PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki zadatek za okna ?



iwan069
12-12-2007, 22:00
Gość mi rzucił hasło że najlepiej za okna przy zamówieniu wpłacić całość lub przynajmniej ponad połowę wartości.Co Wy na to ? Powód?-koniec roku-zmiana cen!!!

jea
12-12-2007, 22:01
Sensu brak.

el-ka
12-12-2007, 22:35
Jak dają sensowny upust za wpłaconą gotówkę, a ty ją masz i zarobisz więcej niż gdyby "spała" w banku to warto. Wiele firm ma taką politykę i można na tym coś skorzystać.

Krzysztofik
12-12-2007, 22:42
.....sensowny upust .....
Ma sie nijak do ceny.

kubaimycha
12-12-2007, 22:53
Nie do końca rozumiem...Wpłacając zaliczkę np. na okna podpisujesz umowę, w której m.in. masz określone, że wpłacasz tyle a tyle % , jako zaliczkę na okna na sumę taką a taką...Płatność końcowa po zamontowaniu w wysokości wynosi ...
Tak przynajmniej było w naszej umowie...

mario1976
12-12-2007, 23:00
Gość mi rzucił hasło że najlepiej za okna przy zamówieniu wpłacić całość lub przynajmniej ponad połowę wartości.Co Wy na to ? Powód?-koniec roku-zmiana cen!!!

Chyba ktoś che Cię wyd@#$

Moje okna kosztowały 15 000. Wpłaciłem 3000 i podpisałem umowę gdzie wpisano całkowitą wartość okien oraz termin montażu. Nie interesowały mnie jakiekolwiek podwyżki po wpłacie zaliczki.

Nigdy nie płacę całości kasy (staram się zasadniczo nic nie płacić przed odbiorem ale przy oknach trzeba było) przy zamawianiu materiałów. Jak zapłacisz całość to później będziesz telefonować i błagać aby w terminie Ci zrobili i nie wydmuchali.
Ja miałem dwa okna niestandardowe (łuki) w tym olbrzymią niestandardową suwankę tarasową z łukiem. Jakbyśmy się na siebie pogniewali i pośrednik (fabryka nie była z wawy) zostałby z tymi niestandardowymi oknami to byłby więcej w plecy niż ja na wpłaconej zaliczce. A tak obydwu stronom zależało aby wszystko było w terminie miło i kulturalnie.

laspalmas
13-12-2007, 06:33
Wpłata ok. 20% wydaje się rozsądna. Przed wpłatą większych kwot musisz sprawdzić solidność firmy.

Newfie
13-12-2007, 06:44
Ja za wpłatę za całość okien w sprawdzonej firmie dostałam upustu ~500 PLN. Podpisałam, zapłaciłam i w odpowiadającej mi chwili zadzwoniłam "że już można montować". Jestem zadowolona a 5 stówek drogą nie chodzi :wink:

Xzbyszek
13-12-2007, 07:33
ja zamawiałem okna i drzwi u jednego gościa, wszystko drewniane, niestandardowe. Wartość zamówienia 17 tys. Zł - zaliczka 1 tys.

listek
13-12-2007, 08:09
Witam.
W firmie .....(dla zainteresowanych podam, nie chce robic reklamy) odpisano mi cos takiego:" 100% przedpłata - rabat 46% ,
wplata zaliczkowa 30% - rabat 41%, dotyczy PVC "
Chyba korzystnie?

:D

Newfie
13-12-2007, 09:39
Witam.
W firmie .....(dla zainteresowanych podam, nie chce robic reklamy) odpisano mi cos takiego:" 100% przedpłata - rabat 46% ,
wplata zaliczkowa 30% - rabat 41%, dotyczy PVC "
Chyba korzystnie?

:D

A możliwości kupienia w cenie bez rabatu nie ma bo bez zaliczki nie przyjmują zamówienia :wink:
A to oznacza tyle, że rabatu masz tyle co ja, czyli 5%.

listek
13-12-2007, 09:44
Nie rozumiem.
Jesli zapłace za okna 10 000, to dostane 5 % rabatu czy 46%. Z tego co rozmawiałem jesli zapłace całośc podczas zamówienia to otrzymam taki rabat.
:o
Robiłem wstepne rozeznanie tamatu (czekam na PnB) :lol:

Newfie
13-12-2007, 10:46
To sprawdź od jakich cen masz te 46% rabatu :D Jeśli porównasz ofertę z innymi na rynku, to gwarantuję ci że okaże się że oferta którą masz nie jest tańsza o czterdzieści kilka procent od innych ale o kilka procent - w zależności jaką część zapłacisz zaliczką.

