PDA

Zobacz pełną wersję : kominek z plaszczem + bufor



haze
04-12-2007, 21:56
Witam
Trochę za późno znalazłem forum muratora ale chciałbym się dowiedzieć czy moja instalacja grzewcza w domu ma sens oto szczegóły:

dom o powierzchni 170 metrów
ogrzewanie kominek z płaszczem wodnym 18 KW ctm-u
zbiornik akumulacyjny 600 L (z czego 150 l to cwu)
woda z kominka idzie do bufora po drodze zasila i ogrzewa grzejniki, trafiając do bufora nagrzewa wode w buforze i cwu i wężownicę która jest w buforze i do której podpięta jest podłogówka.
W momencie gdy kominek przestaje chodzic przestaje nabijac bufor ale jednoczesnie woda z bufora nie idzie dalej bo grzejniki sa podlaczone pod rure od kominka a wezownica od podlogowki jest umiejscowiona na dole bufora wiec dosyc szybko cale cieplo przenosi sie ponad nia i de facto ona tez nie grzeje wiec gdy juz nabije bufor do powiedzmy 90 stopni ustawiam wylaczenie pompy w kominku na 20 stopni tak aby jak najdluzej to wszystko chodzilo

i kilka pytań:
czy taki bufor to nie jest wydatek bez sensu?? czy kominek nie ma za małej mocy?? czy przebieg tej instalacji ma logikę? czy przy takiej instalacji nie bedzie problemu po ewentualnym podlaczeniu gazu zeby to sie automatycznie przelaczalo na gaz po obnizeniu sie temperatury ogrzewania ponizej jakiejs zalozonej?? czy podlaczenie grzejnikow i podlogowki jest prawidlowe?? czy zamontowac na buforze pompe cyrkulacyjna zeby w momencie gdy przestanie pracowac kominek mieszala w nim wode czy lepiej podpiac grzejniki pod bufor???

dzieki za odpowiedzi
p.s. drugi dom juz bede budowal po wczesniejszej analizie forum muratora bo podejrzewam ze po przeczytaniu opinii troche sie zalamie ;)

ortolin
05-12-2007, 07:16
A czemu nie odwrotnie? Tj najpierw do bufora, a pozniej do grzejnikow? Moze sie zdarzyc ze wszystkie termostaty beda zamkniete, a co za tym idzie nic juz nie doplynie do bufora. Tak przy okazji to jaki masz ten bufor? Siss?

haze
05-12-2007, 08:55
Regulus 600/150

Senser
05-12-2007, 09:11
Zaraz zaraz...
"A co będzie jak będą termostaty zamknięte??"....
No właśnie ja tak sobie myślałem, jakby było lepiej bufor przed czy za grzejnikami...
Ale może i faktycznie byłby problem...
Natomiast przed...to z dużym opóźnieniem zadziała na dom...
Ja nie zrobiłem sobie bufora...a grzeje samym kominkiem...może i trochę teraz żałuję, chociaż kotłownia otwarta..Bo przy moim scenariuszy bufor jak znalazł...
Tylko jak obliczyć pojemność takiego bufora w stosunku do zapotrzebowania domu??
Jak kosztują wogóle jakieś ciekawe bufory??

dominikams
05-12-2007, 11:03
Ja w kwestii bufora - mamy taki 500l, do którego jest podłączona pompa ciepła i (od przedwczoraj) kominek z pw. W całym domu (ogrzewana powierzchnia 170 -180 m2) podłogówka, kominek ma moc 15 kW. Zadana temp. (powiedzmy 40 stopni, mierzone na 1/3 wysokości zbiornika - czyli wyżej temp. jest dużo wyższa) powoduje, że po osiągnięciu tej temp. pompa ciepła się wyłącza (czyli tak samo mógłby działać piec gazowy). W praktyce - jak chodzi kominek to pc nie.

Ja bym dała bufor przed grzejnikami. Sąsiedzi mają bez (tzn. tylko zbiornik na cwu), i kominek musi chodzić przez większą część dnia, bo po wyłączeniu się pomp cyrkulacyjnych kaloryfery robią się zimne. Ich kominek ma 18 kW, dom jest taki jak nasz. Póki co nie wykorzystują pełnej mocy kominka, (chociaż być może zmieni się to w przypadku dużych mrozów). Twierdzą, że 15-stka do ich domu też by sie nadawała. Więc sądzę, że 18 kW wystarczy z powodzeniem, bo niedobrze jest jak kominek jest przewymiarowany.

Taki bufor to fajna rzecz - ładujesz tam energię i nie musisz palić cały dzień/noc. Później ta energia jest odbierana w miarę zapotrzebowania na ciepło.

Aha - w naszym buforze jest wężownica do ciepłej wody użytkowej - woda przepływając przez wężownicę ogrzewa się (nie jest pobierana ze zbiornika). Działa to na zasadzie ogrzwacza przepływowego.

Generalnie, przy tak skomplikowanym systemie powinieneś znależć kogoś, kto ci to dokładnie przeliczy i rozplanuje.

haze
05-12-2007, 11:55
no wlasnie grzejniki sa przed buforem wiec najpierw grzeje grzejniki i jednoczesnie laduje bufor a z bufora idzie podlogowka problem w tym ze:
pompe mam zalaczona na kominku od 60 stopni, gdy temperatura juz nie spada ponizej 60 to przestawiam na centralce zeby pompa wylaczala sie przy 30 stopniach bo jak wygasnie kominek i nie bedzie dzialala pompa od kominka to nie bedzie grzalo w kaloryferach ani nie bedzie chodzila podlogowka (bo musi byc cyrkulacja w buforze a ta cyrkulacje daje pompa od kominka) ja sie wlasnie tak zastanawiam czy ktos mi nie sknocil tej instalacji :( w buforze mam podlaczona grzalke ale ona nie nagrzeje podlogowki bo podlogowka jest podlaczona do wezownicy ktora jest ponizej grzalki wiec tak naprawde ta grzalka podgrzewa tylko pol bufora (jesli nie dziala pompa od kominka) troche to zagmatwane ale jakby ktos mnie zrozumial to prosilbym o opinie:) w kazdym razie ja myslalem zeby podlaczyc grzejniki pod bufor bo np w przypadku gdyby nie gral kominek a grzalaby grzalka to cyrkulacje na buforze robiliby grzejniki i podlogowka wtedy tez by chodzila ale ten magik co mi podlaczal twierdzi ze nie mozna podlaczyc grzejnikow bezposrednio do bufora tylko nie wiem czemu i on mi radzi zamontowac pompe cyrkulacyjna na buforze ze wtedy grzalka bedzie mi grzala podlogowke. ale dla mnie to bez sensu bo wg mnie po co montowac pompe cyrkulacyjna skoro ta cyrkulacje moga zrobic grzejniki podlaczone bezposrednio do bufora? jak ktos rozumie o czym pisze to plissss help me:)
ps bufor mnie kosztowal 5350

ps napisalem post na ktory nikt mi nie odpowiedzial jesli ktos by sie znal bylbym wdzieczny http://forum.muratordom.pl/wymiennik-plytowy-pytanie,t118642.htm

ortolin
05-12-2007, 19:15
Jak chodzi o pojemność, to bardzo golnie liczy się moc w kw x 50 do 100 i wynik w litrach. Kominek 18kw to między 900 a 1800l. Ja planuję u siebie siss 750/150, z wbudowanym zbiornikiem cwu.

WaldekZ
06-12-2007, 07:50
ja sie wlasnie tak zastanawiam czy ktos mi nie sknocil tej instalacji
Wydaje mi się, że z bufora można by spokojnie zasilić i grzejnik i podłogówkę, kwestia leży wyłącznie w dobraniu odpowiednich zaworów balansowych (regulacja przepływu) i zwrotnych na gałęziach zasilających obie instalacje. Wtedy bufor ładowany bezpośrednio ze źródła ciepła, a dopiero z niego zasilane instalacje. Rzeczywiście wystąpiłoby wtedy opóźnienie w "dotarciu" ciepłej wody do instalacji odbiorowej, ale przy w miarę regularnym dogrzewaniu nie powinno to stanowić problemu. Można zresztą grzałkę elektryczną załączać termostatem mierzacym temperaturę wody w buforze, nie dopuszczając tym samym do zbytniego wyziębienia instalacji.
Nie jestem co prawda hydraulikiem, tylko automatykiem, więc mogę się mylić... Ale tak biorąc na zdrowy rozsądek... :wink:

Kane66
06-12-2007, 07:55
namieszane nieco w tym opisie moze zrob diagram ?:) strasznie zamotana ta wypowiedz.

1. pompa powinna sie wlaczac gdy tylko bedzie sens powiedzmy ze te 60 stopnio

2. pompa powinna sie wylaczyc gdy skonczy sie palic w kominku (czujnik temperatury spalin naprzyklad). - u ciebie jest to dyskusyjne skoro jeszcze sa przed buforem grzejniki ktore pewnie sa poprowadzone na takich rurach ze grawitacyjnie to nie bedzie dzialac wcale lub slabo.

3. podlogowka ma wlasna pompe i chodzi niezaleznie od resztry wykorzystujac bufor. wezownica podlogowki powinna byc usytuowana raczej w gornej jego czesci - nie widze sensu by byla ona na dole.

4. nie ma zadnych przeciwskazan by grzejniki chodzily tez z bufora. zalezy ile i jakich tych grzejnikow - przy duzym odbiorze ciepla po prostu blyskawicznie rozladuja bufor lub utrudnia jego ladowanie. ale tu raczej to nie wystepuje skoro bufor sie i tak laduje po ogrzaniu grzejnikow.

Moim zdaniem jest to zrypane. Uprzedzam - nie jestem hydraulikiem. Temat bufora znam amatorsko bo sam taki wykonuje do instalacji w domu (z piecem na paliwo stale wiec analogicznie jak u Ciebie bo masz kominek).