PDA

Zobacz pełną wersję : Nadproże zbyt nisko - problem



przemek666
05-12-2007, 06:23
Witam,
Mam następujący problem: okazało się że wszystkie otwory drzwi wewnętrznych mam za niskie (2,05m od stropu). Niestety nadproża są solidne – wysokość 20cm, szerokość 12cm, wychodzą po 25cm na ściany. Każde nadproże zbrojone – 4 pręty #12 i strzemiona fi6 co 15cm. Nad nadprożami pomurowane dalej 2 warstwy pustaka. Do tej pory cieszyłem się jak dziecko że mam takie solidne nadproża i w ogóle. Teraz jest problem, co z tym można zrobić? Bo jeśli przyjdzie na strop styropian, szlichta, płytki jakieś, to za cholerę nie zmieszczą mi się drzwi w te otwory. Dodam że ściany z suporexu. Może ktoś mi doradzi co zrobić w takiej sytuacji?

Pozdrawiam

Krzysztofik
05-12-2007, 06:48
Witam,
Mam następujący problem: okazało się że wszystkie otwory drzwi wewnętrznych mam za niskie (2,05m od stropu). Niestety nadproża są solidne – wysokość 20cm, szerokość 12cm, wychodzą po 25cm na ściany. Każde nadproże zbrojone – 4 pręty #12 i strzemiona fi6 co 15cm. Nad nadprożami pomurowane dalej 2 warstwy pustaka. Do tej pory cieszyłem się jak dziecko że mam takie solidne nadproża i w ogóle. Teraz jest problem, co z tym można zrobić? Bo jeśli przyjdzie na strop styropian, szlichta, płytki jakieś, to za cholerę nie zmieszczą mi się drzwi w te otwory. Dodam że ściany z suporexu. Może ktoś mi doradzi co zrobić w takiej sytuacji?

Pozdrawiam
Rozebrać to nad nadprożami.
Podnieść nadproże podnośnikiem z każdej strony.
Traktować tak jak nadproże z "elek".
Domurować na górze.
Cieszyć sie dalej. :wink:

Cypek
05-12-2007, 06:55
Czy ja dobrze zrozumiałem, że to wysokość przed ociepleniem i wylewkami ?
Czy sprawa dotyczy tylko piętra czy również parteru ?
Jaką masz obecnie wysokość całkowitą pomieszczeń ?

odaro
05-12-2007, 08:03
Witam,
Mam następujący problem: okazało się że wszystkie otwory drzwi wewnętrznych mam za niskie (2,05m od stropu). Niestety nadproża są solidne – wysokość 20cm, szerokość 12cm, wychodzą po 25cm na ściany. Każde nadproże zbrojone – 4 pręty #12 i strzemiona fi6 co 15cm. Nad nadprożami pomurowane dalej 2 warstwy pustaka. Do tej pory cieszyłem się jak dziecko że mam takie solidne nadproża i w ogóle. Teraz jest problem, co z tym można zrobić? Bo jeśli przyjdzie na strop styropian, szlichta, płytki jakieś, to za cholerę nie zmieszczą mi się drzwi w te otwory. Dodam że ściany z suporexu. Może ktoś mi doradzi co zrobić w takiej sytuacji?

Pozdrawiam

A na jakkim etapie jest budowa?

Czy to są otwory na parterze czy na poddaszu?

przemek666
05-12-2007, 09:03
Budowa jest na etapie stanu surowego otwartego, problem dotyczy wszystkich otworów drzwiowych (drzwi wewnętrzne, zewnętrzne, balkony, taras...). Zewnętrznych nie będę ruszał, bo to strach. Pozostaje 8 szt. drzwi wewnętrznych do poprawki. Zastanawiałem się czy można np. odciąć od dołu powiedzmy 10cm. Pozostałoby wtedy 10cm betonu z 2 prętami i resztkami strzemion. Wysokość pomieszczeń w obecnej chwili: parter 2,80; piętro 2,70 (do jętek). Oczywiście po ułożeniu styropianu, wylewki, podłogi, te wysokości się zmniejszą

odaro
05-12-2007, 09:21
Budowa jest na etapie stanu surowego otwartego, problem dotyczy wszystkich otworów drzwiowych (drzwi wewnętrzne, zewnętrzne, balkony, taras...). Zewnętrznych nie będę ruszał, bo to strach. Pozostaje 8 szt. drzwi wewnętrznych do poprawki. Zastanawiałem się czy można np. odciąć od dołu powiedzmy 10cm. Pozostałoby wtedy 10cm betonu z 2 prętami i resztkami strzemion. Wysokość pomieszczeń w obecnej chwili: parter 2,80; piętro 2,70 (do jętek). Oczywiście po ułożeniu styropianu, wylewki, podłogi, te wysokości się zmniejszą

Ja w swoim projekcie mam nadproża żelbetowe o wysokości 10cm z 2 prętami fi 12.
Ściany wewnętrzne nienośne. Projekt z Archonu.

Nie robiłem takich będą nadproża gotowe L.

