PDA

Zobacz pełną wersję : deski na ogrzewaniu podłogowym



jack_2000
02-12-2007, 23:36
prosze o informację jak zachowuje się deska podłogowa (na przykład barlinecka) na ogrzewabiu podłogowym?

gdzies wyczytałem że max. temperatura podłogi przy desce to 26 stopni - trochę mało aby w domu uzyskać satysfakcjonująca temperaturę przy dużych mrozach.

napiszcie jak to wyglada u was? please

Sasha
04-12-2007, 00:29
Jest gdzieś taki fajny wykres który pokazuje jak zachowują się poszczególe materiały na podłodze i powiem ci tak że prym wiedzie kamień, potem ceramika... potem długo nic... następnie panele i na końcu niestety dechy.

Chociaż nie na końcu są dechy przykryte dywanem,

AXENTY
04-12-2007, 08:30
Niestety racja, deski na podłogówce, to jest bez sensu. Szwedzi, albo norwegowie wymyślili kiedyś specjalną deskę do podłogówki, która jest cięta w poprzek słojów, ale jest to rozwiązanie baaaaaardzo drogie, a przy tym chyba niezbyt ładne. No oczywiście kwestia gustu. W ostateczności proponowałbym bardzo cienkie panele. Niektórzy ich producenci polecają specjalne panele do podłogówki, choć jest to w dalszym ciągu sprawa dyskusyjna.
Jeśli bardzo zależy ci na uzyskaniu efektu drewna, możesz rozejżeć się za ceramiką imitującą deski np:
http://www.cersanit.pl/product_a.php?mod=detal&cms_id=3076&idz=85222278f42afba4189002f4f5cd3e14&prod_dzial_id=2&lang=pl[/url]

Heath
04-12-2007, 10:12
http://forum.muratordom.pl/jakie-drewno-na-podlogowke,t73593.htm?highlight=nadaremno

http://forum.muratordom.pl/podlogi-z-drewna-egzotycznego-praktycznie-boorg-help,t69542.htm


gdzies wyczytałem że max. temperatura podłogi przy desce to 26 stopni - trochę mało aby w domu uzyskać satysfakcjonująca temperaturę przy dużych mrozach.

chyba nie spodziewasz się w podłogówce temperatury jak przy grzejnikach?? :o

jack_2000
05-12-2007, 00:14
takiej temp jak w grzejnikach to się nie spodziewam, ale ...

30 stopni jest możliwe i co wtedy z deską?

Sasha
05-12-2007, 00:24
takiej temp jak w grzejnikach to się nie spodziewam, ale ...

30 stopni jest możliwe i co wtedy z deską?

prawdopodobnie ....


nic

Heath
05-12-2007, 06:50
prawdopodobnie ....


nic

też mi się tak wydaje. :wink: Wydaje mi się że chodzi o rozsychanie się drewna, wyjasnienie problemu jest w podanych powyżej linkach.
Producenci paneli zastrzegają temp. max 27st. Z tego co pamiętam, jest to max temperatura z jaką pracuje podłogówka, więc nie ma czego się obawiać.

Darek Rz
05-12-2007, 07:14
Witam

Wychodząc naprzeciw tym wszystkim dywagacjom zapytam :

- Co się w takim razie stanie z deskami kiedy w lecie słońce świeci przez wielkie okno prosto na parkiet /deski nagrzewając je do naprawde wysokiej temperatury (sprawdziłem -czasami aż parzy ) i co gorsza dzieje się to punktowo a nie tak równomiernie jak w podłogówce . Wszystkie parkiety czy deski były by wypaczone , żaden parkieciarz nie dałby gwarancji na deski położone koło okna ..................a czy tak w istocie jest ?

jack_2000
05-12-2007, 22:56
Dobrze prawisz Darek Rz - czytałem na forum, że komus deska barlinecka się rozeszła i zmieniła kolor własnie w miejscach gdzie silnie świeciło słońce.

