PDA

Zobacz pełną wersję : SOLARY - mogę doradzić i pomóc w tym zakresie



Strony : [1] 2 3

SLAEY
16-12-2007, 17:30
Od kilku lat już zajmuję się kolektorami słonecznymi i myślę, że już na tyle znam temat, że śmiało mogę Wam pomóc.

Czekam na pytanie i pozdrawiam

Adamol
16-12-2007, 18:02
Co myślisz o zestawie viesmann vitodens 343 F i do tego kolektory słoneczne?
Warto inwestować w takie rozwiązanie?
Pozdrawiam

SLAEY
16-12-2007, 18:10
Hej, jeśli masz na to.....ja polecałbym konwencjonalne rozwiązanie:
kocioł gazowy kondensacyjny 1F + zasobnik o poj... (w zależności od dobowego zużycia CWU) + solary ale niekoniecznie Vieśka... są na rynku równie dobre i tańsze. Jeśłi chodzi o solary to warto, bo im wcześniej założysz tym szybciej się zwrócą. U nas na śląsku są uruchomione w kilku gminach programy PONE, gdzie "Kowalski" za instalację solarów płaci tylko 30 (albo 40)%. Więc taka instalacja zwróci się za 3 - 4 lata - więc to się już w ogóle opłaca !!!! Po za tym jest coraz większa konkurencja na rynku i zestawy są coraz tańsze...ale trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy ważnych dla sprawności całego systemu (w solarach)...ale otym może kiedy indziej..

Pozdrawiam

daggulka
16-12-2007, 18:15
kurcze...żeś się spóźnił...teraz to pozamiatane :wink: , ale kiedyś poważnie rozważałam montaż solarów ...ale z powodów finansowych (nasza gmina nie dopłaca wcale :evil: ) zrezygnowałam ... nie wspomnę, że do kotła na ekogroch też nie dokładają :evil:

ale z ciekawości... jak widzisz zasadność montażu solarów , kiedy jest kocioł na ekogroszek , czyli latem masz ciepłą wodę za grosze (powiedzmy 150 kilo grochu na 3 - 4 tygodnie)
opłacają się solary? prąd też zużywają :roll:

SLAEY
16-12-2007, 18:23
Ooooooo witaj Daggulka ponownie, miło Cię słyszeć....

Pewnie, że się opłacają!!! Prąd to będzie Cię kosztował jak poniżej:
Bateria 3 kolektorów xyz: 3 x 2,015 m² (powierzchnia czynna).
Nachylenie 40º ; nasłonecznienie 1000 kWh/ m²/rok; sprawność połówkowa (najważniejsza w kolektorach) ŋ0,5 = 61,46%
usłonecznienie 1600h w roku.
Zastosowano pompę 25POr40C – 50W, która pracuje przez 1600h.
Koszt pracy pompy: 0,05kW x 1600h x 0,41 zł/kWh = 32,8 zł.

W ciągu roku kolektory wytwarzają ilość ciepła:
1000kWh/ m² x (3 x 2,015 )m² x 61,46% = 3715 kWh

Średnioroczny koszt uzyskania 1 kWh ciepła za pomocą trzech kolektorów wynosi:
32,8 zł / 3715 kWh = 0,00883 zł / kWh (mniej niż 1 gr/kWh)

Więc sama widzisz....
pod jednym warunkiem: muszą to być dobre kolektory!!! Dobre to znaczy takie, które mają wysoką sprawność połówkową i jak najmniesze współczynniki strat liniowych i kwadratowych....

ufffffffffff... jednym słowem warto. Zwróć uwagę na to , że wszak CWU masz za "grosze" ale musisz iść i palić w tym kotle na groszek, co wcale nie jest przyjemnością...... a tak solary załatwią wszystko w okresach ciepłych...pod jednym małym warunkiem: musi być słoneczko....

Pozdrawiam

SLAEY
16-12-2007, 18:26
Aaaaaaaaaaaaaaaaaa no i oczywiście trzeba pamiętać o stale rosnących cenach paliw kopalnych (i nie tylko...), tak więc im wcześniej tym lepiej.....zamontuj a zobaczysz jaka wygoda latem...(i nie tylko).Ja już wiem gdzie będą u mnie zamontowane w domu.....Niestety nie mam połaci na południe i jestem zmuszony zamontować solary wschód - zachód co jest troszkę droższe (bo muszę odpowiednio powiększyć pow. solarów), ale równie sprawne...

Pozdrawiam

urszulak
16-12-2007, 18:27
Na jakich powierzchniach dachu są najbardziej efektywne?U mnie dach dwuspadowy z polaciami skierowanymi na wschod i zachód.Zastanawiam się,czy jest sens montować.Dziękuje

daggulka
16-12-2007, 18:35
dzięki za wyczerpującą odpowiedź...
pomaltretuję Cię troszkę :wink:
to jak już siedzisz w temacie to napisz mi co jest do tego potrzebne ...zakładając , że nie mam instalacji przygotowanej pod to cudo :wink:
czyli wszystko co trza zakupić żeby hulało :wink: ... dom 130m2 pow. użytkowej, zasobnik 300L, ludziów 4sztuki :lol:

ProStaś
16-12-2007, 18:37
No dobra, przekonany nie jestem, ale zapytam: ile kosztuje przyzwoity zestaw dla 3 osób ( na stałe ), bez zasobnika z montażem ?
Jako przeciwwaga jest coś takiego:
http://www.climakomfort.pl/index.php?page=437
słoneczka nie potrzebuje i działa, cały rok.
Za ok. 8.000 zł. netto.

Pozdrawiam.

SLAEY
16-12-2007, 18:42
Na jakich powierzchniach dachu są najbardziej efektywne?U mnie dach dwuspadowy z polaciami skierowanymi na wschod i zachód.Zastanawiam się,czy jest sens montować.Dziękuje

Najbardziej efektywnie jest montować solary na połaci południowej pod kątem 40 st (jeśli chodzi o CWU). Jeśli masz wsch-zach. to trzeba doliczyć jeszcze jakieś 2m kw. dodać drugą pompę i wyjdzie na to samo.... tylko drożej jakieś 10-20 %. Jak pisałem wcześniej , jest sens, bo paliwa drożeją i są dotacje, może nie dla Kowalskich, ale zawsze m,ożna lobbować...pytać u siebie w Gminie czy mają zamiar wdrożyć Program Ograniczenia Niskiej Emisji i dopłacać do solarów. Pieniądze powiny być dostępne w WFOŚiu od kwietnia...
Pozdrawiam

SLAEY
16-12-2007, 18:50
dzięki za wyczerpującą odpowiedź...
pomaltretuję Cię troszkę :wink:
to jak już siedzisz w temacie to napisz mi co jest do tego potrzebne ...zakładając , że nie mam instalacji przygotowanej pod to cudo :wink:
czyli wszystko co trza zakupić żeby hulało :wink: ... dom 130m2 pow. użytkowej, zasobnik 300L, ludziów 4sztuki :lol:

A maltretuj... z przyjemnością odpowiem!
Więc tak:
- 4 ludziki x 1,5 m2= 6 m2 = 3 kolektory słoneczne płaskie
- 6m2 x 50 litrów = 300 l (zasobnik) - tylko zasobnik musi mieć drugą (dolną) wężownicę wolną (pod solary)
- grupa pompowa z manometrami, hamulcem grawitacyjnym, zaworem bezpieczeństwa i z przepływomierzem (no i króćcami do napełniania)
- sterownik solarny
- czujniki (solar + zasobnik)
- naczynie przeponowe 20l
- zestaw montażowy pod solary (w zalżności od kąta pochylenia dachu i rodzaju pokrycia), oczywiście z Aluminium i ze stali nierdzewnej. System ma pracować przez conajmniej 25 lat, tak aby inwestor o nim nie myślał
- płyn niezamarzający (medium), który jest nośnikiem ciepła
- no i rurki miedziane z izolacją (instalacja)

No i to tyle.... pow domu mi nie potrzebna, tylko ludziki. Pow domu potrzebna jest gdy planujemy wspomagać CO...

Pozdrawiam Daggulka!!!
-

SLAEY
16-12-2007, 18:58
No dobra, przekonany nie jestem, ale zapytam: ile kosztuje przyzwoity zestaw dla 3 osób ( na stałe ), bez zasobnika z montażem ?
Jako przeciwwaga jest coś takiego:
http://www.climakomfort.pl/index.php?page=437
słoneczka nie potrzebuje i działa, cały rok.
Za ok. 8.000 zł. netto.

Pozdrawiam.

Hmmmm...... tu już wkraczamy w śliski temat.... Solary nie są jedynym źródłem ciepła i nigdy nie będą! Podobnie jest też z tym "czymś" pod nazwą VT. Jeśli słyszę coś w rodzaju "powietrze woda " to mi ciarki przechodzą...
Będzie na pewno działać jeśli powietrz będzie miało stałą temp w okolicach 15 st.C. Przy 5 st.C to życzę powodzenia. Ale wracając do meritum top taki zestaw na 3 osoby bez zasobnika kosztuje (najwyższa jakość) jakieś 6000 PLN netto + instalacja z CU z izolacją. W sumie powinno się zamknąć w 8000 PLN z montażem.

Pozdrawiam

SLAEY
16-12-2007, 19:00
a co do stwierdzenia , że "działa przez cały rok", to radzę być ostrożnym... i to bardzo!!! Zapytaj kogoś kto już ma takie cudo!

Pozdrawiam

ProStaś
16-12-2007, 19:03
Dzięki SLAEY.

Nie mam zamiaru wywoływać dyskusji na temat wyższości Świąt Bożego Narodzenia od Świąt Wielkanocnych.

Zastanawiam się tylko.
8.000 zł. bez zasobnika..bez tej dotacji...i przy 3 osobach... to porażka finansowa.

Pozdrawiam.
PS. Fajny temat.

SLAEY
16-12-2007, 19:07
Hehehe, a no pewnie , że fajny temat, ale nie ukrywam, że bez dotacji do dla ludzi dobrze zarabiających.

PS.
A poco w tym VT jest grzałka...wiesz może ?

hehehe

urszulak
16-12-2007, 19:10
A tak sie zastanawiam,czemu nie montuje się solarów na ścianach,czy w ogrodach?
Czy nie ma to sensu? :roll:

SLAEY
16-12-2007, 19:14
A tak sie zastanawiam,czemu nie montuje się solarów na ścianach,czy w ogrodach?
Czy nie ma to sensu? :roll:

Oczywiście, że się montuje, np. w ogrodach na konstrukcji wolnostojącej (takiej samej jak na dach płaski), a co do ścian pionowych to już trudniej...w takim wypadku kolektor musi mieć odpowiednio inne rozwiązanie hydrauliczne wewnątrz (chodzi o opory przepływu), ale da się zrobić.....

Pozdrawiam

urszulak
16-12-2007, 19:25
No to może zamiast montować większe solary na połaci np zachodniej,korzystniej(taniej,efektywniej )będzie zrobić mniejsze w ogrodzie,ustawione na południe...
Może zbyt piękne nie są i zajmą trochę miejsca,ale...

SLAEY
16-12-2007, 19:27
No to może zamiast montować większe solary na połaci np zachodniej,korzystniej(taniej,efektywniej )będzie zrobić mniejsze w ogrodzie,ustawione na południe...
Może zbyt piękne nie są i zajmą trochę miejsca,ale...

Można, pewnie , że tak będzie taniej niż wsch-zach. A przynajmniej powinno być taniej - zależy to od odległości od kotłowni....

Pozdrawiam

ProStaś
16-12-2007, 19:30
Grzałka jest do podgrzewania wody w sytuacjach wzmożonego zapotrzebowania na wodę, kiedy pompa nie zdąży nagrzać wody. Np. kilka następujących po sobie napełnień dużej wanny.

A jak jest z tymi dopłatami ?
Słyszałem, że w Niemczech są takie dopłaty nawet do PC.

Pozdrawiam.

SLAEY
16-12-2007, 19:36
Co do grzałki to jakby tak było, to by jej nie było...
Bo żeby ogrzać np 300 l wody z (po kilku rozbiorach wanny) 10stC na 45stC to potrzeba grzałkę o mocy np. 2 kw, która będzie nagrzewać taką pojemność przez 6 h !!!!!!!!! Więc to chyba nie tak!
A co do dotacji to Gmina musi wystąpić do WFOŚiu i postarać się o kasę, zrobić audyt dla całej gminy i wtedy "Kowalski" może coś z tego mieć!!!!
W@ niemczech i Austrii solary widać wszędzie , bo były dotacje... u nas to dopiero raczkuje, ale są Gminy gdzie widać zaangażowanie urzędników...

Pozdrawiam

1950
16-12-2007, 20:18
mam pytanie,

oświeć mnie z łaski swojej, może sie czegoś nauczę,
przecież uczymy się całe życie,

co to jest sprawność połówkowa kolektora :o :o :o
i z czym to się je :roll:

SLAEY
16-12-2007, 20:24
mam pytanie,

oświeć mnie z łaski swojej, może sie czegoś nauczę,
przecież uczymy się całe życie,

co to jest sprawność połówkowa kolektora :o :o :o
i z czym to się je :roll:

Oczywiście, sprawność początkowa (zerowa) to wartość teoretyczna, a więc sprawność kolektora przy delta zero przy nasłonecznieniu 1000W/m2, a sprawnośćpołówkowa 0,05 przy nasłonecznieniu 1000 w/m2 i przy delta T 50K lub przy nasłonecznieniu 800 a delta T 40K.
Więc spr 0,005 jest parametrem odzwierciedlającym obiektywnie pracę kolektora. Dla ciekawostki powiem, że porównując rozne kolektory często jest tak że n0 jest większa w danym solarze a w innym n0 jest mniejsza ale zato n0,05 jest większa.... więc który jest lepszy ???????????

Pozdrawiam
Pozdrawiam

SLAEY
16-12-2007, 20:26
Aaaaaaaa, mając na myśli delta T , to mówię o różnicy temperatury w samym kolektorze i temp. na zewnątrz, w roli uściślenia...

szybkaosa
16-12-2007, 20:31
Ile w tym jest prawdy?
http://www.tanie-ogrzewanie.pl/pl/news/63.html

Za duże to, aby przekopiować :/

SLAEY
16-12-2007, 20:38
wszystko zależy od danych wyjściowych. Uważam, że tam są troszkę zaniżone, na niekorzyść solarów oczywiście, ale mieszczą się w granicach rozsądku.

Jak pisałem wcześniej kolektory kosztują i z dotascją zwrócą się nam po około 3 lat a bez po 8-10 latach. Wszystko zależy od zużycia CWU - im większe tym większa sprawność układu i szybszy zwrot inwestycji...
Pozdrawiam

edi!
16-12-2007, 21:04
Od kilku lat już zajmuję się kolektorami słonecznymi i myślę, że już na tyle znam temat, że śmiało mogę Wam pomóc.

Czekam na pytanie i pozdrawiam
Które z polskich firm polecasz jako niezawodne, mam na mysli zestaw z zasobnikiem 300 l dla 4-osobowej rodziny.
Jast ich kilka, podobne parametry, nie wiem tylko który wybrać, jesienia wysłaliśmy zapytanie i przyszło kilka ofret z różnych firm, ceny ok. 8-9 tys, nie wiadomo tylko co wybrać, ostatnio widziałam też na allegro w podobnej cenie zestawy z próżniowym kolektorem.....
Czy w ogóle warto ryzykować z allegro?


Podobno biawar nie bardzo, tyle gdzieś słyszałam , poza tym mętlik....
prosze o Twoje typy. :roll:
pozdrawiam
E.

fotograf
16-12-2007, 21:13
W ciągu roku kolektory wytwarzają ilość ciepła:
1000kWh/ m² x (3 x 2,015 )m² x 61,46% = 3715 kWh


i tu jest problem - kolektory dostarczają tyle ciepła, tylko ile z tego jestesmy w stanie wykorzystać? chodzi mi o miesiące letnie, gdy mamy nadmiar ciepła - dlatego w obliczeniach powinno być to uwzględnione

PawEla
16-12-2007, 22:04
Na jakich powierzchniach dachu są najbardziej efektywne?U mnie dach dwuspadowy z polaciami skierowanymi na wschod i zachód.Zastanawiam się,czy jest sens montować.Dziękuje

Najbardziej efektywnie jest montować solary na połaci południowej pod kątem 40 st (jeśli chodzi o CWU). Jeśli masz wsch-zach. to trzeba doliczyć jeszcze jakieś 2m kw. dodać drugą pompę i wyjdzie na to samo.... tylko drożej jakieś 10-20 %.

Na to samo? Nie bardzo mi sie chce wierzyć, zależy pod jakim katem patrzymy. Z danych meteo wynika że nawieksze zyski cieplne sa na kierunku południowyzachód. Najbliższym kierunkiem pod względem zysków jest południe, na trzecim miejscu zachód. Wschód jest na piątym. Na mój gust teoretyko-praktyka zachód jest w Twoim przypadku najefektywnieszy. Poza tym: po co do poludnia ciepła woda? Rano sie myjesz i do roboty, obiad po poludbiu, tak samo wieczorna kąpiel... wschodni kolektor pracowałby na pusto-niepotrzebnie bo sie nie uda przechomikowac tej energii do czasu wykorzystania. Po co sie ładowac w koszty?

1950
16-12-2007, 22:37
Aaaaaaaa, mając na myśli delta T , to mówię o różnicy temperatury w samym kolektorze i temp. na zewnątrz, w roli uściślenia...
ciekawe teorie tutaj przedstawiasz,
powiedz mi proszę co ma do sprawności kolektora różnica temperatur pomiędzy kolektorem a temperaturą zewnętrzną :o :o :o
przeczytaj powoli i ze zrozumieniem to co napisałeś

Oczywiście, sprawność początkowa (zerowa) to wartość teoretyczna, a więc sprawność kolektora przy delta zero przy nasłonecznieniu 1000W/m2, a sprawnośćpołówkowa 0,05 przy nasłonecznieniu 1000 w/m2 i przy delta T 50K lub przy nasłonecznieniu 800 a delta T 40K.
Więc spr 0,005 jest parametrem odzwierciedlającym obiektywnie pracę kolektora. Dla ciekawostki powiem, że porównując rozne kolektory często jest tak że n0 jest większa w danym solarze a w innym n0 jest mniejsza ale zato n0,05 jest większa.... więc który jest lepszy ???????????
to niestety jest bełkot :roll:
nic z tego nie wiem,
i konia z rzędem, temu kto mi to przetłumaczy z polskiego na nasze,

borajstwo22
16-12-2007, 23:12
Witam i zmieniając trochę temat mam pytanie dotyczące tego kotła : http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/gas/podgrzewacze-wody/produkt_vaillant/VSC_auroCOMPACT.html
czy ten zasobnik nie jest troche za mały (150 l) ?
Z góry dziękuje za odpowiedź, bo zastanawiam się nad tym kotłem, gdyż docelowo w planach mam instalację kolektorów na dachu.
Dla informacji jestem w trakcie budowy domu o pow całkowitej 200 m (użytkowa 160).

SLAEY
17-12-2007, 07:40
Aaaaaaaa, mając na myśli delta T , to mówię o różnicy temperatury w samym kolektorze i temp. na zewnątrz, w roli uściślenia...
ciekawe teorie tutaj przedstawiasz,
powiedz mi proszę co ma do sprawności kolektora różnica temperatur pomiędzy kolektorem a temperaturą zewnętrzną :o :o :o
przeczytaj powoli i ze zrozumieniem to co napisałeś

Oczywiście, sprawność początkowa (zerowa) to wartość teoretyczna, a więc sprawność kolektora przy delta zero przy nasłonecznieniu 1000W/m2, a sprawnośćpołówkowa 0,05 przy nasłonecznieniu 1000 w/m2 i przy delta T 50K lub przy nasłonecznieniu 800 a delta T 40K.
Więc spr 0,005 jest parametrem odzwierciedlającym obiektywnie pracę kolektora. Dla ciekawostki powiem, że porównując rozne kolektory często jest tak że n0 jest większa w danym solarze a w innym n0 jest mniejsza ale zato n0,05 jest większa.... więc który jest lepszy ???????????
to niestety jest bełkot :roll:
nic z tego nie wiem,
i konia z rzędem, temu kto mi to przetłumaczy z polskiego na nasze,

1950, to żaden bełkot, tylko troszeczkę teorii!!!!!!!!!! Różnica temp pomiędzy kolektorem a warunkami panującymi na zew. ma wpływ na sprawność kolektora w danej chwili. Im większa różnica delta T , tym mniejsza sprawność urządzenia. Na kształt charakterystyki danego kolektora (sprawność vs deltaT) mają wpływ takie czynniki jak a1(k1) - straty liniowe i a2(k2) - straty nieliniowe, innymi słowy za te parametry odpowiada izolacja kolektora, a na sprawność początkową ma wpływ absorber, miedź i szyba solarna. Natomiast na spr. n0,05 mają wpływ wszystkie w/w czynniki.

Powinieneś teraz zrozumieć....

PS
a "bełkot" to powinieneś dla siebie zostawić.
Pozdrawiam serdecznie

SLAEY
17-12-2007, 07:45
Od kilku lat już zajmuję się kolektorami słonecznymi i myślę, że już na tyle znam temat, że śmiało mogę Wam pomóc.

Czekam na pytanie i pozdrawiam
Które z polskich firm polecasz jako niezawodne, mam na mysli zestaw z zasobnikiem 300 l dla 4-osobowej rodziny.
Jast ich kilka, podobne parametry, nie wiem tylko który wybrać, jesienia wysłaliśmy zapytanie i przyszło kilka ofret z różnych firm, ceny ok. 8-9 tys, nie wiadomo tylko co wybrać, ostatnio widziałam też na allegro w podobnej cenie zestawy z próżniowym kolektorem.....
Czy w ogóle warto ryzykować z allegro?


Podobno biawar nie bardzo, tyle gdzieś słyszałam , poza tym mętlik....
prosze o Twoje typy. :roll:
pozdrawiam
E.

Witaj, widziałem wiele instalacji, wszystkie działają lepiej lub gorzej, a niektóre w ogóle! Myślę, że jeśli patrzysz tylko na cenę to nie warto kupować solarów, jak napisałeś w Polsce jest dużo producentów, konkurencja rośnie cały czas, zalewają nas towary z Chin a razem z tym jakość spada. Ja polecam rozwiązania sprawdzone, z kolebki solarów Austrii.
PS.
Nazw producentów nie chcę jednak wymieniać....

Pozdrawiam

SLAEY
17-12-2007, 07:50
Na jakich powierzchniach dachu są najbardziej efektywne?U mnie dach dwuspadowy z polaciami skierowanymi na wschod i zachód.Zastanawiam się,czy jest sens montować.Dziękuje

Najbardziej efektywnie jest montować solary na połaci południowej pod kątem 40 st (jeśli chodzi o CWU). Jeśli masz wsch-zach. to trzeba doliczyć jeszcze jakieś 2m kw. dodać drugą pompę i wyjdzie na to samo.... tylko drożej jakieś 10-20 %.

