PDA

Zobacz pełną wersję : projekt EM02 KONKURSOWY energooszczędny



piotr.nowy
19-12-2007, 20:13
Witam !
Czy ktoś buduje lub już zbudował dom w wersji energooszczędnej ?
Przymierzam się do EM-02 czyli energooszczędnej wersji M02 konkursowy. Wersję podstawową buduje wiele osób i można garściami czerpać z ich doświadczeń! :wink:
Interesuje mnie ...właściwie wszystko !
Jak faktycznie wychodzą koszty w porównaniu z wersją podstawową.
Na co zwracać uwagę ekipie budującej , bo raczej nie mają doświadczenia przy takich domach.
Czy są jakieś możliwości uzyskania takich czy dotacji z tytułu mniejszego zużycia energii.
I wszystkie inne doświadczenia mile widziane!!! :lol:

piotr.nowy
19-12-2007, 20:17
A-ha !
EM 02 wygląda tak :
http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=441&IdKolekcji=

piotr.nowy
18-01-2008, 22:03
Podnoszę wątek , bo jednak liczę na odzew ... :-?

KaMaL
19-02-2008, 19:00
Witam !

Przymierzamy sie do tego własnie wariantu ...
Piotr.nowy na jakim etapie jesteś ??
Jakieś rady, uwagi ... doświadczenia :D :D :D

piotr.nowy
21-02-2008, 12:02
Projekt kupiony. Architekt robi adaptację do warunków miejscowych. Liczę na pozwolenie na budowę do końca marca. I ruszam.
Co do samego projektu to jest zaskakująco dużo różnić w porównaniu ze standardowym M02. W międzyczasie zmienił się konstruktor współpracujący z panią architekt. Inne są ławy , fundamenty , stropy , więźba, itp. No i oczywiście sprawy ocieplenia , wentylacji , ogrzewania.
Byłem przedwczoraj w Smolcu pod Wrocławiem i oglądałem wzorcowy dom pasywny. Rozmawiałem z jego projektantem . Utwierdziłem się w przekonaniu o słuszności koncepcji domu energooszczędnego ( pasywny to jednak droższa zabawa i nie ma tak do końca racjonalnego, ekonomicznego uzasadnienia).
A wy na jakim jesteście etapie ? I gdzie zamierzacie budować ? :roll:

KaMaL
22-02-2008, 06:59
Szczęściarz !!!!!

My jesteśmy na etapie pytań i jeszcze kocioł mamy w głowach :( także my Ci radą nie posłużymy niestety. Chyba jestes pierwszy i jedyny, który zdecydował się na tą wersję i wygląda na to, że będziesz naszym GURU ;-) Narazie dzielimy działkę - budujemy się koło rodziców - mam nadzieję, że zaczniemy za rok :roll:
Tak czy siak do kupna projektu jeszcze daleko ... :(
Będziemy wdzięczni za każdą radę i podpowiedz ;-) A teraz trochę pytań :lol: Czy EM02 nie ma żadnych wad konstrukcyjnych, jak M02 ? - troche się przeraziłam jak to zobaczyłam. Zdecydowałeś sie na jakieś zmiany w projekcie ??

Do Smolca wybieramy się w pierwszej połowie marca .... czy trzeba się umawiać przed wizytą ??
W Jahrance jest też dom pasywny, ale zupełnie inaczej budowany:
http://termodom.pl/inne/dom_pasywny/trendy_rozwojowe_w_budownictwie_energooszczednym_i _pasywnym

KaMaL
22-02-2008, 07:00
ach :wink: ... w Sulejówku pod Warszawą się budujemy.

piotr.nowy
24-04-2008, 18:54
Podciągam , bo pytań nie ubywa i każdy kto może podzielić się doświadczeniem mile widziany! :wink:

KaMaL
25-04-2008, 07:39
Czy ja dobrze kojarzę, że przeprojektowałeś ławy fundamentowe na płytę ? Z jakiego względu - warunki gruntowe czy energooszczędnośc ?

Pzdr
K.

piotr.nowy
25-04-2008, 23:31
Warunki gruntowe mam dobre.
Energooszczędność - tak . W połączeniu z ekonomią : miałem kilka kosztorysów od wykonawców i wyszło , że przy tym projekcie , przy chęci spełnienia podwyższonych wymogów "enerooszczednych" , płyta wychodzi taniej , szybciej i ... mniej miejsc do spieprzenia!

KaMaL
26-04-2008, 11:12
właśnie na taką odpowiedz liczyłam :lol: 8) uspokoiłeś mnie, że jednak głupio nie myślimy :D
z tego co czytaliśmy to płyta wychodzi drozej, a i nasi znajomi co się teraz budują pukają sie w głowę jak mówimy o płycie :-? "bo i po co, przeciez wszyscy robią ławy" :evil:

Jak to jest z dostosowaniem projektu ? Rozumiem, że te kosztorysy "robiles" przed adaptacją ?? bo chyba jest to zbyt duża zmiana w projekcie, zeby wystarczyl wpis w dzienniku ?? a jesli przed adaptacją to skąd wiedzialeś jakiej ilosci materialów bedzie trzeba ??

