PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja fundamentów - pilne



MarekGila
15-08-2003, 21:05
Witam!
Proszę o doradę, mój kłopot polega na tym iż mieszkam w domu z lat siedemdziesiątych i do tej pory fundamenty nie były izolowane.
Moje pytanie brzmi: czy mogę odkopać cały dom, czy też należy wykonywać to po jednej ścianie. Szerokość ław wynosi 60 cm, wysokość 30 cm, rodzj gruntu zalegającego pod ławami określony jest jako "piaski gliniaste". Ławy posadowione są na głębokości 1 m.
Drugie moje pytanie do jakiej głębokości wykopywać i ile izolować.
Proszę o odpowiedź . Jutro sobota i jest wiele wolnego czasu.
Sympatyk Forum Marek.

HenoK
16-08-2003, 09:04
Nie piszesz po co chcesz robić tę izolację (przeciwwilgociową, przeciwwodną, cieplną ?).
Czy jest wysoki poziom wody gruntowej ?
Czy dom jest podpiwniczony ?
Fundamentu z reguły odkopuje się odcinkami po 1,5 - 2,0 m i takimi odcinkami wykonuje się roboty.
Oczywiście mogą być odstepstwa od takiej reguły, ale o nich na miejscu powinien zdecydować uprawniony konstruktor.
Trochę późno pytasz, jeżeli chcesz robotę zacząć w sobotę :lol: .
Pozdrawiam

MarekGila
17-08-2003, 10:22
HenoK!
Dzięki że odpisałeś. Podam więcej szczegółów , więc tak dom jest podpiwniczony w całości, poziom wód gruntowych jest chyba niski bo w studni lustro wody jest na głębokości ok. 5 - 6 m od powierzchni ziemi.
Studnia zaś jest około 9 m od budynku . Nie korzystam z tej studni i niewiem czy ma to jakiś wpływ na wysokość lustra.
Dlaczego chcę to robić? To tak schody zewnętrzne do piwnicy w której jest kotłownia wymagały kapitalnego remontu. Przy tej okazji postanowiłem wykonać izolację domu. Wydaje mi się ,że będzie to izolacja tylko przeciw wilgociowa. Ponieważ posadzka w piwnicy znajduje się 70 cm poniżej powierzchni ziemi. W sobotę wykopałem stare schody i odkryłem około 4,5 m fundamentu do głębokości ław także widziałem je w granicach 4 cm. Mur nie wykazywał zawilgocenia i większych zniszczeń . Po kilku godzinach odkryty przeze mnie fundament był praktyczne suchy.
W tej chwili mam odkryte ok. 6 m fundamentu ze strony północnej.
Jeśli możesz doradź czy warto zaizolować także termicznie w postaci obłożenia fundamentu steropianem. mam zamiar w przyszłym roku docieplić cały budynek. Chciaż w tej chwili w piwnicach nie ogrzewanych temperatura w zimie jest w granicach 15 - 17 stopni C.
Marek

HenoK
17-08-2003, 10:45
Lustro wody w studni niekoniecznie musi być związane hydraulicznie z tzw. wodą podskórną. Może je oddzielać warstwa trudnoprzepuszczalna np. gliny. W takiej sytuacji okresowo (np. na wiosnę po roztopach), może pojawiać się woda przy fundamentach.
Izolacja przeciwwilgociowa z pewnością nie zaszkodzi.
Tak wysoka temperatura w piwnicy w zimie świadczy o kiepskiej izolacji stropu nad piwnicą albo o wpływie kotłowni na tę temperaturę - i w jednym i w drugim wypadku waro pomyśleć o lepszej izolacji - po co niepotrzebnie grzać piwnicę.
Jeżeli masz ściany fundamentowe odkryte, to warto zrobić przy okazji izolację cieplną. Zapobiegnie ona nie tylko ucieczce ciepła z piwnicy ale też zlikwiduje mostki cieplne na poziomie posadzki parteru.
Najprościej daj na ścianie fundamentowej np. Dysperbit lub inny środek, gwarantujacy, że nie będzie reagował ze styropianem (np. lepik na gorąco). Potem styropian o grubości 6 - 10 cm - styropian co najmniej FS-15 zabezpieczony siatką z włókna szklanego i zaprawą klejową lub specjalną membraną kubełkową. Mozna też oczywiście zastosować droższy styropian extrudowany, jednak myślę, że w Twojej sytuacji nie ma to sensu.
Izolację przeciwwilgociową i cieplną najlepiej zacznij od poziomu góry ław fundamentowych.
Pozdrawiam

