PDA

Zobacz pełną wersję : SOLARY - mogę doradzić i pomóc w tym zakresie



Strony : 1 2 [3]

macmac84
23-06-2013, 10:02
RAPczyn dzięki. Dobrze to wygląda. Jako dogrzewacz na pewno się sprawdzi a może i wystarczy w okresie letnim jako samodzielne źródło ciepła. Wszystko sprowadza się do wielkości kolektora. Czy to się przelicza jakoś powierzchnią kolektora na litr wody do podgrzania? Powiedzmy w warunkach bez odbioru ciepła z bufora? Rozumiesz o co mi chodzi?

niktspecjalny
23-06-2013, 15:12
temperatura w solarach, nie w zasobniku! Co za typ...

A gdzie to tłumaczysz PROTOTYPIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:cool:

f.5
23-06-2013, 15:48
temperatura w solarach, nie w zasobniku! Co za typ...
czyli co?
wychodzi na to ze masz przewymiarowane solary do pojemnosci zasobnika.
jesli masz 130 stopni na solarach to powinienes miec w zasobniku i 8 stopni mniej
tak działa u mnie ze pompka właczas sie gdy roznica na solarach jest 8 stopni wyzsza niz w zasobniku.

tak czy siak dobrze swiadczy to o Twoich panelach proznowych jak grzeja 300 litrow wody do tak wysokiej temperatury.

JAGODY
23-06-2013, 19:09
Tak jak pisałem wcześniej, nie znam się i za bardzo nie wnikam.
Solary wodę grzeją i napisałem jakie wartości są wyświetlane i tyle.
Dobrze że mówisz że jest ok :)

szczukot
23-06-2013, 19:17
A w zime wode spuszcisz z rur rozumiem ?

Fatom

JAGODY
23-06-2013, 20:15
A w zime wode spuszcisz z rur rozumiem ?

Fatom
Nie spuszczam, przeciez w zimę też grzeje. Jak niezbyt słoneczny dzień to max do 36 st nagrzeje te 300L

yaiba83
23-06-2013, 21:47
Nie spuszczam, przeciez w zimę też grzeje. Jak niezbyt słoneczny dzień to max do 36 st nagrzeje te 300L

A jak słońca brak przez wiele dni? Tej zimy dni słonecznych było można na palcach jednej ręki policzyć.

yaiba83
23-06-2013, 21:49
W załącznikach wrzuciłem wykres temperatur z instalacji z dwoma kolektorami CPC45 Star azzurro pod Warszawą (bufor 1000l + 300l zb. c.w.) oraz strukturę manu automatyki Paradigmy.

Trochę nie rozumiem tych wykresów. Wychodzi na to, że w krytycznych momentach woda w kolektorach ma ponad 100*C więcej niż w zbiorniku. Dlaczego nie zwiększa się przepływu?

yaiba83
23-06-2013, 21:50
Jak mu życzysz 100 stC? jak on ma już 130 stC. Życz mu 200 stC.:D

A mi wystarczy 90*C. Też dogrzeje wodę w zadowalającym stopniu dla mnie :)

szczukot
24-06-2013, 18:30
Nie spuszczam, przeciez w zimę też grzeje. Jak niezbyt słoneczny dzień to max do 36 st nagrzeje te 300L

Dzielny jestes.
Daj znac jak juz Ci rury rozsadzi jak zima bedzie.

Fantom

Brass
25-06-2013, 07:59
Mam wyrzucić z instalacji istniejący zbiornik i zastąpić go solarnym? Czy może solarny połączyć z bojlerem szeregowo?

mar1973
25-06-2013, 09:29
Mam wyrzucić z instalacji istniejący zbiornik i zastąpić go solarnym? Czy może solarny połączyć z bojlerem szeregowo?


witam

a jaki to zbiornik? ile litrów? poziomy? jaka firma?
wiem, że jest w "dobrej kondycji"

pozdrawiam

RAPczyn
25-06-2013, 10:03
RAPczyn dzięki. Dobrze to wygląda. Jako dogrzewacz na pewno się sprawdzi a może i wystarczy w okresie letnim jako samodzielne źródło ciepła. Wszystko sprowadza się do wielkości kolektora. Czy to się przelicza jakoś powierzchnią kolektora na litr wody do podgrzania? Powiedzmy w warunkach bez odbioru ciepła z bufora? Rozumiesz o co mi chodzi?

Chyba rozumiem, posiadając np. zbiornik buforowy pojemności 1100l możemy do niego podłączyć sensownie od 10m^2 do 18m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo rurowego CPC w technice Aqua.
Dla zbiornika do ciepłej wody użytkowej o pojemności 316l sensowne powierzchnie to od 3m^2 do 7m^2.
Tak to mniej więcej wygląda przy małych instalacjach (do 30m^2).


