PDA

Zobacz pełną wersję : SOLARY - mogę doradzić i pomóc w tym zakresie



Strony : 1 [2] 3

niktspecjalny
30-10-2009, 10:35
Nie znam odpowiedzi bo kolektor1 już mi ją podwędził. :lol: :lol: :lol:Reasumując jednak. :wink: Mam kolektory próżniowo rurowe wpięte w co.Jeżeli wychodzi słonko i świeci cały czas przez około 1h.Grzeją mi się grzejniki i podłogówka.Nie zależy mi na tym aby cały impet ciepła słonecznego z tej 1h poszedł w grzejniki tylko w podłogówkę bo tam dłużej będę z niego korzystał.Twój przypadek jest niestety inny i jeżeli chcesz w domu podtrzymać te 15stc solarami może byc to problemem.

kolektor1
13-11-2009, 01:43
Witam.
niktspecjalny napisał:

Nie znam odpowiedzi bo kolektor1 już mi ją podwędził.
Zaraz podwędził. Po prostu mamy instalację do dogrzewania i podobne doświadczenia.
pozdrawiam.
Witold

maciek01
13-11-2009, 07:15
... Jeśli trzeba to zrobić na etapie budowy to jak powinna być wykonana taka instalacja. ...
Podczepiam się. Wystarczą rurki na odcinku od kotłowni do dachu, czy pomyślec o czymś więcej ? Latem ciepła woda dla ok. 20 osób.

niktspecjalny
13-11-2009, 07:26
... Jeśli trzeba to zrobić na etapie budowy to jak powinna być wykonana taka instalacja. ...
Podczepiam się. Wystarczą rurki na odcinku od kotłowni do dachu, czy pomyślec o czymś więcej ? Latem ciepła woda dla ok. 20 osób.

Pomyśleć o ilości rurek solarnych i wielkości zasobnika cwu. :D :wink:

RAPczyn
13-11-2009, 08:03
... Jeśli trzeba to zrobić na etapie budowy to jak powinna być wykonana taka instalacja. ...
Podczepiam się. Wystarczą rurki na odcinku od kotłowni do dachu, czy pomyślec o czymś więcej ? Latem ciepła woda dla ok. 20 osób.

Przy założeniu, że średnie dobowe zużycie c.w.u. będzie na poziomie 30l/os. powierzchnia czynna kolektora próżniowo-rurowego CPC wynosi ~13m^2, zbiornik buforowy i/lub c.w.u. pojemności ~600l - średnica rur miedzianych jakie należy zainstalować to 15mm.
Przy założeniu zużycia 50l/os: pow. czynna ~20m^2 zbiornik ~1000l, rury Cu18 (w przypadku techniki Aqua Cu22).

kolektor1
13-11-2009, 08:40
Witam.
madzioras napisał:

... Jeśli trzeba to zrobić na etapie budowy to jak powinna być wykonana taka instalacja. ...
O dobrej i grubej otulince kauczukowej radził bym też pamiętać, jak również o jakimś kabelku do czujnika w kolektorze.
pozdrawiam
Witold

Marcin_A
21-11-2009, 22:04
Witam,
kończę prace na podaszu i chciałbym, żeby firma która mi robiła cała instalację hydrauliczną pociągnęła mi instalację pod kolektory. (kolektory chciałbym instalować na wiosnę)
Zasobnik mam już z podwójną wężownica(ACV), a w ramach promocji odkupiłem dość tanio od szwagra panel Ulricha.

Firma chce mi położyć podłączenie z miękkiej miedzi fi 22, zaś serwiant ulricha stanowczo twierdzi, że podłączenie winno być z miedzi "twardej".

kogo posłuchać?
jaki osprzęt (pompki, sterowanie) wybrać?

rodzina 3-4 osoby

pozdrawiam
Marcin

kolektor1
21-11-2009, 22:38
Witam.
Marcin_A napisał:

Firma chce mi położyć podłączenie z miękkiej miedzi fi 22, zaś serwiant ulricha stanowczo twierdzi, że podłączenie winno być z miedzi "twardej".

kogo posłuchać?

A jakie argumenty przemawiają według serwisanta za połączeniami lutu twardego?
pozdrawiam
Witold

zyga350
22-11-2009, 09:53
Witam.Posiadam solary Biawar Comfort .Chciałbym się zapytać znawców i użytkowników solarów czy zmienialiście nastawy fabryczne. Jeżeli tak to jakie?

zyga350
22-11-2009, 09:55
Witam.
Marcin_A napisał:

Firma chce mi położyć podłączenie z miękkiej miedzi fi 22, zaś serwiant ulricha stanowczo twierdzi, że podłączenie winno być z miedzi "twardej".

kogo posłuchać?

A jakie argumenty przemawiają według serwisanta za połączeniami lutu twardego?
pozdrawiam
Witold

Argumentam jest wysoka temperatura glikolu wychodzącego z solarów.U mnie też jest twardy lut.

kolektor1
22-11-2009, 11:12
Witam.
zyga350 napisał:

Argumentam jest wysoka temperatura glikolu wychodzącego z solarów.U mnie też jest twardy lut.
A ta wysoka temperatura nie przekroczy przecież 110 stopni a lut miękki wytrzymuje ponad 200.
Przy kolektorach można połączyć "konexami" reszta na miękko - jest wygodnie.
W większości sprzedawane heat pipe nie osiągają w stagnacji więcej jak 140 stopni na skraplaczu.
pozdrawiam
Witold

zyga350
22-11-2009, 11:38
Witam.
zyga350 napisał:

Argumentam jest wysoka temperatura glikolu wychodzącego z solarów.U mnie też jest twardy lut.
A ta wysoka temperatura nie przekroczy przecież 110 stopni a lut miękki wytrzymuje ponad 200.
Przy kolektorach można połączyć "konexami" reszta na miękko - jest wygodnie.
W większości sprzedawane heat pipe nie osiągają w stagnacji więcej jak 140 stopni na skraplaczu.
pozdrawiam
Witold


Nie wnikam jaki lut ma jaką wytrzymałość.Zrobili na twardy bo tak ma być i tyle mnie to obchodzi

Krzych Warsaw
23-11-2009, 10:39
Witam,

W temacie "kolektory na połać czy w połać" pojawiła się sprawa jakości kolektorów firmy fakro.

Chciałbym zapytać czy ktoś ma jakieś doświdczenia z tymi produktami.

Krzych

murujdom
25-11-2009, 11:03
Zastanawiam się nad zastosowaniem uproszczonego systemu solarnego. Czy można wykorzystać istniejący system c.o. - obieg i pompkę c.o., bojler jako zasobnik c.w.u.,zakupić tylko kolektor słoneczny i włączyć je w obieg centralnego ogrzewania, jako jeden z odbiorników. Należałoby odciąć grzejniki i piec więc woda krążyłaby tylko między kolektorem a bojlerem. Korzystanie tylko latem.[/quote]

darekzet
02-12-2009, 10:47
witam wszystkich,

powiedzcie proszę ile może kosztować montaż 2 kolektorów płaskich (dach o kącie nachylenia 25o ; dachówka ceramiczna) ... dostałem wycenę robocizny na 1200 zł i nie wiem co o tym sądzić :(
instalacja do solarów jest przygotowana (puszczone rury z nierdzewki na strych), kocioł ma całą automatykę wbudowaną (Immergas Solar)

czy to duża czy normalna kwota za przykręcenie solarów na dachu, spięcie z piecem i uruchomienie ??

jarett
02-12-2009, 22:02
a mnie interesi sprawa zasobnika -

załóżmy, że chce teraz pociągnąć rurki/kable na poddasze z myślą o kiedysiejszej inwestycji w solary. Czu jest sens już teraz kupować 300l zasobnik z podwójną wężownicą (rodzina w perspektywie 4 osobowa ale na razie 2) ? czy lepiej kupić coś mniejszego a potem wymienić wraz z instalacją solarów?

RAPczyn
03-12-2009, 11:28
Lepiej od razu kupić odpowiedni zbiornik.

1200PLN za montaż kolektorów to moim dobra cena. Z uwagi na kąt pochylenia dachu radziłbym zwiększyć pochylenie kolektorów o ~20-25st.

darekzet
03-12-2009, 12:08
1200PLN za montaż kolektorów to moim dobra cena. Z uwagi na kąt pochylenia dachu radziłbym zwiększyć pochylenie kolektorów o ~20-25st.

kąd podniosę do ok 35stopni
dzięki wielkie za podpowiedź

Oriman
04-12-2009, 07:53
Ja z takim pytaniem: dlaczego nie stosuje się obiegu grawitacyjnego (tylko zawsze jest pompka wymuszająca obieg glikolu)? Z tego co się pobieżnie orientuję, to wystarczy że solaru zamontujemy przybajmniej 30cm poniżej zasobnika. Były by oszczędności na prądzie lub nawet uniezależnienie się od niego. Proszę o komentarz.
I druga sprawa: czy warto stosować instalację z dwoma zasobnikami : woda z wodociągów (temp ok 8stC) będzie wstępnie podgrzewana przez solary w pierwszym nawet w pochmurne dni i dopiero taka pójdzie do właściwego zasobnika. Wydaje mi się, że to sprawniejszy układ, niż z jednym zasobnikiem, gdzie co prawda woda układa się warstwowo, no ale nie wierzę że wpuszczając dołem 8stC, gdziena górze było 70stC nie spowodujemy choć częsciowego wymieszania.

Pozdrawiam
M.

RAPczyn
04-12-2009, 09:32
Układy grawitacyjne stosuje się przeważnie w instalacjach bezciśnieniowych.
Przy dwóch zbiornikach mamy większe straty energii.

Oriman
04-12-2009, 17:53
A jakie to układy bezciśnieniowe? "Przeważnie", tzn nie zawsze? A kiedy nie?
Skąd się biorą te straty energii i do jakich niekorzystnych konsekwencji prowadzą?
Mógłbym prosić o rozwinięcie tematu?

RAPczyn
07-12-2009, 09:15
Takie ustrojstwo będzie np. wyglądać tak:

http://linuo-paradigma.com/UpFiles/Article/2009101710263987448.jpg

W Polsce stosowane rzadko, głównie na ogródkach działkowych. Najpierw napuszczamy wody do zbiornika (rury szklane są włożone bezpośrednio w zbiornik), czekamy aż woda się ogrzeje i dopiero używamy - ciśnienie wody w wylewce jest grawitacyjne. Rozwiązanie głównie spotykane w Grecji, Włoszech i Hiszpanii.
Wiem, że parę lat temu pewien developer k. Warszawy promował takie instalacje oparte o kolektory płaskie z Australii ale zaprzestali tego.

Każdy zbiornik ma jakieś straty dobowe.

Oriman
07-12-2009, 10:50
Oo, jeszcze nie widziałem czegoś takiego :).
Ale mi nie chodziło o zbiornik zintegrowany z kolektorem, po prostu mógłbym kolektor umieścić tuż nad rynną, a zasobnik nad sufitem podwieszanym-tuż pod szczytem dachu.
Do systemu z dwoma zasobnikami wlaściwie jestem przekonany. Często jest zresztą tak, że kupując kolektory otrzymuje się zasobnik 120L. niejako gratis i wtedy trzeba i tak dokupować większy.

Mam jeszcze takie pytanie: czy wykonuje się zasobniki poziome , które zmieściły by się w przestrzeni międzysufitowej? Wiem, że szlag wtedy trafia warstwowe układanie się wody, ale cóż...kompromisy.

krk women
06-01-2010, 20:51
Witam.
Mam zakupiony cały system solarny ,który czeka na montaż i doczekać sie nie może. W związku z tym mam pytanie -jakie są koszty montażu???( podłączenie 2 szt solarów na dachu i odpalenia całego systemu w kotłowni) - Piec vaillanta i zasobnik juz ogrzewaja dom od tamtego roku.Instalacja pod solary tez jest wykonana. Brak tylko systemu solaarnego do ogrzewania wody.
Nasz hydraulik nie ma ciagle czasu więc szukamy kogos innego i nie wiemy jakie sa ceny bo umówiona kwota była wliczona w kompleksowa instalacje całego domu-a zreszta jest to cena sprzed roku.
Pozdrawiam :wink:

Lookita
06-01-2010, 20:55
Mnie wyliczono ok. 1200 pln,z vatem,napelnieniem,odpowietrzeniem,montazem,calosc .

czester 1
31-01-2010, 10:20
witam, załapałem sie na dofinansowanie na kolektory i kociol gazowy do c.o. :)

powierzchnia ok. 140m2/ 3 osoby
chcialbym solarami wspomagac c.o.

co firma to inne teorie - próżniowe czy płaskie??

kolektor1
31-01-2010, 10:33
Witam.
czester 1 napisał:

witam, załapałem sie na dofinansowanie na kolektory i kociol gazowy do c.o.

powierzchnia ok. 140m2/ 3 osoby
chcialbym solarami wspomagac c.o.

co firma to inne teorie - próżniowe czy płaskie??
Poczytaj: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja3
pozdrawiam
Witold

czester 1
31-01-2010, 18:11
...hmm, jest to ujete tylko w jednym zdaniu :-?

RAPczyn
01-02-2010, 12:32
witam, załapałem sie na dofinansowanie na kolektory i kociol gazowy do c.o. :)

powierzchnia ok. 140m2/ 3 osoby
chcialbym solarami wspomagac c.o.

co firma to inne teorie - próżniowe czy płaskie??

Gratuluję.
Podjedź na ul. Kruczkowskiego 27 w Dąbrowie Górniczej i porozmawiaj na ten temat.
Polecam.

badboyryba-M05aL
01-02-2010, 20:04
Witam,

Mam pytanie czy zawsze oprócz rur miedzianych do solarów należy doprowadzić przewód elektryczny?
Jeżeli tak to jaki? Gdzie ma zostać doprowadzony jego drugi koniec?

RAPczyn
02-02-2010, 06:55
Witam,

Mam pytanie czy zawsze oprócz rur miedzianych do solarów należy doprowadzić przewód elektryczny?
Jeżeli tak to jaki? Gdzie ma zostać doprowadzony jego drugi koniec?
Profilaktycznie 3x0,75, od kolektora do miejsca gdzie będzie automatyka.

irysy
14-02-2010, 19:35
Mam mały problem ze sterownikiem od moich solarów. Chodzi konkretnie o sterownik TDC3. Instalatorzy, którzy montowali solary wykazali sie niska kulturą techniczna przy podłączaniu sterownika. W podstawie sterownika umieszczona jest kostka, w którą wpasowuje się panel sterownika. Widać to na zdjęciach poniżej
http://images49.fotosik.pl/255/0ea40ea72e979160med.jpg
http://images36.fotosik.pl/142/e52f027721bbc4d1med.jpg
http://images36.fotosik.pl/142/789874f250c6ce26med.jpg
Chodzi o to, że montując przewody w tej nieszczęsnej kostce mocno sfatygowali jej wnętrze. Z czasem ujawniły się tego efekty tzn. niedziałająca pompa i zanik zasilania(brak styku), ledwo trzymające się przewody czujników temperatury powodujące fałszywe pomiary( wystarczyło lekko poruszyć przewody i wszystko stawało na głowie). Co mogłem to prowizorycznie naprawiłem ale problem co jakiś czas powraca. I tutaj pytanie: skąd wyczarować samą podstawę sterownika z rzeczoną kostką bądź też samą kostkę. Czas mnie nagli bo przypuszczam, że za jakiś miesiąc solar ponownie ruszy pełną i chciałbym uniknąć niespodzianek w tym czasie.

irysy
15-02-2010, 15:41
Miałem nadzieję, że Rapczyn coś podpowie ale jakoś go nie widać... :(

maciek01
15-02-2010, 19:51
Przy założeniu zużycia 50l/os: pow. czynna ~20m^2 zbiornik ~1000l, rury Cu18 (w przypadku techniki Aqua Cu22).
Przy założeniu dużej nierównomierności w skali roku (lato ~20 osób, pozostałe miesiące ~4-7 osób) realizowac to na jednym zbiorniku czy dwóch (np. 300/700). Jak połaczonych ? I jeszcze jedno - jaką powierzchnię pomieszczenia gospodarczego na to przewidzieć ? 300 x 150 wystarczy na zasobnik(i) + kocioł CO + ew. pralka ?

AGP-ON
17-02-2010, 07:56
Czy moge podłaczyc solary do instalacji CW ale przy piecu na ekogroch?

P.e.t.e.
13-03-2010, 21:23
U mnie kolektory będą znajdować się na połaci południowej, natomiast komin (w którym mam jeden wolny szycht wentylacyjny) mam na połaci północnej.
I teraz problem:
- czy rurki do kolektorów wprowadzać "w dach" tuż obok paneli i prowadzić je do kotłowni wewnątrz domu (rujnując co nieco pomieszczenia)
- czy też wykorzystać komin (który prowadzi idealnie do kotłowni), ale jak wtedy doprowadzić rurki od paneli do komina? Zakładając kolektory maksymalnie wysoko - i tak byłyby ok. 1 m poniżej kalenicy (względy techniczne), więc rurki musiałyby biec do góry, minąć kalenicę i jakieś 4-5 m w dół po północnej połaci dachu w kierunku komina... Czy to w ogóle ma sens?

P.S.
Gmina ma w planach dotować 85 % całościowych kosztów instalacji.

