PDA

Zobacz pełną wersję : Kocio? z zamkni?t? komor? spalania-czy warto???



michalus
15-08-2003, 09:20
Mam zamiar kupić gazowy kocioł do co i cw. Zdecydowałem się na kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Instalator który będzie wykonywał instalacje zasugerował mi aby wybrać kocioł z zamkniętą komorą spalania. Ja mam już przygotowany komin z cegły ale jeszcze nie wsadziłem wkładu .Wklad, trójniki itp. to dodatkowy koszt. Czy ktoś ma taki rodzaj kotła, jaki są wasze uwagi na jego temat proszę o opinie
pozdrawiam Michalus

czlowiek
15-08-2003, 23:19
wklad kominowy bedziesz musial kupic. turbo jest drozszy i to sporo. jest w nim wentylator zasysajacy powietrze co wydaje mi sie bardziej awaryjne i po pewnym czasie moze chalasowac. jesli masz komin z wystarczajacym ciagiem podlacz atmosferyczny chyba ze chcesz kondensacyjny...

bedi
15-08-2003, 23:25
Ja juz masz komin, to raczej zakladaj zwykly kociol.

Turbo rozni sie tylko tym ze nie pobiera powietrza do spalania z pomieszczenia, wiec nie wychladza go.

Ja bede mial turbo (albo kondensacyjny), bo mam rekuperator i nie ma komina.

16-08-2003, 22:28
jeśli już o wychładzaniu,

pofatygowałem się i policzyłem to dla mojego przyszłego domu.
zaznaczam więc, że jest to teoria, ale ale policzone zgodnie ze sztuką.

Dom ok. 134 m2, ogrzewany gazem z sieci,

Dodatkowy koszt ogrzewania piecem z otwartą komorą spalania w stosunku do zamkniętej komory spalania to ok. 15 zł rocznie.

CZ.

pawel_l
17-08-2003, 13:09
No właśnie, czy warto. Czy gość'u możesz przelać swoje obliczenia na tę stronę? Za jakiś miesiąc muszę podjąć decyzję.

Zbigniew Rudnicki
17-08-2003, 13:34
Przy wyborze kotła istotne jest miejsce jego zainstalowania.
Jeśli kocioł wisi w łazience - to pasuje kocioł z zamkniętą komorą ( nie bedzie wychładzania pomieszczenia).
Jeśli w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym - to kocioł atmosferyczny.

17-08-2003, 14:09
Owszem, podaję sposób policzenia ;

1. należy policzyć bilans cieplny domu,
2. dolicz do tego wydatek na cwu – jeśli wodę podgrzewasz np. gazem,
3. dostajesz roczne zużycie energii dla Twojego domu w MW ( megawaty ) np. 15 MW
4. podziel tą liczbę przez wartość opałową czynnika grzewczego np. gaz GZ-50, 1m3=8,61 KW/m3 9 w praktyce może być trochę mniej, ze względu na zanieczyszczenia ),
5. 15 000 kW / 8,61 kW/m3 = 1742 m3 gazu rocznie,
6. każdy 1 m3 gazu potrzebuje ok. 10 m3 powietrza do spalania ( według teorii trochę mniej 9,8 ) ,
7. wprowadzasz przez to 17 420 m3 powietrza do budynku,
8. powietrze posiada ciepło właściwe 0,34 W/m^3*K ( w zależności od parametrów, ale liczymy w przybliżeniu )
9. 17 420 x 0,34 = 5 923 W/K,
10. średnio w roku podgrzewasz wchodzące powietrze do budynku o ok. 19K ( u mnie tak statystycznie wyszło ),
11. 5 923 W/K x 19K = 112 kW energii na dogrzanie tego powietrza,
12. podziel 112 kW przez wartość opałową gazu 8,61 kW/m3 = 13 m3 gazu,
13. ilość metrów sześć. Gazu przemnóż przez jego cenę 13 m3 x 1,1 zł
14. WYNIK = 14,3 zł

Ot i masz !

CZ.

P.S.
Adekwatnie wyjdzie dla innych czynników typu propan/butan, węgiel, olej
Tylko wartości opałowe i cena są różne.
Ale rząd wartości ostatecznej będzie podobny.

Zbigniew Rudnicki
17-08-2003, 15:33
Od tych 14zł trzeba jeszcze odjąć koszt zużytej przez wentylator energii elektrycznej.

17-08-2003, 15:56
gościu za dużo wyliczeń, tylko turbo

michalus
17-08-2003, 16:30
Dzieki za opinie, u mnie kociol bedzie w piwnicy. Mam domek z podpiwniczeniem i poddaszem uzytkowym. Wysokośc komina to okolo 10 m i dlatego pytam czy warto czy nie prościej po prostu ,,wystawic rure "przez sciane. Pozdrawiam Michalus

pawel_l
17-08-2003, 18:53
Chyba coś nie tak w tych obliczeniach, w szkole uczą że energia to kWh, a tu o czasie nie ma nic.
??????

