PDA

Zobacz pełną wersję : Czy gruz przyda się podczas budowy ???



KasiaS
16-08-2003, 19:09
Witam,,
Niedługo zaczynam budowę i mój tata usilnie namawia mnie abym ściągała gruz który wg niego przyda się do wylania fundamentów, podłóg, tarasów ? Czy ma rację ? Czy powinnam latać z przyczepką i sprzątać okoliczne gruzowiska ??

Nie znam się zbytnio na technologiach, mój tata budował dom 16 lat temu i mówił że w nasz dom poszło 10 wywrotek gruzu. Wiem że wtedyrobiło się to również ze względów oszczędnosciowych (mniej betonu) tata mnie namawia do tego samego.

Czy ma rację ??

Jedna z ekip murarskich powiedziała mi że do fundamentów to abspolutnie nie ale może do chudziaka tpo trocę można zużyć

sama nie iwem co mam robić

poradźcie,,
pozdrawiam
Kasia

moniga
16-08-2003, 20:01
Ja też się nie znam ale mój ojciec właśnie rozbudowuje się i też zawsze gruz wrzucał do fundamentów.Wiem tylko że cegła nie nadaje się (ponoć) do fundamentów.

Teska
16-08-2003, 20:14
ja gruz wywoziłam...do fundamentów , tarasów i schodów uzyłam piasek zageszczony, zbrojenie itp...

ale wiem ze czesc ludzi sypie gruz....

Wowka
16-08-2003, 23:13
Gruz betonowy owszem, nadaje się do betonu. np do wylania zewnętrznych schodów, podmmurówek ogrodzenia itd. Niemniej na stropy poleczam z gruszki. Cegły absolutnie nie wolno dodawać do betonów, tzw. "lasuje się" . Możesz gruzu ceglanego uzyc np. do utwardzenia drogi.
Pozdrawiam

Luna_tyk
17-08-2003, 16:57
Kasiu
na odstępstwa od zasad możesz sobie pozwolić tylko wtedy, gdy Ty jesteś biegła w danym rzemiośle.
Mój znajomy (inż. budownictwa, 25 lat w zawodzie) zbudował dom, w którym każde prawie rozwiązanie konstrukcyjne jest odstępstwem od zasady. Tylko, że on to zrobił z głową, i dużo zaoszczędził.
Natomiast Ty ryzykujesz nad miarę. Gorąco odradzam, najwyżej tak jak Wowka pisał: gruz - pod dojazd.
Ja sam, mając taką samą praktykę w zawodzie jak mój wyżej przywołany kolega - gruz sumiennie wywoziłem. Nie mogłem być codziennie na budowie, wobec tego zrezygnowałem z odstępstw od zasad.
Pozdrawiam

siewonka
18-08-2003, 13:57
A my owszem uzywamy gruzu, sam fundament był lany monolitycznie oczywiście z gruchy ściany fundamentowe i płyta też, ale juz pod płytą mamy bardzo dużo gruzu betonowego prawie dwanaście samochodów na to sypaliśmy żwir piasek i ubijalismy maszyną. Pod taras też wrzucamy resztki pustaków ceramicznych za jakieś dwa lata jak bedziemy go lać to ubijemy i nie sądzę żeby się coś stało. Zresztą jeśli twojego taty dom stoi i nic się z nim nie dzieje to chyba nie jest to takie najgorsze rozwiązanie. A jesli chodzi o ściąganie gruzu to wykonałam chyba trzy telefony bo zakładach wyburzeniowych i przywieżli sami.
W sam fundament mozna ponoć wrzuciać gruz ale tylko betonowy i w niewielkich kawałkach. szwagier trzy lata temu tak lał my nie mieliśmy odwagi ale pod płytą mamy gruz.

Dorota B
18-08-2003, 14:20
Kasiu
Jeśli tylko nie musisz płacić za te gruz (lub jeśli płacisz symboliczne ceny) to zbieraj gruz. My braliśmy gruz od sąsiadów i innych osób (płacąc tylko za benzyne czy rozładunek) i dawaliśmy go do schodów wejściowych, tarasu i fundamentów pod ogrodzenie. To wychodzi taniej!!!!! Zużyjesz mniej żwiru, piachu i cementu. (Wywrotka żwiru kosztuje 700 zł, piach 250 itd)