PDA

Zobacz pełną wersję : Vaillant EcoVit + pogodówka VRS 620



training_Wawa
26-12-2007, 14:14
Witam,

Poszukuję użytkowników pogodówki Vaillanta VRS 620, którzy mogliby podzielić się doświadczeniami z użytkowania tego urządzenia.

Zakupiłem kociołek EcoVit 28kW wraz z pogodówką VRS 620 i jestem przerażony zużyciem gazu pierwsze 20 dni grzania, średnie dobowe zużycie to 30m3 gazu GZ50 - powierzchnia budynku ok. 350m2. Temperatura na zewnątrz wcale nie jest taka niska -4C

Na pogodówce mam zadaną temperaturę 21C, krzywa grzewcza ustawiona na 0,8 podłogówka 0,5. Zasobnik podgrzewany raz dziennie. Pompa cyrkulacyjna włączana 2 razy dziennie przez ok. 2-3 godziny. Grzejniki ustawione na ciągłe ogrzewanie przez całą dobę. Na zewnątrz temepratura oscyluje w granicach -1C - 5C.

Kocioł praktycznie wogóle się nie wyłącza. Pracuje prawie nonstop. Jaki jest sens używania pogodówki, jeśli kocioł pracuje nonstop ?

Niestety serwisant Vaillanta sprawia wrażenie osoby, która jeszcze mniej zna się na ustawieniach tego kotła/sterownika, niż osoba (ja), która przeczytała dwa razy instrukcję obsługi sterownika.

Na forum znalazłem już kilka wątków dotyczących ustawień kotłów Vaillant, jednakże dotyczą one trochę starszych sterowników.

Mam wrażenie, że pogodówka nie bierze wogóle pod uwagę temperatury wewnętrznej, która jest ustawiona na 21C.



[/code]

nom
26-12-2007, 17:47
Mam wrażenie, że pogodówka nie bierze wogóle pod uwagę temperatury wewnętrznej, która jest ustawiona na 21C.
[/code]

W regulatorach pogodowych termostat pokojowy nie ma za zadanie włączać i wyłączać kocioł tak jak to ma miejsce w regulatorach stałotemperaturowych, a jedynie przesuwa krzywą grzania wzdłuż osi Y. Krzywa grzewcza jest ustawiana dla 20*C (dla 0,8 przy -5*C to ok. 40*C w CO), jeżeli ustawisz 21*C to przy -5*C będziesz miał na CO temp. ok. 45*C.

training_Wawa
26-12-2007, 18:12
Dzieki za odpowiedz. To co napisales wynika z krzywej grzewczej, opisanej w instrukcji.

W jaki sposob w takim razie zminimalizowac wlaczanie sie kotla, tak aby nie grzal nonstop ? Skoro CO osiągnęło już temperaturę zadaną wewnetrzną - 21C, to wydaje mi sie, ze kocioł powinien samoczynnie się wyłączyć i przestać "pompować" gaz ?? Aktualnie kocioł moduluje sobie nonstop na pierwszym stopniu (4-stopniowa skala na wyświetlaczu kotła), podgrzewając CO do ok. 45*C. Czy tak powinno to wyglądać ?

Kupując kocioł Vaillanta VKK EcoVit z sondą lambda + pogodówkę VRS 620 wyobrażałem sobie, że spalanie gazu obniży się. A tu jak widać wprost przeciwna sytuacja - gaz jest pobierany nonstop. Jaki jest zatem sens używania regulatorów pogodowych ? Z moich obserwacji wynika, iż powodują one większe rachunki za gaz.


Proszę o komentarz osoby, które miały styczność z podobną sytuacją z regulatorem pogodowym, do mojej.