AManys
14-03-2010, 13:48
Proszę o radę co lepiej kupić - z wyłączeniem aspektu cenowego.

zestaw HEWALEX 2TLP-KOMPAKT300H

Zestawy solarne FERROLI na bazie kolektora płaskiego ECOTOP VF również z zasobnikiem 300 l

Który jest lepszy i dlaczego.

Pozdr. z góry dziękuję za rady.

xfer
14-03-2010, 18:26
Witam! Prosze Was o pomoc a mianowicie, probuje rozstrzygnac wybor pomiedzy kompletnym zestawem C.O. (solary, kocioł kondens.,podłogówka, instalacja, kaloryfery,itp.)firm Vissman, Vaillant i Wolf mam wyceny na materiał i wykonanie, ale cena to nie wszystko. Wiem, że wątek dotyczy samych solarów ale nie bede rozgraniczal sie do nich samych - firmy polecane i dobre. O Wolfie nie za duzo znalazłem informacji w porownaniu z Vaillantem i Vissmanem. Solary ktorej z firm sa skuteczniejsze(Visman zaproponował plaskie, pozostale 2 firmy próżniowe)
Wolf to solary CRK-12 i kocioł CGB-20
VAILLANT Watt cp max i kocioł ecoTecPlus 246
Vissmann Vitosol 100F Vitodens200 19W
Podam tyle ze Vaillant wycenil najdrożej swoje uslugi i materiały. Napiszcie cos wiecej o Wolfie bo ta oferta jest dla mnie najatrakcyjniejsza i cenowo i materiałowo, że o obsłudze nie wspomne! A może polecicie inne firmy - jakie i dlaczego, prosze tylko nie podawajcie odpowiedzi np. "bo go mam i lubie" dla mnie to odpowiedz na zasadzie 6-latka i nie wynika z tego przykładu nic.

Dzieki za pomoc i wszystkie odpowiedzi...

RAPczyn
15-03-2010, 10:32
Proszę o radę co lepiej kupić - z wyłączeniem aspektu cenowego.

zestaw HEWALEX 2TLP-KOMPAKT300H

Zestawy solarne FERROLI na bazie kolektora płaskiego ECOTOP VF również z zasobnikiem 300 l

Który jest lepszy i dlaczego.

Pozdr. z góry dziękuję za rady.

Jeśli chcesz sprawdzić kto jest najlepszy to:

http://www.itw.uni-stuttgart.de/abteilungen/tzs/berichte.php Ertag - im więcej tym lepiej.

lub

http://www.solarenergy.ch/Kollektoren.111.0.html Brauchwarmwasser - im więcej tym lepiej.

Nie porównuj pomiędzy ośrodkami ITW a SPF - inna położenie ośrodków i metody badań.

xfer ile osób będzie korzystało z c.w.u.?

xfer
15-03-2010, 12:01
Z c.w.u bedzie korzystac 4 dorosłych i 2 dzieci...

RAPczyn
15-03-2010, 15:22
Z c.w.u bedzie korzystac 4 dorosłych i 2 dzieci...

Przy 6 osobach, do porządnego pokrycia energii na potrzeby c.w.u. potrzeba 7m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo-rurowego.
Jeśli chodzi o kolektory próżniowo-rurowe: Wolf CRK - jest to produkt OEM firmy Ritter Solar, starszy technologicznie (wydaje mi się, że to już dwie generacje) od sprzedawanego przez Ritter Solar pod własną marką Paradigma.
Watt CPC jest kopią produktu Paradigmy (2 lub 3 generacje wcześniejszy- nie jestem pewien).

W skali roku kolektory płaskie będą dawały mniejszy uzysk energii z m^2 pow. czynnej niż próżniowo-rurowe - choć zdarzają się "niechlubne wyjątki".

xfer
15-03-2010, 18:54
Z c.w.u bedzie korzystac 4 dorosłych i 2 dzieci...

Przy 6 osobach, do porządnego pokrycia energii na potrzeby c.w.u. potrzeba 7m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo-rurowego.
Jeśli chodzi o kolektory próżniowo-rurowe: Wolf CRK - jest to produkt OEM firmy Ritter Solar, starszy technologicznie (wydaje mi się, że to już dwie generacje) od sprzedawanego przez Ritter Solar pod własną marką Paradigma.
Watt CPC jest kopią produktu Paradigmy (2 lub 3 generacje wcześniejszy- nie jestem pewien).

W skali roku kolektory płaskie będą dawały mniejszy uzysk energii z m^2 pow. czynnej niż próżniowo-rurowe - choć zdarzają się "niechlubne wyjątki".


A czy moge prosić wskazanie kolektorow godnych uwagi wraz z firma?(np. firma junkers, imergas, urlich....itd) Chodzi i o to, ze chce zakupic zestaw (kolektory, piec kondens., itd - komplet do C.O i c.w.u) w jednej firmie. No chyba ze lepiej postarac sie o piec i całośc C.O jednej firmy a do c.w.u kolektory innej firmy.

topmitop
16-03-2010, 14:30
Jestem zdecydowany na instalacje systemu solarów
tylko interesowała by mnie woda z nich w temp. 50-55C
w okresie wiosna - jesień
rodzina 3 osobowa
problem jest jak dobrać odpowiedni zwiornik
i ilość kolektorów

oraz jak zabezpiecyć sie przed nadmiarem ciepłęj wody latem

nie interesuje mnie rozwiazanie jak operuja instalatorzy
co daje latem powiedzmy 60-70C
a w okresie wiosna -jesień 40C

Bo co mam robić za taka wodą jak lubie kopać sie w gorącej wodzie,
a inwestycja na 3mc w roku jak solar da mi wode o odpowieniej
dla mnie temperaturze zaczyna mijać się z celem.

Może jakis system buforowy 2 zbiorniki
wiosna - jesień - jeden zbiornik były ogrzewany
latem aby pobrać cała energie dwa by sie ogrzały
lub jakiś system chłodzenia na lato

MCB
17-03-2010, 07:01
Czy ktoś może wypowiedzieć się na temat oferty :

http://www.babice-stare.waw.pl/index2.php?op=1&ak=853

1. Chodzi mi o parametry techniczne proponowanego rozwiązania.

2. Ponieważ posiadam bezciśnieniowy bufor 750l z 2 wężownicami (solar,cwu) i 2 grzałkami (na dole i 1/3 od góry bufora), grzejący cwu przepływowo (2-ga wężownica) to jaka powierzchnię kolektorów powinienem zastosować?

MCB

PS Jest to oferta dofinansowywana z UE (od 75 do 85%).

RAPczyn
17-03-2010, 07:40
Jestem zdecydowany na instalacje systemu solarów
tylko interesowała by mnie woda z nich w temp. 50-55C
w okresie wiosna - jesień
rodzina 3 osobowa
problem jest jak dobrać odpowiedni zwiornik
i ilość kolektorów

oraz jak zabezpiecyć sie przed nadmiarem ciepłęj wody latem

nie interesuje mnie rozwiazanie jak operuja instalatorzy
co daje latem powiedzmy 60-70C
a w okresie wiosna -jesień 40C

Bo co mam robić za taka wodą jak lubie kopać sie w gorącej wodzie,
a inwestycja na 3mc w roku jak solar da mi wode o odpowieniej
dla mnie temperaturze zaczyna mijać się z celem.

Może jakis system buforowy 2 zbiorniki
wiosna - jesień - jeden zbiornik były ogrzewany
latem aby pobrać cała energie dwa by sie ogrzały
lub jakiś system chłodzenia na lato

Trzeba pamiętać, że nie da gwarancji na temperaturę. Jeśli chcesz mieć większe pokrycie zapotrzebowania na c.w.u. to możesz zwiększyć standardową powierzchnię kolektora próżniowo-rurowego, dobieraną dla trzech osób, o 25%. Zamiast np. 4m^2 pow. czynnej dać 5m^2.

Instalacja powinna być zabezpieczona naczyniem wzbiorczo-przeponowym, które ma za zadanie przejąć wzrost objętości płynu w czasie gdy ma od temperatury nawet ponad 300stC.

MCB
30-03-2010, 07:01
Witam ponownie.

Jestem właśnie po zebraniu w sprawie instalacji solarnych dotowanych z UE w naszej gminie. Przewiduje się ok. 1000 instalacji do wykonania.

W związku z koniecznością standaryzacji rozwiązań przewiduje się zakup kompletnych instalacji w wersjach dla 1-3 osób, 4-6 osób, 7-9 osób.

1.
Ponieważ posiadam już przygotowany pod instalację zbiornik chciałbym go wykorzystać. Konsultant techniczny prowadzący projekt stwierdził, że nie jest w stanie zapewnić mnie, że wyłoniony w konkursie wykonawca zgodzi się na wykorzystanie mojego zbiornika (między innymi ze względów gwarancyjnych).

Czy jest to możliwe? Jak wygląda praktyka w tym zakresie?

2.
Jaką powierzchnię kolektorów (płaskich) powinienem zamówić przy założeniu, że w domu przebywają 3-4 osoby, a zbiornik ma pojemność 750l.

3.
Użytkownik instalacji musi godzić się na odpłatne coroczne przeglądy instalacji przez cały czas trwania projektu tzn. 10 lat. Jakiego rzędu są to kwoty? Chodzi mi o koszt samego przeglądu (dojazd, sprawdzenie, stempelek) bez uwzględnienia kosztów części zamiennych i dodatkowej robocizny.

Pozdrawiam,
MCB

RAPczyn
30-03-2010, 09:54
Ad. 1. Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w warunkach ogólnych producenta. Nie powinno być problemów.
Ad. 2. ~11m^2
Ad. 3. Różnie, zależnie jaka instalacja itp. od 150PLN w górę.

andkar
11-04-2010, 14:18
Witaj SLAEY.
Mam do Ciebie jako do fachowca pytanie odnośnie sensu funkcjonowania I skuteczności układu w którym glikol bezpośrednio wychodzący z kolektora próżniowego trafiałby po przez pompę do przewodów ogrzewania podłogowego o pojemności całkowitej ok. 70 l. co byłoby wymagane do najskuteczniejszego działania systemu i co sądzisz o tym jako rozwiązaniu które mogłoby znacznie wspomagać układ co.
Pozdrawiam.

piotr.nowy
11-04-2010, 22:31
A co powiecie na temat zestawu auroSTEP vaillant"a ? Działa na nietypowej zasadzie. Nie ma naczynia wzbiorczego ani odpowietrzników. Co na to fachowcy? A może ktoś ma zainstalowany i może podzielić się wrażeniami ?

zylko
04-06-2010, 07:08
Cześć,

Gmina ma za jakiś czas aplikować po środki unijne, a ja jestem na etapie że jeszcze przez chwilę mogę pociągnąć sobie rurki na dach, pytanie gdzie i jakie. Jako, że inwestycja będzie dotowana, nie znam jeszcze wykonawcy (przetarg w 1 połowie 2011), zatem z nim tego nie ustalę :-/ W domu docelowo 4 osoby + odwiedzajcy.

Zastanawiam się:
1. gdzie najlepiej było by ulokować solary na moim dachu
2. jaką konstrukcję wsporcza zastosować (czy istnieją i opłaca się stosować konstrukcje które odchyla solary idealnie na południe?)
3. jaką powierzchnię powiniennem zarezerwować
4. Jaka do takiej powierzchni powinna być zastosowana rurka (przekrój i materiał)

Dane: dach nachylenie 40o, budynek ustawiony względem stron świata w ten sposób, że mam do wykorzystanie połać od SE i SW dodatkowo niewiele miejsca Szczególnie od strony SW z uwagi na lukarnę ;-/
Rzućcie okiem na plany poniżej.
http://lh5.ggpht.com/_bjogLnlTvZY/TAiW2IJgYVI/AAAAAAAAAUQ/OwNYwb6Bczw/s576/Instalacje_OPA%C5%81EK2G_PARTER_200911113_0105.jpg
http://lh3.ggpht.com/_bjogLnlTvZY/TAiW2Vzx2HI/AAAAAAAAAUU/SJEQarf-DtM/s720/opa%C5%82ek_2g_scalony_SSO_1.jpg

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

Pozdrawiam,
Andrzej

q-bis
07-06-2010, 07:50
Mam taki zestaw.
Panele dwa ok 4,5m2. Zasobnik 300l. Stacja Viessmann.
I taki problem: ciśnienie w układzie (glikol) ma około 1bara ale tylko podczas pracy - w słoneczny dzień.
Potem spada do 0,3-0,5 bara. Gdy zaczyna ponownie pracę to wskazówka manometru rytmicznie drga dół - góra, i ciśnienie rośnie, po czym sytuacja się powtarza.
Wymieniony został zbiornik wyrównawczy - podejrzewaliśmy, że coś z nim nie tak (zaworek) ale nie dało to oczekiwanego efektu..
W czym tkwi przyczyna takiego stanu rzeczy ?
A może to normalne?

RAPczyn
07-06-2010, 09:40
Cześć,

Gmina ma za jakiś czas aplikować po środki unijne, a ja jestem na etapie że jeszcze przez chwilę mogę pociągnąć sobie rurki na dach, pytanie gdzie i jakie. Jako, że inwestycja będzie dotowana, nie znam jeszcze wykonawcy (przetarg w 1 połowie 2011), zatem z nim tego nie ustalę :-/ W domu docelowo 4 osoby + odwiedzajcy.

Zastanawiam się:
1. gdzie najlepiej było by ulokować solary na moim dachu
2. jaką konstrukcję wsporcza zastosować (czy istnieją i opłaca się stosować konstrukcje które odchyla solary idealnie na południe?)
3. jaką powierzchnię powiniennem zarezerwować
4. Jaka do takiej powierzchni powinna być zastosowana rurka (przekrój i materiał)

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

Pozdrawiam,
Andrzej

Wydaje mi się, że na połaci SE między lukarnami np. jeden nad drugim.
Każdy producent ma swoje systemy zamocować kolektorów.
Dla 4 osobowej rodziny potrzeba 6m^2 kolektora płaskiego lub 4-5m^2 próżniowo rurowego (powierzchnia czynna)
Każdy producent ma swoje wytyczne ale moim zdaniem miękka Cu15 w izolacji kauczukowej grubości 19mm będzie dobra.

Mam taki zestaw.
Panele dwa ok 4,5m2. Zasobnik 300l. Stacja Viessmann.
I taki problem: ciśnienie w układzie (glikol) ma około 1bara ale tylko podczas pracy - w słoneczny dzień.
Potem spada do 0,3-0,5 bara. Gdy zaczyna ponownie pracę to wskazówka manometru rytmicznie drga dół - góra, i ciśnienie rośnie, po czym sytuacja się powtarza.
Wymieniony został zbiornik wyrównawczy - podejrzewaliśmy, że coś z nim nie tak (zaworek) ale nie dało to oczekiwanego efektu..
W czym tkwi przyczyna takiego stanu rzeczy ?
A może to normalne?

Jaka jest różnica wysokości między górnym przyłączem kolektora a naczyniem wzbiorczym przeponowym? Jaka jest pojemność naczynia? Jakie jest ciśnienie wstępne w naczyniu? Jaka jest pojemność układu solar?

q-bis
07-06-2010, 09:50
O rety,...
napiszę wszystko po przyjeździe do domu.
Dzięki.

q-bis
08-06-2010, 07:05
Jaka jest różnica wysokości między górnym przyłączem kolektora a naczyniem wzbiorczym przeponowym? Jaka jest pojemność naczynia? Jakie jest ciśnienie wstępne w naczyniu? Jaka jest pojemność układu solar?

Tak więc:
różnica wynosi ok 5 -5,5 m;
pojemność to 24 litry;
chyba nie do końca wiem o co chodzi - dzisiaj rano było 0,6 bar;
coś koło 4-5 litrów
Tego ostatniego nie jestem pewien, ale ustalam...

maroco11
08-06-2010, 10:46
witam
A ja mam do ekspertów w tej dziedzinie takie pytanie , jestem w tej dziedzinie laikiem, ale cóz kolektory sobie juz leża na dachu, z wyprowadzona instalacją, ale nie sa podlaczone do ukłądu, gdyz cała kotłownie jeszcze nei jest wykonana. Czy cos sie dzieje takim kolektorom jak sobei tak leżą nie uzywane ?? Bo kiedys wyczytałem jak sa nie uzywane, ale podlączone do instalacji to lepeij przykryc czyms, jak to jest w rzeczywistości ??

Andriu
08-06-2010, 10:51
co powiecie na zestawy z tej firmy http://www.solar-program.pl/readyset/set.php zestaw dla 5 osób kosztuje około 8500zł w przyszłym tygodniu pojawi się u mnie doradca i ma zrobić szczególową wycenę.
Zestaw zawiera:
Kolektor słoneczny 1800/58/30 (próżniowy)
Zbiornik 300l dwie wężownice
Grupa solarna Tacanova na pompie Wilo
Sterownik solarny Compit 911 ( dwa czujniki )
Płyn solarny Tyfcor 20l
Naczynie przeponowe 18l
Przyłącze naczynia solarnego
Otulina solarna
Odpowietrznik solarny z trójnikiem i zaworem
Szybkozłączki
spotkaliście się z tą firmą lub tym programem piszą że koszt całkowity to 12 tys. zł

RAPczyn
09-06-2010, 10:20
Tak więc:
różnica wynosi ok 5 -5,5 m;
pojemność to 24 litry;
chyba nie do końca wiem o co chodzi - dzisiaj rano było 0,6 bar;
coś koło 4-5 litrów
Tego ostatniego nie jestem pewien, ale ustalam...