Pzdr
K.

piotr.nowy
26-04-2008, 22:08
Mama znajomego konstruktora , który najpierw "z grubsza" określił ilości stali , betonu ,itp.
Policzyłem , zdecydowałem . Za przeprojektowanie fundamentów na płytę wziął 200 zł. :lol:
Zdecydowanie nie wystarczy "wpis do dziennika". Wniosek o pozwolenie był składany już z uwzględnieniem płyty.
Teraz mam nadzieję , że praktyka potwierdzi mój wybór. :o

KaMaL
27-04-2008, 10:09
czy mogłbyś opisać nam budowę samej płyty? począwszy od info. czy a jeżeli tak to ile cm pospółki/żwiru będzie pod płytą? jak gruby styro, itd.? :)

jak planujesz rozwiązać kwestię posadowienia płyty w strefie przemarzania gruntu? czy masz zaplanowany jakiś pas mrozoochronny?

Pzdr
K&M

KaMaL
10-05-2008, 17:17
piotr.nowy podpowiesz coś trochę jak to jest u Ciebie z tą płytą :roll:

Pzdr
K

piotr.nowy
10-05-2008, 20:31
piotr.nowy podpowiesz coś trochę jak to jest u Ciebie z tą płytą :roll:

Pzdr
K

Jasne.
U mnie płyta ma być mniej więcej taka jak w systemie legalett.
http://www.legalett.com.pl/
Na forum o tym jest tutaj:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2500503#2500503
Czyli w skrócie "wanna" ze styropianu grubości 20 cm , na to płyta żelbetowa 20-25 cm. Pod styropianem 50 cm tłucznia , żeby nie podciągało wilgoci. Tłuczeń szerzej niż płyta z tego samego względu.
W ten sposób izolacja termiczna ścian łączy się bez przerw z izolacją płyty (podłogi) i nie ma mostków termicznych. :roll:
To tak z grubsza. Konkretnie przeprojektowane fundamenty będę miał w ręku za 2 tygodnie. Odezwę się wtedy bardziej szczegółowo. :wink:

piotr.nowy
10-05-2008, 20:33
A-ha : tłuczeń wchodzi w miejsce humusu a styro jest na poziomie "zero".
Warstwa tłucznia załatwia właściwie problem wysadzin. :o

KaMaL
03-06-2008, 21:11
Piotr.Nowy :)

czy jesteś już może szczęśliwym posiadaczem projektu płyty fundamentowej?? :)

czy mógłbyś opisać ją nieco bardziej szczegółowo?
1) na jakim gruncie będzie posadowiona?
2) jaką wysokość mają poszczególne warstwy począwszy od warstw żwiru?
3) jak gruby styro?
4) jakie zbrojenie? ile tej stali w środku? jakie fi? jakie oczka? ile warstw?
5) jak grubo betonu i jakiego betonu?

my jesteśmy przed rozmową z projektantem i potencjalnymi wykonawcami - chcielibyśmy być do niej jak najlepiej przygotowani, co by się w prosty sposób zagiąć nie dać. ;)

pzdrrrrrr :)

KaMaL
05-06-2008, 06:46
Piotr.nowy ile styro dajesz na strop nad garażem ? .. bo rozumeim, że garażu nie będziesz grzał ??

Myślałeś może o zlikwidowaniu drzwi od wiatrołapu ?

Pzdr
K.

piotr.nowy
09-06-2008, 18:43
Jutro odbieram pozwolenie na budowę z projektami to zerknę , bo nie pamiętam... :oops:

piotr.nowy
18-06-2008, 19:05
Piotr.nowy ile styro dajesz na strop nad garażem ? .. bo rozumeim, że garażu nie będziesz grzał ??

Myślałeś może o zlikwidowaniu drzwi od wiatrołapu ?

Pzdr
K.

Kurcze , patrzę do projektu i co widzę :na rysunku jak byk izolacja a w opisie przekroju zaraz po "strop Teriva" mam tynk wapienno cementowy"...
Ściany między garażem a częścią mieszkalną zaizolowane 10 cm styro. Aaaa ...dobra ,z różnicy poziomów wynika , że pod stropem też 10 cm
Strop nad podcieniami zaizolowany 18 cm styro.
Garaż nie jest tak do końca bez grzania: jest jeden grzejnik 420W. Ściany zewnętrzne garażu ocieplone 20 cm styro.
Wszystkie ocieplenia materiałem o wspólczynniku lambda=0,38 -0,36

KaMaL
18-06-2008, 20:22
dzięki :D

My chyba jednak na płycie stawiać nie będziemy :( Rozmawialiśmy z ludziem, który ma płytę i mówi, że dużo drożej go ta impreza wyniosła. Pan Szymon F. z Instytutu Poszanowania Energii też nam odradził ze względów finansowych i powiedział, żeby skoncentrować się na dobrym zaizolowaniu fundamentów jakie sa w projekcie. Biorąc jeszcze pod uwagę podejście ekip do tematu płyta fundamentowa to chyba lepiej zostać przy ławach.

A jak jest z tym świadectwem energetycznym ? Czy dostaje się je do projektu ?

piotr.nowy
18-06-2008, 20:39
No niby się dostaje. Tyle, że w czasie jak kupowałem projekt ( ze świadectwem) to nie było jeszcze ustaw rozporządzeń itp w temacie świadectwa i jego zakresu parametrów, formy. Skutek jest taki , że mam dokument wystawiony przez narodową agencję poszanowania energii ale gdybym chciał sprzedać dom po 01.01.2009 to świadectwo muszę robić nowe.

KaMaL
18-06-2008, 20:50
Ale nędza !!!

kapi01
12-01-2009, 22:21
kupując projekt gotowy ze świadectwem energetycznym zostałeś nabity w butelkę, tym świadectwem możesz najwyżej pochwalić się koledze. Jak możesz mieć świadectwo skoro obliczając je musisz uwzględnić nasłonecznienie poprzez okna w zależności od stron świata - to co masz to namiastka i bubel :)