boorg
07-12-2007, 03:58
...czytałem na forum, że komus deska barlinecka się rozeszła... ...własnie w miejscach gdzie silnie świeciło słońce...
Efekt taki nazywa się punktowym przepalaniem podłogi. Podobny efekt daje elektryczne ogrzewanie podłogowe (szczególnie starsze rozwiąznia, bo podobno :-? , to co mozna kupić teraz, to jest już inna generacja tych urządzeń).
I dlatego producenci drewna/paneli dopuszczają stosowanie swoich produktów na podłogowym ogrzewaniu wodnym. :roll:

jack_2000
09-12-2007, 23:44
podciągam temacik

brachol
10-12-2007, 06:36
moze to cos rozjasni (http://www.podlogi.drewniane.info/index.php?name=News&file=article&sid=27)

kachna28
10-12-2007, 08:44
moze to cos rozjasni (http://www.podlogi.drewniane.info/index.php?name=News&file=article&sid=27)
Tylko to dotyczy ogrzewania elektrycznego. Wodne jest bezpieczniejsze. Wielu producentów deski trójwarstwowej np Kahrs, Baltic Wood -zakazuja stosowania ich na podłogowce elektrycznej -zresztą to samo usłyszalam osd kilku sprzedawców takich podłóg. U mnie podłogówka będzie w całym domu -a na niej deska trójwarstwowa. Barlinek pisze np, że różnica temp między spodem deski a jej wierzchem to tylko 2,5st.C. -więc niewiele. Prawdą jest co pisano powyżej -temp podłogi " nie powinna' przekraczac 27stopni (tak pisze we wszystkich folderach producentów desek). Przy desce 3warstwowej lub parkiecie dwuwarstwowym -należy "zagęścic" pętle podłogówki. My np liczyliśmy w programie OvPlan. Przy terakocie pętle układa się co 20cm, a przy parkiecie gr 14mm (tyle ma deska 3warstwowa) co 15cm.
A tak pisze Murator:
Choć posadzki drewniane nie najlepiej sprawdzają się na ogrzewanych podłogach, można je na nich układać. Należy jednak wybierać tylko drewno o małym skurczu i długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej, na przykład: dąb, merbau, iroko, doussie, tek. Na podłodze z ogrzewaniem nie powinno się kłaść parkietu grubszego niż 1,5-centymetrowy. Grubszy nie tylko za bardzo ograniczy przekazywanie ciepła, ale też powstaną w nim większe szczeliny. Najlepszym rozwiązaniem są parkiety dwu- i trójwarstwowe – krzyżowe ułożenie słoi w sąsiadujących warstwach drewna ogranicza jego pracę. Klepka warstwowa musi być jednak dobrej jakości, w przeciwnym razie częste zmiany temperatury mogą doprowadzić do rozwarstwienia drewnianej posadzki.

Lili Lili
10-12-2007, 09:45
Mam parkiet dębowy dwuwarstwowy na podłogówce. Może minimalnie się rozsycha w sezonie grzewczym, ale żyletki to się w te szparki nie wciśnie.
Jeśli ktoś jest perfekcjonistą to tego nie zaakceptuje :D

kachna28
10-12-2007, 09:48
Mam parkiet dębowy dwuwarstwowy na podłogówce. Może minimalnie się rozsycha w sezonie grzewczym, ale żyletki to się w te szparki nie wciśnie.
Jeśli ktoś jest perfekcjonistą to tego nie zaakceptuje :D
Lili a pamiętasz może jakiej grubości ten parkiet? Bo może też coś o nim pomyslimy :roll: ...

Lili Lili
10-12-2007, 10:11
Mam parkiet dębowy dwuwarstwowy na podłogówce. Może minimalnie się rozsycha w sezonie grzewczym, ale żyletki to się w te szparki nie wciśnie.
Jeśli ktoś jest perfekcjonistą to tego nie zaakceptuje :D
Lili a pamiętasz może jakiej grubości ten parkiet? Bo może też coś o nim pomyslimy :roll: ...
Są do wyboru 11 i 13 mm. Dobrze się łączą z terakotą, nie trzeba podnosić wylewki pod terakoty.