Wychodząc z pewnych założeń wychodzi mi iż naczynie powinno mieć 25l (zakładam, że to co masz będzie dobrej pojemności). Ciśnienie wstępne w naczyniu wzbiorczym przeponowym powinno wynosić 1,3bar (ciśnie nie po stronie gazowej w naczyniu mierzone gdy instalacja solar nie jest pod ciśnieniem lub naczynie nie jest podłączone) - można zmierzyć manometrem samochodowym. Ciśnienie robocze instalacji powinno wynosić 1,6bar ( mierzone na manometrze zabudowanym np. w stacji solar, przy "zimnym" układzie solar). Zasłoń kolektory np. folią budowlaną i zrób próbę ciśnienia, dobij ciśnienie do 5bar i sprawdź po 1h czy ciśnienie spadło, jeśli tak to szukać gdzie wycieka.


witam
A ja mam do ekspertów w tej dziedzinie takie pytanie , jestem w tej dziedzinie laikiem, ale cóz kolektory sobie juz leża na dachu, z wyprowadzona instalacją, ale nie sa podlaczone do ukłądu, gdyz cała kotłownie jeszcze nei jest wykonana. Czy cos sie dzieje takim kolektorom jak sobei tak leżą nie uzywane ?? Bo kiedys wyczytałem jak sa nie uzywane, ale podlączone do instalacji to lepeij przykryc czyms, jak to jest w rzeczywistości ??

Kolektory powinny być przykryte aż do momentu kiedy są gotowe do pracy, tzn.: przepłukane, odpowietrzone, napełnione oraz automatyka podłączona do prądu.


co powiecie na zestawy z tej firmy http://www.solar-program.pl/readyset/set.php zestaw dla 5 osób kosztuje około 8500zł w przyszłym tygodniu pojawi się u mnie doradca i ma zrobić szczególową wycenę.
Zestaw zawiera:
Kolektor słoneczny 1800/58/30 (próżniowy)
Zbiornik 300l dwie wężownice
Grupa solarna Tacanova na pompie Wilo
Sterownik solarny Compit 911 ( dwa czujniki )
Płyn solarny Tyfcor 20l
Naczynie przeponowe 18l
Przyłącze naczynia solarnego
Otulina solarna
Odpowietrznik solarny z trójnikiem i zaworem
Szybkozłączki
spotkaliście się z tą firmą lub tym programem piszą że koszt całkowity to 12 tys. zł

Sorry ale jeden kolektor o takiej powierzchni czynnej dla 5 osób jest nieporozumieniem. Przy 5 osobach powierzchnia czynna powinna mieć ~6m^2 (+/-25%).

q-bis
09-06-2010, 13:14
Rapczyn - dzięki.

Andriu
09-06-2010, 13:21
Rapczyn - wielkie dzięki.

Darek G
15-06-2010, 22:50
Mam pytanie odnośnie najkorzystniejszego rozmieszczenia solarów na moim dachu. Nie mam połaci od strony południowej. Rzut mojego dachu wygląda jak na zdjęciu poniżej. Czerwoną strzałką jest zaznaczony kierunek na południe-północ. Kąt pomiędzy czerwoną a żółtą kreską to około 12-15 stopni. Połać dachu nachylona pod kątem 42 stopnie. Planuje kolektory płaskie.

Lepiej je rozmieścić na połaci bardziej wschodniej czy tej zachodniej? A może część tu, część tu? Jak duży zasobnik zaplanować? W domu będzie mieszkać rodzina 4 osobowa.

13812

RAPczyn
16-06-2010, 06:27
Możesz zrobić pola kolektorów wsch.-zach. wtedy będziesz potrzebował dwa razy więcej powierzchni czynnej kolektora. inną możliwością jest montaż na elewacji/ścianie. Z odchyleniami od południa, zdecydowanie lepiej radzą sobie kolektory próżniowo rurowe CPC [http://www.xl-solar.de/Kollektorvergleiche-Heizungsjournal.pdf (de) str.10].
Przykład:
kolektor skierowany na południe - CPC = pow. 4,4m^2; kolektor płaski = 6,4m^2
kolektor skierowany na południowy wschód -75st - CPC = pow. 5,6m^2; kolektor płaski = 9,9m^2
kolektor skierowany na wschód - CPC = pow. 6,1m^2; kolektor płaski = 12,1m^2

Dla 4 osobowej rodziny można przyjąć 5m^2 powierzchni czynnej kolektora CPC (+/-25%), dobrego kolektora płaskiego 6m^2 (+/-25%).

Darek G
16-06-2010, 07:46
Dla 4 osobowej rodziny można przyjąć 5m^2 powierzchni czynnej kolektora CPC (+/-25%), dobrego kolektora płaskiego 6m^2 (+/-25%).

To przy założeniu skierowania kolektorów na południe, czy przy warunkach takich jak u mnie, czyli część wschód, część zachód?
Jeśli podział to tyle samo kolektorów na wschód co na zachód?
Ten mój zachód to już w zasadzie północny zachód (15 stopni na północ od zachodu).
Jak duży zasobnik zastosować? 200L czy większy?

Montaż na elewacji południowej jest niemożliwy - niema miejsca.

RAPczyn
16-06-2010, 08:33
To przy założeniu skierowania kolektorów na południe, czy przy warunkach takich jak u mnie, czyli część wschód, część zachód?
Jeśli podział to tyle samo kolektorów na wschód co na zachód?
Ten mój zachód to już w zasadzie północny zachód (15 stopni na północ od zachodu).
Jak duży zasobnik zastosować? 200L czy większy?

Montaż na elewacji południowej jest niemożliwy - niema miejsca.

Te "5m^2" to na południe. W twoim przypadku, -75st od południa wychodzi od 4,7 przez 6,3 do 7,9m^2 w takim zakresie jeśli chodzi o kolektory próżniowo rurowe CPC.
W przypadku kolektorów płaskich wychodzi w twoim przypadku (-75st od południa) od 6,9 przez 9,2 do 11,5m^2

Porównałem sobie szybko ceny zestawów kolektorów płaskich Junkers oraz próżniowo rurowych CPC Paradigma ceny wyszły praktycznie takie same.

greg29
24-06-2010, 22:20
Takie luźne pytanko wobec tego. Jakie powinno być nominalne ciśnienie pracy glikolu w instalacji solarnej? Mam coś powyżej 2 Bar teraz w pełne słoneczne dni....
Czy dać z deczko więcej czy już tak zostawić? Jaki to ma wpływ na sprawność układu? Dzięki z góry za odpowiedź.

RAPczyn
25-06-2010, 10:44
http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/C31CC0EEDAF9C347C1257448002BC5B5/$FILE/WP%20Vitosol%20200-F,%20300-F,%20200-T,%20300-T%20(08,2007).pdf?OpenElement
Strona 26

http://www.szkolenia-junkers.pl/modules/files/download.phtml?id=2529

Strona 112

manieq82
29-06-2010, 18:17
Witam,
Dwa szybkie pytania
zakupiłem kociołek junkersa zsb 14-3c i trafił się zestaw solarny w promocji - Galmet Premium czy jakoś tak
dwa kolektory płaskie i zbiornik 250L i cąła reszta
teraz zamontować to to
z piecem nie ma problemu ale solarki...
hmm kwestię dachową myślę ogarnąć samodzielnie
pytania dwa:
1- jak oceniacie mój zakup - trochę impulsywny ale cena była kusząca
2- jakiś how to montażu na dachu kolektorów? dobre rady :)

Pozdr

monika i lukasz
09-07-2010, 13:33
slaey doradź.

Budujemy dom, jesteśmy na etapie wyborów jezeli chodzi o dach. chciałabym wybrać tez kolektory, zeby je zamontowac odrazu,a nie później na dachówkę. Okna będę prawdopodobnie roto i z tego tez doradzono mi solary.

Potrzebuję zestaw dla 3-4 osobowej rodziny. koncepcja jest taka: zimą woda z centralnego, jak na centralne za ciepło z kominka z płaszczem wodnym, a jak w ogole na grzanie za cieplo to z solarów. piec na ekogroszek.


przy okazji jestem ze śląska, budujemy w bujakowie. kojarzysz czy tam tez dopłacają do solarów?

pozdrawiam,
monika

manieq82
12-07-2010, 08:40
taka mała dygresja
ile wydajesz na instalację?
liczyłeś?
będziesz miał wszelkie możliwe źródła energii, piec ekogroszek, solary i jeszcze kominek
jak zostawisz sam piec na ekogroszek będzie efektywniej i o nieboo taniej :)

monika i lukasz
13-07-2010, 14:46
Chyba pytanie skierowane do mnie... chociaż o ile mi wiadomo to od 26 lat jestem płci żeńskiej, ale może o czymś nie wiem :p

Na solary wydam ok. 10 -15 tys pewnie. liczyłam. Wiem, że zwróci się za milion lat i finansowo może średnio. Ale przy koszcie budowy domu te solary to nie jest aż taki duży wydatek. A decyzję taką podjeliśmy z lenistwa mówiąc szczerze. po co mamy palić w piecu jak moge mieć ciepłą wodę od słońca...

ale narazie się orientujemy, być może finalnie dojdziemy do wniosku, że jednak nie jesteśmy tak leniwi jak nam się wydawało ... :)

manieq82
13-07-2010, 21:33
ale skucha ...
ee soryy :) przepraszam
dopiero wstałem :)

chodzi mi nie tylko ile wydasz na solary ale na wszystko: piec ekogroszek, kominek z płaszczem wodnym, solary, spięcie tego wszystkiego, serwisowanie i ew. naprawy jak coś pierd...
Wtedy zobaczysz że zwróci sie nie za milion ale za 10 milionów lat :(
piszesz że leniwi jesteście - kominek z płaszczem wodnym dla leniwych nie jest:
- donieść drewna trzeba
- zamieść podłogę co sie pobrudziła jak to drewno niosłaś
- przygotować rozpalić i cieszyć się (to to fajne)
- teraz wyczyścić popiół, wynieść pozamiatać/odkurzyć, umyć szybkę

Dla leniwych jest gaz :)!!

Jak już ekogroszek to czemu ciepła woda nie z niego?
przecież to to może palić bardzo delikatnie jak dobry piec, do tego zasobnik z wodą i heja - cały rok wody pod dostatkiem
w zimę dodatkowo grzeje dom
a kominek - zrób powietrzny - taniej o wiele
90% ludzi z jakimi rozmawiać dziś kominek traktuje jako rozrywkę, winko, nastrój lub bajer przy znajomych lub dogrzanie salonu jak jest zimno na dworze i film ogladają...
a regularne palenie - nie mają czasu, lepiej dzieciakami się zająć itp.

przemyśl, pomyśl, a przede wszystkim policz
wersja ekogroszek i kominek powietrzny versus full wypas z solarami
wiesz że te 15 tyś na solary to masz opału na 10 lat prawie....

pozdrawiam i życzę trafnych wyborów

mariusz

monika i lukasz
14-07-2010, 15:47
Wybaczam :D mam sporo męskich cehc, więc wirtualnie można się pomylić :)

Twoje argumenty są BARDZO RACJONALNE. Mówiąc szczerze mnie tam wsio rawno, byle za dużo nie trz było się na robić i na sprzątać. natomaist argumenty mojego męża przyszłego są takie:

- w przypadku kominka : jak cie znam bedę w nim musiał palić co chwile i po co te ciepło ma się marnować. to już tam machnijmy se rurki z wodą przynajmniej jakiś pozytek z tego będzie. Poza tym dwóch pieców rozpalać nię będę, więc jak bedziesz chciała kominek to o tym drugim zapomnij, a wtedy w zimnnej wannie se poleżysz... no i tak mnie w sumie przekonał, bo w zimnej wannie to brrrr, a co kominka - racje ma facet zna mnie już tyle lat - co chwilę będę chciała domowe ognisko w nim rozpalać :p
poza tym to nie chodzi o regularne palenie w kominku, ale powiem szczerze, że byłam w takim domu i bardzo fajnie to funkcjonuje. Ognień w centralnym robia jak już jest bardzo zimno, a tak używają tylko kominka.

- w przypadku solarów: wyobraź sobie, że jest milion stopni na dworze i ja bedę musiał zrobić ogień, żebyśmy mieli ciepłą wodę. A jak mnie np. nie bedzie to bedziesz musiała pamiętać, żeby do kotła dosypać węgla, bo inaczej zgaśnie i bedziesz sobie musiała rozpalać. A jak jest ciepło to się o ogrzewaniu nie myśli. w sumie też trafny argument, jak dla mnie :)

a jeżeli chodzi o piec to musi być węgiel, ja z górniczej rodziny jestem to mam taniej :)

Wiem, ze być może są to pieniądze, które długo, a może nawet nigdy nam się nie zwrócą. Z drugiej strony budujemy dom dla siebie, na całe życie, a potem jeszcze dla naszych wnuków i odrobina nowoczesności by się przydała. Dwa teraz UE zwraca 45% kosztów zakupu instalacji. Odliczając prowizje i oprocentowania kredytu to można trochę od nich skubnąć.

a co do połączenia tego wszystkiego to chyba nie jest tak żle. tyle, że zbiornik z wodą będzie musiał mieć trochę więcej opcji i kilka zaworków więcej. żeby to było aż tak powiązane.... muszę pomyśleć.

W każdym badź razie sugestie trafne. Temat będzie jeszcze na tapecie. Zobaczymy.

pozdrawiam,
Monia

KrzysztofLis2
14-07-2010, 17:29
Odlicz jeszcze podatek dochodowy i to "trochę" się zmniejsza. :(

manieq82
14-07-2010, 19:48
a jak zachorujecie i nie będzie komu rozpalić w tym i w tym i będzie pochmurno?
zróbcie jeszcze piec gazowy i grzałkę wodną - będziecie zabezpieczeni na wszystko :)
sorki ale tak można bez końca :) he he

a możesz coś więcej o tym odliczeniu?
U nas jakoś nie słyszałem o odliczeniu....

i daj znać co ustaliliście

KrzysztofLis2
15-07-2010, 07:22
Piszą o tym już w dokumentach z NFOŚiGW:
http://www.nfosigw.gov.pl/download/gfx/nfosigw/pl/nfoopisy/539/1/4/program_priorytetowy_oze_11.05.pdf
że beneficjent jest zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego. :(

monika i lukasz
15-07-2010, 12:57
Jak się pochorujemy to będziemy leżeć pod pierzyną :D

Co do odliczeń zrozumiałam tyle:
bierzesz na te solary kredyt - dostępny w wybranych bankach. razem z wnioskiem kredytowym składasz o dofinansowanie. dostajesz 45% wartości zestawu. Jednak musisz zapłacić od tego podatek - 18% (czyli 8% z tych 45) no i dochodza jakieś tam odsetki i prowizja. Myślę, że tak z 30 % można z tego wyciągnąć, jak sie ten kredyt zaraz po wszystkim szybko spłaci.

Ale z tego co się orientuję sa jeszcze w różnych gminach takie programy z wojewódzkich funduszy. Do naszych na śląsku napsiałam maila czy mają jakiś program. narazie czekam na odpowiedź.

Pozdrawiam,
Monika

KonFra
18-07-2010, 13:14
Witam.

Mam pytanko natury techniczno-praktycznej. Otóż jestem posiadaczem instalacji solarnej firmy Vissmann. Dwa solary płaskie Vitosol 100 skierowane na stronę południowo -zachodnią. Spiete to wszystko z zasobnikiem 300litrowym Vitocell i kotłem Vitodens 200. Jaką temperature powinien osiagać kolektor w godzinach powiedzmy 12-15 w okresie letnim przy bezchmurnym niebie? Pytam o sma kolektror. Jestem po którejś tam wizycie serwisu Viessmana i za każdym razem jest co innego i inna odpowiedź uzyskuję.

Pozdrwiam
KonFra

RAPczyn
18-07-2010, 15:15
KonFra właściwie nie da się odpowiedzieć na twoje pytanie.

KonFra
18-07-2010, 18:35
KonFra właściwie nie da się odpowiedzieć na twoje pytanie.


Czemu? Od czego to zależne? Nie chodzi mi oczywiście o dokładną temperaturę. Raczej o rząd wielkości.

Piotr G
18-07-2010, 20:39
Czemu? Od czego to zależne? Nie chodzi mi oczywiście o dokładną temperaturę. Raczej o rząd wielkości.

Azymutu (południowy-zacód to duży kąt) , kąta nachylania kolektora( (kąt padania promieni słonecznych), temp na zewnątrz, wiatru i temperatury w zasobniku (jak bardzo powrót jest schłodzony)

Temp. na kolektorze jest zalezna od bardzo wielu czynników i niemozliwa do precyzyjnego określenia

Piotr

q-bis
19-07-2010, 10:17
Witam.

Mam pytanko natury techniczno-praktycznej. Otóż jestem posiadaczem instalacji solarnej firmy Vissmann. Dwa solary płaskie Vitosol 100 skierowane na stronę południowo -zachodnią. Spiete to wszystko z zasobnikiem 300litrowym Vitocell i kotłem Vitodens 200. Jaką temperature powinien osiagać kolektor w godzinach powiedzmy 12-15 w okresie letnim przy bezchmurnym niebie? Pytam o sma kolektror. Jestem po którejś tam wizycie serwisu Viessmana i za każdym razem jest co innego i inna odpowiedź uzyskuję.

