PDA

Zobacz pełną wersję : wysokość ścianki kolankowej a wys. montażu okna dachowego?



bisia
21-12-2007, 20:47
Na jakiej min wysokości powinno być zamontowane okno dachowe przy ściance kolankowej wysokości 110 cm?
Spece, którzy mi montują mówią, że ok. 160 cm (bo tak wychodzi pion ściany), a dla mnie to za wysoko!

Krzysztofik
21-12-2007, 21:11
Na jakiej min wysokości powinno być zamontowane okno dachowe przy ściance kolankowej wysokości 110 cm?
Spece, którzy mi montują mówią, że ok. 160 cm (bo tak wychodzi pion ściany), a dla mnie to za wysoko!
Przy wysokości powyżej 90 cm to nie okno tylko "świetlik".
Ale to tylko moja opinia.

Sasha
21-12-2007, 21:14
ja przy takiej ściance zamontowałbym kolankowe okno dachowe - efekt na 100 % super !!!

Krzysztofik
21-12-2007, 21:16
ja przy takiej ściance zamontowałbym kolankowe okno dachowe - efekt na 100 % super !!!
Przy przystępnej cenie?

Sasha
21-12-2007, 21:52
nie faktycznie nie jest to super tanie ale z drugiej strony okno na takiej wysokości może denerowować i potem człowiek przez cały okres po budowie sobie mówi - mogłem dać to okno :)))

andy_doskonaly
21-12-2007, 21:58
160 całkowita bzdura - przez to okno to tylko niebo będzie widać. Też w projekcie miałem dość wysoko ale majstry od dachu doradzili mi aby je opuścić na 115 i jest rewelacja. Urok poddasza to okna dachowe przez które widać jak przez normale.

Sasha
21-12-2007, 22:01
no ale chyba nie miałeś takich wysokich ścianek kolankowych ??

bisia
21-12-2007, 22:11
no właśnie, a jaka była ścianka kolankowa?

a czy można montować okno dachowe w taki sposób, żeby jego obróbka była nie równolegle do ścianki kolankowej, ale prostopadle do dachu?

Sasha
21-12-2007, 22:23
możesz tak zrobić ... jakiś parapet przy okazji się pojawi ale czy tak chcesz ???

andy_doskonaly
22-12-2007, 15:16
hym,
po jednej stronie ścianka kolankowa -30 cm (strop wisi z jednej strony) a z drugiej +30 cm więc nie miałem z tym problemu (to taka dziwna konstrukcja).

:)

anetabo
22-12-2007, 20:16
My staliśmy przy oknach i wyznaczaliśmy taki poziom jaki jest dla nas wygodny - podkładaliśmy pustaki pod nogi itp. W końcu wybraliśmy dużo niżej niż pierwotnie było zaplanowane.
Okna dachowe montuje się dla siebie a nie dla jakiejś wirtualnej sztuki.

przemi
22-12-2007, 23:19
Zamontowanie okna na innej wysokości, niż taka która pozwala poprowadzić dolny "parapet" prostopadle do podłogi, czyli równolegle do ścianki kolankowej, czyli pionowo :) to poważny błąd.
Powietrze nie ma możliwości opływania po całej szybie okna, a dopiero od jakieś jej wysokości-co załeży od kąta odchyłu od pionu - efekt w zimie cały czas wykroplona woda na dolnej części szyby, spływa po ramie i tym nieszczęsnym nie pionowym parapacie.
Wiem to nie tylko z fachowej literatury niestety :( ale i z autospii gdyż mieszkam w mieszkaniu dwupoziomowym na poddaszu i ślimoki a nie cieśle tak pomontowali okna że parapety są pod kątem około 45 stopni - tragedia.
No niestety przy tak wysokiej ściance to faktycznie może wyjść ok 150-160cm, ale o takich rzeczach myśli się wcześniej - podnosząc ściankę, bądź jak pisze Sasha okno okno kolankowe. Pomieszczenie wygląda tragicznie i odczucia są fatalne jeśli wchodzisz do jego wnętrza i nie masz okien na wysokości wzroku, a jedynie jak w więzieniu widzisz niebo - dla mnie przytłaczające wrażenie, nie mieszkałbym w czymś takim za cholerę, ale to moje subiektywne zdanie.
Jeśli macie okna duże okna pionowe w ścianach szczytowych to zastanówcie się nad wyeliminowaniem połaciowych - moi znajomi zrobili tak z premedytacją, ich ścianka kolankowa ma 115 lub 120 cm już od podłogi na gotowo i mają jedynie okna pionowe, ale duże złożone z dwóch drzwi balkonowych.

