PDA

Zobacz pełną wersję : SOLARY - DOFINANSOWANIE Z UNII - obecnie ?



JACKIE P
03-12-2007, 17:08
czy ktoś z szanownych forumowiczów jest w posiadaniu wiedzy, czy już są aktualnie jakieś możliwości uzyskania dofinansowania na montaż solarów z funduszy unijnych dla osób fizycznych /poza oczywiście kredytowaniem przez BOŚ/ ?
Serdecznie dziękuję za wszelkie informacje.

Radek-10
03-12-2007, 17:11
Witam
Zależy to od lokalnych Urzędów Gminy.Mieszkam w Legnicy i dofinansowania nie ma,mój pracownik mieszka w Nowej Rudzie ( byłe wałbrzyskie ) i tam dofinansowują .
Radek

Last Rico
03-12-2007, 20:07
W takim razie trzeba trochę więcej rurki i da się zrobić....:)

Solarxxxm
10-11-2009, 22:13
czy ktoś z szanownych forumowiczów jest w posiadaniu wiedzy, czy już są aktualnie jakieś możliwości uzyskania dofinansowania na montaż solarów z funduszy unijnych dla osób fizycznych /poza oczywiście kredytowaniem przez BOŚ/ ?
Serdecznie dziękuję za wszelkie informacje.

Ostatnio na naszym terenie coś się ruszyło info na stronie :http://www.solarem.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=11:dotacje-do-kolektorow-sonecznych-&catid=2:nowoci

Michał_KrK
17-06-2010, 13:59
Podbijam temat bo sam jestem zainteresowany dotacją na kolektory słoneczne: link dofinansowanie kolektory słoneczne 2010 (http://www.marax.pl/doplaty-kolektorow-slonecznych-2010-n-42.html). Kurczę jeśli zwrotu jest 45% to na stówę sobie założę

Piwoslaw
22-06-2010, 11:26
Uuu, ja też chcę!

mynia_pynia
23-06-2010, 13:51
Czasami gmina przystępuje do programu z dofinansowaniem, u mojej babci w ramach dofinansowania wykonują projekt, dają zestaw solarny, wykonują podłączenia, sami instalują wszelkie rurki, dają nawet bojler 500l. Cała inwestycja to 12 tyś z czego moja babcia płaci 2 tysiące i jej zadaniem jest odbierać pisma urzędowe i wpuścić instalatorów ze sprzętem do domu - opyla się?

Ja u siebie czekam na to samo i wiem że się doczekam.

Piwoslaw
23-06-2010, 14:49
O ile dobrze rozumiem, obecny program ma dotyczyć wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania, a nie jak do tej pory jedynie wtedy gdy gmina przystąpi do programu.

bwojtek
24-06-2010, 06:26
No właśnie też mi się obiło o uszy te 45% dofinansowania dla wszystkich. W takim układzie inwestycja ma sens. Czy ktoś wie jak to ugryźć z praktycznej strony?

Piwoslaw
24-06-2010, 06:51
Ciekawe, czy program obejmuje tylko pełne instalacje, czy np. zwrócą za same kolektory, rury i montaż, bez zasobnika? Bo wątpię by zwrócili za samodzielne wykonanie bufora...

Dzejson
27-06-2010, 11:00
dofinansowanie obejmuje wszystkie koszty kwalifikowane, w tym cene projektu, oraz uruchominie systemu. banki niestety ni mają jeszcze procedur, ale należy ich się spodziewać w połowie lipca. w każdym razie ja na to się pisze i wydaje się najbardziej racjonalnym wybrać bardziej wypasiony zestaw, skoro jest okazja kupić go praktycznie 45% taniej. Na pewno bezie na to duży popyt, a wiadomo, że popyt wpłynie na podaż, a ta z kolei na cenę. juz nawet słyszałem ze np ulrich podniósł ceny zestawów


Andy

Piotr G
29-06-2010, 14:46
wydaje się najbardziej racjonalnym wybrać bardziej wypasiony zestaw, skoro jest okazja kupić go praktycznie 45% taniej.

Jest jedno małeale 1m2 czynnej powierzchni nie może przekroczyć 2500 pln

Wszystkie koszty / powierzchnia czynna musi być mniej niż 2500 PLN

Pozdrowienia

Piotr

RAPczyn
29-06-2010, 18:55
Powierzchni całkowitej, nie czynnej - choć tak być powinno :/

Piotr G
29-06-2010, 23:24
Zgadza się całkowita - moja pomyłka

Piotr

arty1
09-07-2010, 09:06
POWTORZE I TU MOJA WYPOWIEDZ......
Przeanalizowalem temat dotacji rzadowych 45% - marchewka na kiju
45%
- 19% podatku
-4% prowizji od kwoty kredytu,
-11% odsetki ( nie za bardzo mozna wczesniej splacic mu smusisz czekac na decyzje o umorzeniu 45% - a wiec tu zapewne was przytrzymaja)
- prawdopodobnie wymagany bedzie projekt min 600zl

Jak to podliczyc to w najlepszym wypadku zostanie ok 1000 zl - przy zestawie wartym ok 11 tys- - w najgorszym wypadku wyjdzie drozej niz kupic za gotowke z dobrym rabatem........................................... ...... - POLSKA PIĘKNY KRAJ........................

RAPczyn
10-07-2010, 08:41
Przykład kosztów kwalifikowanych instalacji - 20774,99PLN
Pow. łączna kole próżniowo rurowego CPC 4,4m^2 * 2500PLN = 11000
Dotacja = 9348.75PLN
---------------------------
Prowizja 4% = 830,99PLN
Odsetki 11%, kredyt na rok = 1258,55PLN
Podatek 19% = 1776,26PLN
---------------------------
Łącznie z dotacji = 3865,80PLN

Jest tu księgowy/bankier/radca podatkowy który by to sprawdził?

RAPczyn
12-07-2010, 09:06
Tanie instalacje to i może kosztują 12-14PLN ale instalacje najwyższej jakości osiągające bardzo wysokie uzyski kosztują odpowiednio więcej.

RAPczyn
12-07-2010, 11:06
Pierwsze z brzegu, np.:
Buderus Vaciosol 2x 12 CPC, zbiornik 300l ~16570Pln netto
DeDietrich POWER 2x 15 OPC, zbiornik 300l ~ 22200PLN netto
Paradigma CPC 40 Allstar, zbiornik Aqua 190 ~ 3714€ netto
Wolf 2x 12CRK, zbiornik 300l ~ 17750PLN netto
Viesmann Vitosol 300-T, zbiornik Vitocell 100-B 300l ~18640PLN

Doliczyć trzeba jeszcze robociznę, orurowanie solar, projekt, podatek.

bea_k
24-07-2010, 11:06
Przykład kosztów kwalifikowanych instalacji - 20774,99PLN
Pow. łączna kole próżniowo rurowego CPC 4,4m^2 * 2500PLN = 11000
Dotacja = 9348.75PLN
---------------------------
Prowizja 4% = 830,99PLN
Odsetki 11%, kredyt na rok = 1258,55PLN
Podatek 19% = 1776,26PLN
---------------------------
Łącznie z dotacji = 3865,80PLN

Jest tu księgowy/bankier/radca podatkowy który by to sprawdził?

Cos zagmatwane te wyliczenia.
Skoro powierzchnia kolektorów to 4,4 m2 to max. koszt wynosi 11.000 i od tej kwoty obliczana jest dotacja. Według mojej wiedzy to kwota 4950, dalej od tego liczymy podatek od wzbogacenia (!) w wysokości 19%=940,4.
Prowizja od kredytu w BOŚ 3% min.50 zł - tą prowizje by sobie darowali.

Mam z kolei przygotowane obliczenia pod dotację kolektorów płaskich:
- 4 moduły kolektorów, o powierzchni 2,5 m2 kazdy = 10m2 co daje koszt kwalifikowany 25.000
- dotacja 45% = 11.250,
- podatek od wzbogacenia 2.138,
- kredyt 13.750,
- prowizja od kredytu 412,5,
- odsetki ??? wszystko zależy kiedy się spłaci, jak od razu po uzyskaniu dotacji np. po m-cu to przy oprocentowaniu wychodzi jakieś 126 zł.
Podsumowując nasze koszty (2138+412,5+126) wychodzi na to że zamiast 25.000 instalacja kosztuje 16.426,50 zł.

RAPczyn
24-07-2010, 20:26
"Program obejmuje dopłaty do kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych, wynoszące 45% brutto kapitału kredytu. " - koszty kwalifikowane.

bea_k
25-07-2010, 08:39
7. Szczegółowe zasady udzielania dofinansowania
7.1 Formy dofinansowania
Dotacja na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego realizowana za pośrednictwem banku
na podstawie zawartej umowy o współpracy.
7.2 Intensywność dofinansowania
Dotacja w wysokości 45% kapitału kredytu bankowego wykorzystanego na sfinansowanie
kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
7.3 Warunki dofinansowania
1) Kredyt na realizację przedsięwzięcia udzielany jest ze środków własnych banku w
ramach limitu przyznanego przez NFOŚiGW.
2) Środki z kredytu z dotacją wypłacane są bezgotówkowo, bezpośrednio na konto
wykonawcy lub dostawcy dóbr i usług, na podstawie wystawionych faktur.
3) Wysokość kredytu z dotacją wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych
przedsięwzięcia, z zastrzeżeniem, że jednostkowy koszt kwalifikowany przedsięwzięcia
nie może przekroczyć 2 500 zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora.
4) Kwota kredytu może przewyższać wysokość kosztów kwalifikowanych. Dotacją objęta
jest wyłącznie część kredytu wykorzystana na koszty kwalifikowane przedsięwzięcia.