Kryspin
05-12-2007, 09:27
Napewno są tu głowy mądrzejsze w temacie ale ja bym poprostu podkuł te nadproża do tych 10 cm oczywiście jeśli ściany nie są nośnymi..

W ostateczności zakupił nadproża strunobetonowe np. firmy POZBRUK
mają 7,1 cm wysokości i zastosował je zamiast twoich obecnych (na dole budynku) na górze gdzie raptem 2 warstwy pustaków do rozebrania to dobrze radzi ci Krzysztofik, Rozbierz podnieś i zamuruj ponownie.

Mam pytanie a co na to wykonawca??
Obciąż jego kosztami za nadproża strunobetonowę i poprawkę tych na piętrze.
Nie zapominaj też że stolarka pójdzie także w wymiarze nietypowym a więc zapewne będzie droższa.

05-12-2007, 09:28
...Bo jeśli przyjdzie na strop styropian, szlichta, płytki jakieś, to za cholerę nie zmieszczą mi się drzwi w te otwory...
opisz te warstwy dokładniej - po ile cm planujesz ?

przemek666
05-12-2007, 10:27
Raczej nie jestem za tym żeby to kuć, bo drgania prawdopodobnie spowodują pękanie spoin i pustaków (tak myślę). Czyli albo rozbiórka ścianek, albo odcięcie dolnej części. Coś mnie bardziej ciągnie do tego drugiego rozwiązania, bo szkoda mi trochę to wszystko rozbierać... Na stropy planuję styropian 5cm + wylewka 5cm + płytki (ew. panele) - to daje 12cm, na wyrównanie ewentualnych nierówności można dołożyć pewnie 1-2cm. W sumie to daje dosyć dużo. właściwie to muszę podwyższyć nadproże o taką wysokość, jaka będzie leżała na stropie. Chyba że dam cieńszy styropian. Miała być podłogówka, ale pewnie można o tym zapomnieć. W domu jest piwnica (ogrzewana). Dodatkowym problemem jest to że nadproża nie tylko "leżą" na ścianach - one są niejako "zakotwiczone" - ze ścianek od dołu wyłażą pręty do nadproża, nadproża wpuszczane do sąsiadujących ścian nośnych, nadproża w kształcie litery L jeśli są 2 otwory drzwiowe są obok siebie... Dosłownie chcąc zrobić dobrze narobiłem sobie kłopotu. Można było zrobić tak jak zrobił ODARO i w razie czego bez problemu mozna by to przerobić... Cholera, nadgorliwość to jest gorsza od...

05-12-2007, 10:57
nadproży bym nie ruszał
strop /zarówno ten nad piwnica jak i nad parterem/ nie wymaga tak grubej warstwy izolacji cieplnej ani takiej solidnej warstwy jastrychu
(co innego ocieplenie nad poddaszem - tu nie namawiam do odchudzania)
piwnice masz ogrzewane
wyjdą nizsze niz 2 m drzwi ale chyba nie mierzysz 2 m wzrostu ...

przemek666
05-12-2007, 11:11
Brzoza jakie proponujesz grubości styropianu i wylewki? Bo może zastosować cieńszy styropian i do tego taką folię aluminiową? Mam 1,90 i jakby się okazało że będzie futryna na takiej wysokości to bym się wkurzył. Pozdrawiam.

Kryspin
05-12-2007, 11:23
Drzwi o wysokości 2,0 w świetle będą miały niewiele ponad 1,95 i trzeba je robić na zamówienie... dodatkowe koszty...

Standard dla np producenta DRE to otwór o wysokości ok 2,06 mozna to skrócić do 3 cm max "w standardzie" ale więcej już niestety dopłaty i rzeżbienie...

Podetnij ten otwór o kilka cm może uda się poniżej zbrojenia tak żeby go nie naruszyć.

05-12-2007, 11:42
Brzoza jakie proponujesz grubości styropianu i wylewki? Bo może zastosować cieńszy styropian i do tego taką folię aluminiową? Mam 1,90 i jakby się okazało że będzie futryna na takiej wysokości to bym się wkurzył. Pozdrawiam.
Przemek
u siebie mam jastrych gr 3,5~4 cm - bez siatki (Ty możesz dac na tzw."wszelki wypadek"), styropian bedzie pełnił u Ciebie role p. akustyczną wiec wystarczy 2 cm, płytki 1 cm to masz 7 cm, górny ramiak futryny 5cm = 12 cm
2,05 - 0,12 = 193 cm...
prawie na styk ... ale zmiescisz się ...