Na to samo? Nie bardzo mi sie chce wierzyć, zależy pod jakim katem patrzymy. Z danych meteo wynika że nawieksze zyski cieplne sa na kierunku południowyzachód. Najbliższym kierunkiem pod względem zysków jest południe, na trzecim miejscu zachód. Wschód jest na piątym. Na mój gust teoretyko-praktyka zachód jest w Twoim przypadku najefektywnieszy. Poza tym: po co do poludnia ciepła woda? Rano sie myjesz i do roboty, obiad po poludbiu, tak samo wieczorna kąpiel... wschodni kolektor pracowałby na pusto-niepotrzebnie bo sie nie uda przechomikowac tej energii do czasu wykorzystania. Po co sie ładowac w koszty?

Pod względem uzysków najefektywniejsze jest południe! Ale ważny jest także kąt padania promieni słonecznych (w lato inne, zimą inne), dlatego jeśli chodzi o CWU to najlepiej ustawić solary na południe pod kątem 40St. Nie prawda, że wschodni kol. pracuje na pusto. Odpowiednio dobieramy pojemność zasobnika do m2 pow. kolektora, tak aby zasobnik magazynował nam ciepło! Jakbyś miał na zachód to solar zacznie działać od 13:00 a wodę w zasobniku ciepłą będziesz miał dopiero wieczorkiem (zależy od nasłonecznienia).

Pozdrawiam

SLAEY
17-12-2007, 07:51
Witam i zmieniając trochę temat mam pytanie dotyczące tego kotła : http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/gas/podgrzewacze-wody/produkt_vaillant/VSC_auroCOMPACT.html
czy ten zasobnik nie jest troche za mały (150 l) ?
Z góry dziękuje za odpowiedź, bo zastanawiam się nad tym kotłem, gdyż docelowo w planach mam instalację kolektorów na dachu.
Dla informacji jestem w trakcie budowy domu o pow całkowitej 200 m (użytkowa 160).

Jeśli chodzi o solary to zdecydowanie za mały. Dla 4 osób potrzeba jest: 6m2 pow solara i analogicznie min 300l zasobnik!

Pozdrawiam

SLAEY
17-12-2007, 08:01
o czy wy tu mówicie:
koszt przygotowania 300 litrów CWU węglem to ok 14 gr/kWh * 40 stopni * 0,3m3 * 4200 /3600 = 1,96 zł
prądem 34 gr/kWh = 4,76 zł

solar za 8 tyś być może ale najpierw Gmina musi dać 70% dofinansowania, inaczej całość wysoce nieekonomiczna bo za 8 tyś to ja mam 1680 zbiorników z 300 l CWU przy prądzie albo 4081 zbiorników przy węglu

Oczywiście zgadzem się z Tobą co do dotacji !!! Nasi urzędnicy powinni zacząć już myśleć, aby nie przespać sprawy!!!! Ja nie pisałbym, że wysoce nieekonomiczna, bo inwestycja powinna się zwrócić bez dotacji po około 10 latach, więc jakaś tam ekonomia występuje, słaba bo słaba ale jest. Natomiast przy dofinansowniau na OZE .... tu już bez dwóch zdań!!!!!!!!

PS
Jest wielu klientów, którzy patrzą tylko na wygodę i mniejsze rachunki. Czas zwrotu ich nie interesuje, ale jest 6 x więcej klientów, którzy patrzą na cenę zestawu i liczą, liczą i kupują najtańsze, co potem okazuje się najdroższe....


Pozdrawiam

PawEla
17-12-2007, 10:47
Na jakich powierzchniach dachu są najbardziej efektywne?U mnie dach dwuspadowy z polaciami skierowanymi na wschod i zachód.Zastanawiam się,czy jest sens montować.Dziękuje

Najbardziej efektywnie jest montować solary na połaci południowej pod kątem 40 st (jeśli chodzi o CWU). Jeśli masz wsch-zach. to trzeba doliczyć jeszcze jakieś 2m kw. dodać drugą pompę i wyjdzie na to samo.... tylko drożej jakieś 10-20 %.

Na to samo? Nie bardzo mi sie chce wierzyć, zależy pod jakim katem patrzymy. Z danych meteo wynika że nawieksze zyski cieplne sa na kierunku południowyzachód. Najbliższym kierunkiem pod względem zysków jest południe, na trzecim miejscu zachód. Wschód jest na piątym. Na mój gust teoretyko-praktyka zachód jest w Twoim przypadku najefektywnieszy. Poza tym: po co do poludnia ciepła woda? Rano sie myjesz i do roboty, obiad po poludbiu, tak samo wieczorna kąpiel... wschodni kolektor pracowałby na pusto-niepotrzebnie bo sie nie uda przechomikowac tej energii do czasu wykorzystania. Po co sie ładowac w koszty?

Pod względem uzysków najefektywniejsze jest południe! Ale ważny jest także kąt padania promieni słonecznych (w lato inne, zimą inne), dlatego jeśli chodzi o CWU to najlepiej ustawić solary na południe pod kątem 40St. Nie prawda, że wschodni kol. pracuje na pusto. Odpowiednio dobieramy pojemność zasobnika do m2 pow. kolektora, tak aby zasobnik magazynował nam ciepło! Jakbyś miał na zachód to solar zacznie działać od 13:00 a wodę w zasobniku ciepłą będziesz miał dopiero wieczorkiem (zależy od nasłonecznienia).

Pozdrawiam

Mówimy o tym konkrstnym przypadku o połaciach E-W. Wg mnie nie awrto stawiac solarów na E bo to nieekonomiczne. I największe uzyski sa na SW->W, z prostej przyczyny: do poludnia atmosfera sie nagrzewa p[po niocnym ochłodzeniu a dopiero po przekroczeniu pewnego punktu nastepuje rzeczywisyty zysk energii, i ma to miejsce nie zawsze w południe a częściej po południu.
I powtarzam: po co grzac wode rano jak nie będzie zuzyta? ciepło do wieczora zmagazynuje nam duzy zasobnik, a jak rano słoneczka nie bedzie tylko od południa??? to nie zdąży nam nagrzać i na wała taki kolektor.
IMHO: SW i W - najbardziej optymalne położenie kolektorow.

j-j
17-12-2007, 10:59
Jak pisałem wcześniej kolektory kosztują i z dotascją zwrócą się nam po około 3 lat a bez po 8-10 latach. Wszystko zależy od zużycia CWU - im większe tym większa sprawność układu i szybszy zwrot inwestycji...
Pozdrawiam

Nie od 8-10 ale zakres jest większy, bo znaczenie zużycia jest większe
i 10 lat jeszcze w zależności od tego czy porównujemy do gazu, elektryki (tania czy droga taryfa).
Mając z boku gaz to trzeba "trochę" zużywać aby się zwróciło w miarę sensownym czasie bo ... solary niestety nie są tanie.

Adamol
17-12-2007, 11:33
Oczywiście te założenia zakładają dzisiejsze ceny nośników energii...
A już w przyszłym roku czekają nas podwyżki... i to spore...

cemik1
17-12-2007, 11:51
Może krótki komentarz do poniższych wyliczeń:
http://tanie-ogrzewanie.pl/pl/news/63.html

Nie wygląda to na opłacalną inwestycję (bez bezwrotnego dofinansowania oczywiście) a i ozdoba dachu wątpliwa.

SLAEY
17-12-2007, 12:07
bo inwestycja powinna się zwrócić bez dotacji po około 10 latach, więc jakaś tam ekonomia występuje
ja ty to wyliczyłeś ?? nawet grzejąc drogim prądem solar za 8 tyś zwróci się dopiero po 15 latach, a jak ktoś grzeje CWU węglem albo gazem po ok 14 gr/kWh to okres zwrotu 8 tyś na solar po 35 słonecznych latach
Witaj, liczyłem to z uwzględnieniem wzrostu cen paliw kopalnych dla gospodarstwa domowego z 5 ludzikami w porównaniu do konwencjonalnego paliwa jakim jest węgiel i wyszło nam 12 lat, przy zużyciu 250l/doba.
Pozdrawiam

Sloneczko
17-12-2007, 12:19
SLAEY, próżniowe, czy płaskie? Do bliźniaka, w sumie 6 osób (na razie ;)).

Mam prośbę, byś jednak podał nazwy producentów austriackich. Jeśli nie jesteś właścicielem którejś z wytwórni, nie ma przeciwwskazań :)

SLAEY
17-12-2007, 12:30
Na jakich powierzchniach dachu są najbardziej efektywne?U mnie dach dwuspadowy z polaciami skierowanymi na wschod i zachód.Zastanawiam się,czy jest sens montować.Dziękuje

Najbardziej efektywnie jest montować solary na połaci południowej pod kątem 40 st (jeśli chodzi o CWU). Jeśli masz wsch-zach. to trzeba doliczyć jeszcze jakieś 2m kw. dodać drugą pompę i wyjdzie na to samo.... tylko drożej jakieś 10-20 %.

Na to samo? Nie bardzo mi sie chce wierzyć, zależy pod jakim katem patrzymy. Z danych meteo wynika że nawieksze zyski cieplne sa na kierunku południowyzachód. Najbliższym kierunkiem pod względem zysków jest południe, na trzecim miejscu zachód. Wschód jest na piątym. Na mój gust teoretyko-praktyka zachód jest w Twoim przypadku najefektywnieszy. Poza tym: po co do poludnia ciepła woda? Rano sie myjesz i do roboty, obiad po poludbiu, tak samo wieczorna kąpiel... wschodni kolektor pracowałby na pusto-niepotrzebnie bo sie nie uda przechomikowac tej energii do czasu wykorzystania. Po co sie ładowac w koszty?

Pod względem uzysków najefektywniejsze jest południe! Ale ważny jest także kąt padania promieni słonecznych (w lato inne, zimą inne), dlatego jeśli chodzi o CWU to najlepiej ustawić solary na południe pod kątem 40St. Nie prawda, że wschodni kol. pracuje na pusto. Odpowiednio dobieramy pojemność zasobnika do m2 pow. kolektora, tak aby zasobnik magazynował nam ciepło! Jakbyś miał na zachód to solar zacznie działać od 13:00 a wodę w zasobniku ciepłą będziesz miał dopiero wieczorkiem (zależy od nasłonecznienia).

Pozdrawiam

Mówimy o tym konkrstnym przypadku o połaciach E-W. Wg mnie nie awrto stawiac solarów na E bo to nieekonomiczne. I największe uzyski sa na SW->W, z prostej przyczyny: do poludnia atmosfera sie nagrzewa p[po niocnym ochłodzeniu a dopiero po przekroczeniu pewnego punktu nastepuje rzeczywisyty zysk energii, i ma to miejsce nie zawsze w południe a częściej po południu.
I powtarzam: po co grzac wode rano jak nie będzie zuzyta? ciepło do wieczora zmagazynuje nam duzy zasobnik, a jak rano słoneczka nie bedzie tylko od południa??? to nie zdąży nam nagrzać i na wała taki kolektor.
IMHO: SW i W - najbardziej optymalne położenie kolektorow.

Może i "na wała taki kolektor"ale tutaj chodzi o wykorzystanie energii przez cały dzień i na przestrzeni całego roku, gdzie wiadomo, że latem słońca jest wyżej a zimą niżej. A jak wiesz na południu słońce jest od rana do wieczora - i o to chodzi, żeby solar oddawał ciepło do zasobnika cały dzień (o ile jest słońce), bo 300l w ciągu zachodu solar nie ogrzeje no i dodaj do tego rozbiory wody to już w ogóle!!!! W symulacji jeśli mam solar na południe (wg założeń: 4 osoby, 3 płyty , 300l zasobnik, przy zużyciu dobowym 200l), to uzyskuję 46% pokrycia średniorocznego na CWU. Natomiast jeśli ten sam układ zastosuję na zachód to uzyskam 36% pokrycia średniorocznego na CWU a więc 10% mniej - to dużo. Natomiast jęsli zrobię taką samą symulację tylko umiejscawiają solar na południowy zachód to wychodzi mi 44% pokrycia CWU. Wniosek jest taki, że nie ma wielkiej różnicy pomiędzy południem a południowym - zachodem. Natomiast różnica jest zimą, kiedy mamy mało godzin słonecznych(dzień jest krótki).....

Pozdrawiam

SLAEY
17-12-2007, 12:39
SLAEY, próżniowe, czy płaskie? Do bliźniaka, w sumie 6 osób (na razie ;)).

Mam prośbę, byś jednak podał nazwy producentów austriackich. Jeśli nie jesteś właścicielem którejś z wytwórni, nie ma przeciwwskazań :)

Witaj,hmmmmmmmmmmmmmmmmm

może tak: jeśli chcesz tylko CWU to zdecydowanie płaskie kolektory, zdecydowanie taniej i lepiej, tzn latem są większe uzyski energetyczne z kolektorów płaskich niż z próżniowych. Próżniowe wygrywają zimą i w okresach przejściowych. Ale próżniowe stosujemy tylko wtedy, gdy chcemy wspomagać CO (co tak na marginesie się nie opłaca w Polsce).
Ponadto płaskie kolektory są niezawodne, co do próżniowych to podchodziłbym raczej ostrożnie....

A więc tak:
dla 6 osób przyjmuję zużycie 300l/doba, więc powinieneś mieć 5 kolektorów płaskich, zasobnik z dwiema wężownicami o pojemności 500l, pompa, sterownik , uchwyt montażowy, naczynie przeponowe i tyle.
Co do producenta to polecam firmę Gasokol z Austrii, bardzo dobre kolektory, najwyższa jakość, b.dobre parametry techniczne, kompleksowa oferta.

Pozdrawiam

Sloneczko
17-12-2007, 12:44
Nooo, to jest konkretna i wyczerpująca odpowiedź :)

Dziękuję! http://www.addis-welt.de/smilie/smilie/mix/smilie_sonne1.gif

mapan
17-12-2007, 13:02
W rozważaniach nad okresem zwrotu inwestycji (poza warunkami technicznymi) trzeba byłoby dodać jeszcze aspekt ekonomiczny i zdyskontować przyszłe zyski z instalacji solarnej i dopiero wtedy odnieść je do ceny instalacji. Co z tego, że za 15 lat zarobię 100 zł? W chwili obecnej te 100 zł które zarobię za 15 lat jest warte dużo mniej.
http://www.energia.eco.pl/EKONOM/ASPEKT/DYSK.HTM

Sloneczko
17-12-2007, 13:24
Myślę że przez 15 lat ceny energii elektrycznej i gazu wzrosną, a im więcej będziesz zużywał ciepłej wody z solarów, tym więcej zaoszczędzisz ;)

PavvelB
17-12-2007, 13:30
Mam takie pytanko. Piszesz że najlepsza lokalizacją dla kolektorów jest połać południowa dachu. Mam dom stojący "skosem" do kierunków świata, wchodzi w grę połać południowo-wschodnia. Na ile ta lokalizacja jest "gorsza" i jakbyś widział instalację dla trzech osób? O ile większa powinna być powierzchnia solarów?

Sloneczko
17-12-2007, 14:29
Mam takie pytanko. Piszesz że najlepsza lokalizacją dla kolektorów jest połać południowa dachu. Mam dom stojący "skosem" do kierunków świata, wchodzi w grę połać południowo-wschodnia.

O, właśnie. Nie zapytałam o to, a u nas jest dokładnie tak samo :)

irysy
17-12-2007, 15:42
A mój plan jest następujący. W związku z wysokimi cenami zestawów solarnych mam zamiar przygotować w ścianach niezbędne instalacje(przewody, rurki) w celu uniknięcia kucia w gotowym domu, a w momencie zauważalnego spadku cen bądź też wysokich refundacji dokupić i zainstalować resztę. I tu pytanie do eksperta. Co i jak mogę na etapie budowy domu wykonać...? :roll:

ZW
17-12-2007, 15:50
[...]
Witaj, liczyłem to z uwzględnieniem wzrostu cen paliw kopalnych dla gospodarstwa domowego z 5 ludzikami w porównaniu do konwencjonalnego paliwa jakim jest węgiel i wyszło nam 12 lat, przy zużyciu 250l/doba.
Pozdrawiam

SLAEY, jeśli high-endowe kolektory nie są ekonomiczne to może jest coś z drugiej strony - jakieś bardzo tanie urządzenie które czasem podgrzeje wodę, nawet tylko w miesiące letnie ?

Rozważałem kiedyś kolektory ale zniechęcił mnie bardzo wysoki koszt ofert "próżniowych" - zwrot ok 7 lat przy prądzie. Płaskie odradzali.

pozdrawiam

SLAEY
17-12-2007, 16:30
Mam takie pytanko. Piszesz że najlepsza lokalizacją dla kolektorów jest połać południowa dachu. Mam dom stojący "skosem" do kierunków świata, wchodzi w grę połać południowo-wschodnia. Na ile ta lokalizacja jest "gorsza" i jakbyś widział instalację dla trzech osób? O ile większa powinna być powierzchnia solarów?

Witam, miło widzieć jak dyskusja się poszerza.....
Dla 3 osób to powinieneś mieć min 2 solary i 200 l zasobnik. Jeśłi były by na południe to wg. symulacji otrzymasz 44% średniorocznego pokrycia na CWU, a jeśli je ustawimy na południowy wschód to wychodzi 41% pokrycia, a więc spadek niewielki. Różnica była by znaczna przy większej instalacji i większych rozbiorach. Teoretycznie można odchylić kolektory w kierunku zach.lub wsch do max 45 st, wtedy poruszamy się po maks. wartościach z charakterystki nasłonecznienia. Oczywiście optymalnie jest na południe, ale nie zawsze się da. Jeśli mieścisz się w tych 45 st. to nie trzeba powiększać instalacji.

Pozdrawiam

SLAEY
17-12-2007, 16:35
A mój plan jest następujący. W związku z wysokimi cenami zestawów solarnych mam zamiar przygotować w ścianach niezbędne instalacje(przewody, rurki) w celu uniknięcia kucia w gotowym domu, a w momencie zauważalnego spadku cen bądź też wysokich refundacji dokupić i zainstalować resztę. I tu pytanie do eksperta. Co i jak mogę na etapie budowy domu wykonać...? :roll:

Witaj, bardzo trafne podejście! To z czym się spotykamy to brak kanałów na poprowadzenie przewodów Cu z dachu do kotłowni. Powinieneś to uwzględnić prze budowie. Bo kanałów nie można prowadzić w kanałach wentylacyjnych (czynnych). Dlatego trzeba przewidzieć dodatkowe kanały na instalację Cu np fi 18 mm + izolacja. Jeszcze jedno jeśli zależy Ci na poprawieniu widoku, można zastosować kolektory wbudowane (zintegrowane) w dach, tym samym zyskujesz na powierzchni pokrycia dachowego (a więc oszczędzasz).
Pozdrawiam

SLAEY
17-12-2007, 16:40
[...]
Witaj, liczyłem to z uwzględnieniem wzrostu cen paliw kopalnych dla gospodarstwa domowego z 5 ludzikami w porównaniu do konwencjonalnego paliwa jakim jest węgiel i wyszło nam 12 lat, przy zużyciu 250l/doba.
Pozdrawiam

SLAEY, jeśli high-endowe kolektory nie są ekonomiczne to może jest coś z drugiej strony - jakieś bardzo tanie urządzenie które czasem podgrzeje wodę, nawet tylko w miesiące letnie ?

Rozważałem kiedyś kolektory ale zniechęcił mnie bardzo wysoki koszt ofert "próżniowych" - zwrot ok 7 lat przy prądzie. Płaskie odradzali.

pozdrawiam

no widzisz....a ja odradzam próżniowe. Można zrobić kolektor własnym sposobem i też będzie działał....Przecież zarówno Mercedes jeździ jaki i Skoda...:) tylko w jednym pasek rozrządu wymieniasz po tylu km a w drugim po tylu...Ciekaw jestem dlaczego Ci płaskie odradzili. Z reguły próżniowe są droższe, ale spotykam nawet w podobnej cenie (do płaskich) ale chińskie...Powiedz mi ile wytrzyma Ci w domu zwykły termos? Bo rura próżniowa to nic innego jak termos....

Pozdrawiam

waldibmw
17-12-2007, 16:45
Od kilku lat już zajmuję się kolektorami słonecznymi i myślę, że już na tyle znam temat, że śmiało mogę Wam pomóc.

Czekam na pytanie i pozdrawiamWYJASNIJ mi jaki sens jest to g....no montowac!!??

waldibmw
17-12-2007, 16:47
[...]
Witaj, liczyłem to z uwzględnieniem wzrostu cen paliw kopalnych dla gospodarstwa domowego z 5 ludzikami w porównaniu do konwencjonalnego paliwa jakim jest węgiel i wyszło nam 12 lat, przy zużyciu 250l/doba.
Pozdrawiam

SLAEY, jeśli high-endowe kolektory nie są ekonomiczne to może jest coś z drugiej strony - jakieś bardzo tanie urządzenie które czasem podgrzeje wodę, nawet tylko w miesiące letnie ?

Rozważałem kiedyś kolektory ale zniechęcił mnie bardzo wysoki koszt ofert "próżniowych" - zwrot ok 7 lat przy prądzie. Płaskie odradzali.

pozdrawiamW mesku niewymieniam paska bo mam lancuch
:o

no widzisz....a ja odradzam próżniowe. Można zrobić kolektor własnym sposobem i też będzie działał....Przecież zarówno Mercedes jeździ jaki i Skoda...:) tylko w jednym pasek rozrządu wymieniasz po tylu km a w drugim po tylu...Ciekaw jestem dlaczego Ci płaskie odradzili. Z reguły próżniowe są droższe, ale spotykam nawet w podobnej cenie (do płaskich) ale chińskie...Powiedz mi ile wytrzyma Ci w domu zwykły termos? Bo rura próżniowa to nic innego jak termos....

Pozdrawiam

1950
17-12-2007, 17:27
Aaaaaaaa, mając na myśli delta T , to mówię o różnicy temperatury w samym kolektorze i temp. na zewnątrz, w roli uściślenia...
ciekawe teorie tutaj przedstawiasz,
powiedz mi proszę co ma do sprawności kolektora różnica temperatur pomiędzy kolektorem a temperaturą zewnętrzną :o :o :o
przeczytaj powoli i ze zrozumieniem to co napisałeś

Oczywiście, sprawność początkowa (zerowa) to wartość teoretyczna, a więc sprawność kolektora przy delta zero przy nasłonecznieniu 1000W/m2, a sprawnośćpołówkowa 0,05 przy nasłonecznieniu 1000 w/m2 i przy delta T 50K lub przy nasłonecznieniu 800 a delta T 40K.
Więc spr 0,005 jest parametrem odzwierciedlającym obiektywnie pracę kolektora. Dla ciekawostki powiem, że porównując rozne kolektory często jest tak że n0 jest większa w danym solarze a w innym n0 jest mniejsza ale zato n0,05 jest większa.... więc który jest lepszy ???????????
to niestety jest bełkot :roll:
nic z tego nie wiem,
i konia z rzędem, temu kto mi to przetłumaczy z polskiego na nasze,

1950, to żaden bełkot, tylko troszeczkę teorii :o :o :o !!!!!!!!!! Różnica temp pomiędzy kolektorem a warunkami panującymi na zew. ma wpływ na sprawność kolektora w danej chwili. Im większa różnica delta T , tym mniejsza sprawność urządzenia. Na kształt charakterystyki danego kolektora (sprawność vs deltaT) mają wpływ takie czynniki jak a1(k1) - straty liniowe i a2(k2) - straty nieliniowe, innymi słowy za te parametry odpowiada izolacja kolektora, a na sprawność początkową ma wpływ absorber, miedź i szyba solarna. Natomiast na spr. n0,05 mają wpływ wszystkie w/w czynniki.

