PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki internet bezprzewodowy?



kirkris
02-01-2008, 10:58
Witam, ze względu na "brak możliwości technicznych" TP SA nie udostepni mi internetu w Markach. W związku z tym pozostaje mi tylko bezprzedwodowy. Patrząc w necie jest kilka typów ofert:
1) Sferia lub Netia WIMAX (niestety nie w mojej miejscowości)
2) dostawcy telefonii komórkowej (Orange, Plus, Era)
3) lokalni dostawcy w sieci bezprzewodowej (niestety o niskich transferach i stosunkowo drodzy)

Przeglądając informacje w necie trudno jest jednak porównać rzeczywiste możliwości i jakość usług, tym bardziej że praktycznie u nikogo nie da wypróbować jakości usługi (np przez tydzień)

W jaki sposób wy rozwiązaliście ten problem, proszę o wasze opinie co do jakości usług :)

Kruz23
02-01-2008, 11:55
Witam
Poszukaj osoby blisko która ma net i pogadaj z nią czy nie była by zaintersowana rozdzieleniem. Taniej to wyjdzie dla ciebie i dla tej osoby.
A i bedziesz mieć możliwość rezygnacji jak cos ci nie bedzie odpowiadac.
Minus to taki że jestes uzalezniony od tej osoby jak cos padnie u niej to dopiero az wroci i zrobi, jednak uwazam że to w miare rozsodne rozwiązanie.

Cypek
02-01-2008, 12:06
Na internet w GSM do zastosowań domowych (gry online, torrenty i emule) nie nastawiałbym się. Szukaj wimaxa lub wifi w okolicy.

kirkris
02-01-2008, 12:25
Witam
Poszukaj osoby blisko która ma net i pogadaj z nią czy nie była by zaintersowana rozdzieleniem. Taniej to wyjdzie dla ciebie i dla tej osoby.
A i bedziesz mieć możliwość rezygnacji jak cos ci nie bedzie odpowiadac.
Minus to taki że jestes uzalezniony od tej osoby jak cos padnie u niej to dopiero az wroci i zrobi, jednak uwazam że to w miare rozsodne rozwiązanie.

rozmawiałem z sąsiadem, który ma neostradę i byłby skłonny podzielić sygnał ... ale:
- jest to sprzeczne z regulaminem usługi
- jak piszesz, jestem uzależniony od niego

:(

kirkris
02-01-2008, 12:27
Na internet w GSM do zastosowań domowych (gry online, torrenty i emule) nie nastawiałbym się. Szukaj wimaxa lub wifi w okolicy.

Pisząc o dostawcach typu operatorów komórkowych miałem na myśli ich ofertę na internet do kompa (nie przez telefon komórkowy) - np. blueconnect itp.

Nie wiem jedynie na ile sprawdza się takie rozwiązanie

Kruz23
02-01-2008, 12:28
Regulamin, regulaminem myslisz że inni tego nie robią, w obecnej chwili w neo tego zapisu już nie ma, możesz dzielić do woli.
Musisz tylko mieć dobrego/bezawaryjnego routera postawić by działał przez 24h

listek
02-01-2008, 12:45
w obecnej chwili w neo tego zapisu już nie ma, możesz dzielić do woli.

Nadal nie można dzielić (paragraf 6 p4 "nie umożliwiać korzystania z Usługi osobom trzecim poza Lokalem." Nie wprowadzaj ludzi w błąd :evil:
DSL można 8)

Co do neta od komórkowców: zobacz czy i jakiej wielkości sa limity na ściaganie danych. Pozostanie tylko strony www i poczta.

irreality
02-01-2008, 13:01
Pisząc o dostawcach typu operatorów komórkowych miałem na myśli ich ofertę na internet do kompa (nie przez telefon komórkowy) - np. blueconnect itp.

Wszystkie oferty operatorów GSM bazują na sieci telefonii komórkowej.

Różnica jest tylko taka, że zamiast korzystać z telefonu komórkowego dostajesz modem komórkowy do komputera (np. na karcie PCMCIA) w którym jest zwykła karta SIM.
Tak działają usługi Orange Everywhere (Orange Free), Era Blueconnect i iPlus.