Trochę nie rozumiem tych wykresów. Wychodzi na to, że w krytycznych momentach woda w kolektorach ma ponad 100*C więcej niż w zbiorniku. Dlaczego nie zwiększa się przepływu?

Według ustawień, które były, automatyka nie miała już potrzeby ładować energii.

Brass
26-06-2013, 11:39
witam

a jaki to zbiornik? ile litrów? poziomy? jaka firma?
wiem, że jest w "dobrej kondycji"

pozdrawiam

Powiedzmy, że zbiornik poziomy z jedną wężownicą podpiętą pod kocioł na groszek, o pojemności 100L. Chodzi mi o samą ideę. Dzięki szeregowemu zamontowaniu zbiornika solarnego woda sieciowa o temperaturze 10-12 stopni jest podgrzewana najpierw solarnie a później w razie konieczności dogrzewana w "starym" bojlerze.
Dzięki temu nawet w okresach przejściowych lub podczas słonecznego zimowego dnia jest jakiś uzysk do podgrzania wody sieciowej.

mar1973
26-06-2013, 12:10
Powiedzmy, że zbiornik poziomy z jedną wężownicą podpiętą pod kocioł na groszek, o pojemności 100L. Chodzi mi o samą ideę. Dzięki szeregowemu zamontowaniu zbiornika solarnego woda sieciowa o temperaturze 10-12 stopni jest podgrzewana najpierw solarnie a później w razie konieczności dogrzewana w "starym" bojlerze.
Dzięki temu nawet w okresach przejściowych lub podczas słonecznego zimowego dnia jest jakiś uzysk do podgrzania wody sieciowej.

witam

musiałbyś to podłączyć wg przykładowego schematu nr 3:
http://www.hewalex.pl/strony/ciepla-woda-uzytkowa.html

czy to ma sens ekonomiczny, musisz sobie policzyć koszty (dodatkowa pompa cyrkulacyjna, zawory...)

w zasobniku pionowym z 2-ma wężownicami woda układa się warstwowo, więć dolną wężownicą solarną podgrzewasz najzimniejszą wodę w zbiorniku, czyli wodę, która wchodzi z sieci, czyli tak jak chcesz

pozdrawiam

Brass
26-06-2013, 16:16
Do czego potrzebna jest dodatkowa cyrkulacja między zbiornikami? Nie może zostać cyrkulacja już istniejąca?

mar1973
26-06-2013, 16:33
Do czego potrzebna jest dodatkowa cyrkulacja między zbiornikami? Nie może zostać cyrkulacja już istniejąca?

witam

dodatkowa pompka ma za zadanie "przerzucać" wodę nagrzaną z zasobnika solarnego w miejsce chłodniejszej w istniejącym zasobniku

można użyć też istniejącej pompy cyrkulacyjnej ale wtedy trzeba zamontować zawór trójdrożny przełączający

patrz punkt nr 4.7 i 4.8
http://www.hewalex.pl/oferta/zespoly-sterowniczo-pompowe/sterownik-g422.html

pozdrawiam

szczukot
26-06-2013, 18:54
Hej
Ja mam podobny schemat ale bez zadnej dodatkowej pompki. Choc myslalem o niej, ale nie udalo mi sie tego zrealizowac :(
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179639-Jak-zrobic-cyrkulacje-cwu-dwa-zbiorniki

Fantom

RAPczyn
30-06-2013, 09:08
Brass - bardzo możliwe, że zastąpienie istniejącego zbiornika poziomego dobrym zbiornikiem pionowym znacznie ograniczy straty energii przez przenikanie czy mikrocyrkulacji (przy zastosowaniu pułapek termicznych).

niktspecjalny
30-06-2013, 13:25
Brass - bardzo możliwe, że zastąpienie istniejącego zbiornika poziomego dobrym zbiornikiem pionowym znacznie ograniczy straty energii przez przenikanie czy mikrocyrkulacji (przy zastosowaniu pułapek termicznych).

Dobrze ,że te bzdurki sprzedajesz Brassowi ale nie ogranicza to tematu topiku.:yes:

RAPczyn
01-07-2013, 15:22
W jakim sensie "bzdurki"???

rafek11
01-07-2013, 17:04
Witam. Mam zestaw Hewalex z zespołem pompowym i czujnikami nazwanymi szumnie G-422-P01 SOLAR CONTROLLER-GECO. Nawaliły mi czujniki temp. glikolu na kolektorze i ten solar controller informuje o tym bezlitośnie sygnałem dźwiękowym, który w nocy jest słyszalny i wkurzający. Czy można jakoś wyłączyć ten sygnał bez wymiany czujnika, żeby nie ponosić kosztów?
Narka.

red1980
01-07-2013, 20:50
Masz odpowiedź w innym wątku w którym pytałeś - prawdopodobnie mechanicznie uszkodzony przewód czujnika.

rafek11
02-07-2013, 14:21
Wiem. Dzięki. Przenoszę zagadnienie.