Powinieneś teraz zrozumieć....

PS
a "bełkot" to powinieneś dla siebie zostawić.
Pozdrawiam serdecznie
co rozumiesz pod pojęciem warunki panujące na zewnątrz?

SLAEY
17-12-2007, 17:41
mówiąc "temp. w kolektorze" mam na myśli temperaturę płynu w kolektorze, a mówiąc warunki zew. miałem na myśli temperaturę powietyrza zewnętrznego (otaczającego kolektor na zewnątrz).

Pozdrawiam

SLAEY
17-12-2007, 17:43
Od kilku lat już zajmuję się kolektorami słonecznymi i myślę, że już na tyle znam temat, że śmiało mogę Wam pomóc.

Czekam na pytanie i pozdrawiamWYJASNIJ mi jaki sens jest to g....no montowac!!??

bez komentarza..............................z takim podejściem to ręce opadają...

SLAEY
17-12-2007, 17:47
wrrrr, po co i po co? Jak ktoś nie chce to nie montuje. Ludzie montują z różnych powodów:
1. ekonomicznych (z dotacją)
2. prestiżowych (bo sąsiad ma, to ja będę miał lepsze, więcej...)
3. użytkowych, chodzi mi tutaj o wygodę
4. dla pieniędzy (dla instytucjonalnych klientów są duże dotacje, i przy okazji solarów można coś jeszcze zrobić za tą kaskę, a solary to warunek....)
5. na działki
6.do ogrzewania wody basenowej

W Niemczech i Austrii jest bardzo dużo kolektorów słonecznych, ale nie było by ich tyle, gdybe nie dofinansowania. U nas powinno się coś ruszyć też w tej kwestii...................

Pozdrawiam

1950
17-12-2007, 18:02
SLAEY napisał


mówiąc "temp. w kolektorze" mam na myśli temperaturę płynu w kolektorze, a mówiąc warunki zew. miałem na myśli temperaturę powietyrza zewnętrznego (otaczającego kolektor na zewnątrz).

nie kop mnie tak gwałtownie, :evil:
miej wzgląd na siwe włosy,

różnica temperatur która jest istotna w instalacji z kolektorami słonecznymi, to:

temperatura medium które jest w kolektorze i temperatura wody w zasobniku,

strat przesyłu w tym nie uwzględniam,

ta różnica ma wpływ na sprawność chwilową kolektora,
im ta różnica temperatur będzie większa, tym sprawność kolektora będzie wyższa,

iwan069
17-12-2007, 19:42
Ja ruszam od marca z instalacjami i mam zamiar zrobić wszystkie podłaczenia pod kolektory, lecz ich nie będę montował dopuki się nie doczekam na dotacje z unii,na jakie koszty powinienem być nastawiony w związku z instalacją? (cztery osoby w domu)

SLAEY
17-12-2007, 19:47
SLAEY napisał


mówiąc "temp. w kolektorze" mam na myśli temperaturę płynu w kolektorze, a mówiąc warunki zew. miałem na myśli temperaturę powietyrza zewnętrznego (otaczającego kolektor na zewnątrz).

nie kop mnie tak gwałtownie, :evil:
miej wzgląd na siwe włosy,

różnica temperatur która jest istotna w instalacji z kolektorami słonecznymi, to:

temperatura medium które jest w kolektorze i temperatura wody w zasobniku,

strat przesyłu w tym nie uwzględniam,

ta różnica ma wpływ na sprawność chwilową kolektora,
im ta różnica temperatur będzie większa, tym sprawność kolektora będzie wyższa,
Zgadza się, tylko że to nie jest sprawność kolektora a całego systemu. W badaniach kolektorów np. w ISFH lub SPF wg normy, bada się sam kolektor i wykreśla charakterystykę dla samego kolektora, bo nie ma takiej samej instalacji, i to co napisałem wcześniej odnosi się właśnie do takich badań.

Pozdrawiam

SLAEY
17-12-2007, 19:52
Ja ruszam od marca z instalacjami i mam zamiar zrobić wszystkie podłaczenia pod kolektory, lecz ich nie będę montował dopuki się nie doczekam na dotacje z unii,na jakie koszty powinienem być nastawiony w związku z instalacją? (cztery osoby w domu)

Witaj, zależy od jakości, ale komplet powinien zamknąć się w granicach 9000 - 12000 brutto z montażem. Ja namawiam do pytania i "męczenia" urzędników z Gmin o Program Ograniczenia Niskiej Emisji - a więc kiedy planują wdrożyć taki program w życie.... Oczywiście mogę w tym zakresie pomóc merytorycznie....

Pozdrawiam

SLAEY
17-12-2007, 19:55
Ja ruszam od marca z instalacjami i mam zamiar zrobić wszystkie podłaczenia pod kolektory, lecz ich nie będę montował dopuki się nie doczekam na dotacje z unii,na jakie koszty powinienem być nastawiony w związku z instalacją? (cztery osoby w domu)

Witaj, zależy od jakości, ale komplet powinien zamknąć się w granicach 9000 - 12000 brutto z montażem. Ja namawiam do pytania i "męczenia" urzędników z Gmin o Program Ograniczenia Niskiej Emisji - a więc kiedy planują wdrożyć taki program w życie.... Oczywiście mogę w tym zakresie pomóc merytorycznie....

Pozdrawiam

aaaaaaaaaa przepraszam, podałem pełne koszty.... jeśli chodzi o miedź i izolację to zależy ... miedź róznie stoi, ale powinieneś się zamknąć w 500-700 zł z izolacją (no ale zależy ile mb miedzi)

iwan069
17-12-2007, 19:57
tak ale 9000-12000 to koszt całości, mnie chodzi o instalacje bez kolektorów czyli chyba trzech na które mam zamiar sobie poczekać na PONE z Gminy

SLAEY
17-12-2007, 20:09
tak ale 9000-12000 to koszt całości, mnie chodzi o instalacje bez kolektorów czyli chyba trzech na które mam zamiar sobie poczekać na PONE z Gminy

no to ja zrobiłbym tak: dodatkowy komin na kanały CU fi 18 (miedziane) i tyle.
PONE dofinansowuje całą instalację, wraz z zasobnikiem i instalacją.. tak więc zapewnij tylko drogę dla instalacji i czekaj, po co coś robić na przód ?

j-j
17-12-2007, 22:18
Witaj, liczyłem to z uwzględnieniem wzrostu cen paliw kopalnych dla gospodarstwa domowego z 5 ludzikami w porównaniu do konwencjonalnego paliwa jakim jest węgiel i wyszło nam 12 lat, przy zużyciu 250l/doba.
jak ci to wyszło możesz to zacytować ?? bo licząc najprościej 14 gr/kWh * 0,25m3 * 40 stopni Celsjusza *4200/3600 = 1,63 zł/zbiornik 250 CWU
teraz 8 tyś starczy na 4897,96 zbiorników, idąc dalej przy najlepszych kolektorach które dają 45% zapotrzebowania rocznego na CWU wychodzi mi 29,82 lat zwrotu z inwestycji, skoryguj to z łaski swojej i wykaż gdzie te twoje 12 lat ??

a o wzroście cen nośników energii nawet nie ma co gadać, bo te 8 tyś na solary to można teraz spokojnie włożyć na lokatę i mieć z tego procent równoważny wzrostom cen nośników energii, albo można też od razu kupić węgiel na te 30 lat, i stopniowo odbierać ze składu, albo można też rozważyć zakup solara kredytem i wtedy rata odsetek zje od razu całość twoich zysków w przyszłości wynikająca z wzrostu cen

powiedzmy sobie od razu, solar TAK ale jak ktoś go nam da w prezencie

mpoplaw, to nie jedyna sytuacja kiedy się opłaca, druga jeszcze aby sąsiada wk..... ;).

alektyc
17-12-2007, 22:48
mam pytanie jestesmy na etapie stanu surowego ale w przyszłości chcielibyśmy założyć solary jakie instalacje trzeba przygotować bo później nie kuć w ścianach i nie orbić wielkiego bałaganu. Mam dach dwuspadowy wschód zachód.

waldibmw
18-12-2007, 09:12
wrrrr, po co i po co? Jak ktoś nie chce to nie montuje. Ludzie montują z różnych powodów:
1. ekonomicznych (z dotacją)
2. prestiżowych (bo sąsiad ma, to ja będę miał lepsze, więcej...)
3. użytkowych, chodzi mi tutaj o wygodę
4. dla pieniędzy (dla instytucjonalnych klientów są duże dotacje, i przy okazji solarów można coś jeszcze zrobić za tą kaskę, a solary to warunek....)
5. na działki
6.do ogrzewania wody basenowej

W Niemczech i Austrii jest bardzo dużo kolektorów słonecznych, ale nie było by ich tyle, gdybe nie dofinansowania. U nas powinno się coś ruszyć też w tej kwestii...................

Pozdrawiam PODNIES RECE ! i WYJASNIJ MI SENS EKONOMICZNY ,BO TYLKO TYM SIE KIERUJE
MODNY TO MOZESZ MIEC SAMOCHOD <ITD SOLARY <MAJA BYC EKONOMICZNE!!

RAPczyn
18-12-2007, 11:01
mam pytanie jestesmy na etapie stanu surowego ale w przyszłości chcielibyśmy założyć solary jakie instalacje trzeba przygotować bo później nie kuć w ścianach i nie orbić wielkiego bałaganu. Mam dach dwuspadowy wschód zachód.

Połóżcie 2 rury miedziane (najlepiej miękką miedź) o średnicy 15mm, zaizolowane izolacją kauczukową średnicy zew. 45mm, od kotłowni pod kalenice z zapasem oraz przewód profilaktycznie 3-żyłowy 0,75mm^2.

Tak przygotowana instalacja wystarczy do 6m^2 kol. próżniowo-rurowego napełnionego glikolem lub do 13,5m^2 próżniowo-rurowego napełnionego wodą.

Sloneczko
18-12-2007, 11:07
PODNIES RECE ! i WYJASNIJ MI SENS EKONOMICZNY ,BO TYLKO TYM SIE KIERUJE
MODNY TO MOZESZ MIEC SAMOCHOD <ITD SOLARY <MAJA BYC EKONOMICZNE!!

Waldi, za dużo niepokoju wprowadzasz w tym wątku :(

Masz modny samochód i nikt na Ciebie z tego powodu nie krzyczy, ani... nie każe podnosić rąk. Wyluzuj.

mariobros35
18-12-2007, 16:53
slaey co sądzisz o takim rozwiązaniu:http://ik.pl/biuletyn/artykuly_techniczne/technika_solarna/

SLAEY
18-12-2007, 18:33
Witaj, liczyłem to z uwzględnieniem wzrostu cen paliw kopalnych dla gospodarstwa domowego z 5 ludzikami w porównaniu do konwencjonalnego paliwa jakim jest węgiel i wyszło nam 12 lat, przy zużyciu 250l/doba.
jak ci to wyszło możesz to zacytować ?? bo licząc najprościej 14 gr/kWh * 0,25m3 * 40 stopni Celsjusza *4200/3600 = 1,63 zł/zbiornik 250 CWU
teraz 8 tyś starczy na 4897,96 zbiorników, idąc dalej przy najlepszych kolektorach które dają 45% zapotrzebowania rocznego na CWU wychodzi mi 29,82 lat zwrotu z inwestycji, skoryguj to z łaski swojej i wykaż gdzie te twoje 12 lat ??

a o wzroście cen nośników energii nawet nie ma co gadać, bo te 8 tyś na solary to można teraz spokojnie włożyć na lokatę i mieć z tego procent równoważny wzrostom cen nośników energii, albo można też od razu kupić węgiel na te 30 lat, i stopniowo odbierać ze składu, albo można też rozważyć zakup solara kredytem i wtedy rata odsetek zje od razu całość twoich zysków w przyszłości wynikająca z wzrostu cen

powiedzmy sobie od razu, solar TAK ale jak ktoś go nam da w prezencie

Nie mogę znaleźć tych wyliczeń, ale popatrz :
Zestaw z 3 kolektorami tecSol cena ok. 11 334 zł
Roczny koszt eksploatacji zestawu solarnego: 3715 kWh x 0,00883 zł/kWh =32,8 zł
Roczne oszczędności z tytułu zastosowania instalacji solarnej (łączna sprawność układu 60%):
(3715 kWh x 60% x 0,41 zł/kWh) – 32,8 zł = 881 zł/rok
Prosty okres zwrotu nadwyżki kosztów instalacji solarnej:
(11 334zł – 2 000 zł) / 881 zł/rok = 10,5 lat
Dlatego odjąłem 2000 zł bo zasobnik wykorzystywany jest także przez kocioł CO, więc nosząc się z zamiarem zakupu solarów zasobnik siłą rzeczy będzie wykorzystywany przez kocioł....

Z tym kupnem węgla na 30 lat to przesadziłeś......ta.....
powodzenia,

PS
nikt Cię przeciesz nie namawia do zakupui solarów, możesz sobie kupić węgielek na 30 lat albo na lokatę kaskę - Twoja sprawa....:)

Pozdrawiam

SLAEY
18-12-2007, 18:34
mam pytanie jestesmy na etapie stanu surowego ale w przyszłości chcielibyśmy założyć solary jakie instalacje trzeba przygotować bo później nie kuć w ścianach i nie orbić wielkiego bałaganu. Mam dach dwuspadowy wschód zachód.

Jak już wyżej pisałem, musicie przewidzieć dodatkowy wolny kanał (wentylacyjny) na instalację miedzi z dachu do kotłowni (chyba, że solary będą na ziemi)...

Pozdrawiam

SLAEY
18-12-2007, 18:40
mam pytanie jestesmy na etapie stanu surowego ale w przyszłości chcielibyśmy założyć solary jakie instalacje trzeba przygotować bo później nie kuć w ścianach i nie orbić wielkiego bałaganu. Mam dach dwuspadowy wschód zachód.

Połóżcie 2 rury miedziane (najlepiej miękką miedź) o średnicy 15mm, zaizolowane izolacją kauczukową średnicy zew. 45mm, od kotłowni pod kalenice z zapasem oraz przewód profilaktycznie 3-żyłowy 0,75mm^2.

Tak przygotowana instalacja wystarczy do 6m^2 kol. próżniowo-rurowego napełnionego glikolem lub do 13,5m^2 próżniowo-rurowego napełnionego wodą.

Ja radzę z fi18 a nie 15.... reszta się zgadza. Uzasadnienie jest proste:
- dłuższa żywotność instalacji
- mniejsze opory hydrauliczne
- możliwość rozbudowy instalacji po kilku latach (np o wspomaganie CO)
wada taka, że więcej płynu wchodzi w instalację - i tylko taka.

Pozdrawiam

SLAEY
18-12-2007, 18:46
slaey co sądzisz o takim rozwiązaniu:http://ik.pl/biuletyn/artykuly_techniczne/technika_solarna/

mariobros35 - chodzi Ci o zdjęcie???? Jeśli tak to przerost formy nad treścią. W dzisiejszych czasach technologie solarów jest bardzo zaawansowana. Większość producentów oferuje absorber selektywny o parametrach absorbcji 95% i emisj 5% (czyli prawie ciało idealnie czarne), tak więc nie ma sensu montować kolektor "podążający za słońcem"....

Pozdrawiam

mariobros35
18-12-2007, 20:31
slaey co sądzisz o takim rozwiązaniu:http://ik.pl/biuletyn/artykuly_techniczne/technika_solarna/

mariobros35 - chodzi Ci o zdjęcie???? Jeśli tak to przerost formy nad treścią. W dzisiejszych czasach technologie solarów jest bardzo zaawansowana. Większość producentów oferuje absorber selektywny o parametrach absorbcji 95% i emisj 5% (czyli prawie ciało idealnie czarne), tak więc nie ma sensu montować kolektor "podążający za słońcem"....

Pozdrawiam
chodziło mi głównie o to iż przy takim rozwiązaniu mamy stały uzysk energetyczny z słońca niezależnie od pory dnia natomiast przy solarach płaskich lub rurowych próżniowych jednak sprawność solara jest różna i zależna od pozycji słońca na niebie

j-j
18-12-2007, 21:35
(3715 kWh x 60% x 0,41 zł/kWh) – 32,8 zł = 881 zł/rok
Prosty okres zwrotu nadwyżki kosztów instalacji solarnej:
(11 334zł – 2 000 zł) / 881 zł/rok = 10,5 lat
dlaczego kWh u ciebie aż taka droga ?? czym ty grzejesz ?? podstaw sobie do tego wzoru 0,17 zł bo tyle kosztuje kWh z węgla albo z gazu ziemnego, prąd kosztuje 0,28 więc twoje obliczenia powinny wyglądać:
3715*60%*0,17zł/kWh = 379 zł/rok czyli zwrot po 25 latach
3715*60%*0,28zł/kWh = 624 zł/rok czyli zwrot po 16 latach

a teraz trudne pytanie gdzie w tym układzie będziesz magazynować te 3715kWh rocznie ?? bo z solarami to bywa tak że w słoneczne dni to jest ciepła za dużo a w nie słoneczne mało, więc ile kosztuje bufor ciepła o pojemności 1m3 ocieplony 30 cm styropianu ??

mpopłav, 60% z 3715 kWh więc będzie trochę mniej i w sumie wystarczy zasobnik ok 250-300 l ale i tak dodatkowo należy wziąć pod uwagę że 3715 kWh to jest dla większego zużycia cwu.
No i właśnie- 11 lat zwrotu przy prądzie liczonym jeszcze za 41 groszy, to przy gazie bez komentarza- 25 lat zwrotu i to przy większym zużyciu, hehe..

Reasumując: nie dość że się opłaca kiedy duże zużycie cieplej wody to jeszcze wtedy gdy za oknem pod ziemią mamy do dyspozycji tylko droższy prąd (u mnie jest za 36 groszy taryfa zwykła a ten w taryfie nocnej kosztuje 46 groszy w ciągu dnia a grzać cwu mozna w nocy gdy płacimy 22 grosze).
No cóż ale w sumie nic nowego to nie jest już tyle tematów o solarach było i wnioski można snuć te same.

Ale każdy ma wolny wybór- to fakt.

Sloneczko
18-12-2007, 22:33
na koniec mojego udziału w tym wątku dodam tylko ze koło mnie jest taki solar co ma już ok 10 lat, absorber płatami z niego odchodzi

Czy dzisiejsze solary nie są robione jakąś lepszą technologią niż te sprzed lat?

Aha, może moje pytanie będzie z cyklu naiwnych, ale chciałabym wiedzieć, jak zabezpiecza się układ solarny przed przegrzaniem, w razie dłuższej nieobecności w domu. Mamy już przygotowaną instalację, więc kiedyś solary zamontujemy.

Chciałabym wiedzieć więcej, niż już wiem :)

RAPczyn
18-12-2007, 23:11
Nie mogę znaleźć tych wyliczeń, ale popatrz :
Zestaw z 3 kolektorami tecSol cena ok. 11 334 zł
Roczny koszt eksploatacji zestawu solarnego: 3715 kWh x 0,00883 zł/kWh =32,8 zł
Roczne oszczędności z tytułu zastosowania instalacji solarnej (łączna sprawność układu 60%):
(3715 kWh x 60% x 0,41 zł/kWh) – 32,8 zł = 881 zł/rok
Prosty okres zwrotu nadwyżki kosztów instalacji solarnej:
(11 334zł – 2 000 zł) / 881 zł/rok = 10,5 lat

Tą samą ilość energii w roku można uzyskać kol. próżniowo-rurowym o powierzchni 3,2m^2 za cenę około 7300Pln (bez zbiornika).



Ja radzę z fi18 a nie 15.... reszta się zgadza. Uzasadnienie jest proste:
- dłuższa żywotność instalacji
- mniejsze opory hydrauliczne
- możliwość rozbudowy instalacji po kilku latach (np o wspomaganie CO)
wada taka, że więcej płynu wchodzi w instalację - i tylko taka.

Pozdrawiam

Dłuższa żywotność instalacje??
Przy 6-7 Osobach i wspomaganiu lub częściowym ogrzewaniu w systemach Aqua wystarczy 15mm.
Jeśli przyjmiemy straty ciepła przy rurze 18mm za 100% to przy rurze 15mm straty będą mniejsze o 20%.




Czy dzisiejsze solary nie są robione jakąś lepszą technologią niż te sprzed lat?

Aha, może moje pytanie będzie z cyklu naiwnych, ale chciałabym wiedzieć, jak zabezpiecza się układ solarny przed przegrzaniem, w razie dłuższej nieobecności w domu. Mamy już przygotowaną instalację, więc kiedyś solary zamontujemy.

Chciałabym wiedzieć więcej, niż już wiem :)

Co do technologii to niestety różnie bywa. Są firmy które dalej stosują czarny chrom jako absorber - brrr.

Jeśli chodzi o przegrzewanie. Stan stagnacji w kol. próżniowo-rurowych wysokiej klasy to temp. rzędu 300st.C i samym kolektorom nic się nie dzieje. Gorzej z glikolem, ulega on przyspieszonej degradacji. Sytuacje mogą się takie zdarzyć np. w instalacjach montowanych w szkołach gdzie przez wakacje praktycznie nie ma rozbioru ciepłej wody. Należy wtedy przykryć pole kolektorów. W instalacjach "domowych" przy wyjeździe powiedzmy na 2 tygodnie zasłużonych wakacji cieszyłbym się nimi a nie zawracał głowę płynem. W przypadku systemów Aqua (woda zamiast glikolu w obiegu kolektora) problem degradacji i wymiany płynu nie występuje.

ZW
19-12-2007, 12:09
Ciekaw jestem dlaczego Ci płaskie odradzili. Z reguły próżniowe są droższe, ale spotykam nawet w podobnej cenie (do płaskich) ale chińskie...

Argument był - płaskie są mało tańsze (oferty różniły się jakieś 30%), a dużo bardziej zawodne - np. działają praktycznie tylko latem. Kilka firm to potwierdziło, nie była to opinia jednej osoby.

Wyliczę ile bym mógł zapłacić za kolektor (za cały system - z instalacją, gwarancją i wszystkim co potrzebne):

Na podgrzanie wody zużyję w roku ok 6 000 kWh po 28 gr = ~1700 zł
Prąd będzie drożał w tempie 15% rocznie
Wniosek: w ciągu najbliższych 5 lat wydam 11,5 tys zł na podgrzanie wody

Solar próżniowy daje optymistycznie 60% oszczędności rocznie. Nie jestem aż tak optymistyczny jak sprzedawcy solarów i obniżam delarowany uzysk o 25% Oszczędność 45% = 5 tys zł.

Minus 5-o letnie odsetki (za solar płacę z góry, za prąd stopniowo)

Ryzyko, że coś się zamiesza na rynku energii wymieniam na ryzyko że solar padnie miesiąc po gwarancji.

Wyliczenie może zawiłe ale wielu jakoś tak kombinuje. Jak nie na papierze to intuicyjnie.

Na solar z instalacją zostaje max 4 tys zł. Przy prądzie(!) Sorry że tak wszystko przeliczam na pieniądze ale nie widzę innych korzyści. Ozdoba dachu to żadna.

Dotacji nie dostanę bo ich gmina nie przewiduje. Zresztą dotacje nie załatwią sprawy. Wołałbym żeby mi gmina naprawiła drogę niż dorzuciła się do solarów.

Znajdzie się coś dla mnie ?

pozdrawiam

1950
23-12-2007, 20:28
Ciekaw jestem dlaczego Ci płaskie odradzili. Z reguły próżniowe są droższe, ale spotykam nawet w podobnej cenie (do płaskich) ale chińskie...

Argument był - płaskie są mało tańsze (oferty różniły się jakieś 30%), a dużo bardziej zawodne - np. działają praktycznie tylko latem. Kilka firm to potwierdziło, nie była to opinia jednej osoby.
jeżeli ktoś Ci powiedział, że próżniowe grzeją zimą, to Cię okłamał,
uzysk energetyczny jest równy zeru,
producenci przedstawiają takie słupki na których widać procentowy udział energii słonecznej którą można wykorzystać w stosunku do zapotrzebowania do grzania ciepłej wody,
one są adekwatne, dla obydwu rodzajów kolektorów,
w grudniu możesz przy dobrych układach liczyć na 6% zapotrzebowania na ciepła wodę,
w literaturze spotkać się możesz ze stwierdzeiem, że kolektory próżniowe są sprawniejsze o około 30% od kolektorów płaskich,
to prawda, ale tylko zimą,
ta wyższa sprawność wynika przede wszystkim z mniejszych strat w niskich temperaturach,
jak sobie policzysz z tych 6% w grudniu, tą sprawność wyższą o 30% to różnica tak na prawdę wychodzi na korzyśc próżniowych tylko 2 % z tych 6%,, ale taka różnica to nie prezentuje się marketingowo zbyt dobrze, dlatego dla celów marketingowych przedstawia się to w sposób korzystniejszy dla producenta próżniowych,
prawdę mówiąc, różnice pomiędzy jednymi a drugimi są naprawdę tak minimale że na dobrą sprawę nie warto do grzania ciepłej wody kupować kolektorów próżniowych, dopiero przy wspomaganiu centralnego to można się pokusić o próżniowe,
zależy nam wtedy żeby ten kolektor był najsprawniejszy w okresach przejściowych

Wyliczę ile bym mógł zapłacić za kolektor (za cały system - z instalacją, gwarancją i wszystkim co potrzebne):

Na podgrzanie wody zużyję w roku ok 6 000 kWh po 28 gr = ~1700 zł
Prąd będzie drożał w tempie 15% rocznie
Wniosek: w ciągu najbliższych 5 lat wydam 11,5 tys zł na podgrzanie wody

Solar próżniowy daje optymistycznie 60% oszczędności rocznie. Nie jestem aż tak optymistyczny jak sprzedawcy solarów i obniżam delarowany uzysk o 25% Oszczędność 45% = 5 tys zł.

Minus 5-o letnie odsetki (za solar płacę z góry, za prąd stopniowo)

Ryzyko, że coś się zamiesza na rynku energii wymieniam na ryzyko że solar padnie miesiąc po gwarancji.

Wyliczenie może zawiłe ale wielu jakoś tak kombinuje. Jak nie na papierze to intuicyjnie.

Na solar z instalacją zostaje max 4 tys zł. Przy prądzie(!) Sorry że tak wszystko przeliczam na pieniądze ale nie widzę innych korzyści. Ozdoba dachu to żadna.

Dotacji nie dostanę bo ich gmina nie przewiduje. Zresztą dotacje nie załatwią sprawy. Wołałbym żeby mi gmina naprawiła drogę niż dorzuciła się do solarów.

Znajdzie się coś dla mnie ?

pozdrawiam
to czy Tobie się opłaca to już Twoja decyzja,
każdy czymś się w życiu kieruje,
to co dla Ciebie jest nieopłacalne, dla kogoś innego który ma priorytety różne od Twoich, może być inwestycją w którą chce zainwestować,
przecież maluchem możesz też dojechać tam gdzie chcesz, nie musi to być koniecznie merc,
a jak wiesz znajdują się nabywcy na jeden i drugi samochód

mariobros35
23-12-2007, 22:32
dlaczego polecane są solary próżniowe? odpowiedź jest prosta. każdy handlowiec żyje z handlu a 15% marży od 20kzł jest większe niż 15% marży od 12kzł.
sprawność obu rodzajów kolektorów jest porównywalna. za kolektorami płaskimi przemawia.
- duża wytrzymałość (widziałem 150kg gościa chodzącego po płycie i nic) vaillant dla przykładu musiał wycofać 2000 paneli próżniowych bo szkło im odpryskiwało
- możliwość odśnieżenia (wystarczy wymusić pracę pompy a po chwili śnieg pięknie spływa)
- niższy koszt inwestycji
Nie prawda są solary próżniowe rurowe w cenie 11000 zł brutto z montażem

maggel
30-12-2007, 14:43
Mam pytanko czy znasz może firmę Rotex i co sadzisz o jej GasSolarUnit,zestawie: kolektory, zintegrowany kocioł kondensacyjny wraz z zasobnikiem.Mam zamiar połączyc razem kocioł, kominek (Jotul-Panorama z systemem wodnym),dwa kolektory słoneczne (nie wiem jakie płaskie czy próżniowe).A może mógłbyś doradzić podobnego producenta.Jaki powinien byc zasobik/wymiennik w systemie cwu/co chodzi mi o wielkość jeden z oferantów mówił mi o wielkosci 750 litrów ! Dodam tylko że chciałbym zainstalować całość w domu pow.210m / 4 osoby.Z góry dziękuję.

mariobros35
30-12-2007, 22:05
Mam pytanko czy znasz może firmę Rotex i co sadzisz o jej GasSolarUnit,zestawie: kolektory, zintegrowany kocioł kondensacyjny wraz z zasobnikiem.Mam zamiar połączyc razem kocioł, kominek (Jotul-Panorama z systemem wodnym),dwa kolektory słoneczne (nie wiem jakie płaskie czy próżniowe).A może mógłbyś doradzić podobnego producenta.Jaki powinien byc zasobik/wymiennik w systemie cwu/co chodzi mi o wielkość jeden z oferantów mówił mi o wielkosci 750 litrów ! Dodam tylko że chciałbym zainstalować całość w domu pow.210m / 4 osoby.Z góry dziękuję.
Maggiel wszystko zależy od tego czy chcesz kominkiem piecem gazowym i solarami grzać c.o i c.u.w bo jeżeli tak to dobrze by było zastosować zbiornik buforowy i z stąd ta pojemność 750 l jest to pojemność zbiornika buforowego SIS zbiornik w zbiorniku z 1 lub 2 wężownicami i wtedy piec gazowy rotex nie jest ci konieczny gdyż można zastosować piec każdego innego producenta a w dodatku korzystniejszy cenowo np 1 biegowy de ditrich kondensat no i zaletą bufora jest akumulacja ciepła wyprodukowanego przez kominek i potem sukcesywne w miarę potrzeb oddawanie do instalacji c.o nawet wtedy kiedy w kominku wygaśnie ogień jakbyś miał pytania to zapraszam do wątku podanego w stopce 8)

niedzio
31-12-2007, 14:07
mam pytanie jestesmy na etapie stanu surowego ale w przyszłości chcielibyśmy założyć solary jakie instalacje trzeba przygotować bo później nie kuć w ścianach i nie orbić wielkiego bałaganu. Mam dach dwuspadowy wschód zachód.

Połóżcie 2 rury miedziane (najlepiej miękką miedź) o średnicy 15mm, zaizolowane izolacją kauczukową średnicy zew. 45mm, od kotłowni pod kalenice z zapasem oraz przewód profilaktycznie 3-żyłowy 0,75mm^2.

Tak przygotowana instalacja wystarczy do 6m^2 kol. próżniowo-rurowego napełnionego glikolem lub do 13,5m^2 próżniowo-rurowego napełnionego wodą.

Ja radzę z fi18 a nie 15.... reszta się zgadza. Uzasadnienie jest proste:
- dłuższa żywotność instalacji
- mniejsze opory hydrauliczne
- możliwość rozbudowy instalacji po kilku latach (np o wspomaganie CO)
wada taka, że więcej płynu wchodzi w instalację - i tylko taka.

Pozdrawiam

Czy zrobienie rur fi22 (bo podobno lepiej łączą się z wężownicą, bo ma króciec 3/4) jest zasadne --> oczywiście mówię o miękkiej miedzi - takie rozwiązanie "na zaś" proponuje mi instalator i nie wiem czy nie przegina z przekrojem rury (różnica w cenie miedzi już znikoma, mam ok. 20 mb rury)?

RAPczyn
01-01-2008, 22:51
Na rurze 22 będziesz miał b. duże straty energii. Taką średnice stosuje się przy polach kolektora o pow. powyżej 30m^2

niedzio
02-01-2008, 12:48
Na rurze 22 będziesz miał b. duże straty energii. Taką średnice stosuje się przy polach kolektora o pow. powyżej 30m^2

Czyli 18 będzie dla mnie optymalna ? (4-5 osób w gospodarstwie domowym, cel --> podgrzewanie c.w.u.)

RAPczyn
02-01-2008, 15:31
Na rurze 22 będziesz miał b. duże straty energii. Taką średnice stosuje się przy polach kolektora o pow. powyżej 30m^2

Czyli 18 będzie dla mnie optymalna ? (4-5 osób w gospodarstwie domowym, cel --> podgrzewanie c.w.u.)

A nawet 15, do 7,5m^2 płaskiego i próżniowo-rurowych do 6m^2

niedzio
04-01-2008, 09:18
Na rurze 22 będziesz miał b. duże straty energii. Taką średnice stosuje się przy polach kolektora o pow. powyżej 30m^2

Czyli 18 będzie dla mnie optymalna ? (4-5 osób w gospodarstwie domowym, cel --> podgrzewanie c.w.u.)

A nawet 15, do 7,5m^2 płaskiego i próżniowo-rurowych do 6m^2

Jeden z forumowiczów wypowiadał się wcześniej, że lepiej dać 18 zamiast 15, stąd moja propozycja 18-tki (to co w końcu wybrać ? )

RAPczyn
04-01-2008, 16:01
A nawet 15, do 7,5m^2 płaskiego i próżniowo-rurowych do 6m^2

Jeden z forumowiczów wypowiadał się wcześniej, że lepiej dać 18 zamiast 15, stąd moja propozycja 18-tki (to co w końcu wybrać ? )

Przy c.w.u. dla 4-5 Osobowej rodziny i kolektorze próżniowo-rurowym od 4,5 do 6m^2 - sensowne pole - Daj rurę 15

niedzio
04-01-2008, 16:25
A nawet 15, do 7,5m^2 płaskiego i próżniowo-rurowych do 6m^2

Jeden z forumowiczów wypowiadał się wcześniej, że lepiej dać 18 zamiast 15, stąd moja propozycja 18-tki (to co w końcu wybrać ? )

Przy c.w.u. dla 4-5 Osobowej rodziny i kolektorze próżniowo-rurowym od 4,5 do 6m^2 - sensowne pole - Daj rurę 15
Myślę raczej o kolektorze płaskim, nie próżniowo-rurowym (czy to ma jakieś znaczenie jeśli chodzi o średnicę przyłączy) ?

RAPczyn
04-01-2008, 16:32
J.w. - przy płaskich, u ciebie sensowne będzie od 6 do 7,5 m^2, łączyć 15

niedzio
04-01-2008, 16:35
Dzięki, chyba na oczy mi padło :oops:

Do_rota
20-01-2008, 20:29
Witam!
Z dyskusji na forum zrozumiałam, że poleca sie solary próżniowe. Czy może mi ktoś polecić solary dobrej firmy. W najbliższych dniach mam podjąć decyzję, nie wiemy na co się zdecydować. Słyszałam, że próżniowe pękają? Czy to prawda?

RAPczyn
20-01-2008, 23:17
Witam!...
Słyszałam, że próżniowe pękają? Czy to prawda?


I prawda, i nie.

To zależy jaką mają budowę.
Jeżeli w kolektorze mamy połączenie (przejście) rurki miedzianej przez szkło to istnieje duże ryzyko, że takie połączenie może nie wytrzymać i kolektor straci izolacje w postaci próżni.

Jeśli kolektor ma budowę podobną do termosu, tzn. rurka nie przechodzi przez szkło tylko wchodzi do "termosu" i z niego wychodzi to nie ma tego problemu.

Na PW wysłałem namiary na najlepszą firmę, w moim mniemaniu, która produkuje kolektory.

gabba
21-01-2008, 11:02
Proszę o poradę:
w jaki sposób przygotować mocowania pod przyszłe solary? O czym pamiętać?

Na dachu (deskowanym) będzie kładziona dachówka betonowa,- solary w bliżej nie określonej przyszłości

RAPczyn
21-01-2008, 12:53
Od zewnętrznej strony dachu zaznaczyć sobie w jakiś sposób gdzie są krokwie. Aby podczas montażu nie było problemów z ich znalezieniem. Dołożyć dachówkę wentylacyjną, przewidzieć miejsce którędy mogą "iść" rury od kolektora do kotłowni.

listek
21-01-2008, 14:07
Witam.
Ewentualnie dla przyszłych solarów trzeba wzmacniać krokwie (wieksze przekroje)?
Dane:
2-3 osoby
480 m^3 kub
Dzięki i Pozdro

maniak
21-01-2008, 14:16
WItam, Jak dobierac kolektory plaskie do ogrzewania basenu, powiedzmy ze jest to basen zewnetrzy, bedzie mial dobre przykrycie, powierzchnia 45m^2 ssrednia glebokosc to 1.5m ? chodzi mi o jakies ogolne wyznaczniki - wskazowki,

Pozdrawiam

Ps, Milie widziana bedzie tez literatura na temat solarow - doboru do poszczegolnych instalacji

RAPczyn
21-01-2008, 15:01
Witam.
Ewentualnie dla przyszłych solarów trzeba wzmacniać krokwie (wieksze przekroje)?
Dane:
2-3 osoby
480 m^3 kub
Dzięki i Pozdro

Zakładając u ciebie plan maksimum (cwu+c.o.) 7m^2 próżniowo rurowego to jest 126kg, na 12 punktach mocowania po 2 na krokiew. 10,5kg na pkt., po napełnieniu instalacji 11,03kg/pkt.


WItam, Jak dobierac kolektory plaskie do ogrzewania basenu, powiedzmy ze jest to basen zewnetrzy, bedzie mial dobre przykrycie, powierzchnia 45m^2 ssrednia glebokosc to 1.5m ? chodzi mi o jakies ogolne wyznaczniki - wskazowki,

Pozdrawiam

Ps, Milie widziana bedzie tez literatura na temat solarow - doboru do poszczegolnych instalacji



Pow. basenu otwartego (z przykryciem) x 0,5 = powierzchnia kolektora (odchyłka +/- 25%)

Przy próżniowo rurowych "x 0,4" +/- 25%

Przy basenach zamkniętych (z przykryciem) odpowiednio "x 0,3" lub "x 0,2"

piotr.nowy
21-01-2008, 19:57
Na PW wysłałem namiary na najlepszą firmę, w moim mniemaniu, która produkuje kolektory.

Czy mogę również poprosić o te namiary ?

szczepek
21-01-2008, 21:33
Cześć
Bede wdzięczny za poradę.

Dom ogrzewam gazem (24kw piec) dom pow. całkowita 250m2 do tego mam jeszcze system DGP. Teraz przyszła kolej na instalacje solarną . posiadam już zasobnik 300 l cwu z dwoma wężownicami , do jenej jest z pieca gazowego a do drugiej chcę podłaczyć ciepło z solarów
chcę wydać na ten cel ok. 15 kpln
czy mógłbym prosić o pomoc w wyborze najlepszego roziwązania za takie pieniażki?
czy warto rozwazać w takiej cenie oprócz cwu - wspomagania C.O. ?

z góry dziekuje za pomoc :-)

Zielak 1976
26-02-2008, 21:29
Witam
RAPczyn mam kilka pytań
1. Czy 300 litrowy zbiornik często montowany w zestawach solarnych
nie jest czasem zbyt wielkim obciążeniem dla kotła gazowego, który co by tu nie mówić musi nagrzewać taką ilość wody w okresach zimowych gdy kolektory maja najmniejszą sprawność?
2. Mój dom ustawiony jest idealnie na południe, niestety ścianą szczytową.
Czy mogę zamontować kolektor próżniowy "Heat-pipe" pionowo na ścianie?

RAPczyn napisał:
Na PW wysłałem namiary na najlepszą firmę, w moim mniemaniu, która produkuje kolektory.

3. Czy mogę również poprosić o te namiary?
4. Szukam opini na temat kolektorów hartmana ?
www.elco.pl
W opini partnera tej firmy z którym rozmawiałem jakość kolektora Hartamnn i Viessman są identyczne (jeden producent rur próżniowych)
z góry dziekuje za pomoc[/quote]

RAPczyn
26-02-2008, 22:12
Witam
RAPczyn mam kilka pytań
1. Czy 300 litrowy zbiornik często montowany w zestawach solarnych
nie jest czasem zbyt wielkim obciążeniem dla kotła gazowego, który co by tu nie mówić musi nagrzewać taką ilość wody w okresach zimowych gdy kolektory maja najmniejszą sprawność?

Zbiornik SUNNY 301: poj.nominalna 318 litrów; obszar nagrzewania kotłem 127L; grzałką elektryczną 138L - jak widać kocioł grzej tylko 127 litrów wody.


2. Mój dom ustawiony jest idealnie na południe, niestety ścianą szczytową.
Czy mogę zamontować kolektor próżniowy "Heat-pipe" pionowo na ścianie?

Możesz montować na ścianie ale lepszym wyjściem będzie mimo wszystko montaż na dachu, nawet jeśli azymut będzie wynosił 45st.

Ushi
27-02-2008, 07:59
Witam,

Choc jeszcze ani jedna łopata nie została wbita w działkę, przymierzamy się wstępnie do kolektorów słonecznych.

W zeszłą niedzielę powędrowaliśmy z żoną i sąsiadami na targi budowlane w Gliwicach. Pytaliśmy się tego i owego pana o kolektory słoneczne i jak to zwykle bywa, każdy mówił co innego... i jak tu nie miec mętliku w głowie? :o

Czy mógłby mi tu ktoś podpowiedziec, jakie i ile kolektorów powinniśmy zamontowac na naszym dachu? Wstępne założenia to:
- dom około 150 mkw., 4 osoby
- kocioł na ekogroszek
- dach dwuspadowy, z połaciami ustawionymi na południowy wschód i północny zachód, z odchyleniem od kierunku północnego 20 stopni

Mógłby nam ktoś coś konkretnego podpowiedziec?

RAPczyn
27-02-2008, 10:06
Witam,


- dom około 150 mkw., 4 osoby
- kocioł na ekogroszek
- dach dwuspadowy, z połaciami ustawionymi na południowy wschód i północny zachód, z odchyleniem od kierunku północnego 20 stopni

Mógłby nam ktoś coś konkretnego podpowiedziec?

Odpowiednią powierzchnią dla 4 Osobowego gospodarstwa, przy kolektorach próżniowo-rurowych będą 4 do 4,66m^2 pokrycie zapotrzebowania cwu 70-80% w skali roku.
Konkretnie:
AquaPakiet CPC 40 Allstar, Aqua 190;
AquaPakiet 1x CPC 45 Star azzurro, Aqua 390;
AquaPakiet 2x CPC 14 Star azzurro, Aqua 390.

RAPczyn
27-02-2008, 19:59
Wiem, że "mocne" :wink: . W Częstochowie mam instalacje 7m^2 (2x CPC 21), po pierwszym roku był uzysk 689kWh/m^2.

mathiasso
27-02-2008, 21:01
ciekawe co sie stało z Slaey'em, czyżby mu neta odłączyli?? :wink:
i mam pytanie czy ktoś z Was używał już bufora tej firmy: http://www.galmet.com.pl/, zakładka zasobniki i wyminniki specjalne i kombinowane zbiorniki akumulacji ciepła.

Piotr_M
28-02-2008, 09:00
Witaj
mam pytania dot. solarów.
Rodzina 5 osób (2 dorosłych) - jakie wybrać solary (rodzaj płaskie czy próżniowe?), o jakiej powierzchni - jak je skonfigurować z systemem CWU - wykorzystywany będzie kocioł gazowy kondensacyjny.

Sprawa druga na obecnym etapie budowy chcę przygotować instalację od dachu do kotłowni aby w przyszłosci podpiąć solary. O czy muszę pamiętać?
Czy mogę zainstalować już na dachu jakieś uchwyty do solarów aby uniknąć w przyszłości konieczności zdejmowania dachówek?

RAPczyn
28-02-2008, 09:20
Sprawdzałem między 04.2005 a 04.2006, pojęcia nie mam jaki uzysk był tam w ostatnich 3 miesiącach.


Witaj
mam pytania dot. solarów.
Rodzina 5 osób (2 dorosłych) - jakie wybrać solary (rodzaj płaskie czy próżniowe?), o jakiej powierzchni - jak je skonfigurować z systemem CWU - wykorzystywany będzie kocioł gazowy kondensacyjny.

Przy 5 Osobach proponuje się 6-7m^2 kolektora próżniowo-rurowego i zbiornik o pojemność 470L. Można w przyszłości rozszerzyć taki zastaw o wspomaganie ogrzewania.


Sprawa druga na obecnym etapie budowy chcę przygotować instalację od dachu do kotłowni aby w przyszłosci podpiąć solary. O czy muszę pamiętać?
Czy mogę zainstalować już na dachu jakieś uchwyty do solarów aby uniknąć w przyszłości konieczności zdejmowania dachówek?

Bardzo dobrze, że myślisz o tym teraz. Możesz położyć rury Cu15 (miekka lub lutowana twardym lutem) które będą łączyły kolektor ze zbiornikiem, zaizolowane otuliną np. kauczukową 15mm U=0,04W/(m*K) oraz przewód 3*0,75. Co do uchwytów to każdy producent ma inną technologie montażu (inne elementy) tu bym się zastanowił.

Piotr_M
28-02-2008, 14:01
Sprawdzałem między 04.2005 a 04.2006, pojęcia nie mam jaki uzysk był tam w ostatnich 3 miesiącach.


Witaj
mam pytania dot. solarów.
Rodzina 5 osób (2 dorosłych) - jakie wybrać solary (rodzaj płaskie czy próżniowe?), o jakiej powierzchni - jak je skonfigurować z systemem CWU - wykorzystywany będzie kocioł gazowy kondensacyjny.

Przy 5 Osobach proponuje się 6-7m^2 kolektora próżniowo-rurowego i zbiornik o pojemność 470L. Można w przyszłości rozszerzyć taki zastaw o wspomaganie ogrzewania.

Bardzo dobrze, że myślisz o tym teraz. Możesz położyć rury Cu15 (miekka lub lutowana twardym lutem) które będą łączyły kolektor ze zbiornikiem, zaizolowane otuliną np. kauczukową 15mm U=0,04W/(m*K) oraz przewód 3*0,75. Co do uchwytów to każdy producent ma inną technologie montażu (inne elementy) tu bym się zastanowił.


Dzieki za podpowiedzi - przeraził mnie zbiornik 470 l. ja myślałem o 300 l.
Jakie solary są najbardziej wydajne i trwałe (konkretne modele).

1950
28-02-2008, 16:01
Sprawdzałem między 04.2005 a 04.2006, pojęcia nie mam jaki uzysk był tam w ostatnich 3 miesiącach
pytanie było przewrotne, zadam je inaczej:
ile realnie dni mogę powierzyć solarowi na przygotowanie CWU a przez ile dni w roku będę musiał użytkować inne źródło ciepła ?? czy będzie to stosunek 70-80% dla solara i 20-30% dla innych źródeł ??
bo ja tak rozumuję że solar pokrywa 70-80% zapotrzebowania na CWU
nie licz na to,
wprawdzie można uzyskać te procenty, ale instalacja kolekotorów będzie miała sprawność, strzelam 30-35%, a może nawet mniej,
nie chce mi się wrzucać tego w program, ale w tych granicach będzie się to kształtować

RAPczyn
01-03-2008, 10:34
Sprawdzałem między 04.2005 a 04.2006, pojęcia nie mam jaki uzysk był tam w ostatnich 3 miesiącach
pytanie było przewrotne, zadam je inaczej:
ile realnie dni mogę powierzyć solarowi na przygotowanie CWU a przez ile dni w roku będę musiał użytkować inne źródło ciepła ?? czy będzie to stosunek 70-80% dla solara i 20-30% dla innych źródeł ??
bo ja tak rozumuję że solar pokrywa 70-80% zapotrzebowania na CWU

Szczerze mówiąc to nie wiem czy da się odpowiedzieć na to pytanie.
Dlaczego?
Wydaje mi się, że jest tyle możliwości, niewiadomych oraz rzeczy których nie sposób przewidzieć, że ja nie jestem wstanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

inches
01-03-2008, 14:39
Witam,
zastanawiam się nad zamontowaniem solarow. Nie wiem tylko czy w moim przypadku maksymalnie będą wykorzystane. Otórz wiazd na działkę pd-wch, dach dwuspadowy (niestety) róża wiatrów 45,13 st. Czy zamontować po wschodzie czy zachodzie. Czy w ogóle montować???? Proszę o radę.

ebarc
02-03-2008, 19:25
dzisiaj przypadkiem zauważyłem u znajomego na tarasie na 1 piętrze kolektor w wersji bardzo uproszczonej ... ale co ciekawe zestaw sprawdzony przez kilka sezonów i to z powodzeniem
całość wygląda tak, że zamiast ładnych solarów wykonawca wykorzystał stare grzejniki panelowe (ze stali - pow. calosci ok. 3m2 ) pomalowane na czarno umocowane szeregowo w stalowej ramie i przykryte szybą
całość podłączona jest do zasobnika na wodę o poj. 150l (takze jakis przechadzaly)
wygląd nie powala na kolana ale też i nie szpeci a z uwagi na to, że mieszkają na uboczu nie przejmują się szczególnie efektami wizualnymi
nie mniej jednak zestaw hula i to całkiem nieźle bo latem nie używają innego zasilania do podgrzewania wody
co najważniejsze to to, że koszty jakie ponieśli na "inwestycje" to kilkaset zł
a z uwagi na fakt iż przy profesjonalnym zestawie i tak 4 osobowa rodzina w letnie dni nie jest w stanie w 100% wykorzystać możliwości solarów to taki amatorski zestaw ma racje bytu
i tu apel do wszystkich "kombinujacych" aby poruszyli swoją wyobraźnią bo napewno nie wszystko co ładnie opakowane warte jest swojej ceny ...

PavvelB
03-03-2008, 09:05
Cały czas myślę nad solarami. Zaczęła mnie dręczyć pewna wątpliwość, mianowicie możliwość "wyłączenia" ogrzewania. Chodzi mi o sytuację kiedy latem wyjeżdża się na dwa czy trzy tygodnie a solar cały czas grzeje wodę. W końcu może zagotować :) Jak jest ten problem rozwiązywany?

RAPczyn
03-03-2008, 09:42
inches - Jeśli masz dach wsch-zach to najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż kolektora na obu połaciach dachowych.

PavvelB - Z kolektorem wysokiej jakości nic się nie dzieje, stoi w stanie pary.

krk women
03-03-2008, 16:23
Witam u mnie jest taki układ

http://images27.fotosik.pl/169/01d848cad89230af.jpg (www.fotosik.pl)

Jak najlepiej ulóżyć kolektory? Docelowo rodzina 2+2, chcemy prózniowe.Jakie firmy polecacie z tych średnich i lepszych jakościowo??

krk women
03-03-2008, 20:08
Aha jeszcze jedno: planuję KOCIOŁ VAILLANT VC PLUS 246/3-5 i zasobnik 220 L. Czy to bedzie ok? Na co mam zwracać uwagę przy zakupie paneli?

inches
03-03-2008, 21:49
Witam u mnie jest taki układ

http://images27.fotosik.pl/169/01d848cad89230af.jpg (www.fotosik.pl)

Jak najlepiej ulóżyć kolektory? Docelowo rodzina 2+2, chcemy prózniowe.Jakie firmy polecacie z tych średnich i lepszych jakościowo??


U mnie jest podobnie, tylko wjazd jest gdzie taras a taras gdzie wjazd.
Chętnie poczytam opinie speców.

RAPczyn
03-03-2008, 23:43
inches - Jeśłi u Ciebie jest podobnie jak u krk women to można wrzucić kolektory na połać południowo-wschodnią lub/i na ścianę pd-zach. Różnica między tymi lokalizacjami w uzyskach kolektora będzie niezauważalna.

krk women - lokalizacja kol. j.w. Jeśli chodzi o kocioł to zajrzyj na
http://forum.muratordom.pl/jaki-piec-kociol-gazowy,t122326.htm
oraz
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2368392

SLAEY
04-03-2008, 13:23
[quote="RAPczyn"]inches - Jeśłi u Ciebie jest podobnie jak u krk women to można wrzucić kolektory na połać południowo-wschodnią lub/i na ścianę pd-zach. Różnica między tymi lokalizacjami w uzyskach kolektora będzie niezauważalna.

Dokładnie tak, RAPczyn ma rację. W symulacjach wychodzi niewielka różnica w uzysku przy odchyłce do 45 stopni od południa na zach. czy wsch. Co przekłada się na stopień pokrycia w skali roku:
A) 45 st. na zach wychodzi pokrycie 44%,
B ) 45 st. na wsch. wychodzi 43%
C) na PN wychodzi 46%,
a więc różnica niewielka. Znam instalacje, które pracują w takich orientacjach i klienci są zadowoleni.
Pozdrawiam

KonradJot
04-03-2008, 20:17
Witam
mam prośbę czy mógłbyś mi pomóc i napisać coś na temat tego solara w linku poniżej :http://www.instalmark.pl/?id=5347, Jest to solar próżniowy firmy Schott akurat w tym przypadku akurat w zestawie z turbokominkiem.
Będę wdzięczny za udzielenie rad i opinii o tym rozwiązaniu.Bdzie to opcja dla 4 osób więc pewnie 3 baterie.
Pozdrawiam
Konrad :wink: :D

RAPczyn
05-03-2008, 00:30
Witam
mam prośbę czy mógłbyś mi pomóc i napisać coś na temat tego solara w linku poniżej :http://www.instalmark.pl/?id=5347, Jest to solar próżniowy firmy Schott akurat w tym przypadku akurat w zestawie z turbokominkiem.
Będę wdzięczny za udzielenie rad i opinii o tym rozwiązaniu.Bdzie to opcja dla 4 osób więc pewnie 3 baterie.
Pozdrawiam
Konrad :wink: :D

Bardzo dobre kolektory. Znam człowieka, który jest zwolennikiem Schott`owskiego rozwiązania.
A jeśli chodzi o przykładowe zestawy: "ZESTAW SOLARNY TS48Z" - za około 75% ceny możesz mieć AquaPakiet wydajniejszy od około 20% przy tym samym zużyciu ciepłej wody użytkowej.

KonradJot
05-03-2008, 09:59
Witam
mam prośbę czy mógłbyś mi pomóc i napisać coś na temat tego solara w linku poniżej :http://www.instalmark.pl/?id=5347, Jest to solar próżniowy firmy Schott akurat w tym przypadku akurat w zestawie z turbokominkiem.
Będę wdzięczny za udzielenie rad i opinii o tym rozwiązaniu.Bdzie to opcja dla 4 osób więc pewnie 3 baterie.
Pozdrawiam
Konrad :wink: :D

Bardzo dobre kolektory. Znam człowieka, który jest zwolennikiem Schott`owskiego rozwiązania.
A jeśli chodzi o przykładowe zestawy: "ZESTAW SOLARNY TS48Z" - za około 75% ceny możesz mieć AquaPakiet wydajniejszy od około 20% przy tym samym zużyciu ciepłej wody użytkowej.

aquaPakiet ?? nie mogę tego znaleźć, gdzie to się znajduje ??
Konrad :wink:

RAPczyn
05-03-2008, 15:12
aquaPakiet ?? nie mogę tego znaleźć, gdzie to się znajduje ??
Konrad :wink:

AquaPakiet na Google.pl (http://www.google.pl/search?q=AquaPakiet&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a)

e_tomi
05-03-2008, 17:52
jak zmienia się kąt padania promieni słonecznych w zależności od pory dnia i pory roku? Wiem jak obliczyć kąt w zależności od pory roku dla danej szerokości geograficznej, ale jak ten kąt będzie się zmieniał w ciągu dnia dajmy ile stopni na godzinę

krk women
05-03-2008, 18:39
Jeśli chodzi o kocioł to raczej bedzie ten vaillant-wiem że kazdy namawia na viessmana ale znajomy ma tego vaillanta i super mu sie sprawuje -serwis równiez ok choć żadnych usterek nie było. Moj hydraulik zaproponował mi solary nibe biawar-czy to solidne kolektory?Moze zaproponujecie mi jakis konkretny zestaw w konkretnej cenie :D dla porównania do tych nibe biawar.

Sako
05-03-2008, 19:07
ale jak ten kąt będzie się zmieniał w ciągu dnia dajmy ile stopni na godzinę

Ziemia wykonuje pelen obrot w 24h, pelen obrot to 360 stopni, wiec co 1h masz 360/24=15 stopni :)

Jesli chodzi Ci jednak o kat pionowy :D to jest to zalezne od polozenia geograficznego, ale wzorow nie mam pod reka :roll:

e_tomi
05-03-2008, 19:28
ale jak ten kąt będzie się zmieniał w ciągu dnia dajmy ile stopni na godzinę

Ziemia wykonuje pelen obrot w 24h, pelen obrot to 360 stopni, wiec co 1h masz 360/24=15 stopni :)

Coś mi tu nie pasuje, poprawcie mnie jeżeli popełniam gdzieś błąd

Obliczałem według tego wzoru:

22 czerwca, gdy słońce jest w zenicie nad zwrotnikiem raka - h=90°-φ+23°27'
22 grudnia, czyli wtedy kiedy słońce jest w zenicie nad zwrotnikiem koziorożca - h=90°-φ-23°27'
gdzie :
φ - oznacza szerokość geograficzną,
h - oznacza kąt padania promieni słonecznych na dany punkt φ

http://pl.wikipedia.org/wiki/Promieniowanie_s%C5%82oneczne

moja działka jest na ok. 53 stopnie szerokości geograficznej czyli kąt padania promieni słonecznych o godzinie 12 wynoszą

22 czerwca h=60 stopni
22 grudnia h=14 stopni

czyli dla godziny 13 dla tych przypadków odejmujemy 15 stopni? i mamy
22 czerwca 45 stopni
22 grudnia -1stopien czyli słońce już nie świeci?

Sako
05-03-2008, 20:09
Nie przeczytales uwaznie mojego posta :/ W pionie nie jest to 15 stopni, do obliczenia tego sa dosyc skomplikowane obliczenia z funkcjami trygonometrycznymi.

RAPczyn
06-03-2008, 11:19
Moj hydraulik zaproponował mi solary nibe biawar-czy to solidne kolektory?Moze zaproponujecie mi jakis konkretny zestaw w konkretnej cenie :D dla porównania do tych nibe biawar.

Prawdopodobnie produkuje je firma TH Solar (Beijing Tsinghua Solar Ltd.). Koncepcja rur próżniowo-rurowych z U-rurką w środku jak najbardziej mi się podoba. Miałem okazje obmacać takie kolektory tyle, że pod inną marką (One 12 czy jakoś tak), nie przemawia do mnie to co się znajduje za rurami próżniowymi tzn. warstwa refleksyjna z tak jakby pogniecionego aluminium.
Sam kolektor to nie wszystko. Duże znaczenie ma jakość montażu, izolacja orurowania oraz zbiornik - 3kWh/d to nie jest szczyt możliwości. Są zbiorniki które mają 1,6kWh/d a część dogrzewana kotłem ma 0,6kWh/d strat.

fredblasz
12-03-2008, 07:48
Witam, czy zamontowanie rurek Cu 18 mm x2 w izolacji kauczukowej 45mm wykonuje tylko specjalistyczna firma? moj hydraulik powiedzial mi, ze on tego nie wykona. Mam sie zwrocic z tym do firmy specjalistycznej. Chcialbym jak na razie tylko zamontowac instalacje na przyszle ogrzewanie sloneczne tj. na przyszlosc.
pozd. fred

RAPczyn
12-03-2008, 08:49
Z jednej strony to żadna filozofia położenie 2 rur w otulinie, z drugiej zapewne lepiej zaplanują sobie wszystko ludzie którzy już to robili.

fredblasz
12-03-2008, 09:25
podobno to nie jest zwykla otulina tylko jakas kauczukowa izolacja, a poza tym rury Cu chyba sa laczone w inny sposob niz cyna. Tylko w jaki?

efilo
12-03-2008, 09:34
Mam ten sam dylemat co Piotr_M

Nie chcę na obecnym etapie kłaść solarów, ale chciałabym żeby instalacja wewnątrz domu była przygotowana. Szczerze mówiąc czekam na bardziej sprzyjające warunki zewnętrzno-finansowe (np. jakieś dopłaty, umażane kredyty etc.)

Czy oprócz rurek i zasilania trzeba jeszcze coś przewidzieć? Ostatnio jak czytałam pobieżnie w muratorze porównanie kilku kotłów to jeden z nich był rozszerzony o instalacje solarną i tam było cos wspomniane o naczyniu wzbiorczym. Czy to jest konieczne a jeśli tak to gdzie się to montuje i czy można przy instalacji solarów dopiero sie tym zająć.

RAPczyn
12-03-2008, 09:44
podobno to nie jest zwykla otulina tylko jakas kauczukowa izolacja, a poza tym rury Cu chyba sa laczone w inny sposob niz cyna. Tylko w jaki?

Tak otulina kauczukowa odporna na UV i ozon oraz ptactwo, rury Cu łączymy lutem twardym lub złączki skręcane (bez EPDMu).

efilo PW

fredblasz
12-03-2008, 10:59
no tak, ale jesli rurka Cu jest zainstalowana w pomieszczeniu i dochodzi do kalenicy to po co ja dawac w specjalnej izolacji kauczukowej? nie mozna zwyklej otuliny? a to laczenie twardym lutem jest trudniej wykonac? specjalne urzadzenie do tego jest potrzebne?

12marek
12-03-2008, 22:13
Czy oprócz rurek i zasilania trzeba jeszcze coś przewidzieć?


Wg. mnie tak:
Przewód elektryczny od czujnika temperatury do pomieszczenia gdzie będzie grupa pompowa.
"Mój hydraulik" na szczęście w porę sobie o tym przypomniał :wink:
Rurki mam puszczone w otulinie kauczukowej w jednym odcinku.
Może latem jednak założę te kolektory...
Tylko jakie :-?
Może ktoś podpowie?
Pozdrawiam

12marek
12-03-2008, 22:21
[
Czy oprócz rurek i zasilania trzeba jeszcze coś przewidzieć?


Wg. mnie tak:
Przewód elektryczny od czujnika temperatury do pomieszczenia gdzie będzie grupa pompowa.
"Mój hydraulik" na szczęście w porę sobie o tym przypomniał :wink:
Rurki mam puszczone w otulinie kauczukowej w jednym odcinku.
Może latem jednak założę te kolektory...
Tylko jakie :-?
Może ktoś podpowie?
Pozdrawiam

emen
13-03-2008, 11:09
Witam :)


Jeśli chodzi o przegrzewanie. Stan stagnacji w kol. próżniowo-rurowych wysokiej klasy to temp. rzędu 300st.C i samym kolektorom nic się nie dzieje. Gorzej z glikolem, ulega on przyspieszonej degradacji. Sytuacje mogą się takie zdarzyć np. w instalacjach montowanych w szkołach gdzie przez wakacje praktycznie nie ma rozbioru ciepłej wody. Należy wtedy przykryć pole kolektorów. W instalacjach "domowych" przy wyjeździe powiedzmy na 2 tygodnie zasłużonych wakacji cieszyłbym się nimi a nie zawracał głowę płynem. W przypadku systemów Aqua (woda zamiast glikolu w obiegu kolektora) problem degradacji i wymiany płynu nie występuje.

Mam dwa kolektory Viessmana na południowej połaci 40% i problem przegrzewania nie jest moim zdaniem banalny. W zeszłym roku, tak gdzieś w maju-czerwcu (były upały) wskaźnik temperatury na kolektorze pokazał mi 179 stopni i migający wykrzyknik (!) - "dzwoń do serwisu"! Autoryzowany instalator z rozbrajającą szczerością doradził mi: "Spuszczać gorącą wodę". A co w czasie 2 tyg. wakacji, że o pełnym szambie już nie wspomnę... Jakiś czas później wyskoczyła mi awaria czujnika temperatury i "przy okazji" zauważyłem, że ciśnienie glikolu w układzie wynosi "0". Zapewne zadziałał jakiś zawór bezpieczeństwa i wrzący glikol sobie wystrzelił w powietrze. Ale żeby uzupełnić jego poziom trzeba wzywać fachowca ze specjalną pompką. I co? Mam latem co parę dni (albo po każdym wyjeździe) wzywać fachowca?
Stąd moje pytanie: czy ktoś stosuje jakiś system zasłaniania pola kolektorów? Jakieś żaluzje czy rolety? Dodam, że włażenie na dach, żeby przykryć je jakąś szmatą jest i niebezpieczne i przy ostatnich wichurach chyba niezbyt skuteczne...

RAPczyn
13-03-2008, 12:01
Jeśli ciśnienie spadło do 0, to samo napełnienie instalacji nic nie pomoże. Trzeba szukać przyczyny utraty płynu, np.: nieodpowiednie zaczynie wzbiorczo-przeponowe, zawór odcinający pod odpowietrznikiem otwarty (jeśli jest). Z tego co pamiętam to Viessmann stosuje zawory bezpieczeństwa 6 barowe, sztuk jeden w stacji solar.

A z ciekawości jaką masz instalacje i ile osób z niej korzysta? Jeśli można wiedzieć.

queen3
13-03-2008, 12:11
Witam :)


Jeśli chodzi o przegrzewanie. Stan stagnacji w kol. próżniowo-rurowych wysokiej klasy to temp. rzędu 300st.C i samym kolektorom nic się nie dzieje. Gorzej z glikolem, ulega on przyspieszonej degradacji. Sytuacje mogą się takie zdarzyć np. w instalacjach montowanych w szkołach gdzie przez wakacje praktycznie nie ma rozbioru ciepłej wody. Należy wtedy przykryć pole kolektorów. W instalacjach "domowych" przy wyjeździe powiedzmy na 2 tygodnie zasłużonych wakacji cieszyłbym się nimi a nie zawracał głowę płynem. W przypadku systemów Aqua (woda zamiast glikolu w obiegu kolektora) problem degradacji i wymiany płynu nie występuje.

Mam dwa kolektory Viessmana na południowej połaci 40% i problem przegrzewania nie jest moim zdaniem banalny. W zeszłym roku, tak gdzieś w maju-czerwcu (były upały) wskaźnik temperatury na kolektorze pokazał mi 179 stopni i migający wykrzyknik (!) - "dzwoń do serwisu"! Autoryzowany instalator z rozbrajającą szczerością doradził mi: "Spuszczać gorącą wodę". A co w czasie 2 tyg. wakacji, że o pełnym szambie już nie wspomnę... Jakiś czas później wyskoczyła mi awaria czujnika temperatury i "przy okazji" zauważyłem, że ciśnienie glikolu w układzie wynosi "0". Zapewne zadziałał jakiś zawór bezpieczeństwa i wrzący glikol sobie wystrzelił w powietrze. Ale żeby uzupełnić jego poziom trzeba wzywać fachowca ze specjalną pompką. I co? Mam latem co parę dni (albo po każdym wyjeździe) wzywać fachowca?
Stąd moje pytanie: czy ktoś stosuje jakiś system zasłaniania pola kolektorów? Jakieś żaluzje czy rolety? Dodam, że włażenie na dach, żeby przykryć je jakąś szmatą jest i niebezpieczne i przy ostatnich wichurach chyba niezbyt skuteczne...

Spotkałem się z kilkoma systemami zabezpieczających układ przed przegrzaniem:

- radiatory - montuje się je równolegle do zasilania ciepłego z kolektora (powrotu z kolektora jak ktoś tak woli). W momencie gdy woda w zbiorniku osiągnie temperaturę max. zawór trójdrogowy, który otrzymuje sygnał od sterownika przełacza obieg glikolu i teraz gorący płyn nim trafi do zbiornika przechodzi przez radiator, ulega schłodzeniu i spowrotem wraca do układu nie podgrzewając już wody w zbiorniku. Gwarantuje to ciągłą pracę układu i niewystępowanie stanów stagnacji. Radiatory powinny być montowane na dachu bądz na elewacji, gdzie nie ma problemów z cyrkulacją powietrza.

- systemy UPS - czyli system zasilania awaryjnego na wypadek braku zasilania z sieci energ., zapewnia nieprzewaną pracę układu nawet do kilku godzin zależnie od pojemności zastosowanego akumulatora.

- termostatyczny zawór ochronny - najtańsze rozwiązanie ale też z lekka kontrowersyjne (gdyż wiąze się z marnowaniem wody za którą przecież też się płaci), które można zastosować w ostateczności. Zawór otwiera się w momencie osiągniecia przez zbiornik temperatury maksymalnej i upuszcza jej nadmiar powodując wpuszczenie chłodnej wody wychładzając zbiornik.

emen
13-03-2008, 14:32
Dzięki za odpowiedź :) Będę musiał pogadać z instalatorem nad zastosowaniem tych radiatorów lub zaworu do spuszczania gorącej wody, choć i z jednym i z drugim będą się wiązać dodatkowe wydatki, a w drugim przypadku - pewnie jeszcze konieczność małego kucia podłogi, żeby podłączyć taki zawór do odpływu kan. Że też nie mogli o tym myśleć na etapie budowy! No i muszę sprawdzić ten zawór odcinający...
Co do instalacji - dwa płaskie kolektory Viessmana Vitosol 100-F (chyba nie 200-F-nie pamiętam - trochę widać na miniaturce obok) i zbiornik CWU 300l. Dwie osoby dorosłe i dwójka małych (ale potrafiących korzystać z prysznica) dzieci. Latem zeszłego roku na samych solarach uzyskiwałem w zbiorniku temperaturę rzędu 80 stopni - spokojnie do wykorzystania nawet późno w nocy. Swoją drogą takie temperatury w zbiorniku mogą grozić poparzeniem...

RAPczyn
13-03-2008, 15:20
Latem zeszłego roku na samych solarach uzyskiwałem w zbiorniku temperaturę rzędu 80 stopni - spokojnie do wykorzystania nawet późno w nocy. Swoją drogą takie temperatury w zbiorniku mogą grozić poparzeniem...

Yyy to nie masz zamontowanego automatycznego mieszalnika (np.ESBE) na wyjściu cwu ze zbiornika?
Raz, że zabezpiecza przed poparzeniem, dwa oszczędza energie zgromadzoną w zbiorniku a trzy zdaje się, że jest wymagany przy instalacjach słonecznych.

Sako
13-03-2008, 16:24
Co do radiatorow, to raczej nie powinny byc wystawione na dzialanie sloneczka, bo zamiast obnizyc - podwyzsza temperature w instalacji ... Trzeba tez pamietac, ze sprawnosc takiego chlodzenia jest silnie uzalezniona od predkosci wiatru przy radiatorze, co trzeba brac pod uwage.

Miran
13-03-2008, 20:07
Witam
A co powiecie o tym zestawie ,czy to warte tych pieniędzy.
http://www.allegro.pl/item328748719_zestaw_solarny_prozniowy_wielka_wypr zedaz.html

1950
13-03-2008, 20:15
dawno takich bzdur nie czytałem,
ale urlich ma tak denną reklamę, niestety :-?

emen
14-03-2008, 10:05
Yyy to nie masz zamontowanego automatycznego mieszalnika (np.ESBE) na wyjściu cwu ze zbiornika?
Raz, że zabezpiecza przed poparzeniem, dwa oszczędza energie zgromadzoną w zbiorniku a trzy zdaje się, że jest wymagany przy instalacjach słonecznych.

Eee... mieszalnika? Jak znalazłem na stronie http://www.esbe.pl ten cały mieszalnik z wyglądu przypomina trójnik, albo inaczej mówiąc "jakieś gwinty" ;) Trochę u mnie w kotłowni jest tych rurek i jakoś nigdy nie zawracałem sobie głowy, żeby dokładnie prześledzić co z czego wychodzi i dokąd biegnie... Mam opanowanych kilka pokręteł i to mi wystarczało ;) Pewnie mieszalnik też tam jest.
W poprzednim poście chciałem tylko poinformować, że wyświetlacz na kotle potrafił informować o temperaturze CWU rzędu 80 stopni. Ile "wychodziło" ze zbiornika - nie wiem.

Jurek_Z
14-03-2008, 12:51
Yyy to nie masz zamontowanego automatycznego mieszalnika (np.ESBE) na wyjściu cwu ze zbiornika?
Raz, że zabezpiecza przed poparzeniem, dwa oszczędza energie zgromadzoną w zbiorniku a trzy zdaje się, że jest wymagany przy instalacjach słonecznych.

Mam pytanie jak podłączyć taki termostatyczny zawór mieszający w przypadku gdy obieg CWU jest z cyrkulacją?

Czy tak będzie dobrze?


zniknął obrazek więc wklejam jeszcze raz

http://img219.imageshack.us/img219/905/cwuhw0.jpg

RAPczyn
14-03-2008, 15:23
Dokładnie. http://www.esbe.pl/pliki/Dok_25-42.pdf.
Przy kupnie takiego zaworu masz w instrukcji więcej opcji montażu.
Jeśli masz zbiornik z króćcem cyrkulacji to tam wpinasz powrót cyrkulacji.

Miran
14-03-2008, 18:06
dawno takich bzdur nie czytałem,
ale urlich ma tak denną reklamę, niestety :-?

Niestety nie wyjaśniło mi to ani trochę czy to są dobre urządzenia i warte tych pieniędzy,ich reklama ma dla mnie marginalne znaczenie.

Jurek_Z
14-03-2008, 19:20
Dokładnie. http://www.esbe.pl/pliki/Dok_25-42.pdf.
Przy kupnie takiego zaworu masz w instrukcji więcej opcji montażu.
Jeśli masz zbiornik z króćcem cyrkulacji to tam wpinasz powrót cyrkulacji.

Dzięki za linka, jest tam schemat podobny do mojego :D
Mam zbiornik z króćcem cyrkulacji ale nie umiem sobie wyobrazić jak to wtedy będzie działać. Woda pobrana ze zbiornika do cyrkulacji zostanie zmieszana z zimną i wróci chłodniejsza do zbiornika? Nie zmieści już się tam bo zbiornik już jest pełen, więc chyba raczej musi wracać do mieszacza a nie do zbiornika, ale czy na pewno? :-?

1950
14-03-2008, 19:35
dawno takich bzdur nie czytałem,
ale urlich ma tak denną reklamę, niestety :-?

Niestety nie wyjaśniło mi to ani trochę czy to są dobre urządzenia i warte tych pieniędzy,ich reklama ma dla mnie marginalne znaczenie.
skoro piszą bzdury to chyba logiczne że nie jest to tak pięknie jak w reklamie,
nie warto

RAPczyn
16-03-2008, 23:06
Dzięki za linka, jest tam schemat podobny do mojego :D
Mam zbiornik z króćcem cyrkulacji ale nie umiem sobie wyobrazić jak to wtedy będzie działać. Woda pobrana ze zbiornika do cyrkulacji zostanie zmieszana z zimną i wróci chłodniejsza do zbiornika? Nie zmieści już się tam bo zbiornik już jest pełen, więc chyba raczej musi wracać do mieszacza a nie do zbiornika, ale czy na pewno? :-?

Woda krąży w układzie zamkniętym, nie ma problemu niezmieszczenia się wody z cyrkulacji.
Instalację cyrkulacji możesz wykonać ze schematu ESBE lub z instrukcji dostarczonej ze zbiornikiem. Dobrze byłoby również aby sterowanie cyrkulacją odbywało się nie tylko czasowo ale i termostatycznie.

Jurek_Z
17-03-2008, 11:34
Woda krąży w układzie zamkniętym, nie ma problemu niezmieszczenia się wody z cyrkulacji.

Jeżeli podłączę powrót na króciec cyrkulacji, a woda cyrkulująca w układzie ma mieć temperaturę zadaną przez termostatyczny zawór mieszający, to musi zostać domieszana woda zimna - więc nie jest to układ zamknięty :-? . Nie wiem gdzie się ta woda domieszana w celu obniżenia temperatury ma podziać jeżeli nie ma żadnego odbioru. A może ja nie do końca łapię zasadę działania takiego termostatycznego zaworu mieszającego. :-?
Jeżeli woda w zasobniku będzie się nagrzewać przy czynnej cyrkulacji to według mnie powrót wody cyrkulującej na mieszacz spowoduje, że woda będzie krążyć w układzie zamkniętym ale jeżeli cyrkulacja zostanie włączona gdy temperatura w zbiorniku będzie wysoka to zachodzi konieczność domieszania wody zimnej i co wtedy zrobić ze zwiększoną obiętością wody gdy nie ma poboru?
Tak więc dalej mam wątpliwości jak taki mieszacz zastosować w przypadku układu z cyrkulacją.

brato
21-03-2008, 12:55
Mam pytanie. Co ile musi być robiony przegląd instalacji solarnej i jakie koszty się z tym wiążą.

Jareq
21-03-2008, 19:37
Na PW wysłałem namiary na najlepszą firmę, w moim mniemaniu, która produkuje kolektory.

Jeżeli można to też bym poprosił

12marek
21-03-2008, 21:23
Ja też poproszę o nazwę tych najlepszych :D

Ewentualnie mówi Ci coś nazwa SUNERGY?

fotograf
21-03-2008, 22:23
Spotkałem się z kilkoma systemami zabezpieczających układ przed przegrzaniem:

z moim sie nie spotkałeś :-) na razie tylko teoretyczne bo solary dopiero bede montowal - ale przed bojlerem bedzie zawór odcinający w przypadku wyjazdu, zbyt wysokiej temperatury itp. wtedy zamiast do bojlera otworzy sie pętla z wężownicą w basenie :-) a to jakieś 20m3 wody - a jak basen sie wygotuje to studnia ;)

Miran
24-03-2008, 18:09
http://www.allegro.pl/item331239416_zestaw_solarny_de_dietrich_okazja_.h tml

Witam serdecznie w ten jeszcze świąteczny wieczór.

A co sądzicie o tym zestawie Dietricha o tyle mnie to interesuje że będę miał kondensata tej firmy MCR 24.
Bardzo proszę o napisanie o co chodzi tzn.czy solary do "dupy" czy cena za nie nie teges.
Bo jeśli cena to zawsze mogę po negocjować jeśli bym kupił komplet albo powiedzcie co kupić w jakiś rozsądnych pieniądzach ???
Proszę .

Pozdrawiam

RAPczyn
25-03-2008, 08:36
"Jurek_Z" Przy pracującej pompie cyrkulacyjnej podłączonej o króćca cyrkulacji w zbiorniku oraz z automatycznym mieszalnikiem na wyjściu cwu ze zbiornika, podmieszanie nastąpi wodą ze zbiornika z króćca zimnej wody - nie z sieci.

brato Przegląd instalacji robi się co roku.

fotograf Bardzo dobre rozwiązanie. W Automatyce ustawiamy np. że zbiornik cwu grzejemy do 55stC a resztę energii kierujemy zaworem przełączającym na wymiennik basenowy. Taka instalacja buduje się właśnie w Konstancinie Jez. (5os. + basen 60m^2, 6x CPC 21 Star azzurro).

irysy
25-05-2008, 08:28
Mam okazję kupić kompletny zestaw solarny Galmetu za ok. 6000 PLN. Cena jest raczej atrakcyjna więc chyba sie zdecyduję. Nie wiem tylko czy jest możliwość zainstalowania ich jako integralną część połaci dachu. Znajomy ma ma zestaw Buderusa i miał do wyboru zestaw do montowania kolektorów w połaci dachu bądź też na samym dachu. I jeszcze jedno pytanie. Czy króćce mają wyjście z jednej strony czy też każdy producent ma swoje rozwiązania. Jest to ważne przy montowaniu dachówek wentylacyjnych, przez które będą przeciągnięte rurki.

RAPczyn
25-05-2008, 11:52
Mam okazję kupić kompletny zestaw solarny Galmetu za ok. 6000 PLN. Cena jest raczej atrakcyjna więc chyba sie zdecyduję. Nie wiem tylko czy jest możliwość zainstalowania ich jako integralną część połaci dachu.

Jest to ważne przy montowaniu dachówek wentylacyjnych, przez które będą przeciągnięte rurki.

Jeśli można to jaką powierzchnie będzie miał taki zestaw i ile osób będzie użytkować cwu?

Instalator w razie potrzeby przestawi sobie dachówki, nie przejmuj się tym.

irysy
25-05-2008, 12:02
Powierzchnia netto zestawu (dwa kolektory) to 3,2 m2. Ciepła woda ma zaspokoić potrzeby rodzinki 2+2 :D

HenoK
25-05-2008, 12:55
Woda krąży w układzie zamkniętym, nie ma problemu niezmieszczenia się wody z cyrkulacji.

Jeżeli podłączę powrót na króciec cyrkulacji, a woda cyrkulująca w układzie ma mieć temperaturę zadaną przez termostatyczny zawór mieszający, to musi zostać domieszana woda zimna - więc nie jest to układ zamknięty :-? . Nie wiem gdzie się ta woda domieszana w celu obniżenia temperatury ma podziać jeżeli nie ma żadnego odbioru. A może ja nie do końca łapię zasadę działania takiego termostatycznego zaworu mieszającego. :-?
Jeżeli woda w zasobniku będzie się nagrzewać przy czynnej cyrkulacji to według mnie powrót wody cyrkulującej na mieszacz spowoduje, że woda będzie krążyć w układzie zamkniętym ale jeżeli cyrkulacja zostanie włączona gdy temperatura w zbiorniku będzie wysoka to zachodzi konieczność domieszania wody zimnej i co wtedy zrobić ze zwiększoną obiętością wody gdy nie ma poboru?
Tak więc dalej mam wątpliwości jak taki mieszacz zastosować w przypadku układu z cyrkulacją.
Rozwiązanie tego problemu podałem TUTAJ :
http://forum.muratordom.pl/post1792555.htm#1792555 :).
Mam nadzieję, że zrobiłem to dobrze :).

RAPczyn
25-05-2008, 22:35
Powierzchnia netto zestawu (dwa kolektory) to 3,2 m2. Ciepła woda ma zaspokoić potrzeby rodzinki 2+2 :D

Jeśli wolno mi coś podpowiedzieć to radzę zwiększyć pole kolektora do 5-6m^2 i zbiornik cwu między 320-400 litrów. Dopiero wtedy będziecie naprawdę zadowoleni.

irysy
26-05-2008, 21:04
Powierzchnia netto zestawu (dwa kolektory) to 3,2 m2. Ciepła woda ma zaspokoić potrzeby rodzinki 2+2 :D

Jeśli wolno mi coś podpowiedzieć to radzę zwiększyć pole kolektora do 5-6m^2 i zbiornik cwu między 320-400 litrów. Dopiero wtedy będziecie naprawdę zadowoleni.
Znalazłem jeszcze jedna ofertę gdzie powierzchnia netto kolektorów wynosi 4,3 m2. Może to by jednak wystarczyło. Korzystamy zdecydowanie częściej z prysznica niż z wanny,a ma to chyba duże znaczenie.

LoOkas
27-05-2008, 13:35
witam!

irysy: udało się wam coś już wybrać jaki rodzaj solarów montujecie?
Ja zastanawiam się z firmy watt. tzn. jutro będzie znajomy co zajmuje sie instalowaniem.
Ja nastawiam się na uzysk 65-70stopni temp. zbiornik 300litrów. Zobaczymy ile to wyjdzie pieniędzy. U was jakie koszta są?

mysweetbabys
11-06-2008, 09:34
my sie zastanawiamy nad solarami,poszukujemy jakiegos w maire tanie i dobrego nieznamy sie czy prozniowy lepszy czy ten drugi moze jakies sugestie,ma byc odpwiedni dla 4 -osobowej rodzinki

kowalio
12-06-2008, 09:57
Kolego Slaey/lub ktokolwiek kto ma taką wiedzę bardzo bym Cię prosił o informację na temat parametrów:
Mam taki zestaw solarny

http://www.ulrich.com.pl/uplzal/ne7973626-dane-techniczne-PZ.pdf

martwi mnie taka rzecz że woda jaką z nich dostaję jest moim zdaniem nie zbyt ciepła. Kolektory są założone na dachu o nachyleniu 45% na południe.
Moje pytanie - jaka temperatura wody powinna się utrzymywać w zbiorniku 300l w ciągu dnia gdy tylko myje się rece itp (dwie osoby mieszkające) a pogodę mamy taką jak teraz czyli niebo bezchmurne, 26 stopni w cieniu. Do jakich wartości powinna dochodzić temperatura czynnika w instalacji solarnej.
pozdrawiam

RAPczyn
12-06-2008, 10:03
my sie zastanawiamy nad solarami,poszukujemy jakiegos w maire tanie i dobrego nieznamy sie czy prozniowy lepszy czy ten drugi moze jakies sugestie,ma byc odpwiedni dla 4 -osobowej rodzinki

"Dobry" i "tani" to są dwie sprzeczności, których na rynku kolektorów chyba nie da się połączyć :wink:

Osobiście jestem zwolennikiem kolektorów próżniowo-rurowych. Taki AquaPakiet dla 4 osób to kolektor o pow.netto 4m^2 oraz zbiornik o pojemności 190l, koszt takiego AquaPakietu to około 3300-3400EUR netto

mysweetbabys
12-06-2008, 10:10
czyli ogolnie prozniowe sa lepsze,chodzi oo to ze bedziemi mieli kociol a zeby latem niemeczyc sie z podsypywaniem wegla to solar by nam grzal wode w tym okresie,wiadomo ze zima juz kociol bedzie podgrzewal dom i wode

kowalio
13-06-2008, 11:48
czy na prawdę nikt nie używa solarów ? nikt nie moze powiedzieć jakie temperatury czynnika i wody uzyskujecie w próżniówkach z 24 rur ???

RAPczyn
13-06-2008, 13:11
Osobiście mam coraz częściej wrażenie, że instalację nie zawsze są dobrane w sposób najlepszy dla klienta.
Do tego dochodzi nie do końca odpowiednio podana powierzchnia kolektora - brutto 3,9m^2 ale netto będzie znacznie mniej - wydaje mi się, że około 2,27-2,34m^2.

846 test Ulrich SG 1800/18 :arrow: www.solarenergy.ch/spf.php?lang=de&fam=1&tab=1

Jak powinna wyglądać instalacja (powierzchnia kolektorów netto - próżniowo-rurowych) moim zadaniem:
1. Gospodarstwo 3-4 osobowe, cwu - pow.netto 4-4,66m^2
2. Gospodarstwo 4-5 osobowe, cwu, co - pow.netto 9m^2, zbiornik buforowy 800l
3. Zbiornik buforowy z przygotowaniem cwu (przepływowo) o poj.1000l - od 10 do 14m^2

4. Gospodarstwo 2-3 osobowe, cwu - pow.netto 3,2-3,5m^2

AWIk
13-06-2008, 13:12
My mamy płaskie Hewalexu, zbiornik 300l, temp. mierzona w 1/3 wysokości od dołu, przy bezchmurnym niebie takim jak ostatnio było 70st.C. Tylko że przez cały dzień nikt nie korzysta z ciepłej wody. Gdy wracamy z pracy to po zrobieniu obiadu, kilkukrotnym umyciu rąk, zmyciu naczyń, wykąpaniu w małej wannie dwóch szkrabów i dwóch prysznicach temp. w zbiorniku spada do 50st.
W ubiegłym roku w wakacje temp. bardzo często dochodziła pod 80stC, tak że nawet kikla razy pompka od solara przestawała chodzić (zabezpieczenie zbiornika).

AWIk
13-06-2008, 13:17
czyli ogolnie prozniowe sa lepsze,chodzi oo to ze bedziemi mieli kociol a zeby latem niemeczyc sie z podsypywaniem wegla to solar by nam grzal wode w tym okresie,wiadomo ze zima juz kociol bedzie podgrzewal dom i wode

My już trzeci sezon użytkujemy ten najtańszy zestaw Hewalexu i jesteśmy bardzo zadowoleni.

irysy
13-06-2008, 13:27
My mamy płaskie Hewalexu, zbiornik 300l, temp. mierzona w 1/3 wysokości od dołu, przy bezchmurnym niebie takim jak ostatnio było 70st.C. Tylko że przez cały dzień nikt nie korzysta z ciepłej wody. Gdy wracamy z pracy to po zrobieniu obiadu, kilkukrotnym umyciu rąk, zmyciu naczyń, wykąpaniu w małej wannie dwóch szkrabów i dwóch prysznicach temp. w zbiorniku spada do 50st.
W ubiegłym roku w wakacje temp. bardzo często dochodziła pod 80stC, tak że nawet kikla razy pompka od solara przestawała chodzić (zabezpieczenie zbiornika).
Czy możesz napisać jaką masz powierzchnię netto absorbera...?

kowalio
13-06-2008, 13:41
Dzięki AWik a czy ktoś mający rurowe próżniowe może się wypowiedzieć ?

mysweetbabys
13-06-2008, 13:51
czyli ogolnie prozniowe sa lepsze,chodzi oo to ze bedziemi mieli kociol a zeby latem niemeczyc sie z podsypywaniem wegla to solar by nam grzal wode w tym okresie,wiadomo ze zima juz kociol bedzie podgrzewal dom i wode

My już trzeci sezon użytkujemy ten najtańszy zestaw Hewalexu i jesteśmy bardzo zadowoleni.

a mozesz podać dokładnie jaki uzytkujecie;)moze sie skusimy

RAPczyn
13-06-2008, 14:02
Dzięki AWik a czy ktoś mający rurowe próżniowe może się wypowiedzieć ?

Z tego co pamiętam to 9m^2 kol. próżniowo-rurowego, dziennie w kwietniu dawało około 25kWh.

AWIk
13-06-2008, 15:32
Użytkujemy takie dwa http://www.hewalex.com.pl/doc/0/produkt?pid=1&language=pl
czyli wg Hewalexy pow. netto absorbera wynosi 1,83m2

mysweetbabys
14-06-2008, 17:50
a jak jest z montażem solarów?ile firm sobie biorą za taki montaż.

1950
14-06-2008, 19:39
Dzięki AWik a czy ktoś mający rurowe próżniowe może się wypowiedzieć ?