Ten rabat 41% procent to po prostu chwyt marketingowy, i to stosowany kilka lat temu :wink:
Realny rabat jaki ci proponują od cen regularnych (czyli przy zaliczce 30%) to te 5% (46% - 41%) (jesli zapłacisz całość).

listek
13-12-2007, 11:18
Oki, Dzieki.
Jeszcze popytam, na razie nie potrzebuję.

pluszku
13-12-2007, 11:32
To sprawdź od jakich cen masz te 46% rabatu :D Jeśli porównasz ofertę z innymi na rynku, to gwarantuję ci że okaże się że oferta którą masz nie jest tańsza o czterdzieści kilka procent od innych ale o kilka procent - w zależności jaką część zapłacisz zaliczką.

Ten rabat 41% procent to po prostu chwyt marketingowy, i to stosowany kilka lat temu :wink:
Realny rabat jaki ci proponują od cen regularnych (czyli przy zaliczce 30%) to te 5% (46% - 41%) (jesli zapłacisz całość).

Masz w tym calkowita racje. Po wymierzeniu okien wyslalem prosbe o wyceny do wielu firm. Otrzymałem oferty gdzie w wyliczeniach bylo napisane o rabacie 30% lub 35%. Nie dałem sie zwiesc. Przeliczyłem ceny okien tak jakie by byly bez rabatu - efekt: ceny typowych okien byly wyzsze nawet o 20% od publikowanych w necie cennikow.
Oferty cenowy producentow zawierajace infomacje o wysokim rabacie sa zagrywka marketingowa. Oni wiedza ze klient robi kilka wycen, lecz nie zawsze patrzy na cene koncowa - czesto patrzy na wysokosc rabatu a ta jest brana z kosmosu. Innym zabiegiem jest napisanie "okna 5 komorowe w cenie 3 komorowych" - jest to zamiennie wzgledem rabatu stosowane zaciemnienie obrazu sprawy. Okna kupiłem u jedynej firmy ktora nie "grała w kulki". Dodatkowo dajac 50% jako zaliczke jeszcze obnizyli cene o kilka procent - chcieli sobie bardziej "podpompowac" wyniki sprzedazy pod koniec roku?

ZW
13-12-2007, 11:58
Gość mi rzucił hasło że najlepiej za okna przy zamówieniu wpłacić całość lub przynajmniej ponad połowę wartości.Co Wy na to ? Powód?-koniec roku-zmiana cen!!!

bzdura, wartość okien jest (powinna być...) wpisana do umowy sprzedaży.

jeśli da Ci upust za wpłatę z góry możesz rozważyć => Twoje koszty to nie odsetki ale wiarygodność sprzedawcy.

Mój zadatek był 30%.
1% upust za wpłatę 100% z góry

Newfie
13-12-2007, 12:02
Mnie akurat nie przeszkadzało że muszę zapłacić całość, jeśli widziałam konkretną korzyść finansową. Bo ja wręcz odwrotnie - w wycenach nie interesowały mnie procenty tylko ostateczna cena za okna jakie mi się podobają (nie wybrałam najtańszej oferty :wink: )

Rafal_G-ce
13-12-2007, 13:38
Cena okien 23,5 tys. zł. Zaliczka 6,0 tys. zł

kachna28
13-12-2007, 14:11
Akurat jestem w temacie bo w przyszłym tyg. podpisujemy umowę :) Realizacja -marzec 2008r. Wartośc zamówienia 21400zł, minimalna zaliczka -30%. Jeżeli wpłacimy 50% -to upust -i suma zamówienia wyniesie 20600zł -i na tę opcję się zdecydujemy. Niemniej i tak całośc trzeba zapłacic bezpośrednio przed montażem -z tym spotkałam się we wszystkich firmach w którym szukałam okien.