RAPczyn
03-07-2013, 22:37
...Jedna fotka teraz to już może być 101 stC albo inna temp. na wyświetlaczu oczywiście obok wyświetlacza może masz inne temp. one też pomogą zgłębić poważniej waśń.To po pierwsze.Po drugie skoro masz próżniowo rurowe to zrób i fotkę z dachu ,policzę ci te rury.To po drugie ,a po trzecie wielkość twojego zasobnika w który kolektory wpompowuję ciepełko to także ważne by jakoś się do tej bajeczki odnieść.:no:.

Zdjęcia nie z tej konkretnej instalacji lecz trochę mniejszej (5,83m^2 pow. czynnej, 6 osób, zb.220l, 45st pochylenia, -20st azymut), z godziny 17:00.
Od 29.06.2013 uzysk wyniósł 54kWh przy 7h pracy pompy (45W), temperatura w zbiorniku >80stC, uzysk dziś 13kWh :)

Pozdrawiam

niktspecjalny
05-07-2013, 06:43
Zdjęcia nie z tej konkretnej instalacji lecz trochę mniejszej (5,83m^2 pow. czynnej, 6 osób, zb.220l, 45st pochylenia, -20st azymut), z godziny 17:00.
Od 29.06.2013 uzysk wyniósł 54kWh przy 7h pracy pompy (45W), temperatura w zbiorniku >80stC, uzysk dziś 13kWh :)

Pozdrawiam

Co ty mi pokazujesz??? max nastawy???To ja mam podobne.Pokazujesz nastawy na wyświetlaczy a w ZCWU max osiągasz temp do 80 stC.Ja mam wode do 120 stC a glikol do 120 stC. :)

RAPczyn
05-07-2013, 08:56
Co ty mi pokazujesz??? max nastawy???To ja mam podobne.Pokazujesz nastawy na wyświetlaczy a w ZCWU max osiągasz temp do 80 stC.Ja mam wode do 120 stC a glikol do 120 stC. :)

Zdjęcia, tak jak napisałem wcześniej, zostały zrobione o godzinie 17. Drugie zdjęcie pokazuje temperaturę czujnika w kolektorze słonecznym o tej godzinie (133stC), trzecie zdjęcie pokazuje maksymalną temperaturę w kolektorze słonecznym tego dnia - to nie są nastawy, jeśli cofniesz się o kilka postów wcześniej zlinkowałem menu automatyki. Temperatura w zbiorniku na dole ponad 80stC (wg. instrukcji producenta, zbiornik można ogrzać do 85stC).

Pozdrawiam.

f.5
05-07-2013, 12:01
Tak czy siak nigdy takiej temperatury na dole mojego zbiornika nie widziałem.
a kolektor viessmanna 200 T x 2 sztuki zbiornik 220 litrow + 300 litrow

gentoonx
05-07-2013, 22:11
nie rób poboru 3 dni to pewnie zobaczysz.

niktspecjalny
06-07-2013, 01:52
nie rób poboru 3 dni to pewnie zobaczysz.

Z cyrkulacją czy bez???

gentoonx
06-07-2013, 21:43
Z cyrkulacją czy bez???

nie no weź, jak bez poboru to na grzyba ci cyrkulacja? oczywiście że bez.

5m2 V...nn Vitosol 300T bez poboru i cyrkulacji jednego dnia od temp sieci rano gotuje zbiornik 400ltr (no prawie - 90stC), po wymianie następne 400ltr. pod wieczór ma 57-63stC. Następnego dnia już dwa razy trzeba zwalać wodę.

f.5
06-07-2013, 22:18
to cos miałem zdupione w takim bądz razie a teraz i tak sie nie dowiem.

niktspecjalny
08-07-2013, 08:31
nie no weź, jak bez poboru to na grzyba ci cyrkulacja? oczywiście że bez.

5m2 V...nn Vitosol 300T bez poboru i cyrkulacji jednego dnia od temp sieci rano gotuje zbiornik 400ltr (no prawie - 90stC), po wymianie następne 400ltr. pod wieczór ma 57-63stC. Następnego dnia już dwa razy trzeba zwalać wodę.

Odpowiedziałeś twierdząco...............
....oczywiście że bez........
Jeżeli woda cyrkuluje i ma pęd ;) to według ciebie układ się schładza czy nie !!!

yaiba83
08-07-2013, 09:52
nie no weź, jak bez poboru to na grzyba ci cyrkulacja? oczywiście że bez.

5m2 V...nn Vitosol 300T bez poboru i cyrkulacji jednego dnia od temp sieci rano gotuje zbiornik 400ltr (no prawie - 90stC), po wymianie następne 400ltr. pod wieczór ma 57-63stC. Następnego dnia już dwa razy trzeba zwalać wodę.

Wg tego co piszesz na ogrzanie wody o 80*C (z 10*C do 90*C) 400L
oraz 50*C (z 10 do 60) 400L
potrzeba 60kWh
do uzysku wykorzystane 5m2 Heat Pipe Viessmanna...
Przy założeniu sprawności kolektora na poziomie 800W na m2 i 5m2 powierzchni czynnej daje nam kolektor o mocy 4000W (4kW).
Zatem 60/4 daje mi, że słońce bezpośrednio na twój kolektor świeci 15 godzin, nie zmieniając kąta padania promieni itp.

Czy ma czołach mamy wytatuowane DEBIL?
Walisz takie bzdury, że aż nawet nie spróbujesz policzyć co piszesz.

gentoonx
08-07-2013, 16:20
nie podniecaj się tak, bo ci żyłka pęknie ;)

oczywiście że masz rację - taki zestaw stacjonarny da dziennie w najlepszym układzie 28-30 kWh dziennie.

Przesadziłem z tym spuszczaniem, w końcu nie ja to robię tylko klientka, pewnie całych 400 nie zwala, pewnie połowę ( z tego co pamiętam ma taki zbiornik, że czujnik dolny jest w połowie pojemności) - przesadziłem z pewnością z tym zładem.

Co nie zmienia faktu, że bez poboru takie temperatury nie są niczym dziwnym

yaiba83
11-07-2013, 12:36
Uważasz, że co najwyżej uzysk 30kWh na dzień to mało? Taka ilość energii pozwala na podniesienie 400l wody o ponad 60*C.
Mój zestaw 30kWh osiąga w najcieplejsze dni mam zbiornik 300L i mi to w zupełności wystarcza.

niktspecjalny
14-07-2013, 12:04
Cóż wam teraz wyświetlacz pokazuje na sterowniku ???:rolleyes:

gentoonx
14-07-2013, 16:54
U mnie "ERROR159" :lol2:

a czy to ważne co pokazuje? ważne że woda ciepła w kranie jest, jak Tusku obiecał :)

niktspecjalny
14-07-2013, 22:32
U mnie "ERROR159" :lol2:

a czy to ważne co pokazuje? ważne że woda ciepła w kranie jest, jak Tusku obiecał :)

Mnie ciekawi np. jak układ się zachowuje jak z nieba walą hektolitrami :rotfl:U mnie pada non stop stąd moje pytanie:D.Po tak ciepłych dniach temperamenty się zmieniły ale w sumie pilnuj errora bo nie do ciebie kierowałem zapytanie:cool::bash:

q-bis
15-07-2013, 08:14
U mnie taki problem. Spadało ciśnienie, (miałem lekki wyciek na zb. wyrównawczym), nie dopilnowałem i jednego dnia patrzę a tu temp na kolektorze 140C ... a w zasobniku 20 parę... instalator uzupełnił płyn, odpowietrzył zb. wyr. pompę i instalację na dole - no i niestety dalej to samo ... a pompa wyłącza się po przekroczeniu 130C ( tak jest ustawiona graniczna).
Jedyne co mi się nasuwa to zapowietrzenie - nie działa odpowietrznik na dachu albo pompa... macie jakiś pomysł ?
Aha to jest zestaw Viessmana, kolektory płaskie, zasobnik 300l.

RAPczyn
15-07-2013, 08:19
Cóż wam teraz wyświetlacz pokazuje na sterowniku ???:rolleyes:

Wczoraj około 13:
Temp zb.c.w.u. dół ~62stC; góra ~70stC.
Maksymalna temp. kolektora wczoraj ~88stC.

mar1973
15-07-2013, 08:30
U mnie taki problem. Spadało ciśnienie, (miałem lekki wyciek na zb. wyrównawczym), nie dopilnowałem i jednego dnia patrzę a tu temp na kolektorze 140C ... a w zasobniku 20 parę... instalator uzupełnił płyn, odpowietrzył zb. wyr. pompę i instalację na dole - no i niestety dalej to samo ... a pompa wyłącza się po przekroczeniu 130C ( tak jest ustawiona graniczna).
Jedyne co mi się nasuwa to zapowietrzenie - nie działa odpowietrznik na dachu albo pompa... macie jakiś pomysł ?
Aha to jest zestaw Viessmana, kolektory płaskie, zasobnik 300l.

witam

odpowietrznik na "dachu" może służyć tylko i wyłacznie do odpowietrzenia instalacji w czasie uzupełniania glikolu (nabijania glokolu)
potem odpowierznik ma być stale zamknięty, mogłoby go wogóle nie być
ja nawet wcale nie montuję odpwietrzników, uzupełniam i odpowietrzam instalację za pomocą pomy wirowej

czy obecnie masz za mało płynu w instalacji? za niskie ciśnienie? - jeżeli tak to nastąpił gdzieś wyciek
jeżli ciśnienie jest w "normie" to znaczy, że instalacja nie do końca odpowietrzona

pozdrawiam

yaiba83
15-07-2013, 09:14
A czym instalator napełnił ci instalację - pompą ręczną czy wirową?

niktspecjalny
15-07-2013, 10:55
Wczoraj około 13:
Temp zb.c.w.u. dół ~62stC; góra ~70stC.
Maksymalna temp. kolektora wczoraj ~88stC.

Nie pada w Warszawce ???;)

q-bis
15-07-2013, 11:17
Cholera, nie wiem czy ten na dachu jest zamknięty czy otwarty... instalator zakładał, że otwarty...
Właściwie to powinienem pisać serwisant, bo instalował kto inny.
Uzupełniał pompką ręczną, ciśnienie 2 bary.

niktspecjalny
15-07-2013, 11:24
Cholera, nie wiem czy ten na dachu jest zamknięty czy otwarty... instalator zakładał, że otwarty...
Właściwie to powinienem pisać serwisant, bo instalował kto inny.
Uzupełniał pompką ręczną, ciśnienie 2 bary.

Pompą ręczną to se możesz napełnić wodę w wiaderku :D...........By układ pracował prawidłowo i był dobrze odpowietrzony powinien zastosować pompę wirową.Ot i wsio.

gentoonx
15-07-2013, 11:29
Nie pada w Warszawce ???;)

Nie. wczoraj rano lekko kropiło, dzisiaj lekkie zachmurzenie, ale ogólnie slonecznie

niktspecjalny
15-07-2013, 12:52
Nie. wczoraj rano lekko kropiło, dzisiaj lekkie zachmurzenie, ale ogólnie slonecznie

Wybacz mi kolo ale pisząc o Warszawce miałem na myśli kolegę -fachowca od solarów RAPczyn.Ty masz swój error to go pielęgnuj.:cool:.Zresztą się przeniosłeś na wichurę, a pogoda jak widać faluje :D.a i parametry na wyświetlaczu ci się nie pokazują to i nic nie wnosisz do dyskusji. Szacun i pozdro.

f.5
15-07-2013, 13:07
Ciup Te mocna słowa z tak pieknych ust

RAPczyn
15-07-2013, 18:57
Nie pada w Warszawce ???;)

W "Warszawce" to nie wiem, ale pogodę w Warszawie można zobaczyć np. tu -> http://www.meteo.waw.pl/

niktspecjalny
15-07-2013, 19:08
W "Warszawce" to nie wiem, ale pogodę w Warszawie można zobaczyć np. tu -> http://www.meteo.waw.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.meteo.waw.pl%2 F) Mam żeglarską długoterminowa pogodę to Warszawka :D;) mi tiko.Chodziło mi o parametry ,które podałeś, a w WARSZAWIE i Lublinie wtedy padało.Jeszcze raz dzięki.;)

gentoonx
15-07-2013, 21:05
Wybacz mi kolo ....

Wybaczam..., trza mieć litość :)

red1980
16-07-2013, 09:53
Pompą ręczną to se możesz napełnić wodę w wiaderku :D...........By układ pracował prawidłowo i był dobrze odpowietrzony powinien zastosować pompę wirową.Ot i wsio.
A to ciekawe... Bo ja widziałem ze 20 instalacji napełnianych pompą ręczną i wszystkie pracują prawidłowo i są dobrze odpowietrzone.
Oczywiście lepiej użyć pompy wirowej ale jak ktoś ma pojęcie, to i ręczną zrobi to dobrze na większości instalacji.

mar1973
16-07-2013, 11:42
A to ciekawe... Bo ja widziałem ze 20 instalacji napełnianych pompą ręczną i wszystkie pracują prawidłowo i są dobrze odpowietrzone.
Oczywiście lepiej użyć pompy wirowej ale jak ktoś ma pojęcie, to i ręczną zrobi to dobrze na większości instalacji.

witam

oczywiście można napełnić instalację solarną pompą ręczną
4 lata temu sam jeszcze tak robiłe
instalacja musi być wtedy odpowiednio zrobiona, bez syfonów (ewentualnie odpwoetrzniki w miejscach zasyfonowania)
można też było "ruszać" rurami w celu pomocy usunięciu bombli powietrza

jak się próbuje doprowadzić do porządku taką "zasyfonowaną" instalację, a prowadzenia rur nie widać (zamurowane, za płytami GK, itp.) to ręczną pompą niewiele można zdziałać

pozdrawiam

niktspecjalny
16-07-2013, 14:25
A to ciekawe... Bo ja widziałem ze 20 instalacji napełnianych pompą ręczną i wszystkie pracują prawidłowo i są dobrze odpowietrzone.
Oczywiście lepiej użyć pompy wirowej ale jak ktoś ma pojęcie, to i ręczną zrobi to dobrze na większości instalacji.