Z tego co pamiętam to 9m^2 kol. próżniowo-rurowego, dziennie w kwietniu dawało około 25kWh.
wybacz ale to co napisałeś to jest typowy marketing,
rzuciłeś wartość która wzięła się z sufitu,
przy jakich urządzeniach i parametrach pracy,
prawdę mówiąc nie wierzę w to że przy typowym zestawie i typowych parametrach pracy kolektorów można w domu jednorodzinnym uzyskać taki rezultat

mysweetbabys
15-06-2008, 08:36
no tak 4 tyś za montaż to sporo,a czy samemu da radę zamontować czy raczej się człowiek namęczy,bo sam wydatek niejest duży za kolektory ale właśnie ten montaż

mariobros35
15-06-2008, 13:30
specjalistyczne firmy biorą koło 13 tyś za solar z montażem a zestaw który montują na allegro kosztuje 7 tyś więc łatwo obliczyć ile kosztuje usługa montażu
A ja za montaż biorę połowę różnicy pomiędzy zeztawem na alegro a podaną przez ciebie ceną z montażem to znaczy jeżeli zestaw kosztuje 7 tyś to z montażem 10 tyś 8)

RAPczyn
15-06-2008, 14:22
Koszt montażu to indywidualna sprawa każdej instalacji, wiadomo. W przypadkach instalacji niestwarzających problemów można liczyć 2500pln netto w górę.

1950 automatyka SystaSolar oraz Solar MES zlicza ilość energii oraz godziny pracy pompy.

Dziś o godzinie 11:10 było załadowane 4kWh - 3,5m^2 próżniowo-rurowy (2001rocznik, rury poprzedniej generacji), zbiornik 300L

1950
15-06-2008, 14:52
1950 automatyka SystaSolar oraz Solar MES zlicza ilość energii oraz godziny pracy pompy.

Dziś o godzinie 11:10 było załadowane 4kWh - 3,5m^2 próżniowo-rurowy (2001rocznik, rury poprzedniej generacji), zbiornik 300L

wyobraź sobie że wiem o tym,
sam mam automatykę Kromschredera która robi także zlicza uzysk,
jak napisałem w warunkach przeciętnych przeciętna instalacja nie ma prawa mieć takich uzysków,
możliwe jest to przy ładowaniu zasobnika pierwszy raz gdy delta t jest niespotykanie duża i słońce może ładować zasobnik bez przerwy,
przy normalnych warunkach gdy różnica temperatur kształtuje się w granicach 10-15 C jest to niemożliwe i nie ma takich zestawów na rynku które mogły by mieć taki uzysk, doskonale wiesz że kłania się fizyka,
mam zasobnik 750 l. i przy różnicy temperatur rzędu 6-9 C cieszę się gdy mam dziennie 6 kWh
uzysk zależy nie tylko od czasu operowania słońca na kolektory, ale też od sposobu użytkowania ciepłej wody,
ale chyba tego nie muszę Ci tłumaczyć,
dlatego jeżeli piszesz o uzysku rzędu 25 kWh,napisz w jakich to było warunkach,
bo inaczej jest to nie rzetelne

RAPczyn
16-06-2008, 11:20
Zbiornik buforowy z przepływowym przygotowaniem cwu, poj. 1000L, dwa kolektory próżniowo-rurowe pow. netto 9m^2. układ w technice AquaSystem.
W domu mieszkają stale 4osoby (2+2), w ciągu dnia są dwie osoby dodatkowe.
Temperatur nie podam, nie pamiętam.
Będę tam prawdopodobnie w środę to napiszę co będzie.

Pozdrawiam.

RAPczyn
19-06-2008, 12:52
Tak jak pisałem wcześniej, byłem tam (9m^2 CPC, 1000 bufor) w środę o 13:10. Temp.kol.=75stC (maks zarejestrowana 91stC), temp.powrotu=56,1stC, temp.wody dół=57,7stC, moc chwilowa = 4,5kW, uzysk=15kWh.

Później w okolicach 15:30 zahaczyłem o instalację 4^2 kol. próżniowo-rurowego CPC, zbiornik 190L - Temp.kol.=80,1stC (maks zarejestrowana 94,7stC), temp.powrotu=51,3stC, temp.wody dół=50,3stC, moc chwilowa = 4,1kW, uzysk=18kWh.

Pozdrawiam, może komuś się przyda.

opolkrz
13-01-2009, 12:57
Chciałbym w tym roku zainstalowac w domu kolektory słoneczne. Po zapytaniach w Opolu w seriwsie Sonnenckraft i Roth, po przeglądnięciu forum i przeczytaniu wielu opinii chcę zainstalowac kolektory próżniowe. Mam w domu zbiornik 140 litrów na wode c.u. z grzałką a w zimie jest woda podgrzewana z kotła centralnego ogrzewania. W Opolu zalecano mi zbiornik 300 litrowy (4 ludzi) i Pan z serwisu polecal mi dokupić do mojego zbiornika 140 litrów zbiornik 160 litrowy. Kolektory mogę zamontować na różnych budynkach czy to mieszkalnym czy gospodarczym i dlatego to nie gra dla mnie różnicy. Mam kilka pytań dotyczących szczegółów:
1. Montując je na domu mieszkalnym muszę sprowadzić 2 rurki (dopływ i odpływ), jednak mam w domu pomieszczenia powykańczane (nie do kucia) i brak wolnych przewodów kominowych. Czy ktoś może mi powiedzieć czy mając rury znacznej dłlugości i będą one kilkakrotnie załamane nie będę miał za dużo strat ciepła i ile powinny być max. długości rury od kolektora do zbiornika? Czy ma to jakiś negatywny wpływ?
2. Z budynków gospodarczych musiałbym te rury położyć w ziemi. Jak to wygląda technicznie, jeżeli to w jakiej otulinie i co ze stratami, czy warto je do ziemi zakopać, czy nie spowoduje to szybszego zniszczenia tych rur ze względu na wilgoć?
3. Chciałbym się zamknąć ceną około 10 tys. zł. W tych czasach każdy ze sprzedawców mówi co chce aby sprzedać towar i dlatego proszę mi polecić dobrą firmę z województwa opolskiego zajmująca się handlem i montażem kolektorów słonecznych. Dla mnie bardzo ważna jest fachowość i znajomość tego zagadnienia przez monterów, gdyż muszą się przyłączyć do istniejącej instalacji a i z tym wielu "fachowców" ma problemy.
4. Myślę o dogrzewaniu c.o. o kilka stopni w zimie ale co zrobić z nadmiarem ciepła w lato (nie mam basenu, nie mam zamiaru także wypuszczać wody)? Mam na myśli sprawdzone i dobre rozwiązania np. z radiatorem lub co innego

Proszę o konkretne odpowiedzi

seblo
13-08-2009, 11:12
Proszę wszystkich praktyków o wszelkie rady i uwagi dotyczące montażu kolektorów słonecznych Hewalex na dachu krytym dachówką, o nachyleniu 45 st., na stelażu firmowym.
Proszę również o uwagi dotyczące samego transportu paneli z rusztowania do miejsca docelowego. Czy na powierzchni, gdzie mają znajdować się kolektory, wystarczy zdjąć dwa rzędy dachówek (będą 2 panele)?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

koniu12
13-09-2009, 18:33
Witam,

czy otulina kauczukowa jest rowniez konieczna na powrocie z zasobnika ? Czy mozna by tu zastosowac zwykla otuline ?

Pozdrawiam
Adam

RAPczyn
14-09-2009, 12:33
Wszędzie daje się kauczukową.

niktspecjalny
14-09-2009, 12:57
Proszę wszystkich praktyków o wszelkie rady i uwagi dotyczące montażu kolektorów słonecznych Hewalex na dachu krytym dachówką, o nachyleniu 45 st., na stelażu firmowym.
Proszę również o uwagi dotyczące samego transportu paneli z rusztowania do miejsca docelowego. Czy na powierzchni, gdzie mają znajdować się kolektory, wystarczy zdjąć dwa rzędy dachówek (będą 2 panele)?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Chętnie bym ci pomógł(bo ostatnio bardzo mi to leży) ale nie mogę ponieważ mam kolektory próżniowe-rurowe firmy Hewalex na firmowych stelażach (2szt) ale mocowane do blacho-dachówki.

pzdr

szdar77
19-09-2009, 07:22
chciałbym przed pokryciem dachu podciągnąć( w miejsce gdztie kiedys planuje zamontować solary) rury oraz przewód żeby póżniej nie mieć z tym problemu ,
ale tu nasuwa mi sie killka pytań - jakiej srednicy te rury, ile żyłowy kabel i jakiej średnicy wystarczy i czy rury i kabel to wszysko czy coś jeszcze powinienem tam umiescić ?
z góry dzięki za porade

RAPczyn
19-09-2009, 21:26
Średnica rur wynikać będzie z powierzchni czynnej kolektora, a ta powierzchnia będzie zależna od ilości osób stale korzystających z c.w.u. oraz czy planujesz wspomagać ogrzewanie kolektorami słonecznymi.
Przewód do czujnika daj profilaktycznie 3x0,75mm^2.

tomsurm
22-09-2009, 13:17
Grzeję wodę ekogroszkiem. Grzejąc od początku maja do końca października spaliłem ok. 1 tony groszku. W domu dwie dorosłe osoby. Szczególnie nie oszczędzamy ale też i nie przesadzamy w drógą stronę.
Obecnie cena 1 tony ekogroszku to 730 zł (ostatnio kupiłem 4 t z Bobrek).
W związku z powyższym w okresie wiosna lato co roku wydaję na ciepłą wodę ok. 730 zł (bez jesieni i zimy ale wtedy to solary nie mają żadnej sprawności). Zatem zestaw w cenie 8000 PLN zwróci się po ok. 11 latach. Może to długo ale trzeba pamiętać o:
- jeszcze kilka lat temu ekogroszek kosztował 500 PLN
- wygoda z slolarami nieporównywalna
- brak gorącej kotłowni w środku lata
- brak kurzu
Zatem zaczynam coraz poważnie zastanawiać się nad solarami. Dodatkowo jęśli byłyby dopłaty z gminy to wtedy bez najmniejszej wątpliwości inwestycja się opłaci.

zbigmor
22-09-2009, 13:32
Grzeję wodę ekogroszkiem. Grzejąc od początku maja do końca października spaliłem ok. 1 tony groszku. W domu dwie dorosłe osoby. Szczególnie nie oszczędzamy ale też i nie przesadzamy w drógą stronę.
Obecnie cena 1 tony ekogroszku to 730 zł (ostatnio kupiłem 4 t z Bobrek).
W związku z powyższym w okresie wiosna lato co roku wydaję na ciepłą wodę ok. 730 zł (bez jesieni i zimy ale wtedy to solary nie mają żadnej sprawności). Zatem zestaw w cenie 8000 PLN zwróci się po ok. 11 latach. Może to długo ale trzeba pamiętać o:
- jeszcze kilka lat temu ekogroszek kosztował 500 PLN
- wygoda z slolarami nieporównywalna
- brak gorącej kotłowni w środku lata
- brak kurzu
Zatem zaczynam coraz poważnie zastanawiać się nad solarami. Dodatkowo jęśli byłyby dopłaty z gminy to wtedy bez najmniejszej wątpliwości inwestycja się opłaci.



W tym rozumowaniu brak kilku ważnych detali i są pewne nieścisłości. Przez 6m-cy wydajesz na podgrzanie wody 730zł, czyli 121zł/m-c. Doliczając do tego amortyzację kotła oraz prąd potrzebny do napędu pompki i podajnika da to kwotę przekraczającą 200zł. Dla 2 dorosłych osób to wysoka kwota za podgrzanie wody bojlerem elektrycznym w 1 taryfie, czyli taniej by było ogrzewać prądem. Chyba, że zużywacie naprawdę dużo wody.
Do zwrotu kosztów za solary (8000zł jeśli to rzeczywiście wszystkie koszty)należy z kolei dodać koszt zamrożenia tych pieniędzy (czy spłaty kredytu) oraz prąd do obsługi. Wychodzi, że to wyniesie około 100zł/m-c, czyli ponad 1000zł/rok.
W obu przypadkach wynika, że bardziej sensowne ekonomicznie jest ogrzewanie wody prądem biorąc pod uwagę koszty inwestycji i eksploatacji.
Obliczenia moje są szacunkowe, ale i na tej podstawie każdy może wyciągnąć własne wnioski.

RAPczyn
22-09-2009, 14:30
W związku z powyższym w okresie wiosna lato co roku wydaję na ciepłą wodę ok. 730 zł (bez jesieni i zimy ale wtedy to solary nie mają żadnej sprawności).

Wysokiej jakości kolektory próżniowo-rurowe CPC w okresach przejściowych oraz przy bardzo mroźnych dniach dają całkiem przyzwoite uzyski energii. Pakiet bez zbiornika to koszt ok.2350Euro netto, kolektor o powierzchni czynnej3,2m^2.

Dariusz Hajduk
22-09-2009, 20:22
Zastanawiam się czy podac taką informację...?
Np w kwietniu we Wrocławiu mamy nasłonecznienie 94,240 kW (przez cały miesiąc) z tym, że płaszczyzna pionowa na kierunku S.
Co o tym sądzicie...?

Jurek_Z
23-09-2009, 20:00
Zastanawiam się czy podac taką informację...?
Np w kwietniu we Wrocławiu mamy nasłonecznienie 94,240 kW (przez cały miesiąc) z tym, że płaszczyzna pionowa na kierunku S.
Co o tym sądzicie...?

hmmm .... 94,240 kW cały czas? w dzień i w nocy, o świcie i wieczorem, na 1 m2 czy na cały solar a może na dach .... :wink:
A może 94,240 kWh to by coś mówiło, ale jeszcze trzeba wiedzieć czy na 1 m2 czy na cały solar a wtedy jest ważna powierzchnia solara.

U mnie w kwietniu (koło Gliwic) uzysk wyniósł 498,51 kWh z solara próżniowego o powierzchni 3,2 m2, czyli 155,8 kWh/m2, ale może u mnie była lepsza pogoda :-? To był najlepszy miesiąc w tym roku.

niktspecjalny
24-09-2009, 07:52
Grzeję wodę ekogroszkiem. Grzejąc od początku maja do końca października spaliłem ok. 1 tony groszku. W domu dwie dorosłe osoby. Szczególnie nie oszczędzamy ale też i nie przesadzamy w drógą stronę.
Obecnie cena 1 tony ekogroszku to 730 zł (ostatnio kupiłem 4 t z Bobrek).
W związku z powyższym w okresie wiosna lato co roku wydaję na ciepłą wodę ok. 730 zł (bez jesieni i zimy ale wtedy to solary nie mają żadnej sprawności). Zatem zestaw w cenie 8000 PLN zwróci się po ok. 11 latach. Może to długo ale trzeba pamiętać o:
- jeszcze kilka lat temu ekogroszek kosztował 500 PLN
- wygoda z slolarami nieporównywalna
- brak gorącej kotłowni w środku lata
- brak kurzu
Zatem zaczynam coraz poważnie zastanawiać się nad solarami. Dodatkowo jęśli byłyby dopłaty z gminy to wtedy bez najmniejszej wątpliwości inwestycja się opłaci.

Bardzo ciekawe te twoje obliczenia.W jaki sposób wyliczyć sobie opłacalność solarów?Nie masz ich a wiesz o nich bardzo dużo 8)

bez jesieni i zimy ale wtedy to solary nie mają żadnej sprawności
Nie prawda.Jak wyliczysz np.w zimie przy 15 st mrozu pięknym bezchmurnym-słonecznym niebie ile pozyskasz energii?Jak do tych twoich 11 lat ma się właśnie pojawianie słonka w takim okresie?2h,3h a może i 5h będzie operowało słońce.Solary w domu muszą grzać CO- podłogówkę nawet gdyby w grę wchodziły mało słoneczne okresy zimowe.Taka mała ilość pozyskanego ciepła musi także długo pozostać wew budynku(dom pasywny i nie tylko).To naprawdę ma sens ale żeby nimi grzać trzeba je mieć.

bizon_3
24-09-2009, 12:29
To ja teraz z innej beczki :D

Mam ofertę na 2 zestawy solarów płaskich:
1. Pakiet Solarny De Dietrich Dietrisol Ultra Light 400-6, zbornik 400l - cena 9900
2. Kairos KAIROS III + BS 2, zbiornik 280l - cena 10 499

dom około 240m2, 4 osoby dorosłe i 2 dzieci
prośba do specjalistów o poradę, które wybrać :)

niktspecjalny
24-09-2009, 13:46
To ja teraz z innej beczki :D

Mam ofertę na 2 zestawy solarów płaskich:
1. Pakiet Solarny De Dietrich Dietrisol Ultra Light 400-6, zbornik 400l - cena 9900
2. Kairos KAIROS III + BS 2, zbiornik 280l - cena 10 499

dom około 240m2, 4 osoby dorosłe i 2 dzieci
prośba do specjalistów o poradę, które wybrać :)

I myślisz ,że na przykładzie tych dwóch zestawów FM rozwiąże twój problem?Co na to źródło?Przecież musiałeś dzwonić do każdego z nich zasięgnąć języka :P

bizon_3
24-09-2009, 14:10
I myślisz ,że na przykładzie tych dwóch zestawów FM rozwiąże twój problem?Co na to źródło?Przecież musiałeś dzwonić do każdego z nich zasięgnąć języka

te propozycje są od 2 róznych specjalistów i każdy chwali ten co poleca :wink:

A w grę wchodzą już tylko te dwa po dłuuuuuugotwałej selekcji :)

splinka
24-09-2009, 14:28
Obecnie z wody korzystają u nas 2 osoby w planach trzecia, ale planujemy równiez wynajem dwóch domków letniskowych na max 6 osób każdy. Domki oddalone od domu o około 30 metrów. Zastanawiam sie czy jest techniczna mozliwość założenia solarów na dachu domu i podłączenia ich zarówno do domu jak i do domków? jakiej wielkości musiałyby byc to solary? czy ktos spotkal sie z podobnym rozwiazaniem?

RAPczyn
24-09-2009, 19:42
bizon_3 dlaczego chcesz kolektory płaskie?


Obecnie z wody korzystają u nas 2 osoby w planach trzecia, ale planujemy równiez wynajem dwóch domków letniskowych na max 6 osób każdy. Domki oddalone od domu o około 30 metrów. Zastanawiam sie czy jest techniczna mozliwość założenia solarów na dachu domu i podłączenia ich zarówno do domu jak i do domków? jakiej wielkości musiałyby byc to solary? czy ktos spotkal sie z podobnym rozwiazaniem?

Najlepiej byłoby znać zużycie dobowe ciepłej wody w całej instalacji, można wtedy bez problemu dobrać instalację.
Zakładając, że zużycie c.w.u. będzie ok. 35l/os można przyjąć, że ~12m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo-rurowego CPC będzie dobrze spełniać swoje zadanie. W okresach przejściowych i w zimie energię będzie można wykorzystać na potrzeby wspomagania c.o.

koniu12
29-09-2009, 20:45
Witam,

od paru dni mam zainstlowany zestaw Ulricha 30rur + zasobnik 300L oraz wymiennik na basen latem. Po choc krotkich testach jestem przekonany, ze zestaw bedzie za slaby. Mam pytanie, czy istnieje mozliwosc podlaczenia w szeregu dodatkowego kolektora(ow) ? Mysle o dwoch kolektorach plaskich Solver G4+ (idealnie pasowalyby na dach). Jest takie rozwiazanie wogole mozliwe ? W sterowniku ulricha jest opcja wlaczona dla kolektora prozniowego, ale nie wiem do czego ona sluzy.
Drugi kolektor prozniowy nie do konca mnie przekonuje, chyba mialem od razu brac 3x plaskie...

Pozdrawiam
Adam

kolektor1
01-10-2009, 00:30
Witam.
koniu12 napisał:

Mysle o dwoch kolektorach plaskich Solver G4+ (idealnie pasowalyby na dach). Jest takie rozwiazanie wogole mozliwe ?
Jak się uprzesz to jest możliwe, ale radził bym podłączyć płaskie równolegle do próżniówek ustawiając przepływ tak aby zróżnicować go w stosunku do wydajności. Uzyskiwane temperatury z płaskich i próżniówek na wylocie powinny być podobne.
pozdrawiam Witold

niktspecjalny
01-10-2009, 18:08
Witam,

od paru dni mam zainstlowany zestaw Ulricha 30rur + zasobnik 300L oraz wymiennik na basen latem. Po choc krotkich testach jestem przekonany, ze zestaw bedzie za slaby. Mam pytanie, czy istnieje mozliwosc podlaczenia w szeregu dodatkowego kolektora(ow) ? Mysle o dwoch kolektorach plaskich Solver G4+ (idealnie pasowalyby na dach). Jest takie rozwiazanie wogole mozliwe ? W sterowniku ulricha jest opcja wlaczona dla kolektora prozniowego, ale nie wiem do czego ona sluzy.
Drugi kolektor prozniowy nie do konca mnie przekonuje, chyba mialem od razu brac 3x plaskie...

Pozdrawiam
Adam

Rzeczywiście rur za mało.Problem jak u mnie ale ja walczę inaczej.Chcę z moich rur wyciągnąć maxa.

W sterowniku ulricha jest opcja wlaczona dla kolektora prozniowego, ale nie wiem do czego ona sluzy.
A urlich jest rurowy nie próżniowy?Ty chcesz przecież połączyć z płaskim Solver G4.Nie kumam cie.Co ty łączysz bo mnie to ciekawi?

bizon_3
01-10-2009, 19:32
bizon_3 dlaczego chcesz kolektory płaskie?

RAPczyn wiesz jak to jest 50% za płaskimi 50% za rurowymi :)
jeśli chodzi o płaskie proponowano mi już Aristona, Vailanta, De Dietricha i ostatnio Wolfa.
Cena zestawów do montażu z 3 płytami (dla 4 osób dorosłych i 2 dzieci)i zbiornikiem około 300 litrów to 10 tysi.
Dlatego też próbuje się o nich coś dowiedzieć, bo np o takim Wolfie nie znalazłem prawie nic oprócz informacji z ich strony

RAPczyn
02-10-2009, 08:32
Witam,

od paru dni mam zainstlowany zestaw Ulricha 30rur + zasobnik 300L oraz wymiennik na basen latem. Po choc krotkich testach jestem przekonany, ze zestaw bedzie za slaby. Mam pytanie, czy istnieje mozliwosc podlaczenia w szeregu dodatkowego kolektora(ow) ? Mysle o dwoch kolektorach plaskich Solver G4+ (idealnie pasowalyby na dach). Jest takie rozwiazanie wogole mozliwe ? W sterowniku ulricha jest opcja wlaczona dla kolektora prozniowego, ale nie wiem do czego ona sluzy.
Drugi kolektor prozniowy nie do konca mnie przekonuje, chyba mialem od razu brac 3x plaskie...

Pozdrawiam
Adam

Kolektor Ulrich 30 ma powierzchnię netto około 2,85m^2, może to zaspokoić potrzeby c.w.u. dla 2 osobowej rodziny.
Jakiej powierzchni masz basen?



bizon_3 dlaczego chcesz kolektory płaskie?