Pozdrwiam
KonFra

Mam taki sam zestaw. Temperatura na kolektorze w upały - do 85C. A jak u ciebie ciśnienie w systemie? Jaką ma wartość ?Czy jest stałe ? Jeśli nie to jaka jest amplituda ?

KonFra
19-07-2010, 18:30
Mam taki sam zestaw. Temperatura na kolektorze w upały - do 85C. A jak u ciebie ciśnienie w systemie? Jaką ma wartość ?Czy jest stałe ? Jeśli nie to jaka jest amplituda ?

Teraz temperatura w upały nigdy nie przekracza 70 C. Kiedys potrafiła wyskoczyć nawet w okolice 100C. Odkąd wymienił serwis koektory na nowe max 70C. Ciśnienie w układzie ma nie wielka amplitude. Waha się 3-3,5bar. Ewidentnie spadła sprawność solarów w okresie zimowo -wiosennym. W lecie pomimo mniejszej max. temperatury osiąganej przez kolektory spadek sprawności raczej nieodczuwalny.

Pozdrawiam
KonFra

q-bis
20-07-2010, 07:22
Teraz temperatura w upały nigdy nie przekracza 70 C. Kiedys potrafiła wyskoczyć nawet w okolice 100C. Odkąd wymienił serwis koektory na nowe max 70C. Ciśnienie w układzie ma nie wielka amplitude. Waha się 3-3,5bar. Ewidentnie spadła sprawność solarów w okresie zimowo -wiosennym. W lecie pomimo mniejszej max. temperatury osiąganej przez kolektory spadek sprawności raczej nieodczuwalny.

Pozdrawiam
KonFra

U mnie ciśnienie nie przekracza 1,5 bara podczas pracy. Potrafi natomiast spaść do 0,5 bara w czasie "postoju". Pomimo uzupełnienia czynnika, wymiany zbiornika wyrównawczego... niepokoi mnie to.

RAPczyn
20-07-2010, 07:52
U mnie ciśnienie nie przekracza 1,5 bara podczas pracy. Potrafi natomiast spaść do 0,5 bara w czasie "postoju". Pomimo uzupełnienia czynnika, wymiany zbiornika wyrównawczego... niepokoi mnie to.

Ciśnienia wstępne i robocze powinny być obliczone, pytanie czy ktoś to zrobił? Czy była robiona próba ciśnienia/szczelności?

badboyryba-M05aL
08-08-2010, 18:47
Witam,


Mam takie pytanie. Zazwyczaj solary montowane są w rzędzie - jeden obok drugiego lub jeden nad drugim. Czy możliwy jest montaż kolektorów obok siebie na tzw. mijankę - tzn. np. przy montażu pionowym stykają się dłuższymi bokami, ale jeden kolektor jest montowany nizej a drugi wyżej?

rwxw
22-08-2010, 19:24
U mnie ciśnienie nie przekracza 1,5 bara podczas pracy. Potrafi natomiast spaść do 0,5 bara w czasie "postoju".
Czy w czasie pracy wszystkie solary działają ? Czy np. w upały z jednego nie dociera bulgot świadczący o gotowaniu się w nim cieczy z powodu braku przepływu ? Może jeszcze coś jest zapowietrzone ? Jeśli nie jest, to wpompowanie szklanki płynu do insatalacji powinno znaczaco podnieść ciśnienie. Z tego co piszą w instrukcjach to ciśnienie robocze na solarach (nie na manometrze w piwnicy) powinno być koło 2-2.5 bara + 0.1 bara na 1metr różnicy poziomów między solarami a manometrem, który zazwyczaj jest na dole. Przy różnicy poziomów 10m daje to 3 bary w czasie pracy na manometrze w piwnicy. Zbiornik przeponowy w takim przypadku powinien być nadmuchany do 3 barów. Gdy instalacja jest zimna, to ciśnienie oczywiście może spaść, ale tak, by układ nie zasysał powietrza z zewnątrz (np. przez nie zakręcony odpowietrznik), czyli nie mniej niż do 0.5 bara na solarach, czyli 1.5 bara w piwnicy położonej 10m niżej. Nie wiem, jakie różnice poziomów są u Ciebie, ale ewidentnie ciśnienie masz za małe.

rwxw
22-08-2010, 19:36
Potem spada do 0,3-0,5 bara.
0.5 bara przy jak piszesz 5-6 m różnicy poziomów, to ciśnienie słupa cieczy w rurach i nic więcej. Dobij do układu glikolu i odpowietrzaj, bo chyba w tym jest problem.

q-bis
23-08-2010, 12:03
0.5 bara przy jak piszesz 5-6 m różnicy poziomów, to ciśnienie słupa cieczy w rurach i nic więcej. Dobij do układu glikolu i odpowietrzaj, bo chyba w tym jest problem.

Dzięki za uwagi.
Przerwa urlopowa...
ale potem dalej będę szukał przyczyny...

10piotr
25-08-2010, 18:50
tutaj jest wyliczenie NFOŚiGW tego jak szybko zwróci się inwestycja w kolektory, także z uwzględnieniem 45-proc. dopłaty:
http://www.gramwzielone.pl/zielone/artykul/Czas-zwrotu-inwestycji-w-kolektory-wg-NFOSiGW

jak się to ma do Państwa doświadczeń?

Oriman
05-10-2010, 19:56
Witam.
Mam nadzieję, że moje pytanie nie okaże się lamerskie, w każdym razie nie udało mi się do tej pory uzyskać odpowiedzi która by mnie usatysfakcjonowała.
Kiedyś natknąłem się w internecie na opinię, że układ solarny z dwoma zasobnikami działa znacznie sprawniej, jednak nie moge teraz już tego nigdzie znaleźć. Do mnie wtedy to trafiło, jednak jakoś nikt dziś tego nie stosuje.... Przedstawiam poniżej uproszczony schemat takiej instalacji i postaram się opisać zalety tego układu (przynajmniej teoretyczne). Jak wiadomo, woda w zasobniku układa się warstwowo pod względem temperatury. Gdy więc podgrzewamy w nim wodę za pomocą pieca do temp. powiedzmy 60 st.C na górze, to na dole ile może być, 55 st.C? Solary, wiadomo, latem nagrzewają się do nawet 100st dając nam ogromne zyski energii, jednak zimą temp. czynnika dochodzi może do 30 st. C. Wtedy , przy nagrzanym już zasobniku do 60 st. , z solarów właściwie nie mamy pożytku. W momencie poboru ciepłej wody do zasobnika dostaje sie woda bezpośrednio z wodociągu, czyli w temp. ok. 8 st.C mieszając nam wszystko i mocno wychładzając.
Rozważmy teraz system z dwoma zbiornikami: Zasobnik 2 tradycyjnie nagrzany do 60 st. C. Zasobnik 1, do którego trafia woda o temp. 8 st. C pozwala się wykazać solarom nawet przy niskich temp (cokolwiek powyżej 8st). Podrzac zużycia wody, do Zasobnika 2 trafia już nie 8 st. ale powiedzmy 20. Wg mnie zysk spory, do tego piec c.o. załącza się rzadziej, bo temp. w zasobniku już się tak nie waha.
Słowo o kosztach: Zasobnik 250L z dwoma wężownicami - ok. 2100zł. Zasobnik 140 L z pojedynczą wężownicą - 970zł. Trochę więcej rurek.

Przy okazji jeszcze jedno pytanie: czy układ grawitacyjny działa? Nie znam nikogo, kto by go stosował, jednak pamiętam że w wielu miejscach przewijała się informacja, że przy zachowaniu różnicy poziomów między solarami a zasobnikiem ponad 30cm układu nie musi napędza żadna pompka.

Proszę fachowców o komentarze do moich wypocin poparte rzeczowymi argumentami.
Pozdrawiam i przepraszam za długość wywodu.

kolektor1
05-10-2010, 23:11
Witam

Witam.


Kiedyś natknąłem się w internecie na opinię, że układ solarny z dwoma zasobnikami działa znacznie sprawniej, jednak nie moge teraz już tego nigdzie znaleźć. Do mnie wtedy to trafiło, jednak jakoś nikt dziś tego nie stosuje....

Od bodajże 5 lat ta sytuacja jest opisana na stronie: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja2
Jesteś w błędzie, bardzo często instalacje wyposażane w kolektory mają już zasobniki i trzeba już tylko dołożyć jeden jednowężownicowy. Tam gdzie nie ma żadnego montujemy dwa tak jak jest to opisane na stronie. W roku bieżącym zamontowaliśmy bodajże dwie instalacje na biwalentnym ale to tylko z powodu braku miejsca, na kilkadziesiąt instalacji. Jednak dla poprawienia sprawności instalacji solarnej można jako pierwszy solarny zastosować biwalentny spinając wężownice razem co skutkuje fantastycznym rozwarstwieniem temp. wody, ale to nie co podraża koszty. Na prezentowanym przez Ciebie rysunku trzeba by wprowadzić małą poprawkę: Trzeba tak połączyć instalacje aby w lecie ominąć zbiornik grzany z kotła i woda ciepła pobierana jest bezpośrednio z solarnego.
Co do grawitacji, to raczej daruj sobie taki układ. że względu na duże opory przepływu przez kolektory te układy raczej nie działają dobrze i prędzej czy później (raczej prędzej) trzeba wyposażyć w pompę.
pozdrawiam.
Witold

Oriman
06-10-2010, 20:01
Dziekuję Witold za linka, zamierzam zastosować u siebie taki układ :).
Dziwne, że jakoś nie trafiałem do tej pory z tymi argumentami podczas rozmowy z instalatorami.
Z omijaniem drugiego zbiornika muszę przemyśleć sprawę... trochę szkoda, żeby stał nieużywany przez kilka miesięcy w roku. Lepiej było by go jakoś spiąć z pierwszym i zrobić jakoś recyrkulację ciepłej wody (?). Tym bardziej, że nie mam zbyt dużo wolnego miejsca w kotłowni.

Pozdrawiam
Marek

RAPczyn
07-10-2010, 07:22
Jeśli warunki techniczne pozwalają to można wykorzystać zbiornik z jedną wężownicą stosując technologię Aqua - http://paradigma.pl/aqua_systemy.php

kolektor1
07-10-2010, 20:10
Witam.


Jeśli warunki techniczne pozwala
ją to można wykorzystać zbiornik z jedną wężownicą stosując technologię Aqua - http://paradigma.pl/aqua_systemy.php
Oj RAPczyn zbyt cenię Ciebie jaki fachowca ale z tym linkiem to trochę przesadziłeś. To co tam wypisują to jest stek bzdur pisane na potrzeby rynku. Jestem w stanie wykazać, że to pisał handlowiec a nie fachowiec. Ten system dla naszego klimatu się nie nadaje i przyniesie więcej strat niż zysków. Za to na południe od Węgier jak najbardziej. Jeżeli system oparty tylko na wodzie to faktycznie ale nazywa się on AURO STEP, ale on ma trochę ograniczeń no i nie jest tani.
pozdrawiam.
Witold

RAPczyn
10-10-2010, 09:38
Spokojnie się nadaje i działa. Sprawdziłem najpierw na sobie. Zapewne pisał to człowiek od marketingu tak aby osoba z poza branży mogła w przyjemny sposób zrozumieć różnicę między dwiema technologiami.

Tak jak pisałem w innym wątku - nie ma technicznego uzasadnienia do stosowania kolektorów płaskich.

kolektor1
11-10-2010, 21:10
Witam.

Spokojnie się nadaje i działa. Sprawdziłem najpierw na sobie. Zapewne pisał to człowiek od marketingu tak aby osoba z poza branży mogła w przyjemny sposób zrozumieć różnicę między dwiema technologiami.

.
To że działa to wiem, również do tej pory u mnie. Ale: nie dalej jak dzisiaj przed wyjazdem do sklepu sprawdzałem temp. w zasobniku i była ona na poziomie 55 stopni. Po przyjeździe zastałem układ z włączoną pompą i spadek temp w zasobniku do 40 stopni. Na dworze obecnie mamy ok. 3 stopnie. Czyli 600l wody przez godzinę stracilo 15 stopni. W układzie Aqua Step jest podobnie, może nie na tą skalę, ale podczas mrozów i braku dostatecznej ilości promieniowania i również w nocy a ta w zimie jest długa, instalację trzeba podgrzewać i tego jakoś dziwnie nie opisali Ci fachowcy marketingowcy.
pozdrawiam.
Witold

RAPczyn
13-10-2010, 08:43
Pisze o tym ITW Stuttgart, a dokładniej profesor dr. inż. habil. H. Muller-Steihagen
http://www.duel.com.pl/attachments/Image/ITWAqua.jpg

Jakie masz kolektory, jak pow. czynna, jakie rury, ile izolacji, ile rur jest na zewnątrz i w nieogrzewanych pomieszczeniach, jakie straty dobowe ma zbiornik, jaką masz automatykę?

kolektor1
13-10-2010, 23:40
Witam.
O ile dobrze zrozumiałem załączony tekst , to Aqua Paket w czasie zimy zużywa ok. 30 kWh rocznie (o ile a to jest rok). Tylko jest tam mały szczególik: są to parametry dla Stuttgartu a to całkiem inna szerokość geograficzna i klimat. Ale niech tam, pisałeś, że testowałeś go u siebie. Czy jesteś w stanie przedstawić wyniki dla ostatniej zimy dla np. Warszawy? A jak będzie się przedstawiała sytuacja dla np. Suwałk?. Wszak Suwałki to nie Stutgard, Może faktycznie masz rację, ale nigdzie nie znalazłem rzetelnych informacji ile energii zimą pochłonie taka instalacja np. w Gdańsku. Wierz mi, że obecnej zimy to sprawdzę na swojej instalacji i wyniki opublikuję dla naszej szerokości geograficznej i naszego klimatu. To, że tego nie przedstawiono na cytowanej przez Ciebie stronie uważam za niewygodną dla potencjalnego klienta informację, bo co z tego, że przedstawisz klientowi taki dokument, badania wykonywane są w całkiem innych warunkach klimatycznych niż nasze.
Co do mojej instalacji to pisałem, że u mnie to trochę specyficzna sytuacja i diagnozy spodziewałem się jednej: masz do d…y izolację na rurach lub jej brak. I tak jest faktycznie, dopiero jutro zabieram się za nakładanie otulin. Dla jednogodzinnego eksperymentu straty na zbiorniku lub algorytm pracy elektroniki nic do rzeczy nie mają. Nie potępiam w czambuł tego systemu bo wart jest zastanowienia ale dla czego nikt nie chce opublikować rzetelnych wyników dla naszych warunków klimatycznych? To, że system działa do -25 stopni to nic nie znaczy. Ą jak temp. Spadnie do -30 choćby na jedną noc to szlak trafia instalację a tak się też może zdarzyć.
pozdrawiam.
Witold

swronkowski
17-12-2010, 08:41
A ja chciałem zapytać o systemy solarne firmy Gavia. Poszukując kolektorów natknąłem się na stronę www.gavia.pl i tam znalazłem info o kolektorach, artykuły reklamujące oraz informacje o dofinansowaniu. Co wiecie na temat tych solarów? Informacje były napisane ciekawie i zwięźle i na temat. Co myślicie? Czy to dobry produkt?

RAPczyn
17-12-2010, 09:01
Brak konkretnych danych o kolektorach, więc ciężko coś powiedzieć, po za tym iż są to kolektory płaskie, które w naszych warunkach nie mają uzasadnienia technicznego do montażu - moim zdaniem.

swronkowski
17-12-2010, 09:28
A czemu? Mogę prosić o odpowiedź?

tedasss
23-12-2010, 14:12
Witam.
Co myślicie o takim zestawie http://allegro.pl/vitodens-200w-kolektor-vitosol-200f-zasobnik-300-i1349405135.html do domku 150m2 dla rodziny 4-osobowej?

RAPczyn
24-12-2010, 08:56
Witam.
Co myślicie o takim zestawie http://allegro.pl/vitodens-200w-kolektor-vitosol-200f-zasobnik-300-i1349405135.html do domku 150m2 dla rodziny 4-osobowej?

Moim zdaniem kocioł o za dużej mocy, pole kolektorów o za małej powierzchni czynnej dla 4 osób.

swronkowski Brak danych na temat sprawności i współczynników strat - chociażby.

swronkowski
28-12-2010, 08:16
Muszę się w takim razie dopytać, napiszę zaraz maila więc liczę, że szybko mi odpowiedzą!

swronkowski
28-12-2010, 08:30
znalazłem na stronie informacje - tam są karty katalogowe do pobrania. tylko, że ja niewiele kapuje z tego co tam jest napisane :(

RAPczyn
28-12-2010, 10:39
Przejrzałem karty katalogowe (wcześniej albo nie zauważyłem albo jeszcze ich nie było) i moim zdaniem możliwości nie są powalające. Nawet przy napromieniowaniu ~800W/m^2 i różnicy temperatur ~28stK zostają wyprzedzone przez dobre kolektory próżniowo rurowe CPC.

Historia promieniowania słonecznego jest dostępna tu --> http://www.meteo.waw.pl/history/index.shtml.po

kolektor1
28-12-2010, 11:00
Witam.




swronkowski Brak danych na temat sprawności i współczynników strat - chociażby.