Andrzej Wilhelmi
23-12-2007, 00:39
"przemi" masz bez wątpienia dużo racji można się jednak pokusić o obniżenie okna ale do takiej wysokości aby możliwy był pełen obrót skrzydła. Powstanie parapet na murłacie i kawałek pionowej ścianki za murłatą. Koniecznie grzejnik pod oknem i górna płaszczyzna obróbki okna lekko odchylona od poziomu ku górze. Powinno być OK. Pozdrawiam.

przemi
23-12-2007, 01:15
Andrzeju właśnie tak mam teraz, parapet oparty na murłacie bo sam go przerabiałem, bo był zupełnie poziomy :evil: , teraz ma 45o, bezpośrednio pod oknem piec elektryczny z dynamicznym rozładowaniem i jest tak jak opisałem, okno od dołu na 40cm ciągle w zimie mokre, nawietrzniki non stop otwarte na maks.

odaro
23-12-2007, 09:40
Na jakiej min wysokości powinno być zamontowane okno dachowe przy ściance kolankowej wysokości 110 cm?
Spece, którzy mi montują mówią, że ok. 160 cm (bo tak wychodzi pion ściany), a dla mnie to za wysoko!

Spece od Fakro piszą tak

http://www.muratordom.pl/eksperci_budowairemont/odpowiedz/jaka-jest-odpowiednia-wysokosc-osadzenia-okna-polaciowego,5766,22-0.htm

ila66
23-12-2007, 15:41
...na poziomie 110-140 cm od podłogi oraz górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą . Taki montaż spełnia wymagania stawiane przez przepisy oraz zapewnia bardzo dobre doświetlenie i gwarantuje kontakt wzrokowy z otoczeniem, z jednoczesną możliwością umieszczenia standardowego grzejnika pod oknem oraz prawidłowe wykonanie szpalet, dzięki czemu zapewniona jest prawidłowa cyrkulacja powietrza w całej wnęce okiennej.

Andrzej Wilhelmi
24-12-2007, 11:41
... okno od dołu na 40cm ciągle w zimie mokre, nawietrzniki non stop otwarte na maks.

Oczywiście w martwych miejscach (pozbawionych ruchu powietrza) może występować kondensacja pary wodnej. Takie zjawiska występują również w dolnych częściach normalnych okien. Przy skutecznie działającej wentylacji grawitacyjnej praktycznie nie występują. W omawianym przypadku można się pokusić o wymuszenie ruchu powietrza pod parapetem i przez otwory w nim wykonane spowodować owiewanie szyby. Pozdrawiam.

bisia
02-01-2008, 19:54
no dobrze, ale my bedziemy mieli ogrzewanie nadmuchowe ciepłym powietrzem, więc grzejniki odpadają.
ponoc przy sprawnej wentylacji mechanicznej kondensacja nie powinna wystepowac, czy to prawda?

Aga-Białystok
10-03-2016, 21:17
Zamontowanie okna na innej wysokości, niż taka która pozwala poprowadzić dolny "parapet" prostopadle do podłogi, czyli równolegle do ścianki kolankowej, czyli pionowo :) to poważny błąd.
Powietrze nie ma możliwości opływania po całej szybie okna, a dopiero od jakieś jej wysokości-co załeży od kąta odchyłu od pionu - efekt w zimie cały czas wykroplona woda na dolnej części szyby, spływa po ramie i tym nieszczęsnym nie pionowym parapacie.


Odgrzeję kotleta, bowiem mam identyko problem, a że faza projektu to może da się coś jeszcze wymyślić...

Na jakiej wysokości powinny być okna przy ściance kolankowej ok.125-130? Ogrzewanie podłogowe, wentylacja mechaniczna, jeszcze nie wiem co na dachu. Architekt proponuje... 170-180 cm dół okna... Właśnie z powyżej cytowanych powodów. Szczęście w nieszczęściu, że chodzi o okna w łazience (nad wanną) i korytarzu, a nie w pokojach. W łazience okno wyżej to nawet być powinno ze względów praktycznych ;) ale mimo wszystko 170-180 to trochę kosmos... Myślę, że wysokość 150 byłaby ok. Da się?

Aga-Białystok
14-03-2016, 14:47
Ktoś coś? :)

mamik
14-03-2016, 15:22
Aga, jeśli dół okna na 1,8m, to góra 2,5? 2,6?

Skoro to faza projektu, to na pewno szukałbym innego rozwiązania. U mnie jeszcze dodatkowo okno połaciowe było dopasowywane do wymiaru dachówki (chyba zawsze tak jest ?) tzn. rząd nad oknem mozna przyciąć, ale ten pod chyba musi zaczynać się od całej dachówki

może jakiś rzut pokażesz, moze cos poprzestawiać?

Aga-Białystok
14-03-2016, 18:38
Myślę, że rzuty nic nie wniosą, tam nie ma co przestawiać. Te okna muszą tam po prostu być, nie ma opcji, że w ścianie szczytowej, itp. Pozostaje tylko kwestia techniczna, czy rzeczywiście muszę mieć tak duży zapas pionowej ściany pod oknem na prawidłowe krążenie powietrza w celu uniknięcia skraplania...