Ograniczeniem finansowym jest więc koszt 1m2 powierzchni kolektora.

RAPczyn
25-07-2010, 09:38
Świetnie, że to sprawdziłeś :)

alfa36
25-07-2010, 13:47
To opłaca sie czy nie? Finansowo jestesy już wykonczeni, ale gdyby mial się to oplacac, to pewnie bysmy sie na to rzucili. Tylko szczerze mowiąc nie mam już sily sprawdzac. Wykanczanie... wykancza:(

gonzogonzo
25-07-2010, 14:52
w Krakowie jest firma, ktora sie zajmuje instalacją kolektorów i posiadają również porozumienie z NFOŚiGW dzięki temu jest możliwość dofinansowania takiej inwestycje w 45%. Jestem zainteresowana, a kontakt do tej firmy podali mi znajomi. www.hoven.pl, jak przeglądałam stronę to zajmuja sie tylko kolektorami słonecznymi, które ogrzewają wodę użytkową.

Piotr G
25-07-2010, 20:51
w Krakowie jest firma, ktora sie zajmuje instalacją kolektorów i posiadają również porozumienie z NFOŚiGW dzięki temu jest możliwość dofinansowania takiej inwestycje w 45%. Jestem zainteresowana, a kontakt do tej firmy podali mi znajomi. www.hoven.pl, jak przeglądałam stronę to zajmuja sie tylko kolektorami słonecznymi, które ogrzewają wodę użytkową.

Ciekawe dlaczego na przytoczonej stonie nie ma słowa o porozumieniu NFOŚiGW i na stronach NFOŚiGW też nic nie ma o takowym porozumieniu.

45% kapitału kredytu spłaca fundusz ale każej jednej firmie która spełnia wymagania funduszu (odpowiednie certyfikaty)

Piotr

Piotr G
25-07-2010, 21:14
A tu sa szczegóły jak dostać dofinansowanie

http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/

Pozdrawiam

Piotr

kolektor1
25-07-2010, 22:44
Witam.

w Krakowie jest firma, ktora sie zajmuje instalacją kolektorów i posiadają również porozumienie z NFOŚiGW dzięki temu jest możliwość dofinansowania takiej inwestycje w 45%. Jestem zainteresowana, a kontakt do tej firmy podali mi znajomi. www.hoven.pl, jak przeglądałam stronę to zajmuja sie tylko kolektorami słonecznymi, które ogrzewają wodę użytkową.
W tych dofinansowaniach jest prócz wielu haków jeden mały: kolektory muszą być polskiej produkcji o czym mało kto wie /informacja uzyskana w banku/. Jeżeli weźmiesz kredyt to później może okazać się, że nie otrzymasz dofinansowania a kredyt trzeba będzie spłacać. Po za tym niech Tobie zrobią symulację ile faktycznie dostaniesz z tych 45%. Przykładowo jeżeli instalacja będzie kosztować 13500 zł to realne dofinansowanie tego kredytu wzięte na 4 lata wyniesie 17% czyli kwota 2287zł a papierów musisz zgromadzić całą tonę.
pozdrawiam.
Witold

RAPczyn
26-07-2010, 06:57
To opłaca sie czy nie? Finansowo jestesy już wykonczeni, ale gdyby mial się to oplacac, to pewnie bysmy sie na to rzucili. Tylko szczerze mowiąc nie mam już sily sprawdzac. Wykanczanie... wykancza:(

Jeśli jesteście już "wykończeni" to poczekajcie do przyszłego roku. Skorzystacie z doświadczeń innych przy dotacjach.

k_m
26-07-2010, 20:56
Nie ma co czekać .Jeżeli koś ma czas i chodzić od biura do biura to proszę bardzo.Uważam że u nas otwiera się drzwi które są już otwarte.dlaczego nie bierzemy już sprawdzonych systemów tak jak w Niemczech lub Francji.Oni także mają dotację,ale takiej biurokracji jak u nas nie ma.Wystarczyłoby przedstawić fakturę w urzędzie skarbowym na koniec roku i odliczyć od dochodu,ale niestety nasze banki muszą zarobić na tej dotacji i nie tylko oni.Krótko mówiąc jest dotacja ,ale zrobimy takie utrudnienia że wszystkim się odechce ,a pieniądze wrócą do Brukseli.Dużo się mówi o ekologi ,a papieru do tego potrzeba i wycinamy drzewa.

bea_k
27-07-2010, 11:46
Rozmaiwałam z doradcą z BOŚ i uzyskałam informacje:
- prowizja 4% (płatna od całości kredytu),
- orocentowanie 10% (dla stałych klientów), 11% (dla nowych) w skali roku,
- okres kredytowania do 80 m-cy, przy czym minimalny okres to 12 miesięcy,
- liczona jest normalnie jak przy każdym kredycie zdolność kredytowa od całości,
- klient załatwia papierologię sam, bank nie współpracuje z instalatorami,
- do wniosku o kredyt potrzebny jest harmonogram rzeczowo-finansowy i projekt instalacji solarnej podpisane przez osobę uprawnioną do projektowania.


Tak więc im dalej w las tym ciemniej..... Znowu bardzo mądra osoba w Funduszu długo dumała jak tu utrudnić życie.....

RAPczyn
27-07-2010, 12:04
A z tego co ja rozmawiałem to np. długość kredytu od 6 miesięcy do 8lat, oprocentowanie wraz kosztami dla kwoty 60000PLN na 4 lat to 4,75%.
W niektórych przypadkach nie jest wymagany projekt instalacji - http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/faq/

bea_k
27-07-2010, 17:10
Ale 4,75% to pewnie marża, do tego trzeba dodać WIBOR. Niestety BOŚ ma najwyższą marżę :( a szkoda bo z tych wszystkich niskiej jakości banków ;) ma największą sieć placowek w PL. Bank nie da nic za darmo :rolleyes:

Każdy z banków, które mają kredyt na solary ma swoje warunki, więc faktycznie trzeba się mocno zastanowić, gdzie złożyć wniosek.

kolektor1
27-07-2010, 23:30
Witam.
RAPczyn napisał:

A z tego co ja rozmawiałem to np. długość kredytu od 6 miesięcy do 8lat, oprocentowanie wraz kosztami dla kwoty 60000PLN na 4 lat to 4,75%
RAPczyn ty chyba oglądasz za dużo telewizyjnych rekam.
pozdrawiam.

RAPczyn
28-07-2010, 07:52
TV staram się unikać ;p

A_76
28-07-2010, 08:19
A czy sa inne możliwości dopłat do kolektorów czy też refinansowanie założenia kolektorów niż poprzez dofinansowanie przez NFOSiGW? kupilam dom do remontu, kredyt dostalam na zakup domu oraz remont i nie mam szans na kolejny kredyt z przeznaczeniem tylko kolektory.

KrzysztofLis2
02-08-2010, 10:08
Ewentualnie gminne/miejskie programy pomocowe.

expert_dotacje
02-08-2010, 10:45
BOŚ być może posiada największą siatkę własnych placówek, ale w przypadku 3 banków: Mazowiecki Bank Regionalny, Gospodarczy Bank Wielkopolski oraz Bank Polskiej Spółdzielczości, kredyty będą oferowane również przez banki spółdzielcze wchodzące w skład zrzeszenia danego banku.

expert_dotacje
11-08-2010, 07:01
Pozostałe Banki już zaczęły przyjmować wnioski: Mazowiecki Bank Regionalny. Bank Polskiej Spółdzielczości, Gospodarczy Bank wielkopolski, Warszawski Bank Spółdzielczy.

Wszystkie mają taniej niż BOŚ a przy tym dużo więcej placówek – razem ok. 4000 placówek a BOŚ około 100.

Jak bym nie liczył dotacji na kolektor Ulrich to wychodzi mi prawie 3 tysiące do przodu
Dal mnie to sporo pieniędzy.

dawor
11-08-2010, 13:35
ktoś sprawdził czy solary muszą być polskiej produkcji ? Ktoś o tym wspominał ale wydaje się to dziwny wymóg i jakoś nie wierze :)

Ja poczekam chyba az przestaną dotować banki a zaczną dotować ekologiczne rozwiązania... Sory, ale w tym wypadku to dotacja dla banku..bo niby dlaczego nie mogę sam wyłozyć tych pieniędzy i dostac 45% ?????????????