To jaką masz prędkość transmisji zależy od tego od parametrów sieci GSM jaką masz w zasięgu - jaki rodzaj przesyłu danych jest możliwy - może to być zwykły GPRS/EDGE albo UTMS albo HDSPA. Tak naprawdę tylko HDSPA można traktować jako przyzwoitą prędkość (1,8 Mbps) ale z kolei masz miesięczne limity transferów.

Skoro sąsiad ma Neostradę to spróbuj pomęczyć TP S.A. dlaczego nie mają możliwości technicznych - a może jest jeszcze paru na osiedlu, którzy też by chcieli i nagle możliwości techniczne się znajdą?

Netia oferuje usługi z wykorzystaniem linii TP - może tam coś Ci zaoferują?

Kruz23
02-01-2008, 13:03
w obecnej chwili w neo tego zapisu już nie ma, możesz dzielić do woli.

Nadal nie można dzielić (paragraf 6 p4 "nie umożliwiać korzystania z Usługi osobom trzecim poza Lokalem." Nie wprowadzaj ludzi w błąd :evil:
DSL można 8)

Co do neta od komórkowców: zobacz czy i jakiej wielkości sa limity na ściaganie danych. Pozostanie tylko strony www i poczta.
Faktycznie masz rację jest zapis, jednak wiekszość osób rozdziela i działają co im sie to opłaca, zresztą operatorzy "póki co nie kontrolują tego"

kirkris
02-01-2008, 13:03
Wszystkie oferty operatorów GSM bazują na sieci telefonii komórkowej.

Różnica jest tylko taka, że zamiast korzystać z telefonu komórkowego dostajesz modem komórkowy do komputera (np. na karcie PCMCIA) w którym jest zwykła karta SIM.
Tak działają usługi Orange Everywhere (Orange Free), Era Blueconnect i iPlus.

To jaką masz prędkość transmisji zależy od tego od parametrów sieci GSM jaką masz w zasięgu - jaki rodzaj przesyłu danych jest możliwy - może to być zwykły GPRS/EDGE albo UTMS albo HDSPA. Tak naprawdę tylko HDSPA można traktować jako przyzwoitą prędkość (1,8 Mbps) ale z kolei masz miesięczne limity transferów.

Skoro sąsiad ma Neostradę to spróbuj pomęczyć TP S.A. dlaczego nie mają możliwości technicznych - a może jest jeszcze paru na osiedlu, którzy też by chcieli i nagle możliwości techniczne się znajdą?

Netia oferuje usługi z wykorzystaniem linii TP - może tam coś Ci zaoferują?

TP SA nie chce się kłaść 100m kabla do mojego domu :(
A sąsiad jest przy ulicy więc ma .Sąsiadów na mojej ulicy na razie nie mam więc muszę znaleźć inne rozwiązanie :(

02-01-2008, 13:10
Ja mam WiMaxa i jestem bardzo zadowolona.
Kabel jakby co też już mam 8)

krzysztofh
02-01-2008, 13:15
Ja mam WiMaxa i jestem bardzo zadowolona.
Kabel jakby co też już mam 8)

A od kogo masz tego wimaxa, może od Netii?
Jeżeli tak to napisz jak Ci się sprawuje łącze.

Cypek
02-01-2008, 13:16
100 m kablem to koszt, 100 wifi to żaden koszt, router za 79,- zł :)
Zyskujesz dostęp do zasobów innego kompa (gry, wymiana plików)

kirkris
02-01-2008, 13:23
Jaki router powinien być aby obsłuzył 100m odległość, przejście przez co najmniej 2 ściany - sąsiada i moją?
Znajomy powiedział, że bez dodatkowych anten i tak się nie obejdzie

Kruz23
02-01-2008, 13:38
Jaki router powinien być aby obsłuzył 100m odległość, przejście przez co najmniej 2 ściany - sąsiada i moją?
Znajomy powiedział, że bez dodatkowych anten i tak się nie obejdzie

Robiąc to na kablu (kabel UTP można ciągnąć do 100m teoretycznie) zwykły router dedykowany do neostrady, jezeli chodzi o router bezprzewodowy to może sasiad ma taki neostrada swojego czasu dawała podczas aktywacji.

irreality
02-01-2008, 14:10
Wykrycie dzielenia łącza poza lokal jest banalnie proste.

Pomęcz TP - myślę, że problem nie leży w kablu tylko w ilości wolnych portów DSL po ich stronie i związana z tym konieczność dokupienia sprzętu - muszą dokupić całą półkę i dla jednego użytkownika może się to nie opłacać.

Kruz23
02-01-2008, 14:16
Wykrycie dzielenia łącza poza lokal jest banalnie proste.

To zależy od różnych rzeczy i nie zawsze jest w stanie wykryć.
Z tego co mi wiadomo TP na razie nie bawi się w to.

Mam znajomego który ma dzieloną neo już od ponad 4 lat i jest kilka osób do niej podłączonych i działa.

02-01-2008, 14:23
Ja mam WiMaxa i jestem bardzo zadowolona.
Kabel jakby co też już mam 8)

A od kogo masz tego wimaxa, może od Netii?
Jeżeli tak to napisz jak Ci się sprawuje łącze.

Tak, od Netii.
Na początku było kilka awarii, ale od jakiegoś roku działa jak łącze kablowe, i to bez względu na pogodę. Jestem bardzo zadowolona.

Senser
02-01-2008, 14:27
Mam Orange.
Www chodzi bez zastrzeżeń.
Ale to tylko taki "internet na doskok".
Tylko www, na ściąganie i wiele innych rzeczy (VoIP) to się raczej nie nadaje...
Bardziej zło konieczne niż trwałe rozwiązanie sprawy internetu w domu.
To jest w poczekalni do kabla...

NOTO
02-01-2008, 14:41
Ciekawe jakbyście zareagowali gdyby ktoś Wam np. podrzucał śmieci do Waszego kosza lub wrzucał je za płot do Was ?

Ja mam akcje TP SA i nie zgadzam się na takie działania wobec mojej firmy.


:cry:

irreality
02-01-2008, 14:52
To zależy od różnych rzeczy i nie zawsze jest w stanie wykryć.
Z tego co mi wiadomo TP na razie nie bawi się w to.

Przy najprostszym i najbardziej lamerskim sposobie podzielenia wystarczy popatrzeć na TTLe pakietów IP jakie przychodzą od danego delikwenta.

Są i bardziej wyrafinowane sposoby. Oczywiście, że można to maskować bo na każdą rakietę jest antyrakieta.

Tylko zawsze jesteś na przegranej pozycji bo:
a) działasz nielegalnie
b) jakiś ślad po tym, że dzielisz łącze musi pozostać bo inaczej pakiety by do Ciebie nie wróciły.


Mam znajomego który ma dzieloną neo już od ponad 4 lat i jest kilka osób do niej podłączonych i działa.

No różnych się znajomych ma... niektórzy mają takich co dzielą łącza a inni mają takich co zawodowo wymontowują radia z samochodów...

Poza tym pozostają jeszcze kwestie rozliczeń finansowych z sąsiadem i podziału pasma... żadna sztuka współfinansować komuś rachunek za Neostradę i cieszyć się tym co uda się wyszarpać z zapchanego łącza.

Kruz23
02-01-2008, 15:01
To zależy od różnych rzeczy i nie zawsze jest w stanie wykryć.
Z tego co mi wiadomo TP na razie nie bawi się w to.

Przy najprostszym i najbardziej lamerskim sposobie podzielenia wystarczy popatrzeć na TTLe pakietów IP jakie przychodzą od danego delikwenta.

Są i bardziej wyrafinowane sposoby. Oczywiście, że można to maskować bo na każdą rakietę jest antyrakieta.

Tylko zawsze jesteś na przegranej pozycji bo:
a) działasz nielegalnie
b) jakiś ślad po tym, że dzielisz łącze musi pozostać bo inaczej pakiety by do Ciebie nie wróciły.


Mam znajomego który ma dzieloną neo już od ponad 4 lat i jest kilka osób do niej podłączonych i działa.

No różnych się znajomych ma... niektórzy mają takich co dzielą łącza a inni mają takich co zawodowo wymontowują radia z samochodów...

Poza tym pozostają jeszcze kwestie rozliczeń finansowych z sąsiadem i podziału pasma... żadna sztuka współfinansować komuś rachunek za Neostradę i cieszyć się tym co uda się wyszarpać z zapchanego łącza.
Naprawde podchodzisz do tego typu sprawy zbyt pesymistycznie, wszystko można ustalic i z sąsiadem i zabezpieczenia i łącze. To nie są czasy PRL że nic niebyło.

garbus2
02-01-2008, 15:03
Ja mam akcje TP SA i nie zgadzam się na takie działania wobec mojej firmy.


