PDA

Zobacz pełną wersję : Zawór czterodrogowy - ile pomp i inne pytania kotłowe



Kryspin
10-12-2007, 10:50
Mam już co prawda kotłownie i instalacje ale zabrałem się za małe przeróbki bo to co zostało stworzone nie za bardzo jest wg. mnie ok i mam szybkie pytanko.

http://www.a-zdom.home.pl/drzwi/2.jpg

czy pompa nr. 7 jest konieczna??

Czy jest możliwość zbudowania układu z zaworem czterodrogowym na jednej pompie?? Jeśli jak to może schemat jakiś??

Założeniem jest:
- zabezpieczenie temp na powrocie kotła
- obniżenie temperatury w układzie grzejników i podłogówek

orelek
10-12-2007, 12:38
według tego co robiłem u siebie to pompa nr 7 jest potrzebna, można zrezygnować z pompy nr 8 pod warunkiem, że układ zasobnika zasilany będzie układem grawitacyjnym. Nie widać gdzie jest podłogówka wpięta, jesli na gałązkach zasilania grzejników to ok.

Kryspin
10-12-2007, 12:51
podłogówka jest wpięta w układ grzejników, układ cwu i by dał radę raczej bez pompy w formie grawitacyjnej ale to penie by powodowało dość duże zwolnienie nagrzewania się zasobnika cwu

A zawór zrrotny przy pompie 7 ?? potrzebny??

Kris2222
10-12-2007, 14:23
co chcesz osiągnąć tym że wywalisz pompę i zawór zwrotny ?
oszczędności tu nie widzę, ewentualnie na elektryce ze dwa zeta zaoszczędzisz
:D

Kryspin
10-12-2007, 14:33
co chcesz osiągnąć tym że wywalisz pompę i zawór zwrotny ?
oszczędności tu nie widzę, ewentualnie na elektryce ze dwa zeta zaoszczędzisz
:D

nie no jak wywalić :o :o ja dopiero chcę założyć

ja mam teraz cały układ na jednej pompie i co i cwu i jeszcze uszkodzony sterownik i palę na podtrzymaniu :wink:

chcę doposażyć układ (zastanawiałem się tylko czy to zabieg konieczny czy można zrealizować to na jednej pompie ale po przemyśleniach to raczej nieporządane) w pompę za zaworem czterodrogowym bo chyba tak bedzie najkorzstniej i nową pompą "na dużym obiegu" sterować z sterownika pokojowego, obecna pompa będzie realizować ładowanie cwu i "mały obieg" utrzymując piec na właściwej temperaturze

aczkolwiek nie za bardzo rozumiem poco mi zawór zwrotny ?? przy pompie 7

hydrol
10-12-2007, 19:39
w tym układzie pompy nie pracuja jednocześnie : jest to układ z priorytetem ciepłej wody tj. jeśli temperatura wody w bojlerze spadnie poniżej zadanej włącza się pompa obiegowa nr 8 i jednoczesnie wyłacza nr 7. To wyjasnia koniecznośc montazu zaworów zwrotnych . Bez nich woda będzie krążyła róniez przez pompe któa w danej chwili nie pracuje. To bardzo dobry, nieawody i łatwy w sterowaniu układ :D

Kryspin
11-12-2007, 07:44
Wczoraj posiadziłem w kotłowni i rozwiązałem już małe conieco.

Mam pytanie bo nie wiem nie miałem doczynienia...

Do jakiej minimalnej temperatury można ograniczyć za pomocą zaworu czterodrogowego temperaturę w gałązce grzejnikowej??
czy uda się uzyskać np 30*C ??

hydrol
11-12-2007, 07:50
Wczoraj posiadziłem w kotłowni i rozwiązałem już małe conieco.

Mam pytanie bo nie wiem nie miałem doczynienia...

Do jakiej minimalnej temperatury można ograniczyć za pomocą zaworu czterodrogowego temperaturę w gałązce grzejnikowej??
czy uda się uzyskać np 30*C ??
można, ale weż pod warunkiem że będzie odbierana z kotła istotna moc , inaczej to w kotle sie zagotuje.

Kryspin
11-12-2007, 07:57
Wczoraj posiadziłem w kotłowni i rozwiązałem już małe conieco.

Mam pytanie bo nie wiem nie miałem doczynienia...

Do jakiej minimalnej temperatury można ograniczyć za pomocą zaworu czterodrogowego temperaturę w gałązce grzejnikowej??
czy uda się uzyskać np 30*C ??
można, ale weż pod warunkiem że będzie odbierana z kotła istotna moc , inaczej to w kotle sie zagotuje.

kocioł na ekogroch z podajnikiem więc można mu ograniczyć temperaturę w granicach porządanych temperaturą zadaną

Poprostu zależy mi na tym żeby stworzyć "mały obieg kotłowy" o temp 60*C i "duży - grzejnikowy" patrząc po moich dośiwadczeniach i przbojach z piecem przy tej powierzchni grzejników to jakieś 30 *C tak wiem potem głowice na grzejnikach ale pozostaną podłogówki które pewnie bvędą grzać non stop.