PDA

Zobacz pełną wersję : czy beton komórkowy wysusza wnętrza?



vip42
12-12-2007, 12:50
słyszałem takie opinie, że domy budowane z BK są strasznie suche i przez to mikroklimat jest bardzo kiepski. Podobno domy budowane z ceramiki są dużo zdrowsze i przyjemniejsze pod tym względem.

Proszę o opinie użytkowników i "flachowców" :wink:

beton44
12-12-2007, 12:56
one za to oddychają...

te ytongi


sam słyszałem kiedyś po 2 flaszkach sapanie ytonga :o

revalidon
12-12-2007, 12:57
Z reguły na bk idą tynki gipsowe, a to ponoć one wysuszają klimat...

Ja tak mam i mam wilgotność względną +/- 40%... Troche jest to mało i w nosie wysycha...

vip42
12-12-2007, 13:01
:lol: a nie chrapią przypadkiem?

ale poważnie, czy faktycznie wnętrza są przesuszone? taniej odprowadzić nadmiar wilgoci dobrą wentylacją niż nawilżać. skoro cała ta woda pójdzie w ścianę to ściana nie będzie oddychać tylko się utopi :lol:

beton44
12-12-2007, 13:03
ytong się nie utopi

potrafi pokonać

słynną męską trasę Sopot - Puck...

vip42
12-12-2007, 13:08
na ceramikę też trzeba położyć jakiś tynk (pewnie też gipsowy), czy to oznacza że obojętnie co jest pod spodem (BK czy ceramika) i tak będę musiał nawilżać?

zastanawiam się nad ścianami 2warstwowymi:
BK 24 cm + wełna 20 cm + tynk
lub
ceramika 24 cm + styropian 20 cm + tynk

co wybrać?

cemik1
12-12-2007, 13:36
Ci co słyszą oddychanie ceramiki dają wełnę. Ich zdaniem styropian, to przyczyna wielu nieszczęść.
Na BK zwykle styropian - to minimaliści (szczególnie kosztów)

vip42
12-12-2007, 14:04
koszty murów z tego czy tamtego to różnica +/- parę tysięcy (2-5) co przy całości nie jest aż tak wielka kwotą, ale komfort mieszkania w takim domu jest chyba najważniejszą sprawą

ponawiam więc pytanie: czy BK wysusza a ceramika nie?

Damro
12-12-2007, 14:11
[quote="vip42"]koszty murów z tego czy tamtego to różnica +/- parę tysięcy (2-5) co przy całości nie jest aż tak wielka kwotą, ale komfort mieszkania w takim domu jest chyba najważniejszą sprawą

ponawiam więc pytanie: czy BK wysusza a ceramika nie?[/quote

BK nie tylko tynki gipsowe,oprócz tego że wysuszają to jeszcze ponoć są nie zdrowe,dlatego zdecyduję się na tynki cementowo-wapienne :D

I.W.
12-12-2007, 15:22
Nawiasem mówiąc te tynki gipsowe są właściwie gipsowo wapienne bo wapno też w nich jest. A odnośnie tematu wątku wystarczy chyba walnąć ścianę farbą która wilgoć niechętnie przepuszcza i wszystkie te dywagacje psu na budę. Tynki gipsowe reklamują się jako regulujące wilgotność w pomieszczeniu (wysusza jak jest wilgotno i nawilża jak jest sucho) ale ile pary przyjmują tego już nie znalazłem w ulotkach producentów.

anetabo
12-12-2007, 18:16
Ceramika promieniuje.
Także albo choroba popromienna albo duszności.

I.W.
12-12-2007, 18:34
Zastanawiam sie tylko czy ten mikroklimat ceramiki nie jest podobny do efektu placebo. Trzebaby jakies pomiary poczynić wszystkich możliwych parametrów.