AmatorCiepła
11-08-2010, 13:57
POWTORZE I TU MOJA WYPOWIEDZ......
Przeanalizowalem temat dotacji rzadowych 45% - marchewka na kiju
45%
- 19% podatku
-4% prowizji od kwoty kredytu,
-11% odsetki ( nie za bardzo mozna wczesniej splacic mu smusisz czekac na decyzje o umorzeniu 45% - a wiec tu zapewne was przytrzymaja)
- prawdopodobnie wymagany bedzie projekt min 600zl

Jak to podliczyc to w najlepszym wypadku zostanie ok 1000 zl - przy zestawie wartym ok 11 tys- - w najgorszym wypadku wyjdzie drozej niz kupic za gotowke z dobrym rabatem........................................... ...... - POLSKA PIĘKNY KRAJ........................

Do tego dodać trzeba to, że niektóre firmy, które zamierzają uczestniczyć w procesie realizacji już podnoszą ceny, a banki podnoszą koszty kredytu.
Najbardziej skorzystają na tym banki i mam nieodparte wrażenie, że dotacje mają zasilić przede wszystkim te banki.
Bo niby dlaczego rządzący nie chcą zrobić tak, żeby dotacje wypłacić bezpośrednio do rąk inwestora po zrealizowaniu
przedsięwzięcia. A jeśli ktoś chce przy tym wziąć kredyt, to jego wola i dodatkowe koszty.
Inwestor powinien mieć prawo wyboru, czy chce skorzystać z kredytu czy nie. A tymi ustaleniami rząd zmusza nas, żebyśmy korzystali z kredytów.
Jesteśmy kolejny raz okradani – złodziejstwo w białych rękawiczkach.

Kroitz
11-08-2010, 19:51
ktoś sprawdził czy solary muszą być polskiej produkcji ? Ktoś o tym wspominał ale wydaje się to dziwny wymóg i jakoś nie wierze :)

Ja poczekam chyba az przestaną dotować banki a zaczną dotować ekologiczne rozwiązania... Sory, ale w tym wypadku to dotacja dla banku..bo niby dlaczego nie mogę sam wyłozyć tych pieniędzy i dostac 45% ?????????????

Kolektory muszą mieć tylko znak SOLAR KEYMARK- to jest jedynym wyznacznikiem. Prosze to sprawdzić, bo nie wszystkie taki certyfiakt maja.
Oczywiscie solary z tym znakiem są troszke droższe....

Jak by nie patrzeć z dotacji zostaje nam np 45%-19%-4%-11%= 11% z dotacji 45%. Jak dla mnie szału nie ma. Dodajmy że oprocentowanie roczne to 11%, czyli jeżeli jest dłuższy okres kredytowania to dodajemy jescze 11% i 11%....
W BOŚ banku płaci się prowizję za wcześniejsza spłatę kredytu

ravbc
12-08-2010, 15:54
No procentów to Ty liczyć nie umiesz, ale faktem jest, że ciężko będzie z tego dofinansowania "wydusić" więcej niż 30%. Ale to i tak niezła kwota, o ile ktoś koniecznie chce mieć solary...

gruchot
12-08-2010, 18:46
Kwota jaka by nie była dla osoby zdecydowanej na solary to zawsze plus.

jarett
14-08-2010, 20:39
Sęk w tym, że osoba zdecydowana i tak kupi a chodziło chyba o to, żeby szerzyć ekologiczne rozwiązania. Ja też się pierwotnie zajarałem wizją zwrotu tych 45%. Miałoby to dużo większy sens gdyby chociaż można było kupić te solary za własną gotówkę a nie pałować się z jakimiś dodatkowymi kredytami w egzotycznych bankach. Większość osób, które realnie są zainteresowane solarami to inwestorzy budujący nowe domy, a większość z nich ma już na karku jakieś gigantyczne kredyty hipoteczne. Po pierwsze mogliby uszczknąć z tych kredytów kasę na solary (a może nawet mają je już przewidziane w harmonogramie), po drugie niektórzy nie będą mieli zdolności na kolejny kredyt. Przy takim oprocentowaniu (10-11%) rata małego kredytu na solary będzie wcale niemała.

Nie jestem księgowym ale spróbuję policzyć.
Zakładamy, że koszt przeciętnej instalacji ( o pow. 4.4m2) wynosi 14 tys.
Koszty kwalifikowane mogą wynieść maksymalnie 4,4 x 2500 czyli 11 tys.
Dotacji dostaniemy do tego 45% x 11 tys. = 4950.
Musimy od tego zapłacić podatek = 19% czyli 940 zł
Odsetki od kredytu na 3 lata na 14 tys wyniosą 2260 (http://www.money.pl/banki/kalkulatory/kredytowy/ - tu se można policzyć)
Zakładam oprocentowanie 10% - ktoś takie podał wyżej ale nie wiem czy jest prawdziwe :)
I jeszcze 4% marży i koszt projektu to pewnie jakiś 1000 zł.
Zostają z tej dotacji jakieś marne grosze - 750 zł
Oczywiście w porównaniu do zapłaty gotówką. Gdyby nie te odsetki to kwota byłaby jeszcze warta zachodu.
A może robię gdzieś błąd? bo wydaje mi się to aż nieprawdopodobne.

Pytanie czy można go bez konsekwencji spłacić wcześniej. Jak to dobrze zgrać to z tego co rozumiem, dotacja jest przekazywana w 3 miesiące po ukończeniu inwestycji i gdyby wtedy to spłacić...?

carinus
15-08-2010, 11:55
Nie jestem pewny czy poczekac na przebieg tego programu i opinie ludzi którzy wypowiedzą sie na temat problemów biurokratycznych.Jeżeli faktycznie będzie więcej biegania za papierkami i zyskanie tylko małej częsci wydanych środków to chromole takie interesy.Zrobię może nieco tańsza instalację,ale zaoszczędzę na kosztach montażu gdyz wykonam ją samodzielnie z tego co sam wybiorę.Co Wy na to?

HenoK
15-08-2010, 14:44
Nie jestem pewny czy poczekac na przebieg tego programu i opinie ludzi którzy wypowiedzą sie na temat problemów biurokratycznych.Nie wiem czy się jeszcze załapiesz ;-) :
Po kredyt z dopłatą na zakup kolektorów słonecznych trzeba czekać w społecznej kolejce (http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/442487,po_kredyt_z_doplata_na_zakup_kolektorow_slo necznych_trzeba_czekac_w_spolecznej_kolejce.html)

jarett
15-08-2010, 19:45
Dziennikarz się nie przyłożył.
Gdy czytam takie rzeczy doceniam jak dobrym posunięciem było wprowadzenie matury z matematyki :)

adam_grap
19-08-2010, 07:25
Rozmaiwałam z doradcą z BOŚ i uzyskałam informacje:
- prowizja 4% (płatna od całości kredytu),
- orocentowanie 10% (dla stałych klientów), 11% (dla nowych) w skali roku,
- okres kredytowania do 80 m-cy, przy czym minimalny okres to 12 miesięcy,
- liczona jest normalnie jak przy każdym kredycie zdolność kredytowa od całości,
- klient załatwia papierologię sam, bank nie współpracuje z instalatorami,
- do wniosku o kredyt potrzebny jest harmonogram rzeczowo-finansowy i projekt instalacji solarnej podpisane przez osobę uprawnioną do projektowania.


Tak więc im dalej w las tym ciemniej..... Znowu bardzo mądra osoba w Funduszu długo dumała jak tu utrudnić życie.....

Może jednak nie bedzie az takiego problemu z biurokracja :) Tu jest info, ze Energa pomaga przy wypełnianiu wnioskow: http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,55402,8262440,Razem_z_ENERGA_stworz_wlasna_mikro elektrownie.html Ciekawe jak to wygladaw praktyce? Czy ktos z Was juz moze korzystal?

KrzysztofLis2
20-08-2010, 10:24
Dotacji unijnych, których dotyczy wątek?

Link nie działa. :(

wado
22-08-2010, 17:59
Link działa tylko trzeba sobie usunąć początek - prawidłowy jest tu http://www.ulrich.com.pl/Poradnik,1,0,2,.htm?p_search_1=295
Niby się opłaca... ale po wzięciu kredytu hipotecznego, jak pomyślę sobie o papierologii bankowej to mnie trzęsie... znów Pan Inspektor Bankowy będzie szukał i analizował wszystko co się da... brrr

kolektor1
22-08-2010, 18:46
Witam.
wado napisał:

Link działa tylko trzeba sobie usunąć początek - prawidłowy jest tu http://www.ulrich.com.pl/Poradnik,1,...p_search_1=295

A jakoś dziwnie zapomnieli o podatku PIT 36 i o odsetkach od kredytu.
pozdrawiam.
Witold

kozien
10-09-2010, 09:04
czy można nie brać kredytu i sfinansować z własnych pieniędzy a dostać jakieś dofinansowanie na kolektory? Proszę o pomoc.Dziękuje

Liwko
10-09-2010, 10:02
Te dopłaty to totalna porażka. Z głośno wykrzyczanych 45% zostaje jakieś 15, a tyle to bez łachy w sklepie u pana Henia dostaniesz rabatu.
A tak poza tym to w naszej strefie klimatycznej solary to również totalna porażka. No chyba że ma ktoś letni ośrodek wczasowy i zużywa tylko latem dużo CWU.