bogus33
13-12-2007, 18:01
witam!
zalezy jaka bedzie forma twojej wplaty;
zadatek rozni sie diametralnie od zaliczki a obie te formy od zaplaty z gory.
ja kilka lat temu zaplacilem zadatek w wysokosci calosci zamowienia i za opoznienie w realizacji z winy producenta i odstapienie od roszczenia z mojej strony dostalem 2 parapety wewn. gratis.
wazne jak jest spisane zamowienie.
pozdro

bwojtek
13-12-2007, 18:35
1. Nie podpisuje się umowy, w której nie ma gwarancji ceny ostatecznej jeżeli wpłacimy zaliczkę
2. Wpłata 100% ma sens jeżeli sprzedawca da za to jakiś dodatkowy bonus (zazwyczaj rabat). Często spotyka się to przy zamawianiu okien zimą z późniejszym terminem realizacji.

mario1976
13-12-2007, 21:48
Niemniej i tak całośc trzeba zapłacic bezpośrednio przed montażem -z tym spotkałam się we wszystkich firmach w którym szukałam okien.

Dziwne. Robiłem 4 wyceny. Zaliczka + reszta po robocie. Ja za całość usługi płaciłem nawet dzień później w biurze firmy.

kachna28
14-12-2007, 07:49
Niemniej i tak całośc trzeba zapłacic bezpośrednio przed montażem -z tym spotkałam się we wszystkich firmach w którym szukałam okien.

Dziwne. Robiłem 4 wyceny. Zaliczka + reszta po robocie. Ja za całość usługi płaciłem nawet dzień później w biurze firmy.
Może w Warszawie większa konkurencja i "przymilają" się klientowi :wink: ?

lanetagf
14-12-2007, 12:50
Ja jestem po montażu okien drewnianych. Po podpisaniu umowy wpłaciłam ok. 30% zaliczki resztę po montażu. Nikt na mnie nie naciskał, zamontowali, zrobili parę poprawek i zapłaciłam.

el-ka
15-12-2007, 00:34
Mnie oplaca się wpłacić całość - kupujemy bezpośrednio od fabryki, która daje duzy upust za wpłatę gotówkową. Ryzyka tu akurat nie ma.

ilzan
15-12-2007, 18:56
czy ktoś z was kupił okna bez montażu i nie miał problemu z dowozem okien z hurtowni do domu przez sprzedającego? Pytam, bo pani kiedy usłyszała, że nie biorę z montażem zrobiła dziwną minę, więc obawiam się jak to może być ostatecznie.

No i drugie b.ważne dla mnie pyt. czy zamawiając okna np. w grudniu mogę liczyć na to, że sprzedawca przechowa mi je na składzie do momentu, kiedy będę potrzebowała je w domku? Może nawet 3 miesiące? O to nie zapytałam jeszcze w sklepie. :oops:

Kane66
16-12-2007, 04:44
Mnie oplaca się wpłacić całość - kupujemy bezpośrednio od fabryki, która daje duzy upust za wpłatę gotówkową. Ryzyka tu akurat nie ma.

Ja tez tak kupowalem, wplacilem 90% przy zamowieniu i dostalem dodatkowy upust plus mozliwosc przechowania okien ile sobie zycze. Trzymali je pół roku od wyprodukowania.

Newfie
16-12-2007, 05:50
Ja też miałam ten komfort - za wpłatę całości miałam spory dodatkowy upust i trzymali je dla mnie aż domek był gotowy - miesiąc dłużej niż się umawiałam przy zamówieniu :wink: Zadzwoniłam że można montować, firma była w ciągu 2 dni.

gorgonit
16-12-2007, 12:47
Ja również wpłaciłem całą kwotę za okna w chwili podpisania umowy ( przelew na konto producenta ) .Dostałem przy tym spory upust 5 % więc nie zastanawiałem sie długo .
Tylko ze to jest znaany producent okien w okolicach Krakowa więc nie bałem się ze będą problemy.
Okna mam juz zamontowane a pare stówek w kieszeni zostało

aladin07
16-12-2007, 15:41
w moim przypadku nie bylo jakis specjalnych rabatow za wplate gotowki od razu

podpisalismy umowa, zaplacilismy niecale 10% wartosci i czekamy
wg mnie to zdrowy uklad bo to sprzedawcy powinno teraz zalezec
na szybkosci dostarczenia do nas okien zebysmy sie szybko rozliczyli i zeby
dostal kase
takze bez specjalnych rabatow wplacanie calej kasy i czekanie 4-8 tygodni ( bo tyle
teraz sie w wiekszosci czeka ) na realizacje zamowienia jest troche
nie fair
pozdr

