PDA

Zobacz pełną wersję : piłowanie bez odprysków



leodom
14-12-2007, 13:24
Witam.
Jest jakiś sposób na cięcie płyty meblowej ręczną piłą tarczową bez odprysków okleiny z jednej strony? Mam piłę fi tarczy 185 mm, 60 ząbków widiowych. Po przecięciu z jednej strony jest idealnie, a z drugiej mam odpryski :(

tomek1950
14-12-2007, 13:29
Proste, (chyba) zaznacz linię cięcia z drugiej strony płyty.

leodom
14-12-2007, 13:34
Tak robię, ale teraz zależy mi na obu powierzchniach czystych. Słyszałem, że można wzdłuż linii cięcia przykleić taśmę i ciąć przez taśmę. Ciąłem przez taśmę scotch, ale niewiele to pomogło

stuk
14-12-2007, 14:11
Montażyści mojej kuchni jak wycinali w blacie otwory na zlew i płytę, to naklejali taśmę malarską, trochę pomogło, ale żeb y było całkiem bez odprysków to nie powiem (choc w tym wypadku nie miało to znaczenia)

dzabij
14-12-2007, 14:35
Cięcie bez odprysków w warunkach domowych to chyba nie do końca wykonalne, w warsztatach mają specjalne stoły z dwiema piłami (jedna nacina powierzchnię od spodu a druga dokonuje właściwego cięcia z góry albo jakoś tak).

Chyba czytałem kiedyś na forum o metodzie polegającej na płytkim nacięciu jednej z powierzchi prowadząc piłę w drugą stronę (tak jakby do tyłu). Czyli ustawiamy piłę na głębokość kilku milimetrów (np. 5 mm) i przy prowadnicy nacinamy płytę "do tyłu" - tak aby zęby tarczy atakowały ciętą powierzchnię z góry. Następnie ustawiamy prawidłową głębokość (dla płyty osiemnastki to pewnie z 2,5 cm) i wykonujemy cięcie właściwe "do przodu" - zęby atakują płytę od spodu a wychodząc górą trafiają w naciętą wcześniej szczelinę, nie powodując odprysków.

Osobiście nigdy tego nie stosowałem i nie wiem czy zadziała.

Pzdr

Dawid

bezele
14-12-2007, 16:04
Witam.
Jest jakiś sposób na cięcie płyty meblowej ręczną piłą tarczową bez odprysków okleiny z jednej strony? Mam piłę fi tarczy 185 mm, 60 ząbków widiowych. Po przecięciu z jednej strony jest idealnie, a z drugiej mam odpryski :(

Niesytety musze Cie zmartwic ,tą piła nie uzyskasz idealnej krawedzi z obu stron na nic przyklejanie tasm zawsze wyrwie ale jest i na to sposób a mianowicie bedzie potrzebna Ci frezarka

http://img229.imageshack.us/img229/6175/frezarkawf0.png (http://imageshack.us)

jest to narzedzie nie zastapione do obróbki drewna ,płyt i nie kosztuje duzo Gdy bedziesz wycinał formatke z płyty to zawsze tnij z zapasem około 2 - 3 mm(na strone ) a potem musisz ten zapas sfrezowac frezarka na łożysku niestety jest troszkie z tym zabawy ale koncowy wynik wyjdzie rewelacyjnie .Zazwyczaj takie formatki ciete sa na pilarkach z podcinaczem od dołu ,ale z braku takiej maszyny pozostaje ci frezarka a efekt równie dobry .

pozdrawiam

leodom
14-12-2007, 17:15
Właśnie finalizuję zakup takiego sprzętu.
Pozdrawiam

BigPiotr
15-12-2007, 20:45
Witam.
Jest jakiś sposób na cięcie płyty meblowej ręczną piłą tarczową bez odprysków okleiny z jednej strony? Mam piłę fi tarczy 185 mm, 60 ząbków widiowych. Po przecięciu z jednej strony jest idealnie, a z drugiej mam odpryski :(

Przyłóż od góry drugą płytę, na której Ci nie zależy. Tnij przez dwie - ta spodnia będzie miała oba gładkie brzegi. Jak potrzebujesz wszystkie gładkie to tniesz z naddatkiem i strugasz lub frezujesz :)

leodom
16-12-2007, 07:54
Thx :wink:

Last Rico
17-12-2007, 14:27
Zwrócić uwagę na kąt wchodzenia zęba.... w materiał i na kąt wyjścia i na to
że podczas wyjścia, materiał od dołu "wisi w powietrzu".
Jakakolwiek podkładka załatwi sprawę, całe strzępienie przejmie na siebie
(a materiał będzie podparty w szparze blatu piły). :)

http://img514.imageshack.us/img514/4396/strzpienieim8.jpg

mcgayver
15-01-2009, 20:09
Ja polecam taki sposób też prosty i sprawdzony. Nacinam nożem do tapet linię cięcia i wtedy tnę pilarką ręczną /zawsze czysto wychodzi.Warunek żeby piła od spodu wychodziła tylko max 3mm. Spróbuj przekonasz się . Oczywiście piła widiowa ostra z gęstymi zębami/to warunek! :P

Robi123
06-11-2015, 19:54
odgrzeję kotleta.

jaką tarczę polecacie do ciecia właśnie płyty meblowej?
(Przykład konkretnego modelu)

perm
07-11-2015, 06:34
odgrzeję kotleta.

jaką tarczę polecacie do ciecia właśnie płyty meblowej?
(Przykład konkretnego modelu)Jeżeli nie masz pilarki z podcinakiem, to możesz kupić specjalne tarcze do gładkiego cięcia płyt laminowanych. Mają specjalne zęby, raz łódkowy, raz dachówkowy (jakoś tak). Daje to lepszą jakość niż zwykłe piły, choć trzeba je bardzo często ostrzyć.

grend
27-11-2015, 17:00
Jeżeli nie masz pilarki z podcinakiem, to możesz kupić specjalne tarcze do gładkiego cięcia płyt laminowanych. Mają specjalne zęby, raz łódkowy, raz dachówkowy (jakoś tak). Daje to lepszą jakość niż zwykłe piły, choć trzeba je bardzo często ostrzyć.

te tarcze faktycznie się sprawdzają
np. coś takiego

http://allegro.pl/bosch-tarcza-pila-aluminium-laminat-mdf-190x30mm-i5049139249.html

Robi123
08-03-2016, 21:47
te tarcze faktycznie się sprawdzają
np. coś takiego

http://allegro.pl/bosch-tarcza-pila-aluminium-laminat-mdf-190x30mm-i5049139249.html

Grend - czy sam używałeś tych tarcz?