:cry:

sprzedaj je czym predzej :) - choc z drugiej strony inwestycja w monopoliste (nawet tak nieudacznego jak tp) to cos na czy sie raczej nie straci:P

Kruz23
02-01-2008, 15:04
Ciekawe jakbyście zareagowali gdyby ktoś Wam np. podrzucał śmieci do Waszego kosza lub wrzucał je za płot do Was ?

Ja mam akcje TP SA i nie zgadzam się na takie działania wobec mojej firmy.


:cry:
Co do podrzucania śmieci to się niezgodze z tym porównaniem.
A to że masz akcje TP S.A. to naprawde mało istotne, bo jestes jednym z miliona którzy mają tej firmy akcje(a że jestes akcjonariuszem to naprawde mały masz wpływ na to co sie dzieje w tej firmie).

Według mnie najlepsze rozwiązanie dogadac sie z sąsiadem

Cypek
02-01-2008, 16:19
Ciekawe jakbyście zareagowali gdyby ktoś Wam np. podrzucał śmieci do Waszego kosza lub wrzucał je za płot do Was ?

Ja mam akcje TP SA i nie zgadzam się na takie działania wobec mojej firmy.


:cry:

NOTO, zawsze Cię ceniłem za Twoje wypowiedzi, ale mianowanie sie właścicielem firmy na podstawie kilku procent akcji to przesada.

izat
02-01-2008, 17:28
Krzyś,
zainstaluj wszystko co się da ;P
jak jedno zawiedzie olejesz i przejdziesz na drugą opcję itd :D
ja na swojej wsi mam DSL-a, erę i orange :P

NOTO
02-01-2008, 18:46
Ciekawe jakbyście zareagowali gdyby ktoś Wam np. podrzucał śmieci do Waszego kosza lub wrzucał je za płot do Was ?

Ja mam akcje TP SA i nie zgadzam się na takie działania wobec mojej firmy.


:cry:

NOTO, zawsze Cię ceniłem za Twoje wypowiedzi, ale mianowanie sie właścicielem firmy na podstawie kilku procent akcji to przesada.

Mając akcje jestem współwłaścicielem firmy (mając kilka procent jest spora szansa wiejśc do zarządu ... a to spore pieniążki :)) . Czyli jest to i w części moja firma. Inwestując chce maksymalnej dywidendy z której ktoś mnie obdziera ....

W rzeczywistości nie mam tych akcji. Nie o to mi chodziło. Nie chciałem wprost napisać jak traktuję takie zachowanie. I to jeszcze z takim otwartym chwaleniem sie że się potrafi.

TP SA nie jest już monopolistą. Ale niektórzy z Was żyją jeszcze w PRL i nie szanują czyjeś własności i prawa.

P.S. Dzięki za Twoje słowa. Przyjemniej będzie mi pisać wiedząc że ktoś docenia Twoje zaangażowanie. To miłe.

msobanie
02-01-2008, 20:18
Witam,
Dla zainteresowanych polecam www.bez-kabli.pl :-)
Jestem uzytkownikiem blueconnecta :-((( od ponad roku.
Beznadzieja .... ale do rzeczy.
1. obsluga klienta - mozna o niej zapomniec, gdyby nie forum bez-kabli do dzisiaj nie mialbym netu.
2. modem mialem naprawiamy 4 razy (ostatnio wymienili bebechy na kompletnie nowe (Siemens E75), za kazdym razem miesiac bez netu (nie dali zastepczego)
3. co chwila maja problemy na laczu (przerywa co kilkadziesiat sekund polaczenie) - juz mam takiego standardowego maila ktorego wysylam do [email protected], obnizaja mi abonament bez dyskusji (juz dzisiaj)
4. mam najtanszy abonament 48 pln, limit transferu 500 MB. Wystarcza (zwykle www, e-mail itp) na ok. 10 dni, wniosek: trzeba szukac przynajmniej 1.5 GB dla zwyklego forumowicza :-)
5. Na predkosc nie narzekam, pod warunkiem ze jestem w limicie (500 MB) - osiagam predkosci ok. 100 kbitow, EDGE jest, ale 280 kbit to teoria. Po przekroczeniu limitu jest tragedia, predkosci sa rzedu 1 kbajta (8kbitow) :-(((
ERA tnie niemilosiernie - widac to na wykresie predkosci - jakby nozem ucial - nie ma dyskusji.
Rada:
trzeba samemu przez okres ok. 1 m-ca sprawdzic, co najlepiej chodzi w okolicy.
Pozyczyc modem, podpiac kompa pod komorke (UMTS lub EDGE), karta pre-paid i potestowac. Dopiero pozniej sie na cos zdecydowac.
Baaaardzo duzo, w zasadzie wszystko zalezy od warunkow miejscowych.
Modemy brac tylko z wyjsciem na zewnetrzna antene, w domu zwykly strop zelbetowy duzo tlumi.
A na poczatek - spojrzec na komorke (+ komorki kolegow z innych sieci) - gdzie jaki sygnal najlepszy (tam gdzie komp).
Caly czas cisne tepse o kabel ...
Internet komorkowy tylko w ostatecznosci.
Pozdrawiam
Mirek
PS.
Poprawilem predkosci, zgodnie z tym co zauwalyl kolega Listek

garbus2
02-01-2008, 20:36
no to z kolei powiem ze na Iplusa nie moge tak narzekac jak to sie odbylo post wyzej na ere. Abonament najtanszy (60PLN) to 1.3GB transferu ale na forum starcza do 25 :( choc dokupienie dodatkowych 250mb to 10pln
Pracuje to w miare stabilnie (pojedyncze zerwania transmisji - moze 3 na tydzien a codziennie spedzam na necie jakies 5h) a ze raz na miesiac musze spedzic w pociagu 2x 7h to przydaje sie mobilnosc. Do tego 20smsow na miesiac w cenie abonamentu
Jak na poczatku dali mi modem ktory nie odbieral smsow to dostalem go w spadku po 2 tygodniach i rozwiazali umowe po czym podpisalem nowa umowe z innym modemem. Nie ma anteny zewnetrznej a w bloku dziala bardzo dobrze ( w domku nabudowie tez testowalem i zasieg rownie dobry). Niemniej GPRS ( a tylko to dziala na budowie) to mocne nieporozumienie chyba ze do wysylania emaili i raz na jakis czas sprawdzenia czegos. W chwili obecnej mam jeszcze HSDPA ale niedlugo sie skonczy razem z przeprowadzka :(

NOTO
02-01-2008, 20:44
Korzystam od prawie 3 lat z Plusa poprzez komórkę. Jest dobrze.

msobanie
02-01-2008, 20:46
Witam,
Czyli szacunek ze potrzeba min 1.5 GB jest poprawny :-)
W miescie, jak zasieg jest 100% to jest fajnie, ale tak jak mowie, wszystko zalezy gdzie jestesmy, gorka, dolek, jakas radiostacja, lasek - to wszystko ma znaczenie.
EDGE to niezbedne minimum, HDSPA to juz luksus!
Tylko te ceny!
Jak ktos mial / ma kabel, to musi sie przygotowac na spory szok!
Cena w gore, predkosc w dol, niezawodnosc w dol.
Pozdrawiam
Mirek

listek
03-01-2008, 07:36
5. Na predkosc nie narzekam, pod warunkiem ze jestem w limicie (500 MB) - osiagam predkosci ok. 100 mbitow, EDGE jest, ale 280 mbit to teoria. Po przekroczeniu limitu jest tragedia, predkosci sa rzedu 1 mbajta (8mbitow) :-(((


Czy jestes pewny tych danych? :o

msobanie
03-01-2008, 14:54
Witam,
Listek, oczywiscie ze predkosci sa zle!
Osiagam max 100 kb (kilobitow) (a nie mega bitow, jak napisalem)
Powinno byc:
"5. Na predkosc nie narzekam, pod warunkiem ze jestem w limicie (500 MB) - osiagam predkosci ok. 100 kb, EDGE jest, ale 280 kb to teoria. Po przekroczeniu limitu jest tragedia, predkosci sa rzedu 1 kB (8 kb)"

Sorry za pomylke!
Mirek

listek
03-01-2008, 15:52
Wiem, że prędkości nie teges. :wink:
Gdyby były takie w rzeczywistości to sam bym brał te usługę :lol: