas :)

Pozdrawiam wszystkich

Last Rico
02-12-2007, 22:32
Koledzy dobrze radzą, spiek szlifowany na ostro, najpierw pilot, potem właściwa średnica.
Z tym chłodzeniem (tu nie jest specjalnie potrzebne) to nie chodzi o wiertło, ale głównie o materiał.
Nagrzewa się i zaczyna rozszerzać w strefie wiercenia, wtedy powstają naprężenia i może pękać.
To są rasowe wiertła do wiercenia w twardych materiałach, ale trudno ich używać z ręki
(brak im podparcia początkowego - osi), zalecane wiercenie maszynowe.

http://www.allegro.pl/item277748003_2_diamentowe_wirtla_8mm_granitu_porc elany_szkla.html

adam_mk
02-12-2007, 22:36
Mam HSS, Cobalt, Molibden, Diament, koronki węglikowe, kilka rodzajów widii...
Jeszcze kilka rodzajów wierteł mi się podoba i chyba sobie dokupię z czasem.
Tych Chińskich, borazonowanych - nie! :evil:
Adam M.

Last Rico
02-12-2007, 22:42
Adam, o jakiej chininie piszesz ?
Płytki wiertła są z borazonu ? Gdzie takie widziałeś ?

JACKIE P
02-12-2007, 22:44
wierciłem w gresach - były to wiertła Bosch, nie pamiętam oznaczeń czy HSS czy inne - wywierciłem bez problemu, powolutku. Najgorzej przebić wg mnie pierwszą najtwardszą powłokę, potem już luzik.

adam_mk
02-12-2007, 22:50
Mówię, o tych pożółconych co wyglądają identycznie jak te borazonowane markowe (o podwyższonej twardości)
Ta chinina kosztuje 10 zł za komplet 20szt! Normalne i 20zł za 1 sztukę!
Adam M.

Tytan jest twardy, a wierci się dobrze. Płytki różniście. Jak które...
Adam M.

Last Rico
02-12-2007, 23:06
Te pożółcone to najczęściej są wiertła z HSS z naniesioną warstwą TiN (azotek tytanu).
Wszystko zależy od tego, jak ta warstwa jest zrobiona, ale to są wiertła do metalu, do płytek
się nie nadają. Te do których podałem linkę to są wiertła z nasypem diamentowym mocowanym
galwanicznie. Dobrze biorą, ale trzeba umieć nimi pracować np. NIE WOLNO dociskać i należy
je b. dobrze chłodzić - diament spala się bez dymu i zapachu już w 600*C. Myślałem że masz gdzieś
źródło na wiertła z płytkami z węglika boru. :) Kupiłbym takie....

krisfour
04-12-2007, 13:06
sie wątek rozwinął :D
a więc ja jako amator (bo już się troche pogubiłem :wink: ) kupować te
http://www.allegro.pl/item276465183_bosch_wiertla_wielozadaniowe_beton_m etal_drewno_.html
czy lepiej abym dobre widiowe (czy jak to sie pisze) kupywać?

wingerman
04-12-2007, 18:21
Smialo bierz te z Twojego linka.
Szanuj je a beda Ci dluuugo sluzyly :)

vadiol
04-12-2007, 18:44
A to ciekawe , bo mnie na mechanice technicznej w szkole uczyli , ze wiertlo do metalu ostrzone jest pod innym katem niz do drewna itp. Nie mozna wiec zrobic wiertla uniwersalnego .
W miekiej plytce , a wiec w ceramice , wywiercic mozna nawet wiertlem do metalu . Sprobujcie jednak uzyc takiego wiertla w gresach .

Last Rico
04-12-2007, 19:00
a więc ja jako amator (bo już się troche pogubiłem :wink: ) kupować te
http://www.allegro.pl/item276465183_bosch_wiertla_wielozadaniowe_beton_m etal_drewno_.html
czy lepiej abym dobre widiowe (czy jak to sie pisze) kupywać?