HenoK
10-09-2010, 10:19
Te dopłaty to totalna porażka. Z głośno wykrzyczanych 45% zostaje jakieś 15, a tyle to bez łachy w sklepie u pana Henia dostaniesz rabatu.
A tak poza tym to w naszej strefie klimatycznej solary to również totalna porażka. No chyba że ma ktoś letni ośrodek wczasowy i zużywa tylko latem dużo CWU.
Ja tyle rabatu nie daję ;-).
Poza tym co stoi na przeszkodzie w skorzystaniu z dotacji i rabatu jednocześnie, no chyba, że myślisz o "szarej strefie", np. instalacji bez faktury.
Ja skorzystałem z dotacji 50% z gminy. Można powiedzieć, że za tę kwotę miałem kolektory i ich montaż. Pozostałe 50% i tak musiałem wydać, żeby kupić podgrzewacz ciepłej wody do pompy ciepła. Tym sposobem mam kolektory słoneczne "za darmo".

HenoK
10-09-2010, 10:23
czy można nie brać kredytu i sfinansować z własnych pieniędzy a dostać jakieś dofinansowanie na kolektory? Proszę o pomoc.DziękujeO szczegóły musisz pytać w banku lub w NFOŚiGW, ale z tego co słyszałem, to można tak zrobić. Ponieważ jest to kontrolowane przez bank, to możesz wziąć kredyt w wysokości dotacji. Po rozliczeniu dotacji (zapewne potrwa to kilka miesięcy) będziesz miał spłacony kredyt, a zapłacisz tylko prowizje i stosunkowo niewielkie odsetki.

Liwko
10-09-2010, 11:19
Ja tyle rabatu nie daję ;-).
. Pozostałe 50% i tak musiałem wydać, żeby kupić podgrzewacz ciepłej wody do pompy ciepła. Tym sposobem mam kolektory słoneczne "za darmo".

Jaki podgrzewacz ciepłej wody do pompy ciepła?
No można kolektorami regenerować DZ jak u ciebie ale czy nie lepiej jak się ma WM z reku podpiąć DZ pod chłodnicę i mieć dwie pieczenie przy jednym ogniu?
A oszczędności roczne na kolektorach przy PCi to kwota około 100zł rocznie więc w tym przypadku lepiej moim zdaniem zainwestować podobną kwotę w porządną wentylację.

HenoK
10-09-2010, 13:42
Jaki podgrzewacz ciepłej wody do pompy ciepła?
No można kolektorami regenerować DZ jak u ciebie ale czy nie lepiej jak się ma WM z reku podpiąć DZ pod chłodnicę i mieć dwie pieczenie przy jednym ogniu?
A oszczędności roczne na kolektorach przy PCi to kwota około 100zł rocznie więc w tym przypadku lepiej moim zdaniem zainwestować podobną kwotę w porządną wentylację.
Ja mam akurat podgrzewacz ACV SMART Multi Energy 200. Dwupłaszczowy z wężownicą do solarów. Bardzo dobrze współpracuje z pompą ciepła.
DZ wykorzystuję do chłodzenia. Mam wymiennik płytowy, który pozwala na schłodzenie posadzki. W tym roku trochę z tego korzystałem.
Mam wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła. Być może skuszę się jeszcze na zainstalowanie chłodnicy podłączonej do DZ, chociaż rewelacji się po takim rozwiązaniu nie można spodziewać. Pod koniec lipca temperatura DZ dochodziła do 15 st. C. To co mogłaby schłodzić PCi przy podgrzewaniu ciepłej wody z pewnością niewiele by poprawiło sytuację (przy braku słońca PCi działała u mnie 0,5-1,0h w ciągu doby). Bezpośrednie podłączenie PCi do chłodnicy powietrza jest nierealne (przy schłodzeniu 200m3/h powietrza o 10K mamy moc chłodniczą ponizej 1kW, a PCi ma moc chłodniczą 5kW), musiałby być dodatkowy bufor, co znacznie komplikuje rozwiązanie.

Chytry
25-10-2010, 20:06
Kolektory muszą mieć tylko znak SOLAR KEYMARK- to jest jedynym wyznacznikiem. Prosze to sprawdzić, bo nie wszystkie taki certyfiakt maja.
Oczywiscie solary z tym znakiem są troszke droższe....

Jak by nie patrzeć z dotacji zostaje nam np 45%-19%-4%-11%= 11% z dotacji 45%. Jak dla mnie szału nie ma. Dodajmy że oprocentowanie roczne to 11%, czyli jeżeli jest dłuższy okres kredytowania to dodajemy jescze 11% i 11%....
W BOŚ banku płaci się prowizję za wcześniejsza spłatę kredytu

Witam Wszystkich,
poniżej trochę doświadczenia z solarami;
1. banki spółdzielcze - oprocentowanie 9,5-10%, prowizja 4%, jak masz konto to gdzieniegdzie 3-3,5%. BOŚ jest najdroższy i jeszcze musisz się ubezpieczyć za 72 PLN rok,
2. kredyt musisz mieć do momentu otrzymania dotacji. Potem można go spłacić,
3. kredyty do 80 tyś PLN są kredytami konsumenckimi i każdej chwili możesz go spłacić bez dodatkowych opłat - ustawa i bank może nas pocaować w p.....Dyr z BOŚ był zszokowany że ktoś tak przygotowany z nim rozmawiał i przyznał rację. Bez łaski bankowcy.
4. kredyt trzeba wziąść. I tutaj jest lipa bo tylko banki zrobią i to jeszcze te najmniej gramotne w swojej pracy. Wszystkich w okolicy przeanalizowałem i wiem więcej niż osoby przydzielające kredyty w bankach - taka jest wiedza pracowników. Ilość bezsensownych dodatkowych dokumentów też nie mała i nieststy trafić na osobę zorientowaną to skarb. Ja nie trafiłem ale tak mam w 50% swojego żywota.
5. wyliczenia - czysta matematyka:
4,5m2 solara na 4 osoby.
4,5 x 2500= 11.250 PLN
11.250 x 0,45 = 5062 PLN
5062 - 19% podatku PIT = 4100 PLN
4100 - 800 PLN prowizja bankowa = 3.300 PLN
Oprocentowanie powiedzmy za rok: przy kwocie kredytu 20.000 PLN to 1500pln
Zostaje 3300-1500=1800 pln

to tyle

Liwko
25-10-2010, 20:45
hmmm 9% no bingo.... zarobią banki i państwo (podatek)

Zapomniałeś jeszcze o branży:) A państwo znowu sprzeda nieco limitów na CO2 i wszyscy oprócz inwestora będą zadowoleni

zywiol.tom
10-11-2010, 13:54
Witam. A ja kredyt wziąłem w BOŚ, dofinansowanie dostałem i kredyt wcześniej spłacę. Wszystko trwało niecałe 2 miesiące. Pomimo trudności - a były, bo byłem pierwszy w Polsce, który dostał kredyt w BOŚ - jestem zadowolony że grzeję wodę ze słoneczka. I nieprawdą jest że trzeba się ubezpieczyć. Zamkąłem się w koszcie 10 300 PLN z montażem.

Liwko
10-11-2010, 14:11
Zamkąłem się w koszcie 10 300 PLN z montażem.
Matko jedyna...

zywiol.tom
10-11-2010, 16:48
Matko jedyna...
O co chodzi???

Liwko
10-11-2010, 17:42
Nic, w końcu to twoje pieniądze. A teraz na jakiekolwiek rozważania to i tak za późno.

zywiol.tom
10-11-2010, 18:52
Miałem do wybotu: kupić trzeci już podgrzewacz gazowy (dwa poprzednie popracowały sobie po 3,5 roku) i płacić co miesiąc za gaz, lub zamontować solary i za taką samą ratę w miesiącu wepchać się w ekologię... Dla mnie wybór był prosty.

Liwko
10-11-2010, 19:04
A czym grzejesz CO?

zywiol.tom
12-11-2010, 09:26
A czym grzejesz CO?
Mam kocioł na paliwo stałe - MODERATOR Hajnówka.

Liwko
12-11-2010, 09:48
Mam kocioł na paliwo stałe - MODERATOR Hajnówka.