:wink:
pzdr

elais
05-12-2007, 11:51
Współczuje. Ja miałam podobną sytuację. Na szczęście przyszłą do mnie koleżanka i zauważyłam błąd moich murarzy na etapie budowania piętra. Dzięki Asia :-). Nikt tego nie zauważył, nawet kierownik budowy. Mam więc problem "tylko" z piwnicą. Moi popaprani murarze zostawili otwór 210cm, dałam 5cm styropianu+wylewka i zostało 2m. Tak wiec praktycznie wszystkie drzwi w piwnicy trzeba będzie docinać. A to jest niestety dodatkowy koszt. i do tego nie mogę zamówić sobie drzwi takich jakich chcę, tylko takie które mają możlwiość skracania. W piwnicy narazie zamontowałam dwie pary zewnętrzne, i oddzielające parter od piwnicy, drzwi stalowe. Podpowiem tylko że brałam drzwi z firmy Boryszew, Capek, bo jest możliwość skracania do 17cm.
A jeżeli chodzi o drzwi na parerze i piętrze, to przecież można zrobić na zamówienie drewniane u stolarza, czasami wychodzą taniej niż w sklepie te z plastrem miodu. Mam nadzieję, że jakos sobie poradzisz w tej sytuacji, bo wiem jaki to stres, też przez to przechodziłam. Na piętrze można dac mniej styropianu, ale na parerze nie radziłabym.

05-12-2007, 12:16
... Na piętrze można dac mniej styropianu, ale na parerze nie radziłabym.
niby czemu ?

elais
05-12-2007, 13:45
Chyba musi być jakaś izolacja. Ja dałam 5cm, niektórzy dają i 10cm, 2 cm byłoby za mało. Nie wiem czy nie ciągnełoby troche chłodem z piwnicy.

KonradJot
05-12-2007, 13:54
Brzoza jakie proponujesz grubości styropianu i wylewki? Bo może zastosować cieńszy styropian i do tego taką folię aluminiową? Mam 1,90 i jakby się okazało że będzie futryna na takiej wysokości to bym się wkurzył. Pozdrawiam.
Przemek
u siebie mam jastrych gr 3,5~4 cm - bez siatki (Ty możesz dac na tzw."wszelki wypadek"), styropian bedzie pełnił u Ciebie role p. akustyczną wiec wystarczy 2 cm, płytki 1 cm to masz 7 cm, górny ramiak futryny 5cm = 12 cm
2,05 - 0,12 = 193 cm...
prawie na styk ... ale zmiescisz się ...


:wink:
pzdr

SPoko a za każdym razem jak ktoś będzie wchodzić do domu to się będzie kłaniać w pas gospodarzą , świetnie.
Dodatkowo w każdych drzwiach identycznie.
Ja bym kazał rozebrać i zrobićna nowo, a jak to niech się martwią budowlańcy.
Konrad :wink:

05-12-2007, 14:16
... Nie wiem czy nie ciągnełoby troche chłodem z piwnicy.
... W domu jest piwnica (ogrzewana)...

owszem, nie wiesz - dlatego bezpieczniej jest nie doradzac ...

05-12-2007, 14:23
...Ja bym kazał rozebrać i zrobićna nowo, a jak to niech się martwią budowlańcy.
Konrad :wink:
brawo !
wreszcie odwazny człowiek ...
takich więcej i domy będą bez usterek :)


:wink:

Kryspin
05-12-2007, 14:24
...Ja bym kazał rozebrać i zrobićna nowo, a jak to niech się martwią budowlańcy.
Konrad :wink:
brawo !
wreszcie odwazny człowiek ...
takich więcej i domy będą bez usterek :)


:wink:

chyba że budowlańcy pomylą się tym razem przy czymś innymm... znając niektóre ekipy to można by budować chałupę całe życie...

elais
05-12-2007, 15:01
owszem, nie wiesz - dlatego bezpieczniej jest nie doradzac ...

Qrcze nie doczytałam tego, ale nie musisz tak od razu wypominać, chciałam w jakis sposób pomóc. ale i tak mi się wydaje, że w piwnicy jest jednak utrzymywana niższa temperatura, niż na parterze. Piwnica przeważnie jest dogrzewana, a nie ogrzewana na fulla.
Zgadzam sie z tobą, że najlepiej byłoby to wszystko rozebrać i zrobić poprawnie ;-)

Barbossa
05-12-2007, 16:54
teroretycznie: rady brzozy (zamiast 2cm styro sa jakieś tam blablafoam o gr. 0,5 cm do izolacji akustycznych, są takie)
praktycznie: skłaniam się do propozycji Kolegi :D
tym bardziej, że nie dam wiary, że konstrukcja wylana pod niwelator z dokładnością konstrukcji stalowych

miron_
05-12-2007, 21:57
A od czego masz kierownika budowy?Jest na budowie,to niech doradza i koryguje błedy fachowców.Ja na jego miejscu nie odebrałbym pracy murarzy.

Allanah
06-12-2007, 09:53
Napewno nie zostawiłabym nadproży na obecnym poziomie, jeżeli ty masz 190 cm wzrostu do isnieje duże prawdopodobieństwo że twoje dzieci beda miały 195 a wnuki 200.

Nie ograniczałabym grubości izolacji na posadzce nad piwnicą ponieważ w piwnicy nigdy nie bedziecie utrzymywać takiej temperatury jak w domu i będzie zimno. Chyba że masz mozliwość ocieplenia tego stropu od dołu.

W przypadku ścian działowych można zrobić tak jak wymyslileś, wyciąć dół nadproża i zostawić kilka centymetrów betonu z dwoma prętami i fragmentami strzemion.

W przypadku ścian nośnych trzeba zrobić nowe nadproża tylko wyżej.