FM podobno uczy pokory .mnie jakoś nie dopada ta opcja jak udziela mi rad red :P :D.Jak ręczną pompa napompujesz 3 bary mając zakamarki krętliki itp.Ona będzie chodzić ale zapowietrzona będzie bajków to mi nie sprzedawaj bo 5 -tka z przodu.:rolleyes::)

yaiba83
16-07-2013, 19:10
Ja swoją też nabiłem oryginalną pompką Hewalexa (a jak się przypatrzyłem to produkowaną przez Kwazara :) ) i instalacja działała bez problemu. Po małej modyfikacji nabijałem omnigeną hydroforową. Powiem tak - wirową szybciej się napełni i szybciej odpowietrzy. Może w niektórych przypadkach nawet wirową tylko da się porządnie odpowietrzyć. Ja u siebie nie widziałem różnicy.
Kwazarem można nabić 3 bary. Zakamarki nie mają nic do tego. Co najwyżej ręczną się tego dobrze nie odpowietrzy.

niktspecjalny
17-07-2013, 09:40
Ja swoją też nabiłem oryginalną pompką Hewalexa (a jak się przypatrzyłem to produkowaną przez Kwazara :) ) i instalacja działała bez problemu. Po małej modyfikacji nabijałem omnigeną hydroforową. Powiem tak - wirową szybciej się napełni i szybciej odpowietrzy. Może w niektórych przypadkach nawet wirową tylko da się porządnie odpowietrzyć. Ja u siebie nie widziałem różnicy.
Kwazarem można nabić 3 bary. Zakamarki nie mają nic do tego. Co najwyżej ręczną się tego dobrze nie odpowietrzy.

A tak jak byś się bardziej systematyczny zrobił ???

Ja swoją też nabiłem oryginalną pompką Hewalexa (a jak się przypatrzyłem to produkowaną przez Kwazara :) ) i instalacja działała bez problemu.
a tu :

Co najwyżej ręczną się tego dobrze nie odpowietrzy.

ręce opadają.:o

red1980
17-07-2013, 09:47
FM podobno uczy pokory .mnie jakoś nie dopada ta opcja jak udziela mi rad red :P :D.Jak ręczną pompa napompujesz 3 bary mając zakamarki krętliki itp.Ona będzie chodzić ale zapowietrzona będzie bajków to mi nie sprzedawaj bo 5 -tka z przodu.:rolleyes::)
Widziałem kilkanaście tak zrobionych instalacji - nabitych pompką ręczną i działających bez problemu. Sporo z nich z ciśnieniem 3 bary (zresztą jak ktoś ma pojęcie to wie, że zazwyczaj ciśnienie może być mniejsze). Jeszcze 2-3 lata temu pewnie z 90% instalacji solarnych było nabijanych pompkami ręcznymi bo mało który instalator inwestował z pompy wirowe i jakoś działają do dziś.
Zresztą o czym ja mam z tobą rozmawiać skoro widziałeś jedną instalację solarną na oczy - w dodatku źle zamontowaną.

f.5
17-07-2013, 09:57
Ciup Te mocna słowa z tak pieknych ust
Ciup Te

kolektor1
17-07-2013, 10:20
FM podobno uczy pokory .mnie jakoś nie dopada ta opcja jak udziela mi rad red :P :D.Jak ręczną pompa napompujesz 3 bary mając zakamarki krętliki itp.Ona będzie chodzić ale zapowietrzona będzie bajków to mi nie sprzedawaj bo 5 -tka z przodu.:rolleyes::)
Nikt, jednak nie do końca masz rację. Zwróć uwagę, że pompy wirowe funkcjonują na wyposarzeniu instalatorów od jakieś 3-4 lata. A przecież wcześniej też były montowane kolektory. Były one napełniane pompami ręcznymi (czytaj opryskiwaczami). Te wcześniejsze instalacje posiadały przy kolektorach odpowietrzniki. Od kiedy zaczęto stosować pompy mechaniczne odpowietrzniki stały się zbędne a resztki powietrza wyłapuje separator w grupie. Jest też wielu instalatorów, którym nie opłaca się z racji niewielu montowanych instalacji kupować pompę mechaniczna i nadal nabijają instalację ręcznie. Czy ręcznie da się nabić i usunąć całkowicie powietrze? A to już zależy od skomplikowania samej instalacji. W większości przypadków da, a resztę powietrza wyłapie separator. Można by spytać czy aby na pewno!!!
Otóż nie zależnie od tego czy mechanicznie czy ręcznie zawszę stosuję jako wskaźnik przepływu wodomierz. Jest to dla mnie informacja czy następuje przepływ po uruchomieniu i czy w instalacji gdzieś nie zalega powietrze. Rotametr nie pokaże czy w instalacji jest powietrze a wodomierz tak. W obu przypadkach ( ręcznie czy mechanicznie ) można dobrze napełnić usuwając całkowicie powietrze.
Ale teraz montue się tak instalacje, gdzie w kolektorach jest samo powietrze, póki pompa nie wtłoczy wody.
Jeżeli to dla Ciebie jakaś pociecha to ja też mam z przodu 5-tkę.
pozdrawiam

niktspecjalny
17-07-2013, 11:33
Nie lubię gadki typu: jak widziałeś-masz jedną instalacje to jesteś baran.:mad::mad::mad:.To kuźwa ile mam mieć 10,29,31............... by praktycznie mówić o jej osiągnięciach???Ile???:mad::mad::mad:.Okazuje się ,że na FM flaczkom rybim nie można dawać pożywki bo wstrętnie i pokrętnie ponieważ to wykorzystają tak czy siak.(red to wzór na FM amen).Aleeeeeeeeeeeee,,,,,,,,ale, skoro lat temu kilka zamontowano mi solary zgodnie z instrukcją i napełniono go ręczna pompą Hewalexsa i okazało się ,że i ten montaż i te pompowanie to o ch.......potłuc to co !!!!!!!!! kolektor1 gdzie ja nie mam racji kuźwa jego mość???Gdzie???.Tu ,że mi teraz zamontowali prawidłowo kolektor mam cały czas ciśnienie stabilne wirówą nabite, to dla flaczka reda.....:mad::mad::mad: bo mnie mierzi z tą swoja praktyką.to źle???Pytam kto ma tu zabierać głos ten co złożył 100 zestawów czy także ten co praktykuje i udziela się z jednym pokazując i strzegąc indywidualnego odbiorce by go w bambuka nie zrobili???

red1980
17-07-2013, 16:07
Zabierać głos może każdy byleby zgodnie z prawdą. A prawda jest taka, że pompa wirowa nie jest niezbędna do uruchomienia instalacji solarnej. Tyle że o tym nie będzie wiedzieć osoba, która widziała jedną instalację. Bo to trochę tak jakby się wypowiadać np nt działania instalacji gazowej w samochodzie na podstawie doświadczeń z jednym autem.

yaiba83
17-07-2013, 19:31
A tak jak byś się bardziej systematyczny zrobił ???

a tu :


ręce opadają.:o

Może nie do końca się jasno wypowiedziałem.
W moim przypadku i tak i tak instalacja się napełniła i działała prawidłowo.
Wirową będzie łatwiej odpowietrzyć instalację z tak zwanymi zakamarkami. Chociaż, nie rozumiem skąd w instalacji zakamarki?

q-bis
18-07-2013, 12:12
U mnie mała zmiana.
Zmniejszyłem przebieg pompy z III na II bieg i obecnie (wczoraj ) jest tak: temp na kol. 70C , w zasobniku 50C.
Skąd ja wezmę serwisanta z pompą wirową ....

niktspecjalny
18-07-2013, 14:35
Zabierać głos może każdy byleby zgodnie z prawdą. A prawda jest taka, że pompa wirowa nie jest niezbędna do uruchomienia instalacji solarnej. Tyle że o tym nie będzie wiedzieć osoba, która widziała jedną instalację. Bo to trochę tak jakby się wypowiadać np nt działania instalacji gazowej w samochodzie na podstawie doświadczeń z jednym autem.

To ja według ciebie GURU kłamie mając swoją instalacje solarną ,która mi teraz działa bez zastrzeżeń???Ktoś kto ma swoje solarki nie może udzielać praktycznych rad???O co ci kaman!!!Kim ty jesteś chłopczyku bez reklamy by krytykować indywidualnego odbiorcę ,który chce powiedzieć Kowalskiemu ,że jego zestaw działa dobrze i ma z tego zajebista satysfakcję.To jak widziałem instalacje gazową w wielu samochodach i znam ich działanie to już jestem ok???

niktspecjalny
18-07-2013, 14:37
U mnie mała zmiana.
Zmniejszyłem przebieg pompy z III na II bieg i obecnie (wczoraj ) jest tak: temp na kol. 70C , w zasobniku 50C.
Skąd ja wezmę serwisanta z pompą wirową ....

Ilu chcesz???Powiedz a oni przyjadą...............jeśli wola twoja taka.

red1980
19-07-2013, 09:15
To ja według ciebie GURU kłamie mając swoją instalacje solarną ,która mi teraz działa bez zastrzeżeń???Ktoś kto ma swoje solarki nie może udzielać praktycznych rad???O co ci kaman!!!Kim ty jesteś chłopczyku bez reklamy by krytykować indywidualnego odbiorcę ,który chce powiedzieć Kowalskiemu ,że jego zestaw działa dobrze i ma z tego zajebista satysfakcję.To jak widziałem instalacje gazową w wielu samochodach i znam ich działanie to już jestem ok???
To, że twoja instalacja działa dobrze dopiero po użyciu pompy wirowej nie oznacza, że każda musi być nabita pompą wirową żeby działała dobrze, chłopczyku. Zresztą szkoda czasu na rozmowy z totalnym laikiem któremu się wydaje, że jak ma w domu instalację solarną, to już jest ekspertem od montażu i pierniczy bzdury na forum.

yaiba83
19-07-2013, 12:17
Też mnie trochę dziwią problemy z ręczną pompką. No ale każda instalacja jest inna.

mar1973
19-07-2013, 12:33
Też mnie trochę dziwią problemy z ręczną pompką. No ale każda instalacja jest inna.

witam

zgadza się - "każda instalacja jest inna"

oczywiście jest wiele instalacji, które da się napełnić i odpowietrzyć pompką ręcznę (kiedyś tylko tak robiłem)

ale są takie instalacje - "z sasyfonowaniami", których ręczną pompką się nie odpowietrzy
dlatego też obecnie używamy tylko pompy wirowej - szybkość, wygoda, dokładność

pozdrawiam

niktspecjalny
24-07-2013, 10:58
To, że twoja instalacja działa dobrze dopiero po użyciu pompy wirowej nie oznacza, że każda musi być nabita pompą wirową żeby działała dobrze, chłopczyku. Zresztą szkoda czasu na rozmowy z totalnym laikiem któremu się wydaje, że jak ma w domu instalację solarną, to już jest ekspertem od montażu i pierniczy bzdury na forum.

Dopiero to zobaczyłem przepraszam.Z koniem kopać się nie będę.Pozostań i tkwij w swym przekonaniu ,że nie przyjmujesz do wiadomości nic z poza swojego klimatu.EOT.:yes::yes::yes:

in*s*7
28-07-2013, 11:02
My używamy już tylko profesjonalnej grupy pompowej. Super się nią napełnia i odpowietrza. Napełnianie ręczną pompką trwa długo i jest problematyczne.

niktspecjalny
28-07-2013, 16:44
My używamy już tylko profesjonalnej grupy pompowej. Super się nią napełnia i odpowietrza. Napełnianie ręczną pompką trwa długo i jest problematyczne.

Przepraszam komu Państwo to tłumaczycie tak incognito ???:rolleyes:.A może to ta właściwa przestroga by jak coś nowego to tak trza.:)

red1980
28-07-2013, 20:13
Dopiero to zobaczyłem przepraszam.Z koniem kopać się nie będę.Pozostań i tkwij w swym przekonaniu ,że nie przyjmujesz do wiadomości nic z poza swojego klimatu.EOT.:yes::yes::yes:
To EOT czy nie? Chyba jednak nie, bo znowu dwa posty niżej wtrącasz swoje kolejne bezsensowne trzy grosze. Chyba piszesz tylko po to, żeby nabijac sobie posty - co widać również w innych watkach.
Każdy instalator zaczyna zazwyczaj od pompy ręcznej. Dopiero przy pewnym przerobie inwestuje w pompę elektryczną, bo jest to szybsze, pewniejsze i wygodniejsze. Ale nie przeczy to temu, żeby instalacja funkcjonowała napełniona pompą ręczną.

niktspecjalny
29-07-2013, 05:42
To EOT czy nie? Chyba jednak nie, bo znowu dwa posty niżej wtrącasz swoje kolejne bezsensowne trzy grosze. Chyba piszesz tylko po to, żeby nabijac sobie posty - co widać również w innych watkach.
Każdy instalator zaczyna zazwyczaj od pompy ręcznej. Dopiero przy pewnym przerobie inwestuje w pompę elektryczną, bo jest to szybsze, pewniejsze i wygodniejsze. Ale nie przeczy to temu, żeby instalacja funkcjonowała napełniona pompą ręczną.

Słuchaj EOT. Już ci tłumaczyłem ale widać tempomat ci się zaciął.Nie nabijam sobie postów bo mam to w ..............i nie pisz o tym bo się tylko ośmieszasz chcąc wyjść w oczach forowicza na wschodzącą gwiazdę.Jeśli ma się takie podejście do indywidualnego odbiorcy nigdy nią nie zostaniesz :bye:.Poczytaj kolo np. w kominkach co branża i jak pisze o nowościach na rynku i ich zastosowaniu u klienta.I pamiętaj jeśli EOT to bądź twardy.Widzisz i ja przez ciebie zmiękłem.:);)