PDA

Zobacz pełną wersję : Czy w domu może być tylko ogrzewanie podłogowe wodne?



Sasha
23-12-2007, 09:02
No właśnie... zastanawiam się nad ogrzewaniem niskotemperaturowym w całym domu (Pompą Ciepła) i mam wątpliwości czy dom 680m3 może być ogrzany tylko podłogówką? Pomijam wszystkie teksty o szkodliwości, małe dzieci itd

Dodam że chcę w 50 % domu mieć drewno lub podłogi drewniane ale "przystosowane" dla tego ogrzewania.

Pawel78
23-12-2007, 15:27
Nie ma możliwości by dom był ogrzewany tylko "podłogówką". Duża bezwładność powoduje,że wstrzymanie ogrzewania na kilka godzin wymaga co najmniej 2 godzin by ponownie podłoga była ciepła. Zimą to samobójstwo.

piejar
23-12-2007, 15:43
Nie ma żadnego problemu. U mnie jest ok 100 m2 podłogówki. Wyłączam pompę o 21 i załączam ją o 4:30. Teraz jest zima i nie jest to żadne samobójstwo. Żałuję, że nie zrobiłem sobie podłogówki w całym domu. Mam już kupiony hardware żeby zrobić regulację podłogówki termostatami i myślę, że gdzieś na początku roku uda mi sie to poskładać.

1950
23-12-2007, 22:36
Paweł70 napisał

Nie ma możliwości by dom był ogrzewany tylko "podłogówką". Duża bezwładność powoduje,że wstrzymanie ogrzewania na kilka godzin wymaga co najmniej 2 godzin by ponownie podłoga była ciepła. Zimą to samobójstwo.
_________________
Doprawdy, jak to miło coś umieć.

co Ty nie powiesz :roll: :roll: :roll:

Krzysztofik
23-12-2007, 22:40
Nie ma możliwości by dom był ogrzewany tylko "podłogówką". Duża bezwładność powoduje,że wstrzymanie ogrzewania na kilka godzin wymaga co najmniej 2 godzin by ponownie podłoga była ciepła. Zimą to samobójstwo.
Preferujesz centralne palenisko w salonie, jadalni, czy kuchni? :-?

angi
24-12-2007, 12:03
ja mam tylko podłogówkę

kubaimycha
24-12-2007, 15:21
Mamy podłogówkę na całości domu (300 m2) i PC...Jest to jeden z naszych najlepiej trafionych pomysłów !

czandra
26-12-2007, 14:50
My właśnie robimy rozprowadzenie rurek na podłodze. Teraz zrobione jest poddasze, a po świętach reszta - łącznie 190 m2, tylko podłogówka plus PC.

czandra
26-12-2007, 14:53
Nie ma możliwości by dom był ogrzewany tylko "podłogówką". Duża bezwładność powoduje,że wstrzymanie ogrzewania na kilka godzin wymaga co najmniej 2 godzin by ponownie podłoga była ciepła. Zimą to samobójstwo.

Znawca się znalazł :-?

kachna28
26-12-2007, 17:19
Kilka tyg. temu założyłam podobny wątek:
http://forum.muratordom.pl/czy-ktos-ma-podlogowke-wodna-w-calym-domu,t118041.htm
I własnie czekam teraz na doświadczenia użytkowników -w związku z mroźnymi nocami :wink: W zasadzie już jestem zdecydowana na 99,9%, ale właśnie ta wydajnośc w duże mrozy (np. minus 20w nocy...) mnie martwi. Zresztą także instalatora i wszystkich znajomych z którymi rozmawiam :-? Notabene będę robiła troszkę za "królika doświadczalnego" -bo nikt ze znajomych nie ma podłogówki -nie tylko w całym domu ale nigdzie :)

el-ka
27-12-2007, 19:49
Mieszkalam przez kilka lat w domu ponad 200 m2 ogrzewanym wodną podłogówką z PC. Dom był z Ytonga jednowarstwowego. Nie było żadnych problemów z uzyskaniem temperatury nawet w wielkie mrozy. Pewne problemy wynikały natomiast z bezwladności tego ogrzewania, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach - raczej przegrzewały się, trudno było wyregulować. Niestety biorąc pod uwagę oczekiwania o o szczędności nie było to aż tak ekonomiczne źródło ciepla - myślę, że właśnie ze względu na tę bezwładność i malą elastyczność regulacji. Często obniżenie teperatury uzyskiwało się intensywnym wietrzeniem, a przy potrzebie szybszego podwyższenia temepratury w efekcie dochodziło do przegrzania po pewnym czasie.

Darek Rz
28-12-2007, 11:50
Nie ma możliwości by dom był ogrzewany tylko "podłogówką". Duża bezwładność powoduje,że wstrzymanie ogrzewania na kilka godzin wymaga co najmniej 2 godzin by ponownie podłoga była ciepła. Zimą to samobójstwo.
Dawno nie czytałem takiej bzdury ..............

AXENTY
28-12-2007, 12:03
mam wątpliwości czy dom 680m3 może być ogrzany tylko podłogówką?

Oczywiście, żę może!
Takie rozwiązanie niesie jednak za sobą pewne niedogodności. Np. są pomieszczenia, które wymagają szybkiego nagrzewania, typu przedsionek, lub pralnia. Podłogówka, jako system akumulacyjny - niskotemperaturowy, nie jest w stanie zapewnić szybkiego nagrzania takich pomieszczeń.

Aleksandryta
12-10-2010, 14:54
Matilde1 temat jest sprzed 3 lat, a teraz 80% inwestorów zakłada podłogówkę, więc o czym tutaj dyskutować.

rume
26-10-2010, 18:08
100% podłogówka. Dwa sezony grzewcze za mną. Jeżeli będzie następny dom to samo rozwiązanie. Pozdrawiam

AnnaP.
18-11-2010, 13:26
U mnie też całość w podłogówce na PC, choć dopiero zaczęłam drugi sezon - dla mnie rewelka. Ja uwielbiam bieganie na bosaka po letniej podłodze, a syn bez moich krzyków na niej poleguje. Na dole mam gres, a na górze deskę trójwarstwową. Temperatura w obiegu ok. 21-23 oC, ale przy górnej domownicy krzyczą, że gorąco. Ja mam pas podłogówki w kotłowni i garażu, bo tam nocuje pies i kot, a ja lubię wsiadać do ciepłego auta (wiem - rdzewieje, ale cóż - wymienię na młodszy model, a zdrowia straconego w zimnym aucie - nie).

forumuser
19-11-2010, 09:07
Na dole mam gres, a na górze deskę trójwarstwową. Temperatura w obiegu ok. 21-23 oC, ale przy górnej domownicy krzyczą, że gorąco.
Witaj,
- jaka to deska trójwarstwowa i jaka jest jest grubość?
- "temperatura w obiegu" - masz na mysli temperaturę w pomieszczeniach (na jakiej wysokości?), temperaturę podłogi, czy może temperaturę zasilania (raczej nie)?
- czy sterujesz jakoś podłogówką (elektrozawowy, termostaty itp) żeby obniżać temperaturę w sypialniach na noc czy nie widzisz takiej potrzeby

pozdrawiam