RAPczyn wiesz jak to jest 50% za płaskimi 50% za rurowymi :)
jeśli chodzi o płaskie proponowano mi już Aristona, Vailanta, De Dietricha i ostatnio Wolfa.
Cena zestawów do montażu z 3 płytami (dla 4 osób dorosłych i 2 dzieci)i zbiornikiem około 300 litrów to 10 tysi.
Dlatego też próbuje się o nich coś dowiedzieć, bo np o takim Wolfie nie znalazłem prawie nic oprócz informacji z ich strony

Przy 6 osobowej rodzinie zalecana powierzchnia czynne kolektorów próżniowo-rurowych CPC to ~7m^2, przy płaskich 8,75m^2.

niktspecjalny
02-10-2009, 09:33
Witam,

od paru dni mam zainstlowany zestaw Ulricha 30rur + zasobnik 300L oraz wymiennik na basen latem. Po choc krotkich testach jestem przekonany, ze zestaw bedzie za slaby. Mam pytanie, czy istnieje mozliwosc podlaczenia w szeregu dodatkowego kolektora(ow) ? Mysle o dwoch kolektorach plaskich Solver G4+ (idealnie pasowalyby na dach). Jest takie rozwiazanie wogole mozliwe ? W sterowniku ulricha jest opcja wlaczona dla kolektora prozniowego, ale nie wiem do czego ona sluzy.
Drugi kolektor prozniowy nie do konca mnie przekonuje, chyba mialem od razu brac 3x plaskie...

Pozdrawiam
Adam

Kolektor Ulrich 30 ma powierzchnię netto około 2,85m^2, może to zaspokoić potrzeby c.w.u. dla 2 osobowej rodziny.
Jakiej powierzchni masz basen?



bizon_3 dlaczego chcesz kolektory płaskie?

RAPczyn wiesz jak to jest 50% za płaskimi 50% za rurowymi :)
jeśli chodzi o płaskie proponowano mi już Aristona, Vailanta, De Dietricha i ostatnio Wolfa.
Cena zestawów do montażu z 3 płytami (dla 4 osób dorosłych i 2 dzieci)i zbiornikiem około 300 litrów to 10 tysi.
Dlatego też próbuje się o nich coś dowiedzieć, bo np o takim Wolfie nie znalazłem prawie nic oprócz informacji z ich strony

Przy 6 osobowej rodzinie zalecana powierzchnia czynne kolektorów próżniowo-rurowych CPC to ~7m^2, przy płaskich 8,75m^2.

Czy możesz mi to spokojnie wytłumaczyć bo też mam problem ale wiem ,że nie długo mus go zwalczyć.koniu12 ma zestaw 30 rurowo-próżniowy firmy Ulrich.Basen mnie w tym momencie nie interesuje.Chce do nich podłączyć dwa kolektory płaskie Solver G4.Potem pisze ,że w sterach Ulricha ma włączoną opcję dla kolektora próżniowego.Stąd moja ciekawość.Urlich to tylko kolektory rurowe i ma możliwe wpięcie w układ kolektorów rurowo-próżniowych??? :roll: Po co tak kombinuje i szuka takiego połączenia?Przecież (jak to słusznie zauważasz) ma za mało rur na ten zasob cwu i podgrzewanie w lecie basenu.Niech dołoży tej samej firmy i takiego samego rodzaju i po ptokach.Tylko spokojnie mnie naprowadź co mi umknęło z tego jego pomysła.

RAPczyn
02-10-2009, 10:59
niktspecjalny również moim zdaniem dobrym rozwiązaniem było by dołożyć kolektory Ulricha do istniejącej instalacji niż kombinacje z płaskimi.

Kolektory rurowe i próżniowo-rurowe to w uproszczeniu potoczne nazewnictwo tego samego rodzaju kolektorów :wink:
Co oznacza opcja w automatyce Ulricha szczerze mówiąc nie wiem. Co jest jeszcze do wybory??

koniu12
02-10-2009, 18:53
Witam,

basen ma powierzchnie tylko 10m˛. Jezeli chodzi o powod kombinacji prozniowych z plaskimi jest prosta - cena. W cenie 2400,- PLN moge zakupic dwa plaskie a za 3000,- PLN koletkor prozniowy, ktory w dodatku ma znow tylko 2,85 m˛ a nie 4m˛ jak 2x plaskie. Nie wiem tez czy dobrze zrobie, ladujac sie dalej w kolektory prozniowe, skora maja tak slaba wydajnosc...

Pozdrawiam
Adam

koniu12
02-10-2009, 19:00
p.s. rura posiada wymiary 58mm / 1800mm => 30x 58mm * 1800mm = 3,132m˛

niktspecjalny
02-10-2009, 19:03
Witam,

basen ma powierzchnie tylko 10m˛. Jezeli chodzi o powod kombinacji prozniowych z plaskimi jest prosta - cena. W cenie 2400,- PLN moge zakupic dwa plaskie a za 3000,- PLN koletkor prozniowy, ktory w dodatku ma znow tylko 2,85 m˛ a nie 4m˛ jak 2x plaskie. Nie wiem tez czy dobrze zrobie, ladujac sie dalej w kolektory prozniowe, skora maja tak slaba wydajnosc...

Pozdrawiam
Adam

Kto tak powiedział ,że maja słabą wydajność?

RAPczyn
03-10-2009, 07:52
p.s. rura posiada wymiary 58mm / 1800mm => 30x 58mm * 1800mm = 3,132m˛

Nie do końca.
http://www.solarenergy.ch/spf.php?lang=de&fam=1&tab=1
Wystarczy porównać powierzchnię tych kolektorów pod inną marką. Weź pod uwagę, że 18 * 58mm * 1800 = 1,879m^2 a powierzchnia apertury to jednak 1,708m^2.
Ulrich 30 będzie miał jednak powierzchnię ~2,85m^2.

koniu12
03-10-2009, 14:21
Tak, tylko dochodzi jeden aspekt, ze powierzchnia apretury moze byc wykorzystana w 100% tylko jezeli slonce pada prostopadle na kolektor (slonce w zenicie), reszte czasu ca do 11-ej i po 13-ej kolektor proznoiwy wykorzystuje powierzchnie brutto proporcjonalnie do kolektora plaskiego (kat padania slonca pokrywa cala powierzchnie - szczeliny nachodza na siebie). Argumenty powierzchniowe nie sa wiec porownylane. Uzysk energetyczny podany na stronie jednak juz tak, dlatego tez sklaniam sie ku kolektorom plaskim.

niktspecjalny
04-10-2009, 08:22
Tak, tylko dochodzi jeden aspekt, ze powierzchnia apretury moze byc wykorzystana w 100% tylko jezeli slonce pada prostopadle na kolektor (slonce w zenicie), reszte czasu ca do 11-ej i po 13-ej kolektor proznoiwy wykorzystuje powierzchnie brutto proporcjonalnie do kolektora plaskiego (kat padania slonca pokrywa cala powierzchnie - szczeliny nachodza na siebie). Argumenty powierzchniowe nie sa wiec porownylane. Uzysk energetyczny podany na stronie jednak juz tak, dlatego tez sklaniam sie ku kolektorom plaskim.

Coż to jest ta apretura? :o
Jakie szczeliny nachodzą na siebie? :o
Skłoń się do wymiany i kupna płaskich.

p.s.
Solary próżniowo -rurowe dominują nad płaskimi choćby właśnie dla uzysku energetycznego,który może być nawet większy o kilkadziesiąt % w porównaniu z kolektorami płaskimi.

1950
04-10-2009, 09:27
p.s.
Solary próżniowo -rurowe dominują nad płaskimi choćby właśnie dla uzysku energetycznego,który może być nawet większy o kilkadziesiąt % w porównaniu z kolektorami płaskimi.
to tylko marketing,
niewarty różnicy w cenie

niktspecjalny
04-10-2009, 12:52
p.s.
Solary próżniowo -rurowe dominują nad płaskimi choćby właśnie dla uzysku energetycznego,który może być nawet większy o kilkadziesiąt % w porównaniu z kolektorami płaskimi.
to tylko marketing,
niewarty różnicy w cenie

Żeby było jasne....przemawiasz ,za płaskimi czy rurowymi????aby marketingowi dać spokój. :lol:

RSP
04-10-2009, 13:16
Dziwi mnie popularność systemów solarnych. Moim zdaniem to jakies nieporozumienie, duzo bardziej opłaca się zainwestować w pompe ciepła-przynajmniej w domu jednorodzinnym.

niktspecjalny
04-10-2009, 13:44
Dziwi mnie popularność systemów solarnych. Moim zdaniem to jakies nieporozumienie, duzo bardziej opłaca się zainwestować w pompe ciepła-przynajmniej w domu jednorodzinnym.

nieporozumienie bo co?
Niedziela ...byłeś w kościole ....amen 8)

mariankossy
04-10-2009, 13:49
Solary dobra rzecz , ale nie za ta cene.

niktspecjalny
04-10-2009, 14:31
chciałbym a boję się....................nie gadaj głupot.O jakiej cenie trukasz :evil: :evil: :evil:

mariankossy
04-10-2009, 15:37
chciałbym a boję się....................nie gadaj głupot.O jakiej cenie trukasz :evil: :evil: :evil:

Komplet od 6.500 i wzwyż.

niktspecjalny
04-10-2009, 16:37
chciałbym a boję się....................nie gadaj głupot.O jakiej cenie trukasz :evil: :evil: :evil:

Komplet od 6.500 i wzwyż.

Zastanawiam się czy tobie czasem motorniczy drzwi przed nosem nie zamknął.
Kup wtedy pogadamy.......... :evil: :evil: 8)

RSP
05-10-2009, 13:42
Dziwi mnie popularność systemów solarnych. Moim zdaniem to jakies nieporozumienie, duzo bardziej opłaca się zainwestować w pompe ciepła-przynajmniej w domu jednorodzinnym.

nieporozumienie bo co?
Niedziela ...byłeś w kościole ....amen 8)Twoja powyższa wypowiedź jest co najmniej dziwna. Nic nie wnosi do tematu, nie ma w niej racjonalnych argumentów. Chcesz podjąć merytoryczną dyskusję albo jaja sobie robisz? Bo jeśli opcja nr 1-chętnie podyskutuję, jeśli opcja nr 2 to podziękuję.

W przyp. opcji nr 1: czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad czasem zwrotu kosztów takiej inwestycji w polskich warunkach?


Btw. "byłaś" nie "byłeś" jestem kobietą. Pozdrawiam

niktspecjalny
05-10-2009, 16:58
Dziwi mnie popularność systemów solarnych. Moim zdaniem to jakies nieporozumienie, duzo bardziej opłaca się zainwestować w pompe ciepła-przynajmniej w domu jednorodzinnym.

nieporozumienie bo co?
Niedziela ...byłeś w kościole ....amen 8)Twoja powyższa wypowiedź jest co najmniej dziwna. Nic nie wnosi do tematu, nie ma w niej racjonalnych argumentów. Chcesz podjąć merytoryczną dyskusję albo jaja sobie robisz? Bo jeśli opcja nr 1-chętnie podyskutuję, jeśli opcja nr 2 to podziękuję.

W przyp. opcji nr 1: czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad czasem zwrotu kosztów takiej inwestycji w polskich warunkach?


Btw. "byłaś" nie "byłeś" jestem kobietą. Pozdrawiam

Nie zauważyłem ,że cytuję kobietę. 8) :lol: ,Nie chodzi mi o wyliczanie kiedy mi się zwrócą ale o ich funkcjonalność.Nie chcę podejmować z tobą dyskusji bo nie przedstawiasz żadnych argumentów.Skoro uważasz ,że napisanie :

Dziwi mnie popularność systemów solarnych. Moim zdaniem to [b]jakies nieporozumienie
jest wystarczające by podjąć z tobą dyskusję merytoryczną to z całym szacunkiem bardzo się mylisz.

RSP
05-10-2009, 19:22
Daruj sobie ten ironiczny ton wypowiedzi. Myślałam, że "zaczepny" post zmotywuje kogokolwiek do napisania kilku slów na ten temat, jak widać, myliłam się, komus tu chyba brakuje luzu. Amen.

Sloneczko
05-10-2009, 19:28
Myślałam, że "zaczepny" post zmotywuje kogokolwiek do napisania kilku slów na ten temat, jak widać, myliłam się, komus tu chyba brakuje luzu. Amen.

Wiesz... dość mamy na co dzień podpuszczań i prowokacji, więc niech ta zaraza omija nasze forum, ok?

niktspecjalny
06-10-2009, 06:40
Daruj sobie ten ironiczny ton wypowiedzi. Myślałam, że "zaczepny" post zmotywuje kogokolwiek do napisania kilku slów na ten temat, jak widać, myliłam się, komus tu chyba brakuje luzu. Amen.

Sama widzisz a i ilość postów przy twoim nicku daje dużo do myślenia,że trudno podejmować dyskusję z osobą ,która ni z gruszki ni z pietruszki prowokuje do wszczęcia kłótliwej w słowach ironicznej dyskusji.W przeciwieństwie do ciebie by odnieść się po raz ostatni do twojego spostrzeżenia jestem praktykiem i mam w posiadaniu układ solarny.Mogłem starać się o dotację ale trochę przespałem i sprawa umilkła.Nadal jestem zwolennikiem zakładania solarów mając na uwadze fakt iż mogą się długo zwracać.Wiele osób na tym forum jest w podobnej sytuacji i wiele z nich tak na prawdę nie zastanawia się nad tym kiedy się zwrócą tylko cieszą się z ich działania i wspomnianej funkcjonalności.W swojej wypowiedzi prowokując niejako do wyboru opcji czy solary czy PC wybacz ale i do tej drugiej brakuje ci praktyki.Nie mam nie wypowiadam się.Są luźne rozmowy w których można dyskutować i zabierać stronniczo głos ale niestety trzeba to umieć jeszcze udowodnić.

kotek999
08-10-2009, 10:18
hej, byłam wielką przeciwniczką solarów, małżo niestety (albo stety) się uparł, ustąpiłam i ............,

Jak dobrze że raz w życiu go posłuchałam: wnioski
od kwietnia do teraz - woda gorąca za "darmo"
oszczędności na gazie - zwrot ponad 900 zł, przy płatnościach za gaz ponad 300,

Jak ja kocham swojego małżo:)

Pozdrawiam

dziubek12
08-10-2009, 14:30
Tak orientacyjnie - zamiaruję budować dom 110 m2. Podstawowe ogrzewanie to piec na drewno. Myślę o solarach - jak to ze sobą zestawić? Jakie koszty? (dla 4 osób)?

Kasjan Kowalczyk
08-10-2009, 17:45
Proszę fachowaca o radę...Jaki zestaw wybrać???,Jaki to koszt z montażem???,jestem na etapie wyboru C.O.na co uważać???Czy to możliwe że zestaw markowy kosztuje ok.7000PLN.

mariankossy
08-10-2009, 17:54
Przepraszamy, ale nie możesz usuwać postów, które uzyskały odpowiedś.

mariankossy
08-10-2009, 17:54
Przepraszamy, ale nie możesz usuwać postów, które uzyskały odpowiedś.

mariankossy
08-10-2009, 17:54
hej, byłam wielką przeciwniczką solarów, małżo niestety (albo stety) się uparł, ustąpiłam i ............,

Jak dobrze że raz w życiu go posłuchałam: wnioski
od kwietnia do teraz - woda gorąca za "darmo"
oszczędności na gazie - zwrot ponad 900 zł, przy płatnościach za gaz ponad 300,

Jak ja kocham swojego małżo:)

Pozdrawiam

Jak zwrot ponad 900 zł za sezon letni to sie opłaca,
oszczedność jakieś 500 m3 gazu GZ-50.
U mnie przez 6 m-cy zużyłem 90 m3 gazu, to nie za bardzo by mi się opłacało.

niktspecjalny
08-10-2009, 20:14
kto tu pije ?mariankossy


Przepraszamy, ale nie możesz usuwać postów, które uzyskały odpowiedś.
Sam sobie odpowiada i jeszcze na haju udziela lekcji.
Marian daj spokój. :D :D :wink: :wink:

wiernyjacek
30-10-2009, 00:19
Witam,

Mam dom w zasadzie całoroczny, ale pełni funkcję letniskowego. Ok. 150m2. Ściany pustak 24cm+ styropian 12 cm. Jest tam ogrzewanie olejowe i zbiornik 150l. Nie chcę już utrzymywać stanu ok. 15C przez cały rok tak, aby jak wpadamy na weekend w piątek to trzeba rozgrzać cały dom do 20C, a potem znowu się wychładza do 15C.

Czy instalacja 2 lub 3 kolektorów rozwiąże mi problem utrzymania temperatury domu na poziomie ok. 15C. Czasmi może byc niżej nawet do 8 i tak nas tam nie ma, ale zazwyczaj powinno być nie mniej niż 15. Jak przyjedziemy i będzie akurat mniej, to dogrzeję olejem.

_PiotR_
30-10-2009, 00:31
hej, byłam wielką przeciwniczką solarów, małżo niestety (albo stety) się uparł, ustąpiłam i ............,

Jak dobrze że raz w życiu go posłuchałam: wnioski
od kwietnia do teraz - woda gorąca za "darmo"
oszczędności na gazie - zwrot ponad 900 zł, przy płatnościach za gaz ponad 300,

Jak ja kocham swojego małżo:)

Pozdrawiam
rozumiem, ze chodzi o platnosc ponad 300 zl na miesiac za gaz tak??
czyli rozumiem, ze styczen-300, luty-300, marzec-300, kwiecien-pazdziernik powinno byc 7 miesiecy x 300 =2100 piszesz ze zwrot 900 czyli za kwiecien-listopad wyszlo 1200?? okolo oczywiscie?? listopad-300, grudzien-300... dobrze rozumiem?

madzioras
30-10-2009, 07:44
Jesteśmy w trakcie budowy, ale na dzień dzisiejszy nie wiemy czy wystarczy nam środków finansowych na solary. Czy konieczne jest przynajmniej na etapie budowy przygotowanie instalacji pod przyszłe solary, czy można to zrobić bezproblemowo później? Jeśli trzeba to zrobić na etapie budowy to jak powinna być wykonana taka instalacja. Z góry dzięki za odpowiedzi.

RAPczyn
30-10-2009, 07:56
Witam,

Mam dom w zasadzie całoroczny, ale pełni funkcję letniskowego. Ok. 150m2. Ściany pustak 24cm+ styropian 12 cm. Jest tam ogrzewanie olejowe i zbiornik 150l. Nie chcę już utrzymywać stanu ok. 15C przez cały rok tak, aby jak wpadamy na weekend w piątek to trzeba rozgrzać cały dom do 20C, a potem znowu się wychładza do 15C.

Czy instalacja 2 lub 3 kolektorów rozwiąże mi problem utrzymania temperatury domu na poziomie ok. 15C. Czasmi może byc niżej nawet do 8 i tak nas tam nie ma, ale zazwyczaj powinno być nie mniej niż 15. Jak przyjedziemy i będzie akurat mniej, to dogrzeję olejem.

Nie da się odpowiedzieć na to pytanie bez wiedzy jaki to dom, jaka instalacja itd. Napisz coś więcej.


Jesteśmy w trakcie budowy, ale na dzień dzisiejszy nie wiemy czy wystarczy nam środków finansowych na solary. Czy konieczne jest przynajmniej na etapie budowy przygotowanie instalacji pod przyszłe solary, czy można to zrobić bezproblemowo później? Jeśli trzeba to zrobić na etapie budowy to jak powinna być wykonana taka instalacja. Z góry dzięki za odpowiedzi.

Konieczności nie, ale dobrze jest chociaż przewidzieć drogę na orurowanie kolektorów między kotłownią a dachem. Można już teraz położyć to orurowanie i niech czeka na lepsze czasy. Producenci przeważnie mają w ofertach gotowe rozwiązania orurowania zabezpieczone termicznie, przed słońcem oraz ptactwem.

wiernyjacek
30-10-2009, 10:00
Wydaje mi się, że pytanie jest jednoznaczne. Jaką w przybliżeniu temperaturę w domu można uzyskać w polskich warunkach w okresie zimowym na pomorzu, korzystając z dwóch/trzech kolektorów? Do ogrzania jest dom 150m2 - ściany pustak 24 + styropian 12 cm. Można założyć, że nie ma żadnego ogrzewania w tej chwili. Dom piętrowy, po 75 m2 na kondygnację, nowy używany 3 lata. Jak potrzeba coś więcej to pytajcie, ale moim zdaniem ten informacje powiny wystarczyć. Mi chodzi tylko o odpowiedź, czy to będzie bliżej 5C, 10C, czy 15C? A może wcale nie zadziała na trzech, tylko trzeba co najmniej 8.

Całość ciepła będzie puszczana przez zwykłe kaloryfery typu Purmo, przygotowane dla instalacji grzewczej opartej o kocioł olejowy.

niktspecjalny
30-10-2009, 10:08
Wydaje mi się, że pytanie jest jednoznaczne. Jaką w przybliżeniu temperaturę w domu można uzyskać w polskich warunkach w okresie zimowym na pomorzu, korzystając z dwóch/trzech kolektorów? Do ogrzania jest dom 150m2 - ściany pustak 24 + styropian 12 cm. Można założyć, że nie ma żadnego ogrzewania w tej chwili. Dom piętrowy, po 75 m2 na kondygnację, nowy używany 3 lata. Jak potrzeba coś więcej to pytajcie, ale moim zdaniem ten informacje powiny wystarczyć. Mi chodzi tylko o odpowiedź, czy to będzie bliżej 5C, 10C, czy 15C? A może wcale nie zadziała na trzech, tylko trzeba co najmniej 8.

Całość ciepła będzie puszczana przez zwykłe kaloryfery typu Purmo, przygotowane dla instalacji grzewczej opartej o kocioł olejowy.

Znam odpowiedź tylko powiedz jakie chcesz lub jakie już masz solary?

kolektor1
30-10-2009, 10:50
Witam.
wiernyjacek napisał:

Wydaje mi się, że pytanie jest jednoznaczne.
Tak, pytanie jest jednoznaczne ale odpowiedź jest uzależniona od tak wielu czynników, że trudno to w paru zdaniach.
Przede wszystkim porównaj powierzchnie: 150 m2 dom ( co związane jest z kubaturą ) i trzy kolektory np. płaskie- razem 6m2. widać, że stosunek jest kuriozalny. Trzeba założyć, że na 5m2 powierzchni dogrzewanej trzeba 1m2 kolektora, więc potrzebujesz 15 kolektorów, to tak " książkowo ".
Aby taka instalacja miała w miarę sens potrzebujesz ok. 6-8 kolektorów, ta ilość zależy również od samych kolektorów ( płaskie, próżniowe ) a i te różnią się znacznie między sobą.
W sezonie zimowym wielkość uzyskanego ciepła zależy od długości dnia i stopnia nasłonecznienia i nie da się określić jaką temperaturę uzyskasz w budynku. Im bliżej wiosny tym osiągi będą większe aż może dojść do sytuacji, (lato) że nie będziesz w stanie wykorzystać ciepła z kolektorów.
Co w cale nie znaczy, że takich instalacji się nie wykonuje. Wykonuje i RAPczyn miał całkowitą rację, że na tym etapie wiadomości trudno jest cokolwiek dobrać.
pozdrawiam

Witold