17-08-2003, 21:57
Chyba coś nie tak w tych obliczeniach, w szkole uczą że energia to kWh, a tu o czasie nie ma nic.
??????

owszem,

obliczenia są wykonywane w jednostce czasu.
a ten czas to sezon grzewczy - tutaj rok !!!

:-)

CZ.

17-08-2003, 21:59
czyli 112 kW / 8640 = 0,0129 kWh
8640 = 360 dni *24 godzin

CZ.

17-08-2003, 22:19
Wniosek :
jeśli masz gotowy komin to kocił z otwartą komorą spalania,
jeśli jestes na etapie projektu to kociol turbo !

Uzasadnienie :
komin to koszt 1-2 kzł
dodatkowy wydatek na kocioł turbo to 500 - 700 zł, więc są oszczędności.

Lepiej projektować pod turbo i w ogóle dom bez kominów a wentylacja w systemie mechanicznej. Idąc dalej lepiej kocioł kondensacyjny, wtedy masz jeszcze większe oszczędości.

Refleksja :
Jak mi się wydaje producenci kotłów mają dobrze policzone ile co kosztuje i wiedzą za co biorą pieniądze. Wiedzą w jakim czasie amortyzuje się dodatkowy wydatek na takie wynalazki i ile kosztuje budowa kominów.

Nie wierzę, że produkcja kondensacyjnego jest aż tak bardzo kosztowna w stosunku do zwykłych kotłów z otwartą komorą spalania.
no może ciut więcej ...

Decyzja należy do inwestora, jego zasobności portfela na wejściu przy budowie domu i filozofii.

Jeśli zainwestujesz od początku, zapłacisz później mniej,
Jeśli minimalizujesz koszty podczas budowy, zapłacisz więcej dostawcy gazu ( oleju itp. )

i tyle.

CZ.

bedi
18-08-2003, 14:04
Po pierwsze nie 15zl a trochę więcej bo większość gazu spala się zimą, kiedy różnica temp jest większa. Po drugie nie chodzi o oszczędność a o komfort.

RobertOC
18-08-2003, 14:10
Do tego wszystkiego nalezy dodać że kocioł atmosferyczny potrzebuje duzej ilości świerzego powietrza, w przeciwnym wypadku będzie wieksze zużycie gazu. Jeśli jest stara stolarka okienna to OK, ale jesli są nowe szczelne okna a do tego mała kubatura pomieszczenia (kotłowni) to zdecydowanie odradzam kocioł atmosferyczny.
Ponadto kotły z zamkniętą komora spalania mają lepsze parametry, większą sprawność i szerszy zakres modulacji. Biorąc te czynniki pod uwagę i wiele innych sam wybrałem kocioł kondensacyjny. Różnica w cenie między kotłem z zamkniętą komorą spalania a kondensacyjnym jest niewielka, a za to kolejny krok milowy w technice grzewczej.
Co do komina mozna zstosować tańsze rozwiązanie. Instalatorzy polecają zamiast koncentrycznego wkładu - zwykły, a powietrze zasysać otworem między rurą a ścianą komina, natomiast do kotła kondensacyjnego ze względu na niską temperaturę spalin (do ok 75 stC) można zastosować rury z PCV.

Piotr Jan
18-08-2003, 14:14
Ja również mam komin, bo nie byłem zdecydowany co do wyboru kotła. Ostatecznie wybrałem kondensacyjny i wypusciłem komin za ścianę. Chodzi super (na ciekłym gazie), zobaczymy jak bedzie zimą. Anliza prz rozruchu wykazała 98% sprawności (01.08.)

michalus
19-08-2003, 09:24
dzieki Robert i Piotr Jan za konstruktywną odpowiedz, nie rozwazalem mozliwosci kupna kotla kondensacyjnego, zasugerowalem sie ich wysoka cena. Mam prosbe napiszcie jakie macie kotly i ile to was kosztowalo mo :) ze byc na priva
pozdrawiam Michalus

RobertOC
19-08-2003, 15:00
Sam kocioł kondensacyjny to ok 5 tyś zł. Ale kocioł to nie wszystko. Kiedy policzysz całą kotłownię i weźmiesz pod uwgę koszty eksploatacji okaże się że po kilku latach kocioł kondensacyjny zwróci się z nawiązką.
Uwaga!. do kotła kondensacyjnego musi być instalacja niskotemperaturowa, bo inaczej będzie się zachowywał jak zwykły kocioł turbo.
Kotłownia Viessmann Vitodens 222 kosztowała mnie 12,5 tyś po rabacie.