PDA

Zobacz pełną wersję : płyty wiórowo - cementowe ???



Krzywa5
19-12-2007, 13:04
Niedawno zostaliśmy właścicielami "uroczego" domku z lat 60-tych. Dom wymaga bardzo kapitalnego remontu. Wczoraj po zbiciu tynków w jednym z pomieszczeń okazało się, że ściany zewnętrzne od środka obłożone są płytami wiórowo - cementowymi grubości ok. 5 cm. Co z tym "cudem" zrobić ??? Czy można zostawiając to cudo zrobić na tym tynk np. z płyt gk na stelażu?

Krzywa5
21-12-2007, 09:28
Ponawiam prośbę o pomoc w rozwiązniu tego "problemu"!

adam_mk
21-12-2007, 14:26
Witaj
Opisujesz jakiś problem. Gdzie on?
No, bo te płyty to nie są złe! Nigdy nie były!
Wyglądają może ochydnie, ale działają nieźle.
Założyłbym tam tynki klasyczne. Mineralne.
Ale płyta na stelażu też może być.

Jak pamiętam, to każda zaprawa się na nich trzyma. Są całkiem nieźle ciepłochronne. Widywałem całe "budowle" z tego stawiane.
Adam M.

Andrzej Wilhelmi
24-12-2007, 14:12
Podzielam pogląd przedmówcy. Te płyty nosiły potoczną nazwę "suprema". Były jednak stosowane jako zewnętrze docieplenie. Skoro są od środka należałoby sprawdzić czy nie wystąpiło zawilgocenie ścian. Można je oczywiście wymienić na wełnę mineralną. Przy zastosowaniu od środka płyt GK na stelażu radzę rozważyć zastosowanie pod płytami folii paroizolacyjnej. Pozdrawiam.

Krzywa5
28-12-2007, 09:07
wielkie dzięki za odpowiedzi! mocno się zastanawiałam czy nie powinniśmy tych płyt jednak zdjąć, choć z drugiej strony wolałabym tego uniknąć. Prace remontowe ruszą pewnie pełną parą dopiero w marcu ( pozwolenia itp.) ale teraz, jak tylko czas pozwala sami chcemy trochę "przygotować" ruinkę do tego remontu-przebudowy.
Pozdrawiam poświatecznie!

RURKA
23-02-2008, 21:49
hm, suprema,miałem do czynienia niedawno z tym zjawiskiem. generalnie materiał niezły jesli chodzi o zastosowanie go jako podłoże pod tynk zwykły i jako docieplenie. ma jakieś wlaściwości termoizolacyjne, nie najgorsze. oczywiście dzisiejsza wełna czy styropian sa dużo lepszymi materiałami.
Suprema jednak jest bardzo ciężkim materiałem i inestety kruchym. jest spore pawdopodobieństwo, że po latach na łączeniach płyt supremy będą pęknięcia widozne. podobnie jak to się zdarza przy płytach K-g z tym, że suprema ma wymiar ok. 50 /100 cm (nie pamiętam dokładnie) tak więc może być ich więcej. oczywiście to tylko hipoteza ale bardzo realna. ja też kupiłem dom lećż dużo młodszy i też od wewnątrz w kilku miejscach była suprema właśnie. efekt był nie zaciekawy. Już jej nie ma. są płyty K-G. i jest ok. roboty trochę było ale już mam to za sobą. ale cóż, dzisiejszy wybór da nam pożądany efekt w przyszłości... :wink:
pozdrawiam,

RURKA
23-02-2008, 21:52
a zapomniałem dodac ze choc temać odległy to supremę spotyka się do dziś tak że może opinia komuś pomoże w decyzji jesli stanie przed podobnym dylematem :roll:

markomad
28-12-2008, 11:04
Mój stary dom ma zamontowane płyty supremy na całym 1 piętrze, przymierzam się do kapitalnego remontu tego budynku (w tym również do nowej podłogi na parterze) i mam takie pytanie: jeśli superma ma właściwości "izolacyjne" to czy można ją wykorzystać jako izolację termiczną pomiędzy dwiema warstwami izolacji przeciwwilgociowej (papy)??? Wiem, że powinno się zastosować twardy styropian 100mm ale czy zastosowanie np. 150mm supremy nie załatwiłoby sprawy???

Pozdrowienia

JAGIENKA
29-12-2008, 08:10
Witam!
Temat supremy mogę przytoczyć z własnego doświadczenia. Mieszkamy od 4 lat w starym domu (rok budowy ok 1939), budynek nieocieplony od zewnątrz, fundament kamienny, częściowo podpiwniczony (małe niskie piwniczki przy szczytach, częściowo zasypane i zamurowane przez poprzednich właścicieli) Latem zrobiliśmy generalny remont na parterze. Na jednej ze ścian szczytowych od wewnątrz była zamontowana suprema. Nie wyglądało to dobrze. Brak kątów, wybrzuszenia no i zapach stęchlizny. Postanowiliśmy płyty usunąć. Potem zastosowaliśmy tynk wapienny. Niestety ściany te są bardzo zimne. Zauważyliśmy, że w pomieszczeniu szybciej się ochładza. Teraz na wiosnę MUSIMY koniecznie ocieplić z zewnątrz budynek pomimo że nie planowaliśmy tego w naszych wydatkach.
Radzę zastanowić się dobrze nad usunięciem supremy i przewidzieć ewentualne dodatkowe koszty docieplenia ściany (o ile takiego nie ma).

gumis107
29-12-2008, 19:52
potwierdzam suprema jest w miare ok.Mam nia jeden pokoj ocieplony i bardzo ladnie trzyma temperature .Pzdr

Andrzej Wilhelmi
03-01-2009, 00:15
... izolację termiczną pomiędzy dwiema warstwami izolacji przeciwwilgociowej (papy)???

Dwie warstwy paroizolacji?! W jakim celu?? Pozdrawiam.

gumis107
25-01-2009, 21:37
ostanio troche zglupilem ,bo w okolicy znalazlem producenta styrosupremy,wiec jak widac dalej sie ja produkuje