PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł olejowy a zbiornik



WojWoj
17-08-2003, 20:04
Pytanko : Czy są jakieś warunki na zainstalowanie w jednym pomieszczeniu kotła i zbiornika na olej opałowy 1600L?

curry
18-08-2003, 09:10
W pomieszczeniu z kotłem można trzymac zbiornik na olej tylko o poj. do 1000 l. Nie wiem, czy są jakieś odstępstwa.

sam
18-08-2003, 09:47
Też miałem ten problem, tzn mały zbiornik w kotłowni. Postanowiłem dopłacić i zakopie ten zboirnik przed domem i zyskam trochę na miejscu. Koszt robocizny 1200zł, materiały powinny być tanie bo to beton + izolacja + trochę dłuższa rura no i w domu mniej śmierdzi olejem podobno. Zbiornik możesz zamówić w dowolnym kształcie bez dodatkowej dopłaty, ja wezmę 2000 L.

balbina
22-08-2003, 18:13
Sam
Czy w wypadku zbiornika na zewnątrz nie jest konieczne pozwolenie?
A może wiesz coś o warunkach dotyczących usytuowania (odległości od domu, granicy działki itp.)

24-08-2003, 19:20
@Balbina
Ja dokładnie teraz Ci nie powiem, bo jestem na etapie fundamentów. Mój inspektor twierdzi, że nie potrzeba pozwolenia. Jest specjalistą od grzejnictwa więc mu wierzę. Co do usytuowannia to są jakieś normy, ale generalnie skoro możesz mieć to w domu to chyba nie ma problemu z w miarę dowolnym usytuowaniu tego zbiornnika. Jeśli będziesz zainteresowana to za jakieś 2 tygodnie postaram się czegoś dowiedzieć od niego jak wróci z urlopu.
Pozdrawiam
Sam

DarekW
27-08-2003, 11:00
Ja mam zainstalowany zbiornik 2000 l w jednym pomieszczeniu z kotłem w odległości ok 1,5 m. Oddziela je jedynie śianka o wysokości ok. 0,7 m (tzw. wanna, w której stoi zbiornik o pojemności zbiornika, na wypadek jego pęknięcia). Było to na pewno opisane w Muratorze, niestety numeru nie pamiętam.

ronin
27-08-2003, 12:16
Ojej znów dłuższa odpowiedź :-).
Po kolej:
Zbiornik moze znajdować się w pomieszczeniu kotla pod warunkiem, że ma do 1000 l pojemności. Od 1000 l do 5000 l powinien znajdować się w innym pomieszczeniu, ale pomieszczenie to może być równiez wykorzystywane do innych celów np. może to być garaż.
Powyżej 5000 l musi to juz być TYLKO i wylącznie pomieszczenie przeznaczone dla zbiornika na olej opałowy i nie moze w nim nic innego się znajdować. W "warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" jest tylko podzial 1000 i powyżej 1000 l. Ale istnieje jeszcze coś takiego jak wiedza techniczna i m.in. jest to publikacja "Warunki techniczne wykonania i odbioru kotloni na paliwa gazowe i olejowe". Co ważniejsze książka jest zalecona do stosowania przez Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. Tam znajduje się też ten podzial.

Teraz troszke praktyki, przy domu do 150 m2, dobrze "trzymajacym" cieplo, 1600 litrow oleju moze starczyc na caly sezon, dlatego jest to sensowna wartosc. Zbiorniki podziemne (zakopywane) sa droższe a ich polożenie (szczelna podziemna wanna lub koniecznosci zakupu zbiornika dwupłaszczowego, oddech itp) jeszcze podraża inwestycję. Dlatego na Waszym miejscu unikalbym tej koniecznosci. Zbiornik 1600 l ma wymiary około 70/70/220, (ta ostatnia to wysokość). Jesli do tego dodamy obowiązkową scianki na "wychwyt" oleju, daje nam to teren zabrany przykładowo z garażu o pow. 1 m2. czy to dużo ?? Bardzo malo. Czy wygodniej ?? Sami określcie.

Według mnie ukladanie zbiorników podziemnych przy domku jednorodzinnym to absurd. Po pierwsze odleglości jakie powinny zachować od sąsiednich budynków wynoszą:
20 m od budynków o konstrukcji palnej
10 m od budynków o konstrukcji niepalnej
15 m od sieci elektryczej - zycze powodzenia przy spełnieniu tych wymagań na dzialce budowlanej domku jednorodzinnego :D :D :D
Po drugie mocowanie zbiornika - jesli nie bedzie bardzo dobre, to po wiekszych deszczach zbiornik Wam po prostu wypłynie.
Po trzecie szczelność i wiążące się z tym ryzyko - jęsli po deszczu okaże się, że zbiornik przecieka ochrona środowiska może Was ukarać kilkudziesięciotysięcznym mandatem
Po czwarte konieczność wykonania właściwego odpowietrzenia o odpowiedniej wysokości

Darek W. - zgodnie z prawem masz zbiornik usytuowany nieprawidlowo.. Reguluje to paragraf 137 ust.1 pkt. 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

27-08-2003, 12:26
Ronin:

Czyli w garażu ma być tylko wanna wychwytujęca dla zbiornika o jednej ściance, natomiast dla zbiornika o podwjónej ściance nie trzaba wanny.
OK

ronin
27-08-2003, 12:27
dokładnie - paragraf jak wyżej pkt. 6

27-08-2003, 13:13
Chciałbym zauważyć,że zbiornik 70/70/220 to ok. 1000l, aby dostać większą objętość, należy dołożyć jeszcze jeden - a to już więcej miejsca Nie 1 m2 - poza tym zbiorniki muszą być odpowiednio oddalone od ścian pomieszczenia, w którym się znajdują.

27-08-2003, 13:22
Chciałbym zauważyć,że zbiornik 70/70/220 to ok. 1000l, aby dostać większą objętość, należy dołożyć jeszcze jeden - a to już więcej miejsca Nie 1 m2 - poza tym zbiorniki muszą być odpowiednio oddalone od ścian pomieszczenia, w którym się znajdują.
ile oddalone?

27-08-2003, 13:25
40 cm od dwóch scian, i coś ok.70cm (musiałbym sprawdzic w projekcie) od czoła.

ronin
27-08-2003, 14:01
Święta racja - zbiornik musi miec mniej więcej 65/110/220. Odleglości to:
z dwóch stron 40 cm, z pozostalych dwóch wg zalecęń producenta zbiornika (z reguły 20 cm).
w sumie - ok. 1-8 - 2 m2. - ale z dlugości nie zajmie więcej niż 125 cm.

31-08-2003, 07:29
Pytanie
Czym wykonać a dokładnie jaką rurą należy wykonać napełnianie zbiornika olejowego.
Zbiornik w domu. Pomieszczenie osobne obok kotłowni. Tankowanie na zewnątrz.
Słyszałem że wyłącznie rurą 50mm ocynk łączona na gwinty i zamiast kolan łuki. Czy to prawda ?
Jak Wy macie to rozwiązane ?

Tomek

02-09-2003, 05:21
Ponawiam zapytanie

Tomek

jurg
02-09-2003, 05:33
Olejarze obudźcie się. Jaka rura? jakie złączki?Jakie zawory? itp.

02-09-2003, 14:34
Napełniacie swoje zbiorniki wiadrem ????????

02-09-2003, 16:37
Czyżby nikt nie miał PEŁNYCH zbiorników olejowych.

Tomek

sam
03-09-2003, 20:58
@Ronin
Mam do Ciebie pytanie. Napisałeś, że odległość od zbiornika do budynków i kabli elektrycznych muszą być po 10, 15 czy 20m. Gdzie to wyczytałeś bo ja w Rozporządzenniu Ministra Infrastruktury o którym piszesz czegoś takiego nie znalazłem. Zreszte wydawało mi się bez sensu ze coś co mogę trzymać w domu ma mieć takie odległości do innych budynków. Co do sensu budowy zbiornika obok domu to rzecz gustu. Myślę jednak, że demonizujesz problemy. Ja zresztą i tak nie mam wyboru bo moja kotłownia byla jako gazowa projektowana, więc nie mogę zachować wymagazego metra pomiędzy zbiornikiem a kotłem. Z ekonomicznego punktu widzenia to myślę, że zwróci mi się to z nawiązką. Olej zatankuję raz jak są najniższe ceny, a zbiornik na 1m3 oleju mi nie starczy na cały sezon. Rura odpowietrzania to nie problem i koszt mały tak twierdzi mój inspektor-energetyk. Nie wiem ile kosztuje zbiornik z dwoma płaszczami, ale reszta zamknie się w okolicach 1,5-1,8 tys zł. W zamian mam więcej miejsca (mniej więcej tyle kosztuje 1m powierzchni budynku) i mi nie będzie nic śmierdzieć.
Pozdrawiam

VPS
03-09-2003, 21:03
Rury zalewowe do zbiornika olejowego należy wykonać z rur stalowych "50mm" ocynkowanych łączonych na gwint.

jurg
03-09-2003, 21:05
...... a złączki jakie?

VPS
03-09-2003, 21:11
Złączki również ocynkowane z tą róznicą że zamiast kolan dać łuki

jurg
03-09-2003, 21:17
ok