MarekGila
17-08-2003, 14:20
Z tą temperaturą w piwnicach , to może tak że w mroźne dni jest trochę niższa. Co do ocieplenia zewnętrznego domu to proponowana grubość steropianu tj. 8 cm minimum (przez sprzedawców), a cokół mojego domu jest cofnięty w stosunku do ścian parteru 4 cm., który planuję obłożyć piaskowcem lub granitem. W związku z tym moje pytanie ( po namowach innych) czy nie warto zrobić ściany trójwartwowej od ław do wysokości parteru tj. nad powierzchnią ziemi 140 cm. W numerze 8/03 Muratora jest taka ściana opisana w Dziale Budowa i Remont. Co o tym sądzisz?
Ja obawiam się iż obłożony cokół ciążkim kamieniem tylko doklejony do steropianu po prostu nie wytrzyma i dodatkowo przyjmując ocieplenie ścian domu ninimum 8 - 10 cm powstanie niekorzystny uskok. Chciałbym zachować te proporcje cokół cofnięty w stosunku do parteru w granicach 4 cm. Dopiero teraz ale pracuję tylko przez modem więc wybzcz ,że tak późno wchodzę.
Dziękuję, Marek.

17-08-2003, 15:57
Zajrzyj na www.muratordom.pl link przebudowa. Murator remontowal kostke i ocieplal fundamenty. Tam jest o tym dokladna informacja.

HenoK
17-08-2003, 20:59
Z tą temperaturą w piwnicach , to może tak że w mroźne dni jest trochę niższa. Co do ocieplenia zewnętrznego domu to proponowana grubość steropianu tj. 8 cm minimum (przez sprzedawców), a cokół mojego domu jest cofnięty w stosunku do ścian parteru 4 cm., który planuję obłożyć piaskowcem lub granitem. W związku z tym moje pytanie ( po namowach innych) czy nie warto zrobić ściany trójwartwowej od ław do wysokości parteru tj. nad powierzchnią ziemi 140 cm. W numerze 8/03 Muratora jest taka ściana opisana w Dziale Budowa i Remont. Co o tym sądzisz?
Ja obawiam się iż obłożony cokół ciążkim kamieniem tylko doklejony do steropianu po prostu nie wytrzyma i dodatkowo przyjmując ocieplenie ścian domu ninimum 8 - 10 cm powstanie niekorzystny uskok. Chciałbym zachować te proporcje cokół cofnięty w stosunku do parteru w granicach 4 cm. Dopiero teraz ale pracuję tylko przez modem więc wybzcz ,że tak późno wchodzę.
Dziękuję, Marek.
Trudno Ci udzielić szczegółowych rad bez znajomosci Twojego budynku.
Podałem jedno rozwiazanie zakładając, że bedziesz ocieplał budynek metodą lekką mokrą. Jeżeli chcesz inne rozwiązanie, to oczywiście do niego trzebą dostosować wszystkie elementy. Sądzę, że jednak musisz poszukać na miejscu doświadczonego "budowlańca", który doradzi Ci w najistotniejszych sprawach.
Forum jest dobre dla znalezienia właściwej technologii, skonfrontowania jej z innymi użytkownikami.
Jednak później trzeba oprzeć się na ludziach, którzy za swoje rady (najlepiej potwierdzone na piśmie w projekcie, czy w dzienniku budowy) będą w pełni odpowiadać (trudno odpowiadać za coś, czego się na oczy nie widziało).
Pozdrawiam

MarekGila
17-08-2003, 21:36
HenoK!
Serdecznie dziekuję za poświęcony czas i udzielone rady.
Pzdrowienia, Marek.