jareko
16-12-2007, 16:24
jakże często wygląda to tak
czy wpłacisz 10 czy 50 czy 100% termin realizacji jest taki sam
za 10 czy 50 czy 100% masz zróżnicowane dodatkowe upusty - tak tez często bywa
I tylko do Ciebie zależy jaka opcje wybierzesz
Poza tym sprzedawcy często sa elastyczni :) wszak czasy sie lekko zmieniły i teraz mamy rynek konsumenta a nie producenta (jak wtedy gdy na polkach dostępny był tylko ocet - to takie reminiscencje do czasu stanu wojennego ad 1981)

Trociu
17-12-2007, 09:20
Ja tez tak kupowalem, wplacilem 90% przy zamowieniu i dostalem dodatkowy upust plus mozliwosc przechowania okien ile sobie zycze. Trzymali je pół roku od wyprodukowania.
Ciekawe kto odpowiadałby w Twoim przypadku, jeżeli folia ochronna złączyłaby się stale z ramą okienną. Mój producent mówił, że maksymalny czas, jaki można trzymać folię na oknach to 6 miesięcy. Po tym okresie mogą być problemy z jej ściągnięciem. I co wtedy.

Trofik
18-12-2007, 08:28
Niemniej i tak całośc trzeba zapłacic bezpośrednio przed montażem -z tym spotkałam się we wszystkich firmach w którym szukałam okien.

Dziwne. Robiłem 4 wyceny. Zaliczka + reszta po robocie. Ja za całość usługi płaciłem nawet dzień później w biurze firmy.
Może w Warszawie większa konkurencja i "przymilają" się klientowi :wink: ?

Nie wyobrażam sobie, żebym miał płacić za coś przed robotą. "Fachowcy" mieli by mnie wtedy całkowicie w... Może ja mam pecha ale co bym nie zamówił to są jakieś problemy, a okna to mi kilka dni zakładali a i tak nie zrobili jak trzeba, paproki nie zapiankowali i były prześwity. A pewnie jak bym całość zapłacił to by wcale nie przyjechali poprawiać po montażu.

Trofik
18-12-2007, 08:30
czy ktoś z was kupił okna bez montażu i nie miał problemu z dowozem okien z hurtowni do domu przez sprzedającego? Pytam, bo pani kiedy usłyszała, że nie biorę z montażem zrobiła dziwną minę, więc obawiam się jak to może być ostatecznie.

No i drugie b.ważne dla mnie pyt. czy zamawiając okna np. w grudniu mogę liczyć na to, że sprzedawca przechowa mi je na składzie do momentu, kiedy będę potrzebowała je w domku? Może nawet 3 miesiące? O to nie zapytałam jeszcze w sklepie. :oops:

Nie wiem jak teraz, ale jak ja zakładałem okna, to na sam zakup był 22% VAT, a z montażem 7%, więc się praktycznie nie opłacało męczyć samemu.

A okna ta nieszczęsna firma przywiozła do mnie dwa dni wcześniej bo nie mieli gdzie trzymać, więc to chyba zależy od firmy, ja niestety zamawiałem z jakiejś małej i do teraz żałuję.

jareko
18-12-2007, 10:19
....
Ciekawe kto odpowiadałby w Twoim przypadku, jeżeli folia ochronna złączyłaby się stale z ramą okienną. Mój producent mówił, że maksymalny czas, jaki można trzymać folię na oknach to 6 miesięcy. Po tym okresie mogą być problemy z jej ściągnięciem. I co wtedy.nic
sciaga sie jak dziecko no chyba ze okna byly przechowywane pod churka narazone na dzialanie slonca - wtedy faktycznie bylby problem a tak.....w piwnicy mozesz nawet i rok albo i dluzej przechowywac

Trociu
18-12-2007, 10:31
....
Ciekawe kto odpowiadałby w Twoim przypadku, jeżeli folia ochronna złączyłaby się stale z ramą okienną. Mój producent mówił, że maksymalny czas, jaki można trzymać folię na oknach to 6 miesięcy. Po tym okresie mogą być problemy z jej ściągnięciem. I co wtedy.nic
sciaga sie jak dziecko no chyba ze okna byly przechowywane pod churka narazone na dzialanie slonca - wtedy faktycznie bylby problem a tak.....w piwnicy mozesz nawet i rok albo i dluzej przechowywac
No właśnie o to chodzi. Zostawiając okna u producenta nie masz pewności, że nie zeskładuje ich pod chmurką, z jakimś tylko zadaszeniem, żeby nie padało na nie bezpośrednio. A słońce swoje zrobi. Warto o tym pamiętać.

jacekp71
18-12-2007, 13:47
dalem 20% na poczatek, przedtem rozmawialem ze znajomymi - tez podobnie placili.