. tylko, że ja niewiele kapuje z tego co tam jest napisane :(
No i tu jest problem, wielu z nas nie potrafi prawidłowo interpretować danych z danych technicznych.
A może kolega RAPczyn wytłumaczy jak podejść do sprawności i współczynników strat tak abyśmy wiedzieli jak prawidłowo odczytać te dane.
Pozdrawiam.
Witold

RAPczyn
28-12-2010, 11:23
Mała skarbnica wiedzy: http://www.instalator.pl/katalog/Ogrzewanie/OgrzewanieSlonKolektorySl/OgrzewanieSloneczneKolektorySl.html
Witold tam są chyba też twoje artykuły.

kolektor1
28-12-2010, 15:24
Witam.

Mała skarbnica wiedzy: http://www.instalator.pl/katalog/Ogrzewanie/OgrzewanieSlonKolektorySl/OgrzewanieSloneczneKolektorySl.html
Witold tam są chyba też twoje artykuły.
Tak są ale też jest tam dużo głupot.
Ale nie wykręcaj się proszę i odpowiedz! Wielu z nas na to czeka
pozdrawiam.
Witold

piotr-kaczor
31-01-2011, 13:47
Witam, ostatnio byłem na zebraniu w swojej gminie dotyczącym dofinansowania zakupu kolektorów słonecznych, prezentację robił przedstawiciel firmy Veelman z Krosna. Dotacja dotyczy 45%, natomiast ów przedstawiciel zapowiedział że przy grupowych zakupach powyżej 20 osób wszyscy dostaną dodatkowy rabat 20%, i wstępnie zebrała się taka grupa, ale moje pytanie dotyczy tej firmy Veelman, w sieci nie mogłem znależć opini o tej firmie. Wysłałem zapytanie o sprawność połówkową kolektorów próżniowych i jakie mają współczynniki strat liniowych i kwadratowych. Otrzymałem odpowiedź:
n 0,5 (T40K) = 0,64628 (64,628%)
a1 = 1.529 W/(m2K)
a2 = 0.016 W/(m2K2)

Czy to są dobre wartości jak na kolektory próżniowe ?

Proszę o odpowiedź, gdyż w najbliższym czasie pewnie odwiedzi mnie przedstawiciel firmy montujący owe kolektory i zrobi wycenę, więc chciałbym wiedzieć czy warto zainwestować w te kolektory?


Piotr

RAPczyn
31-01-2011, 14:14
Witam, ostatnio byłem na zebraniu w swojej gminie dotyczącym dofinansowania zakupu kolektorów słonecznych, prezentację robił przedstawiciel firmy Veelman z Krosna. Dotacja dotyczy 45%, natomiast ów przedstawiciel zapowiedział że przy grupowych zakupach powyżej 20 osób wszyscy dostaną dodatkowy rabat 20%, i wstępnie zebrała się taka grupa, ale moje pytanie dotyczy tej firmy Veelman, w sieci nie mogłem znależć opini o tej firmie. Wysłałem zapytanie o sprawność połówkową kolektorów próżniowych i jakie mają współczynniki strat liniowych i kwadratowych. Otrzymałem odpowiedź:
n 0,5 (T40K) = 0,64628 (64,628%)
a1 = 1.529 W/(m2K)
a2 = 0.016 W/(m2K2)

Czy to są dobre wartości jak na kolektory próżniowe ?

Proszę o odpowiedź, gdyż w najbliższym czasie pewnie odwiedzi mnie przedstawiciel firmy montujący owe kolektory i zrobi wycenę, więc chciałbym wiedzieć czy warto zainwestować w te kolektory?


Piotr

Czy to będzie ten sam produkt http://www.dincertco.de/logos/011-7s276_r.pdf (co TU) jeśli chodzi o heat-pipe`y??

piotr-kaczor
01-02-2011, 06:32
Witam, nie jestem jakimś dobrym znawcą kolektorów, ale na ich stronie : http://www.veelman.com/produkty/kolektory-solarne-rurowe.html są kolektory rozróżnionone na heat-pipe oraz na u-pipe, tak więc tylko tyle mogę dodać.


Piotr

jorgo
09-02-2011, 10:17
Witam......jestem "zielony" jeśli chodzi o solary itp.....ale chciałbym się zorientować w temacie. Po sezonie grzewczym mam zamiar zmodernizować kotłownię i wyrzucić stary zasypowy piec a zastąpić go kotłem na ekogroszek ( nie mam gazu ziemnego w okolicy i mieć nie będę). Zastanawiam się na takim układem, żeby zimą grzać dom i cwu ekogroszkiem a latem cwu solarkami. Tylko nie wiem, czy te solary mają sens z kotłem na ekogroszek, czy tylko mogą współpracować z kotłami gazowymi lub olejowymi?

RAPczyn
10-02-2011, 11:50
Kolektorom słonecznych wszystko jedno z jakim źródłem współpracują.

Ps. U mnie, o godzinie 11:30 maksymalna temperatura kolektora wynosiła 105,9stC (AquaSystem).

niktspecjalny
10-02-2011, 12:00
Pytanie do RAPczyn jeśli mogę.W moich już kilkuletnich solarach po małym przeglądzie serwisowym(wymiana (termometru) ,serwisant zmienił mi jeden parametr.Wartość uo w ustawieniach użytkownika z 15stC zmienił na 8stC.Jest to parametr odpowiadający różnicy temperatur pomiędzy T1 czujki na kolektorze a T2 na ZCWU,co jak to określi będzie częściej włączało PK.Wcześniej ta różnica wynosiła 15stC.Jakoś to do mnie nie przemawia.

pzdr

RAPczyn
10-02-2011, 12:11
Histereza przy jakiej ma się włączyć pompa. Ogólnie rzecz ujmując 8stK będzie dobrą różnicą w normalnych instalacjach.

niktspecjalny
10-02-2011, 12:16
Kolektorom słonecznych wszystko jedno z jakim źródłem współpracują.

Ps. U mnie, o godzinie 11:30 maksymalna temperatura kolektora wynosiła 105,9stC (AquaSystem).

chcesz powiedzieć ,że temp. płynu z kolektora w kierunku wymiennika miała 105stC?To powiedz jaka była na wyjściu z podgrzewacza do kolektora.Jak jest lato to jaka jest wtedy ta różnica temp. przykładowo

jorgo
10-02-2011, 13:28
Kolektorom słonecznych wszystko jedno z jakim źródłem współpracują.

Ps. U mnie, o godzinie 11:30 maksymalna temperatura kolektora wynosiła 105,9stC (AquaSystem).

Czy dobrze rozumuję, że masz instalacje z solarami, tylko ze czynnikiem "chłodzącym czy grzejącym?" jest woda??? :o
a nie zamarznie to? i czy taka instalacja jest tańsza niż normalna?

kolektor1
10-02-2011, 19:32
Ps. U mnie, o godzinie 11:30 maksymalna temperatura kolektora wynosiła 105,9stC (AquaSystem).
A u mnie 215stopni (też Aqua System)
Małe spóźnienie i czopy lodowe na kolanach w instalacji. Dzięki Bogu, że tylko lód rozerwał kolana a para rozerwała dwie u rurki. No i dało się bardzo szybko zlokalizować bo na tą ilość posiadanych rur to mogło być trudne.
Witold

niktspecjalny
10-02-2011, 19:58
A u mnie 215stopni (też Aqua System)
Małe spóźnienie i czopy lodowe na kolanach w instalacji. Dzięki Bogu, że tylko lód rozerwał kolana a para rozerwała dwie u rurki. No i dało się bardzo szybko zlokalizować bo na tą ilość posiadanych rur to mogło być trudne.
Witold

Ładne temperatury macie.Ładne poduszki powietrzne musicie chyba mieć?.Nie wypowiem się o temp w swoich solarach bo jak zwykle nikt mi nie uwierzy.

kolektor1
10-02-2011, 20:13
Ładne temperatury macie.Ładne poduszki powietrzne musicie chyba mieć?.Nie wypowiem się o temp w swoich solarach bo jak zwykle nikt mi nie uwierzy.

Eee pochwal się, uwierzymy, tylko nie kłam bo to łatwo zweryfikować!!!
Witold

RAPczyn
11-02-2011, 07:33
Czy dobrze rozumuję, że masz instalacje z solarami, tylko ze czynnikiem "chłodzącym czy grzejącym?" jest woda??? :o
a nie zamarznie to? i czy taka instalacja jest tańsza niż normalna?

Woda kotłowa jest medium płynącym w instalacji. Inwestycja i utrzymanie jest również tańsze.


chcesz powiedzieć ,że temp. płynu z kolektora w kierunku wymiennika miała 105stC?To powiedz jaka była na wyjściu z podgrzewacza do kolektora.Jak jest lato to jaka jest wtedy ta różnica temp. przykładowo

Temperatura na powrocie w okolicach 27stC.

jorgo
11-02-2011, 09:46
Woda kotłowa jest medium płynącym w instalacji. Inwestycja i utrzymanie jest również tańsze.



Temperatura na powrocie w okolicach 27stC.

A mógłbyś dać jakieś linki żeby zobaczyć takie zestawy solarne na wodę? a takie zestaw jest tańszy od takiego z glikolem?

niktspecjalny
12-02-2011, 07:05
A mógłbyś dać jakieś linki żeby zobaczyć takie zestawy solarne na wodę? a takie zestaw jest tańszy od takiego z glikolem?

Co rozumiesz przez:
zestawy solarne na wodę.Czynnikiem płynącym przez solar jest płyn(który ma jakiś tam zakres temp. np od -50 do +300stC) a nie woda.Może RAPczyn zalał solary wodą,ale użytkuje je tylko w lecie.Nie czytam o AQUA-system więc się nie wypowiem.Mógł zrobić jeszcze tak ,że non stop grzeje wodę w ZCWU do , którego jest wpięty solar,tym samym PK pracuje cały czas i odbiera temp z ZCWU który podgrzewany jest przez inne źródło.Ale czy to ma jakiś sens?


RAPczyn twoje solary osiągnęły temp na górze w solarze 105 stC.Zagrzały wodę w ZCWU do jakiej temp?Jaką temp była na wyjściu z ZCWU w kierunku solara?

jorgo
14-02-2011, 07:49
A powiedzcie...czy można samemu zainstalować taki zestaw solarny, czy potrzebna jest jakaś wiedz specjalistyczna.......:-)

kolektor1
14-02-2011, 23:02
A powiedzcie...czy można samemu zainstalować taki zestaw solarny, czy potrzebna jest jakaś wiedz specjalistyczna.......:-)

Wychodzę z takiego założenia: jak wiesz jak się trzyma młotek i do czego służą kombinerki to z powodzeniem jesteś sam taki zestaw zamontować. Czego nie będziesz pewien to tu znajdziesz poradę.
pozdrawiam.
Witold

RAPczyn
15-02-2011, 09:03
O Aqua System można poczytać TU (http://paradigma.pl/aqua_systemy.php) lub TU (de) (http://www.paradigma.de/de/Produkte/Solaranlagen/Fragen/).
Wczoraj przy temperaturach rzędu -7st na powietrzu i pięknym słoneczku, do godziny 12:30 maksymalna temperatura podczas pracy kolektora wynosiła 99,8stC, temperatura powrotu w danym momencie wynosiła 40,8stC, a temperatura w zbiorniku na dole 38,8stC. Zaznaczam iż zużycie wody jest małe, a zbiornik pojemności 300l nie ma innego źródła ciepła.

jorgo
15-02-2011, 11:04
no no no :)

maroco11
24-02-2011, 07:35
witam
A ja zapytam wyprzedzajac pory roku . Zakładajac lato i super słoneczko, ja wyjeżdzam sobie na urlop . Jak zabezpieczyć układ solarny przed przegrzaniem sie , bo wiadome odbioru ciepłej wody nei bedzie w tym czasie .

jorgo
05-03-2011, 06:22
No właśnie ...z tymi solarami to tylko dużo kłopotów, wiele znaków zapytania .
Bo trochę się ostatnio interesuję tym tematem i nasuwa się wiele pytań. Najbardziej mnie zastanawia sens instalowania samych solarów, bo największe zapotrzebowanie a naszym klimacie mamy zimą, gdyz trzeba ogrzewać dom, a wtedy solary są bezużyteczne.........latem wprawdzie grzejemy wodę, ale wtedy solary mają nadmiar energii i tego nadmiaru nie można zmagazynować i wykorzystać do ogrzewania.
Jedyny sens instalacji solarnej widzę w przypadku posiadania basenu....wtedy jak najbardziej się sprawdzi, ale w statystycznej rodzienie 2+2 grzenie tylko cwu to chyba ich instalowanie jest nieuzasadnione.

red1980
08-03-2011, 13:12
To już każdy musi sobie indywidualnie podliczyć. Jednemu się opłaci, innemu nie. A jeszcze inny założy instalację dla czystej wygody, żeby nie smrodzić piecem w środku lata.
A co do zabezpieczenia latem przed przegrzaniem - zazwyczaj jest możliwość uruchomienia trybu wakacyjnego na sterowniku - wtedy w nocy ciepły glikol jest wypompowywany na dach do kolektorów w celu schłodzenia instalacji. Ostatecznością jest przykrycie kolektorów na czas dłuższego wakacyjnego wyjazdu.

RAPczyn
08-03-2011, 16:21
witam
A ja zapytam wyprzedzajac pory roku . Zakładajac lato i super słoneczko, ja wyjeżdzam sobie na urlop . Jak zabezpieczyć układ solarny przed przegrzaniem sie , bo wiadome odbioru ciepłej wody nei bedzie w tym czasie .

W AquaSystemie w ogóle się nie przejmujemy tylko cieszymy wakacjami. Przy systemach z glikolem i wakacjach dłuższych niż miesiąc należy np. przykryć kolektory aby uniknąć przyspieszonego zużycia płynu.

JAGODY
04-04-2011, 18:21
U mnie hula system Paradigmy ( woda w kolektorach)i faktycznie w/g instrukcji wygląda na to że jest bezobsługowy. Nawet temp rzędu -30 nie są w stanie zrobić mu kuku:)

kolektor1
04-04-2011, 19:51
Witam.


U mnie hula system Paradigmy ( woda w kolektorach)i faktycznie w/g instrukcji wygląda na to że jest bezobsługowy. Nawet temp rzędu -30 nie są w stanie zrobić mu kuku:)

A jak zabraknie prądu to też hula czy zamarza? Bo u mnie rozerwało instalację.
pozdrawiam.
Witold

JAGODY
04-04-2011, 20:42
Jeżeli braknie prądu a nie ma Cię w domu to faktycznie może być problem, wtedy UPS może być wyjściem.

kolektor1
07-04-2011, 20:59
Witam.

Jeżeli braknie prądu a nie ma Cię w domu to faktycznie może być problem, wtedy UPS może być wyjściem.

A nawet jak będziesz w domu w czasie mrozu to i tak nic nie poradzisz, u mnie lód rozwalił tą piękną instalację
pozdrawiam.
Witold

JAGODY
08-04-2011, 17:11
Witam.


A nawet jak będziesz w domu w czasie mrozu to i tak nic nie poradzisz, u mnie lód rozwalił tą piękną instalację
pozdrawiam.
Witold

Nie no nie jestem biegły w tym temacie, ale przecież jest do zastosowania w/g instrukcji procedura na wypadek braku zasilaniai mrozów na zewnątrz.
Przestawienie jakichś dwóch zaworów z tego co pamiętam ( 1-pozycja 0 45 stopni w prawo, 2- pozycja manual) to tak na szybko bo nie pamiętam dobrze, a nie jestem w domu, a poza tym gwarancja też chyba istnieje...

yaiba83
09-04-2011, 09:31
To trochę lipa z tym systemem aqua jak instalacje zimą rozsadza.
Wymiana płynu solarnego chyba jednak będzie prostsza i tańsza niż ponowne lutowanie rurek.

kolektor1
10-04-2011, 20:25
a poza tym gwarancja też chyba istnieje...

Ale chyba nie obejmuje zaników napięcia.
pozdrawiam.
Witold

JAGODY
11-04-2011, 06:52
Ale chyba nie obejmuje zaników napięcia.
pozdrawiam.
Witold

Dlatego wspomniałem o UPS-ie.

JAGODY
11-04-2011, 07:39
Swoją drogą nie rozumiem dlaczego Paradigma czy tam inna firma mająca w ofercie solary z wodą nie dodadaje UPS-a do zestawu...

RAPczyn
11-04-2011, 07:58
Od 2004 roku działają instalacje w Niemczech, w technologii AquaSystem i nie zamarza i nie rozsadza, więc nie siejmy paniki. W Polsce od 2006 roku również pracują takie instalacje i również jest wszystko w porządku :)
W 2006 producent dostał nagrodę BUNDESPREIS 2006 a Instytut Termodynamiki i Techniki Cieplnej (ITW) Uniwersytet Stuttgart potwierdził bezproblemowy montaż i niezawodną prace AquaPakietów PARADIGMA.

JAGODY
11-04-2011, 08:12
Uspokoiłeś mnie :)

mamut 74
16-04-2011, 17:25
witam,

moglibyście powiedzieć jak przeliczyć powierzchnię solara na litry wody?

RAPczyn
18-04-2011, 13:45
Co chcesz wiedzieć, konkretniej, jakiej wody? Na zużycie, na pojemność zbiornika?

pajek12
20-04-2011, 16:33
Witam
czy ktoś orientuje się jak można domowym sposobem wymienić płyn w instalacji solarnej?

yaiba83
20-04-2011, 18:01
Jeśli masz to najlepiej sprawdzi się opryskiwacz ogrodowy, po lekkiej modyfikacji (zrobić przejściówkę). Przy grupie solarnej jest zawór, wpinamy się tam, dokręcamy naszą przejściówkę, ustawiamy zawór w położenie do napełniania i jedziemy z glikolem. Można też kupić pompkę do napełniania (wygląda jak mały opryskiwacz "Kwazar") koszt około 100zł.

RAPczyn
21-04-2011, 07:29
pajek12 a czemu chcesz wymienić płyn?

pajek12
21-04-2011, 10:52
Dzięki yaiba83
ale obawiam się że w ten sposób stary płyn zmiesza mi się z nowym a wolałbym tego uniknąć. Najpierw chciałbym usunąć stary a dopiero potem załadować nowy.

RAPczyn, mam kolektory próżniowe WATTa od pięciu lat i od tego czasu nie wymieniałem płynu. W między czasie zrobił się on z różowego brązowy, część jego odparowało przez zawory przy wyłączeniach prądu, a to co jest nie daje właściwego ciśnienia roboczego ponadto straciło swoje właściwości jako czynnik wymiany ciepła. Próbowałem znaleźć jakąś firmę która by mi dokonała wymiany płynu (instalatorzy kolektorów maja specjalne stacje do napełniania, przepłukiwania i odpowietrzania instalacji) ale wszyscy wolą sprzedawać i uruchamiać nowe instalacje niż mieć do czynienia ze starymi albo odmawiali od razu albo wymyślali takie ceny że wściekłość brał. Więc postanowiłem to zrobić samemu.

kolektor1
22-04-2011, 20:00
Dzięki yaiba83
ale obawiam się że w ten sposób stary płyn zmiesza mi się z nowym a wolałbym tego uniknąć. Najpierw chciałbym usunąć stary a dopiero potem załadować nowy.

Proponuję zrobić nie co inaczej. Oczywiście opryskiwacz do napełniania , ale wlej nie glikol tylko wodę. Niech tak pochodzi do końca sezonu letniego, potem zlej i przed zimą napełnij glikolem. Przy okazji wypłuczesz instalację a pozostałości wypłuczą się.
pozdrawiam.
Witold

pajek12
23-04-2011, 08:18
kolektor1 proponujesz dokładnie to co sam w pierwszym momencie planowałem zrobić. Potem jednak trochę poczytałem, porozmawiałem z producentami instalacji solarnych. Wszyscy serdeczne to odradzają, producenci wręcz pod groźbą utraty gwarancji zakazują. Podobno potem wody w żaden sposób nie da się do końca wypłukać a co zatem istnieje niebezpieczeństwo przemarznięcia i rozszczelnienia instalacji. Obawiam się że jedyna możliwość to sprężone powietrze ale potem czekałby mnie kolejny koszmarek -odpowietrzenie, a to bez specjalistycznej stacji do napełniania jest podobno dość trudne.

yaiba83
23-04-2011, 08:55
Jaka szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia "profesjonalnej stacji do napełniania instalacji solarnych", jaką fachowcy przywieźli do zalania kolektorów Viessmanna.
Składała się z zwykłej pompy (jeszcze była cena 159zł). U góry pompy był trójnik i dwa zawory kulowe. Jeden zamknięty drugi otwarty na czas wlania glikolu do pompy, bo na sucho nie zaciągnie wody. Następnie zamknięto górny zawór, otwarto boczny i pompka od dołu zaciągała glikol z baniaka, górą - bokiem podawała do instalacji i jeszcze był jeden wąż podłączony na przelew do grupy pompowej.
Niby prostacka konstrukcja za ok 200zł ale bombała glikol że aż miło i wcale nie trzeba było urządzenia za 1000zł.

kolektor1
23-04-2011, 09:45
Witam.

kolektor1 proponujesz dokładnie to co sam w pierwszym momencie planowałem zrobić. Potem jednak trochę poczytałem, porozmawiałem z producentami instalacji solarnych. Wszyscy serdeczne to odradzają, producenci wręcz pod groźbą utraty gwarancji zakazują.

Przede wszystkim po takim czasie to gwarancja chyba już wygasła. Jasne, że istnieje zawsze groźba spóźnienia się jesienią i pierwszymi przymrozkami. O tym producent powinien lojalnie poinformować. Ale, jeżeli wymienisz wodę na glikol we wrześniu to nic się nie stanie.


podobno potem wody w żaden sposób nie da się do końca wypłukać a co zatem istnieje niebezpieczeństwo przemarznięcia i rozszczelnienia
I tu widać jak stajemy się niewolnikami instalatorów, którzy takie informacje sieją. Tacy instalatorzy nie mają zielnego pojęcia co leją do instalacji zmuszając Ciebie do korzystania ze swoich usług. Ten tajemniczy glikol jest mieszaniną wody! i kondensatu glikolu i czy będzie już w instalacji trochę wody przed wlaniem nowego nie ma znaczenia, najwyżej wlewa się trochę bardziej stężony (np na -38 stopni).

Obawiam się że jedyna możliwość to sprężone powietrze ale potem czekałby mnie kolejny koszmarek -odpowietrzenie, a to bez specjalistycznej stacji do napełniania jest podobno dość trudne
Są dwie szkoły budowania instalacji: z odpowietrznikiem automatycznym przy kolektorach i bez. Ta druga metoda jest o tyle problematyczna, że faktycznie bez stacji trudno napełnić. Jeżeli czujesz się na siłach to odpowietrznik zamontuj przy kolektorze, na przyszłość nie będziesz ponosił chorych kosztów napełniania a zrobisz to sam. Jeżeli nie to też jest sposób: napełnij bardzo powoli instalację opryskiwaczem po czym przy kolektorze poluzuj śrubunek lub złączkę wypuszczając powietrze, uruchom instalację na 5 min poczym cały proceder powtóż, i powinno być dobrze. Resztę powietrza wyłapie separator w grupie.
Ja swoim klientom gdy nie chce mi się jechać lub nie mam możliwości wręcz każę dolać wody, ale każdy z moich klientów jest przeszkolony po to by samemu sobie poradzić. Oczywiście zjawiam się po czasie z kondensatem i uzupełniam do instalacji. Ale instalacja jest tak zbudowana aby to było możliwe, każda jest wyposażona w pompę do napełniania. Każda instalacja również jest wyposażona we wskaźnik przepływu (nie jest to rotametr) tak aby w każdej chwili można było ocenić jednoznacznie czy jest przepływ czy nie i co ważne, można ocenić czy jest w instalacji powietrze czy już nie ma gdzie przy rotametrze tego nie widać. Liczy się zadowolenie z posiadania kolektorów a nie strach przed kosztami eksploatacji.
pozdrawiam.
Witold

pajek12
24-04-2011, 19:19
Faktyczne sprawdziłem - mój płyn do kolektorów próżniowych nazywa się Tyfocor Ls i składa się w 55% z wody. Żeby było śmieszniej mam dwa odpowietrzniki jeden przed kolektorem drugi za. Kolektor1 powiedz czy dobrze rozumuję: muszę zatrzymać pompę instalacji solarnej. Następnie otworzyć zawór wlewowy nad pompą i napompować do niego wody, następnie po niżej pompy otworzyć drugi zawór z którego wypłynie mi stary płyn. A potem wodę w ten sam sposób będę mógł zastąpić nowym płynem. Następnie otworzę napowietrzniki i puszczę pompę stacji solarnej na najwyższy bieg i odpowietrzę instalację. Po wszystkim zamknę napowietrzniki i pompę ustawię na niższy bieg.
Tylko czy mi się za bardzo ta woda nie wymiesza z nowym płynem. Może jeden odpowietrznik zostawić otwarty na lato to trochę tej wody odparuje a przed sezonem zimowym jeszcze się dopompuje płynu?

jola40
24-04-2011, 20:46
WITAM,
mam kilka pytan dot kolektorów slonecznych
Przed samymi swietami (piatek)skonczyli mi montaz zestawu solarnego prózniowego firmy galmet. Cos jest na pewno nie tak, bo od kilku dni mamy poiekna pogode, sloneczna, a ja mam max wode w kotle temp 45 st. Po swietach maja mi to wszystko jeszcze ustawiac, bo jedna z rur byla uszkodzona i do wymiany, jest jakis blad na czujnikach, wiec tym sie nie martwie, dopiero sa na rozruchu

mam pytanko do uzytkownikow, jaka macie temperature wody w kotle przy slonecznym dniu ( u mnie czas pracy pompy wychodzi dziennie okolo 8,5 h) a temp w kotle okolo godziny 17 osiaga 44 stopnie, wieczorem piec musi mi dogrzewac wode
I na dodatek sa to koloektory prozniowe. wdzieczna bede za odpowiedz, bo w tym tygodniu przyjazdzaja to wszystko ustawiac i chce miec pewnosc co do niektorych parametyrow

pajek12
24-04-2011, 22:39
jola40 temp. 45 stopni to całkiem niezła temperatura do kąpieli. Wszystko jeszcze zależy w którym miejscu zbiornika masz czujnik i jak duży jest zbiornik. Ja mam 300l. Jak mam temp. 45 stopni na czujniku pieca to 4 osoby mogą się w tym spokojnie wykąpać. Spróbuj nie dogrzewać piecem i zobacz jaką masz wodę i dla ilu osób starczy. Przy projektowaniu instalacji cwu zakłada się maksymalną temp. wody na 55 stopni. Producenci zbiorników na wodę cwu zalecają żeby ze względu na dłuższą trwałość zbiornika woda w nich podgrzewana miała temp. niższą od 60 stopni- mam założone ograniczenie na sterowniku solarów żeby nie podgrzewał wody powyżej 55 stopni. Najwyższą temp. wody podgrzewanej przez kolektory próżniowe odnotowałem na czujniku pieca (zawsze patrze na nim a nie na czujniku kolektora bo w moim przypadku jest położony wyżej na zbiorniku cwu) w okresie upalnego lata, wynosiła ona ok. 56 stopni. W okresie wiosennym nie przekracza zazwyczaj 42 stopni. Ale jak mówiłem jest to zazwyczaj temperatura wystarczająca do kąpieli.

JAGODY
25-04-2011, 08:44
U mnie przy ładnej pogodzie woda w zasobniku 300L osiąga nawet 95*C

yaiba83
25-04-2011, 10:28
Jaką temperaturę osiągniesz (pod warunkiem poprawnie wykonanej instalacji) zależy od tego jaką powierzchnię czynną mają kolektory i jaki masz duży zasobnik. U nas w firmie przy 100% nasłonecznieniu maks temperatura 60*C w w zbiornikach o łącznej pojemności 420L po jednym dniu nieużywania wody. Sam zbiornik 300L bez problemu dogrzewa do 70*C. Kolektory to 2 płaskie panele Vitosol 200F o łącznej powierzchni czynnej 4,6m2.

Być może problemem u ciebie jest albo nie za dobre odpowietrzenie instalacji albo źle ustawiony przepływ na rotametrze. Najlepiej podaj model kolektorów i jaki duży zbiornik posiadasz, bo były już takie przypadki że niektóre firmy tak dobrały zestawy, że kolektory powinny być dobrane do zbiornika 200L a dali 300L i potem zażenowania klienta, że zawierzył doświadczeniu firmie, która na rynku jest od lat....

RAPczyn
26-04-2011, 07:59
RAPczyn, mam kolektory próżniowe WATTa od pięciu lat i od tego czasu nie wymieniałem płynu. W między czasie zrobił się on z różowego brązowy, część jego odparowało przez zawory przy wyłączeniach prądu, a to co jest nie daje właściwego ciśnienia roboczego ponadto straciło swoje właściwości jako czynnik wymiany ciepła.


Faktyczne sprawdziłem - mój płyn do kolektorów próżniowych nazywa się Tyfocor Ls i składa się w 55% z wody. Żeby było śmieszniej mam dwa odpowietrzniki jeden przed kolektorem drugi za. ...
Tylko czy mi się za bardzo ta woda nie wymiesza z nowym płynem. Może jeden odpowietrznik zostawić otwarty na lato to trochę tej wody odparuje a przed sezonem zimowym jeszcze się dopompuje płynu?

Moim zdaniem wymiana płynu to nie wszystko. Trzeba znaleźć przyczynę spadku ciśnienia -> zawory pod odpowietrznikami powinny być zamknięte w czasie pracy instalacji.

Mam pod opieką instalację gdzie dopiero po 10 latach Tyfocor LS był do wymiany, kolektory mają łączną pow. czynną 4,66m^2 przy zbiorniku 400l, korzystają z tego zestawu 2...3 Osoby


U mnie przy ładnej pogodzie woda w zasobniku 300L osiąga nawet 95*C

Jak byliśmy w piątek to do godziny 10 naładowały 6kWh energii.

Pozdrawiam.

jola40
26-04-2011, 14:34
a jakie masz solary? płaskie czy prozniowe?

jola40
26-04-2011, 14:41
zestaw firmy galmet, 30 rur, ustawienie idealnie na południe, zasobnik 300 litrow

z tego co wyczytałam na stronie producenta , to 2,834 pow czynna - nie wiem czy to jest to

http://www.galmet.com.pl/cms/php/duzezdjecie.php3?id_zal=707&cms=cms_galme

jola40
26-04-2011, 14:48
pajek12

dzieki piekne czujnik od solarow mam w dolnej czesci zbiornika, natomiast w gornej mam od kotła, zbiornik 300 litrow, 30 rur
Piec mam ustawiony na 45 stopni, jak spada temp w piecu ponizej 45 st o godz 6-8 rano i 18-20 wieczorem, to zalacza sie piec, aby dogrzac.
Przez te kilka dni (obserwowałam od soboty) oczywiscie właczyl sie i rano i wieczorem., Nawet wieczore przy calym dniu słonca (temp w cieniu 26 stopni) nie wydolil do 45 stopni. Na razie nie bede nic robiła, poniewaz mam jeszcze blad na jakims czujniku i układ moze byc zapowietrzony i brak jest 1 rury (uszkodzona podczas transportu). Kilka dni temu zalozyli mi to dopiero, wiec poczekam na calkowity odbior i regulacje, sprawdze co i jak i na pewno odezwe sie. Pozdrowka

pajek12
26-04-2011, 15:47
RAPczyn dzięki, miałem otwarty odpowietrznik na dachu przy kolektorze. Powiedz jeszcze jakie jest twoje zdanie odnośnie dopełniania instalacji wodą.

yaiba83
26-04-2011, 17:18
Nie wiem jak wygląda sprawność próżniowych, ale w płaskich 3m kw powierzchni czynnej na 300 też by nie dało rady. Przy płaskich 4m kw to takie rozsądne minimum.

pajek12
27-04-2011, 10:06
jola40
jakaś strasznie mała ta powierzchnia czynna. Ja mam 18 rur i u mnie producent podaje że mam 3,84 m2.

kolektor1
29-04-2011, 10:26
Witam.

zestaw firmy galmet, 30 rur, ustawienie idealnie na południe, zasobnik 300 litrow

z tego co wyczytałam na stronie producenta , to 2,834 pow czynna - nie wiem czy to jest to

http://www.galmet.com.pl/cms/php/duzezdjecie.php3?id_zal=707&cms=cms_galme
Jeżeli chcecie dobierać kolektory próżniowe do poj. zbiornika to jedna rura ma pow. czynną ok. 0,091m2. A więc 30 rur to ok. 2,73m2 a więc prawie to co podaje producent. Ale te niespełna 3m2 do zbiornika 300l to niestety dużo za mało. Największą moc jaką uzyskano z tego 30 rurowego kolektora w warunkach laboratoryjnych to 1857W. Realnie to będzie na poziomie 1500W a więc wiele za mało do zbiornika 300l. Trzeba dołożyć jeszcze jeden 20 rurowy i będzie dobrze.
Sposób doboru pod względem powierzchni kolektorów płaskich i próżniowych jest podobny ale najlepiej jest znać uzysk energetyczny co producenci niechętnie udostępniają.
pozdrawiam.
Witold

RAPczyn
01-05-2011, 09:20
RAPczyn dzięki, miałem otwarty odpowietrznik na dachu przy kolektorze. Powiedz jeszcze jakie jest twoje zdanie odnośnie dopełniania instalacji wodą.

Oficjalnie - pozbądź się starego płynu z instalacji i napełnij Tyfocorem LS. Są płyny które pomagają wyczyścić/przepłukać instalację ze starego, "zdezelowanego" płynu - 77,30 Euro netto za 20l.

pajek12
01-05-2011, 13:41
Dzięki Rapczyn, ale to zaczyna się robić jakiś koszmar cenowy, za 20l Tyfocoru zapłaciłem prawie 400 pln i teraz drugie tyle trzeba zapłacić za jakiś płyn do płukani.
Zdaje się że rozwiązania oficjalne chyba mnie nie interesują. Może słońce nie wystawia rachunków ale drogo każe sobie płacić za eksploatację.

RAPczyn
05-05-2011, 19:47
Może słońce nie wystawia rachunków ale drogo każe sobie płacić za eksploatację.

Raczej za nieodcięty odpowietrznik ;-)

Pozdrawiam.

kolektor1
05-05-2011, 23:41
Witam.

Dzięki Rapczyn, ale to zaczyna się robić jakiś koszmar cenowy, za 20l Tyfocoru zapłaciłem prawie 400 pln i teraz drugie tyle trzeba zapłacić za jakiś płyn do płukani.
Zdaje się że rozwiązania oficjalne chyba mnie nie interesują. Może słońce nie wystawia rachunków ale drogo każe sobie płacić za eksploatację.

No faktycznie skrojono Cię nieźle a wystarczyło kupić na stacji benzynowej borygo eko i byłoby cztery razy taniej z tym samym efektem, tylko kolorek bylby zielony nie różowy.
Na zasadzie "cudze chwalicie, swojego nie znacie".
I nie zaworek jest winny tylko sposób eksploatacji.
pozdrawiam.
Witold

Beti*
06-05-2011, 14:44
Witajcie, jestem kompletnym laikiem i moje wypowiedzi mogą nie być mocno techniczne, więc prosze o wyrozumiałość :)
Słyszałam o takim rozwiązaniu w dziedzinie zasobników. A mianowicie zasobnik 1000l, który podłączany jest bezpośrednio do kotła, metodą obiegu wody, czyli kocioł grzeje nam wodę, która następnie wpada do zasobika, w którym nagrzewana jest przez kocioł do temp. 95stopni i z tego zasobnika wędruje sobie do CO, potem ochłodzona wraca do zasobnika i z niego dalej do kotła. Oczywiście wlot i wylot są tak zbudowane, aby najcieplejsza woda była w górnych partiach zasobnika. Dodatkowo w górnej części zasobika, w środku zamontowana jest wężownica z karbowanej stali nierdzewnej, w której płynie zimna woda z instalacji (poj. 250l), ta woda w trakcie przepływu przez wężownicę nagrzewa się od wody w zasobniku i wędruje dalej jako CWU. Dodatkowo w dolnej części zasobnika, w środku jest druga wężownica ze stali nierdzewnej, która podłączona jest bezpośrednio do kolektorów słonecznych i dzieki temu kolektory nagrzewają wodę, która jest w zasobniku (przypominam 1000l). Producent zapewnia, że w miesiącach letnich system ten pozwala zaspokoić pobór CWU. Czy myślicie, że coś takiego faktycznie może się sprawdzić? Jaką powierzchnię musiałyby mieć kolektory, aby faktycznie nagrzać zasobnik tak, aby w górnej części zasobnika była temperatura powiedzmy ok 50stopni i aby ta woda z kolei nagrzała tą, która płynie w wężownicy podłączonej do CWU? I co w ogóle myślicie o takim rozwiązaniu? Jakie mogą być zalety, wady?
Beata

yaiba83
06-05-2011, 19:44
Pierwsza podstawowa wada tego systemu - jak rozumiem woda będzie cały czas krążyć pomiędzy piecem a zbiornikiem i CO. Zanim ty rozgrzejesz taki układ to ze 4-5godzin będziesz palił w piecu. A to znaczy że piec przez większość czasu będzie pracował na temperaturach poniżej 65*C co rokuje maksymalnie na 5 lat żywotności pieca - zginie od korozji.

Beti*
09-05-2011, 10:28
zamysł jest taki, że jest to piec z ręcznym podajnikiem, na węgiel. Jak sobie w nim napalę i nie mam zasobnika, to spora część jego pracy idzie na marne - w komin. A jak mam zasobnik, to odbiera on pełną moc pieca, woda nagrzewa się w zasobniku do 95% i krąży w CO. Jak się zrobi za zimna, to znów muszę napalić w piecu. Ale ponoć mam to robić zdecydowanie rzadziej i zaoszczędzić do 30% wydatków na węgiel.

włodzimierz kaczmarek
21-05-2011, 19:34
Rozwiązanie ze zbiornikiem,czyli z buforem ciepła przy piecu węglowym i dodatkowo solarami jest rozwiązaniem jedynie słusznym.Palisz w piecu z całą możliwą jego mocą,wykorzystujesz energię z paliwa w maksymalnej wielkości i w krótkim czasie, a solarami grzejesz CWU i nie musisz podpalać w piecu.Układ działa najlepiej z ogrzewaniem domu niskotemperaturowym,czyli z podłogówką.Ja mam układ-piec CO ręczny miał+grzejniki.W ubiegłym roku założyłem 4 solary WATT płaskie + zbiornik 500L.Od połowy marca praktycznie temperatura nie schodzi mi poniżej 50 st.(no dziś 65 ).Zrobiłem to właśnie po to żeby nie palić przez całe lato w piecu .Działa super,kotłowni nie widziałem już dwa miesiące.Jest nas pięcioro,500l ciepłej wody wykorzystujemy tak około w 50%,a słoneczko go spokojnie doładuje.Jak nie zaświeci to taka ilość wody wystarczy na dwa dni.Oprócz tej ciepłej wody to największa frajda ,że nie trzeba odwiedzać kotłowni.
Pozdrawiam Włodek

Roberttt
25-05-2011, 12:12
Witam troche tutaj poczytałem i zastanawiam się jaki cel ma instalowanie systemów solarnych których cena oscyluje w okolicach 10.000? taki system nigdy tak naprawde nam się nie zwróci... Ja zainstalowałem system solarny firmy poleconej mi przez znajomego zapłaciłem ok 3000 za system wystarczający na 4 osoby i z przeliczeń widzę że taki system zwróci nam się za 3 lata... Wszyscy wiemy że zastosowanie takich systemów sprawdza się jedynie w wodzie użytkowej bo nikt nie będzie korzystał z ogrzewania w sezonie wiosenno letnim w którym te właśnie systemy się sprawdzają w naszym klimacie... Ja rozmawiałem z panem z tej firmy i powiem szczerze że był to jedyny przedstawiciel który nie wciskał mi ściemy że będzie to działało zimą... SERDECZNIE POLECAM firma jest w z łodzi jednak prowadzi sprzedaż na całą Polskę... szybko i tanio i co najważniejsze widać realny zwrot te inwestycji...
POZDRAWIAM

szczukot
25-05-2011, 12:47
SERDECZNIE POLECAM firma jest w z łodzi jednak prowadzi sprzedaż na całą Polskę... szybko i tanio i co najważniejsze widać realny zwrot te inwestycji...
POZDRAWIAM

Fajna kryptoreklama. Zerknijcie na inne posty goscia. Wszedzie pisze na temt solarow i firmy z Lodzi. I podaje rozne miejsca montazu, dla innej ilosci osob itd. Jasne. Zarejestrowal sie na forum, aby we wszytskich zmalezionych tematach o solarach pisac jaka to fajna firma zalozyla mu solary :)

Fantom

red1980
25-05-2011, 15:07
Taaa instalacja za 3000 zł.... To chyba wanna pomalowana na czarno i postawiona na dachu...

zielono
25-05-2011, 19:30
Koledzy, a co myślicie o zestawie
http://allegro.pl/kolektory-sloneczne-zestaw-solarny-300l-30-rur-i1623517466.html
Nosze się zamiarem ale nie wiem co to warte. Nic nie pisze o uzysku energetycznym. Chcąc zwiększyć wydajność tego zestawu chciałbym go rozwinąć o dodatkowe 10 rur czyli do 40 rur próżniowych z tym ze w okresie maj-sierpień połowa zestawu wyłaby zasłonięta roletą.

Roberttt
26-05-2011, 10:09
Serdecznie to mam w dupie ile wydacie na taki system i wszędzie pisze że że mam zestaw na 4 osoby w domu i na 2 na działce kolega FANATYKU FORUM... a polecam to co sam sprawdze... sprawdziłem tą firmę wcześniej miałem o niej takie zdanie jak red1980 że to wanna pomalowana na czarno jednak okazało się że nie wanna i nie czarna... ale wasza sprawa naprawdę - LEPIEJ KUPIC ZA 10.000 I BRAC KREDYT DLA DOTACJI nie ma sprawy... a prywatnie jestem wojskowym nie handlowcem...haha... POZDRAWIAM

szczukot
26-05-2011, 10:23
Serdecznie to mam w dupie
... a prywatnie jestem wojskowym nie handlowcem...haha... POZDRAWIAM

A wysoki poziom postu wyglada jakby go pisal handlowiec. No ale widocznie w wojsku tez takich mozna znalezc.

Tak swoja droga, to idac Twoim mysleniem, to moj system kosztowal cos kolo 300 zl - 5 razy taniej niz Twoj ! Tyle zaplacilem za pomke. Wprawdzie do tego jeszcze kupilem sobie jakies solary, zbiornik, sterownik, rury,glikol i robocizna, ale to juz sa grosze.
Normalnie chcialbym zobaczyc taki kompletny zestaw za 1500 zl. Jestem ciekaw, czy wogole jest tam jakis sterownik, naczynie wzbiorcze itp. A w rurach chyba woda zamiast glikolu.

Fantom
ps. Nie obrazam handlowcow ani wojskowych.

JAGODY
26-05-2011, 12:12
To ja mam wodę zamiast glikolu i zapłaciłem 35 tys zł hyhy :))
Robi się coraz ciekawiej, wygląda na to że całą wieś za taką kwotę, by ogrzał :))

Roberttt
27-05-2011, 10:38
Mam izolowany zbiornik na 180L 30 rur próżniowych ( bez glikolu ) stelaż na dach prosty i skosny, zbiornik wzbiorczy 3L to za cene 2500zł , dodatkowo za 500zł dokupiłem sonde elektroniczna i grzałkę na 1,5kW żeby w nocy kiedy mam przymrozki nie zamarzla mi woda w rurach a okres grzewczy wydłużył do późnej jesieni... pompke kupiłem we właśnym zakresie na 6 bar za ok 300zł ... firme montażową znalazłem sam także ta kwota jest juz zalezna tylko od nabywcy...

TEGUSS
19-08-2011, 09:26
Czy ktoś ma system solarny FAKRO - nie mogę się niczego na jego temat doszukać - wart jest ?! Może mi jakiś specjalista opisać czy będzie to dobre rozwiązanie ?!

Co ogólnie mówi się o systemach FAKRO ?!

Pozdrawiam

RAPczyn
19-08-2011, 17:09
Moim zdaniem, które już kiedyś wygłosiłem, nie ma technicznego uzasadnienia do stosowania kolektorów płaskich.

Do jakiego zadania szukasz rozwiązania?

TEGUSS
20-08-2011, 00:21
Chcę tylko ogrzewać wodę w lecie. I oczywiście montaż razem z budową dachu ?!

Ogólnie pytam czy takowy system jest OK po prostu kosztowo do jakości :)

Pozdrawiam

RAPczyn
20-08-2011, 11:32
Chcę tylko ogrzewać wodę w lecie. I oczywiście montaż razem z budową dachu ?!

Ogólnie pytam czy takowy system jest OK po prostu kosztowo do jakości :)

Pozdrawiam

To ma być instalacja do domku letniskowego, że chcesz ciepłą wodę tylko latem?

Ile osób ma korzystać z ciepłej wody?

TEGUSS
20-08-2011, 12:21
Nie to do domu mieszkalnego :)

W Zimie jest zimo więc i tak muszę palić w PIECU na ogrzewanie domu więc w zimie solar będzie tylko dodatkiem.

Latem nie mam zamiaru Palić na ciepłą wodę więc decyzja o solarach.

Znalazłem system FAKRO, który pasuje mi ze względu na możliwość otrzymania dofinansowania i łatwości zamontowania. Obecnie buduje dom.

Z wody korzystać będzie 2 dorosłe osoby + 1 dziecko (w przyszłości może 2-je)

Ogólnie napisz czy to dobry system :)

szczukot
20-08-2011, 21:10
Znalazłem system FAKRO, który pasuje mi ze względu na możliwość otrzymania dofinansowania i łatwości zamontowania. Obecnie buduje dom.


A inne systemy tych mozliwosci nie daja ?!?

Fantom

RAPczyn
21-08-2011, 07:25
Patrząc po uzyskach osiąganych w SPF i porównując z innymi płaskimi kolektorami widać iż są kolektory, które mają wyższe uzyski niż Fakro SKW.
Patrząc po cenach pakietu dla 3-4 Osób, to w tej samej (mniej/więcej) cenie możesz mieć AquaPakiet CPC 40 Allstar dla 3-4 Osób ze świetnym kolektorem próżniowo rurowym CPC. Urządzenie będzie pracować cały rok, nie pół a dostarczonej energii będzie znacznie więcej.

JAGODY
21-08-2011, 10:50
Nie to do domu mieszkalnego :)

W Zimie jest zimo więc i tak muszę palić w PIECU na ogrzewanie domu więc w zimie solar będzie tylko dodatkiem.

Latem nie mam zamiaru Palić na ciepłą wodę więc decyzja o solarach.

Znalazłem system FAKRO, który pasuje mi ze względu na możliwość otrzymania dofinansowania i łatwości zamontowania. Obecnie buduje dom.

Z wody korzystać będzie 2 dorosłe osoby + 1 dziecko (w przyszłości może 2-je)

Ogólnie napisz czy to dobry system :)
Miałem identyczną sytuację , grzanie wody w lecie prądem, zima piec na ekogroszek, założyłem kolektory próżniowe, wodne Paradigmy i jak na razie jest OK, rzecz jasna z mizernej dotacji unijnej skorzystałem.

yaiba83
22-08-2011, 08:43
Rapczyn - mógłbyś podać namiary na raport SPF tego kolektora CPC - szukałem na stronie Paradigmy i się nie doszukałem.
Znalazłem tylko uzysk w stosunku do powierzchni 5m kw - 602kWh - jak to rozumieć?

RAPczyn
22-08-2011, 09:47
Paradigma testuje w ITW http://www.itw.uni-stuttgart.de/abteilungen/tzs/berichte.php
http://www.itw.uni-stuttgart.de/abteilungen/tzs/PDF-Pruefberichte/04col338.pdf

Przy 5m^2 powierzchni kolektor uzyskuje 602kWh/m^2/rok, przy 3m^2 uzyskuje 675kWh/m^2/rok (str.11) - przy takich samych założeniach (str.12)

SPF i ITW mają różne założenia.

Proponuje przejrzeć sobie artykuł http://www.ritter-xl-solar.com/uploads/media/Kollektorvergleiche-Heizungsjournal_02.pdf (de) i zwracam uwagę na ostatnią stronę z tabelką.

Z ciekawostek:
http://www.ritter-xl-solar.com/en/references/local-and-remote-heating-network/wels-austria/
Największa na świecie instalacja kolektorów próżniowo rurowych do przygotowania ciepłej wody użytkowej - 3373m^2 w AquaSystem.

yaiba83
22-08-2011, 20:11
To tak szczerze z tymi kolektorami to na mój gust szału nie ma. Przy 5m kw to już pomału zaczyna płaskie przypominać. Patrzyłem na raporty SPF kolektorów na stronie Hewalexa i tam to trochę inaczej wygląda.
No chyba, że aż takie znaczne są różnice w badaniach, albo mam zły tok myślenia.
Jeżeli źle myślę to naprowadź mnie na dobrą ścieżkę :)
Jeżeli badania się różnią - to po co je w ogóle robią? Równie dobrze pan Zdzich może kolektory XYZ zbadać w Afryce....

RAPczyn
23-08-2011, 07:10
Bardzo dobre kolektory płaskie badane w ITW - http://www.itw.uni-stuttgart.de/abteilungen/tzs/PDF-Pruefberichte/96col64.pdf

SPF ma między inne warunki pogodowe, inne pojemności zbiorników (ITW 300l - SPF 450l), różne zużycie energii.
ITW podaje uzysk energii z m^2 dla tych samych warunków, SPF podaje uzysk z metra dla pokrycia 60% zapotrzebowania energii do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Nie można porównywać wyników z SPF i ITW.

Po co robią badani? To jest biznes.
Aby móc opublikować raport lub wyniki badań z ITW swoich kolektorów trzeba za to zapłacić.

ZuzankaT.
23-08-2011, 08:36
Witam,
Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o solary. Jestem w trakcie budowy domu i planuje kolektory słoneczne. Firma z która mam kontakt poleca mi kolektory płaskie firmy Eco Jura. Co sądzicie o produktach tej firmy? Ktoś z Was ma je może u siebie? Jak się sprawdzają?

RAPczyn
24-08-2011, 07:03
Witam,
Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o solary. Jestem w trakcie budowy domu i planuje kolektory słoneczne. Firma z która mam kontakt poleca mi kolektory płaskie firmy Eco Jura. Co sądzicie o produktach tej firmy? Ktoś z Was ma je może u siebie? Jak się sprawdzają?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?101076-SOLARY-mogę-doradzić-i-pomóc-w-tym-zakresie&referrerid=6422

Jaką ofertę dostaliście? Ile osób będzie korzystać z ciepłej wody?

ZuzankaT.
24-08-2011, 07:16
Dopiero czekam na ofertę. Zakładamy że 4osoby będą korzystać z ciepłej wody. Dom ok 140m2 jest dokładnie szczytem ustawiony na południe więc w grę wchodzą dwa zestawy po obu stronach dachu albo opcja z ustawieniem solarów na stelażu na ziemi.

k i n g
24-08-2011, 13:31
Witajcie. Chciałbym uzyskać informacje o pierwszym ustawieniu i uruchomieniu sterownika Lago sd3 w zestawie 1.