Czyli chciałeś coś bezobsługowego na okres letni? Ile zużywasz przeciętnie CWU jednego dnia?

zywiol.tom
12-11-2010, 13:12
Czyli chciałeś coś bezobsługowego na okres letni? Ile zużywasz przeciętnie CWU jednego dnia?
Rodzinka 4-osobowa, CWU przktycznie do mycia bo mam zmywarkę, więc liczę że około 80l. (kabina prysznicowa)

Liwko
12-11-2010, 13:45
Czyli grzejąc CO piecem na paliwo stałe podgrzewasz również CWU. Sezon zimowy trwa u nas 7-8 miesięcy. Więc potrzebowałeś czegoś co cię na te 4-5 miesięcy wyręczy w grzaniu CWU. Teraz pomyśl. Gdybyś grzał przez te 4-5 miesięcy prądem w I taryfie oszczędności wyjdą około 700-1000zł rocznie więc okres zwrotu jest na tyle krótki aby solary się zwróciły zanim się rozlecą. Ale jakbyś zafundował sobie II taryfę okres zwrotu sięgnął by kilkudziesięciu lat. Czasami jednak przejście na dwutaryfowy prąd się nie opłaca więc wymyślono takie cuś http://allegro.pl/hewalex-pompa-ciepla-pcwu3-8-c-w-u-c-o-i1314668732.html W tym rozwiązaniu rachunki miesięczne za prąd to 30-40zł.
No ale jak już pisałem to już po ptokach.

tech
15-11-2010, 11:58
Zapraszam na
[zainteresowani mogą wypytać się na prv - na forum nie reklamujemy firm we wątkach do tego nie przeznaczonych]
na tej stronie znajdziecie odpowiedzi na nurtujace Was pytania, fachowa obsluga pomoze Wam dobrac odpowiedni zestaw solarny oraz zalatwi za Was formalnosci z dotacjami. Polecam

niktspecjalny
23-09-2011, 11:16
ja tez znalazlem info, a raczej artykul o dofinansowaniach na kolektory http://www.odnawialnecieplo.pl/odnawialna-energia-dla-domu/143-dotacje-na-kolektory a swoja droga ciekawy blog- odnosi sie calkowice do odnawialnych źródeł energii dla domu :)

Czy ja wiem zaraz przyleci pompiarz liwko i powie ,że w tym blogu głupoty gadają bo to niemożliwe.:D:D;)

niktspecjalny
23-09-2011, 12:29
Teraz w wdzisiejszych czasach... mówi sie że przyjdzie gość od PR i będzie LOBBOWAĆ na rzecz PC :p

Czy ja wiem z tym lobbowaniem to liwko ma tyle samo co z solarami.:D

Liwko
23-09-2011, 12:43
Nie mam czasu dzieci z wami dyskutować. Do zobaczenia po weekendzie:)

Liwko
26-09-2011, 10:42
No brawo! W cenie 15tyś. zł mamy coś, co ogrzewa nam tylko CWU, i to w dodatku nie zawsze. Do tego dostaniemy dotację, która nam spadnie prosto z nieba. (nie zastanawiało was to może, kto za to płaci?). I na koniec te 200zł za prąd do grzania CWU. Powiedzcie to tym od grzania elektrycznego, nieźle się ubawią:D Dla przykładu, ja płacę za CWU około 20zł miesięcznie. Pozdrawiam.

Liwko
26-09-2011, 10:58
Ile metrów zużywacie wody miesięcznie?

red1980
27-09-2011, 20:48
No brawo! W cenie 15tyś. zł mamy coś, co ogrzewa nam tylko CWU, i to w dodatku nie zawsze. Do tego dostaniemy dotację, która nam spadnie prosto z nieba. (nie zastanawiało was to może, kto za to płaci?). I na koniec te 200zł za prąd do grzania CWU. Powiedzcie to tym od grzania elektrycznego, nieźle się ubawią:D Dla przykładu, ja płacę za CWU około 20zł miesięcznie. Pozdrawiam.
Nie chce byc złośliwy ale ile wody zużywasz? Ja za cwu płacę 60 zł miesięcznie (dwie osoby dorosłe, prysznic bez wanny).

Liwko
27-09-2011, 21:51
Około 10-11m miesięcznie. Nie wiem ile w tym ciepłej a ile zimnej. Żeby nie było, myjemy i kąpiemy się w ciepłej:)

Liwko
27-09-2011, 22:37
Coś ci policzę, jak małemu dziecku, może łatwiej ci będzie zrozumieć
Zużywam 800-900kWh rocznie na CWU. COP pompy to około 3,5. Czyli gdybym grzał prądem zużywał bym około 3000kWh. 3000x0,58(G11)=1740/12(miesięcy)=145zł Tyle bym płacił, gdybym grzał prądem w taryfie G11. Grzeję PC niemal tylko w II taryfie.
Coś jeszcze ci nie gra?
To było do Bobka Budowniczego, który zwyzywał mnie od kłamców, a kilka naszych postów zostało usuniętych.

Elfir
27-09-2011, 23:49
Proszę o trzymanie poziomu dyskusji.
Jeśli strony się ze sobą nie zgadzają niech nie dyskutują, a przede wszystkim niech się nawzajem nie wyzywają!

Liwko
28-09-2011, 06:56
Sorry Elfir. Grzecznie odpowiedziałem na pytanie Red1980, a komentarz do mojej odpowiedzi mnie mocno uraził. Czy takie odpowiedzi mam wysyłać na priva żeby nie spotkać się z atakiem? Powinnaś ukarać atakującego a nie atakowanego!
Pzdr

Elfir
28-09-2011, 13:55
Sorry Elfir. Grzecznie odpowiedziałem na pytanie Red1980, a komentarz do mojej odpowiedzi mnie mocno uraził. Czy takie odpowiedzi mam wysyłać na priva żeby nie spotkać się z atakiem? Powinnaś ukarać atakującego a nie atakowanego!
Pzdr

W przypadku obrażenia przez forumowicza proszę o zgłoszenie tego moderatorom i ignorowanie rozmówcy. Teraz, by być uczciwą musiałabym obydwóch ukarać bo obydwoje wyrażaliście się wulgarnie. Dlatego lepiej zaprzestańcie dyskusji dla swojego dobra.

Elfir
28-09-2011, 14:45
oj, dzieci, dzieci....

yaiba83
28-09-2011, 16:08
Bo prawda jest taka, że kolega Liwko ma małe potrzeby jeżeli chodzi o CWU. W jego przypadku nie ma o czym nawet dyskutować, bo nawet grzanie zwykłą grzałką wyjdzie taniej niż kolektorami słonecznymi. W tym przypadku jak najbardziej PC (szczególnie tania) jest mocno uzasadniona.

Inna sprawa jest gdy zużycie wody jest duże, w instalacji pracuje cyrkulacja wtedy to już nie jest takie oczywiste.

Ja jestem zwolennikiem solarów, choć mają też i swoje wady tak jak i każde inne rozwiązanie.
Dużo się zarzuca kolektorom ich wady przy braku prądu. W 95% gospodarstw wyłączeń prądu na więcej niż 10minut przez cały rok nie ma. Jak energetyka robi konserwację to piszą ogłoszenia, że nie będzie prądu przez 8godzin. Gdyby nawet nie było użytkowników w tym czasie, to przy dobrze wykonanej instalacji nic się nie stanie, bo glikol przejmie naczynie przeponowe. Jak się glikol jeden dzień posmaży to też nie jest od razu do wymiany. Ludziom jak tygodniami się gotowało w instalacjach to dopiero byli zmuszeni do wymiany płynu. Jeżeli instalacja jest prawidłowo wykonana to praktycznie do zepsucia się jest niewiele.
Pompa ciepła jest zdecydowanie bardziej zaawansowanym urządzeniem technicznie i elementów do zepsucia jest wiele więcej. Jak się popsuje to samemu praktycznie nic się nie zrobi. Nawet jak przyjedzie pan "co naprawia lodówki" to i tak częściami od lodówki pompy nie naprawi.
Zarzuca się kolektorom, że po 10 latach będą do wymiany - niby w płaskich co ma być do wymiany - szyba?, płyta miedziana, rurki miedziane?
Jest post o najdłużej działających pompach ciepła, są artykuły o 15-letnich instalacjach solarnych, które też działają. Nie żebym był złośliwy, ale ciekaw jestem czy te PC co pracują już tyle lat były składane przez Chinoli czy jeszcze przez "naszych".
Zarzuca się kolektorom, że i tak trzeba płacić przesyłowe za gaz. Mamy 2 kuchenki gazowe - w kuchni i kuchni letniej, więc i tak płacę. Nawet gdybym nie miał kolektorów, grzał pompą ciepła i tak bym gaz musiał mieć, bo na prądzie bym nie wyrobił, a przy drogiej taryfie to już wogóle.

Na forum ludzie piszą, że instalacja kolektorów nie jest bezobsługowa bo trzeba płyn dolewać jak ciśnienie spadnie. Trochę przykro, że ludzie padają ofiarami partaczy instalatorów i w ten sposób rodzą się mity. Jak instalator ma w nosie próbę szczelności to nie ma o czym gadać, albo nie chce mu się/nie ma czym dobrze przepłukać instalacji.

Tyle moich spostrzeżeń na chwilę obecną - nie generalizujmy problemu bazując tylko i wyłącznie na własnym przykładzie.

