PDA

Zobacz pełną wersję : Płyn w elektrycznym grzejniku łazienkowym.



daro21_byd
09-12-2007, 14:51
Witam.
ten temat poniekąd był już kiedyś poruszany, padło tam i moje pytanie, ale nie została udzielona odpowiedź.
Mam zainstalowany grzejnik drabinkowy w łazience, ale ze względu na brak C.O. zainstalowałem grzałkę elektryczną. Po rozmowach z kilkoma sprzedawcami w różnych sklepach zdecydowałem się na wypełnienie grzejnika olejem jadalnym. Nie wiem jednak czy jest to najlpesze ropzwiązanie, bo kiepsko ten olej rozprowadza ciepło po grzejniku. Pionowe części są gorące do samego dołu, ale drabinki grzeją od połowy grzejnika w górę. Zastanawiam się czym można wypełnić ten grzejnik - co będzie lepiej rozprowadzało ciepło przy praktycznie braku jakiegokolwiek obiegu...

zorro
09-12-2007, 15:33
Nie wiem czy nie było by lepsze zastosowanie glikolu (płyn do chłodnic samochodowych) ma dobre właściwości przewodzące ciepło a dodatkowo nie będzie miał ujemnego wpływu na wnętrze grzejnika.

mariobros35
09-12-2007, 15:39
Witam.
ten temat poniekąd był już kiedyś poruszany, padło tam i moje pytanie, ale nie została udzielona odpowiedź.
Mam zainstalowany grzejnik drabinkowy w łazience, ale ze względu na brak C.O. zainstalowałem grzałkę elektryczną. Po rozmowach z kilkoma sprzedawcami w różnych sklepach zdecydowałem się na wypełnienie grzejnika olejem jadalnym. Nie wiem jednak czy jest to najlpesze ropzwiązanie, bo kiepsko ten olej rozprowadza ciepło po grzejniku. Pionowe części są gorące do samego dołu, ale drabinki grzeją od połowy grzejnika w górę. Zastanawiam się czym można wypełnić ten grzejnik - co będzie lepiej rozprowadzało ciepło przy praktycznie braku jakiegokolwiek obiegu...
Zastosuj olej transformatorowy stosowany jako czynnik chłodzący w transformatorach elektrycznych 8)

daro21_byd
09-12-2007, 17:49
Witam.
ten temat poniekąd był już kiedyś poruszany, padło tam i moje pytanie, ale nie została udzielona odpowiedź.
Mam zainstalowany grzejnik drabinkowy w łazience, ale ze względu na brak C.O. zainstalowałem grzałkę elektryczną. Po rozmowach z kilkoma sprzedawcami w różnych sklepach zdecydowałem się na wypełnienie grzejnika olejem jadalnym. Nie wiem jednak czy jest to najlpesze ropzwiązanie, bo kiepsko ten olej rozprowadza ciepło po grzejniku. Pionowe części są gorące do samego dołu, ale drabinki grzeją od połowy grzejnika w górę. Zastanawiam się czym można wypełnić ten grzejnik - co będzie lepiej rozprowadzało ciepło przy praktycznie braku jakiegokolwiek obiegu...
Zastosuj olej transformatorowy stosowany jako czynnik chłodzący w transformatorach elektrycznych 8)

gdzie można takowy kupić i ile on może kosztować?
dodatkowo istotna jest kwestia żeby ów płyn nie miał zbyt dużej rozszerzalności cieplnej (nie wiem czy prawidłowo to nazwałem).

Sp5es
10-12-2007, 20:33
Nie wiem czy nie było by lepsze zastosowanie glikolu (płyn do chłodnic samochodowych) ma dobre właściwości przewodzące ciepło a dodatkowo nie będzie miał ujemnego wpływu na wnętrze grzejnika.

Rozwiązanie glikolowe nieprzydatne ze względu na korozyjność - owszem w ukłądach zamnkiętych ze zbiornikiem wyrównawczym.
Olej jadalny się nie nadaje (pochodne nienasyconych kwasów tłuszczonych ca C16). Olej będzie się utleniał, śmierdział, degradował się i zwiększał lepkość, może to doprowadzić do lokalnego przegrzania.

Do tego można zastosować np.olej silikonowy lub transformatorowy.
Chodzi aby domieszkowanie nie powodowało przewodnictwa prądu.

retrofood
10-12-2007, 21:16
Nie wiem czy nie było by lepsze zastosowanie glikolu (płyn do chłodnic samochodowych) ma dobre właściwości przewodzące ciepło a dodatkowo nie będzie miał ujemnego wpływu na wnętrze grzejnika.

Rozwiązanie glikolowe nieprzydatne ze względu na korozyjność - owszem w ukłądach zamnkiętych ze zbiornikiem wyrównawczym.
Olej jadalny się nie nadaje (pochodne nienasyconych kwasów tłuszczonych ca C16). Olej będzie się utleniał, śmierdział, degradował się i zwiększał lepkość, może to doprowadzić do lokalnego przegrzania.

Do tego można zastosować np.olej silikonowy lub transformatorowy.
Chodzi aby domieszkowanie nie powodowało przewodnictwa prądu.

a najlepiej, aby olej transformatorowy był odgazowany.
Ale nawet zwykły będzie o wiele lepszy niż jadalny.

daro21_byd
11-12-2007, 19:47
Z tego co zdąrzyłem się zorientować olej silikonowy jest strasznie drogi, moze więc zdecyduję się na transformatorowy, mam jednak dwie wątpliwości - po pierwsze w sklepach jakiej branży mogę go dostać? elektrycznej? samochodowej? a po drugie - taka może głupie wątpliwość - skoro jest to olej (jak sądzę) ropopochodny - to czy nie ma ryzyka samozapłonu od wysokiej temp.? producent grzałki twierdzi, że rozgrzewa się ona do 70 st C.

retrofood
11-12-2007, 20:13
transformatorowy pali sie gdzieś ponad 130 stopni C

daro21_byd
12-12-2007, 19:23
Naprawde przykro mi że ciągne temat i powtarzam to samo pytanie, ale byłem w kilku sklepach i nie mogę znaleźć tego oleju. W internecie też słabo... proszę o jakąś sugestię.

retrofood
12-12-2007, 19:44
nie wiem, jestem elektrykiem a nie handlowcem.
To jest olej, którym wypełnia się kadzie z transformatorami. na pewno zaopatrzeniowca zna energetyka, bo tego używa. Spróbuj wśród znajomych znaleźć taką osobę, albo po prostu zadzwoń do dostawcy energii i tam cię gdzies skierują.

I.W.
12-12-2007, 20:33
Tylko nie brać starego z odzysku bo to przeważnie odpad niebezpieczny zawierający bardzop jadowite PCB. Nie wiem jak te nowe oleje.

Barbossa
12-12-2007, 21:06
Naprawde przykro mi że ciągne temat i powtarzam to samo pytanie, ale byłem w kilku sklepach i nie mogę znaleźć tego oleju. W internecie też słabo... proszę o jakąś sugestię.
kup sobie epłyn do chłodnic i daj pokój tym "wyrafinowanym" olejom

Sp5es:

Rozwiązanie glikolowe nieprzydatne ze względu na korozyjność - owszem w ukłądach zamnkiętych ze zbiornikiem wyrównawczym.
nie wiem czy to stricte glikol, ale takie coś krąży w instalacji grzewczej otwartej na moim ranczo już z 14 lat i nie mam problemów