Altariela
18-12-2007, 16:36
Ja też wpłacałam 100% zaliczki - dostałam dodatkowy rabacik ale co ważniejsze: termoramki do okien gratis, które wydłużyły mi gwarancję na szyby o dodatkowe 3 lata. Producent "uznany", dealer z polecenia, więc nie bałam się zaryzykować. Trzymali mi okna do czasu, aż byłam gotowa do montażu (ponad 3 miesiące) .

ilzan
19-12-2007, 18:16
Witam

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Właśnie jutro idę dalej rozeznać nasz wewnętrzny rynek. Mam nadzieję, że się nie rozczaruję i będzie w czym wybierać. :wink:

JedrzejGra
11-01-2024, 15:24
Zadatek przy kupnie okien jest zmienny i zależy od polityki firmy, specyfiki zamówienia oraz ogólnych praktyk rynkowych. Zazwyczaj zadatek stanowi od 10% do 50% wartości całego zamówienia, choć może się różnić w zależności od wielkości i złożoności zamówienia, na przykład przy niestandardowych wymiarach okien. Jest to forma zabezpieczenia dla sprzedającego, potwierdzająca poważne zainteresowanie klienta zakupem. Ważne jest, aby warunki wpłaty zadatku były jasno określone w umowie, która powinna zawierać informacje o wysokości zadatku, terminie realizacji zamówienia oraz warunkach ewentualnego zwrotu zadatku. Zazwyczaj zadatek jest bezzwrotny, szczególnie w przypadkach, gdy dotyczy niestandardowych zamówień, pokrywając część kosztów poniesionych przez producenta. Metody płatności zadatku mogą być różne, od gotówki, przez przelew bankowy, po płatność kartą kredytową. Kluczowe jest, aby przed wpłaceniem zadatku upewnić się, że wszystkie warunki są jasne i zawarte w pisemnej formie, co zapobiega późniejszym nieporozumieniom. Zadatek jest istotnym elementem transakcji i powinien być traktowany z odpowiednią uwagą zarówno przez kupującego, jak i sprzedającego.

finlandia
11-01-2024, 16:18
Zadatek przy kupnie okien jest zmienny i zależy od polityki firmy, specyfiki zamówienia oraz ogólnych praktyk rynkowych. Zazwyczaj zadatek stanowi od 10% do 50% wartości całego zamówienia, choć może się różnić w zależności od wielkości i złożoności zamówienia, na przykład przy niestandardowych wymiarach okien. Jest to forma zabezpieczenia dla sprzedającego, potwierdzająca poważne zainteresowanie klienta zakupem. Ważne jest, aby warunki wpłaty zadatku były jasno określone w umowie, która powinna zawierać informacje o wysokości zadatku, terminie realizacji zamówienia oraz warunkach ewentualnego zwrotu zadatku. Zazwyczaj zadatek jest bezzwrotny, szczególnie w przypadkach, gdy dotyczy niestandardowych zamówień, pokrywając część kosztów poniesionych przez producenta. Metody płatności zadatku mogą być różne, od gotówki, przez przelew bankowy, po płatność kartą kredytową. Kluczowe jest, aby przed wpłaceniem zadatku upewnić się, że wszystkie warunki są jasne i zawarte w pisemnej formie, co zapobiega późniejszym nieporozumieniom. Zadatek jest istotnym elementem transakcji i powinien być traktowany z odpowiednią uwagą zarówno przez kupującego, jak i sprzedającego.

Dziękuję za odgrzebanie starych tematów. Mimo iż ten jest sprzed 16 lat, to w sumie nadal aktualny. Aha - cytuję Waszą wypowiedź, bo pewnie post zostanie skasowany gdy wrzucicie do niego link z reklamą.