PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego zawór RTL montuje się na powrocie?



bimbelt
28-12-2007, 17:53
Jak w temacie. Wyczytałem, że zawór RTL do sterowania podłogówką musi być zainstalowany na powrocie obiegu. Może ktoś mi wytłumaczyć dlaczego? U mnie jest zamontowany na zasilaniu obiegu i nie wiem czy to duży błąd.

max2
28-12-2007, 18:53
źle. a grzeje ci to.

fotograf
28-12-2007, 18:57
źle. a grzeje ci to.
pewnie za mocno :)

bimbelt
29-12-2007, 08:07
Grzac grzeje, ale zastanawiam sie jakie moga byc konsekwencje umiejscowienia zaworu na zasilaniu obiegu.

Za mocno grzac chyba nie bedzie. Tak na logike, to moze co najwyzej grzac za slabo.

Edybre
29-12-2007, 14:42
Mnie też zastanawiają te RTL - jak to działa? Mam zamontowane na powrocie, czyli tak jak trzeba ale jak to jest: idzie ciepła woda z zasilania do podłogówki a na powrocie jest ograniczenie :o Dla mnie to za trudne do zrozumienia. No ale ja jestem blondynka.

bimbelt
29-12-2007, 16:58
Tak na logike, to nie ma znaczenia czy zawor ograniczajacy jest na zasilaniu czy na powrocie. Istotny jest tylko chyba punkt pomiaru temperatury. Jesli zawor bedzie umieszczony na zasilaniu, to bedzie regulowal wg temperatury zasilania. Rozumujac dalej, moze za bardzo ograniczac temperature. Woda na zasilaniu bedzie goraca, ale po przeplynieciu polowy obiegu, bedzie juz zbyt chlodna. Inaczej, gdy zmierzymy temperature na powrocie.

Dobrze kombinuje?

Tylko czy rzeczywiscie RTL umieszczony na zasilaniu moze tak ograniczyc temperature, ze podlogowa bedzie nieskuteczna?

Grzesiek13
29-12-2007, 18:40
RTL powinien być montowany na powrocie, jak sama nazwa wskazuje jest to ogranicznik temperatury powrotu. Zawór się zamyka jeśli temperatura medium do niego wpływającego osiągnie nastawioną temperaturę. Montaż na zasilaniu mógł by spowodować całkowite zamknięcie dopływu wody do podłogówki jeśli temperatura zasilania była by wyższa od nastawionej na nim.

Szef23
29-12-2007, 19:54
RTL montuje sie na powrocie

romek163
29-12-2007, 20:28
jak zamontujesz rtl przed grzejnikiem to przy wysokiej temperaturze odetnie dopływ wody, i do podłogówki zasilanej z powrotu doleci tylko bardzo schłodzona woda. Sęk w tym, aby woda która ogrzeje kaloryfer trafiła na rtl, który zdecyduje czy puścić ją dalej. Ma chronić przed przegrzaniem podłogówki.

Krzysztof BB
10-11-2011, 11:56
Odkopałem ten temat bo nadszedł czas modernizacji systemu ogrzewania w domku.
Do tej pory ogrzewałem tylko parter 100% podłogowo.
Mam zamiar uruchmic poddasze ogrzewane grzejnikami a więc do obecnego układu piec gazowy - zawór 3d ze sterowaniem pogodowym-zaw. 1k - pompa elektroniczna - rozdzielacz -powrót do pieca chce dodać sprzęgło hydrauliczne podpięte pod piec i z drugiej strony dac rozgałęzienie podłogówka i poddasze.
Ponieważ na poddasze być może pójdzie czasem cieplejsza woda to może też ona iść na podłogówkę - (do tej pory zasilałem temperaturą do 35C) co spowoduje wariacje regulatora 3d przymykanie otwieranie.
Pomyślałem czy nie zastosować dodatkowo jakiegoś "bezpiecznika" zbyt wysokiej temperatury.
Czy zastosowanie zaworu RTL wbrew zasadom jego montażu nie na powrocie ale na zasilaniu lecz ustawionego na przykład na 55C ma sens?
Na powrocie nie za bardzo to widze bo tam zawsze płynie przechłodzona woda i prawie nigdy nie przekracza 30C.
Poza tym w takiej lokalizacji nie zabezpieczy mi to układu podłlogówki przed "uderzeniem "gorącej wody" które ma np miejsce po przestawieniu zaworu 3d w piecu kiedy kończy podgrzewać zasobnik (bywa wtedy na zasilaniu nawet 70C).
Zakładam przy tym, że na grzejniki powiedzmy to 55C będzie około maksymalnej temperatury zasilania.

Co myślicie?

Krzysztof BB
16-11-2011, 13:34
No i po przeróbce. Zaworu nie dałem sprzegło działa jak należy kilka problemów ubyło jest Ok:)