RAPczyn
25-08-2011, 07:40
Dopiero czekam na ofertę. Zakładamy że 4osoby będą korzystać z ciepłej wody. Dom ok 140m2 jest dokładnie szczytem ustawiony na południe więc w grę wchodzą dwa zestawy po obu stronach dachu albo opcja z ustawieniem solarów na stelażu na ziemi.

Na stronie 10 tego dokumentu (http://www.ritter-xl-solar.com/uploads/media/Kollektorvergleiche-Heizungsjournal_02.pdf) masz tabelką pokazującą ilości metrów m^2 kolektora przy różnych odchyleniach od południa przy takim samym pokryciu energii. Symulacja dla 3 rodzajów kolektorów.

Daj znać jaką ofertę dostaliście.
Napisz jakie macie ogrzewanie: co jest źródłem ciepła, jaki system grzewczy (może wiecie jakie temperatury zasilania).
Przy 4 Osobach i domu o powierzchni 140m^2 warto się pochylić nad myślą czy zainwestować we wspomaganie centralnego ogrzewania energią z dobrych kolektorów.

jorgo
31-08-2011, 10:41
Witam.... od niedzieli użytkuję swoje nowiutkie solarki. Na razie jestem na etapie zapoznawania się z nimi
woda w zasobniku ma 45 stopni.....chciałbym ją podwyższyć, ale nie za bardzo wiem jak się ustawia sterownik.
Mam sterownik TDC 3 firmy Sorel...... mam też instrukcję, ale nie wiem jaką ustawić temperaturę w stosunku do przepływu.
Będę wdzięczny za pomoc
:)

szczukot
31-08-2011, 11:22
Troche dziwne pytania zadajesz.
Daj najpierw znac, jaka masz temperature na solarze. Bo moze tam jest z 47 stopni.

Fantom

jorgo
31-08-2011, 12:02
w tej chwili termometr na górze zasobnika pokazuje 42 stopnie, a czujnik sterownika na dole zasobnika pokazuje 36 stopni

szczukot
31-08-2011, 12:05
A temperatura na solarze ??

Fantom

jorgo
31-08-2011, 12:08
mam dwie sekcje z zaworem
na jednej sekcji jest w tym momencie 50 a na drugiej 41
w sterowniku mam ustawione na 55 stopni żeby załaczało pompke

jorgo
31-08-2011, 12:26
jak wy odczytujecie temp na solarze???

autorus
11-06-2013, 18:01
odkopuje temat. Solary od viessmann, które i z którym kotłem kondensacyjnym?

red1980
11-06-2013, 18:44
odkopuje temat. Solary od viessmann, które i z którym kotłem kondensacyjnym?Jeśli można wiedzieć to dlaczego od Viessmanna? Jak chcesz to mogę sprzedać dwie sztuki 100F z osprzętem w dobrej cenie.

autorus
11-06-2013, 19:03
chodzi o dobranie solarów do kotła viessmann. Jednak same solary będą kupowane później.

yaiba83
12-06-2013, 11:27
A można wiedzieć dlaczego chcesz kolektory Viessmann i które konkretnie?

f.5
12-06-2013, 11:53
chodzi o dobranie solarów do kotła viessmann. Jednak same solary będą kupowane później.

ja polecam te nawet moge tanio odsprzedac
viessman prozniowki no moze troche prozniowki
https://picasaweb.google.com/110475871252616728788/10Czerwca2013GradobicieTychy

autorus
12-06-2013, 12:11
no pięknie :o a któy to model 200T czy 300T?

f.5
12-06-2013, 15:58
200T x2
zastanawiam sie na płaskimi bo mozliwosci uzysku w pochmurne dni juz znam teraz porownam z płaskimi.

autorus
12-06-2013, 16:53
jak byś porównał to koniecznie napisz. Ja myślałem nad 300T, hm ale jak patrze na twoje to się zastanawiam. A może nad to siatkę drucianą?

f.5
12-06-2013, 17:06
wiesz co mozna kombinowac lecz jak by to wyglądało ???
jak rzyjrzysz sie to na elewacji jest z 50 wgniecen?
to musielibysmy bunkry budowac betonowe ?

in*s*7
17-06-2013, 20:21
ja polecam te nawet moge tanio odsprzedac
viessman prozniowki no moze troche prozniowki
https://picasaweb.google.com/110475871252616728788/10Czerwca2013GradobicieTychy
Mam nadzieję że gwarancja na te kolektory obejmuje uszkodzenia przez grad. A swoją drogą to ciekawe, dlaczego prezentowane na zdjęciu rury jednościanowe są tak mało trwałe w stosunku do rur dwuścianowych?

evol1
17-06-2013, 20:44
Witam

MAm takie pytanie wczoraj u mnie na budowie wypuściłem ciepłą wodę z bojlera 300l i dziś na koniec dnia (śląsk - upał) bez poboru miałem 85 st. w całym bojlerze czy to dobry wynik czy uważacie że niewystarczający

JAGODY
17-06-2013, 21:00
Bezwzględnie dobry.

yaiba83
17-06-2013, 21:40
Bezwzględnie dobry.
A ile grzałka nakręciła kWh w tym bojlerze?

JAGODY
18-06-2013, 06:40
U mnie grzalka w lecie wyłączona i wczoraj 300L doszło do 90 st i solary przeszły w stan pary. Temp. na nich była 120st,więc nadal mogły grzać jakby miały co.

szczukot
18-06-2013, 16:18
No i solary siadaja ...

Fantom

JAGODY
18-06-2013, 16:23
Jak na razie leżą na dachu i nie myślą siadać...

szczukot
18-06-2013, 20:25
A w ukladzie glikol czy woda ?

Fantom

JAGODY
18-06-2013, 20:39
Woda

yaiba83
18-06-2013, 21:59
Jak dobre ciśnienie w układzie to woda w solarach nie powinna jeszcze wrzeć.

JAGODY
19-06-2013, 05:36
Może się źle wyraziłem. Poprostu po nagraniu 300L do maximum, solary przestały zrzucać ciepło, a czy przeszły w stan pary, czy nie tego nie wiem.
Na wyświetlaczu zapamiętana najwyższa temp to 130st.

niktspecjalny
19-06-2013, 06:31
Może się źle wyraziłem. Poprostu po nagraniu 300L do maximum, solary przestały zrzucać ciepło, a czy przeszły w stan pary, czy nie tego nie wiem.
Na wyświetlaczu zapamiętana najwyższa temp to 130st.

Możesz zrobić fotkę tego wyświetlacza z temp.130 stC.:(

evol1
19-06-2013, 09:24
A ile grzałka nakręciła kWh w tym bojlerze?

Nic bo nie mam grzałki a kocioł gazowy wyłączony

JAGODY
20-06-2013, 09:49
Możesz zrobić fotkę tego wyświetlacza z temp.130 stC.:(
Odeiedziłem wyświetlacz i muszę Cię rozczarować, oststnia zapamiętana wartość to 101, ale najbliższe dni mogą to zmienić :-)

f.5
20-06-2013, 11:53
Przyłaczam sie do dyskusji jakie i ile masz paneli na zasobnik 300 litrow.

JAGODY
20-06-2013, 20:21
Przyłaczam sie do dyskusji jakie i ile masz paneli na zasobnik 300 litrow.
A bo ja wiem... Kolektory próżniowe, rurowe. Dwie sztuki, firma to patafiana bodajże.

JAGODY
20-06-2013, 20:24
A bo ja wiem... Kolektory próżniowe, rurowe. Dwie sztuki, firma to patafiana bodajże.
Haha super mi tel zedytował :-)
Firma to Paradigma.

niktspecjalny
21-06-2013, 04:53
Odeiedziłem wyświetlacz i muszę Cię rozczarować, oststnia zapamiętana wartość to 101, ale najbliższe dni mogą to zmienić :-)
Masz telefon z patafianami po edycji :D to zapewne ma wbudowany aparat by fotki robić.Jedna fotka teraz to już może być 101 stC albo inna temp. na wyświetlaczu oczywiście obok wyświetlacza może masz inne temp. one też pomogą zgłębić poważniej waśń.To po pierwsze.Po drugie skoro masz próżniowo rurowe to zrób i fotkę z dachu ,policzę ci te rury.To po drugie ,a po trzecie wielkość twojego zasobnika w który kolektory wpompowuję ciepełko to także ważne by jakoś się do tej bajeczki odnieść.:no:.

niktspecjalny
21-06-2013, 05:07
196654Może być coś w tym stylu.
albo w tym.
http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/solar/kolektor.html
lub tak.
http://www.firmy.net/WG9CP,regulacja-solar-systasolar-aqua-ii,82G6.html
itd.itd.

JAGODY
21-06-2013, 07:02
Masz telefon z patafianami po edycji :D to zapewne ma wbudowany aparat by fotki robić.Jedna fotka teraz to już może być 101 stC albo inna temp. na wyświetlaczu oczywiście obok wyświetlacza może masz inne temp. one też pomogą zgłębić poważniej waśń.To po pierwsze.Po drugie skoro masz próżniowo rurowe to zrób i fotkę z dachu ,policzę ci te rury.To po drugie ,a po trzecie wielkość twojego zasobnika w który kolektory wpompowuję ciepełko to także ważne by jakoś się do tej bajeczki odnieść.:no:.zmusiłeś mnie do policzenia tych rur niedowiarku, no więc mam dwa panele po 14 rur. Fotkę temp zrobiłem i jeżeli masz ciekawość to podaj nr tel to prześle Ci.
Nie wiem jak sięgnąć do pamięci tego ustrojstwa ze wskazaniami temperatur, bo z chęcią bym Ci te 130 pokazał.
Obecnie dzień w dzień max to 98-101.
I jeszcze pytanie: dlaczego masz jakiekolwiek wątpliwości, to aż takie dziwne, że temp osiąga takie wartości, przy obecnej pogodzie?
Naświetl mi , serio mówię, bo nie kumam o co Ci chodzi?

niktspecjalny
21-06-2013, 07:23
zmusiłeś mnie do policzenia tych rur niedowiarku, no więc mam dwa panele po 14 rur. Fotkę temp zrobiłem i jeżeli masz ciekawość to podaj nr tel to prześle Ci.
Nie wiem jak sięgnąć do pamięci tego ustrojstwa ze wskazaniami temperatur, bo z chęcią bym Ci te 130 pokazał.
Obecnie dzień w dzień max to 98-101.
I jeszcze pytanie: dlaczego masz jakiekolwiek wątpliwości, to aż takie dziwne, że temp osiąga takie wartości, przy obecnej pogodzie?
Naświetl mi , serio mówię, bo nie kumam o co Ci chodzi?

Pytam o temp.na wyświetlaczu bo to sa bardzo poważne wartości.Moja małża operuje (co niejednokrotnie pisałem ) nazewnictwem typu :
"Na wyświetlaczu te czerwone cyferki to wartość 69 stC. Woda w ZCWU po odkręceniu kranu to mój mężu ukrop".To co twoja żona mówi na te np. 130 stC. Gdzie ta temp. jest mierzona.Jakiego dokładnie parametru dotyczy ta temp.???

f.5
21-06-2013, 07:34
Pewnie kolektora ale jak prozniowki to i tak wysoka wartosc.

JAGODY
21-06-2013, 07:52
Pewnie kolektora ale jak prozniowki to i tak wysoka wartosc.
To chyba się nie zrozumielismy. Woda w zasobniku 300L nagrzewa sie codziennie ( pogoda) do 85-90 st, odczyt z panelu sterowania, jak i termometru w zasobniku,następnie dopływ wody z solarow zostaje zamknięty ( przechodzą w stan pary, inaczej zasobnik zrobiłby kaboom) i temp w nich samych dochodzi do 130 st.

Sorki za laickie tłumaczenie, ale nie siedzę kompletnie w temacie.

Tak apropos kranów, to jest jakiś badziew zamontowany na zasobniku i woda wychodząca z niego do kranów to max 45 st i żona nie krzyczy że wrzątek :-)

f.5
21-06-2013, 08:33
To ja dodam ze przy moich viessmannach 200T prozniowych nie widziałem wyzszej temperatury w zasobniku niz 78 stopni.
Ktos na forum tłumaczył ze przy tego typu kolektorach nie ma opcji na wyzsze temperatury.
pewnie to inna kostrukcja bo moje to heat pipe
zbiornik mam 220 litrow i 300 litrow i 40 rur

niktspecjalny
21-06-2013, 08:47
To chyba się nie zrozumielismy. Woda w zasobniku 300L nagrzewa sie codziennie ( pogoda) do 85-90 st, odczyt z panelu sterowania, jak i termometru w zasobniku,następnie dopływ wody z solarow zostaje zamknięty ( przechodzą w stan pary, inaczej zasobnik zrobiłby kaboom) i temp w nich samych dochodzi do 130 st.

Sorki za laickie tłumaczenie, ale nie siedzę kompletnie w temacie.

Tak apropos kranów, to jest jakiś badziew zamontowany na zasobniku i woda wychodząca z niego do kranów to max 45 st i żona nie krzyczy że wrzątek :-)

To ja może dorzucę słowo...podmieszanie jak dla laika i nie siedzącego w temacie to i tak za dużo jak na tak upalny dzień.;)

JAGODY
21-06-2013, 09:29
U mnie o 10:30 temp na dworzu 31.3 a w zasobniku już te 300 L ma 79.5 st.

f.5
21-06-2013, 09:46
a ile miał zasobnik rano ? 16 ? 30 ? 45 ? czy 78,5
bo to ile teraz jest niebardzo jest wykładnikiem

ile miałes rano a ile jest teraz
w jakim czasie zasobnik uzyskał tę temperaturkę
jesli nie ma poboru wody to moze i do 100 dojdziesz czego zyczę

macmac84
21-06-2013, 23:21
A jak wam to ustrojstwo grzeje w pochmurne dni? Albo dajmy na to w zimie? Pomaga to czy nie? W planie mam ogrzewanie kotłem na paliwo stałe i do tego zbiornik buforowy. W środku wężownica do c.w.u ale zastanawiam się nad drugą do solarów. Pytanie tylko czy dadzą radę z tym buforem. Co najmniej 1000 litrów.

RAPczyn
22-06-2013, 07:43
W załącznikach wrzuciłem wykres temperatur z instalacji z dwoma kolektorami CPC45 Star azzurro pod Warszawą (bufor 1000l + 300l zb. c.w.) oraz strukturę manu automatyki Paradigmy.

macmac84
22-06-2013, 10:40
Temp w kolektorze dochodzi do 200 stopni? Latem na pewno dadzą radę. Bardziej mnie ciekawi czy w chłodniejszym okresie nagrzeje cały bufor. Oczywiście nie chcę całego dachu kolektorami obłożyć.

RAPczyn
22-06-2013, 11:18
Temp w kolektorze dochodzi do 200 stopni? Latem na pewno dadzą radę. Bardziej mnie ciekawi czy w chłodniejszym okresie nagrzeje cały bufor. Oczywiście nie chcę całego dachu kolektorami obłożyć.

Temperatura TSA jest mierzona na wyjściu z kolektora, dokładność zapisu była ustawiona na przedziały 10minutowe.
W załączniku wykres z dnia pochmurnego oraz promieniowanie z meteo.waw.pl

JAGODY
22-06-2013, 15:55
a ile miał zasobnik rano ? 16 ? 30 ? 45 ? czy 78,5
bo to ile teraz jest niebardzo jest wykładnikiem

ile miałes rano a ile jest teraz
w jakim czasie zasobnik uzyskał tę temperaturkę
jesli nie ma poboru wody to moze i do 100 dojdziesz czego zyczęaż tak mocno nie wnikam, nie wiem ile rano było w zasobniku, ale po nocy często jest poniżej 40 bo wiecznie chodzi obieg ciepłej wody i zasobnik jest wychładzany.

JAGODY
22-06-2013, 16:01
Zima to temat tabu. Generalnie u mnie instalacja przewidziana na dogrzewanie domu, ale niestety dogrzewanie w naszym klimacie to bzdura...

niktspecjalny
23-06-2013, 07:06
Zima to temat tabu. Generalnie u mnie instalacja przewidziana na dogrzewanie domu, ale niestety dogrzewanie w naszym klimacie to bzdura...

Tak jak temp. wody na wyświetlaczu 130 stC.:yes::D

niktspecjalny
23-06-2013, 07:59
a ile miał zasobnik rano ? 16 ? 30 ? 45 ? czy 78,5
bo to ile teraz jest niebardzo jest wykładnikiem

ile miałes rano a ile jest teraz
w jakim czasie zasobnik uzyskał tę temperaturkę
jesli nie ma poboru wody to moze i do 100 dojdziesz czego zyczę

Jak mu życzysz 100 stC? jak on ma już 130 stC. Życz mu 200 stC.:D

JAGODY
23-06-2013, 09:22
Tak jak temp. wody na wyświetlaczu 130 stC.:yes::Dtemperatura w solarach, nie w zasobniku! Co za typ...

Brass
23-06-2013, 09:48
Mam pytanko. Jeśli w istniejącej instalacji jest w wpięty bojler w miarę dobrej kondycji, to czy warto go wymieniać na zbiornik solarny. Może lepiej połączyć te zasobniki szeregowo, w kaskadę? Dzięki temu nawet zimą i w okresach przejściowych coś te kolektory dogrzeją. Tylko czy te zyski przewyższą dodatkowe straty na dwóch zbiornikach?