Pozdraiam

Liwko
28-09-2011, 18:39
Arturo72, niekoniecznie. Solary się czasami też opłacają, czasami. Ale poczytaj ten temat, sprawność nieco mniejsza a koszt około 1500zł.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?47476-Solar-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony.&p=4920114#post4920114

RAPczyn
29-09-2011, 06:48
Koszt 1kWh energii cieplnej z PCi wynosi około 0,15263PLN
Koszt 1kWh energii cieplnej z Bardzo dobrych kolektorów próżniowo-rurowych wynosi około 0,00117PLN

jasiek71
29-09-2011, 07:51
Ale nawet jesli tak to przy rocznym zużyciu 5tys.kWh przy PCi płacimy za cwu 750zł.
Biorąc pod uwagę różnicę cen między PCi-3,5tys.zł a solarem-15tys.zł różnica zwróci nam się po 15latach :)

może lepiej zastanowić się nad zmniejszeniem zużycia CWU zamiast próbować taniej ją podgrzać ;)

Liwko
29-09-2011, 09:20
Koszt 1kWh energii cieplnej z PCi wynosi około 0,15263PLN
Koszt 1kWh energii cieplnej z Bardzo dobrych kolektorów próżniowo-rurowych wynosi około 0,00117PLN

:lol2: Jak to wszystko można pięknie zmanipulować by nam pasowało.
Ile kosztuje RAPczyn podgrzanie solarem CWU przez cały rok? Nie da się? A ile kosztuje podgrzanie tej co się nie da?

niktspecjalny
30-09-2011, 09:33
W przypadku obrażenia przez forumowicza proszę o zgłoszenie tego moderatorom i ignorowanie rozmówcy. Teraz, by być uczciwą musiałabym obydwóch ukarać bo obydwoje wyrażaliście się wulgarnie. Dlatego lepiej zaprzestańcie dyskusji dla swojego dobra.

No to to trzeba tłustym drukiem wywalić gdzieś na FM.Ciekawe czy to wszystkich dotyczy.
temat topiku jest doskonale znany.Liwko słynący z natręctwa PC chce obalić mit ,że solary nie powinny były powstać i co dalej za tym idzie ich dotacje.Szkoda mu czy cuś...:D:D

niktspecjalny
30-09-2011, 10:12
Nie lepiej było napisać ,że i ty jesteś przeciwny a nie tak od du...y strony zachodzisz.Powiadasz..

Solary za 15-20tys.zł to pomyłka a PC za 25 tyś to nie pomyłka???Ty to jakbyś za darmo dostał to byś powiedział ,że się nie opłaca.:D:D:D
Take konstukce już mata.:D.

niktspecjalny
30-09-2011, 10:27
Krótkie pytanie krótka odpowiedź.W jakim stanie masz swoją inwestycję???Pod kątem.Dom,zapotrzebowanie na ciepło???

niktspecjalny
30-09-2011, 11:10
To co ty mi tu o pomyłkach w inwestycji jak pragnę podskoczyć:D:D;).Jak domniemam tyś z klubu "zielonych":D:D:D:D

niktspecjalny
30-09-2011, 11:17
Ośmielę się ci wytknąć ,że udzielając porad wartałoby być troszku praktycznie do tematu ustawionym.Solarów nie masz,PCI także raczkujesz w wiadomościach na ten tema.Ty chyba powinieneś pytać a nie oznajmiać.:);)

yaiba83
30-09-2011, 13:48
Nie będę nikogo przekonywał w tym momencie, bo widzę, że każdy ma swoją rację i jej nie zmieni.
Tylko mam do forumowiczów pytanie czy ktoś z was widział instalację solarną za mniej niż 10tyś. Dla mnie to oczywisty koszt za markową instalację rodzimego producenta z montażem. Dla mnie 15-20 tyś za solar to tak jak byśmy brali do obliczeń pompę ciepła Viessmanna 11kW za 30tyś bez odwiertów i robocizny.
Jak bym napisał, że pompa tyle kosztuje to rzesza forumowiczów zabiła by mnie przykładami, że u nich cała instalacja tyle kosztowała z kolektorem poziomym (no może bez podłogówki) innej firmy.
Tutaj do obliczeń bierze się kolektory jedne z najdroższych i udowadnia jakie są drogie i do dupy. Na przykładzie wieśmana mogę to samo powiedzieć o PC, a prawda o solarach i PC jest nieco inna...

Elfir
30-09-2011, 15:38
niktspecjalny - nie jestem alfa i omegą, nie jestem w stanie przeczytać wszystkich postów na forum, ale kiedy zostaje mi zgłoszone złamanie regulaminu interweniuję. W tym przypadku, kiedy tu weszłam obie strony obrzucały się wyzwiskami - gdyby Bobek postąpił regulaminowo: zignorował Liwko i powiadomił moderatora, to Liwko dostałby tymczasową blokadę. Ale Bobek wdał się w pyskówkę, to dlaczego miałam karać tylko Liwko? Tylko dlatego, że ma inne poglądy niż Bobek? Stosując ten typ argumentacji to nie byłoby forum (czyli wymiana poglądów) ale klub wzajemnej adoracji starych wyjadaczy.
Dlatego po prostu wykasowałam kłótnię i zaapelowałam o spokój.

Liwko
30-09-2011, 17:08
Zaraz, zaraz, to nie ja zaatakowałem a Bobek. Wszystko ci się Elfir pokręciło;) To ja powinienem zgłosić post do moderacji, a niepotrzebnie wdałem się w pyskówkę:)

Elfir
30-09-2011, 17:10
Ok, być może, nie pamiętam, wyszukiwałam tylko słówka obraźliwe i odznaczałam do kasacji posty, nie patrząc na autorów.

jasiek71
30-09-2011, 22:07
No właśnie będę miał jedynie wannę i nie ma innej opcji...tu jest problem.
Jednak nawet w II taryfie wychodzi trochę sporo za cwu.
Z oczywistych względów solary odpadają i pozostaje co ? Tania,mała PCi do cwu ;)
To mówiłem ja,przeciwnik PCi :)
coś za mały dom budujesz skoro prysznic sie nie zmieści:lol2:

jasiek71
30-09-2011, 22:17
Nie mam takich zdolności i czasu jak jasiek71 bo bym zrobił sobie powietrznego solara :)
jak chcesz to moge ci instrukcje opracować ..., albo sklecić gotowca:D

jasiek71
30-09-2011, 22:26
trzeba wybudować,żeby potem kombinować

może najpierw trochę pokombinować żeby wiedzieć jak budować:D
ja u siebie w domu cokolwiek bym jeszcze wymyślił to i tak sie nie opłaca...

niktspecjalny
02-10-2011, 07:05
Na to trzeba mieć jeszcze czas ;)
Czytałem,wszystko ładnie jak na dłoni wypisane i wyrysowane ale najpierw to trzeba wybudować,żeby potem kombinować .
Tego się trzymaj.

niktspecjalny
02-10-2011, 07:20
Nie będę nikogo przekonywał w tym momencie, bo widzę, że każdy ma swoją rację i jej nie zmieni.
Tylko mam do forumowiczów pytanie czy ktoś z was widział instalację solarną za mniej niż 10tyś. Dla mnie to oczywisty koszt za markową instalację rodzimego producenta z montażem. Dla mnie 15-20 tyś za solar to tak jak byśmy brali do obliczeń pompę ciepła Viessmanna 11kW za 30tyś bez odwiertów i robocizny.
Jak bym napisał, że pompa tyle kosztuje to rzesza forumowiczów zabiła by mnie przykładami, że u nich cała instalacja tyle kosztowała z kolektorem poziomym (no może bez podłogówki) innej firmy.
Tutaj do obliczeń bierze się kolektory jedne z najdroższych i udowadnia jakie są drogie i do dupy. Na przykładzie wieśmana mogę to samo powiedzieć o PC, a prawda o solarach i PC jest nieco inna...

http://www.hewalex.pl/oferta/plaskie-kolektory-sloneczne/?gclid=CN35iMSryasCFUPwzAodmiVPzg

Nikogo nie przekonuj.Temat topiku jest znany.Np. solary kosztują 20 tyś minus dotacja 45% wtedy ,kosztują 11 tyś.Amen.

Liwko
02-10-2011, 08:21
O to chodzi, że w Polsce 45 to nie jest 45, a np. 30 albo 25. Polska to bardzo ciekawy kraj:)

yaiba83
02-10-2011, 08:37
Proszę nie patrzcie na ceny producenta, tylko za ile to się w sklepie sprzedaje.
Przepraszam jeżeli ktoś to odbierze za reklamę, ale podam link do sklepu w którym się zaopatruję w sprzęt do domu: http://www.fuego.pl/go/_category/?idc=11_57_40&producer_id=1
Tu zestawy bez żadnej dotacji kosztują poniżej 10tyś. Te powyżej to już ze zbiornikiem 500L, ale zazwyczaj mało kto tyle potrzebuje w domu.
Od tych kwot też można dostać dotację, ale ok każdy ma swoje zdanie. PC idzie tanio kupić i działają, kolektory także...

Liwko
02-10-2011, 08:48
Wczoraj rozmawiałem z gościem, który ma gaz i trzy osoby w domu, i z dotacją kupił solary za 12tyś. Powiedzcie szczerze, czy był tu jakiś sens?

jasiek71
02-10-2011, 08:58
Wczoraj rozmawiałem z gościem, który ma gaz i trzy osoby w domu, i z dotacją kupił solary za 12tyś. Powiedzcie szczerze, czy był tu jakiś sens?

pewnie że był...
ma "mercedesa" na dachu i sąsiadów szlag trafia:D

Liwko
02-10-2011, 09:13
pewnie że był...
ma "mercedesa" na dachu i sąsiadów szlag trafia:D

Też nie. Ma najwyższy dom na osiedlu i solarków prawie nie widać. Ktoś mu po prostu powiedział, że tak będzie taniej, albo się telewizji naoglądał:D

niktspecjalny
02-10-2011, 09:46
Witaj Pompiarzu.:(
Dam ci za darmo solary.W prezencie.Opłaci ci się ten prezent???Czy na pniu sprzedaż go???