Zbigniew Rudnicki
12-12-2007, 18:39
Ściana z ceramiki w większym stopniu akumuluje ciepło/zimno niż BK i dla tego lepiej stabilizuje temperaturę wewnętrzną, co odczuwane jest jako komfort cieplny.
Suchość wnętrz (w zimie) w małym stopniu zależy od materiału ścian.

hes
12-12-2007, 18:47
Suchość wnętrz (w zimie) w małym stopniu zależy od materiału ścian.

Od materiału ścian to może i nie, ale od jej pokrycia (tynk, farba) ?...

12-12-2007, 18:51
Ściana z ceramiki w większym stopniu akumuluje ciepło/zimno niż BK ...
i obojętne czy to cegła, poromur czy porotherm ?
szok :o

I.W.
12-12-2007, 18:53
Z poryzowanej też?

Bo np porotherm o wymiarach 250 x 373 x 238 waży 18 kg (wg producenta) co daje 811 kg/m3. popularny gazobeton to 600-650 kg/m3. Jeżeli przyjąć że akumulacyjność cieplna jest pochodną masy to różnica nie jest powalająca.
Idąc tym tropem wychodzi że najbardziek komfortowo mieszka się w wielkiej płycie, tutaj mamy 2 t/m3 :wink:
I jeszcze przekornie dodam że komfort cieplny może bardziej zależeć od technologii stropu (drewno -kiszka poprzez gęstożebrowy do monolitu-miodzio)

andre59
12-12-2007, 20:04
"czy beton komórkowy wysusza wnętrza?"
Nie będę oceniał, podam tylko suche dane: :wink:
ściany zewnętrzne Ytong 1W,
ściany wewnętrzne Ytong,
tynki wewnętrzne gipsowe Knauf MP75 nakładane maszynowo na ściany zagruntowane gruntem Knauf,
malowanie - farby emulsyjne Dekoral,
sufity podwieszane z płyt g-k Rigips, nad płytami folia paroizolacyjna,
tynki zewnętrzne cementowo-wapienne Baumit MVR-Uni,
ogrzewanie kaloryferami zasilanymi kotłem gazowym,
wentylacja grawitacyjna, budynek parterowy.

W takich warunkach i aktualnej pogodzie wilgotność powietrza wewnątrz domu wynosi ok 47%.

siwy z gosławic
12-12-2007, 21:36
Ja mam gipsy i wilgotność ciągle 55%

Zauważyłem że budynki z bk lubią pękać, nie będę wklejał zdjęć ale kto może niech zobaczy sobie US w środzie śłaskiej lub osiedle we wrocławiu. Ale że jest to materiał ciepły to mamy wrazenie ciepłej ściany i lepszy komfort cieplny. Chociaż ceramika bardziej nam ciepło zakumuluje.
I tak ściany mam z cegły i tynki gipsowe, teraz siedząc przy kompie,temp w pokoju 20C czuję wyraźne promieniowanie ciepła od ściany :D no chyba że to radioaktywne :D

Krzysztofik
12-12-2007, 22:01
Suchość wnętrz (w zimie) w małym stopniu zależy od materiału ścian.
Zapisać i zapamiętać.

Barbossa
13-12-2007, 06:25
ja mam w domu klocek siporka, jak przychodzę w zamoczonych butach to stawiam na siporku i nad ranem buciory suche jak pieprz, więc nie pieprz..
że nie....
czasami ręce po umyciu też zbliżam do siporka i włala czyli voila...

hes
13-12-2007, 08:15
ja mam w domu klocek siporka, jak przychodzę w zamoczonych butach to stawiam na siporku i nad ranem buciory suche jak pieprz, więc nie pieprz..
że nie....
czasami ręce po umyciu też zbliżam do siporka i włala czyli voila...

Nie tylko ja doceniam Twoje popisy słowne, ale na Boga, zlituj się nad
swoimi fanami, bo już chyba kompletnie zgłupieją, o co Ci tak naprawdę
chodzi ?! Chociaż z tymi butami to nawet dobry przykład...Sprawdza się.
Siporek wciąga wilgoć.

listek
13-12-2007, 08:59
Trzeba Barbarossie wybaczyć, przedwczoraj miał urodziny (rok na forum) :lol: