PDA

Zobacz pełną wersję : Dachówka- Blachodachówka ..Wątpliwości



dawor
31-12-2007, 17:44
Hej.
Zaczynam inwestycje z projektem M09 - "W dobrym Guście"

http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=340&IdKolekcji=

Oryginalnie dach tego domu kryty jest dachówka..Nie interesowałem sie jeszcze tym gdyż dach to u mnie za kilka mięsiecy.Ale przy zakupie stropu dowiedziałem się iż różnica pomiedzy dachówka a blachodachówką w cenie jest bardzo mała..

No a moim skromnym zdaniem dachówka jest lepszym rozwiazaniem (dachówka ceramiczna. ciemna)...

No i tak sie zastanawiam czy jest sens kombinowac... Mam dach w kopercie, 300 m2. Nie wiem , ale wydaje sie iż więba która i tak juz jest spora musiałaby chyba byc odpowiednio wzmocniona.. na i kąd dachu który obecnie ma 20 st..

Na forum jest kilka osób które budują ten projekt... tylko jedna z nich zdecydowała sie na dachówkę. Niby bez zmiany więźby ale z kątem dachu zmienionym na 30 st...

Lookita
31-12-2007, 18:14
...ale w czym lezy problem?nie podales konkretnej watpliwosci Cie trapiacej.....
mysle,ze schladzaniem szampana sie teraz zajmij,a k to wie,pomysly moze przyjda same i konkretne pytania zadasz sobie i na forum ;-) Wszystkiego Naj...w 2008 !!!

dawor
31-12-2007, 19:23
no własnie...

pytanie... jak mocno trzeba by zmienac wieźbe i ewentualnie kąt dachu aby przejśc z blachodachówki na dachówke... to chyba to...

No i czy to gra warta świeczki... bo jestem laikiem w tej kwestii i nie wiem czy zabawa w przeróbkę ma sens..

edde
31-12-2007, 20:45
Hej.
Zaczynam inwestycje z projektem M09 - "W dobrym Guście"

http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=340&IdKolekcji=

Oryginalnie dach tego domu kryty jest dachówka..Nie interesowałem sie jeszcze tym gdyż dach to u mnie za kilka mięsiecy.Ale przy zakupie stropu dowiedziałem się iż różnica pomiedzy dachówka a blachodachówką w cenie jest bardzo mała..

No a moim skromnym zdaniem dachówka jest lepszym rozwiazaniem (dachówka ceramiczna. ciemna)...

No i tak sie zastanawiam czy jest sens kombinowac... Mam dach w kopercie, 300 m2. Nie wiem , ale wydaje sie iż więba która i tak juz jest spora musiałaby chyba byc odpowiednio wzmocniona.. na i kąd dachu który obecnie ma 20 st..

Na forum jest kilka osób które budują ten projekt... tylko jedna z nich zdecydowała sie na dachówkę. Niby bez zmiany więźby ale z kątem dachu zmienionym na 30 st...

ale jak wynika z twego pierwszego postu w projekcie masz dachówkę , więc więźbę też masz pod dachówkę i deskowanie itd, więc co chcesz zmieniać i po co? dachówkę na dachówkę??

kachna28
01-01-2008, 09:43
ale jak wynika z twego pierwszego postu w projekcie masz dachówkę , więc więźbę też masz pod dachówkę i deskowanie itd, więc co chcesz zmieniać i po co? dachówkę na dachówkę??
No właśnie :) Bierz dachówkę i nic nie kombinuj! :wink:

dawor
01-01-2008, 10:50
ups, pomyliłem...oryginalnie mam blachodachówke..Gdybym miał dachowke to bym sie nie zastanawiał

ProStaś
01-01-2008, 10:55
No to kombinuj ! :D
Chcesz podnieść dach i robić coś na poddaszu ? Tak ? Każ projektantowi przeliczyć obciążenia na fundament, przeprojektować więźbę dachową i wal dachówkę ceram. lub bet. Będzie ciszej i trwalej ( generalnie ). Z dachówką bet. koszt podobny do blachodachówki.

Nie chcesz nic robić z kątem nachylenia dachu i nie będziesz wykorzystywał poddasza zostaw tak jak jest. Blacha nie będzie nadto obciążać budynku.

Pozdrawiam.

Kris2222
01-01-2008, 11:16
wszyscy tylko piszą o dodatkowym obciążeniu zmieniając na dachówkę, że to fundamenty trza mocne itd. ale jak ktoś zmienia strop np.z terivy na monolit albo na jakieś inne to nikt sie nie zastanawia ile to waży.
Taki strop przekracza trzykrotnie wagę dachu ,ja mam strop który waży 50ton ,a wszyscy tylko piszą dasz dachówkę to straszne obciążenie , w moim wypadku to jedyne 12 ton ,wiec w porównaniu do stropu to śmieszne obciążenie .
Oczywiście więźbę musisz mieć pod dachówkę , ale z tymi ławami to bym nie przesadzał , w Polsce wszystko zazwyczaj jest przewymiarowane, twórca twojego projektu też zapewne takie wytyczne przyjął, wyprzedził zmienność polskiego inwestora i sie zabezpieczył, ławami byś sie nie przejmował, no chyba że ich niema. :lol: :lol:

boguslawskia
01-01-2008, 15:55
Daj projektantowi do sprawdzenia i przeliczenia projekt, kluczowa będzie wytrzymałość więźby i ław.

Odnośnie poczty kolegi: Kris2222
Tylko szaleniec zmienia strop bez sprawdzenia wytrzymałości konstrukcji.

Sam zmieniam z Terrivy na Filgrana, ale z przeliczeniem całości przez Uprawnione biuro konstrukcyjne - w cenie zmiany.

dawor
01-01-2008, 17:44
Strop mam terive i nic nie zmieniam..

Jeżeli chodzi o ławy to w projekcie (w projekcie pod blachodachówke) maja 60 cm przy zewnętrznych ścianach nośnych i 80 cm przy dwóch wewnetrznych ścianach nośnych ...
Jednak mysle (pomysł z dachówką mam od 2 dni ;-) i tak tez powiedziałem architektowi adaptujacemu aby zmienijszyc je do 40 cm... chyba jeszcze tego nie przeliczył...

Generalnie więźba jest tez spora obecnie 11 kubików (dom 14/15 m - 300 m2 dachu)

Tak więc jesli zakres zmian będzie duży (czytaj kosztowny) to chyba zostane przy blachodachówce...

Wolałbym jednak dachowke :):)

boguslawskia
01-01-2008, 19:01
Też mam 11Kubików - wycena więźby listopad 2007 - 12.000zł.

dawor
02-01-2008, 15:44
musze poważnie porozmawiac z architektem adaptujacym ... zobaczymy co mi powie.. musi jak rozumiem wszystko przeliczyć i wtedy bedzie jasne czy stac mnie na dachówke ( mimo iż cena damej dachówki ceramicznej jest niewiele wyzsza podobno) czy tez pozostac przy blachodachówce...

Swoją drogą to świadomośc ile ton wisi nad głowa jest średnio konfortowa dla takiego laika jak ja :):)

Jedrek-Jedrek
02-01-2008, 16:01
Oczywiście więźbę musisz mieć pod dachówkę , ale z tymi ławami to bym nie przesadzał , w Polsce wszystko zazwyczaj jest przewymiarowane, twórca twojego projektu też zapewne takie wytyczne przyjął, wyprzedził zmienność polskiego inwestora i sie zabezpieczył, ławami byś sie nie przejmował, no chyba że ich niema. :lol: :lol:

A chciałbyś mieć wieźbę na granicy wytrzymałości ? albo zaprojektował taką i sie pod nią podpisał i wziął odpowiedzialność za ewentualne zdarzenia ?

Andrzej Wilhelmi
02-01-2008, 20:50
Jak nie jest za późno to na twoim miejscu zrezygnowałbym ze stropu i klasycznej więźby na rzecz prefabrykowanych wiązarów dachowych. Z całą pewnością wyjdzie taniej. Pozdrawiam.

ViVi
02-01-2008, 21:26
Chcesz być nowoczesny i ponadczasowy?

www.decra.com.pl

A tu masz porównanie dachówki z przedstawioną powyżej ideą
http://www.decra.co.uk/Download/Video.aspx

Fakt sama dachówka w sobie ładnie wygląda, ale wszystko jest ładne jak jest nowe (gonty, dachówka itd).

A ceny dachówki i blachodachówki oczywiście dobrej kalkulują się w tych samych złotówkach, ale wszystkie produkty mają swoje wady jak i zalety, dobrze wszystko przeanalizuj bowiem dobra blacha jak i dobre dachówki są w podobnych cenach, ale co Ci się opłaci bardziej w perspektywie czasu i da więcej spokoju.

Andrzej Wilhelmi
02-01-2008, 22:24
Panelowe pokrycia blaszane z posypką mineralną to doskonałej jakości imitacja ale bardzo droga imitacja. Droższa od oryginału (od dachówki cementowej dwukrotnie). Żywotność tez będzie miała krótszą od oryginału. Równie dobrze można by tu polecić produkty z blachy aluminiowej firmy Prefa. Pozdrawiam.

Bikerus
03-01-2008, 09:46
Jeśli nachylenie dachu masz 20 stopni to koniecznie daj pelne deskowanie i papę pod dachówkę.
Bo może sie dostawac woda.

dawor
03-01-2008, 11:31
Jeśli nachylenie dachu masz 20 stopni to koniecznie daj pelne deskowanie i papę pod dachówkę.
Bo może sie dostawac woda.

dzięki za uwage.. pełne deskowanie i papa przewidziane :):):) ..na tym chce własnie zakończyc 2008 rok

Bikerus
03-01-2008, 12:16
musi jak rozumiem wszystko przeliczyć i wtedy bedzie jasne czy stac mnie na dachówke ( mimo iż cena damej dachówki ceramicznej jest niewiele wyzsza podobno) czy tez pozostac przy blachodachówce...


W cenie blachy, dobrej dachówki ceramicznej nie kupisz.
W podobnej cenie (+ - 20%) bedzie dobra dachowka cementowa typu Braas czy Nelskamp lub ewentualnie najtansza ceramiczna np. Roben Średzka Falista (podstawowa miedziana).
Do dobrej ceramicznej np. Meyer czy Creaton bedziesz musiał dołożyc ok. 50-60% $.

Arek-L
03-01-2008, 12:42
A ja ze swojego doświadczenia (oferty z ostatnich kilku dni).
Dach 280m, kilka spadów.
Blacha (Budmat) - 25-26000 pln (komplet z rynnami i 4xokna dachowe).
Dachówka Braasa - 23 000 pln (też komplet).

Ale robocizna:
blacha: ok. 8000 pln
dachówka ok. 15-16000 pln.....
ok. 15% różnicy na całości.

Andrzej Wilhelmi
06-01-2008, 14:48
To bardzo ciekawe skąd taka różnica w robociźnie? Do momentu krycia zakres wykonywanych prac jest praktycznie identyczny (foliowanie, łacenie, obróbki, rynny, okna płlaciowe), pozostaje więc tylko sam montaż pokrycia. Załóżmy, że sam montaż blachy dachówkowej to 7,- za 1 m2 a dachówki cementowej to 15,- za 1 m2. Z prostego rachunku wynika, że różnica w cenie robocizny nie powinna przekroczyć 2.000,- ~2.500,-. Z przedstawionych wyliczeń można wysnuć tylko jeden wniosek: rzetelny i profesjonalny kosztorys robocizny dotyczy krycia dachówką natomiast kosztorys dotyczący krycia blachodachówką to nieporozumienie i trudno te wyceny porównywać. Pozdrawiam.

ViVi
06-01-2008, 15:13
Nie rozumiem? tzn, że trudno jest dokładnie wyliczyć ile będzie kosztowało pokrycie blachodachówką? Czy może chodzi o obróbki i detale?

Chce pokryć dach panelami dachówkowymi Plannja Regola i wstawić w dach wole oczko - tylko te panele nadają się do takiego zastosowania i te wybrałem, oczywiście druga sprawa w wyborze materiału miał fakt, że musi to być pokrycie lekkie.

Arek-L
06-01-2008, 21:22
W jednej hurtowni poprosiłem o wycenę robocizny krycia blachą: ok. 7700 pln (czyli ok. 27 pln/m2). W drugiej poprosiłem o dachówkę Braasa z robocizną - robocizna ok. 55 pln/m2. Nie wiem, skąd masz ceny 7 i 15 pln.
Jest to wszystko: obróbki rynien, okien itp.

ViVi
06-01-2008, 21:27
On napisal to "przykladowo" nie wiem czy blache da sie polozyc taniej jak 20 zl.

Arek-L
06-01-2008, 23:28
ok, to "przykładowo", położenie blachy - 30 pln, dachówki 60 pln. To wtedy różnica nie wyjdzie 2000-2500 pln, u mnie to różnica 8000 pln. Czyli lepiej jednak procentowo też patrzeć na to .

ViVi
07-01-2008, 15:22
Napisales, ze masz kilka spadow, zapewne trzeba bedzie troche poobrabiac, wiec i odpadow troche bedzie.

Jak patrze na dachy to dachowka ma swoj urok, ale i dobra blacha dobrze polozona tez ladnie wyglada, ale nie zyje tak dlugo abym mogl kilkanascie lat sledzic porownanie dachowki i blachy co lepsze, to moze byc ladne i to, ale to ma jakies wady i to, i rozni ludzie maja swoje gusty i poglady, wiec przemysl sobie wszystko co bys jednak wolal miec na dachu - u mnie tzn moich rodzicow bedziemy zmieniac pokrycie, chce wstawic wole oczko w dachu i tu sie pojawia problem bo nie wszystko sie nadaje tzn zwykla blacha. Dachowka mi sie podoba i nia byloby najlepiej pokryc, ale konstrukcja dachu nie pozwala aby zastosowac taki ciezar, zdecydowalismy sie na Plannje Regole jako ze pozwala na krycie takich lukarn dodatkowo sprawdzona marka i wyglad paneli jest ladny. Ale cena powyzej 50 zl za m2 to cena za ktora moznaby nabyc dobra dachowke i jeszcze polozyc dach - ta sama kasa - wiec blach czy dachowka te same pieniadze - Gosc w sklepie kiedy pytalem sie o Regole zapytal czemu akurat Plannja, za 30 zl mi sprzeda dobra cementowke, powiedzialem ze nawet gdyby mi ja za darmo dawal to bym nia nie pokryl (zatrowalem oczywiscie i powiedzialem mu w czym rzecz).
Rozwazalismy nawet pokrycie panelami dachowkowymi DECRA, ale cena jak na obecny czas jest stosunkowo wygorowana i nie wiem czy to dobry pomysl zeby walic tyle kasy tylko po to zeby miec cos co mozna miec np za polowe ceny, Plannja Regola tez jest w panelach tylko szerokosci 4 metry i dlugosci 40 cm, wiec zdecydowalismy sie na ten produkt, tylko szukam kogos kto zaprojektuje wlasnie takie wole oczko pod te regole.

Przemysl wszystko ;-) zeby Ci potem dzieci nie mowily ze pokryles blacha a one wolalyby dachowke - bo chciales zaoszczedzic --- jak sie okaze 500 zl.

Andrzej Wilhelmi
07-01-2008, 20:45
ok, to "przykładowo", położenie blachy - 30 pln, dachówki 60 pln. To wtedy różnica nie wyjdzie 2000-2500 pln, u mnie to różnica 8000 pln. Czyli lepiej jednak procentowo też patrzeć na to .

Myślę, że warto abyś jeszcze raz przeczytał moją wypowiedź dotyczącą różnicy wycen. Przy kryciu dachówką zakładkową różnica w robociźnie pomiędzy dachówką a blachodachówką (oczywiście przy profesjonalnym wykonaniu) nie powinna wynosić więcej niż 8,-~10,- za 1 m2. Jednocześnie pragnąłem uzmysłowić, że nie da się profesjonalnie wykonać pokrycia dachu blachodachówką za 30,- 1 m2. Zdecydowana większość dachów realizowana w tej cenie jest wykonana niewłaściwie. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
07-01-2008, 21:00
... chce wstawic wole oczko w dachu i tu sie pojawia problem bo nie wszystko sie nadaje ...

Do krycia "wolego oczka" nadaje się strzecha, wór osikowy i w ostateczności łupek, pozostałe pokrycia w tym karpiówka to już krycie na siłę. A jakie walory ma "wole oczko" poza estetyką na zewnątrz? Ma za to kilka wad a podstawowe to wysoki koszt wykonania i bardzo małe okienka. Radziłbym się poważnie zastanowić przed podjęcie ostatecznej decyzji. Pozdrawiam.

ViVi
07-01-2008, 22:28
Do krycia "wolego oczka" nadaje się strzecha, wór osikowy i w ostateczności łupek, pozostałe pokrycia w tym karpiówka to już krycie na siłę. A jakie walory ma "wole oczko" poza estetyką na zewnątrz? Ma za to kilka wad a podstawowe to wysoki koszt wykonania i bardzo małe okienka. Radziłbym się poważnie zastanowić przed podjęcie ostatecznej decyzji. Pozdrawiam.

Juz jeden specjalista mi powiedzial, ze dachowka, gonty, cos tam sie nadaje do krycia wolich oczek, blachodachowka to robota na sile przy obecnym stanie technologii, Pan Panie Andrzeju ilosc materialow jeszcze zawezil.

No nie wiem strasznie mi sie podoba to wole oczko i chce wstawic wlasnie takie mniejsze, ale kryl dachu strzecha raczej nie bede, ciezkim materialem sie nie da bo bowiem nalezaloby wzmocnic konstrukcje, wiec tak czy siak pozostaje mi blacha, a chce cos innego niz spotykane wszedzie blachy robione na wymiar. Plannja mi sie podoba i mysle ze bedzie najlepszym kompromisem pomiedzy dachowka a zwykla blachodachowka, pomimo ze i REGOLA to blacha.

A oprocz tych wad? To jakie sa inne?
Za projekt i wykonanie czegos takiego jeden spec mi powiedzial 3000 zl, ale nie robi pod blache.

Wiec to drogo czy tanio? troche sporo, ale jestem w stanie wpakowac troche wiecej aby zmienic pare rzeczy.

Andrzej Wilhelmi
08-01-2008, 17:32
Oczywiście "wole oczko" na dachu jest niezmiernie urokliwe. W czasach gdy dachy kryło się strzechą czy wiórem osikowym ta forma doświetlenia i wietrzenia strychu (spiżarni) była jedyną możliwą. Dzisiaj ze względu na swój urok przeżywa renesans więc nawet niektórzy producenci dachówki zakładkowej produkują dachówki przejściowe umożliwiające wykonanie takiej formy. Regola po pocięciu na mniejsze formaty też umożliwi pokrycie "wolego oczka" ale najprawdopodobniej najbliższą możliwą proporcją będzie 1:8 no może się udać 1:7. Te proporcje to wysokość oczka do szerokości czyli jak wysokość 1 m to całkowita szerokość 8 m. Wstawione okno będzie miało wysokość około 80 cm (w najwyższym punkcie). Koszt wykonania wolego oczka zależy od jego wielkości więc trudno wypowiadać się czy kwota 3.000,- to dużo. Można powiedzieć, że to nie wygórowana kwota. Dojdzie do tego też wyższy koszt wykonania sufitu oraz mogą wystąpić trudności z prawidłowym ociepleniem. Pozdrawiam.

ViVi
15-01-2008, 20:12
"Regola po pocięciu na mniejsze formaty też umożliwi pokrycie "wolego oczka"

Hmm… to ja mam takie jeszcze pytanie o tę Regolę. Czemu mówi Pan, że trzeba będzie ją ciąć na mniejsze formaty? Rozumiem, że chodzi Panu „przykładowo dzielenia całego arkusza 4metry na 2metry”, ale chyba można ją bez cięcia naginać i formować na kształt, jaki tworzy konstrukcja wolego oka? Mam trochę tych zdjęć z Regolą, mi chodzi bardziej o coś takiego niedużego bez potężnego okna:

http://www.muratordom.pl/zdjecia/regola_moze_wiecej2a_1_.jpeg

A właśnie na tych zdjęciach, które mam:

http://www.dachcentrum.pl/zdjeciad/regola/Wole-oko-5.jpg

http://www.dachcentrum.pl/zdjeciad/regola/Wole-oko-4.jpg

http://www.dachcentrum.pl/zdjeciad/regola/Wole-oko-2.jpg

widać, że pasy, które zaczynają kryć wole oczko są ułożone już pod skosem przy krawędziach dachu w stosunku do pasów poniżej konstrukcji wolego oka. Tak też cała reszta pasów blachodachówki i wyżej i niżej, która pokrywa konstrukcję lukarny jest pod pewnym skosem. Nie widziałem jeszcze na żywo tego pokrycia przy zastosowaniu na lukarnie tego typu, ale się zastanawiam, czemu właśnie zostało to wykonane pod skosem i czy nie będzie to wyglądało na moim dachu dziwnie. Dach na moim domu nie jest trójkątny, zwykły prostokątny, toteż myślę sobie, że chyba lepiej byłoby gdyby te pasy wszystkie leciały równolegle do siebie, więc da się to tak zrobić czy jedna wyjdzie to tak jak na tych zdjęciach?

A z paneli dachówkowych DECRA da się wykonać wole oko?

W ogóle chciałbym zobaczyć jakieś fotki przedstawiające dokładniejsze widoki Plannja Regola na wolim oku, więc gdyby ktoś mógł podać namiary na nie to będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
21-01-2008, 15:49
No, no jestem pod wrażeniem! Jest to kolejny dowód na to, że są koledzy dekarze nie rzemieślnikami a artystami. Te zdjęcia świadczą o klasie wykonawcy. Z Decry łatwiej niż z Regoli. Pozdrawiam.

adanielak1
11-12-2008, 16:03
Wątek jakby zapomniany :wink: , ale ciekawa jestem jaki finał, tzn. jaka szerokość ławy 40cm, no i co z dachówką? :D