Liwko
02-10-2011, 09:50
Witaj Pompiarzu.:(
Dam ci za darmo solary.W prezencie.Opłaci ci się ten prezent???Czy na pniu sprzedaż go???

Już miałem taką ofertę, słowo, nie skorzystałem bo i po co.

Liwko
02-10-2011, 09:53
No dobra, nie będę taki i ci wytłumaczę. Roczne oszczędności przy solarze wyszły by u mnie około 150zł. No ale trzeba od tego odjąć pracę pompki i co kilkuletnią wymianę glikolu. Nawet za darmo mi się jak widzisz nie opłaca;)

Elfir
02-10-2011, 19:37
niktspecjalny - nie masz więcej takich ofert dla forumowiczów? :D

red1980
03-10-2011, 23:29
Dodam tylko,że jeśli ktoś ma już zasobnik cwu to pompę ciepła do cwu można kupić już za 3,5tys.zł,jak to się ma do solarów za 15tys.zł to każdy powinien sobie odpowiedzieć :)
A jak ktoś ma zasobnik CWU to solary założy i za 7 tys zł. Jak dostanie dofinansowane to zapłaci 4,5 tys zł.
Więc proszę nie dawać głupich przykładów.

niktspecjalny
04-10-2011, 06:36
niktspecjalny - nie masz więcej takich ofert dla forumowiczów? :D

Witam.
Wiem ,że sobie żartujesz ale nie o to chodzi.Między mną a liwko ścierają się poglądy na temat swoich nośników ciepła i ich opłacalności.Ja mam solary on PC.Na solary dają dofinansowanie na PC jeszcze chyba nie.Gdyby dawali od razu zadałbym mu szereg pytań takich jak on zadaję mi i innym użytkownikom FM.Zapewniam ,że bardzo by się zdziwił.

pzdr.

niktspecjalny
04-10-2011, 06:42
A jak ktoś ma zasobnik CWU to solary założy i za 7 tys zł. Jak dostanie dofinansowane to zapłaci 4,5 tys zł.
Więc proszę nie dawać głupich przykładów.

Tego nie trzeba czytać tylko moderator powinien to usunąć.Zera mu się popierniczyły.Niech w topiku o PC wskaże wykonawcę za 3.5 tyś zł.:D

niktspecjalny
04-10-2011, 07:23
http://allegro.pl/hewalex-powietrzna-pompa-ciepla-do-c-w-u-i1814646645.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fhewal ex-powietrzna-pompa-ciepla-do-c-w-u-i1814646645.html)
Podpięcie wtyczki do kontaktu,przykręcenie dwóch rurek-ok.100-200zł i mamy cwu non stop,bez pory roku czy dnia,plus klimę w lecie :)

To nie jest głupii przykład,pokazuje on,że dofinansowanie to pic na wodę.
Śrenioroczny COP 2,5-3 przy tej PCi a jak to wychodzi przy solarach ?

Żebyście jeszcze pomyśleli to Hewalex sprzedaje w komplecie zestaw solarny+właśnie taka PCi.Pytanie po co to robi ? Czemu do solarów jeszcze trzeba PCi ?

Przestań pisać głupoty.:(:(:(.Gdzie jest liwko???Niech ci wytłumaczy.Moje solary w okesie gdy są wykorzystywane non -stop nie podgrzewają ale grzeją bufor CWU 300l.Poniał???.PC z działaniem całorocznym do grzania CO CWU to inny temat.Poniał.To pudełko możesz zastosować gdy masz w CZWU zamontowaną np.grzałkę.Podpinasz do zbiornika.Mielisz wodę i grzałka jest mniej wykorzystywana.Tu są oszczędności.Poniał???Pudełko owe można wykorzystać jeszcze jako "małą"klimę.Ale nie dla klimy budujesz chałupę.Zanim napiszesz zapytaj.Nie powielaj swoich głupot.:D:D:D Już ci to mówiłem.

serdecznie pozdrawiam i przepraszam za zmianę tematu topiku.

yaiba83
04-10-2011, 07:46
Ja zamienię szyk w zdaniu i zapytam.
Arturo72 - Czemu do pompy ciepła trzeba solary, skoro sama wystarczy?

Dlaczego tak zapytałem? Bo to najpierw PC przystosowali do współpracy z solarami a nie odwrotnie. Chociaż w ich najnowszym sterowniku solarnym już też się pojawia współpraca z PC.

Dla mnie osobiście na pierwszy rzut oka takie połączenie to kompletny nonsens. Po co łączyć coś co praktycznie grzeje jak jest słońce i ciepło?
Otóź Viessmann na jednej ze swoich ulotek napisał, że takie połączenie pozwala na odciążenie pracy PC.
Teraz pytanie dla wszystkich użytkowników obu systemów - niby czemu?

niktspecjalny
04-10-2011, 08:46
Odniosę się do tych nonsensów.:( Czego chcesz dowieść w topiku o : SOLARY - DOFINANSOWANIE Z UNII - obecnie ?

1.tego ,że dofinansowania nie ma???
2.tego ,że dofinansowanie jest ale to i tak zbytek niepotrzebny???
3.czy w obecnych czasach solary są jakąś alternatywą na pozyskiwanie darmowego ciepła???
4.czy PC to rozwiązanie najtrafniejsze???Po juhasa łączyć ją z solarami.Głupi przykład podałeś.W takim razie dodam do tych "nonsensów jeszcze jeden"
:D Nie zapominajmy o:KZPŁW.Włączając go w układ grzania naszego domku,wiemy ,że może pełnić bardzo ważną funkcję, o której mało kto mówi. Krótko.Nie macie w domu np KZPŁW, jest kilkunastostopniowy mróz i nawala jakiekolwiek z urządzeń grzewczych, które zdominowały nowoczesną technikę. Żadne z nich nie będzie działać bez energii elektrycznej.Wiem zaraz zostanę zasypany wypowiedziami ,że każdy układ da się zabezpieczyć.Nie do końca. Nie ma gwarancji, że serwis dotrze z właściwą częścią na czas, zanim zmarzniemy i domek się nam wychłodzi. Taką gwarancję da nam na pewno kominek.

Liwko
04-10-2011, 08:52
Ale jak kominek mam, lubię patrzeć na ogień, i dlatego wybrałem bez płaszcza. Mały agregat z grzałką w razie czego załatwi sprawę.

Liwko
04-10-2011, 09:04
Otóź Viessmann na jednej ze swoich ulotek napisał, że takie połączenie pozwala na odciążenie pracy PC.
Teraz pytanie dla wszystkich użytkowników obu systemów - niby czemu?

O Viessmannie mam już wyrobione zdanie, i nie jest ono najlepsze. Nie chodzi o to, że ich produkty są złe, ale o to, że często przepłacone. Naciągają klientów! Przykład? Zalecają do PC bufor, nawet gdy w całym domu jest podłogówka!!! Spytałem w przedstawicielstwie dlaczego? Odpowiedzieli mi, że bufor ładuje się w taniej taryfie i oddaje w drogiej. Tylko kiedy ma się ten bufor niby naładować? Gdy jest -5 st. i PC pracuje 6-7h bo nie ma więcej takiej potrzeby, więc nie ma sensu ładowania bufora, czy jak jest -20 i PC wyjeżdża poza tanią taryfę więc i tu sensu brak??? Nie dość, że wciskają ludziom drogie rozwiązanie to jeszcze pogarszają sprawność PC!!! Idiotyzm, ale przynoszący zyski.
Czy oni kłamią, że solar odciąży PC? Nie, tyle że PC latem chodzi np. u mnie przez 1h dziennie przez kilkanaście minut na cykl. Nie ma szans na wystudzenie DZ, ani na zbytnie obciążenie PC. Ale znowu, kasa się będzie zgadzać, mimo, że to jest bez sensu.
Stacje uzdatniania wody robi dla nich amerykańska firma. Te same stacje sprzedawane są w Polsce pod czterema markami, różnią się tylko obudową. Pytanie, która stacja jest najdroższa i ma najdroższy serwis?
Viessmann, to jest moim zdaniem przerost formy nad treścią, no ale mają dobry marketing.

niktspecjalny
04-10-2011, 09:08
Ja nie piszę o PCi do c.o i cwu a o samej pompie do cwu,która z powodzeniem może zastąpić solary,które wykorzystane są jedynie w lato i słoneczne dni.
Ta pompa nie pogrzewa a grzeje cwu do 60st.C i bez przeszkód może to być zasobnik 300l.


Dodam tylko,że jeśli ktoś ma już zasobnik cwu to pompę ciepła do cwu można kupić już za 3,5tys.zł,jak to się ma do solarów za 15tys.zł to każdy powinien sobie odpowiedzieć

Teraz będę się czepiał.:):):) Przeczytaj deteerkę z linku: (
Powietrzna pompa ciepła przeznaczona jest do wspomagania podgrzewania wody użytkowej ) .. :(:( który mi wkleiłeś by coś udowodnić.Ale nadal nie wiem co to ma z dofinansowaniem do solarów.Zacznij czytać ze zrozumieniem to co wyłapujesz zresztą niezręcznie z sieci.

Liwko
04-10-2011, 09:09
Witam.
Wiem ,że sobie żartujesz ale nie o to chodzi.Między mną a liwko ścierają się poglądy na temat swoich nośników ciepła i ich opłacalności.Ja mam solary on PC.Na solary dają dofinansowanie na PC jeszcze chyba nie.Gdyby dawali od razu zadałbym mu szereg pytań takich jak on zadaję mi i innym użytkownikom FM.Zapewniam ,że bardzo by się zdziwił.

pzdr.

Dzisiaj bez dotacji PC jest o wiele lepszym rozwiązaniem w większości wypadków. Gdy będą dofinansowania (ponoć już się pojawiają) solary zupełnie padną:)

niktspecjalny
04-10-2011, 09:14
Dzisiaj bez dotacji PC jest o wiele lepszym rozwiązaniem w większości wypadków. Gdy będą dofinansowania (ponoć już się pojawiają) solary zupełnie padną:)

Poniosło cię.:D Gdy babcia................czas dajmy mu działać.Wyprzedzasz przyszłość???:D

Liwko
04-10-2011, 09:24
Ech...
http://www.sun-gallo.pl/dofinansowanie-45/na-pompy-ciepa-40

niktspecjalny
04-10-2011, 09:27
Przeczytałeś to to???? Z uwagą??? http://www.sun-gallo.pl/dofinansowan...pompy-ciepa-40
wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrr.:(:(:(

niktspecjalny
04-10-2011, 09:31
Ech...
http://www.sun-gallo.pl/dofinansowanie-45/na-pompy-ciepa-40
Ile % dotacji dostaniesz???Wal śmiało przyjmę wszystko na klatę :D:D:D

Liwko
04-10-2011, 09:39
Ile % dotacji dostaniesz???Wal śmiało przyjmę wszystko na klatę :D:D:D

Nie martw się, tych dotacji też się będę czepiał. Państwo nasze musi oczywiście tak wszystko skomplikować, by odebrać człowiekowi ochotę do życia:(
Tak czy inaczej, jak napisałem. PC jest nawet bez dotacji w większości lepszym rozwiązaniem niż solary.

niktspecjalny
04-10-2011, 11:47
Pozwolę się z tobą nie zgodzić. Dotacja do solarow jest mniej skomplikowana.Tu jak widzisz musisz wiele przejść by do PC dotację otrzymać.Pc nawet bez dotacji jest gorszym rozwiązaniem niż solary.Wiesz dlaczego?Dlatego że pompa ciepła do grzania cwu jest o wiele bardziej skomplikowanym urządzeniem choćby w doborze jej miejsca usytuowania.

Liwko
04-10-2011, 12:03
Dlatego że pompa ciepła do grzania cwu jest o wiele bardziej skomplikowanym urządzeniem choćby w doborze jej miejsca usytuowania.

Co takiego??? W czasie kiedy grzeją solary, taka PC może stać gdziekolwiek. Jak myślisz, ile procent ludzi ma odpowiednią działkę z domem dobrze usytuowaną na południe? A co z wysokimi innymi budynkami i drzewami? No tutaj to się nie popisałeś:D

niktspecjalny
04-10-2011, 13:11
Co takiego??? W czasie kiedy grzeją solary, taka PC może stać gdziekolwiek. Jak myślisz, ile procent ludzi ma odpowiednią działkę z domem dobrze usytuowaną na południe? A co z wysokimi innymi budynkami i drzewami? No tutaj to się nie popisałeś:D

Nosi cie cały czas. Zapomniałeś ,że jesteś w gronie ludzi tych z domów jednorodzinnych???.Dobrze.Jaki jest minimalny wymiar działki???Pokaż mi domy tu na FM którym przeszkadzają wysokie drzewa,budynki itp.Dawaj.:(:( W czasie kiedy grzeją solary to .....nie wiem o co ci kaman.Może tak.A jak te solary grzeją nie w czasie to co,całoroczna PC może stać obojętnie gdzie???Z całym szacunkiem co to ma do rzeczy???Czy wiesz natomiast ile domów nie może mieć PC ze względu na teren na jakim stoi dom???Wiesz czy nie,,, bo jeśli chodzi o solary to raczkujesz z ich miejscem na dachu i nie tylko z tym.:D:D

niktspecjalny
04-10-2011, 13:13
Taką pompkę można postawić gdziekolwiek (dł.630mm,szer.460mm,wys.390mm),może być praktycznie nie widoczna nie mówiąc już o oszpeceniu sobie dachu ;)

My możemy rozmawiać tylko o pompce z twojego linku.Nie masz pojęcia jakie ty bzdury znowu powielasz.

niktspecjalny
04-10-2011, 14:09
Ty jakiś topór jezdeś:D.Bzdury widzę wszędzie gdzie piszesz coś o czym nie masz zielonego pojęcia.Jak wybudujesz chałupę to będziesz miał taką pompę???Jak rozwiążesz grzanie całego domu nie tylko wspomaganie cwu taką pompką???No chyba ,że bzdura goni bzdurę i chcesz ją wykorzystać właśnie do tego.


Podpięcie wtyczki do kontaktu,przykręcenie dwóch rurek-ok.100-200zł i mamy cwu non stop,bez pory roku czy dnia,plus klimę w lecie


OOOO !!!!! matuniu.

niktspecjalny
04-10-2011, 14:24
W topiku o dofinansowaniu pisze ale muszę bo gość chce mnie juz zadrukować:D:D:D


POWIETRZNA POMPA CIEPŁA
DO PODGRZEWU CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ
Kurna do podgrzewu.Chyba że grzanie a podgrzewanie to dla ciebie to samo.Ta pompe wykorzystasz tylko wtedy gdy se czymś zagrzejesz najpierw.Zrozumiałeś czy nie???

Powietrzna pompa ciepła PCWU-3,8H-A3
Powietrzna pompa ciepła przeznaczona jest do wspomagania podgrzewania wody użytkowej z możliwością jej zastosowania w nowo instalowanych jak i już istniejących instalacjach z podgrzewaczem wody o dowolnej pojemności. Szczególnie polecane jest korzystanie z pompy ciepła w układach z podgrzewaczem z grzałką elektryczną lub kotłem na paliwo stałe, których eksploatowanie poza sezonem grzewczym jest ekonomicznie i ekologicznie nieuzasadnione. W pełni wyposażona, zautomatyzowana, gotowa do bezpośredniego podłączenia bez dodatkowych urządzeń powoduje roczną oszczędności energii do ogrzewania wody na poziomie 50-60%. Może być instalowana wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, z tą różnicą, że zabudowa na zewnątrz wymaga zastosowania niezamarzającego medium. Panel sterujący może być zamontowany w mieszkaniu. Elementami budowy są: sprężarkowy układ grzewczy, wymiennik ciepła oraz pompa cyrkulacyjna wody użytkowej znajdujące się w obudowie z blachy stalowej lakierowanej proszkowo. Standardowym wyposażeniem jest zewnętrzny panel sterujący.

Liwko
04-10-2011, 14:30
:D

niktspecjalny
04-10-2011, 14:31
Jednak jesteś jakiś prosto rozumny ;)
Podgrzewa wodę od 15-60st.C,grzeję wodę od 15-60st.C
Czym te zdania się różnią i które jest poprawne ?
NIE GOTUJE WODY :)

Ja pitolę.Kurna ale skąd masz tą temp???

niktspecjalny
04-10-2011, 14:44
Ostatni raz bo admin nam ta pogawędkę zaraz utnie.Ta powietrzna pompę wykorzystasz tylko wtedy gdy będziesz miał dodatkowe źródło ciepła.Wstaw se ją na nowo wybudowany dach:D.W kotłowni podłącz do podgrzewacza z grzałką elektryczną,kotłem na paliwo stałe i ciesz się że masz ciepłą wodę przez długi czas.Ta pompa nie działa sama.Nie rozprowadzi ciepłego powietrza gdy jej nie dasz amu z innego źródła pozyskiwania energii cieplnej.

niktspecjalny
04-10-2011, 15:02
A w jaki sposób i gdzie ją wtedy trza zamocować by dawała zimne powietrza sama.?

RAPczyn
05-10-2011, 07:26
Program niskiej emisji http://www.niskaemisja.pl/podstawy-prawne-i-korzyci/korzysci-finansowe.html jeśli ktoś jest z http://www.niskaemisja.pl/wybierz-gmine.html może sobie skorzystać.

lewarek
11-10-2011, 16:33
siema ,jeśli chodzi o dofinansowanie to w moim regionie wygląda to tak -http://lewarek-energiaodnawialna.blogspot.com/

niktspecjalny
12-10-2011, 06:26
siema ,jeśli chodzi o dofinansowanie to w moim regionie wygląda to tak -http://lewarek-energiaodnawialna.blogspot.com/

http://lewarek-energiaodnawialna.blogspot.com