Wiertła z Allegro które zamieściłeś, to są właśnie wiertła z końcówkami z węglików
spiekanych ( potoczna nazwa - widia). W płytce wywiercisz praktycznie każdym wiertłem
widiowym oprócz wierteł z rodziny SDS, gdyż te są inaczej formowane.
Płytki mają twarde tylko szkliwo, potem to już bułka z masłem. :)

krisfour
04-12-2007, 19:45
Podjechałem dzisiaj do OBI i mają jakieś wyprzedaże (kosze pełne wierteł, pewnie przed inwentaryzacją chcą zrobić porządki) i kupiłem tam wiertła Black@Decker Hi-Tech (jakaś linia Piranha). Były też zwykłe do cegły i dużo tańsze, ale gostek doradził mi że te Hi_tech-y sa dużo lepsze bo mogę nimi wiercić w cegle, betonie i kamieniu. No i są trwalsze. Na opakowaniu jest tez narysowane, że do płytek też. Skompletowałem zestaw 7 wierteł (3,4,6,7,8,9,10) za 22zł (nie wiem czy mi sie przydadzą grubości 3,7,9 ale one kosztowały tylko 8zł razem więc też wziąłem :wink: ).
Dobre te wiertła bo zawsze mogę je zwrócić? :wink:

Z tej seri też dostałem to specjalne wiertło do płytek 6mm za trochę ponad 3zł (i teraz bedę miał dylemat, którym wiercić).


pozdr

Last Rico
04-12-2007, 19:55
No i dobrze zrobiłeś. :)
Fi 3,7,9 też ci się przydadzą. Pamiętam że kiedy jeszcze nie miałem sprzętu SDS i wierciłem coś
wiertłami z uchwytem cylindrycznym, to zdarzało się że otwór po wiertle fi 10 miał średnice 11 mm,
słaba cegła, lekko niecentryczne wiertło i rozbiło 0,5 mm na stronę. Wtedy właśnie kupiłem fi 9
żeby na pewno mieć otwór ściśle pasujący pod kołek fi 10 :), a trójka świetnie się nada na pilota.

wingerman
04-12-2007, 20:00
Jeju krisfour nie rozczulaj sie tak z tym wierceniem :)
W plytce mozesz wiercic nawet tanim wiertlem zza wschodniej granicy.

Ja osobiscie jak widze wiertla w cenie po kilka zł. to nawet do nich nie podchodze. Oczywiscie nie pije do Ciebie krisfour, tylko tak sobie glosno mysle.

krisfour
04-12-2007, 20:37
Jeju krisfour nie rozczulaj sie tak z tym wierceniem :)
W plytce mozesz wiercic nawet tanim wiertlem zza wschodniej granicy.

Ja osobiscie jak widze wiertla w cenie po kilka zł. to nawet do nich nie podchodze. Oczywiscie nie pije do Ciebie krisfour, tylko tak sobie glosno mysle.

Ja się nie rozczulam tylko chcę kupić wiertła, które troche mi posłużą. Teraz mam mały remont i trochę będę musiał poborować, ale nie da sie ukryć że póxniej będę ich używał tylko od czasu do czasu. Nie chcę kupić wierteł, które kosztują 5zł za 5 szt bo te to syf jakich mało i nigdy wtedy nie wiesz czy coś się skopało przez te kiepskie wiertła czy tak miało być i już.
A te wiertła, które kupiłem to w normalnej cenie kosztowałby by ponad dwa razy wiecej niz dałem, więc dla amatora są chyba ok.

Dzięki wszystkim za pomoc i tak przy okazji to jeszcze jedno pytanko - czym sie różnią wiertła SDS od zwyklasów?

pozdr

wingerman
04-12-2007, 20:45
SDS to rodzaj mocowania wiertla w uchwycie wiertarki. SDS maja wzdluzne rowki. Wiertlo SDS po zamocowaniu wydaje sie byc jakby niedokrecone (ma pewin luz). Wiertla takie sluza do wiercenie w materialach typu beton, kamien, cegle itp. Wiertla te maja za zadanie poprzez udar miazdzc i wykruszac material.


