PDA

Zobacz pełną wersję : Za duży czy ok?



iwona781122
23-12-2007, 13:01
Witam serdecznie. Jestem nowym użytkownikiem tego forum i ostatnio zakupiłam piec firmy STELMARK. Piec był zamawiany 35kW, ale coś pokręcili w zamówieniu i przywieźli mi piec 45kW z wbudowaną wężownicą, którą nie zamawiałam. Dodam że powierzchnia domu to ok. 250m kwadratowych. Mam pytanie, czy w związku z tym że jest za duży będzie to miało jakiś wpływ na jego pracę i zużycie eko-groszku? Slyszałam że jeśli piec jest za duży w stosunku do ogrzewanej powierzchni to ;poci się; Czy ktoś może mi wytłumaczyć o co chodzi z tym poceniem się?
Przedstawiciel firmy twierdzi że to nie ma znaczenia. Jeśli ktos może mi udzielić jakiejś rady to bardzo proszę.

daggulka
23-12-2007, 13:37
Ło matko.... a po tytule wątku zapowiadało się tak ciekawie :wink: :lol:

a tak serio.... przedstawiciel to matoł.... przewymiarowanie pieca nie niesie ze sobą nic dobrego
wpisz w szukaczce "przewymiarowanie" i czytaj :roll:

A.K
23-12-2007, 14:50
Niema tragedii 8)
Przewymiarowanie kotła jest gorsze w skutkach w kotłach zwykłych miałowych i węglowych ale w przypadku kotła z podajnikiem nie jest to wielki problem.
Po prostu kocioł będzie więcej pracował w podtrzymaniu, szybciej nagrzewał dom.... ale specjalnie nie będzie to zauważalne w zużyciu w stosunku do kotła mniejszego.
Wiele zalezy tu od sterownika.

budulec1
23-12-2007, 15:32
Nawiązując do wypowiedzi daggulki, pozostałbym na stwierdzeniu

Wiele zalezy tu od sterownika.
:D

FREDY
23-12-2007, 15:59
Ja bym takiego pieca nie brał. To jest piec znacznie przewymiarowany. Nie wiem jak masz ocieplony dom, ale wedlug dzisiejszych standardów ocieplenia wystarczy połowa tego.

daggulka
23-12-2007, 16:24
Iwona...tu masz link do ciekawego wątku na ten temat...poczytaj

http://forum.muratordom.pl/ile-za-dokladne-wyliczenie-mocy-pieca,t94185.htm?highlight=przewymiarowany

i nie daj się wrobić w przewymiarowany piec.... potem, jak zaczniesz palić to będziesz klęła na czym świat stoi... będziesz musiała kupić zawór czterodorgowy ( kilka stówek w plecy) , albo palić na niskich temperaturach coby się nie ugotować i na oścież okien nie otwierać...co oczywiście nie jest obojętne dla kotła bo trzymanie go na niskich temp. szkoszi korpusowi, szkodzi kominowi ...wszystkiemu szkodzi....więc po co se kłopot robić :roll:

oblicz sobie moc według jakiegoś audytora (w necie znajdziesz, poszukaj pod hasłami kalulator mocy albo ciepła), poradź się swojego fachowca od instalacji ale nie wierz w to co Ci przedstawiciel wciska...dla niego to po prostu więcej kasy w portfelu a dla Ciebie niepotrzebny kłopot

sąsiadowi mojego taty przedstawiciel wcisnął piec na ekogroszek o mocy 37kw do domu 150m2 powierzchni użytkowej.... jak weszłam i zobaczyłam co mu w kotłowni stoi to norrrmalnie serce mi zamarło :roll: ...a on łykał jak pelikan co mi sprzedawca wciskał....dodam, że sąsiad to wiejski chłopek który nie dał sobie przetłumaczyć że zrobił błąd...skwitował, że żona lubi jak jest ciepło.... po prostu ręce opadają :evil:

dlatego bądź mądrzejsza, policz sobie dokładnie i tego się trzymaj

życzę trafnych wyborów :wink:

iwona781122
23-12-2007, 17:56
Producent zapewniał mnie jeszcze że przez lato mogę palić w tym piecu i ogrzewać samą wodę do bieżącego użytku. Czyli piec będzie wykorzystywał jakieś 10% swojej mocy. Więc wykorzystując zimą 50% mocy pieca też wszystko powinno być ok. Tak cz nie?

A.K
23-12-2007, 18:17
Producent zapewniał mnie jeszcze że przez lato mogę palić w tym piecu i ogrzewać samą wodę do bieżącego użytku. Czyli piec będzie wykorzystywał jakieś 10% swojej mocy. Więc wykorzystując zimą 50% mocy pieca też wszystko powinno być ok. Tak cz nie?

Generalnie jeśli można sterownik kotła wyposażyć w regulator pokojowy to nic nie stoi na przeszkodzie.Kocioł nie musi pracować na bardzo małej mocy to regulator pokojowy będzie dbał o temperaturę.Po osiągnieciu temp. zadanj w pomieszczeniu przejdzie w stan podtrzymania.Z doświadczenia jednak wiem że wiele kotłów ma sterowniki które nie bardzo mogą współpracować z zew. regulatorami.
A tak prawdę mówiąc jeśli to nowy dobrze docieplony dom to kocioł 25KW jeszcze ma rezerwę mocy.