PS. Udanego wiercenia... i nie stresuj sie tym :)

pokar
04-12-2007, 23:41
Jako fachowiec zajmujący się doborem narzędzi i osprzętu chciałbym zająć głos w dyskusji:
1. Wiertło HSS nie nadaje się do zastosowania w innych materiałach niż metale.
2. Do ceramiki używa się wierteł o następującej konstrukcji:
http://www.hellertools.com/hellerweb/Produkte/highlights/Glassmaster/Produkt.gif
3. Ewentualnie można się pokusić o zastosowanie tego typu wierteł do sprzętu AKU:
http://www.hellertools.com/hellerweb/Produkte/highlights2006/QuickBIT/QuickBITTurboStone.jpg
Choć wyglądem przypomina zwykłą "widię", ma zupełnie inaczej ukształtowaną głowicę (chodzi tu głównie o odpowiednie kąty natarcia), która również ma innny skład chemiczny i przechodzi różne niż "widia" procesy technologiczne.
Te zdjęcia pochodzą ze strony niemieckiego producenta wierteł - firmy Heller.
Inni liczący się producenci osprzętu także posiadają takie w swej ofercie.
4. Mocowanie typu "sześciokąt" to nie jest SDS Plus. Wyróżnia się też SDS MAX, któy również nie ma kształtu sześciokąta - tak dla odmiany :wink:
Wiertła typu SDS generalnie znajdują zastosowanie w wiertarkach z udarem pneumatycznym. CHodzi tu o właściwe przeniesienie udaru z napędu wiertarki, za pośerdnictwem wiertła na obrabianą powierzchnię. Dlatego potzreby jest luz i bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby młotowiertarki z udarem elektropneumatycznym nie dociskać na siłę do ściany, bo się ją tylko dławi. Ona ma pracować tylko swoim ciężarem.

pokar
04-12-2007, 23:48
Jako fachowiec zajmujący się doborem narzędzi i osprzętu chciałbym zająć głos w dyskusji:
1. Wiertło HSS nie nadaje się do zastosowania w innych materiałach niż metale.
2. Do ceramiki używa się wierteł o następującej konstrukcji:
http://www.hellertools.com/hellerweb/Produkte/highlights/Glassmaster/Produkt.gif
3. Ewentualnie można się pokusić o zastosowanie tego typu wierteł do sprzętu AKU:
http://www.hellertools.com/hellerweb/Produkte/highlights2006/QuickBIT/QuickBITTurboStone.jpg
Choć wyglądem przypomina zwykłą "widię", ma zupełnie inaczej ukształtowaną głowicę (chodzi tu głównie o odpowiednie kąty natarcia), która również ma innny skład chemiczny i przechodzi różne niż "widia" procesy technologiczne.
Te zdjęcia pochodzą ze strony niemieckiego producenta wierteł - firmy Heller.
Inni liczący się producenci osprzętu także posiadają takie w swej ofercie.
4. Mocowanie typu "sześciokąt" to nie jest SDS Plus. Wyróżnia się też SDS MAX, któy również nie ma kształtu sześciokąta - tak dla odmiany :wink:
Wiertła typu SDS generalnie znajdują zastosowanie w wiertarkach z udarem pneumatycznym. CHodzi tu o właściwe przeniesienie udaru z napędu wiertarki, za pośerdnictwem wiertła na obrabianą powierzchnię. Dlatego potzreby jest luz i bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby młotowiertarki z udarem elektropneumatycznym nie dociskać na siłę do ściany, bo się ją tylko dławi. Ona ma pracować tylko swoim ciężarem.
Poniżej widać wiertło z mocowaniem typu SDS:
http://www.hellertools.com/hellerweb/Produkte/highlights/YCutErgo/Produkt.gif

adam_mk
05-12-2007, 01:26
Sama prawda ładnie podana!
Adam M.

(dobrze mieć w walizce kilka różnych szóstek czy ósemek)